Midlands match results for Tuesday July 17

Maver Mega Match This Qualifier (Tues)
Decoy Lakes (95 pegs)
1 Simon Foster, Reneshaw, 195-7-0 peg 9 Lou’s maggot edge carp 12lb F1s skimmers
2 Ben Bell, Maver Milton Keynes, 194-15-0 peg 3 Beastie pellet and caster shallow 14m carp F1s
3 R Brennan, Garbolino, 181-4-0
4 G Dack, Marukyu, 171-13-0
5 A Szcupak, Sykehouse Fisheries, 169-7-0
6 R Hull, Garbolino, 169-7-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Molands Mere & Siblings A & B Pools (53 pegs)
1 David Neal, Packington Vets, 82-11-0 peg 19 Molands Mere bomb pellet carp
1 Dave Smith, Packington Vets, 82-11-0 peg 8 Molands Mere pellet feeder carp
3 A Ellison, Packington Vets, 78-12-0
4 B Calcott, Packington Vets, 78-9-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
High Pool (29 pegs)
1 Dave Chapman Swan Baits, 141-0-0 peg 27 paste top kit and edge carp F1s
2 Ken Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 93-6-0 peg 13 paste edge carp F1s
3 B Carr, Rugby Tackle, 86-2-0
4 S Johnson, Ace Tackle, 83-4-0
5 J Berry, Swan Baits, 82-4-0
6 R Davies, Tunnel Barn Farm Vets, 80-1-0

Midlands match results for Sunday July 15

Cooper’s Tackle/Marukyu River Soar Classic Two-Day Festival (Sat & Sun)
River Soar (38 pegs)
Day one result:
1 Adie Reynolds, Quorn AS, 24-14-0 groindbait feeder worm skimmers bream
2 Darran Bickerton, Sensas Starlets, 18-1-0
3 R West, Quorn AS, 17-10-0
Day two result:
1 Sam Merry, Shakespeare Bait-Tech, 14-12-0 hemp 14m roach
2 Lee Wright, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 12-10-8
3 C Gooch, Colmic, 12-4-0
Overall result:
1 Darran Bickerton, 2pts (30-4-0)
2 Lee Wright, 2 (20-4-0)
3 J Price, 2 (15-10-8)
4 S Merry, 4 (32-1-8)
5 A Reynolds, 4 (30-7-8)
6 S Morris, 5

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (15 pegs)
1 S Parker, Daiwa Angling Direct, 107-8-0
2 R Heath, Cross Drove, 95-6-0
3 D Moore, Cordy Tackle, 80-6-0 

Dams & Lock Summer League (Sun)
Birmingham/Fazeley Canal (40 pegs)
1 Dean Cosnett, Mosella MGM Blue, 14-2-0 peg 159 at the Canopy chopped worm and caster 12m big skimmers
2 Jason Cunningham, Shakespeare Superteam Bait-Tech, 10-3-0
3 D Jackson, Sensas Dams & Lock Green, 7-14-14
4 P Allwood, Three Counties, 5-1-8
5 T Yearby, Sensas Dams & Lock Green, 4-13-0
Teams:
1 Shakespeare Superteam Bait-Tech, 16pts
2 Three Counties, 17
3 Sensas Black Country Red, 19
jt4 Sensas Dams & Lock Green and Mosella MGM Gold, both 20
League:
1 Shakespeare Superteam Bait-Tech, 28pts
2 Three Counties, 32
3 Sensas Black Country Black, 35
4 Sensas Dams & Lock Green, 40
5 Mosella MGM Blue, 45

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island & Ash Pools (21 pegs)
1 N McKinnon, Preston Innovations, 179-8-0
2 S Johnson, Ace Tackle, 163-10-0
3 M Wakeman, Manor Farm Leisure, 130-14-0
4 C Hunter, Skerne Anglers, 119-10-0
5 A Miller, Skerne Anglers, 101-8-0
6 J McStravick, Skerne Anglers, 100-10-0

Moorlands Farm (Sun)
Meadow & Middle Pools (25 pegs)
1 C Senter, Mosella/Burt Baits, 199-12-0
2 N Colcombe, Moorlands, 187-8-0
3 C Pace, Moorlands, 164-4-0

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (23 pegs)
1 M Higgott, Team Makin’s, 98-11-0
2 J Nicholls, Tusse’s Tackle, 73-4-0
3 J Shirley, Solihull Angling Centre, 53-12-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Oak & Beech Pools (16 pegs)
1 H Colley, Boldings, 164-0-0
2 S Doodson, Maver Midlands, 129-5-0
3 G Emlyn, Oakengates Angling Centre, 128-8-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sun)
River Yare, Langley (56 pegs)
1 Mark Murdoch, Cresta, 22-6-0 peg 74 groundbait feeder maggot skimmers roach perch
2 Paul Hudson, Deben, 18-6-0 peg 120 groundbait feeder maggot skimmers roach
3 L Burdia, Harlow, 14-1-0
4 A Wilson-Sutter, Great Yarmouth, 13-15-0
5 N Bottomley, Daiwa Angling Direct, 13-12-0
6 S Clark, Tackle & Bates, 13-0-0
Qualifiers: M Murdoch, L Burdia and P Hudson

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front Deans Pool (18 pegs)
1 K Slade, Team Peg One, 212-0-0
2 M Taylor, Guru/Mainline Match, 206-8-0
3 P Taylor, Team Peg One, 193-8-0

Sensas King Of The Fens (Sun)
Middle Level Drain (32 pegs)
1 I Benton, Sensas Mark One Drain Rods, 31-7-0
2 J Bates, Sensas Mark One White, 17-15-0
3 J Brooks, Sensas Mark One Young Guns, 17-14-0
Teams:
1 Sensas Mark One Black, 6pts
2 Sensas Mark One Odds & Sods, 8
Final league:
1 Sensas Mark One Black, 7pts
2 Sensas Mark One White, 11
3 Sensas Mark One Drain Rods, 15
4 Sensas Mark One Onyx, 16
jt5 Sensas Mark One Odds & Sods and Young Guns, both 18

Tunnel Barn Farm (Sun)
House Pool (23 pegs)
1 S Lovell, Mosella, 192-3-0
2 R Biggs, OHMS, 181-8-0
3 M Bingham, Spotted Fin, 160-0-0

Westwood Lakes (Sun)
Falcon Lake (28 pegs)
1 Luke Morley, Trabbucco/ Spotted Fin, 177-12-0 peg 44 pellet edge carp F1s
2 Steve Reid, Westwood Lakes, 159-4-0 peg 22
3 M Stamp, Preston Innovations, 148-6-0

 

 

Midlands match results for Satutrday July 14

Decoy Lakes (Sat)
Horseshoe Lake (10 pegs)
1 G Dew, JVAC, 222-0-0
2 N Baxter, Bag ‘Em Baits, 200-0-0
3 D Carlton, Decoy, 135-14-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Windmill & Ash Pools (18 pegs)
1 J Breese, Kidderminster, 149-0-0
2 Ant Miller, Skerne Anglers, 113-10-0
3 Adam Miller, Skerne Anglers, 105-14-0

