Midlands match results for Saturday March 31

Barford Lakes (Sat)
Colton Lake (10 pegs)
1 V Cross, Van Den Eynde, 78-15-0
2 D Jarvis, Daiwa Angling Direct, 53-0-0
3 M Swindells, Bury St Edmund’s, 42-3-0

Colmic Golden Reel Angling Championships Qualifier (Sat)
Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes, Specimen, Match & Arena Lakes (90 pegs)
1 Mick Bull, Frenzee/Bag ‘Em Baits, 97-0-0 peg 9 Arena Method feeder bread and pellet 14m carp 8lb
2 Pete Jones, Colmic, 75-15-0 peg 86 Specimen corn 7m and edge carp skimmers
3 R Maturi, 75-13-0
4 W Jennings, Bag ‘Em Baits, 65-3-0
5 R Lamb, Larford, 58-8-0
6 S Rocke, Larford, 50-11-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (15 pegs)
1 A Moore, Avenue Angling, 96-2-0
2 N Parkinson, Dynamite Baits, 77-0-0
3 R Bond, Tri-Cast/Van Den Eynde, 66-12-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Island, Middle & Boundary Pools (25 pegs)
1 L Dennick, Marukyu, 64-4-0
2 L Newton, Smithy’s Angling, 63-2-0
3 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 60-10-0

Garbolino Silverfish Winter League (Sat)
Meadowlands Fishery, Warren & Lambsdown Lakes (50 pegs)
1 Danny Ashington, Sensas Starlets, 39-0-0 peg 7 Warren chopped worm & caster over groundbait 14m skimmers
2 Grant Howie, Chiltern Baits, 29-14-0 peg 21 Warren chopped worm & caster over groundbait 14m skimmers
3 R McEneaney, Dynamite Baits, 29-4-0
4 S Hemingray, Drennan, 27-0-0
5 A Gregory, Drennan Bordon Angling, 26-9-0
Final league:
1 Steve Hemingray, Drennan, 6pts
2 Darren Cox, Garbolino, 7
3 C Hughes, Daiwa, 8
4 S Sanders, Preston Innovations, 10

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (15 pegs)
1 L Richards, Packington, 97-13-0
2 J McGann, Packington, 53-11-0
3 I Keywood, Solihull Angling Centre, 48-2-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sat)
Decoy Lakes (57 pegs)
1 Nick Speed, Shimano/Dynamite Baits, 82-11-0 peg 18 Horseshoe Method feeder maggot F1s
2 Tom Pickering, Maver, 77-2-0 peg 15 Beastie Method feeder wafters carp F1s skimmers
3 S Clarke, Saffron Walden, 68-2-0
4 S Freeman, Decoy, 66-9-0
5 L Munro, 65-14-0
Qualifiers: N Speed, H Murphy and L Munro

Rookery Waters Summer Qualifier (Sat)
Jay & Raven Lakes (38 pegs)
1 Rob Anstee, Tackle & Bates, 59-10-0 peg 21 Jay maggot 14m F1s
2 Richard Bond, Tri-Cast/Van Den Eynde, 56-8-0 peg 18 Raven maggot and pellet 13m F1s
3 M Pollard, Matrix/Hinder’s/Stanjay Tackle, 51-13-0
4 W Hadley, Tackle & Bates, 53-7-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Extension Pool (21 pegs)
1 S Lovell, Mosella, 69-4-0
2 M Bingham, Mosella/Spotted Fin, 63-4-0
3 A Everall, Tunnel Barn Farm, 59-7-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (16 pegs)
1 S Fisher, Bottesford, 34-0-0
2 A Paton, Dynamite Baits, 32-0-0
3 A Bilton, King William AC, 30-0-0