North Saturday and Midweek open match results

Blundell’s Fishery Rover (Thurs PM)
All lakes (18 pegs)
Result: 1 M Rollinson, Fishing Republic, 163-8-0; 2 K Rich, Daiwa, 88-12-0; 3 W Rooke, Twangers, 86-1-0; 4 G Moore, Tackle Saver, 85-11-0; 5 A Malcomson, Drennan NW, 74-2-0; 6 K Kirkwood, St Helen’s Angling, 45-4-0.

Blundell’s Fishery Rover
All lakes (27 pegs)
Result: 1 M Billingham, Hazel Grove Angling Centre, 126-0-0; 2 P Johnstone, Lingmere Tackle, 102-2-0; 3 K Kirkwood, St Helen’s Angling, 102-0-0; 4 A Musgrove, Edgeley Sports, 95-14-0; 5 S Carroll, Leigh Tackle & Bait, 72-15-0; 6 I Blakeley, Saints, 66-1-0.

Brookside Fisheries
Snake & Willow Lakes (42 pegs)
Result: 1 M Lucas, Mosella, 86-0-0; 2 C Scott, Garbolino Elton, 80-2-0; 3 B Bennett, Garbolino Elton, 68-4-0; 4 M Pleavin, Deggy’s Tackle, 64-12-0; 5 S Birchall, Cheshire Angling, 62-4-0; 6 W Jones, Lionel’s Tackle, 58-14-0.

Cudmore Fisheries
Brewster’s Canal & New Pool 1 (35 pegs)
Result: 1 A Bruce, Ray’s Tackle, 74-8-0; 2 L Kearns, Stapeley Cudmore, 69-10-0; 3 G Skerritt, Maver Pickering’s, 61-10-0; 4 C Gorrell, Ted Carter Southport, 57-8-0; 5 J Glover Jnr, Stapeley Cudmore, 49-6-0; jt6 S Hill, Stapeley Cudmore and D Bracken, Team Mosella Garbolino, both 48-6-0.

Garbolino Lindholme Lakes
Oasis & Laurels Lakes (38 pegs)
Result: 1 A Whitehouse, Scunthorpe Tackle, 99-6-0; 2 K Smith, Middy, 79-13-0; 3 S Hughes, Matrix/Bait-Tech, 71-4-0; 4 H Rafferty, Lindholme, 69-7-0.

Hampton Springs Fishery
Rock Pool (11 pegs)
Result: 1 M Potter, Leigh Tackle & Bait, 95-6-0; 2 C Diamond, Eddie’s Bait Supplies, 57-10-0; 3 P Price, Saints, 57-0-0; 4 G Vincent, Chester Tackle Locker, 51-12-0; 5 B Asher, Airbus, 51-6-0; 6 P Barwell, Widnes AC, 47-0-0.

Highfield Fishery             
Oak Lake (18 pegs)
Result: 1 G Simms, Highfield, 99-0-0; 2 S Barker, Ted Carter Preston, 73-4-0; 3 P Walker, Highfield, 70-10-0; 4 P Griffiths, Gerry's of Morecambe, 46-12-0.

Highfield Fishery (Thurs)
Oak Lake (18 pegs)
Result: 1 M Reed, Garbolino Elton, 86-8-0; 2 M Morris, Tonge Moor, 77-12-0; 3 B Peggs, Gerry’s of Morecambe, 77-10-0.

Highfield Fishery Over 60’s (Fri)
Oak Lake (18 pegs)
Result: 1 B Walker, Tonge Moor, 39 56-0-0; 2 B Beswick, Ted Carter Preston, 51-2-0; 3 P Smith, Ted Carter Preston, 38-12-0.

Leeds DASA Summer League
Yorkshire Ouse, Nun Monkton (41 pegs)
Result: 1 D Miles, Leeds Angling Centre, 8-4-0; 2 P Hyde, Leeds Angling Centre, 5-4-0; 3 B Foster, Tackle 2U, 3–13-0; 4 R Bonas, Mirfield AC, 2-13-0; 5 P Austin, Barlby Village Stores, 2-3-0.

Lingmere Fishery (Thurs)
Match Lake (17 pegs)
Result: 1 S Openshaw, Lingmere Tackle, 120-8-0; 2 D Randles, Lingmere, 96-7-0; 3 A Kirk, Bidston, 95-0-0.

Lingmere Fishery
Match Lake (19 pegs)
Result: 1 A Kirk, Bidston, 63-8-0; 2 A Dewhurst, Lingmere Tackle, 61-14-0; 3 A Rogers, Liverpool, 55-11-0; 4 W Duckers, Chester, 50-4-0; 5 R Yeowart, Lingmere, 48-0-0; 6 S Balson, Lingmere, 44-5-0.

Mark Bottomley Memorial
Bannister House Fishery (44 pegs)
Result: 1 P Bottomley, Coppull Anglers, 72-12-0; 2 P Hart, Wigan Angling Centre, 68-0-0; 3 N Charnock, Ted Carter Preston, 61-0-0; 4 F Ross, Tri-Cast Highfield, 58-1-0; 5 R Yates, Ted Carter Preston, 57-8-0; 6 M Kaye, Elton Tackle, 53-12-0.

Maver Match This Qualifier
Oaks Lakes, Cedar, Ash, Beech & Sycamore Lakes (49 pegs)
Result: 1 H Kelly, Matrix, 85-1-0; 2 S Cameron, Marukyu, 80-6-0; 3 C Kendall, Middy, 73-10-0; 4 J Chapman, Garbolino Elton, 70-7-0; 5 C Ebbrell, Maver Midlands, 66-11-0; 6 R Minikin, Sonu Baits, 65-4-0.