Great Yarmouth DAA (Sat)
River Yare, Langley (78 pegs)
1 Kevin Paynter, PW Angling, 48-9-0 peg 162 groundbait feeder maggot and worm bream skimmers
2 Simon Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 44-12-0 groundbait feeder maggot and worm bream skimmers
3 S Kindleysides, Deben 38-10-0
4 C Smith, Diss DAA, 34-11-0
5 P Hudson, Deben, 33-14-0
6 N Larkin, Nisa Feeders, 24-8-0

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (47 pegs)
1 Richard Duke, Bridgnorth AS, 26-11-0 Winterdyne maggot feeder and stick float maggot barbel chub
2 Dave Shinton, Bridgnorth AS, 24-0-0
3 S Williams, Shakespeare Bait-Tech, 23-0-0
4 D Hollands, Barford AA, 18-10-0
5 D Foxall, Kidderminster DAA, 16-2-0
6 S Pierrpoint, Scott’s, 14-6-0

Moorlands Farm Albert Jones Memorial (Sat)
Bank, Meadow & Moors Pools (28 pegs)
1 S Julian, Moorlands, 273-3-0
2 G Clarke, ABC Baits, 224-7-0
3 K Roderick, Moorlands, 185-8-0

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (18 pegs)
1 G Merritt, Lane’s Bait, 76-0-0
2 M Leadbitter, Packington, 57-11-0
3 I Crossman, Browning Central, 45-14-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Chestnut Pool (16 pegs)
1 P Hemming, Monkhall, 139-8-0
2 S Hall, Oswestry, 121-13-0
3 K Powell, Boldings, 121-8-0 

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sat)
Daiwa Hallcroft Fishery (60 pegs)
1 Brian Sullivan, Doncaster, 155-11-0 peg 89 Moat Method feeder pellet carp 12lb skimmers
2 Charlie Simpson, Marukyu, 128-6-0 peg 44 Bridge Hybrid feeder pellet long, down shelf and edge carp 9lb skimmers
3 C Whittaker, 123-8-0
4 A Oldham, Maver, 110-3-0
5 K Chalk, 106-15-0
Qualifiers: B Sullivan, C Simpson and C Whittaker

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Hay & Barley Pools (20 pegs)
1 K Slade, Team Peg One, 147-4-0
2 S Brown, Maver Harescombe, 144-0-0
3 V Smith, Tri-Cast, 136-0-0

Radcliffe Viaducts Open (Sat)
River Trent, Radcliffe (42 pegs)
1 Daz Smith, Maver NW Spotted Fin, 100-2-0 peg 49 groundbait feeder worm caster bream 6lb
2 Mark Halksworth, DH Angling, 86-12-0 peg 10 groundbait feeder worm caster bream 6lb
3 B Krupnyski, Maver NW Spotted Fin, 28-1-0
4 l Denton, Drennan Oxford, 27-10-0
5 R Jackson, Maver NW Spotted Fin, 25-8-0

Rookery Waters Summer Qualifier (Sat)
Jay Lake (28 pegs)
1 Vinny Easey, Stanjay Tackle, 110-2-0 peg 11 corn and pellet 14m carp F1s
2 Stewart Bracey, Dynamite/Shimano, 94-10-0 peg 3
3 G Butler, Tackle & Bates, 91-14-0
4 T Lee, Maver Matchpack, 89-7-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Top Pool (19 pegs)
1 C Shepherd, Tunnel Barn Farm, 108-5-0
2 A Harper, Mosella, 98-7-0
3 M Bingham, Spotted Fin, 95-12-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (21 pegs)
1 T Booker, Mansfield, 75-0-0
2 H Bossman, Stanton Hill, 70-6-0
3 G Eden, Mansfield, 70-4-0

Midlands match results for Thursday July 12

Cresta Three Rivers Festival (Tues – Thurs)
Rivers Bure, St Benet’s Abbey, Thurne, Coldharbour & Yare, Lamgley (48 pegs)
Day one result:
1 Martin Tozer, Ipswich, 37-0-0 peg 25 St Benet’s groundbait feeder maggot worm skimmers hybrids roach
2 Wayne Swinscoe, Drennan/Bait-Tech, 31-0-0 peg 1 St Benet’s 8m pole and whip maggot roach hybrids
3 M Murdoch, Cresta, 28-8-0
Day two result:
1 Sam Merry, Shakespeare Bait-Tech, 34-5-0 peg 25 St Benbet’s groundbait feeder maggot worm skimmers hybrids
2 Jeanette Halliday, Angling Direct, 33-8-0 peg 1 Coldharbour groundbait feeder maggot worm skimmers hybrids
3 M Murdoch, Cresta, 29-5-0
Day three result:
1 Rob Hubbard, Angling Direct, 32-8-0 peg 111 Langley groundbait feeder worm bream skimmers
1 Dave Beecroft, Rive, 32-8-0 peg 112 Langley groundbait feeder worm maggot bream skimmers
3 E Hall, Great Yarmouth, 27-14-0
Overall result:
1 Reg Bryanton, Deben, 3pts
2 Steve Kindleysides, Deben, 4
3 M Murdoch, Cresta, 6
4 D Beecroft, Rive, 7 (67-11-0)
5 A Wilson-Sutter, Great Yarmouth, 7 (59-14-0)
6 A Lindsay, 7 (39-8-0)

Moorlands Farm (Thurs)
Bank & Moors Pools (11 pegs)
1 A Varden, Marukyu, 273-14-0
2 G Reynolds, Moorlands, 224-6-0
3 P Hodge, Moorlands, 214-8-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Sycamore Pool (15 pegs)
1 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 94-0-0
2 H Colley, Boldings, 91-1-0
3 P Evans, Boldings, 88-11-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Thames & Avon Pools (23 pegs)
1 Alby Beehl, Leicester, 67-12-0 peg 9 Thames corn 14m carp
2 John Adamson, Nisa Feeders, 59-8-0 peg 16 Thames paste 7m carp
3 P Eden, Syston Casters, 56-0-0
4 B Rowlands, Burton-on-Trent, 55-12-0
5 K Orr, Cooper’s Tackle, 53-12-0
6 S Greenfield, Manchester AC, 49-0-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Molands Mere Pool (33 pegs)
1 Derek Hartshorn, Swan Baits, 86-6-0 peg 8 pellet waggler carp F1s
2 Terry Gibbons, Packington Vets, 59-14-0 peg 52 bomb pellet carp F1s
3 P Hull, Tusse’s Tackle, 48-14-0
4 B Calcott, Packington Vets, 40-11-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
Top, Canal, Club & Jenny’s Pools (57 pegs)
1 Dave Chapman, Tunnel Barn Farm Vets, 123-15-0 Canal peg 19 paste edge carp F1s
2 Gaynor Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 107-13-0 Top peg 15 Method feeder pellet carp F1s
3 N Bryan, Tunnel Barn Farm Vets, 101-5-0
4 J Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 97-13-0
5 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 93-10-0
6 J Berry, Tunnel Barn Farm Vets, 91-3-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Skylark Lake (39 pegs)
1 Richard Kinnersley, Westwood Lakes, 203-4-0 peg 41 pellet edge carp F1s
2 Mick Morgan, Westwood Lakes, 164-0-0 peg 3 Method feeder pellet carp F1s
3 J Crouch, Westwood Lakes, 138-0-0

 

