South match results for Sunday May 28

Angling Direct/Essex Summer League (Sun)
SSP Tyler’s Common, Horeshoe Lake (44 pegs)
1 Ross Bibbey, Coleman’s Bait & Tackle, 178-8-0 peg 1 maggot edge carp 6lb
2 Ross Harold, Coleman’s Bait &Tackle, 176-0-0 maggot shallow 14m and edge carp 7lb
3 D Mason, Bill’s Tackle Black, 170-0-0
4 W Candy, Browning Wickford Red, 127-8-0
5 D Harold, Phoenix, 115-0-0
6 C Nada, Browning Wickford Blue, 108-8-0
Teams: 
1 Bill’s Tackle Black, 36pts
2 Coleman’s Bait & Tackle, 34
3 Browning Wickford Red, 31
4 Maver Matchpack, 29
5 Browning Wickford Blue, 28
6 Phoenix, 23

Bait-Tech Viaduct Fishery (Sun)
Lodge Lake (14 pegs)
1 R Borland, Sign Solutions, 73-14-0
2 A Bishop, Taunton, 72-9-0
3 A Barwick, Tri-Cast, 57-0-0
Top silverfish weight: J Billett, Viaduct, 35-7-0
 
Daiwa Gordon League Spring League (Sun)
Gloucester Canal, Rea – Pilot (64 pegs)
1 Tony Davies, Mix & Match, 25-10-0 peg 200 groundbait feeder maggot skimmers bream
2 Dave Foxall, Sensas Strike, 24-14-0 peg 178 groundbait feeder maggot skimmers bream
3 P Passmore, Devizes MG, 19-10-0
4 P Auger, Maver Harescombe Lakes, 14-7-0
5 M Brush, Daiwa Gordon League Red, 14-6-0
6 N Evans, Preston Innovations Thatcher’s, 11-10-0
Teams:
1 Sensas Strike, 48pts
2 Maver Harescombe Lakes, 44
3 Daiwa Gordon League Red, 42
4 Maver Cadbury Angling, 37
5 Preston Innovation Thatcher’s, 35
6 Devizes MG, 33
Final league:
1 Daiwa Gordon League Red, 177pts
2 Sensas Strike, 151
3 Preston Innovations Thatcher’s, 145
4 Misfits, 142
5 Sensas 88, 129
6 Maver Cadbury Angling, 128  

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Red Kite Lake (18 pegs)
1 G Thorpe, GOT Baits, 195-9-0
2 B Eddy, Dynamite Oakfield, 102-8-0
3 I Edwards, Oakfield, 96-3-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Syndicate Lake (16 pegs)
1 C Dalton, Gold Valley, 151-0-0
2 J Light, Gold Valley, 147-0-0
3 S Shepherd, Gold Valley, 68-0-0

Harefield Tackle Spring Series (Sun)
Royal Berkshire Fishery, Lake 3 (18 pegs)
1 D Richardson, Wood Lane Fishery, 97-8-0
2 T Swann, Marukyu, 53-11-0
3 M Barnett, Harefield Tackle, 49-8-0

Kent League (Sun)
Royal Military Canal, Seabrook – Golf Course (44 pegs)
1 Paul Reddy, Maver Cardinals Black, 16-1-8 Seaview worm maggot and caster 14m bream tench eels skimmers
2 Jerry Morgan, Browning SE Xitan, 13-1-0 Seabrook maggot and caster 14m bream skimmers
3 J Gore, Maver Cardinals Red, 11-1-0
4 M Stanley, Maver Cardinals Red, 10-11-0
5 S West, Blean Angling, 9-4-0
6 J Ford, Iden Wood, 9-3-0
Teams:
Jt1 Browning SE Xitan, Preston Innovations Delcac and Maver Cardinals Red, all 34pts
4 Blean Angling, 31
jt5 Maver Cardinals Black and APR, both 23

Nichols Pit (Sun)
West Hythe (20 pegs)
1 Kevin Dyer, Preston Innovations Delcac Old Boys, 36-6-0 peg 4 caster 13m bream roach
2 Clive Samuels, Maidstone Victory, 34-10-0
3 P Udell, Preston Innovations Delcac Old Boys, 31-0-0
4 F Brown, Browning SE, 29-7-0
5 J Daniels, Medway Tackle, 24-14-0
6 J Lay, Maver Cardinals, 20-0-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sun)
Gold Valley Lakes, Gold & Syndicate Lakes (60 pegs)
1 Marcus Tilley, Arun MG, 59-0-0 Syndicate peg 126 Method feeder pellet corn carp 8lb
2 Micky Howell, Daiwa, 42-9-0
3 S Stenton, 36-10-0
4 N Franks, Devizes MG, 36-4-0
5 A Kuzas, Springlakes, 36-2-0
Qualifiers: M Tilley, M Howell and S Stenton

Redbridge Lakes (Sun)
Both lakes (14 pegs)
1 G Mc Clair, Burt Baits 46-12-0
2 B Walker, SPRO, 45-3-0
3 B Everitt, Drennan Redbridge, 38-10-0