Midlands match results for week commencing Sept 5, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Croft & Bridge Pools (18 pegs)
1 S Taylor, Rotherham, 106-0-0
2 B Thomas, York, 91-11-0
3 A Tait, Packet Inn, 65-2-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Beech Pool (12 pegs)
1 R Johnson, Boldings, 130-10-0
2 H Colley, Boldings, 95-12-0
3 D Matson, Rod & Gun, 84-12-0    

Tunnel Barn Farm (Mon)
New Pool (15 pegs)
1 G Young, Young’s MG, 103-15-0
2 C Chamberlain, Tunnel Barn Farm, 103-5-0
3 D Chapman, Swan Baits, 100-6-0
 
Tunnel Barn Farm (Mon)
Extension Pool (16 pegs)
1 Will Crowder, Ultimate Pellet, 148-2-0
2 P Rice, Mosella, 130-4-0
3 A Harper, Mosella, 99-14-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Gold Lake (20 pegs)
1 Mick Ellison, Wold View, 76-0-0 peg 3 pellet feeder carp 14lb roach
2 Trevor Brewitt, Wold View, 63-0-0 peg 36
3 N Fisher, Wold View, 61-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Moat Pool (20 pegs)
1 Cameron Preece, Worksop, 175-8-0 peg 46 pellet 5m and edge carp 14lb
2 Paul Elliott, Leegem Angling, 168-4-0 peg 57 bomb pellet and meat carp 12lb
3 S Taylor, Rotherham, 111-4-0
4 A Sellars, R&R Sports, 90-12-0
5 S Drayton, Gainsborough, 82-10-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Ghost Pool (15 pegs) 
1 J May Jnr, Bilston Angling Centre, 203-5-0
2 C Ray, Smithy’s Angling, 165-8-0
3 J May Snr, Bilston Angling Centre, 140-12-0

Moorlands Farm (Tues)
Meadow Pool (13 pegs)
1 Z Lees, Dave Highfield Academy, 157-1-0
2 S Julian, Dave Highfield Academy, 115-0-0
3 C Jones, Moorlands, 95-11-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (15 pegs)
1 F Bispham, Peg One Angling Centre, 106-12-0
2 T Chandler, Sherwood Forest Fishery, 56-7-0
3 J Payling, Woodhouse Angling Juniors, 41-4-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Lower Park Fishery, Highland, Pebble & Abbey Pools (28 pegs)
1 Paul Butler, Northfield, 49-10-0 peg 19 Highland pellet 5m F1s
2 Graham Upton, King’s Norton, 49-7-0 peg 23 Highland
3 R Palmer, Solihull, 46-14-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Willow, Annies & Reedy Bay Pools (32 pegs)
1 John Downing, Starlets Vets, 68-0-0 peg 11 Willow paste 9m carp F1s
2 Michael Gibbs, Packington Vets, 52-9-0 peg 17 Annies worm 13m F1s skimmers
3 A Robinson, Packington Vets, 40-9-0
4 P Hull, Lane’s Bait, 40-7-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
New & Canal Pools (38 pegs)
1 Steve Johnson, Acorn Angling, 113-0-0 New peg 7 maggot shallow 6m F1s
2 Johnny Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 88-2-0 Canal peg 24 paste top kit and edge carp F1s
3 A Lynes, Banbury Gunsmiths, 85-10-0
3 S Wilson, Tunnel Barn Farm Vets, 85-10-0
5 B Duggan, Bailey’s of Warwick, 78-15-0
6 C Hadley, Tunnel Barn Farm Vets, 75-4-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery Pole Only (Weds)
Gold Lake (10 pegs)
1 M Rodger, Mosella, 149-5-0
2 P Hart, Wold View, 136-2-0
3 D Marshall, Wold View, 131-6-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (20 pegs)
1 T Kitchen, Attleborough MG, 70-4-0
2 J Cartwright, Stanjay Tackle, 59-12-0
3 S Payne, Daiwa Angling Direct, 58-3-0
4 B Coulson, Littleport, 53-8-0
5 R Heath, Chestnut Pool, 52-6-0
6 N Moore, Avenue Angling, 49-2-0

Moorlands Farm (Weds)
Bank & Island Pools (15 pegs)
1 C O’Keefe, Dave Highfield Academy, 155-1-0
2 T Homer, Dave Highfield Academy, 117-9-0
3 M Watson, Daiwa Gordon League, 115-1-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (21 pegs)
1 John Adamson, Nisa Feeders, 106-2-0 peg B14 Method feeder pellet carp
2 Rob Mallabone, Cross Keys AC, 79-2-0 peg B1 Method feeder pellet carp
3 P Eden, Syston Casters, 68-6-0
4 T Pears, Cross Keys AC, 66-12-0
5 J Maley, Makins’ Select, 64-0-0
6 R Henrick, Team Marukyu, 62-12-0
 
