North match results for Sunday March 26

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (19 pegs)
1 M Halliwell, Bag ‘Em Baits, 106-12-0
2 A Feeney, Wayne’s Tackle, 77-8-0
3 P Bottomley, Coppull Anglers, 70-10-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (37 pegs)
1 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 101-4-0 peg 65 Pine pellet feeder and 14m carp 8lb
2 Rob Parker, Warrington Guns & Tackle, 76-13-0 peg 33 Trio pellet 13m carp 4lb F1s
3 S Giblin, Widnes Angling Centre, 57-0-0
4 J Rodgers, Leigh a Tackle & Bait, 55-3-0
5 P Roys, Leigh Tackle & Bait, 55-2-0
6 I Ridgeway, Rochdale Angling Centre, 49-9-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake Lake (24 pegs)
1 Carl Fletcher, Lingmere, 65-0-0 peg 38 maggot and pellet 14/5m F1s
2 Tommy Ebbrell, Connect Tackle, 54-4-0 peg 8
3 D Brierley, Eye Level, 53-0-0
4 N Butterworth, Bailey’s, 51-10-0
5 P Wakefield, Brookside, 42-6-0
6 R Rigby, Brookside, 41-2-0

Cudmore Fisheries (Sun)
Arena Pool (21 pegs)
1 Gary Skerritt, Nathan’s Tackle, 42-0-0 peg 6 maggot feeder and maggot 6m carp F1s skimmers tench barbel
2 Mark Kearns, Browning Lifestyle, 35-4-0 peg 21
3 C Jones, Crewe Anglers, 33-0-0
4 I Sagar, Browning Lifestyle, 31-4-0
5 W Heath, Nathan’s Tackle, 27-14-0
6 J Glover Jnr, Nathan’s Tackle, 26-2-0

Heronbrook Fisheries Spring League (Sun)
All lakes (116 pegs)
1 Andy Dyson, Maver Gold Dynamite Baits, 182-2-0 Meadow peg 9 meat 13m and 5m carp F1s
2 Stef Brown, Mrs Brown’s Boys, 129-14-0 Meadow peg 32 meat 13m and edge carp F1s
3 D Bracken, Nathan’s Tackle, 122-13-0
4 D Hallam, Maver Midlands Bag ‘Em Baits, 117-6-0
5 T Robinson, Maver Midlands Bag ‘Em Baits, 113-5-0
6 S Williamson, Edgeley Sports, 105-6-0
Teams:
1 Smith’s Bait & Tackle, 19pts
2 Drennan NW Gold, 25
3 Maver Gold Dynamite Baits Youth 30
4 Maver Midlands Dynamite Baits Bag ‘Em Baits, 43
5 Drennan NW Aqua, 43
6 Penketh Old Boys, 49
League:
1 Drennan NW Gold, 133pts
2 Tri-Cast/Guru, 180
3 Team Dynamite, 183
4 Maver Gold Dynamite Baits Youth, 184
5 Drennan NW Aqua, 189
6 Drennan NW Silver, 190

JT Rodgers Spring Series (Sun)
Moor Monkton Pools (35 pegs)
1 Steve Power, Leeds, 43-13-0 peg 8 bomb pellet carp
2 Gavin Peake, Leeds, 38-0-0 peg 13 pellet and corn 12m carp
3 L Smith, JT Rogers, 36-9-0
jt4 M Dodsworth and C Coombs, both Leeds, both 33-1-0

Messingham Sands (Sun)
Hollywood Lake (16 pegs)
1 S Sanders, Barnsley, 77-4-0
2 J Turner, Scunthorpe, 52-9-0
3 P Seed, Grimsby, 40-4-0
 
Messingham Sands (Sun)
Tripp Lake (12 pegs)
1 S Ellis, Scunthorpe, 118-9-0
2 G Hansford, Grimsby, 77-5-0
3 C Sweetnam, Rotherham, 69-15-0

Newton-le-Willows AA (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (20 pegs)
1 Harry Newton, Warrington, 11-4-0 peg 2 maggot 14m roach
2 Chris Grehan, Warrington, 6-7-0 peg 6 caster 13m roach
3 B Aston, Golborne, 5-12-0
4 E Cook, Warrington, 5-0-0

Nu Fish Southfield Reservoirs Spring Series (Sun)
Doncaster (60 pegs)
1 Mark Bawden, Daiwa Dons, 41-14-0 peg 44 groundbait feeder worm bream skimmers
2 Sean Wright, Daiwa Dons, 40-2-0 peg 32 groundbait feeder worm bream skimmers
3 D Berry, Wigan, 33-7-0
4 M Fawcett, Doncaster, 27-8-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (27 pegs)
1 A Barker, The Oaks, 200-6-0
2 P Sellars, Colmic Woodlands, 196-12-0
3 C Webb, The Oaks, 183-9-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (57 pegs)
1 Steve Openshaw, Lingmere, 105-1-0 peg 65 Canal 3 caster shallow 9m and 5m F1s
2 Mark Hayes, Castle Construction, 90-7-0
3 J Vernon, Garbolino Elton, 60-13-0
4 G Gibbons, Partridge Lakes, 60-10-0
5 P Selfridge, Partridge Lakes, 57-1-0
6 J Cartwright, Tri-Cast Highfield, 55-14-0

Thornhill AC (Sun)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (14 pegs)
1 M Blagbrough, Tri-Cast Calder, 6-1-0
2 A Turner, Slaithwaite DAA, 5-13-0
3 P McMillan, Matrix Halifax, 4-9-0

Woodland Lakes (Sun)
Skylark, Partridge & Kestrel Lakes (31 pegs)
1 Dean Smith, Bait-Tech, 156-4-0 peg 20 Skylark pellet 14.5m and edge carp 9lb skimmers
2 Dave Miles, Frenzee, 129-4-0
3 I Exley, Daiwa Dons, 102-4-0
4 R Pickles, Woodland Tackle, 102-6-0
5 S Richards, Woodland Tackle, 88-1-0
6 M Lovelass, Mosella Quaker, 87-10-0