North match results for week commencing 27.06.16

MONDAY

Partridge Lakes OAP & Disabled (Mon)
Spey, Marsh & Ribbon Canal Lakes (30 pegs)
1 Jean Steele, Oldham Owls, 72-8-0 peg 5 Marsh maggot 6m and 13m F1s ide skimmers
2 Alan Provost, Partridge Lakes, 71-6-0 peg 4 Spey
3 J Warburton, Vale Royal Angling, 68-15-0
4 E Battersby, Leigh Tackle & Bait, 67-11-0
5 D Bibby, Cheshire Angling, 65-11-0
6 P Barwell, Matrix Widnes Angling Centre, 63-12-0

St Helen’s AA (Mon)
Carr Mill Dam (22 pegs)
1 Mark Harris, Ringer Baits, 31-0-0 peg 88 groundbait feeder worm and maggot bream skimmers
2 Mick Lever, St Helen’s, 24-2-0
3 S Fletcher, St Helen’s, 20-0-0
4 D Knight, Wigan, 19-6-0


TUESDAY

Calder Anglers Series (Tues)
Blundell’s Fishery, Trio Pool (19 pegs)
1 Tom Barlow, Maver NW, 171-4-0 peg 49 maggot 6m and edge carp 4lb F1s
2 A Boardman, Calder Anglers Supplies, 133-5-0 peg 3 meat 14m and edge carp 4lb F1s
3 R Goldwater, West Yorks Fire, 107-2-0
4 M Sykes, Bradford, 86-5-0
5 J Sedgwick, Tri-Cast Calder, 83-2-0
6 T Darson, Ryburn AC, 82-15-0

Hampton Springs Fishery Over 50’s (Tues)
Meadows, Long Island & Rock Pools (26 pegs)
1 Daz Newell, Hampton Springs, 88-2-0 Rock Pool carp 8lb skimmers roach pellet waggler
2 Dougie Walsh, Wirral BC, 79-2-0
3 J Harston, Weston Pools, 71-4-0
4 M Turley, Lobol AC, 71-0-0

Messingham Sands (Tues)
Islands Lake (14 pegs)
1 P Maddison, Winterton, 126-0-0
2 S Riley, Grimsby, 89-9-0
3 T West, Goxhill, 83-10-0

Partridge Lakes (Tues)
Covey Canal Lakes (34 pegs)
1 Dave Howard, North West Angling Centre, 130-0-0 peg 137 Canal 6 pellet shallow 6m F1s
2 Mark Tregear, Partridge Lakes, 100-2-0 peg 131 Canal 5
3 P Jones, JW Pole Repairs, 99-6-0
4 S Openshaw, Lingmere, 98-4-0
5 K Gallagher, Highfield, 96-6-0
6 P Eckersall, Garbolino Elton, 96-5-0


WEDNESDAY

Blundell’s Fishery Rover (Weds)
East Lodge, Ash, Pine & Trio Pools (15 pegs)
1 K Webster, Trafford Angling, 240-10-0
2 M Rawlinson, Fishing Republic, 234-2-0
3 D Simpson, Home Guard AS, 206-0-0

Firswood Fishery (Weds)
Both lakes (18 pegs)
1 Ian Burley, NW Baits, 178-10-0 peg 4 Big Lake maggot 16m F1s ide carp
2 Lee Redmond, Ray’s Tackle, 131-10-0
3 A Quinn, Ted Carter Southport, 110-2-0
4 R Tickle, St Helen’s Angling, 83-2-0

Fish O’Mania Qualifier (Weds)
Garbolino Lindholme Lakes, all lakes (200 pegs)
1 Rob Minikin, Sonubaits, 177-12-0 peg 14 Benny’s pellet shallow 5m F1s
2 Barry Bush, Birkenhead, 173-3-0 peg 9 Benny’s pellet shallow 4m F1s
3 G Powell, Maver, 162-3-0
4 A Geldart, Matrix/Dynamite Baits, 152-7-0
5 C Barlow, Daiwa/Guru, 150-5-0
6 N Speed, Shimano/Dynamite Baits, 148-10-0

Hebden Bridge AS (Tues)
Moor Monkton Pools, Front Pool (10 pegs)
1 T Barlow, Maver NW, 89-10-0
2 P Dalgleish, Hebden Bridge AS, 62-4-0
3 P Kemp, Ryburn AS, 51-2-0

Lingmere Fishery Over 50’s (Weds)
Both lakes (23 pegs)
1 Jamie Swain, Lingmere, 73-0-0 peg 37 Match Lake pellet shallow 13m F1s
2 Jimmy Edwards, Lobol AC, 66-0-0
3 P Cooke, Lobol AC, 65-0-0
4 G White, Lingmere, 62-0-0

Messingham Sands (Weds)
Islands Lake (15 pegs)
1 K Hartley, Messingham, 108-10-0
2 J Holt, Goole, 76-14-0
3 G Hansford, Grimsby, 70-1-0

Moorfields Farm (Weds PM)
Small Lake (12 pegs)
1 S Naylor, Moorfields, 41-0-0
2 M Shepherdson, Browning Ossett, 39-0-0
3 P Kitwood, Goole, 32-0-0

Oaks Lakes (Weds)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (21 pegs)
1 Chris Hall, The Oaks, 240-12-0 peg 22 Ash maggot edge carp 5lb
2 Bert Poole, The Oaks, 217-6-0
3 M Talbot, Garbolino Elton, 208-7-0
4 P Deitch, The Oaks, 202-3-0

Partridge Lakes OAP & Disabled (Weds)
Covey Canal Lakes (56 pegs)
1 Dave Olly, Olly Motors, 118-13-0 peg 25 Canal 1 pellet top kit F1s carp
2 Eddie Battersby, Leigh Tackle & Bait, 114-8-0 peg 73 Canal 3
3 B Whittle, Dave’s Tackle, 100-11-0
4 K Leatherbarrow, Partridge Lakes, 97-6-0
5 J Warburton, Partridge Lakes, 94-4-0
6 C Diamond, Eddie’s Bait Supplies, 87-9-0

Woodland Lakes (Weds)
Partridge & Skylark Lakes (24 pegs)
1 Darren Laity, Woodland Tackle, 118-4-0 Skylark peg 8 Method feeder pellet carp 8lb
2 Andy Oldham, Frenzee, 99-10-0 Partridge peg 26 long pole hard pellet shallow and pellet 5m carp 10lb
3 M Pearson, Maver, 97-14-0
4 P Northwaite, Woodland Tackle, 92-3-0


THURSDAY

Blundell’s Fishery Rover (Thurs PM)
East & West Lodges, Ash & Pine Pools (15 pegs)
1 D Shaw, Maver NW, 118-7-0
2 M Rawlinson, Fishing Republic, 108-15-0
3 K Webster, Trafford Tackle, 107-0-0

Dynamite Baits/Scunthorpe DAA Thursday Series (Thurs)
River Trent, North Clifton (28 pegs)
1 Tony Tarrff, Daiwa Dons, 20-15-0 peg 45 groundbait feeder worm bream skimmers
2 Malc Firmstone, Lincs County, 10-5-0 peg 21 waggler maggot roach perch
3 J Urruty, Alfreton Angling, 9-7-0
4 S Manifield, Retford, 7-12-0
5 R Wilkinson, Brigg AC, 7-10-0
6 A Renton, Daiwa Dons, 7-4-0

Meadow View Fisheries OAP & Disabled (Thurs)
Linnet Pool (18 pegs)
1 Ray Hignett, Shaw’s Tackle, 46-14-0 peg 11 corn edge carp 14lb
2 Dennis Ockwell, Leigh Tackle & Bait, 39-12-0 peg 7
3 J Kennedy, High 20s, 30-4-0
4 P Dignan, Mockridge Labels, 29-4-0

Messingham Sands (Thurs)
Swan Pond (16 pegs)
1 D Hudson, Scunthorpe, 207-6-0
2 S Walton, Goole, 137-4-0
3 T West, Goxhill, 109-13-0

Newton-le-Willows AA Disabled & Over 60’s (Thurs)
Sankey Canal, Upper Pound (20 pegs)
1 Billy Aston, Leigh, 10-0-0 peg 42 long pole caster bream roach
2 Mick Collins, Newton-le-Willows, 7-12-0 peg 33 bomb maggot carp
3 J Howard, St Helen’s, 7-3-0

Oaks Lakes (Thurs)
Cedar Lake (12 pegs)
1 P Whale, The Oaks, 174-12-0
2 C Hall, The Oaks, 164-5-0
3 J Paveley, The Oaks, 140-1-0

Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (35 pegs)
1 Steve Openshaw, Lingmere, 222-14-0 peg 100 Canal 4 caster shallow 6m and pellet 12m carp F1s
2 Steve Avison, Leigh Tackle & Bait, 129-1-0 peg 41 Canal 32 paste top kit carp F1s
3 K Gallagher, Highfield, 127-5-0
4 A Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 120-9-0
5 P Jones, Partridge Lakes, 119-14-0
6 F Staniuszko, Maver NW, 118-9-0


FRIDAY

Messingham Sands (Fri)
Islands Lake (16 pegs)
1 M Finch, Grimsby, 118-6-0
2 T Woods, Grimsby, 98-9-0
3 C Mack, Hull, 93-1-0

Moorfields Farm (Fri)
Small Lake (15 pegs)
1 M Garforth, Horbury Lakes, 56-0-0
2 P Cannon, Mosella, 53-12-0
3 M Wilding, Moorfields, 40-0-0


SATURDAY

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
East & West Lodges, Ash & Trio Pools (40 pegs)
1 Mitch Rawlinson, Fishing Republic, 149-5-0 peg 9 Trio pellet edge carp 4lb F1s
2 Alan Bruce, Ray’s Tackle, 132-13-0 peg 27 Trio paste 4m carp 5lb F1s
3 K Webster, Trafford Tackle, 123-3-0
4 S Carroll, Matrix Leigh Tackle & Bait, 118-14-0
5 M Halliwell, Bag ‘Em Baits, 99-10-0
6 D Simpson, Home Guard AS, 98-10-0

Brookside Fishery (Sat)
Snake Lake (28 pegs)
1 Stu Conroy, Kamasan, 113-4-0 peg 41 pellet 14.5m F1s
2 Mike Gallimore, Atomic Baits, 100-12-0 peg 51
3 G Evans, Brookside, 85-0-0
4 N Butterworth, Bailey’s, 83-14-0
5 S Carrier, Widnes Angling Centre, 81-12-0
6 S Avison, Leigh Tackle & Bait, 65-4-0

Cudmore Fisheries (Sat)
Arena Pool & Moors Canal (42 pegs)
1 Mark Lidgard, Brigg, 79-5-0 peg 20 Arena Method feeder pellet and worm and caster 14m carp skimmers tench F1s
2 Martin Holmes, Leeds, 75-13-0 peg 23 Arena
3 J Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 75-7-0
4 L Marshall, Barnsley Bait Co, 64-3-0
5 S Brown, Maver, 60-13-0
6 K Kirkwood, Trafford, 58-8-0

Cudmore Fisheries (Sat)
Panama Canal Lake (12 pegs)
1 P Holmes, Team Cudmore, 78-8-0
2 P Shone, Team Cudmore, 70-13-0
3 A Rogers, Team Cudmore, 67-8-0

Leeds DASA Summer League (Sat)
River Aire, Beal (32 pegs)
1 Mick Wood, Pontefract, 11-12-0
2 R Bowness, Mirfield Willy Worms, 11-0-0
3 S Haigh, Angler’s World Holidays, 6-12-0
4 M Highe, Mirfield Willy Worms, 5-8-0

Lingmere Fishery (Sat)
Match Lake (17 pegs)
1 Alan Dewhurst, Lingmere, 106-12-0 peg 5 Match Lake Method feeder and pellet and caster shallow 13m F1s carp
2 John Power, Cammell Lairds, 93-14-0
3 B Griffiths, Connahs Quay, 93-8-0
4 C Fletcher, Lingmere, 81-14-0

Messingham Sands (Sat)
Swan Pond (15 pegs)
1 S Gayle, Grimsby, 188-4-0
2 C Sweetnam, Rotherham, 150-11-0
3 D Pattinson, Grimsby, 122-11-0

Moorfields Farm (Sat)
Main Lake (19 pegs)
1 Simon Jeffrey, Dongle Sports, 90-4-0 long pole pellet and maggot carp 9lb skimmers
2 Andy Waters, Moorfields, 84-12-0
3 M Parker, CLS Shoplifters, 76-0-0
4 H Bignell, Hull Angling Centre/Bag ‘Em Baits, 55-0-0
5 G Kinder, Birstall AC, 53-8-0
6 D Wain, Moorfields, 52-8-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (22 pegs)
1 M Calvert, Garbolino Elton, 217-10-0
2 K Kotchie, The Oaks, 124-6-0
3 B Sinclair, The Oaks, 111-11-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (78 pegs)
1 Steve Openshaw, Lingmere, 130-14-0 peg 16 Canal 1 caster shallow 6m and pellet 12m F1s carp ide
2 Harry Billing, Garbolino, 86-13-0 peg 2 Canal 1 chopped worm and caster edge and maggot 6m carp F1s ide
3 L Harrison, Drennan Barnsley Blacks, 83-9-0
4 P Tickle, St Helen’s Angling, 72-1-0
5 B Conroy, Warrington Tackle & Guns, 69-2-0
6 P Billington, Partridge Lakes, 67-11-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (16 pegs)
1 L Wrozsek, Dino Floats, 5-14-0
2 P Wilson, Tri-Cast Calder, 4-15-0
3 C Storey, Matrix Halifax, 4-3-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Leyland Mill Lane (20 pegs)
1 V Walsh, Leigh Tackle & Bait, 2-15-4
2 B Boyne, Bolton, 2-12-12
3 G Mortimer, Tri-Cast Rochdale, 2-3-8