Norwich DAA (Weds)
River Thurne, Coldharbour (16 pegs)
1 Keith Day, Suffolk, 25-12-0 peg 14 groundbait feeder maggot skimmers
2 Tony Gibbons, Norwich DAA, 24-4-0 peg 16 long pole maggot roach skimmers
3 P Gibson, Wensum Valley Angling, 18-12-0
4 M Mirgaux, Deben, 15-10-0
5 D Gooch, Norwich DAA, 13-10-0
6 J Platten, Deben, 11-14-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Chestnut Pool (15 pegs)
1 M Jameson, Boldings, 73-13-0
2 D Cooke, Bronx, 62-15-0
3 D Brown, Maver Midlands, 62-13-0
 
RAF EMAL (Weds)
River Trent, Collingham (16 pegs)
1 Phil Foster, RAF Old Lags, 69-9-0 peg 74 blockend feeder hemp & caster barbel
2 Baz Bright, Garbolino RAF, 16-9-0 peg 72 blockend feeder hemp & caster barbel
3 S Payne, RAF Cranwell, 7-10-0
4 G Vongyer, RAF Old Lags, 6-0-0
5 L Brackenbury, Garbolino RAF, 5-13-0
6 M Price, RAF Waddington, 4-8-0                       
 
Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (19 pegs)
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 140-12-0 peg 19 pellet 13m and 6m carp 4lb
2 Mick Langton, Sherwood Forest Fishery, 121-10-0 peg 24 pellet 14m and 5m carp 8lb
3 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 105-10-0
4 S Storey, Gateford Angling Supplies, 95-10-0
5 P Hodgetts, Sherwood Forest Fishery, 94-1-0
 
Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (15 pegs)
1 D Wooding, Solihull Angling Centre, 127-3-0
2 J Newton, Smithy’s Angling, 96-10-0
3 J Burchell, Packington, 89-4-0
 
Tunnel Barn Farm (Weds)
Jenny’s Pool (17 pegs)
1 A Harper, Mosella, 154-13-0
2 P Archer, Guru, 151-1-0
3 G Jones, Ultimate Pellet, 149-3-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Moat Pool (32 pegs)
1 Dave Whiting, Buttonhole AC, 140-8-0 peg 47 pellet 13m carp 10lb
2 Harry Barton, Sheffield, 122-10-0 peg 53 bomb pellet carp 9lb
3 R Holmes, Notts AA, 112-1-0
4 D Oldham, Maltby, 11-15-0
5 L Hewison, Leegem Angling, 104-1-0

Drennan Manor Farm Leisure (Thurs)
Island Pool (17 pegs)
1 F Donachie, Colmic, 146-8-0
2 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 130-8-0
3 C Telling, Colmic, 129-4-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match & Munroes Pools (16 pegs)
1 E Waterfall, Janson’s, 271-1-0
2 C Spencer, GOT Baits, 270-4-0
3 D Coxon, Janson’s, 241-2-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Thames & Derwent Pools (22 pegs)
1 Simon Skelton, Maver/Dynamite Baits, 113-0-0 peg 28 Derwent pellet 14m and 9m carp
2 Terry Phillips, Attleborough Angling, 111-10-0
3 F Didio, Burton-Upon-Trent, 88-10-0
4 J Adamson, Nisa Feeders, 68-2-0
5 A Beehl, Leicester, 63-0-0
6 B Rowlands, The Glebe, 61-4-0
 
Packington Somers Vets (Thurs)
Molands Mere, Geary’s Level & Grats Pools (38 pegs)
1 Ray Durrant, Packington Vets, 70-14-0 peg 19 Molands Mere corn 13m and edge carp F1s
2 John Lowe, Tornadoes AC, 44-10-0 peg 21 Geary’s Level carp on bomb pellet carp
3 R Savage, Lane’s Bait, 44-9-0
4 D Hartshorn, Swan Baits, 43-7-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Chestnut Pool (14 pegs)
1 D Brown, Maver Midlands, 86-10-0
2 J Bunting, Dudley R&R, 73-4-0
3 I Hughes, Drennan NW, 66-5-0    
 
Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
Extension, Club House 53 pegs
1 Steve Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 106-3-0 E25 mag pellet shallow 6m F1s
2 A Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 77-10-0 House peg 4 pellet deck and shallow 6m F1s
3 D Kingerlee, Tunnel Barn Farm Vets, 77-6-0
4 D Rowberry, Tunnel Barn Farm Vets, 67-11-0
5 D Purvis, Tunnel Barn Farm Vets, 66-5-0
6 G Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 64-9-0
 
