Open match results; North sun

Bannister Farm Fishery
New Match Canal Lake (32 pegs)
Result: 1 K Wilson, Elton Tackle, 116-6-0; 2 M Kaye, Elton Tackle, 104-9-0; 3 N Charnock, Ted Carter Preston, 77-2-0; 4 G Carter, Ted Carter Preston, 73-12-0; 5 P Hart, Ted Carter Preston, 67-0-0; 6 M Bullcock, Ted Carter Preston, 59-4-0.

Blundell’s Fishery Rover
All lakes (33 pegs)
Result: 1 M Rawlinson, Fishing Republic, 128-6-0; 2 D McGuire, Mosella, 89-1-0; 3 T Davies, Tight Lines Shaw, 69-14-0; 4 T Jackson, Rod ‘n Reel, 69-12-0; 5 P Roys, Trafford Angling,  68-6-0; 6 K Leatherbarrow, St Helen’s Angling, 66-3-0.

Brookside Fisheries
Snake & Willow Lakes (54 pegs)
Result: 1 J Jones, Garbolino Elton, 65-14-0; 2 D Edwards, Fisherman’s Way, 64-14-0; 3 N Rogerson, Cheshire Angling, 62-2-0; 4 B Bennett, Garbolino Elton, 57-12-0; 5 A Grimes, Mosella, 52-4-0; 6 S Conroy, Kamasan/Bait-Tech, 52-2-0.

Cudmore Fisheries
New Pool 5 (22 pegs)
Result: 1 D Breakwell, Stapeley Cudmore, 62-10-0; 2 R Mynett, Stapeley Cudmore, 46-10-0; 3 S Edwards, Stapeley Cudmore, 44-10-0; 4 K Stevenson, Stapeley Cudmore, 42-12-0; 5 D White, Maver Midlands, 41-10-0.

Hall Lane Fishery
Bessie’s Lake (35 pegs)
Result: 1 S Shepherd, Ted Carter Preston, 80-6-0; 2 D Rose, Tri-Cast Highfield, 61-14-0; 3 F Yardley, Ted Carter Preston, 58-0-0; 4 S McGuire, Sam’s Tackle & Bait, 49-12-0; 5 L Brownrig, Sam’s Tackle & Bait, 46-4-0.

Heronbrook Fisheries
Canal, Match & Meadow Pools (40 pegs)
Result: 1 S Conway, Lichfield, 131-2-0; 2 A Bruce, Ray’s Tackle, 106-12-0; 3 S Williamson, Reddish AC, 102-2-0; 4 A Christie, Heronbrook, 99-2-0; 5 A Moors, Maver/Bag ‘Em Baits, 92-2-0; 6 F Cooke, Ray’s Tackle, 81-9-0.

Kiveton Hall Fishery
Match Lake (15 pegs)
Result: 1 C Lee, Kiveton, 59-0-0; 2 A Pickton, Kiveton, 50-0-0; 3 D Oldfield, Kiveton, 45-8-0; 4 L Holtham, Subfish, 42-0-0; 5 R Gorman, Kiveton, 38-4-0; 6 P Burt, Kiveton, 35-10-0.

Langwith Lakes
Kevin’s & Bethany’s Lakes (19 pegs)
Result: 1 T Bell, York Tackle, 107-0-0; 2 J Griffin, Hull DAA, 91-8-0; 3 J Brain, Harrogate, 90-12-0; 4 L Braham, Otley, 81-12-0; 5 R Holmes, Garbolino Elton, 63-12-0; 6 M Bailey, Garbolino Elton, 53-6-0.

Meadow View Fisheries
Lark Pool (28 pegs)
Result: 1 P Barwell, Widnes Angling Centre, 87-4-0; 2 P Ledgerton, Meadow View, 73-4-0; 3 B Dac, Edgeley Sports, 36-12-0; 4 B Davies, Deeside Tackle, 35-10-0; 5 P Chung, Matrix Tameside, 33-9-0; 6 R Thompson, Trafford Angling, 24-2-0.

Messingham Sands
Merry’s Pool (21 pegs)
Result: 1 C Sweetnam, Rotherham, 117-9-0; 2 G Hansford, Grimsby, 102-2-0; 3 N Vessey, Scunthorpe, 88-5-0; 4 P Seed, Grimsby, 78-9-0; 5 S Gayle, Grimsby, 75-10-0; 6 D Hudson, Scunthorpe, 73-0-0.

