North match results for Saturday May 6

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (28 pegs)
1 Steve Gallagher, RW Floats, 161-13-0 peg 41 Trio chopped worm and caster edge carp 6lb F1s
2 John Gill, Lydiate & Maghull AC, 115-4-0 peg 13 Trio maggot and meat edge carp 4lb F1s
3 D Catterall, Warrington Guns & Tackle, 107-0-0
4 C Noble, Stalybridge Angling Supplies, 97-15-0
5 C Lane, Prescott Angling, 97-0-0
6 J Carroll, Leigh Tackle & Bait, 93-14-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (20 pegs)
1 Mark Pleavin, Lionel’s Tackle, 106-0-0 peg 3 Snake pellet 14.5m F1s carp
2 Rob Orme, Brookside, 80-10-0 peg 11 Snake
3 T Dewhurst, Premier Driveways, 54-4-0
4 N Butterworth, Woolston Tackle, 53-0-0
5 J Lindsay, Low Hills AC, 49-10-0
6 C Ruscoe, Parkfield Angling, 47-4-0

Heronbrook Fisheries MAM Qualifier (Sat)
All lakes (92 pegs)
1 Chris Telling, Colmic, 183-8-0 Match Lake peg 2 pellet 14.5m and edge F1s
2 Mark Halliwell, Bag ‘Em Baits, 159-2-0, Meadow Pool peg 10 pellet 16m carp 10lb F1s
3 P Truman, Rugeley, 157-5-0
4 S Openshaw, Mosella, 139-14-0
5 A Hulme, Maver Gold Dynamite Baits, 134-14-0
6 P Ashdown, Wirral, 144-2-0

Messingham Sands (Sat)
Swan Pond (16 pegs)
1 I Coatham, Scunthorpe, 119-2-0
2 T Reeves, Grimsby, 71-3-0
3 M Bryant, Scunthorpe, 61-15-0

Mirfield AC Saturday League (Sat)
Aire & Calder Canal, Heck (40 pegs)
1 Dave Miles, Aireborough, 14-0-0 peg 50 groundbait feeder worm maggot bream
2 Shaun Wright, Maver, 13-0-0 peg 54 groundbait feeder worm maggot bream
3 S Crossley, Maver NW, 10-8-0
4 R Jackson, Maver NW, 8-4-0
5 P Austin, Selby, 7-14-0
6 D White, Maver/Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 7-13-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (24 pegs) 
1 Andy Lumb, Low Hills AC, 74-12-0 peg 21 paste 12m and 6m carp 6lb
2 Neil Robinson, Hull, 69-0-0
3 S Hoyle, Moorfields, 68-11-0
4 D Wain, Moorfields, 61-2-0
5 L Wherritt, AJ Tackle, 52-8-0
6 S Holdsworth, Low Hills AC, 47-10-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (21 pegs)
1 R Bennett, The Oaks, 128-8-0
2 D Birdsall, The Oaks, 119-10-0
3 C Hall, The Oaks, 115-8-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (56 pegs)
1 Tommy Bowler, Partridge Lakes, 89-0-0 peg 73 Canal 3 corn edge and banded pellet 12m carp F1s
2 Danny Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 75-1-0 peg 68 Canal 3 maggot shallow 7m F1s ide
3 M Tregear, Mosella Dynamite Baits North West, 58-9-0
4 K Lavelle, Saints, 56-11-0
5 T Davis, Partridge Lakes, 52-1-0
6 J Hayes, Castle Construction, 51-15-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sat)
Lough Erne (90 pegs)
1 John McKinley, Athlone, 30-300 peg 1 groundbait feeder maggot hybrids
2 Matt Hall, Sensas, 15-580 peg 8 Broadmeadow groundbait feeder and 14.5m maggot roach
3 S Hodgson, Bolton, 14-200
4 T Pickering, Preston Innovations, 13-300
5 G Hurst, Nottingham, 13-200
Qualifiers: J McKinley, S Hodgson and M Hall

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (14 pegs)
1 K Ackroyd, Mosella Selby, 13-0-0
2 J Needham, Pudsey Angling, 5-12-0
3 K Marshall, Tri-Cast Calder, 2-14-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Ring O’Bells (24 pegs)
1 L Williams, Hindley MG, 9-8-0
2 L Stringfellow, Wigan DAA, 4-9-4
3 J Hall, Bolton, 4-7-4

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Skylark, Curlew & Wagtail Lakes (45 pegs)
1 Dave Geldart, Leeds, 120-8-0 Skylark peg 10 Method feeder pellet carp 12lb
2 Dave Hudson, Woodland Tackle, 117-6-0 Curlew peg 23 pellet edge carp 14lb
3 M Pearson, Maver/Dynamite Baits, 116-5-0
4 D Smith, Bait-Tech, 116-3-0
5 S Keane, Woodland Tackle, 110-8-0
6 S Fotheringham, Marukyu, 109-8-0