Midlands match results from week commencing Aug 15, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Mon)
Bridge Pool (16 pegs)
1 Paul Schoof, Hallcroft, 92-8-0 peg 36 outer bomb pellet paste carp 9lb
2 J Hobson, Sheffield, 46-15-0 peg 51 outer
3 R Holmes, Notts, 40-15-0


TUESDAY

Climax Wold View Vets (Tues)
Bronze & Canal Lakes (18 pegs)
1 Steve Southern, Wold View, 64-0-0 peg 4 Canal bomb meat carp 6lb
2 M Ellison Wold View, 59-4-0 peg 4 Bronze
3 R Osgerby, Wold View, 52-0-0
4 M McFaith, Wold View, 38-12-0

Jansons Fishery (Tues)
Munroes Pool (12 pegs)
1 Steve Davis, Jansons, 211-15-0 peg 18 paste carp 8lb
2 G Carlile, Jansons, 185-13-0
3 E Waterfall, Jansons, 182-13-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (16 pegs)
1 A Kitt, Worksop Juniors, 111-2-0 peg 41
2 T Chandler, Sherwood Forest, 54-1-0
3 C Brazier, Gateford Angling, 52-4-0

Starlets Northfield Vets (Tues)
Woodland View, Back & Front Deans Pools (39 pegs)
1 T Guise, Stourbridge, 109-10-0 peg 48 Back Deans caster margins 4m carp silvers
2 J Pendry, Kings Norton, 97-10-0
3 D Twigg, Malvern, 96-13-0.


WEDNESDAY

Nisa Feeders open (Weds)
Makins Fishery, Lake Two (18 pegs)
1 Terry Sanderon, Angling Man, 66-10-0 peg B1 bomb pellet
2 D Hipkiss, Ridgemere AC,  63-12-0
3 S Collett, Guru/ Dynamite Baits, 60-10-0
4 J Adamson, Nisa Feeders, 58-0-0

Packington Somers (Weds)
Molands Pool (12 pegs)
1 John Burchell, Packington, 130-12-0 peg 8 bomb pellet carp
2 L Richards, Packington, 111-13-0 peg 48
3 J Shirley, Packington, 83-7-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (21 pegs)
1 Mick Langton, Sherwood Forest, 130-12-0, peg 27 pole bomb pellet
2 C Brazier, Gateford Angling, 113-2-0 peg 19
3 L Parker, Phil’s Bait & Tackle, 111-12-0
4 G Mawby, Gateford Angling, 98-12-0


THURSDAY

Bobby’s League
River Trent, South Clifton (23 pegs)
1 Roly Moses, Brigg AC, 13-10-0 peg 21 waggler maggot roach dace
2 C Williams, Brigg AC,  12-14-0 peg 16
3 M Perkins, Dynamite Bait Matchman Supplies, 12-5-0
4 D Thornley, Alfreton Angling, 11-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Thurs)
Moat Pool (28 pegs)
1 Alan Tait, Hallcroft, 82-3-0 peg 21 outer pellet 12m carp 8lb
2 G Hiley, Mansfield, 70-5-0 peg 44 outer
3 R Holmes, Notts, 57-7-0
4 D Farr, Ollerton, 55-3-0

Nisa Feeders open (Thurs)
Reptile & Snake Lakes (23 pegs)
1 John Adamson, Nisa Feeders, 170-8-0 peg 4 Reptile pole paste Method feeder carp
2 S Johnstone, Match Catch, 92-12-0
3 S Weed, Big Boppa, 76-12-0
4 F Didio, Burton-Upon-Trent, 74-6-0

Westwood Lakes Over 50s (Thurs)
Skylark Lake (36 pegs)
1 Stan Mellor, Orchard Park, 164-12-0 peg 34 paste margins carp 8lb
2 R Wells, Westwood, 155-14-0 peg 6
3 B Thompson, Westwood, 112-12-0
4 J Kedzierski, Westwood, 88-4-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (19 pegs)
1 Pete Miles, Doncaster, 217-1-0 peg 21 island pellet 9m carp 12lb
2 J Wilde, Colmic, 175-11-0
3 S Clark, Mansfield, 172-9-0
4 N Hirst, Ackworth AC,  157-0-0


