North match results for week commencing Nov 13, 2016

MONDAY

Partridge Lakes OAP & Disabled (Mon)
Spey, Marsh & Ribbon Canal Lakes (27 pegs)
1 Bob Fitz, Partridge Lakes, 45-5-0 peg 2 Spey bread 13m F1s
2 Baz Whittle, Dave’s Tackle, 34-3-0 peg 2 Ribbon
3 E Battersby, Leigh Tackle & Bait, 31-6-0
4 L Steele, Oldham Owls, 30-1-0
5 K Entwhistle, Partridge Lakes, 28-2-0
6 C Diamond, Eddie’s Bait Supplies, 22-4-0
 
St Helen’s AA (Mon)
Carr Mill Dam (19 pegs)
1 Steve May, Middlewich, 23-8-0 peg 80 groundbait feeder maggot skimmers
2 Steve Ward, Manchester, 16-9-0 peg 76
3 M Harris, Ringer Baits, 14-12-0
4 G Rigby, St Helen’s, 12-8-0


TUESDAY

Hampton Springs Fishery Over 50’s (Tues)
Meadows, Rock & long Island Pools (26 pegs)
1 Les Picken, Hampton Springs, 67-4-0 Meadows pool bomb bread and maggot 12m carp 9lb skimmers roach perch
2 Geoff Selby, Hampton Springs, 64-13-0
3 E Simpson, Hampton Springs, 52-3-0
4 N Harrop, Hampton Springs, 49-7-0

Messingham Sands (Tues)
Islands Lake (13 pegs)
1 P Preston, Scunthorpe, 26-6-0
2 K Hartley, Scunthorpe, 21-0-0
3 T Bolton, Grimsby, 20-3-0

Partridge Lakes (Tues)
Covey Canal Lakes (40 pegs)
1 Tony Worrall, St Helen’s Angling, 69-11-0 peg 74 Canal 3 breadpuchc 13m F1s
2 Steve Openshaw, Lingmere, 63-11-0 peg 61 Canal 3
3 P Forber, St Helen’s Angling, 45-13-0
4 M Tregear, Garbolino Elton, 44-11-0
5 M Lucas, Mosella, 43-12-0
6 A Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 39-2-0


WEDNESDAY

Lingmere Fishery Over 50’s (Weds)
Both lakes (35 pegs)
1 Les Picken, Connah’s Quay, 49-0-0 peg 49 Main Lake bomb bread carp F1s
2 Colin Biling, Cammell Lairds AC, 44-13-0
3 M Turley, Lobol AC, 33-9-0
4 N Patterson, Egremont Ferry, 32-10-0

Messingham Sands (Weds)
Islands Lake (15 pegs)
1 T Bolton, Grimsby, 38-9-0
2 T Woods, Grimsby, 26-6-0
3 S Riley, Grimsby, 22-2-0

Oaks Lakes (Weds)
Sycamore Lake (11 pegs)
1 R Newton, Daiwa Cleveland Angling Centre, 170-14-0
2 C Hall, The Oaks, 163-12-0
3 J Roper, Colmic Woodlands, 148-1-0

Old Bank AC (Weds)
Battyford Canal (19 pegs)
1 Pete Wilson, Tri-Cast Calder, 6-8-0 peg 6 breadpunch 6m and 12m roach
2 Dave Chadwick, Matrix Halifax, 5-14-0 peg 12 maggot 13m chublets dace roach
3 L Simpson, Tri-Cast Calder, 5-0-0
4 R Jackson, Maver NW, 4-11-0
5 T Barlow, Maver NW, 4-9-0
6 D Kershaw, Matrix Halifax, 4-7-0
 
Partridge Lakes OAP & Disabled (Weds)
Covey Canal Lakes (57 pegs)
1 Martin Kershaw, Partridge Lakes, 54-11-0 peg 83 Canal 4 maggot 6m F1s
2 Steve Hunt, Partridge Lakes, 47-3-0 peg 128 Canal 5
3 D Ockwell, Leigh Tackle & Bait, 39-2-0
4 T Ebbrell, Partridge Lakes, 37-13-0
5 L Steele, Oldham Owls, 36-12-0
6 S Kelly, Ray’s Tackle, 33-11-0

