South match results for Sunday September 24

Angling Direct/Essex Summer League (Sun)
River Chelmer (39 pegs)
1 Mark Campion, Sensas Colman’s Cottage Green, 16-1-0 breadpunch and hemp 14.5m roach 12oz
2 Paul Grant, Browning Wickford Blue, 15-10-0
3 P Lamb, Sensas Coleman’s Cottage Green, 14-15-0
jt4 D Mason, Bill’s Tackle Black and P Chambers, Browning Wickford Red, both 12-4-0
6 G Forman, Maver Matchpack, 11-10-0
Teams: 
1 Sensas Coleman’s Cottage Green, 36pts
2 Phoenix, 33
jt3 Maver Matchpack and Browning Wickford Blue, both 30
jt5 Bill’s Tackle Black and Browning Wickford Red, both 25
Final league:
1 Browning Wickford Red, 148pts
2 Phoenix, 142 (section countback)
3 Sensas Coleman’s Cottage Green, 142 (section countback)
4 Maver Matchpack, 142
5 Bill’s Tackle Black, 136
6 Browning Wickford Blue, 125
 
Angling Trust RiverFest Qualifier (Sun)
River Thames, Clanfield (55 pegs)
1 John Price, Banbury Gunsmiths, 19-7-0 peg 94 whip maggot worm 14m down edge roach dace bleak perch and a chub
2 Mike Bedding, Shakespeare Bait-Tech, 7-3-0 peg 23 waggler maggot worm 9m chublets roach perch
3 K Tallett, DH Angling, 6-15-0
4 T Avery, Daiwa Dorking, 6-13-0
5 M Harrington, Sensas A4 Reading, 6-5-0
6 S Harwood, Drennan Oxford, 6-4-0
Qualifiers: M Bedding, J Moody and J Price

Bait-Tech Viaduct Fishery (Sun)
Lodge Lake (15 pegs)
1 A Mitchell, Colmic SW, 120-2-0
2 P Bailey, Westing House, 91-6-0
3 B Hopping, Summerhayes, 77-7-0
Top silverfish weight: G O’Shea, Preston Innovations Thatcher’s, 36-0-0

Barney Barrington Memorial (Sun)
River Thames, Pangbourne (63 pegs)
1 Tony Hobbs, Drennan Oxford, 19-2-0 caster over groundbait 13m roach
2 Ian Young, Drennan Oxford, 14-7-0 maggot 14m worm 8m roach perch
3 J Williams, Drennan Oxford, 12-2-0
4 G Pook, Daiwa Dorking, 12-1-0
5 D Johnson, Sensas A4, 11-8-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery Summer Matchman Final (Sun)
Red Kite Lake (18 pegs)
A Final result:
1 J Rogers, Frenzee/GOT Baits, 297-4-0
2 G Thorpe, GOT Baits, 251-15-0
3 I Edwards, Oakfield, 122-1-0

B Final result:
1 D Hawkins, Oakfield, 111-2-0
2 A Foulkes, Dynamite Oakfield, 95-12-0
3 N Dean, Oxford, 86-6-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Bungalow Lake (16 pegs)
1 D Graves, Willow Park, 115-12-0
2 T Meakins, Croydon, 76-9-0
3 R Thomas, Camberley, 72-6-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Syndicate Lake (21 pegs)
1 D Dodge, Browning, 71-15-0
2 A Lee, Drennan Bordon Angling, 61-8-0
3 P Stone, Cresta/Gamakatsu, 55-5-0

Kent League (Sun)
River Rother, Blackwall (44 pegs)
1 Kev Carter, Maver Matchpack, 12-9-0 peg 1 maggot long whip and 12m roach perch skimmers
2 Micky Wells, Browning SE Sphere, 8-15-0 peg 4 maggot long whip and 14m roach perch skimmers
3 B Lambourne, Cinque Ports AS, 8-11-0
4 K Dyer, Preston Innovations Delcac A, 8-4-0
5 R Chandler, Preston Innovations Delcac B, 7-15-0
6 P Udell, Preston Innovations Delcac A, 7-4-8
Teams:
1 Browning SE Sphere, 37pts
2 Maver Matchpack, 36
3 Preston Innovations Delcac A, 35
4 Cinque Ports AS, 32
5 APR, 27
6 Iden Wood Fishery, 22
League:
Jt1 Browning SE Xitan and Preston Innovations Delcac A, both 149pts
3 Maver Cardinals Red, 135
4 APR, 132
5 Browning SE Sphere, 127
6 Preston Innovations Delcac B, 116

