Midlands match results for Sunday April 23

Bag ‘Em Baits Larford Lakes (Sun)
Specimen Lake (28 pegs)
1 C Senter, Shakespeare Bait-Tech, 196-6-0
2 M Galaszewski, PR Floats, 183-14-0
3 N Colcombe, Larford, 123-6-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (26 pegs)
1 Terry Bollingbrook, Attleborough, 94-12-0 peg 24 pellet 14m and cat meat 6m carp F1s skimmers
2 Nathan Moore, Avenue Angling, 73-14-0 peg 11
3 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 72-13 -0
 
Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Windmill Pool (14 pegs)
1 T Brooks, Stratford Fishing & Outdoors, 64-4-0
2 I McCulloch, Brown’s Angling, 41-12-0
3 P Southall, TRAC MG, 36-6-0

Dynamite Baits Shearsby Valley Lakes (Sun)
Alders Lake (20 pegs)
1 Michael Elliott, Trentmen, 210-12-0 peg 24 pellet 14m and edge carp 10lb
2 Wayne Sewards, Shearsby Valley, 98-12-0 peg 29
3 C Neale, Rutlanders AC, 84-0-0

Golden Reel Angling Championships Qualifier (Sun)
Glebe Fishery (100 pegs)
1 Jamie Wilde, Colmic/Marukyu, 172-0-0 peg 106 pool 7 feeder maggot and maggot edge carp skimmers
2 Rob Hendricks, HC Floats, 166-0-0 Peg 1 Pool 1 maggot 13m and edge carp
3 M Higgins, Neptune Angling, 141-0-0
4 D Brown, Maver Midlands, 138-7-0
5 L Bamford, Derby, 134-0-0
6 A Leathers, Browning Hot Rods, 125-8-0

Guru Makin’s Fishery Spring League (Sun)
Lakes 2 & 4 (28 pegs)
1 A Pell, Guru, 119-0-0
2 P Jerram, Makin’s, 81-10-0
3 D Walters, