Midlands match results for Sunday February 19th

Bag ‘em Matchbaits Larford Lakes Pairs (Sun)

Match & Specimen Lakes (32 pegs)

1 Brian Jones, ABC Baits, 186-13-0 Match Lake pellet 14.5m carp F1s

2 Neil Colcombe, Larford, 113-5-0

3 R Lawson, Matrix Total Angling, 111-6-0

4 C Senter, Shakespeare Bait-Tech, 93-0-0

5 R Cox, HT Angling, 76-9-0

6 M Galaszewski, PR Floats, 64-13-0

Pairs:

1 Paul Cook and Ray Lamb, 3pts

2 B Clark and R Lawson, 4

3 C Senter and M Galaszewski, 6

 

Climax Wold View Fishery (Sun)

Gold Lake (12 pegs)

1 S Sykes, Wold View, 31-4-0

2 T Booth, Wold View, 30-4-0

3 G Garrod, Wold View, 24-12-0

 

Coventry Canal Winter League (Sun)

Coventry Canal, Longford Post Station - Royal Hotel (66 pegs)

1 Gary Smith, Drennan Leicester Sensas, 12-3-5 bloodworm & joker 13m roach perch

2 Mark Appleby, Sensas Black Country, 10-7-2

3 T Grainey, Browning Northants, 8-14-12-0

4 K Brown, Attleborough Angling, 8-13-12

5 P Scott, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 8-13-0

Teams:

1 Browning Northants Red, 18pts

2 Browning Central Sphere, 24

3 Drennan Leicester Sensas, 26

League:

1 Shakespeare Bait-Tech, 109pts

2 Browning Central Sphere, 116

3 Three Counties Blue, 119

4 Drennan Leicester Sensas, 121

5 Long Eaton Fed, 128

6 Three Counties Youth, 130

 

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)

Moat & Reed Pools (20 pegs)

1 Stuart Gray, Worksop, 60-0-0 peg 40 Moat pellet 13m carp skimmers

2 Neil Stones, Barnsley, 54-12-0 peg 31 Reed pellet 14m carp

3 A Berisford, Leegem Angling, 48-12-0

4 P Elliott, Leegem Angling, 45-15-0

5 N Vernon, Gainsborough, 45-12-0

 

Daiwa Hallcroft Fishery Teams of Four Silverfish League (Sun)

Moat, Bridge & Croft Pools (32 pegs)

1 Gordon Smith, Daiwa Sensas, 29-0-0 peg 8 Croft caster over groundbait 13m skimmers tench roach

2 Ben Holmes, Dynamite Baits, 28-2-0 peg 40 Moat maggot and pellet 14m skimmers

3 J Barningham, Marukyu, 28-0-0

4 S Shepherd, Grebe All-Stars, 26-4-0

5 B Sullivan, Sullivan Slappers, 25-12-0

 

Decoy Lakes (Sun)

Yew, Damson, Elm, Willows & Beastie Lakes (80 pegs)

1 Andy Geldart, Matrix/Dynamite Baits, 154-6-0 Yew peg 21 bomb and 14.5m pellet carp

2 Robbie Taylor, Guru, 95-10-0

3 Z Brown, Preston Innovations, 84-8-0

4 S Godfrey, Decoy, 83-14-0

5 D Ashington, Sensas/Kamasan Starlets, 82-15-0

6 C Eland, Drennan Oxford, 82-6-0

 

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)

Island, Ash & Middle Pools (21 pegs)

1 George Organ, Foster’s, 68-8-0 peg 20 Ash pellet 14m carp F1s

2 Steve Atkins, Manor Farm Leisure, 63-0-0 peg 18 Ash

3 M Malin, MAP/Bait-Tech, 61-0-0

4 C Cameron, Middy/Old Ghost, 60-14-0

5 T Shepherd, Banbury Gunsmiths, 59-6-0 

 

Frenzee Packington Somers Winter League (Sun)

All pools (58 pegs)