Midlands match results for Wednesday July 11

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (10 pegs)
1 D Moore, Cordy Tackle, 88-6-0
2 S Payne, Daiwa Angling Direct, 59-12-0
3 T Brooks, Thetford, 55-7-0

Decoy Lakes Summer Festival (Mon- Weds)
Beastie, Willows & Oak Lakes (46 pegs)
Day one – 236-10-0 Oak peg 30 pellet shallow 14m and corn edge carp F1s
Day two – 208-6-0 Willows peg 13 pellet shallow 14m and corn and pellet edge carp F1s
Day three – 93-3-0 Beastie peg 23 Method feeder pellet and pellet shallow 14m and pellet corn edge carp F1s barbel
Overall result:
1 Jimmy Brooks, Angler’s Corner, 4pts
2 Ben Brighton, Boston, 5 (434-6-0)
3 A Playford, Dersingham AC, 5 (386-2-0)
4 R Bond, Tri-Cast/Van Den Eynde, 6 (515-4-0)
5 S Dow, Decoy, 6 (486-11-0)
6 I Kent, Trabucco/Spotted Fin, 6 (480-7-0)

Moorlands Farm (Weds)
Meadow Pool (16 pegs)
1 G Clarke, ABC Baits, 343-0-0
2 S Julian, Moorlands, 191-2-0
3 T Homer, Moorlands, 184-2-0

Newark Fed (Weds)
River Trent, Rolleston & Newark Dyke (36 pegs)
1 Tony Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 41-12-0 peg 17 Rolleston groundbait feeder maggot worm bream skimmers
2 Jon Freeborn, Sensas North, 26-3-0 peg 33 Rolleston groundbait feeder worm maggot bream skimmers
3 N West, Matchman Supplies, 18-6-0
4 R Casterton, Leicester 16-4-0
5 A Dixon, Lincs County, 15-2-0
5 D Jones, Newark Fed, 15-2-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (22 pegs)
1 Max Higgott, Team Makin’s, 287-6-0 peg A5 bomb pellet dead maggot edge carp
2 Gareth Hawley, Northampton, 146-12-0 peg A15 Method feeder pellet and pellet waggler carp
3 J Adamson, Nisa Feeders, 112-0-0
4 R Mallabone, Cross Keys AC, 72-12-0
5 G Sheppard, Hull Gas, 56-12-0
6 M Chapman, Leamington Spa, 39-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Chestnut Pool (14 pegs)
1 D Brown, Preston Innovations, 172-0-0
2 C Wynn, Tri-Cast Weston, 113-1-0
3 R Pedlar, Boldings, 113-0-0 

Preston Innovations Woodland View (Weds)
Ghost Pool (18 pegs)
1 S Tibbitts, Team Peg One, 143-4-0
2 A Feghetti, Maver Italy, 132-6-0
3 A Dougan, Woodlands, 130-2-0

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Magpie Lake (22 pegs)
1 Dave Lack, Tackle & Bates, 175-8-0 peg 23 paste edge carp 6lb
2 Steve Tyler, Tackle & Bates, 165-14-0 peg 20
3 R Whincup, Stanjay Tackle, 161-8-0
4 T Dawson, Bait-Tech, 160-12-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (22 pegs)
1 Steve Morgan, Sherwood Forest Fishery, 176-2-0 peg 4 pellet feeder carp 6lb
2 Daz Stayley, Woodhouse Angling Centre, 111-1-0 peg 13
3 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 99-14-0
4 D Wright, Sherwood Forest Fishery, 90-6-0
5 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 76-3-0
6 G Mawby, Gateford Angling Supplies, 63-12-0

Midlands match results for Tuesday July 10

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Arles Pool (15 pegs)
1 A Stone, Woodlands, 107-12-0
2 D Hicken, Woodlands, 70-0-0
3 C Bickley, Peg One, 66-0-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Moorlands Farm, Meadow & Bank Pools (31 pegs)
1 Jim Pendrey, Kings Norton, 175-7-0 peg 25 Bank pellet edge carp 10lb
2 Eddie Foster, Kings Norton, 140-15-0 peg 27 Meadow
3 P Foster, Halesowen, 108-6-0
4 S Brelsforth, Kings Norton, 104-4-0
5 D Adcock, Northfield, 98-4-0
6 L Allen, Solihull, 90-5-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Geary’s Level, Little Geary’s, Grats & Siblings B Pools (57 pegs)
1 Derek Hartshorn, Swan Baits, 133-10-0 peg 3 Little Geary’s paste 7m and edge F1s
2 Steve Stokes, Packington Vets, 109-7-0 peg 29 Little Geary’s paste 10m and edge F1s
3 D Elliott, Packington Vets, 59-6-0
4 J McGann, Packington Vets, 54-14-0

Jenny Hamlington Memorial (Tues)
Tunnel Barn Farm, New, Extension, Jenny’s & High Pools (70 pegs)
1 Ronnie Biggs, OHMS, 197-4-0 Extension peg 2 paste edge F1s carp
2 Jamie Payne, WP Floats, 177-8-0 Jenny’s peg 26 maggot shallow 6m and edge carp F1s
3 A Harper, Mosella, 171-2-0
4 D Chapman, Swan Baits, 146-8-0
5 G Avery, Tunnel Barn Farm Vets, 128-13-0
6 A Jackson, Rockland, 127-5-0

Westwood Lakes (Tues)
Swallow Lake (19 pegs)
1 M Hodgson, Westwood Lakes, 132-12-0
2 M Pollard, Angling Direct, 132-4-0
3 J Barrowman, PW Angling, 120-12-0

Midlands match results for Sunday July 8

Bridgnorth AS (Sun)
River Severn, Bridgnorth (51 pegs)
1 Matt Hamilton, Bridgnorth AS, 35-12-0 peg 30 blockend feeder caster hemp chub and a brace of barbel
2 Chris Jones, Mosella MGM, 13-0-0 peg 110 stick float maggot dace perch chublets
3 M Beard, Bridgnorth AS, 12-2-0
4 S Hill, Manchester, 11-12-0
jt5 S Jackson, Tamworth and B Preece, Bridgnorth AS, both 9-4-0

Decoy Lakes (Sun)
Horseshoe Lake (18 pegs)
1 W Shepherd, Tackle & Bates, 192-6-0
2 A Rayment, Ramsey AS, 148-7-0
3 T Neal, Rutlanders, 116-5-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Windmill & Boundary Pools (16 pegs)
1 B Sutor, Astwood Bank, 152-4-0
2 C Telling, Marukyu/Mosella, 111-8-0
3 G Watts, Manor Farm Leisure, 111-2-0

King of the Fens League (Sun)
Middle Level Drain (30 pegs)
1 John Bates, Sensas Mark One White, 23-0-0 maggot over groundbait 14m skimmers
2 Paul Spriggs, Sensas Mark One White, 16-0-0
3 M Roper, Sensas Mark One Black, 14-4-0
4 J Taylor, Sensas Mark One Black, 9-7-8
Teams:
1 Sensas Mark One Black, 4pts
2 Sensas Mark One White, 5
3 Sensas Drain Rods, 12

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (20 pegs)
1 P Hunter, Packington, 87-14-0
2 M Higgott, Team Makin’s, 86-12-0
3 D Hartshorn, Swan Baits, 76-10-0

