North match results for Sunday May 7

Aire & Calder Spring League (Sun)
Aire & Calder Canal, Pollington (36 pegs)
1 Ian Exley, Daiwa Dons, 14-7-0 peg 36 groundbait feeder maggot and worm skimmers bream
2 Dave Hiley, Sensas North, 13-13-0 peg 430 maggot 14.5m skimmers hybrids
3 J Goodwin, Sensas North, 12-12-0
4 S Allinson, Tri-Cast Calder, 10-8-0
5 S Holt, Aireborough, 10-2-0
6 I Docherty, Leeds, 9-12-0

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (22 pegs)
1 M Ruddy, Bannister House, 186-8-0
2 C Rigby, Bannister House, 132-2-0
3 P Coyle, Preston Innovations, 125-0-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
Ash, Pine & Trio Pools (31 pegs)
1 Rob Parker, Warrington Guns & Tackle, 116-8-0 peg 25 Trio pellet 14m carp 4lb F1s
2 Pete Roys, Leigh Tackle & Bait, 107-11-0 peg 49 Ash bomb pellet carp 9lb
3 G Moore, Advanced Batteries, 88-8-0
4 C Noble, Stalybridge Angling Supplies, 79-1-0
5 S Peplow, Hazel Grove Angling Centre, 77-2-0
6 M Hassall, Stalybridge Angling Supplies, 69-10-0

Bobby Smithers Memorial (Sun)
River & Lough Erne (210 pegs)
1 Mark Downes, Sensas/Kamasan Starlets, 22-640 peg G1 Portora groundbait feeder maggot bream hybrids roach
2 Paul Boothby, Leeda, 20-110 peg G4 Portora roundbait feeder maggot bream hybrids roach
3 R Scott, Vale Royal Angling, 17-850
4 T Morris, 17-720
5 T Biel, Browning, 16-790
6 P McCaffery, Eniskillen, 15-750

Brookside Fisheries (Sun)
Snake & Willow Lakes (26 pegs)
1 Keith Padmore, Brookside, 97-8-0 peg 2 Snake pellet 14m and 16m carp F1s
2 Nick Barlow, Ashton Angling Supplies, 74-6-0 peg 23 Snake
3 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 61-10-0
4 J Barker, Port Sunlight, 59-12-0
5 C Ruscoe, Parkfield Angling, 50-6-0
6 S Carrier, Widnes Angling Centre, 49-0-0

Cudmore Fisheries (Sun)
Suez Canal & Moors Pool (29 pegs)
1 Mark Kearns, Browning Lifestyle, 88-10-0 peg 1 Moors pellet carp barbel bream ide tench F1s
2 Paul Williamson, Browning Lifestyle, 75-6-0 peg 5 Moors
3 M Kearns, Chessy Boys, 49-8-0
4 J Glover Jnr, Nathan’s Tackle, 47-4-0
5 A Everill, Browning Lifestyle, 44-2-0
6 I Sinker, Hanchurch, 42-0-0

Heronbrook Fisheries (Sun)
Match & Canal Lakes (44 pegs)
1 Nick Parkin, Heronbrook, 167-14-0
2 Chris Shelley, Trentside Tackle, 122-8-0
3 J Stone, Heronbrook, 116-4-0
4 P Haynes, Ultimate Pellet, 104-15-0
5 E Brown, Isaak Walton AS, 100-12-0
6 M Barwell, Maver Gold Dynamite Baits, 96-5-0

Newton-le-Willows AA Spring League (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (25 pegs)
1 Chris Grehan, Warrington, 7-4-8 peg 14 caster 14m bream ide roach
2 Paul Hill, Widnes, 7-3-8 peg 3 Method feeder and 14m maggot tench roach
3 M Brown, Newton-le-Willows, 3-12-0
4 J Mallett, Bolton, 3-10-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (35 pegs)
1 Chris Kendall, Garbolino, 190-5-0 Ash peg 12 pellet 5m carp 5lb
2 Ian Bowman, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 170-4-0
3 C Hall, The Oaks, 169-4-0
4 T Peters, Tri-Cast Calder, 155-8-0
5 A Barker, The Oaks, 133-0-0
6 D Sayer, The Oaks, 128-9-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (55 pegs)
1 Andy Greaves, Garbolino Elton, 56-11-0 peg 2 Canal 1banded pellet 12m and edge carp F1s
2 Steve Roger, Partridge Lakes, 56-2-0
3 R Priestley, Maver NW, 55-11-0
4 S Openshaw, Mosella, 55-4-0
5 M Austin, Partridge Lakes, 53-6-0
jt6 J Turner, Ray’s Tackle and I Lathom, Tri-Cast Rochdale, both 49-13-0

Woodland Lakes (Sun)
Kestrel & Wagtail Lakes (30 pegs)
1 Keith Pentland, Woodland Tackle, 119-14-0 Kestrel peg 29 chopped worm and caster 14m carp 6lb skimmers roach
2 Kayleigh Smith, Matrix/Dynamite Baits, 115-2-0
3 J Webb, Woodland Tackle, 98-3-0
4 J Roper, Colmic Woodlands, 92-11-0
5 C Pentland, Woodland Tackle, 90-11-0
6 M Brittain, Woodland Tackle, 82-3-0