1 Ben Lockwood, Packington, 85-11-0 peg 25 Little Geary’s pellet 14m F1s

2 Dan Tresigne, Packington, 83-0-0 peg 29 Little Geary’s caster edge F1s

3 R Savage, Lane’s Bait, 67-14-0

3 C Toal, Solihull Angling Centre, 66-6-0

5 D Clark, Solihull Angling Centre, 63-9-0

6 D Wooding, Solihull Angling Centre, 55-14-0.

League:

1 Phil Canning, Frenzee, 19pts

2 D Elliott, Packington, 20

3 C Toal, Solihull Angling Centre, 25

 

March DAA (Sun)

Old River Nene, March (80 pegs)

1 Mark Pollard, Matrix/Dynamite Baits/Stanjay Tackle, 17-11-0 peg 26 Swimming Pool pinkie and squatt 8m roach skimmers

2 Andy Gregory, Drennan Bordon Angling, 14-10-0 Bypass worm 11m tench perch roach

3 R Guest, Maver Midlands, 12-12-0

jt4 A Bates, Tackle & Bates and G Barclay, Drennan Oxford, both 12-11-0

6 S Ashby, Sensas, 12-10-0

 

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)

Willow & Chestnut Pools (30 pegs)

1 Simon Christian, Sedgeley, 114-10-0 Willow peg 9 waggler maggot and bread carp 7lb

2 Les Thompson, Matrix/Van Den Eynde, 55-15-0 Willow peg 16 maggot & pellet 13m carp 6lb barbel

3 E Bancroft, Rod & Gun, 52-8-0

4 M Fletcher, Boldings, 43-4-0

 

Preston Innovations Woodland View (Sun)

Back & Front Deans Pools (20 pegs)

1 Simon Nickless, Sensas Black Country, 62-8-0 peg 38 Back Deans pellet 12m and 6m carp 8lb F1s skimmers

2 Gary Clark, Sensas Strike, 60-12-0 peg 28 Front Deans

3 D Roberts, Sealine Ac. 49-0-0

4 G Clarke, Browning, 47-0-0

 

Sherwood Forest Fishery (Sun)

Holmedale Lake (19 pegs)

1 Richard Carline, Alfreton Angling Centre, 112-0-0 peg 17 pellet 14m carp 8lb

2 Andy Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 63-1-0 peg 27

3 C Brown, Woodhouse Angling Centre, 57-6-0

4 M Stanhope, Gateford Angling Supplies, 55-2-0

5 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 51-3-0

6 G Mawby, Gateford Angling Supplies, 49-10-0

 

Stanjay Tackle (Sun)

20ftt & Factory Bank Drains (40 pegs)

1 Darren Frost, Drennan NW, 62-4-0 20ft Drainchopped worm and caster 9m tench and a bream

2 James Carty, Devizes MG, 32-9-0

3 S Mottram, Drennan NW, 31-14-0

4 C Shaw, Drennan RAF, 29-13-0

5 C Inglis, Lincs Tide Chasers, 29-5-0

6 D Davies, Drennan/Van Den Eynde, 26-11-0

 

Tunnel Barn Farm (Sun)

Extension & New Pools (40 pegs)

1 Paul Holland, Guru, 84-14-0 Extension peg 38 maggot 6m and pellet 16m F1s

2 Arthur Hicks, Colmic, 61-9-0

3 P Moore, Rugeley Miners, 60-15-0

4 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 55-7-0

5 R Biggs, OHMS, 55-2-0

6 M Taylor, Guru, 50-2-0

 

Nottingham Federation Winter League

Nottingham Canal, Nottingham (17 fished)

1 CLIVE WILLIAMS          MIDLAND A.S.                            11-10

2 DAVE HILLYARD           POWER GEN.                              7-11

3 LOU NIGHTINGALE     MIDLAND A.S.                              6-05

4 MICK EDGE                   NOTTS CASTLE A.C.                    5-12

5 RICHARD TURNER      MIDLAND A.S.                               3-13

6 JOHN SIMPSON           NOTTS CASTLE A.C.                     3-10