Preston Innovations Woodland View (Sun PM)
Hay, Barley & Arles Pools (35 pegs)
1 Andy Ranks, Bilston Angling Centre, 212-0-0 peg 22 Arles dead maggot and corn edge carp 14lb F1s skimmers
2 Jordan Holloway, Catch More Media, 167-6-0 peg 30 Arles
3 M Jones, Tredegar AC, 165-0-0
4 M Taylor, Guru/Mainline Match, 141-0-0

Preston Innovation Feedermasters Qualifier (Sun)
Ferry Meadows Lakes (60 pegs)
1 Brett Clark, Barnsley Blacks, 27-10-0 peg 86 Gunwade groundbait feeder worm maggot skimmers bream
2 Rob Scotting, Leicester, 23-12-0
jt3 P Rayner, Peterborough, I Davis and N Truman, Dynamite Baits, all 23-8-0
Qualifiers: S Richards, R Scotting and B Clark

Stratford-upon-Avon AA Air Ambulance Charity (Sun)
Warks Avon, Seven Meadows, Stannalls & Manor Farm (60 pegs)
1 Craig Hibbs, Sensas Droitwich, 18-14-0 peg 10 Seven Meadows chub waggler maggot
2 Jim Brockie, Sensas Smithy’s, 17-0-0 peg Seven Meadows 13 maggot 9m hemp 14m perch and roach
3 J Burton, Cadence, 16-0-0
4 B Shreeves, Evesham, 13-11-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
High & Jenny’s Pools (32 pegs)
1 Andy Benwell, Oxford Carp League, 223-3-0 High peg 2 maggot shallow 5m F1s carp
2 Matt Bingham, Spotted Fin, 190-5-0
3 R Biggs, OHMS, 154-14-0
4 A Ferretti, Maver Italia, 147-5-0
5 R Wilson, RW Floats, 144-9-0
6 J Payne, RW Floats, 142-1-0

Westwood Lakes (Sun)
Swallow & Falcon Lakes (31 pegs)
1 Steve Reid, Westwood Lakes, 180-0-0 peg 20 Swallow caster shallow 6m mixed bag
2 Dave Round, Woodhouse Angling Centre, 160-8-0 peg 1 Swallow
3 D Stayley, Woodhouse Angling Centre, 138-8-0

Wolverhampton AA Canal Challenge (Sun)
Shropshire Union Canal, Soudley (89 pegs)
1 Danny Martin, Wigan MG, 13-11-0 Stafford Hospital cables caster and red maggot 13m roach skimmers
2 Bernie Leatherbarrow, Browning Lifestyle, 13-2-0 Hinstock Wood caster 14m skimmers
3 B Clark, 12-7-0
jt 4 M Hall, Bridgnorth and P Turner, Wolverhampton AA both 12-2-0
6 M Appleby, Sensas Dams & Lock, 11-3-0

 

Midlands match results for Saturday July 7

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (17 pegs)
1 M Hall, Cadbury, 32-10-0
2 G. Brierley, Willow Creek AC, 20-14-0
3 J Wilson, Mark’s Tackle, 18-1-0

Nisa Feedermasters Series (Sat)
River Yare, Langley (70 pegs)
1 Mick Mirgaux, Deben, 70-10-0 peg 61 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
2 Dave Beecroft, Rive, 61-1-0 peg 170 groundbait feeder maggot worm bream skimmers
3 J Coote, Matrix Image, 58-0-0
4 K Paynter, PW Angling, 35-3-0
5 C Smith, Diss DAC, 34-12-0
6 C Redgrave, Daiwa Angling Direct, 30-12-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Oak Pool (12 pegs)
1 B Hill, Boldings, 111-5-0
2 C Hill, Boldings, 100-2-0
3 J Humphreys, ABC, 91-8-0

Tidal Trent Teams of Four (Sat)
River Trent, North Clifton, Dunham, Torksey & Laughterton (56 pegs)
1 Alistair Ogilvie, Trent Trotters/Sensas, 22-3-0 peg 34 North Clifton groundbait feeder maggot and waggler maggot a barbel plus roach
2 Steve Gilberts, Mark’s All-Stars, 18-7-0 peg17 Torskey groundbait feeder caster four barbel
3 I Turner, Worksop, 12-4-0
4 R Woolhouse, Lincs County Youth, 8-11-0
5 K Clifton, Three Bald Blokes & A Pole, 8-10-0
jt6 R Bradhsaw, Dynamite Baits Derby and M Godfrey, Mark’s All-Stars, both 8-4-0
Teams:
1 Trent Trotters, 15pts
2 Dynamite Baits Derby, 17
3 Turn Coats, 20
League:
1 Turn Coats, 4pts
2 Dabs & Lads, 8
3 Dynamite Baits Derby, 9

Tunnel Barn Farm (Sat)
House Pool (21 pegs)
1 A Welding Marukyu, 145-12-0
2 A Ferretti, Maver Italia, 139-10-0
3 R Biggs, OHMS, 126-1-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (10 pegs)
1 P Morris Jnr, Notts AA, 114-0-0
2 J Meakin, Notts, 85-0-0
3 M Perkins, Dynamite Baits, 55-6-0

Wychavon Angling Championship Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham (42 pegs)
1 Jon Arthur, Oxford, 10-0-0 peg 50 chopped worm 8m and hemp 13m perch chublets roach
2 Andrew Murphy, Tredegar AC, 8-0-0 peg 42 hemp 14m roach
3 P Bick, Daiwa Dorking, 6-8-0
4 T Davis, Gloucester, 5-4-0
5 I Shepherd, Daiwa Gordon League, 4-13-0
6 H Kaye, Marukyu, 4-10-0

Midlands match results for Friday July 6

Barford AA Angling Festival (Mon, Weds & Fri)
Warks Avon, Barford (60 pegs)
Monday result:
1 Dean Young, Tornadoes AC, 17-7-0 waggler maggot chub dace
2 Jim Wiltshire, Barford AA, 13-4-0 stick float and waggler maggot chub dace
3 N Davies, Shakespeare Bait-Tech, 11-11-0
4 M Bedding, Shakespeare Bait-Tech, 10-3-0
5 T Hitchman, Bailey’s Porto, 9-15-0
6 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 9-9-0
Wednesday result:
1 Geoff Garrish, Matchbox, 22-2-0 waggler and stick float caster chub
2 Mark Blackburn, Maver West Midlands Police, 18-8-0
3 J Hunt, Coleshill, 16-10-0
4 N Hayes, 14-6-0
5 C Perry, Avon Park, 10-3-0
6 D Ashby, Banbury Gunsmiths, 9-4-0
Friday result:
1 Adrian Narbeth, Smithy’s, 24-7-0 waggler and stick float maggot chub
2 John Stockton, Barford AA, 21-13-0 pellet feeder barbel
3 R Burke, Sensas Smithy’s, 20-15-0
4 N Davies, Shakespeare Bait-Tech, 20-0-0
5 I Winter, Sensas Smithy’s, 17-4-0
6 D Petch, Quorn AS, 14-12-0
Overall result:
1 Nigel Davies Shakespeare Bait-Tech, 4pts
2 Ian Winter Sensas Smithy’s, 6
3 R Burke Sensas Smithy’s, 7
4 A Narbeth, Sensas Smithy’s, 8 (superior weight)
5 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 8 (superior weight)
6 M Blackburn, Maver West Midlands Police, 8
 