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Skylark, Curlew & Wagtail Lakes (46 pegs)
1 Dean Smith, Bait-Tech, 144-13-0 Skylark peg 16 pellet 14m and edge carp 9lb
2 John Cannon, Willy Worms, 140-11-0 Wagtail peg 6 worm and caster 16m and edge carp 9lb skimmers
3 P Ullerthorn, Woodland Tackle, 123-15-0
4 M Moore, Woodland Tackle, 122-1-0
5 A Oldham, Frenzee, 120-5-0
6 D Geldart, Woodland Tackle, 109-4-0


SUNDAY

annister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (25 pegs)
1 J Bogden, Ted Carter Southport, 130-6-0
2 P Bottomley, Coppell Angling, 88-0-0
3 L Murphy, Ted Carter Southport, 87-8-0

Bradford No 1 AA Summer League (Sun)
River Calder, Mirfield (64 pegs)
1 Jim Evans, Mirfield Willy Worms, 24-2-0 Sands Lane stick float and caster chub dace
2 Mick Hughes, Tadcaster, 20-2-0 Sands Lane stick float caster chub
3 H Foster, Bradford No 1 AA, 19-10-8
4 K Hobson, Drennan Barnsley Blacks, 18-14-0
5 G Lawrence, Drennan Barnsley Blacks, 17-12-0
6 J Mills, Tri-Cast Calder, 14-13-0
Teams:
1 Punkies 8, 44pts
2 Tri-Cast Calder, 43
2 Calder 8, 43
4 Drennan Barnsley Blacks, 41

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
Trio & Ash Pools (40 pegs)
1 Dave Brown, Poplars AC, 114-9-0 peg 15 Trio caster edge carp 4lb F1s
2 Phil Simpson, Trafford Tackle, 90-3-0 peg 7 Trio pellet 4m and meat edge carp 5lb F1s
3 A Hicks, Patricroft AC, 81-8-0
4 S Peplow, Hazel Grove Angling Centre, 80-0-0
5 S Carroll, Matrix Leigh Tackle & Bait, 79-2-0
6 S Parry, Daiwa/Guru, 77-10-0

Brookside Fishery (Sun)
Snake Lake (24 pegs)
1 Ross Wightman, Drennan NW, 69-4-0 peg 17 pellet 14m and edge F1s
2 Ian Ridgeway, Rochdale Angling, 68-2-0
3 A Butler, Mosella, 57-4-0
4 D Griffiths, Eye Level, 55-14-0
5 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 53-4-0
6 P Farquhar, Ray’s Tackle, 53-0-0

Cudmore Fisheries (Sun)
Arena Pool & Moors Canal (26 pegs)
1 Dale Shepherd, Maver/Bag ‘Em Baits, 134-7-0 peg 24 Arena Method feeder pellet, worm 13m and edge carp F1s tench skimmers
2 Les Marshall, Barnsley Bait Co, 129-1-0 peg 14 Arena
3 M Kearns, Browning Lifestyle, 116-4-0
4 S Openshaw, Lingmere, 81-6-0
5 B Bush, Birkenhead, 70-7-0
6 J Glover, Nathan’s Tackle, 65-5-0

Heronbrook Fisheries (Sun)
Canal, Match & Meadow Pools (44 pegs)
1 Andy Dyson, Maver Gold, 232-10-0 Canal peg 11 pellet shallow 14m F1s carp
2 Craig Goldstraw, Middy/Bag ‘Em Baits, 199-8-0
3 R Pelling, Browning Lifestyle, 180-15-0
4 S Hughes, Preston Innovations, 169-13-0
5 K Jones, Fenton, 133-10-0
6 H Rushden, Maver Midlands, 126-6-0

Meadow View Fisheries (Sun)
Lark Pool (34 pegs)
1 Dave Horan, Gidlow Angling, 65-0-0 peg 32 worm 12m carp 12lb
2 Dave Hancox, Warrington Tackle & Guns, 39-0-0 peg 35
3 B Davies, Deeside Tackle, 26-0-0
4 S Woodward, Trafford Tackle, 21-0-0

Messingham Sands (Sun)
Oak Tree Pond (18 pegs)
1 M Lidgard, Brigg, 106-5-0
2 D Mountford, Grimsby, 82-9-0
3 G Collins, Hull, 70-15-0