Wigan DAA (Weds)
Leeds-Liverpool Canal, Adlington Marina (36 pegs)
1 Mick Hargreaves, Sensas NW, 54-10-8 Marina Bay caster and breadounch 14m bream
2 Brian Stevens, Wigan Angling Centre, 24-0-4
3 W Kearney, Tri-Cast Rochdale, 9-5-0
4 J Gilbert, Tri-Cast Rochdale, 8-9-8
5 C Whalley, Sensas NW, 7-12-8
6 J King, Sensas NW, 7-3-0


THURSDAY

Messingham Sands (Thurs)
Tripp Lake (10 pegs)
1 T Hepburn, Grimsby, 36-3-0
2 T Woods, Grimsby, 34-10-0
3 T Bolton, Grimsby, 31-1-0

Newton-le-Willows AA Disabled & Over 60’s (Thurs)
Vulcan Reservoir (20 pegs)
1 Eddie Cook, Warrington, 21-2-0 peg 7 long pole pellet F1s roach
2 Paul Hill, Widnes, 14-13-0 peg 18 bomb worm F1s
3 J Stirratt, Aintree, 6-14-0

Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (24 pegs)
1 Jason Berry, Izaak Walton Leigh, 42-1-0 peg 62 Canal 3 maggot 11m and 7m F1s ide
2 John Turner, Ray’s Tackle, 41-0-0 peg 3 Canal 1
3 S Openshaw, Lingmere, 40-6-0
4 J Lyth, Partridge Lakes, 39-2-0
5 T Worrall, St Helen’s Angling, 37-11-0
6 D Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 37-0-0


FRIDAY

Messingham Sands (Fri)
Swan Pond (12 pegs)
1 R White, Scunthorpe, 39-10-0
2 D Pattinson, Grimsby, 33-1-0
3 K Hartley, Scunthorpe, 22-6-0


SATURDAY

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
Willow, Oak, Ash & Pine Pools (14 pegs)
1 A Howarth, Leigh Tackle &Bait, 45-12-0
2 T Maden, Leigh Tackle & Bait, 22-4-0
3 K Webster, Trafford Tackle, 17-13-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (21 pegs)
1 Stu Conroy, Kamasan, 38-0-0 peg 33 maggot 12m F1w
2 Franek Staniuszko, Maver NW, 37-14-0 peg 53
3 P Jones, Brookside, 28-0-0
4 R Wightman, Drennan NW, 27-4-0
5 Ste Conroy, Drennan NW, 25-4-0
6 J Cartwright, Tri-Cast Highfield, 24-0-0

Lingmere Fishery (Sat)
Match Lake (16 pegs)
1 C Roe, Egremont Ferry, 36-12-0
2 P McCarthy, Jacob’s AC, 33-0-0
3 B Ormesby, Jacob’s AC, 23-12-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Meadow & Match Pools (26 pegs)
1 R Griffiths, Preston Innovations, 100-8-0
2 P Hughes, Ultimate Pellet, 58-6-0
3 S Brown, Congleton, 46-14-0

Messingham Sands (Sat)
Hollywood Lake (14 pegs)
1 S Bingham, Upton, 39-5-0
2 B Collins, Grimsby, 11-0-0
3 N Tulloch, Grimsby, 9-3-0

Mirfield AC Canal & River Winter League (Sat)
Aire & Calder Canal (42 pegs)
1 Denis White, Maver/Drennan Barnsley Blacks, 16-6-0 Road section long pole chopped worm caster perch
2 A Beech, Wakefield, 10-10-0
jt3 B Foster, Tackle 2U and A Fox, Bradford, both 5-6-0
5 M Wood, Pontefract, 5-14-0
6 M Highe, Mirfield AC, 4-12-0 

Mouncey League (Sat)
River Ancholme, Cake Mills (30 pegs)
1 Wayne Easter, Scunthorpe, 8-14-0 peg 24 long pole breadpunch roach
2 Lee Harrison, Drennan Barnsley Blacks, 7-15-0
3 R Benn, Scunthorpe, 6-14-0
4 D Dimmock, Scunthorpe, 6-7-0
5 A Denny, Scunthorpe, 6-6-0
6 R Pulford, Hull, 6-4-0
League: 
1 W Easter, 47pts
2 R Pulford, 45
3 P Iveson, 44

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (15 pegs)
1 R Minikin, Sonu Baits, 44-9-0
2 A Stock, Colmic Woodlands, 40-7-0
3 S Stock, The Oaks, 36-10-0 

