Midlands match results for Saturday September 23

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sat)
River Severn, Bridgnorth (60 pegs)
1 Dan Ashington, Sensas Starlets, 26-0-0 peg 19 pellet and meat feeder barbel
2 Adrian Paddock, Mold, 23-0-0 peg 91 pellet and caster feeder barbel chub
3 D Beecroft, Cambridge, 22-0-0
4 M Crossville, York, 21-12-0
5 N Bull, Sensas Starlets, 19-10-0
6 P Adams, Northallerton, 18-8-0
Qualifiers: D Ashington, A Paddock and D Beecroft

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (15 pegs)
1 M Rodger, Mosella/Bag ‘Em Baits, 84-12-0
2 S Fields, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 70-0-0
3 R Lidgard, Brigg AC, 68-0-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (10 pegs)
1 A Tuck, Daiwa Angling Direct, 74-8-0
2 J Chalk, Cross Drove, 62-10-0
3 I Kitchen, Cross Drove, 52-2-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (21 pegs)
1 Chris Veasey, Mansfield, 175-5-0 peg 64 pellet 6m carp 9lb skimmers
2 Tom Clark, Mansfield, 160-8-0 peg 68 corn 13m and 5m carp 10lb
3 D Whiting, March, 146-15-0
4 L Hewison, Leegem Angling, 133-10-0
5 S Clark, Mansfield, 118-14-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Boundary Pool (13 pegs)
1 N McKinnon, Preston Innovations, 77-2-0
2 A Smith, Burt Baits, 67-4-0
3 T Rust, Manor Farm Leisure, 64-2-0

Middle Trent Team Championships (Sat)
River Trent, Radcliffe Viaducts & Clifton Bridge (48 pegs)
1 Sean Ashby, Trent Trotters, 20-6-0 peg 12 Clifton Powergen 13m and waggler groundbait and maggot dace roach
2 Gary Smith, Drennan Leicester Sensas, 17-12-0 peg 6 Clifton Bridge groundbait feeder maggot dace and a grayling
3 J Urruty, Derby Fed Blue, 17-11-0
4 D Clayton, Drennan Leicester Sensas, 16-7-0
5 C Halksworth, Goole Offenders, 15-3-0
6 G Pilsworth, Radcliffe on Trent, 14-10-0
Teams:
1 Goole Offenders, 14pts
2 Drennan Leicester Sensas, 21
3 Derby Fed Blue, 22
4 Hobbo’s Heroes, 24
5 Trent Trotters, 32 (section wins)
6 Notts & Welsh All Stars, 32

Great Yarmouth DAA King of the Yare (Sat)
River Yare, Beauchamp Arms & Langley (35 Pegs)
1 Ian Bailey, Dukes AC, 22-5-0 peg 101 groundbait feeder maggot worm skimmers roach
2 Rodney Finch, Deben, 12-13-0
3 B Hughes, Bait-Tech, 12-12-0
4 N Larkin, Nisa Feeders, 11-13-0
5 K Paynter, PW Angling, 11-2-0
6 K Redgrave, Daiwa Angling Direct, 10-12-0

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (22 pegs)
1 M Brownell, Little John, 140-13-0
2 S Marshall, Little John, 134-0-0
3 D Crewe, Little John, 127-2-0

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (16 pegs)
1 J Newton, Smithy’s Angling, 65-13-0
2 I Keywood, Solihull Angling Centre, 60-0-0
3 P Hunter, Packington, 53-11-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Larch & Chestnut Pools (16 pegs)
1 S Harding, Hazel Grove Angling Centre, 100-0-0
2 C Newbrook, Oakengates Angling Centre, 71-11-0
3 R Davenport, Oswestry, 60-7-0 

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Front & Back Deans Pools (25 pegs)
1 Mark Tooze, Foster’s, 118-4-0 peg 33 Front Deans pellet and corn 11m and edge carp F1s skimmers roach
2 Kev Slade, Cannock, 105-12-0 peg 21 Front Deans
3 A Buchanan, PR Floats, 101-12-0
4 D Jordan, Woodlands, 96-4-0

Rookery Waters Winter Final Qualifier (Sat)
Magpie Lake (18 pegs)
1 J Pace, Bag ‘Em Baits, 138-10-0
2 G Welton, Stanjay Tackle, 120-6-0
3 S Tyler, JL Tackle, 118-0-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Extension & Jenny’s Pools (28 pegs)
1 P Holland, Guru/ABC Bait, 95-8-0
2 J Danby, Matchman Supplies, 86-1-0
3 C Lee-Hopps, Tunnel Barn Farm, 71-5-0

Willow Lakes (Sat)
Ash & Hawthorne Lakes (18 pegs)
1 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 59-8-0
2 M Baker, Dynamite Baits, 58-8-0
3 D Booker, Phil’s Bait & Tackle, 55-0-0