Midlands match results for Thursday July 6

Guru Barston Lakes Festival (Tues – Thurs)
Barston Lakes, Main Lake (60 pegs)
Day one result:
1 Matt Godfrey, Guru/Mainline Match, 314-1-0 peg 123 bomb and pellet waggler carp F1s
2 Andy Pell, Guru/Mainline Match, 218-2-0 peg 124
3 P Pleasant, Dersingham AC, 176-4-0
Day two result:
1 Dan Simper, Frenzee Prison Service, 248-8-0 peg 70 pellet waggler and pellet shallow 14m carp F1s
2 Jimmy Brooks, Angler’s Corner, 162-0-0 peg 26
3 P Wrighting, Guru/Mainline Match, 152-2-0
Day three result:
1 Matt Godfrey, Guru/Mainline Match, 207-6-0 peg 55 pellet shallow 14m carp F1s
2 Billy Marlow, 190-12-0 peg 123
3 F Muller, Guru/Mainline Match, 169-4-0
Overall result:
1 Andy Kinder, Maver/Marukyu, 3pts
2 Pemb Wrighting, Guru/Mainline Match, 4
3 D Simper, Frenzee Prison Service, 5 (superior weight)
4 C Barley, Dynamite Baits, 5
5 M Godfrey, Guru/Mainline Match, 6 (superior weight)
6 A Rooney, Guru/Mainline Match, 6

Packington Somers Vets (Thurs)
Geary’s Level, Willow & Annies Pools (35 pegs)
1 Bob Calcott, Packington Vets, 70-5-0 peg 1 Willow paste 5m and edge carp F1s
2 Dave Crozier, Packington Vets, 67-11-0 peg 19 Geary’s Level bomb and pellet carp
3 J McGann, Packington Vets, 65-6-0
4 R Quinney, Packington Vets, 58-13-0

Rookery Waters Summer Qualifier (Thurs)
Raven Lake (11 pegs)
1 S Skelton, Maver/Dynamite Baits, 158-0-0
2 S Easey, Tackle & Bates, 120-0-0
3 G Welton, Stanjay Tackle, 106-14-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
High & New Pools (56 pegs)
1 Barry Duggan, Tunnel Barn Farm Vets 167-1-0 High peg 10 jigga float pellet 5m F1s
2 Nick Bryan, Tunnel Barn Farm Vets 111-6-0 High peg 13 pellet meat deck 6m carp F1s
3 R Davies, Tunnel Barn Farm Vets 110-14-0
4 D Kingerlee Tunnel Barn Farm Vets 110-0-0
5 D Draper, Tunnel Barn Farm Vets 104-2-0
6 M Pearce, Tunnel Barn Farm Vets 95-13-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Falcon Lake (44 pegs)
1 John Taylor, Sensas Mark One, 131-12-0 peg 47 pellet edge F1s carp
2 Mick Woolvine, Liverpoool, 123-0-0 peg 44 maggot 4m and edge carp F1s
3 J Barrowman, PW Angling, 121-8-0

Wolverhampton AA Canal Festival (Tues – Thurs)
Staffs/Worcester Canal, Wombourne, Awbridge & Penkridge (70 pegs)
Day one result:
1 Steve Conway, Rugeley, 21-4-0 peg 55 Wombourne caster and hemp 13m chub
2 Dave Whittington, Drennan Leicester Sensas, 14-0-0
3 M Smith, Penkridge, 13-0-4
Day two result:
1 Richard Guest, Maver Midlands, 16-8-12 peg 63 Awbridge caster 14m chublets
2 Barry Williams, Bilston Angling Centre, 13-10-8
3 M Grimshaw, Wigan MG, 13-0-0
Day three result:
1 Simon Preece, Drennan NW, 17-6-0 peg 38 Penkridge caster 12m skimmers bream
2 Steve Broom, Maver Midlands, 16-8-0
3 R Guest, Maver Midlands, 12-13-0
Overall result:
1 Richard Guest, Maver Midlands, 5pts
2 Danny Martin, Wigan MG, 6
3 M Smith, Penkridge, 9 (section wins)
4 A Marsden, Wigan MG, 9
5 S Mottram, Drennan NW, 11
6 R Graves, Lincoln, 12

Midlands match results for Wednesday July 4

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (13 pegs)
1 J Odey, Thetford, 75-9-0
2 R Finch, Deben, 73-10-0
3 A Moore, Cordy Tackle, 64-6-0

Evesham Festival Qualifier (Weds)
Warks Avon, Evesham (46 pegs)
1 Ian Shepherd, Daiwa Gordon League, 17-8-0 peg 85 hemp and maggot 13m roach perch
2 Terry Pitcher, Ferrymen, 10-15-0 peg 29
3 T Chalk, Cadence, 10-12-0
4 J Harvey, Evesham, 9-6-0
5 R Reynolds, Shakespeare Bait-Tech, 8-4-0
6 J Arthur, Jon Arthur Angling, 7-5-0

Newark Fed (Weds)
River Trent, Newark Dyke & Crankley (24 pegs)
1 Steve Clark, Saffron Walden, 62-11-0 peg 3 Newark Dyke groundbait feeder pellet and worm bream and a barbel
2 Dave Powell, Clipstone, 31-0-0 peg 1 Newark Dyke groundbait feeder worm maggot skimmers bream
3 A Starkey, Dynamite Baits Derby, 10-6-0
4 A Dyer, Lincs County, 9-2-0
5 K Davis, 7-6-0
6 T Moroz, Chesterfield, 6-8-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Larch & Chestnut Pools (16 pegs)
1 R Pedlar, Boldings, 161-12-0
2 J Humphreys, ABC, 129-9-0
3 M Jameson, Boldings, 126-14-0

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Jay Lake (21 pegs)
1 Chris Saunders, Tackle & Bates, 106-2-0 peg 24 pellet 14m and edge F1s carp
2 Keith Rayment, Ramsey AS, 100-6-0 peg 35
3 C Robinson, Tackle & Bates, 84-12-0
4 D Lack, Tackle & Bates, 77-8-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (21 pegs)
1 Will Evans, Sherwood Fishery Juniors, 184-2-0 peg 45 pellet shallow 14m carp 5lb
2 Steve Morgan, Sherwood Forest Fishery, 181-0-0 peg 4 pellet feeder carp 8lb
3 C Brown, Sherwood Forest Fishery, 168-10-0
4 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 115-7-0
5 P Ellis, Sherwood Forest Fishery, 106-7-0
6 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 100-13-0

Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (14 pegs)
1 D Tresigne, Smithy’s Angling, 98-4-0
2 L Simcox, Packington, 87-4-0
3 P Hull, Tusse’s Tackle, 66-5-0

Midlands match results for Tuesday July 3

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Greenhills Fishery, Old & New Pools (24 pegs)
1 Boz Simmonds, Northfield, 94-4-0 New peg 2 corn 5m carp 10lb
2 Paul Butler, King’s Norton, 87-0-0 New peg 4
3 E Foster, King’s Norton, 77-2-0
4 G Upton, King’s Norton, 74-0-0
5 J Pendrey, King’s Norton, 73-4-0
6 B Larner, King’s Norton, 66-10-0

