South match results for Sunday April 30

Bait-Tech Viaduct Fishery (Sun)
Cary & Lodge Lakes (27 pegs)
1 M Wynn, Colmic South West, 156-4-0
2 G O’Shea, Preston Innovations Thatcher’s, 102-14-0
3 R Lucas, Wiltshire Angling, 97-0-0
Top silverfish weight: A Bishop, Summerhayes, 28-11-0

Coleman’s Cottage Fishery Spring League Final (Sun)
Wood Lake (27 pegs)
1 Gavin Bridge, Browning Wickford, 128-12-0 peg 12 pellet 14m and maggot edge carp F1s skimmers
2 Ben Townsend, Matrix/ABC, 120-0-0 peg 1
2 Gary Cooper, Bag ‘Em Baits, 120-0-0 peg 22
4 C Adams, Browning Wickford, 108-4-0
5 M Brown, Browning Wickford, 103-4-0

Daiwa Gordon League Spring League (Sun)
Gloucester Canal, Castle & Saul (64 pegs)
1 Nigel Baker, Devizes MG, 30-12-0 Saul Junction groundbait feeder worm bream
2 Gary Cross, Sensas 88, 20-4-0 Saul Junction groundbait feeder worm bream
3 S Williams, Sensas Lobby’s Tackle, 9-7-0
4 M Traves, Sensas Strike, 6-5-0
5 S Priddle, Daiwa Gordon League Gold, 6-1-0
6 A Innes, Maver Harescombe, 5-13-0
Teams:
1 Daiwa Gordon League Red, 41pts
2 Misfits, 39
3 Sensas Lobby’s Tackle, 37 (section countback)
4 Devizes MG, 37 (section countback)
5 Preston Innovations Thatcher’s, 37
6 Sensas 88, 36
League:
1 Daiwa Gordon League Red, 87pts
2 Preston Innovations Thatcher’s, 79
3 Misfits, 76 (section countback)
4 Daiwa Gordon League Gold, 76
5 Daiwa Gordon League Black, 70
6 Sensas 88, 68

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Red Kite Lake (17 pegs)
1 P Hanlon, Oakfield, 99-15-0
2 T Michaels, Dynamite Oakfield, 97-0-0
3 I Edwards, Oakfield, 85-0-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Syndicate Lake (16 pegs)
1 A Harris, Gold Valley, 93-0-0
2 J Francis, Farnham, 72-12-0
3 M Kiy, Farnham, 69-0-0

Monk Lakes Team of Four Spring League (Sun)
Lakes 2 & 3 (56 pegs)
1 Mark Tullett, Meatbashers, 165-8-0 peg 66 Lake 2 meat and pellet 13m 6m and edge carp barbel
2 Matt Walker, Rusty Hooks, 156-2-0 peg 67 Lake 2
3 B Cooke, Ball & Chain, 147-10-0
4 P Upperton, Daiwa/Guru, 121-14-0
5 G Ball, Towpath Teds, 110-10-0
6 D Dodge, Daiwa/Guru, 109-4-0
Teams:
1 Towpath Teds, 20pts
2 Daiwa/Guru, 21 (weight)
3 Meatbashers, 21
4 Gorilla Tackle, 23
5 Rusty Hooks, 24
6 A-Team, 27
League:
1 Daiwa/Guru, 69pts
2 Towpath Teds, 72
3 Monk Lakes, 77
4 Drennan Bordon Angling, 83
5 Meatbashers, 89
6 Sensas Oakwood Angling, 94

Redbridge Lakes (Sun)
Both lakes (10 pegs)
1 P Grant, Redbridge Lakes, 61-3-0
2 K Austin, Matrix Image, 55-7-0
3 J Curtis, Redbridge, 34-14-0

Rye DAS League (Sun)
Royal Military Canal, West Hythe & College (44 pegs)
1 Jerry Morgan, Browning SE Sphere, 35-0-0 peg B11 Princess of Wales pub maggot over groundbait 14m bream skimmers
2 Kevin Dyer, Moatrix Invicta, 18-1-0 peg A1 pellet 14m bream
3 R Taylor, Drennan/Van Den Eynde, 16-0-0
4 K Tong, Browning SE Sphere, 14-8-0
Teams:
1 Browning SE Xitan, 40pts
2 APR, 33
3 Preston Innovations Delcac Old Boys, 31
4 NG Floats Store, 27
5 Maver Cardinals Black, 25
6 Moatrix Invicta, 24