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (60 pegs)
1 Steve Openshaw, Lingmere, 30-15-0 peg 20 Canal 1 maggot 6m and bread 13m F1s
jt2 Ray Rigby, Partridge Lakes and Neil Davis, POHAS, both 27-6-0
4 T Kenny, Partridge Lakes, 22-8-0
5 S Millward, Partridge Lakes, 22-2-0
6 D Rigby, Partridge Lakes, 21-3-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (22 pegs)
1 Mark Harris, Ringer Baits, 17-12-0 peg 91 groundbait feeder maggot skimmers
2 Ken Dooley, Liverpool, 13-7-0 peg 16
3 R Pennington, St Helen’s, 12-3-0
4 S Fletcher, St Helen’s, 11-8-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Heaton’s Bridge (27 pegs)
1 S Wharton, Wigan Angling Centre, 6-3-8
2 A Marsden, Wigan MG, 4-6-8
3 K Stothers, Wigan Angling Centre, 2-12-0 

Woodland Lakes (Sat)
Kestrel, Curlew & Skylark Lakes (25 pegs)
1 M Britton, Woodland Tackle, 61-6-0
2 G Poole, Woodland Tackle, 48-5-0
3 G Malham, Malman Floats, 44-15-0 


SUNDAY

Angling Trust Ancholme Winter League (Sun)
River Ancholme (64 pegs)
1 Dave Bell, Scunthorpe Blue, 16-0-0 peg 1 Broughton peg 1 breadpunch 11m roach
2 Dave Lloyd, Scunthorpe Dynamite Baits, 14-13-0 peg 3 Broughton peg 3 breadpunch and pinkie 12m roach perch
3 L Waldron, Pelham, 13-5-0
4 G Tock, Scunthorpe Tackle, 13-0-0
5 A Dyer, Lincs County, 12-1-0
6 M York, Scunthorpe Dynamite Baits, 11-12-0
Teams: 
1 Scunthorpe Dynamite Baits, 41pts
jt2 Brigg AC and Lincs Tide Chasers, both 40
League: 
1 Lincs Tide Chasers, 4pts
jt2 Scunthorpe Dynamite Baits, Scunthorpe Tackle and Lincs County, all 7

Angling Trust Heronbrook Fisheries Winter League (Sun)
All pools (54 pegs)
1 Craig Goldstraw, Maver Midlands Dynamite Baits, 130-1-0 Bridge peg 1 maggot 7m and bomb bread carp
2 Adam Rumble, Maver Midlands Dynamite Baits, 104-0-0
3 R Pellam, Browning Lifestyle, 100-0-0
4 A Moors, Maver Midlands Dynamite Baits, 98-3-0
5 A King, Maver Gold Dynamite Baits, 92-6-0
6 A Cattell, Browning Lifestyle, 83-12-0
Teams: 
1 Browning Lifestyle, 19pts
2 Maver Midlands Dynamite Baits, 27
3 Maver Gold Dynamite Baits, 30
4 Kenny’s Boys, 32
5 Heronbrook Gold, 36
6 Drennan NW, 35
League: 
1 Maver Midlands Dynamite Baits, 6pts
2 Drennan NW, 12
3 Maver Gold Dynamite Baits, 14
4 Browning Lifestyle, 15
5 Kenny’s Boys, 18
6 Heronbrook Gold, 23

Angling Trust North East Winter League (Sun)
River Tees, Bowesfield & Yarm (70 pegs)
1 Peter Rambow Snr, Yarm, 20-8-0 groundbait feeder maggot worm skimmers perch
2 Peter Close, Mosella Quaker, 19-2-0
3 C Routledge, Cleveland Angling Centre, 16-3-0
4 P Rambow Jnr, Darlington Angling Centre, 14-0-0
5 C Robinson, Maver NE, 13-13-0
Teams: 
1 Mosella Quaker, 53pts
2 Cleveland Angling Centre, 46
3 Maver NE, 43
4 Darlington Angling Centre, 41
5 Colmic Woodlands, 37
6 Yarm, 36
League: 
1 Mosella Quaker, 11pts
2 Maver NE, 14
3 Darlington Angling Centre, 16
4 Colmic Woodlands, 16
5 Cleveland Angling Centre, 19
6 Yarm, 29