SATURDAY

Daiwa Hallcroft Fishery
Moat Pool (19 pegs)
1 Lee Myers, Colmic, 124-7-0 peg 41 island, pellet corn maggot carp 10lb
2 P Miles, Doncaster, 118-4-0 peg 73 island
3 D Oldham, Maltby, 86-6-0
4 S Clark, Mansfield, 69-10-0

Little John Lakes
Maid Marion (24 pegs)
1 G Bennett, MAP Mansfield, 158-8-0
2 C Brown, Little John, 119-2-0
3 R Evans, Little John, 116-14-0

Moorlands Farm
Moors & Bank, (15 pegs)
1 E Mills, Robins Timber, 140-9-0
2 P Rice, Mosella, 136-8-0
3 R Kings, Mosella, 106-15-0

Packington Somers
Molands Pool(19 pegs)
1 M Bull, Frenzee, 100-2-0
2 S White, Kobra Feeders, 78-4-0
3 L Richards, Packington, 55-12-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
High Pool (20 pegs)
1 W Sweetman, Rocklands, 118-0-0
2 S Holmewood, Scorpion, 98-6-0
3 L Capwell, Maver, 78-4-0


SUNDAY

Canals and Rivers Trust/Angling Trust Canal Pairs Qualifier
Erewash Canal, (62 pegs)
1 N Turner, Wolverhampton, 8-9-0
2 B Sharratt, Derby, 7-14-8
3 J South, 7-8-8
4 I Sharratt, Derby, 7-4-0
5 P Dobbin, 6-8-0
6 S Nickless, 6-0-8.
Qualifying pairs:
J South and D Massey, 56pts; 2 S Dudley and S Nickless, 51; 3 P Cross and R Griffiths, 50; jt 4 P Scott and J Scrivener and S Pringle and S Mottram, both 49.

Larford Lakes Euro Pole Champs
Specimen Lake (33 pegs)
1 Max Galawaski, Larford, 174-12-0, peg 15 long pole 13metres pellet + edges pellet
2 M Hawthorn, Larford, 162-5-0
3 R Lamb, Larford, 143-11-0
4 N Colcombe, Larford, 118-0-0
5 P Reynolds, PR Floats, 100-12-0
6 R Salmon, Burt Baits, 100-4-0

Moorlands Farm
Moors, Island & Middle (28 pegs)
1 N Groves, Fosters, 127-14-0
2 C Jones, Old Bear, 119-7-0
3 T Holmer, DHA, 101-5-0

Packington Somers
Sibling & Grats Pools(18 pegs)
1 B James, Packington, 58-10-0
2 K Winn, Lanes Bait, 44-1-0
3 D Coates, Packington, 38-11-0

Sherwood Forest Fishery
Holmedale Lake (19 pegs)
1 Simon Skelton, Maver/ Dynamite Baits, 112-7-0, peg 17, pellet pole
2 C Brazier, Gateford Angling, 109-0-0 peg 20
3 P Unwin, Gateford Angling, 78-4-0
4 N Shipman, Sherwood Forest, 73-5-0

Tunnel Barn Farm
Extension Pool (20 pegs)
1 A Mansfield, MAP, 125-0-0
2 G Edwards, Guru, 104-11-0
3 D James, Mosella, 86-14-0

Willow Lakes
Match Lakes (14 pegs)
1 M Wesselby, Bottesford, 108-4-0
2 T Marshall, Dynamite Matchman Supplies, 98-4-0
3 B Stokes, Barkstone, 90-8-0.

Westwood Lakes
Falcon Lake (28 pegs)
1 Steve Lane, Westwood, 169-8-0 peg 44 paste 5m margins F1s
2 B Strowlger, Westwood, 147-8-0 peg 25
3 L Cowlan, Westwood, 146-14-0
4 A Freeman, GOT Baits, 137-10-0