Meadow View Fisheries OAP & Disabled (Thurs)
Linnet Pool (16 pegs)
Result: 1 J Holmes, Danny’s Tackle, 25-4-0; 2 P Ledgerton, Meadow View, 24-0-0; 3 K Jeffries, Edgeley Sports, 19-0-0.

Moorcroft Builders Qualifier
Meadow View Fisheries, Lark Pool (15 pegs)
Result: 1 M Thompson, Trafford Angling, 76-0-0; 2 D Brown, Fox AC, 59-2-0; 3 C Taylor, Gilder’s Tackle, 49-12-0; 4 B Davies, Deeside Tackle, 44-2-0; 5 J Stokes, Cheshire Angling, 36-8-0; 6 C Garlick, Ryder Brow, 36-6-0.

Moorfields Farm (Fri PM)
Small Lake (12 pegs)
Result: 1 C King, Omega, 89-8-0; 2 D Wain, Omega, 72-6-0; 3 S Ellis, Moorfields, 44-0-0.

Moorfields Farm
Main Lake (25 pegs)
Result: 1 D Morritt, Marshlands AC, 101-4-0; 2 M Heptonstall, Moorfields, 94-12-0; 3 D Beevers, Harehills, 75-6-0; jt4 P Cannon, Mosella and D Geldart, Wetherby AC, both 75-0-0; 6 J Raspin, Marshlands AC, 67-0-0.

Northwich AA
River Weaver, Oak Tree Length (35 pegs)
Result: 1 B Tatley, Hazel Grove, 25-10-0; 2 F Slater, Vale Royal Angling, 22-7-0; 3 D Williams, Vale Royal Angling, 19-7-0; 4 R Fraser, Vale Royal Angling, 15-6-0; 5 D Hogg, Team Trafford, 15-0-0.

Oaks Lakes (Thurs)
Cedar Lake (14 pegs)
Result: 1 C Hall, The Oaks, 83-8-0; 2 G Malham, Malman Floats, 67-15-0; 3 R Minikin, Sonu Baits, 67-2-0.

Oaks Lakes
Maple Lake (16 pegs)
Result: 1 V O’Connor, Woodland Tackle, 85-0-0; 2 L Hawksworth, Cleveland Angling Centre, 76-2-0; 3 T Trenholme, Browning Quaker, 66-0-0; 4 I Exley, Daiwa Dons, 65-4-0; 5 B Sinclair, The Oaks, 62-6-0; 6 A Barker, Garbolino Ossett, 60-8-0.

Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (16 pegs)
Result: 1 I Burley, NW Worms, 90-5-0; 2 K Clarke, Leigh Tackle & Bait, 86-11-0; 3 G Whalley, Bait-Tech, 70-0-0.

Partridge Lakes
Covey Canal Lakes (50 pegs)
Result: 1 P Tickle, Leigh Tackle & Bait, 70-8-0; 2 W Kearney, Tri-Cast Rochdale, 64-3-0; 3 I Hughes, Drennan NW, 62-4-0; 4 K Dixon, Leigh Tackle & Bait, 57-4-0; 5 M Rogerson, Drennan NW, 52-14-0; 6 P Humphreys, Rochdale Angling, 52-13-0.

Paul’s Happy League Practice
River Don, Sprotbrough (90 pegs)
Result: 1 D Evans, Clay Lane, 14-400; 2 T Goldby, Hull DAA, 14-200; 3 I Turner, Worksop, 12-650; 4 T Peel, Barnsley, 6-450; 5 D Taylor, Sensas North, 5-550; 6 D Brettall, Daiwa Dons, 4-550.

Thornhill AC
Calder & Hebble Canal, Dewsbury
Result: 1 B Kellett, Thornhill AC, 4-5-0; 2 A Perkins, Sensas Walton, 3-7-0; 3 S Wain, Aakefield AC, 3-2-0; jt4 D Kershaw, Trabucco Halifax and S Campbell, Trabucco Halifax, both 3-0-0; 6 R Jackson, Trabucco Halifax, 2-6-0.

Viking Fishery
Hawk Pond 16 pegs
Result: 1 J Kenning, Garbolino Lindholme, 69-2-0; 2 M Moore, Goole, 60-5-0; 3 F Williamson, Viking, 52-15-0; 4 T Bullass, Viking, 42-3-0; 5 L Tones, Viking, 36-0-0; 6 K Sykes, Snaith, 34-0-0.

Wigan DAA
Leeds-Liverpool Canal, Gorst Lane (20 pegs)
Result: 1 M Glover, Sam’s Tackle & Bait, 13-2-0; 2 A Whalley, Sam’s Tackle & Bait, 7-11-4; 3 F Holden, Ted Carter Southport, 6-10-0; 4 L Clayton, Hindley MG, 4-14-0; 5 K Stothers, Hindley MG, 4-9-4; 6 K Sharples, Hindley MG, 3-15-0.

Woodland Lakes
Partridge & Skylark Lakes (33 pegs)
Result: 1 J Dent, MAP/Bag ‘Em Baits, 117-13-0; 2 P Sellars, Woodland Tackle, 86-3-0; 3 J Moffatt, Woodland Tackle, 78-7-0; 4 G Webb, Cleveland Angling Centre, 76-11-0; 5 R Bennett, Ackton AC, 71-6-0; 6 J Curry, Woodland Tackle, 62-2-0.