South match results for Sunday April 23

Bait-Tech Viaduct Fishery Spring League (Sun)
Campbell, Cary & Lodge Lakes (54 pegs)
1 Charlie Dalton, Gold Valley, 235-10-0 Campbell peg 115 bomb 14m and edge pellet carp 10lb skimmers
2 Chris Davis, Bristol, 225-13-0 Campbell peg 127 pellet 14m carp 9lb skimmers
3 M Wynn, Colmic, 218-3-0
4 R Shipp, Ivy House Lakes, 211-6-0
5 N Chedzoy, Preston Innovations Thatcher’s, 196-14-0
6 C Hudson, Avon Angling, 178-11-0

Coleman’s Cottage Fishery Spring League B Final (Sun)
Wood & Pathfield Lakes (45 pegs)
1 Jullian Collop, Bill’s Tackle, 126-0-0 peg 40 Wood pellet 13m and edge carp F1s
2 Charlie Styles, HMP Frenzee, 103-0-0 peg 19 Pathfield
3 Clive Nada, Browning Wickford, 94-8-0
4 Danny Mason, Bill’s Tackle, 70-0-0
5 S Murray, Coleman’s Cottage, 81-8-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Red Kite Lake (14 pegs)
1 G Thorpe, GOT Baits, 119-5-0
2 N Dean, Oxford, 110-15-0
3 D Stratfull, Dynamite Oakfield, 91-9-0

Gillingham AA Spring Open (Sun)
Todber Manor Fishery, Whitepost Lake (20 pegs)
1 Jason Randall, Garbolino Blackmore Vale MG, 44-8-0 peg 7 worm over groundbait 14.5m carp skimmers
2 Kev Harvey, Gillingham AA, 44-2-0 peg 10 Method feeder pellet carp
3 R Fripp, Gillingham AA, 42-4-0
4 M Harper, Preston Innovations Thatcher’s, 34-14-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Syndicate Lake (24 pegs)
1 N Smith, Gold Valley, 124-0-0
2 D Lewis, Drennan Bordon Angling Centre, 87-8-0
3 S Gent, Kennet Ospreys, 79-4-0
 
Harefield Tackle Spring Series (Sun)
Royal Berkshire Fishery (21 pegs)
1 Terry Swan, Marukyu, 85-10-0 peg 9 pellet 16m and paste edge carp F1s
2 Rob Wood, Oakwood Angling, 72-0-0 peg 18
3 G Whiting, Apollo Byfleet, 60-12-0
4 D Richardson, Wood Lane, 49-15-0

Kent League (Sun)
Royal Military Canal, West Hythe (44 pegs)
1 Jerry Morgan, Browning SE Xitan, 30-6-0 end peg long pole worm maggot bream
2 Tony Docker, APR, 13-4-8 wires section long pole worm maggot tench roach
3 K Dyer, Preston Innovations Delcac A, 11-1-0
4 P Hamlyn Preston Innovations Delcac A, 10-14-0
5 N Hyde, Maver Cardinals Black, 6-8-8
6 J Gore, Maver Cardinals Red, 6-5-0
Teams:
Jt1 Maver Cardinals Red and Preston Innovations Delcac B, both 31pts
3 Browning SE Xitan, 30
4 APR, 29
5 Preston Innovations Delcac A, 28
6 Iden Wood Fishery, 23
Final league:
1 Browning SE Xitan, 246pts
2 APR, 237
3 Preston Innovations Delcac A, 217
jt4 Maver Cardinals Red and Medway Tackle, both 200
6 Preston Innovations Delcac B, 197

Milton Keynes AA Spring League (Sun)
Grand Union Canal, Fenny Stratford – Mill Road (56 pegs)
1 Ian Young, Drennan Oxford, 9-6-0 C section pinkie and worm skimmers roach and a tench
2 Ade Stokes, Preston Innovations Black Horse Red, 9-5-0 C section next peg maggot and pinkie over groundbait roach skimmers
3 M Hodgetts, Browning Central, 7-13-0
4 R Durrant, Browning Hot Rods, 7-12-0
Teams:
1 Preston Innovations Black Horse Black, 15pts
2 Browning Northants Black, 22
jt3 Browning Central and Lakes Lane Lads, both 25
5 Wootton Wizards, 27
6 Browning Northants Red, 30

Sensas Kennet & Avon Spring League (Sun)
Kennet & Avon Canal, Wooton Rivers - Competition & Trout Reach (100 pegs)
1 Billy Kirk, Billy’s Boys, 17-7-0 Farmer’s section chopped worm and caster 12m bream skimmers
2 Chris Opie, Browning Andover MG Whit, 15-2-0 Farmer’s section worm and pellet 14m bream skimmers
3 M Kirk, Sensas A4, 12-1-8
4 I Madden, Browning Andover MG White, 10-3-0
5 M Marsden, Devizes MG Black, 8-4-0
6 B Cooper, Drennan Bordon Angling Yellow, 6-13-0
Teams:
1 Garbolino Blackmore Vale MG Gold, 81pts
2 Garbolino Blackmore Vale MG Green, 74
3 Preston Innovations Thatcher’s A, 69
4 Devizes MG Black, 67
jt5 Sensas A4, Daiwa Gordon League and Browning Andover MG White, all 65
League:
1 Garbolino Blackmore Vale MG Gold, 169pts
2 Garbolino Blackmore Vale MG Green, 133
3 Browning Andover MG Red, 132
4 Devizes MG Black, 130
5 Sensas A4, 127
6 Preston Innovations Thatcher’s, 124