North match results for Saturday July 29

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
West Lodge, Ash, Pine & Trio Pools (25 pegs)
1 Steve Gallagher RW Floats, 235-12-0 peg 41 Trio maggot 8m carp 4lb F1s
2 Chris Jenks, Partridge Lakes Tackle & Bait, 220-5-0 peg 51 Trio maggot shallow 6m carp 4lb F1s
3 S Milne, Mosella Dynamite Baits NW, 198-7-0
4 D Howard, Leigh Tackle and Bait, 187-7-0
5 C Noble, Stalybridge Angling Supplies, 163-13-0
6 P Mahoney, Marukyu, 155-2-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (25 pegs)
1 Ross Wightman, Drennan NW, 77-14-0 peg 31 pellet 14m and edge F1s carp
2 Chris Ruscoe, Parkfield Angling, 72-2-0 peg 16
3 S Carrier, Widnes Angling Centre, 59-0-0
4 A Metcalfe, Ray’s Tackle, 53-2-0
5 J Shellam, Eye Level, 52-12-0
6 N Barlow, Ashton Angling Supplies, 52-8-0

Heronbrook Fisheries MAM Qualifier (Sat)
Meadow, Canal, Bridge & Match Lakes (74 pegs)
1 Paul Carnwell, Garbolino/Bait-Tech, 249-9-0 Meadow peg 6 pellet 14m carp F1s
2 Phil Ashdown, Wirral, 249-1-0 Match Lake peg 6 pellet shallow 14.5m carp F1s
3 J Howarth, Tri-Cast, 230-11-0
4 C Ebbrell, Tri-Cast, 203-10-0
5 S Conroy, Drennan NW, 194-6-0
6 D Marshall, Heronbrook, 186-15-0

Lauren Pilkington-Smith Memorial (Sat)
Bridgewater Canal (60 pegs)
1 Dave Nicholl, Mersey Dockers, 8-8-0 lobworm 11m two tench
2 Danny Martin,Wigan MG, 6-9-0 hemp 13m roach skimmers
3 K Clark, Wigan MG, 5-8-0
4 R Speakman, Leigh Tackle & Bait, 4-12-0
5 J Walker, Little Lever, 4-10-0
6 A Marsden, Wigan MG, 4-5-0

Leeds DASA (Sat)
River Aire (36 pegs)
1 Martin Highe, Mirfield AC, 17-0-0 groundbait feeder worm bream skimmers
2 John Cyrowski, Barlby Village Stores, 16-8-0
3 D Grace, Pontefract, 15-12-0
4 M Wood, Pontefract, 12-12-0
5 S Thompson, Leeds, 9-15-0

Maver Mega Match This Qualifier (Sat)
Garbolino Lindholme Lakes (78 pegs)
1 Andy Power, Preston Innovations, 221-0-0 Bonsai peg 84 caster shallow 8m and dead maggot edge carp F1s
2 James Roper, Colmic Woodlands, 203-10-0 Bonsai peg 6 caster shallow 12m and pellet 6m carp F1s
3 G Albutt, Drennan/Dynamite Baits, 158-13-0
4 D Shires, Barnsley, 134-9-0
5 R Bennett, AJ Tackle, 134-2-0
6 M Stainsby, Barnsley Bait Company, 131-1-0

Messingham Sands (Sat)
Tripp Lake (16 pegs)
1 S Gayle, Grimsby, 258-7-0
2 T Grice, Doncaster, 216-15-0
3 D Mountford, Grimsby, 198-7-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (20 pegs)
1 Andy Lumb, Lowhills AC, 123-0-0 peg 13 paste 12m carp 8lb skimmers
2 Garry Kinder, Calder Angling, 118-2-0
3 A Waters, Moorfields, 108-13-0
4 S Hoyle, Moorfields, 101-6-0
5 S Oaks, Moorfields, 93-0-0
6 D Fielder, Moorfields, 71-0-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (19 pegs)
1 K Kotchie, The Oaks, 141-3-0
2 R Harbour, Mosella Quaker, 144-0-0
3 R Minikin, Sonu Baits, 133-3-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (74 pegs)
1 David Newton, Penketh & Old Hall AS, 110-7-0 peg 75 Canal 4 caster shallow 6m carp F1s ide
2 Danny Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 107-6-0 peg 89 Canal 4 caster shallow 7m carp F1s ide
3 A Martin, Burt Baits, 104-0-0
4 G Wills, Leigh Tackle & Bait, 96-14-0
5 P Tickle, Garbolino Elton, 95-10-0
6 K Worth, Partridge Lakes, 88-1-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (55 pegs)
1 Will Freeman, Preston Innovations, 25-4-0 peg 6 groundbait feeder maggot and worm bream skimmers
2 Geoff Ringer, Ringer Baits, 24-7-0 peg 43 Method feeder maggot bream skimmers
3 J Hines, Saints, 20-12-0
4 R Pennington, St Helen’s, 20-4-0
5 P MacCarthy, St Helen’s, 19-2-0
6 S Ringer, Daiwa/Guru, 15-10-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (12 pegs)
1 A Turner, Maver NW, 5-2-0
2 K Marshall, Tri-Cast Calder, 4-13-0
3 N Pickett, Thornhill AC, 4-0-0

Woodland Lakes (Sat)
Skylark, Partridge & Wagtail Lakes (39 pegs)
1 Dean Smith, Bait-Tech, 198-4-0 Skylark peg 24 pellet 14m shallow and edge carp 12lb
2 Paul Fletcher, Colmic Woodlands, 186-11-0 Skylark peg 14 Method feeder pellet carp 10lb
3 K Pentland, Woodland Tackle, 123-13-0
4 F Hayhurst, Woodland Tackle, 122-13-0