North match results for Saturday October 7

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (22 pegs)
1 Mark Pleavin, Lionel’s Tackle, 68-0-0 peg 16 pellet 14m and edge F1s
2 Rob Orme, Widnes Angling Centre, 66-10-0 peg 31
3 C Ruscoe, Parkfield Angling, 40-13-0
4 N Barlow, Ashton Angling Supplies, 39-6-0
5 A Tollitt, Tri-Cast Weston, 36-9-0
6 J Shellam, Eye Level, 35-11-0

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
Ash, Pine & Trio Pools (23 pegs)
1 Kieron Richards, Leigh Tackle & Bait, 159-5-0 peg 75 Pine pellet 12m and 5m carp 15lb
2 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 109-6-0 peg 63 Pine pellet 14m carp 10lb
3 P Simpson, Trafford Tackle, 109-4-0
4 B Bush, Bushy B 102-4-0
5 K Webster, Team Tackle Saver 92-15-0
6 A Musgrove, Edgeley Sports 87-10-0

Cunneries Fishery Teams of Three (Sat)
S & C Canal Lakes (30 pegs)
1 Warren Crolla, Mosella NW, 78-3-0 peg 30 S Canal pellet 14m maggot 4m carp F1s
2 Paul Jones, Drennan NW, 70-14-0 peg 20 S Canal
3 M Rogerson, TGP, 66-9-0
Teams:
1 TGP, 7 points
2 Mosella NW, 8 points
3 Team LTD, 12
4 Drennan NW, 15
jt5 DT Floats, St Helen’s Angling and Daiwa Adlington Angling Centre, all 19
League:
1 TGP, 26
2 Drennan NW 38
3 Mosella NW, 45
4 Team LTD, 49
5 Daiwa Adlington Angling Centre, 66

Heronbrook Fisheries (Sat)
Meadow & Canal Pools (34 pegs)
1 Steve Williamson, Edgeley Sports, 166-6-0 Meadow peg 12 pellet 14m carp F1s
2 Dave Childs, Heronbrook, 153-10-0
3 N Spain, Total Angling, 147-4-0
4 T Robinson, Maver Midlands, 144-10-0
jt5 I Jones, Mosella and P Truman, Rugeley, both 143-6-0

Mirfield AC (Sat)
Aire & Calder Canal (40 pegs)
1 Dave Armitage, Cleckheaton, 9-9-0 roadside section chopped worm and caster 12m roach
2 Norman Thewliss, Mirfield Willy Worms, 7-11-0
3 B Foster, Tackle 2U, 7-9-0
4 M Webb, Saints, 7-7-0
5 B Farra, Old Firm, 6-11-0

Mouncey League (Sat)
River Ancholme, Brigg (28 pegs)
1 A Denny, Pontefract, 32-10-0
2 G Tock, Mosella Selby, 12-6-0
3 P Iveson, Scunthorpe, 10-14-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (22 pegs)
1 D Birdsall, The Oaks, 92-10-0
2 C Kendall, Garbolino, 86-0-0
3 S Stott, The Oaks, 78-12-0

Old Hough Fishery (Sat)
Upper & Lower Benbo & Lucky Dip Lakes (35 pegs)
1 Simon Symcox, Old Hough, 80-12-0 peg 12 Upper Benbo pellet 14m corn and maggot edge carp 5lb
2 Andy Dyson, Maver Midlands, 66-11-0 peg 7 Lucky Dip
3 L Breeze, Sensas, 62-7-0
4 C O’Donoghue, Dave’s of Middlewich, 60-12-0
5 G Gibbons, Cresta/Gamakatsu, 60-2-0
6 S Holmes, Edgeley Sports, 55-12-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (50 pegs)
1 Jamie Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 154-15-0 peg 6 Canal 1 pellet 13m and edge carp F1s
2 Colin Scott, Garbolino Elton, 83-8-0 peg 25 Canal 2
3 L Bennett, Maver NW, 73-12-0
4 B Rogers, Partridge Lakes, 72-8-0
5 K Charnock, Penketh & Old Hall AS, 67-12-0
6 A Lamb, Partridge Lakes, 66-7-0

Ripon Piscatorials (Sat)
River Ure, Norton Conyers (31 pegs)
1 Nick Smith, Aireborough, 45-2-0 peg 3 chub and an 8lb 15oz barbel bomb meat and lobworm
2 Keith Lamb, Ripon Piscatorials, 20-0-0 Gypsum Rock chub bomb bread
3 S Newns, KL Tackle, 18-5-0
4 S Beckwith, Bob-Co, 12-7-0
5 L Furness, Selby, 10-2-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (32 pegs)
1 Lee Addy, Drennan NW, 24-10-0 peg 134 groundbait feeder maggot roach skimmers hybrids
2 Richard Pennington, St Helen’s, 20-14-0 peg 89
3 G Sixsmith, St Helen’s, 15-3-0
4 D Bennett, Preston Innovations, 14-2-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (12 pegs)
1 C Smith, Matrix Halifax, 7-3-0
2 B Kellett, Thornhill AC, 4-11-0
3 R Haigh, Thornhill AC, 3-12-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, DW Stadium (21 pegs)
1 S Wilson, Ted Carter Preston, 4-6-8
2 A Marsden, Wigan MG, 4-2-8
3 S Mayo, Hindley MG, 3-6-0

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Skylark & Wagtail Lakes (39 pegs)
1 Stu Fotheringham, Woodland Tackle, 119-10-0 Partridge peg 11 pellet shallow 14m, deck 6m and edge carp 12lb
2 Keith Pentland, Woodland Tackle, 107-9-0 Skylark peg 25 waggler worm carp 9lb skimmers
3 M Pearson, Maver/Dynamite Baits, 102-11-0
4 J Sawyers, Woodland Tackle, 98-0-0