Tunnel Barn Farm (Thurs)
Bottom Pool (16 pegs)
1 G Jones, Ultimate Pellet, 102-14-0
2 A Harper, Mosella, 79-8-0
3 G Block, Tunnel Barn Farm, 62-6-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (18 pegs)
1 P Miles, Rotherham, 262-10-0
2 L Armstrong, One Arm Bandit AC, 261-8-0
3 D Oldham., Maltby, 193-10-0


SATURDAY

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sat)
River Trent, Holme Marsh (60 pegs)
1 Mark Jones, 128-10-0 peg 3 blockend feeder maggot barbel 10lb
2 Adrian Paddock, Chester Tackle Locker, 27-8-0 peg 5 groundbait feeder worm caster bream skimmers
3 N West, Matchman Supplies, 26-15-0
4 M Nowicki, Garbolino Blackmore Vale MG, 14-2-0
Qualifiers: M Jones N West and M Nowicki

Barford AA Teams of Six (Sat)
Warks Avon, Barford (60 pegs)
1 Dan Wooding, Attleborough, 27-10-0 peg 64 long pole chopped worm and caster chub barbel
2 Nigel Davies, Shakespeare Bait-Tech, 21-11-0 peg 93 whip maggot and pellet feeder barbel dace
3 B Fullford, Avon Club, 21-4-8
4 J Burton, Bailey’s of Warwick, 20-15-0
5 D Barratt, Barford, 19-4-0
6 D Hollands, Sensas Portway, 12-6-0
Teams: 
1 Lane’s Bait, 23pts
2 Attleborough, 28
2 Bailey’s of Warwick, 28
2 Shakespeare Bait-Tech, 28
5 Sensas WB Clarke, 29
6 Barford, 34

Barford Lakes (Sat)
Railway Lake (17 pegs)
1 M Wiles, Wensum Valley Angling, 81-4-0
2 J Gill, Norwich, 82-10-0
3 S Smith, Wensum Valley Angling, 77-8-0 

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (18 pegs)
1 V Cross, Van Den Eynde, 94-6-0
2 I Shipp, Cross Drove, 87-12-0
3 A Tuck, Angling Direct, 82-3-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Reed Pool (15 pegs)
1 S Clark, Mansfield RSPB, 96-12-0
2 D Holdham, Sheffield, 68-2-0
3 G Gibson, Max Tackle, 58-9-0

Decoy Lakes (Sat)
Beastie Lake (10 pegs)
1 R Chamberlain, Corby, 253-4-0
2 A Playford, Dersingham AC, 234-1-0
3 L Marlow, Bag ‘Em Baits, 219-14-0 

Larford Lakes Classic Qualifier (Sat)
Specimen Lake (22 pegs)
1 P Cook, Frenzee, 188-1-0
2 R Lamb, Larford, 143-6-0
3 N Colcombe, Larford, 137-0-0
Qualifier: P Cook

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (24 pegs)
1 M Brownell, Mosborough Tackle Box, 117-12-0
2 R Evans, Little John, 114-2-0
3 C Brown, Little John, 113-2-0

Midland Angler of the Year (Sat)
Barston Lakes, Main Lake (80 pegs)
1 Darren Cox, Garbolino, 3pts (superior weight) peg 24 Method feeder wafter pellet and pellet 14m carp 14lb F1s bream skimmers
2 Mick Bull, Frenzee, 3 (weight)
3 R McEneaney, Shimano/Dynamite Baits, 3

Nisa Feedermasters Series (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (54 pegs)
1 Ian Cochrane, Great Yarmouth, 24-10-0 peg 101 groundbait feeder maggot bream skimmers
2 John Taylor, Sensas Mark One, 14-6-0 peg 109 groundbait feeder maggot skimmers
3 D Reeve, Preston Innovations, 13-13-0
4 P Hudson, Deben, 12-4-0
5 R Bryanton, Deben, 11-10-0
6 J Halliday, Daiwa Angling Direct, 11-0-0

Notts Fed (Sat)
River Trent, Radcliffe (12 pegs)
1 D Jones, Matchman Supplies, 22-4-0
2 S Rayner, Matchman Supplies, 15-15-0
3 A Starkey, Mill Tackle, 15-6-0 

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (22 pegs)
1 D Elliot, Packington, 66-7-0
2 M Higgott, Team Makin’s, 59-0-0
3 D Tresigne, Packington, 56-3-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore Pool (16 pegs)
1 A Rumble, Maver Midlands, 116-0-0
2 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 934-0
3 C Wright, ABC, 76-9-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Back Deans Pool (18 pegs)
1 J Dale, Peg One, 142-6-0
2 S Tibbetts, Golden Maggot, 142-2-0
3 M Edge, Starlets Vets, 112-4-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
New Pool (24 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 129-4-0
2 T Scholey, Match Fishing Magazine, 111-11-0
3 J Danby, Matchman Supplies, 94-6-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (16 pegs)
1 S Skelton, Maver/Dynamite Baits, 161-0-0
2 T Marshall, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 111-8-0
3 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 100-0-0 


