North match results for Saturday July 1

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (41 pegs)
1 Steve Gallagher, RW Floats, 144-7-0 peg 33 Trio maggot and corn 5m carp 4lb F1s
2 Andy Musgrove, Edgeley Sports, 113-05 peg 17 Tri meat edge carp 4lb F1s
3 P Mahoney, Bait-Tech, 88-2-0
4 A Sharman, Garbolino Elton, 87-4-0
5 L Redman, Blundell’s, 81-11-0
6 C Noble, Stalybridge Angling Supplies, 80-13-0

Brookide Fisheries (Sat)
Snake Lake (28 pegs)
1 Nick Barlow, Ashton Angling Supplies, 99-14-0 peg 49 pellet 14m and edge carp F1s
2 Keith Padmore, Ted Carter Preston, 94-2-0 peg 21
3 R Orme, Widnes Angling Centre, 74-4-0
4 D Brierley, Eye Level, 57-14-0
5 N Rogerson, Ashton Angling Supplies, 54-8-0
6 A Butler, Mosella, 53-0-0

Maver Mega Match This Qualifier (Sat)
Partridge Lakes (105 pegs)
1 Michael Elliott, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 169-13-0 Covey Canal 5 peg 128 caster shallow 6m F1s
2 Steve Openshaw, Mosella, 158-2-0 Covey Canal 4 peg 87 caster shallow 6m carp F1s
3 M Dawes, Drennan NW, 150-10-0
4 B Harrison, Daiwa Adlington Angling Centre, 147-0-0
5 B Fisk, Bauer Media, 137-13-0
6 C Weeder Jnr, Maver NW, 137-11-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (18 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 175-2-0
2 T Peters, Tri-Cast Calder, 148-7-0
3 J Newton, Dynamite Baits, 146-7-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (30 pegs)
1 Derek Bennett, Preston Innovations, 17-8-0 peg 88 groundbait feeder maggot worm bream skimmers
2 Steve Potter, St Helen’s, 15-4-0 peg 83
3 J Leonard, St Helen’s, 12-0-0
4 B Thellwell, St Helen’s, 11-10-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (17 pegs)
1 S Crossley, Maver NW, 4-13-0
2 D Kershaw, Matrix Halifax, 3-4-0
3 J Sedgwick, Tri-Cast Calder, 3-2-0

Woodland Lakes (Sat)
Curlew, Wagtail & Skylark Lakes (36 pegs)
1 Macauley Pearson, Maver/Dynamite Baits, 164-0-0 Curlew peg 21 shallow pellet 14.5m carp 8lb
2 Keith Pentland, Woodland Tackle, 163-11-0 Skylark peg 16 worm and pellet 16m carp 9lb
3 M Britton, Woodland Tackle, 162-7-0
4 S Hodges, Woodland Tackle, 133-2-0