North match results for Sunday May 28

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (27 pegs)
1 Matt Ruddy, Mosella Dynamite Baits NW, 228-4-0 peg 49 pellet 14.5m and corn edge carp 10lb
2 Pete Richmond, Ted Carter Southport, 158-4-0
3 G Ramsdale, Bolton, 133-0-0
4 S Avison, Leigh Tackle & Bait, 129-0-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
Trio Pool (23 pegs)
1 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 116-7-0 peg 11 pellet 4m carp 4lb F1s
2 Ant King, Maver Gold Dynamite Baits, 88-4-0 peg 19 Method feeder pellet dead maggot carp 4lb F1s
3 R Parker, Warrington Guns & Tackle, 77-4-0
4 G Moore, AdvancedBatteries, 77-3-0
5 C Lane, Prescot Angling, 76-13-0
6 S Peplow, Hazel Grove Angling Centre, 76-8-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake & Willow Lakes (24 pegs)
1 Ross Wightman, Drennan NW, 69-8-0 peg 41 Snake pellet 14m and maggot edge F1s carp
2 Tom Barlow, Maver NW/Marukyu, 67-12-0 peg 31 Snake
3 S Carrier, Widnes Angling Centre, 64-4-0
4 T Clark, Ted Carter Preston, 64-2-0
5 N Barlow, Ashton Angling Supplies, 61-4-0
6 S Conroy, Drennan NW, 55-6-0

Messingham Sands (Sun)
Swan Pond (15 pegs)
1 S Bingham, Upton, 263-14-0
2 S Gale, Grimsby, 221-2-0
3 T Grice, Doncaster, 111-10-0

Mill House Fisheries (Sun)
Mistral Lake (28 pegs)
1 Andy Molyneux, Mill House, 93-9-0 peg 33 chopped worm and caster 8m carp 5lb
2 Phil Henry, Lingmere, 78-10-0 peg 14 paste 6m carp 8lb
3 A Dewhurst, Lingmere, 63-14-0
4 C Fletcher, Wirral, 56-0-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (53 pegs)
1 Phil Sellars, Colmic Woodlands, 248-14-0 Ash peg 24 paste 5m carp 6lb
2 Chris Kendall, Garbolino, 240-15-0
3 C Ebbrell, Tri-Cast Highfield, 185-1-0
4 C Hall, The Oaks, 160-5-0
5 T Peters, Tri-Cast Calder, 157-2-0
6 J McGarrell, Daiwa Cleveland Angling Centre, 157-1-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (81 pegs)
1 Andy Bennett, Daiwa/Guru/ABC Baits, 82-11-0 peg 85 Canal 4 groundbait and pellet 14m and edge carp F1s
2 Neil Dimmick, Stoke-on-Trent, 79-7-0 peg 173 Canal 6 pellet edge and maggot shallow 6m F1s
3 C Barlow, Daiwa/Guru, 79-4-0
4 A Greaves, Garbolino Elton, 68-2-0
5 F Staniuszko, Maver NW, 65-12-0
6 M Tregear, Mosella Dynamite Baits NW, 65-1-0

Scunthorpe DAA Spring League (Sun)
Stainforth & Keadby Canal (31 pegs)
1 Mick Bower, Browning Ossett, 16-6-0 peg 36 chopped worm and caster 14m bream skimmers
2 Mick Storey, Scunthorpe Tackle, 13-13-0 groundbait feeder worm skimmers
3 M Wainwright, Browning Ossett, 11-8-0
4 L Waldron, Pelham AC, 10-0-0
jt5 J Freeborn, Sensas North and S Cambourne, Scunthorpe, both 9-6-0