Midlands match results for Saturday June 16

Barford Lakes (Sat)
Match Lake (10 pegs)
1 P Gardiner, Barford Tackle, 173-0-0
2 J Forster, Norwich, 130-9-0
3 C Rocini, Barford Tackle, 129-15-0

Comic Golden Reel Angling Championships Qualifier (Sat)
Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes, Specimen, Match & Arena Lakes (74 pegs)
1 Jason Brown, Maver Midlands/Dynamite Baits, 133-12-0 Match Lake peg 37 corn edge carp 12lb F1s
2 Martin Harrell, Larford, 108-6-0 Arena Pool peg 16 bomb pellet carp 8lb
3 M Greening, Milo/Bait-Tech, 108-3-0
4 S Harris, Larford, 104-5-0
5 P Canning, Frenzee, 98-2-0
6 J Jones, Larford, 90-11-0

Decoy Lakes (Sat)
Beastie Lake (12 pegs)
1 N Baxter, Bag ‘Em Baits, 225-0-0
2 T Evans, Decoy, 210-14-0
3 A Major, Matrix Wensum Valley Angling, 176-15-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Middle Pool (14 pegs)
1 S Partington, Manor Angling, 103-2-0
2 A Clements, Middy, 86-10-0
3 M Bell, Hand Tied Hooks & Rigs, 79-6-0

Evesham Angling Championships Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham (82 pegs)
1 Tim Biddle, Sensas Droitwich AC, 46-3-0 peg 2 groundbait feeder worm and caster bream
2 Rob McKenzie, Gloucester, 21-14-0
3 P Morris, Sensas Smithy’s, 20-5-0
4 M Newman, Worcester, 14-11-0
5 C Turn, 11-3-0
6 M Gaylard, Daiwa Gordon League, 10-12-0.
Qualifiers: T Biddle, H Whittle, D Lipscombe and R McKenzie

Great Yarmouth DAA (Sat)
River Yare, Langley (104 pegs)
1 Mick Mirgaux, Deben, 44-8-0 peg 118 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
2 Steve Kindleysides, Deben, 40-10-0 peg 105 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
3 D Beecroft, Rive, 40-4-0
4 E Hall, Great Yarmouth, 37-8-0
5 N Spence, Great Yarmouth, 30-5-0
6 N Larkin, Nisa Feeders, 29-8-0

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (50 pegs)
1 Mark Jones, Mosella MG, 17-8-0 peg 29 waggler maggot chub
2 Tony Moreton, Preston Innovations, 16-10-0 peg 98 stick float and waggler maggot barbel
3 D Foxall, Mal Storey’s, 14-10-0
4 J Williams, Kidderminster DAA, 11-7-0
5 I Hingley, Mosella MG, 10-1-0
6 L Astbury, Rowley, 9-8-0

Lincoln DAA (Sat)
River Trent, Laughterton, North Clifton & Dunham Downstream (57 pegs)
1 Andy Starkey, Derbyshire Anglìng, 38-6-0 peg 36 Laughterton groundbait feeder lobworm bream skimmers hybrids
2 Alan Houlton, Lincs County, 21-8-0 peg 6 Laughterton groundbait feeder worm and caster bream skimmers
3 R Elston, Lincoln, 21-1-0
4 R Hall, Cresta, 20-0-0
5 P Goulding, Worksop, 18-4-0
6 P Cannon, Goole, 15-13-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (14 pegs)
1 M Bull, Frenzee, 87-6-0
2 S Allan, Tornadoes AC, 72-0-0
3 D Elliott, Packington, 50-5-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore & Chestnut Pools (23 pegs)
1 Bob Tromans, Boldings, 99-11-0 Chestnut peg 30 pellet 5m carp 6lb skimmers
2 Bill Hill, Boldings, 95-1-0 Sycamore peg 4 pellet 5m and edge carp 7lb skimmers
3 J Atwell, Kingswinford, 83-4-0
4 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 79-5-0 

Preston Innovations Woodland View (Sat)
High & Arles Pools (24 pegs)
1 K Slade, Team Peg One, 182-0-0
2 M Tooze, Team Peg One, 179-13-0
3 M Pritchard, Bilston Angling Centre, 131-12

Redditch Fed Cadence Spring League (Sat)
Arrow Valley Lake (20 pegs)
1 M Price, Arrow Valley, 48-3-0
2 M Hunt, Worcester, 36-4-0
3 M Malin, MAP/Bait-Tech, 24-8-0

Rookery Waters Summer Qualifier (Sat)
Raven Lake (26 pegs)
1 Mark Pollard, Matrix/Hinder’s/Stanjay Tackle, 117-0-0 peg 8 pellet over groundbait 14m F1s
2 Graham Welton, Stanjay Tackle, 107-4-0 peg 2 pellet 14m and edge F1s
3 R Bond, Tri-Cast/Van Den Eynde, 96-2-0
4 G Arnold, Tackle & Bates, 92-8-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (14 pegs)
1 A Paton, Dynamite Baits, 113-8-0
2 T Marshall, Dynamite Baits, 87-0-0
3 M Wesselby, Bottesford, 76-0-0