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (36 pegs)
1 Ricky Spence, Ockendon Bait & Tackle, 198-8-0 peg 39 pellet 14m meat edge carp 8lb skimmers
2 Graham Dack, Marukyu, 162-2-0 peg 63
3 R Harold, Matrix, 157-4-0
4 J Taylor, 141-8-0
5 B Earnshaw, Ockendon Bait & Tackle, 138-0-0
6 D Swift, Matrix/SB, 128-8-0

Sensas Commercial House Winter League (Sun)
King’s Sedgemoor Drain, Parchey – Bradney (54 pegs)
1 Shaun Townsend, Mosella Bathampton A, 25-5-0 peg D4 Bradney 6m to hand maggot caster roach rudd
2 Paul Purchase, M&N Electrical, 23-11-0 peg B6 Parchey 6m whip maggot caster and worm 13m roach skimmers
3 A Ottaway, Preston Innovations Thatcher’s B, 21-14-0
4 I Pauley, Preston Innovations Thatcher’s A, 20-14-0
5 C Edmunds, Mosella Bathampton B, 19-9-0
6 K Boltz, Stand & Deliver Promotions, 17-4-0
A Division teams: 
1 Mosella Bathampton A, 24pts
2 Preston Innovations Thatcher’s B, 22
3 Preston Innovations Thatcher’s A, 20
4 Mosella Bathampton B, 17
5 DW Builders, 7
B Division teams: 
1 Maver, 17pts
2 Stand & Deliver Promotions, 15
jt3 Sensas Nomads and M&N Electrical, both 14
A Division league: 
1 Preston Innovations Thatcher’s B, 47pts
2 Mosella Bathampton A, 43
3 Preston Innovations Thatcher’s A, 42
4 Mosella Bathampton B, 32
5 DW Builders, 16
B Division league: 
1 Maver, 34.5pts
2 Stand & Deliver Promotions, 30
3 Sensas Nomads, 29
4 M&N Electrical, 26.5

Sensas M5 Angling Somerset Autumn League (Sun)
River Parrett, Langport (44 pegs)
1 Kev Perry, Sensas 88 Gold, 10-960 peg 34 whip caster roach perch
2 Rex Kick, Somerset Angling, 8-700 peg 21
3 M Hosgood, Chard A, 6-750
4 C Parr, Monkey’s Marauders, 6-180
5 R Farley, Terminators, 6-050
Teams:
1 Monkey’s Marauders, 30pts
2 Sensas Taunton, 29
3 Somerset Angling, 29
4 Sensas 88 Gold, 28
5 Chard A, 27
6 Sensas 88 Silver, 25
 League: 
1 Somerset Angling, 4pts
2 Sensas 88 Gold, 9
3 Monkey’s Marauders, 10
3 Sensas Taunton, 10
5 Sensas 88 Silver, 15
6 Sensas M5 Angling, 17

South West Over 50’s & Disabled (Sun)
Acorn Fishery, Paddock Lake (20 pegs)
1 Paul Haines, South West Over 50’s, 121-14-0 peg 34 pellet edge and 14m carp 6lb
2 Richie Lee, South West Over 50’s, 112-6-0 peg 1 pellet edge and 14m carp 5lb
3 B Council, South West Over 50’s, 111-4-0
4 B Smith, South West Over 50’s, 103-9-0
5 M Walsh, South West Over 50’s, 99-15-0
6 E Wynne, South West Over 50’s, 97-11-0
Top silverfish weight: M Chapman, South West Over 50’s, 13-13-0

Wessex Winter League (Sun)
Bristol Avon, Sutton Benger (30 pegs)
1 K Taylor, Radcot, 21-3-0
2 Z Baldwin, Swindon Isis, 9-14-0
3 B Murtough, Swindon Isis, 8-8-0