Mill House Fishery (Sun)
Mistral Lake (34 pegs)
1 Mark Halliwell, Bag ‘Em Baits, 82-8-0 peg 45 paste 14m carp 9lb
2 Alan Dewhurst, Lingmere, 80-2-0
3 A Molyneux, Mescar, 70-0-0
4 I Towie, Kirby, 69-10-0
5 P Charnock, Liverpool Dockers, 61-4-0
6 A Miller, Liverpool Dockers, 54-6-0
6 G Baugh, Ted Carter Preston, 54-6-0

Newton-le-Willows AA (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (25 pegs)
1 Danny Martin, Wigan MG, 13-5-8 peg 12 long pole worm bream tench
2 Ian Wilson, Newton-le-Willows, 10-13-8 peg 40 long pole caster bream roach
3 J Stirratt, Liverpool, 9-4-0
4 A Marsden, Wigan MG, 8-12-8

Northallerton DAC (Sun)
River Swale, Scruton (40 pegs)
1 Steve Stimson, Newcastle, 20-10-0 peg 36 waggler and maggot chub
2 Brian Sowerby, Ripon, 12-10-0
3 P Miller, Aireborough, 9-1-0
4 R Pickles, KL Tackle, 7-6-0
5 M Allinson, Washington, 7-4-0
6 M Prudhoe, Darlington, 6-6-0

North East Superleague (Sun)
River Tees, Yarm (69 pegs)
1 Nick Jose, Darlington Angling Centre, 29-4-0 peg 72 groundbait feeder maggot and worm skimmers bream
2 Louie Mackintosh, Mosella Quaker, 20-6-0 peg 84 groundbait feeder maggot bream skimmers perch
3 S Walker, Cleveland Angling Centre, 13-4-0
4 S Quilliam, North Ormesby Boland, 11-14-0
5 S Bell, Cleveland Angling Centre, 11-13-0
Teams:
1 Maver NE, 44pts
2 North Ormesby Boland, 41 (section countback)
3 Cleveland Angling Centre, 41 (section countback)
4 Mosella Quaker, 41
5 Yarm, 36
6 Colmic Woodlands, 34
League:
1 Mosella Quaker, 93pts
2 Maver NE, 80
3 Yarm, 79
3 North Ormesby Boland, 79
5 Cleveland Angling Centre, 73
6 Colmic Woodlands, 66

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (36 pegs)
1 Rob Harbour, Mosella Quaker, 173-3-0 Sycamore peg 6 maggot 5m carp 4lb
2 Chris Hall, The Oaks, 170-15-0
3 T Peters, Tri-Cast Calder, 166-2-0
4 S Bennett, The Oaks, 150-8-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (85 pegs)
1 Wayne Kearney, Tri-Cast Rochdale, 118-11-0 peg 7 Canal 1 pellet 13m, maggot shallow 6m and maggot edge carp F1s ide
2 Stuart Waterworth, Miracle Baits, 109-13-0 peg 25 Canal 1 maggot shallow 6m and edge carp F1s ide
3 T Cook, Ray’s Tackle, 100-10-0
4 P Jones, Partridge Lakes, 95-14-0
5 C Barlow, Daiwa/Guru, 91-2-0
6 N Haymes, Maver NW, 90-4-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sun)
Carr Mill Dam (58 pegs)
1 Mark Goodwin, Connah’s Quay, 24-8-0 peg 43 Method feeder and mini boilies bream and skimmers
2 Phil Ringer, Ringer Baits, 18-8-0 peg 122 groundbait feeder worm and maggot skimmers
3 S Whitfield, Bag ‘Em Baits, 16-9-0
4 R Packwood, Leicester, 16-0-0
Qualifiers: R Packwood, M Goodwin and P Ringer

Wigan DAA (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Gorst Lane (32 pegs)
1 Gordon Houlibecq, Bolton, 6-2-0 Bungalows long pole maggot and breadpunch skimmers
2 M Davies, Wigan MG, 5-11-0
3 D Massey, Wigan MG, 5-3-4
4 D Benson, Chorley, 5-0-8
5 B Meadows, Chorley, 4-8-0
6 S Birchall, Sensas NW, 4-7-8

Woodland Lakes (Sun)
Kestrel & Skylark Lakes (38 pegs)
1 Dean Smith, Bait-Tech, 171-13-0 Kestrel peg 14 pellet 5m carp 11lb
2 Ross Pickles, Woodland Tackle, 116-12-0
3 D Myers, Frenzee, 109-1-0
4 S Wilson, Woodland Tackle, 96-13-0
5 N Carr, Woodland Tackle, 93-6-0
6 C Pentland, Woodland Tackle, 77-14-0