Starlets Packintgon Somers Vets (Tues)
Molands Mere & Siblings A & B Pools (55 pegs)
1 Dave Smith, Packington Vets, 86-14-0 peg 31 Molands Mere pellet feeder carp F1s
2 Ron Savage, Lane’s Bait, 75-8-0 peg 50 Molands Mere paste 12m carp F1s
3 K Folwell, Drennan/Bag ‘Em Baits, 72-10-0
4 J McGann, Packington Vets, 64-0-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
House & Extension Pools (35 pegs)
1 Steve Johnson, Ace Tackle, 157-11-0 House peg 31 pellet shallow and deck 5m F1s carp
2 Dave Chapman, Swan Baits, 144-9-0 House peg 12 Method feeder pellet and paste edge carp F1s
3 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 125-15-0
4 A Lynes, Banbury Gunsmiths, 113-13-0
5 B Duggan, Bailey’s of Warwick, 111-2-0
6 B Carr, Rugby Tackle, 99-9-0

Westwood Lakes (Tues)
Swallow Lake (21 pegs)
1 Mark Taylor, Westwood Lakes, 128-6-0 peg 9 pellet edge carp F1s skimmers barbel
2 Steve Boyd, Mersey Dockers, 108-14-0 peg 25 pellet and maggot shallow 8m carp F1s ide
3 B Harding, Westwood Lakes, 93-6-0

Midlands match results for Sunday July 1

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sun)
River Nene, North Bank (53 pegs)
1 Lee Edwards, Maver, 55-13-0 peg 16 chopped worm and caster 14.5m bream
2 Charlie Gooch, Notts, 25-4-0 peg 26 worm 14m bream
3 M Caldecote, Cambridge, 18-2-0
4 M Hodgetts, Midlands Angling Supplies, 12-6-0
Qualifiers: Lee Wright, Charlie Gooch and Lee Edwards

Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes (Sun)
Specimen Lake (15 pegs)
1 R Dawson, Matrix Total Angling, 351-10-0
2 P Canning, Frenzee/Spotted Fin, 195-0-0
3 M Bull, Frenzee/Bag ‘Em Baits, 135-0-0

Coors AC Drennan Masters Qualifier (Sun)
River Trent, Burton-on-Trent (50 pegs)
1 Nick West, Matchman Supplies, 10-2-0 peg 22 Sherratt’s stick float and 13m maggot perch dace roach
2 Sam Merry, Shakespeare Bait-Tech, 9-4-0 peg 26 Sherratt’s
3 J Walden, Leicester, 8-2-0
4 S Lowther, Daiwa Dons, 7-8-0
‬Qualifiers: W Swinscoe, I Shaw, J Walden, D Petch, B Rigby, S Lowther and N West

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (21 pegs)
1 S Bracey, Dynamite Baits, 56-8-0
2 K Turner, Harlow Angling, 51-0-0
3 D Reeve, Daiwa Angling Direct, 36-11-0

Dams & Lock Summer League (Sun)
Birmingham/Fazeley Canal (40 pegs)
1 Rich Scott, Mosella MGM Gold, 16-8-0 peg 149 maggot and worm over groundbait 13m skimmers
2 Steve Dudley, Sensas Black Country Red, 5-9-0
3 D Lewis, Shakespeare Superteam Bait-Tech, 5-6-0
4 D Webb, Mosella MGM Blue, 4-10-12
5 A Beesley, Sensas Dams & Lock Green, 4-10-0
6 D Nicholl, Shakespeare Superteam Bait-Tech, 4-0-0
Teams:
1 Shakespeare Superteam Bait-Tech, 12pts
2 Three Counties, 15
jt3 Sensas Black Country Black and Sensas Dams & Lock Green, both 20
5 Sensas Dams & Lock Red, 21
6 Mosella MGM Blue, 22

Decoy Lakes (Sun)
Oak Lake (21 pegs)
1 A Major, Matrix Wensum Valley Angling, 204-9-0
2 S Parker, Decoy, 144-15-0
3 B Townsend, Matrix/Spotted Fin, 119-12-0

Moorlands Farm (Sun)
Silver Pool (16 pegs)
1 A Morrison, Fisherman’s Friend, 163-7-0
2 S Parker, Mosella Black Country, 156-2-0
3 M Watson, Moorlands, 133-4-0

Packington Somers (Sun)
Siblings A & Annies Pools (13 pegs)
1 L Thompson, Preston Innovations, 49-10-0
2 T Treadwell, Preston Innovations, 46-11-0
3 R Savage, Lane’s Bait, 44-10-0

Peterborough DAA Ringer Baits Qualifier (Sun)
Ferry Meadows Lakes (32 pegs)
1 Nick Cowap, Castle Ashby, 42-14-0 peg 67 groundbait feeder worm bream
2 Steve Maher, Steve Maher Angling, 23-5-0 peg 68
3 L Jepson, Ripley, 20-15-0
4 G Ringer, Ringer Baits, 20-11-0
5 D Lawrence, Derby, 18-13-0
6 D Martin, 15-5-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Sycamore Pool (18 pegs)
1 L Marlowe, Doncaster, 132-9-0
2 G Emlyn, Oakengates Angling Centre, 125-1-0
3 C Lane, Boldings, 91-5-0 

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front & Backs Deans & Ghost Pools (35 pegs)
1 Mark Taylor, Guru, 298-10-0 peg 3 Ghost pellet shallow 14m corn edge carp 12lb
2 Ade Mansfield, MAP/Bait-Tech, 210-8-0 peg 21 Front Deans
3 K Slade, Team Peg One, 197-12-0
4 J Holloway, Catch More Media, 188-4-0
5 J Newton, Smithy’s Angling, 180-8-0
6 P Bailey, 177-0-0

Tidal Trent Teams of Four (Sun)
River Trent, North Clifton, Dunham, Torksey & Laughterton (56 pegs)
1 Andy Starkey, Dynamite Baits Derby, 23-4-0 peg 15 Torksey groundbait feeder maggot and worm skimmers hybrids
2 Steve Drage, Daiwa Dons, 22-14-0 peg 21 Torskey groundbait feeder maggot and worm skimmers hybrids
3 P Moutrey, Turn Coats, 19-9-0
4 T Moroz, Dabs & Lads, 19-6-0
5 R Neal, Mark’s All-Stars, 16-2-0
6 A Ogilvie, Trent Trotters, 15-13-0
Teams:
1 Turn Coats, 15pts
2 Lincoln Fifty Shades of Grey, 17
3 Dabs & Lads, 20

Tunnel Barn Farm (Sun)
Top Pool (26 pegs)
1 M Bingham, Spotted Fin, 76-14-0
2 S Lovell, Mosella, 58-1-0
3 R Biggs, OHMS, 55-3-0

Westwood Lakes 5K Qualifier (Sun)
Falcon Lake (41 pegs)
1 Carl Lee-Hopps, Westwood Lakes, 126-1-0 peg 21 pellet edge F1s
2 Rick Tweddle, Westwood Lakes, 107-4-0 peg 42 pellet shallow 4m and edge F1s
3 S Boyd, Liverpool, 99-11-0
4 M Woolvine, Liverpool, 98-7-0

 