Mill House Fisheries
Mescar Lake (17 pegs)
Result: 1 B Edmonds, Ted Carter Southport, 74-0-0;  2 A Miller, Liverpool Dockers, 68-0-0; 3 A Molyneux, Liverpool AS, 66-8-0; 4 M Higgins, Maghull, 64-0-0; 5 C Taylor, Maghull, 56-8-0; 6 D Cheetham, BAS, 54-12-0.

Mirfield AC Adam Jaffier Memorial
Huddersfield Broad Canal (52 pegs)
Result: 1 M Chorley, Colne, 13-12-0; 2 G Mamby, Mirfield AC, 11-5-0; 3 D Colbran, Keighley, 6-5-8; 4 J Meredith, Trabucco Halifax, 6-2-0; 5 T Earnshaw, Mirfield AC, 5-11-0; 6 T Hewitt, Tackle 2U, 5-8-0.

NYSD King of the River
River Tees, Dinsdale (60 pegs)
Result: 1 M Gibson, Aycliffe AC, 19-10-0; 2 J Maddison, Browning Quaker, 14-6-0; 3 N Jose, Darlington WMC, 12-5-0; 4 G Ellison, Billingham AC, 11-11-0; 5 S Jose, Darlington WMC, 10-12-0; 6 M Hinds, Belmont WMC, 10-4-0.

Oaks Lakes
Ash, Beech & Sycamore Lakes (30 pegs)
Result: 1 C Kendall, Middy, 130-5-0; 2 A Richards, Browning, 123-2-0; 3 P Sellars, Team Woodland Whites, 119-14-0; 4 M Crawford, The Oaks, 112-10-0; 5 D Smith, Matrix/Bait-Tech, 112-2-0; 6 A Barker, Garbolino Ossett, 109-11-0.

Old Hough Fishery Festival
Big Max, Prospect & Lucky Dip Lakes (28 pegs)
Saturday result: 1 K Brooks, Ted Carter Southport, 62-15-0; 2 T Moores, Sensas NW, 59-8-0; 3 C Whittaker, Macclesfield, 48-10-0; 4 F O’Reilly, Ray’s Tackle, 48-0-0; 5 T Weightman, Fonehouse, 39-4-0; 6 T Rycroft, Old Hough, 38-6-0.
Sunday result: 1 S Hill, Stapeley Cudmore, 61-10-0; 2 A King, Protak Team, Barlow’s, 61-5-0; 3 K Brooks, Ted Carter Southport, 53-14-0; 4 M Kearns, Stapeley Cudmore, 52-4-0; 5 P Clements, Protak Team Barlow’s, 51-10-0; 6 F O’Reilly, Ray’s Tackle, 49-4-0.

Partridge Lakes
Ribbon & Covey Canal Lakes (91 pegs)
Result: 1 I Leach, Saints, 101-14-0; 2 M Reed, Garbolino Elton, 94-1-0; 3 L Thornton, Middy/Bag ‘Em Baits, 88-11-0; 4 P Keeley, Drennan NW, 79-12-0; 5 P Tickle, Leigh Tackle & Bait, 77-14-0; 6 G Scott, Rochdale Angling, 76-14-0.

Paul’s Happy League Practice
New Junction Canal, Sykehouse (73 pegs)
Result: 1 K Marshall, Tri-Cast Calder, 8-550; 2 J Cameron, Clay Lane, 6-150; 3 B Hawkes, Sensas Thorne, 5-920; 4 A Anderson, Clay Lane, 4-470; 5 D Evans, Clay Lane 4-380; 6 S Williamson, Hull DAA, 4-350.

Rosemary Wood Fishery
Island Pool (24 pegs)
Result: 1 P Haines, Rosemary Wood, 84-12-0; 2 S Boyd, Liverpool AS, 35-10-0; 3 K Rothwell, Rosemary Wood, 35-4-0; 4 P Dewhurst, Ted Carte Preston, 33-12-0; 5 D Ashcroft, JR Tackle Southport, 33-8-0; 6 W Pennington, Tri-Cast Highfield, 32-10-0.

Woodland Lakes
Curlew & Wagtail Lakes (17 pegs)
Result: 1 W Nolan, Woodland Tackle, 122-5-0 ; 2 A Geldart, Garbolino/Dynamite Baits, 115-10-0; 3 A Murray, Woodland Tackle, 113-2-0; 4 D Doyle, Woodland Tackle, 100-4-0; 5 G Holland, Woodland Tackle, 95-9-0; 6 P Fletcher, Team Woodland Whites, 93-12-0.