SUNDAY

Climax Wold View Fishery (Sun)
Gold Lake (13 pegs) 
1 M Rodger, Mosella, 166-0-0
2 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 140-4-0
3 G Garrod, Wold View, 83-0-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (22 pegs)
1 M Arnold, Spalding, 157-10-0
2 D Pearce Jnr, Wisbech, 104-8-0
3 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 83-6-0
4 R Heath, Chestnut Pool, 70-8-0
5 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 56-12-0
6 L Pratt, Shipshape Angling, 53-13-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat & Bridge Pools (37 pegs)
1 Jamie Wilde, Colmic, 139-4-0 peg 110 feeder corn and maggot edge carp 12lb
2 Simon Drayton, Gainsborough, 101-4-0 peg 6 pellet 6m and edge carp 12lb
3 P Miles, Doncaster, 95-1-0
4 N Watson, Louth, 91-10-0
5 W Lomas, Leegem Angling, 84-10-0

Decoy Lakes (Sun)
Yew Lake (16 pegs)
1 B Townsend, Matrix/ABC Baits, 196-10-0
2 A Payton, Dynamite Baits, 169-6-0
3 A Major, Wensum Valley Angling, 149-15-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island & Boundary Pools (24 pegs)
1 Nick Dean, Oxford, 142-0-0 peg 15 Island bomb pellet and pellet 14m carp F1s
2 Neil McKinnon, Preston Innovations, 136-14-0 peg 35 Island
3 P Bennett, Bag ‘Em Baits/Dino Floats, 99-8-0
4 H Kaye, Manor Farm Leisure, 93-12-0
5 R Young, Kamasan, 93-4-0
6 D Wilson, Oakfield, 81-8-0

King of the Fens (Sun)
Middle Level Drain, Magdalen - St Peter’s Bridge (36 pegs)
1 John Taylor, Sensas Mark One, 15-2-8 long pole maggot and pinkie roach skimmers
2 Kye Jerrom, Browning Hot Rods, 12-11-0 a tench plus roach long pole chopped worm and caster
3 R Hewison, Top Guns, 11-0-0
Teams: 
1 Browning Hot Rods, 31pts
2 Top Guns, 25
3 Boston AA, 24
4 Lynnkenwill, 23
5 Sensas Mark One Green, 21
6 Sensas Mark One Black, 20
Final league: 
1 Browning Hot Rods, 8pts
2 Top Guns, 10
3 Sensas Mark One Black, 12
4 Sensas Mark One Green, 19
4 Boston AA, 19
6 LynnKenWill, 20

Larford Lakes Classic Qualifier (Sun)
Specimen Lake (30 pegs)
1 Neil Colcombe, Larford, 141-15-0 peg 76 pellet waggler and meat 6m carp skimmers
2 D Baker, Tredegar Tackle, 141-4-0
3 M Bull, Frenzee, 107-14-0
4 A Crocker, Tredegar Tackle, 105-6-0
5 P Briscoe, Larford, 103-8-0
6 D Newton, Tredegar Tackle, 103-7-0
Qualifiers: N Colcombe and D Baker

Packington Somers (Sun)
Willow & Grats Pools (12 pegs)
1 D Hull, Packington, 76-8-0
2 M Leadbetter, Packington, 62-8-0
3 D Elliott, Packington, 53-7-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Oak & Sycamore Pools (18 pegs) 
1 Steve Roberts, Oakengates Angling Centre, 117-1-0 Sycamore peg 48 maggot edge carp 8lb skimmers
2 Andy Williams, Vespe, 99-15-0 Sycamore peg 48 corn and maggot edge carp 7lb barbel
3 J O’Sullivan, Oakengates Angling Centre, 87-4-0    
4 H Colley, Boldings, 76-0-0    

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front Deans Pool (20 pegs)
1 D Parry, Decca AC, 139-12-0
2 K Slade, Cannock, 135-10-0
3 P Bishop, Maver, 108-4-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Extension & Club Pools (40 pegs)
1 Steve Conway, Shakespeare, 63-12-0 peg 2 Club corn 11m and maggot 6m carp F1s
2 A Harper, Mosella, 60-12-0
3 L Capewell, Maver Gold, 55-12-0
4 A Mansfield, MAP, 54-8-0
5 M Bingham, Mosella, 45-14-0
6 A Dawson, Bag ‘Em Baits, 45-13-0