South match results for week commencing Nov 14, 2016

TUESDAY

Coleman’s Cottage Fishery (Tues)
Wood Lake (26 pegs)
1 Gary Cooper, Browning Wickford, 87-0-0 peg 26 pellet maggot 13m and 5m carp F1s
2 Pat Cooper, Dynamite Baits, 86-0-0 peg 16
3 D Hutchinson, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 78-0-0
4 A Lee, Bill’s Tackle, 73-8-0
5 C Adams, Browning Wickford, 64-0-0
6 J Pantry, Browning SE, 49-0-0


WEDNESDAY

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Wednesday)
Red Kite Lake (18 pegs)
1 Roger Young, Dynamite Oakfield, 76-0-0 peg 12 maggot feeder F1s
2 D Wilson, Oakfield, 52-4-0
3 S Duke, Drennan Oxford, 40-8-0
4 B Llewellyn, Dynamite Oakfield, 30-0-0
5 P Neal, RAF Old Lags, 23-12-0
6 A Foulkes, Dynamite Oakfield, 21-3-0


THURSDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Thurs)
Campbell & Cary Lakes (19 pegs)
1 Adrian Jeffery, AA, 81-11-0 peg 123 Campbell bomb meat carp 8lb
2 Peter Bailey, Westing House, 55-4-0 peg 110 Campbell bomb and waggler meat carp 7lb
3 C Rolfe, Veal’s, 51-8-0
4 B Chivers, HLS, 48-14-0
Top silverfish weight: 1 M Jones, Veal’s, 12-5-0
 
Coleman’s Cottage Fishery (Thurs)
Pathfield Lake (18 pegs)
1 Gary Ford, Ockendon Bait & Tackle, 85-8-0 peg 4 maggot 6m and 13m F1s carp ide
2 John Pantry, Browning SE, 61-0-0 peg 7
3 T Layton, Coleman’s Cottage, 60-0-0
4 S Spooner, Ockendon Bait & Tackle, 42-0-0
jt5 A Lee, Bill’s Tackle and M Armfield, Ockendon Bait & Tackle, both 40-0-0


SATURDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Sat)
Campbell & Cary Lakes (21 pegs)
1 D Sullivan, Maver, 100-7-0
2 M Grindle, Maver Match, 92-7-0
3 T Burrell, Foster’s, 53-4-0.
Top silverfish weight: T Burrell, Foster’s, 21-11-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sat)
Red Kite & Brook Lakes (17 pegs)
1 Paul Asplen, Oakfield, 32-6-0 peg 18 Red Kite maggot 13m F1s
2 G Keetley, J&K Tackle, 30-11-0
3 M Talbot, Kamasan/GOT Baits, 25-15-0
4 D Wilson, Oakfield, 20-14-0
5 G Thorpe, GOT Baits, 12-4-0
6 S Page, Drennan Oxford, 8-12-0

SSP Tyler’s Common (Sat)
Horseshoe Lake (27 pegs)
1 Clive Nada, Browning Wickford, 139-0-0 peg 32 maggot 13m and 3m carp skimmers
2 George Manoli, Angling Direct, 110-12-0 peg 52
3 S Reynolds, Bait-Tech, 110-0-0
4 R Harold, Matrix, 95-0-0
5 M Hood, SSP Tyler’s Common, 81-8-0
6 R Pisano, Galleywood, 74-0-0 


SUNDAY

Angling Trust Avon Valley Winter League (Sun)
Basingstoke Canal, Barley Mow - Fox and Hounds (80 pegs)
1 Andy Gregory, Drennan Bordon Angling, 21-7-0 Silt Dumps breadpunch 7m and worm 13m skimmers roach
2 Gary Eales, Sensas Oakwood Angling, 18-7-0 long pole breadpunch roach skimmers
3 A Blay, Browning Crowsports, 18-0-0
4 A Davis, Allan’s Marine, 16-0-0
5 S Sim, Arun MG, 15-6-0
6 A Flint, Drennan Bordon Angling, 11-6-0
Teams: 
1 Arun MG, 57pts
2 Browning Crowsports, 51
3 Homestores Mosella, 50
4 Drennan Bordon Angling, 49
5 Sensas Oakwood Angling, 47
6 Allan’s Marine, 42
League: 
1 Drennan Bordon Angling, 8pts
2 Homestores Mosella, 12
3 Arun MG, 15
4 Sensas Oakwood Angling, 20
5 Browning Crowsports, 23
6 Tubertini Apollo, 31

Angling Trust South West Winter League (Sun)
Kennet & Avon Canal, Bath (40 pegs)
1 Tim Ford, Preston Innovations Thatcher’s, 17-12-0 bay at Richardson’s long pole breadpunch dead red maggot bloodworm roach skimmers
2 Nigel Evans, Preston Innovations Thatcher’s, 15-12-0 same area waggler and long pole maggot chublets dace roach bleak
3 M Harper, Preston Innovations Thatcher’s, 12-4-0
4 T Gilbert, Preston Innovations Thatcher’s, 11-9-0
5 N Wyatt, Amalgamation, 10-12-0
Teams: 
1 Mosella Bathampton, 30pts
2 Preston Innovations Thatcher’s, 28
3 Gerry’s Angels, 21 (section wins)
4 Amalgamation, 21
5 Sensas Nomads, 19
Final league: 
1 Preston Innovations Thatcher’s, 10pts
2 Mosella Bathampton, 11
3 Sensas Nomads, 17
4 Gerry’s Angels, 22
5 Amalgamation, 27

Angling Trust Upper Thames Winter League (Sun)
Kennet & Avon Canal, Great Bedwyn (48 pegs)
1 Dave Micklewright, Daiwa Gordon League, 14-12-0 Competition Reach maggot 5m and pinkie 11m skimmers roach
2 Gary Etheridge, Garbolino Blackmore Vale MG, 11-12-0 Potter’s squatt 11m and lobworm 7m perch roach skimmers
3 C Telling, Devizes MG, 7-14-0
4 N Baker, Devizes MG, 6-8-0
5 J Rock, Browning Andover MG, 6-4-0
6 A Chatterley, Garbolino Blackmore Vale MG, 6-2-8
Teams: 
1 Garbolino Blackmore Vale MG, 36pts
2 Devizes MG, 35
3 Daiwa Gordon League, 32
4 Matrix Talisman, 28
5 Sensas Lobby’s Tackle, 23
6 Browning Andover MG, 17
League: 
1 Devizes MG, 10pts
2 Daiwa Gordon League, 13
3 Garbolino Blackmore Vale MG, 16
4 Matrix Talisman, 18 (section countback)
5 Sensas Lobby’s Tackle, 18
6 Browning Andover MG, 30

Coleman’s Cottage Fishery (Sun)
Stepfield Lake (11 pegs)
1 P Wrighting, Guru/Bag ‘Em Baits, 107-8-0
2 C Nada, Browning Wickford, 94-8-0
3 K Hollick, Coleman’s Cottage, 83-0-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Red Kite Lake (12 pegs)
1 R Young, Dynamite Oakfield, 73-4-0
2 M Talbot, Kamasan/GOT Baits, 50-4-0
3 D Wilson, Oakfield, 42-15-0

Redbridge Lakes (Sun)
Both lakes (11 pegs)
1 G Bullock, Redbridge Terrapins, 13-14-0
2 S Crawley, Redbridge Lakes, 11-7-0
3 C Winter, Oakwood Angling, 7-9-0