Angling Trust Wigan Winter League (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Appley Bridge (112 pegs)
1 Anthony Marsden, Wigan MG, 19-4-0 Back Waters Edge pub breadpunch 5m and caster 13m skimmers
2 Mark Addy, Saints, 12-12-0 peg A1 long pole breadpunch roach skimmers
3 G Jones, RAF, 6-6-0
4 S Walton, Farnworth Tackle & Bait, 6-0-12
5 S Ashworth, Maver NW, 5-6-0
6 L Ryding, Hindley MG, 5-5-2
Teams: 
1 Wigan MG, 36pts
2 Maver NW, 50
3 Sensas NW, 51
4 Farnworth Tackle & Bait, 55
League: 
1 Wigan MG, 119pts
2 Sensas NW, 146
3 Ted Carter Preston, 152

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (34 pegs)
1 Dave Hancock, Cheshire Angling, 54-2-0 peg 11 East Lodge maggot 14m carp 4lb F1s
2 Pete Roys, Leigh Tackle & Bait, 34-5-0 peg 61 Pine bomb pellet carp 6lb
3 M Harrison, TRAC MG, 20-2-0
4 J Doran, Blundell’s, 18-0-0
5 D Williams, Cheshire Angling, 17-2-0
6 J Scott, Rochdale Angling Centre, 15-13-0

Bob-Co Yorkshire Winter League (Sun)
Yorkshire Ouse, Hunter’s Lodge & Linton (80 pegs)
1 Dave Armitage, Angler’s World Holidays, 6-0-0 peg 188 Hunter’s Lodge whip maggot bleak
2 Jim Jordan, Leeds, 4-14-0 peg 38 Widdington groundbait feeder worm bream roach
3 S Holt, Leeds, 4-11-0
4 T Hewitt, Tackle 2U, 3-15-0
5 N Hirst, Mirfield AC, 3-2-0
6 K Hobson, Mirfield AC, 3-1-0
Teams: 
1 Tackle 2U, 62pts
2 Angler’s World Holidays, 59
3 Mirfield AC, 49
League: 
Jt1 Mirfield AC, Angler’s World Holidays and Tackle 2U, all 9pts

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (15 pegs)
1 P Bottomley, Coppull Anglers, 68-4-0
2 D Hillard, Bannister House, 38-0-0
3 T Mason, Bannister House, 17-6-0 

Brookside Fisheries (Sun)
Snake Lake (18 pegs)
1 S Knowles, Ted Carter Southport, 60-0-0
2 N Rogerson, Ashton Angling Supplies, 37-0-0
3 J Lindsay, Lowhills AC, 35-14-0 

Drennan Silverfish League (Sun)
Messingham Sands, Tripp Lake (16 pegs)
1 C Sweetnam, Rotherham, 38-4-0
2 T Hepburn, Grimsby, 30-2-0
3 K Easton, Grimsby, 28-9-0

Messingham Sands Winter League (Sun)
Tripp Lake (18 pegs)
1 S Bingham, Upton, 104-9-0
2 M Lidgard, Brigg, 69-0-0
3 G Hansford, Grimsby, 40-10-0

Mill House Fishery (Sun)
Mistral Lake (29 pegs)
1 S Boyd, Saints, 78-2-0
2 M Kaye, Elton Tackle, 63-6-0
3 D Lang, Southport, 63-4-0

Newton-le-Willows AA National Team Fundraiser (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (25 pegs)
1 Eddie Cook, Warrington, 2-2-4 peg 16 long pole breadpunch roach
2 Ian Alexander, Oldham, 2-1-12 peg 1 long pole pinkie roach
3 B Aston, Leigh, 2-1-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (17 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 113-3-0
2 L Hawksworth, Colmic Woodlands, 103-10-0
3 R Harbour, Mosella Quaker, 78-5-0 

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (45 pegs)
1 Mick Golding, Matrix Leigh Tackle & Bait, 48-14-0 peg 75 Canal 4 red maggot 6m F1s carp
2 Pete Humphries, Partridge Lakes, 41-0-0
3 J Kelly, JW Pole Repairs, 25-11-0
4 P Walsh, Partridge Lakes, 22-12-0
5 B Brander, Warrington, 22-5-0
6 S Berry, Ray’s Tackle, 21-5-0 

Saltaire AA (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Saltaire (16 pegs)
1 J Sedgwick, Tri-Cast Calder, 7-2-0
2 P Wilson, Tri-Cast Calder, 4-10-0
3 N Hirst, Lowhills AC, 4-1-0