Midlands match results for Saturday July 30

Barford Lakes (Sat)
Match Lake (18 pegs)
1 M Wiles, Dynamite Baits, 238-2-0
2 A Major, Matrix Wensum Valley Angling, 166-5-0
3 S Swallow, Guru, 94-13-0

Bridgnorth AS Nick Bretton Memorial (Sat)
River Severn, Bridgnorth (38 pegs)
1 Richard Duke, Bridgnorth AS, 37-2-0 peg 29 feeder caster and hemp barbel
2 John Webb, Bridgnorth AS, 36-12-0 The Mud peg feeder pellet barbel
3 D Shinton, Bridgnorth AS, 33-5-0
4 R Rogers, Barford AA, 31-0-0
5 B McAulay, Droitwich, 24-9-0

Colmic Golden Reel Angling Championships Qualifier (Sat)
The Glebe Fishery (86 pegs)
1 Jake King, Trabucco/Bag ‘Em Baits, 227-15-0 peg 86 Lake 6 pellet waggler pellet edge carp 12lb
2 Jack Harness, Daiwa/Hydro, 209-13-0 peg 129 Lake 9 caster shallow 14m pellet edge carp 10lb
3 S Collett, Guru/Dynamite Baits, 206-2-0
4 B Mason, Guru/Bag ‘Em Baits, 158-4-0
5 P Canning, Frenzee, 156-7-0
6 R Holmes, Jewson’s, 145-14-0

Decoy Lakes (Sat)
Cedar Lake (13 pegs)
1 J Gill, Angling Direct, 308-15-0
2 T Evans, Decoy, 240-9-0
3 D Carlton, Decoy, 220-9-0

Evesham Festival Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham (55 pegs)
1 Lee Gardener, Shakespeare Bait-Tech, 21-5-0 peg 85 groundbait feeder maggot two barbel plus bits
2 Mark Hardman, Sensas Black Country, 16-14-0 peg 1 groundbait feeder maggot worm bream plus bits
3 S Townsend, Drennan Oxford, 10-4-0
4 R Reynolds, Daiwa Dorking, 10-3-0
5 D Kirk, Oxford, 8-14-0
6 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 8-12-0
Qualifiers: M Hardman, T Marshall and L Gardener

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (22 pegs)
1 Andy Price, Mosella, 18-8-0 peg 55 stick float and long whip maggot perch chub dace
2 Phil Amos, Hollow AC, 14-0-0 peg 117
3 T Moreton, Preston Innovations, 13-9-0
4 R Hickling, Oakengates Angling Centre, 13-4-0
5 D Williams, Mark’s Tackle, 11-8-0

Moorlands Farm (Sat)
Meadow & Middle Pools (24 pegs)
1 C Hill, Mosella, 112-6-0
2 A Morrison, Fisherman’s Friend, 98-2-0
3 M McDermott, Steven’s Tackle, 86-12-0

Nisa Feedermasters Series (Sat)
River Yare, Langley (80 pegs)
1 Eddie Hall, Great Yarmouth, 34-8-0 peg 167 groundbait feeder worm maggot skimmers bream
2 Chris Smith, Diss DAC, 33-13-0 peg 62 groundait feeder worm maggot skimmers bream
3 K Paynter, PW Angling, 33-8-0
4 P Abbott, Deben, 28-4-0
5 R Finch, Deben, 26-8-0
jt6 J Southgate, Sensas Oakwood Angling and S Kindleysides, Deben, both 20-12-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (10 pegs)
1 J Johnson, Young’s Tunnel Barn Farm, 86-14-0
2 D Elliott, Packington, 56-5-0
3 I Keywood, Solihull Angling Centre, 44-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Oak Pool (16 pegs)
1 R Hancox, Boldings, 128-15-0
2 S Roberts, Oakengates Angling Centre, 121-14-0
3 P Hemming, Monkhall, 95-14-0 

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sat)
Tidal River Trent, North Clifton, Dunham & Laughterton (60 pegs)
1 Alistair Ogilvie, Sensas Starlets, 10-4-0 peg 20 Dunham groundbait feeder worm maggot skimmers
2 John Hands, Ferry Boat 8-7-0 21 Dunham groundbait feeder worm maggot skimmers
3 A Moss, Browning Hot Rods, 7-15-0
4 R Vaughan, Sheffield, 7-5-0
5 N Watson, Louth, 6-9-0
Qualifiers: A Ogilvie, A Moss and J Carass

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Back Deans Pool (18 pegs)
1 J Haywood, Hozelock AC, 111-4-0
2 J East, Woodlands, 96-8-0
3 A Haywood, Hozelock AC, 81-8-0

Rookery Waters Summer Qualifier (Sat)
Jay Lake (28 pegs)
1 Stewart Bracey, Shimano/Dynamite Baits, 146-8-0 peg 32 pellet and maggot 14m carp
2 Mark Pollard, Matrix/Hinder’s/Stanjay Tackle, 140-4-0 peg 10 chopped worm and caster 14m carp
3 J Brooks, Angler’s Corner, 125-10-0
4 S Godfrey, Tackle & Bates, 108-8-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Top Pool (17 pegs)
1 R Biggs, OHMS, 105-5-0
2 S Lovell, Mosella, 80-14-0
3 C Shepherd, Tunnel Barn Farm, 76-9-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (17 pegs)
1 I Palfremen, Phil’s Bait & Tackle, 85-0-0
2 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 84-4-0
3 G Eden, Mansfield, 55-0-0

Midlands match results for Thursday June 28

Moorlands Farm (Thurs)
Silver Pool (14 pegs)
1 M Watson, Daiwa Gordon League, 161-8-0
2 M McDermott, Steven’s Tackle, 128-12-0
3 S Parker, Mosella Black Country, 125-6-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Avon Pool (23 pegs)
1 Shaun Greenfield, Manchester AC, 103-4-0 peg 9 Inner Avon pellet 14m and edge carp
2 Stu Johnstone, Raygill Angling, 75-2-0 peg 6 Inner Avon corn edge carp
3 A Beehl, Leicester,  58-2-0
4 C Scott, Burton-on-Trent, 51-6-0
5 B Greenbury, Drennan Leicester Sensas, 50-8-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Molands Mere Pool (37 pegs)
1 Derek Hartshorn, Swan Baits, 86-12-0 peg 46 paste 7m and edge carp F1s
2 Keith Deaner, Packington Vets, 63-10-0 peg 29 pellet feeder carp F1s
3 B Calcott, Packington Vets, 63-4-0
4 N Davies, Packington Vets, 52-0-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
Canal, Club & Jenny’s Pools (57 pegs)
1 Tony Pearce, Tunnel Barn Farm Vets, 77-3-0 Club peg 23 pellet 4m and edge carp F1s
2 Pete Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 67-6-0 Canal pegs 19 pellet 5m and edge carp F1s
3 D Chapman, Tunnel Barn Farm Vets, 62-11-0
4 S Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 57-5-0
5 D Kingerlee, Tunnel Barn Farm Vets, 57-0-0
6 J Stockton, Tunnel Barn Farm Vets, 49-15-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Skylark & Osprey Lakes (48 pegs)
1 Kev Wilson, Westwood Lakes, 208-3-0 peg 1 Skylark pellet edge carp 10lb F1s
2 Brian Thompson, Westwood Lakes, 206-9-0 peg 6 Osprey pellet shallow 4m F1s
3 J Crouch, Westwood Lakes, 169-9-0
4 P Cartridge, Westwood Lakes, 161-0-0

Midlands match results for Wednesday June 27

Cresta/Gamakatsu UK Angling Championships (Weds)
The Glebe Fishery (80 pegs)
1 Mike McMillan, Garbolino/Bait-Tech, 107-190 peg 30 Lake 1 dobbing pellet 16m and 14m carp 9lb
2 Pemb Wrighting, Guru/Mainline Match, 100-131 peg 102 Lake 7 pellet and caster shallow 14.5m carp 9lb
3 J Brooks, Angler’s Corner, 73-057
League:
1 Zac Brown, 2pts
2 Mike McMillan, 3 (139-054)
3 S Rothery, 3 (135-794)
4 P Archer, 3 (89-103)
5 P Wrighting, 4 (116-687)
6 M Rodger, 4 (105-007)

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (12 pegs)
1 L Pratt, Shipshape Angling, 47-2-0
2 I Kitchen, Ely, 42-0-0
3 N Moore, Cordy Tackle, 29-5-0

Newark Fed (Weds)
River Trent, East Stoke & Rolleston (27 pegs)
1 Andy Starkey, Dynamite Bits Derby, 28-4-0 peg 51 East Stoke groundbait feeder lobworm six bream and an eel
2 Malc Nicholson, Collingham, 22-11-0 peg 27 Rolleston groundbait feeder worm skimmers
3 N West, Matchman Supplies, 14-0-0
4 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 12-0-0
5 S Horner, 11-10-0
6 P Bradshaw, Tibshelf, 9-14-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (25 pegs)
1 John Adamson, Nisa Feeders, 99-0-0 peg B13 Method feeder and 1om pellet carp
2 Danny Lewis, Best Baits/Packington, 77-12-0 peg B24 bomb pellet carp
3 P Porter, Rugby, 63-12-0
4 T Lamb, Jaguar AC, 60-4-0
5 N Brailsford, Long Eaton Victoria AS, 54-0-0
6 C Fowkes, Browning Central, 52-12-0

Norwich DAA Pairs Festival (Tues & Weds)
Rivers Bure & Thurne (36 pegs)
River Bure day one result:
1 Jason Brewster, Norwich DAA, 34-2-0 groundbait feeder maggot worm skimmers hybrids roach
2 Simon Willsmore, Rive/Spotted Fin/D&A Tackle, 31-2-0
3 E Hall, Norwich DAA, 27-8-0
River Thurne day one result:
1 Steve Sanders, Preston Innovations, 34-14-0 groundbait feeder and 13m pole maggot and worm skimmers hybrids roach
2 David Gooch, Norwich DAA, 34-0-0
3 S Clark, Saffron Walden, 27-12-0
River Bure day two result:
1 Steve Sanders, Preston Innovations, 27-8-0 groundbait feeder and 13m pole maggot and worm skimmers hybrids roach
2 Dave Beecroft, Rive, 25-10-0
3 S Clark, Saffron Walden, 24-12-0
River Thurne day two result:
1 Simon Willsmore, Rive/Spotted Fin/D&A Tackle, 26-13-0 maggot 12m and 6m roach skimmers hybrids
2 John Southgate, Sensas Oakwood Angling, 19-10-0
3 E Hall, Norwich DAA, 18-4-0
Pairs result:
1 Steve Sanders and Simon Willsmore, 4pts
2 Dave Beecroft and John Southgate, 8
3 D Kiddell and D Gooch, 10 (84-12-0)
4 T Gibbons and B Bygrave, 10 (79-4-0)

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Chestnut Pool (16 pegs)
1 D Mortlock, Shifnal, 104-13-0
2 P Evans, Boldings, 80-12-0
3 K Robinson, Boldings, 63-8-0

Preston Innovations Woodland View (Weds)
Front & Back Deans Pools (22 pegs)
1 S Brown, Maver Harescombe, 162-4-0
2 B Larner, Starlets Vets, 132-8-0
3 N Hancock, Maver Harescombe, 101-6-0


Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Raven Lake (19 pegs)
1 R Poolman, Tackle & Bates, 70-12-0
2 J Pratt, Tackle & Bates, 66-2-0
3 P Holland, Tackle & Bates, 65-12-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (23 pegs)
1 Steve Morgan, Sherwood Forest Fishery, 126-7-0 peg 12 pellet feeder carp 5lb
2 Mick Langton, Sherwood Forest Fishery, 92-6-0 peg 17
3 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 88-3-0
4 I Taylor, Vale AC, 80-9-0
5 G Mawby, Gateford Angling Supplies, 79-5-0
6 S Storey, Gateford Angling Supplies, 69-8-0

Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (16 pegs)
1 D Tresigne, Smithy’s Angling, 188-11-0
2 J Shirley, Packington, 176-2-0
3 J Burchell, Packington, 149-6-0

Midlands match results for Tuesday June 26

Janson’s Fishery (Tues)
Munroes Lake (13 pegs)
1 M Morris, Janson’s, 294-1-0
2 C Spencer, GOT Baits, 262-9-0
3 D Coxon, Janson’s, 235-10-0

Moorlands Farm (Tues)
Meadow Pool (13 pegs)
1 Z Lees, Severn Trent, 148-6-0
2 L Harris, Parkes Hall, 88-8-0
3 D Jordan, Moorlands, 57-8-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Lower Park Fishery, Pebble, Highland & Abbey Pools (27 pegs)
1 Paul Foster, Halesowen, 118-4-0 peg 13 Highland maggot pellet shallow 14.5m carp 6lb
2 Tim Guise, Pensnett, 89-12-0 peg 5 Pebble
3 G Upton, King’s Norton, 82-4-0
4 E Foster, King’s Norton, 80-0-0
5 L Allen, Solihull, 76-0-0
6 K Saxelby, Northfield, 68-0-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Little Geary’s & Siblings A & B Pools (32 pegs)
1 Steve Stokes, Packington Vets, 127-0-0 peg 14 Siblings B paste 11m and edge F1s
2 Bob Calcott, Packington Vets, 111-7-0 peg 3 Siblings B paste 6m and edge F1s
3 R Quinney, Packington, 91-8-0
4 K Folwell, Drennan/Bag ‘Em Baits, 80-8-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
High & New Pools (38 pegs)
1 John Berry, Swan Baits, 120-3-0 New peg 44 paste top kit F1s
2 Reg Davies, Tunnel Barn Farm Vets, 104-0-0 High peg 32 jigga float pellet 7m carp F1s
3 A Lynes, Banbury Gunsmiths, 89-1-0
4 T Pearce, Tunnel Barn Farm Vets, 85-3-0
5 D Chapman, Swan Baits, 82-1-0
6 G Makin, Miracle Baits, 79-4-0

Westwood Lakes (Tues)
Swallow Lake (24 pegs)
1 Mark Taylor, Westwood Lakes, 161-1-0 peg 7 pellet edge carp 15lb F1s skimmers barbel
2 Mick Balls, Westwood Lakes, 157-9-0 peg 4 pellet edge carp F1s skimmers ide barbel
3 D Woistenaune, Westwood Lakes, 137-6-0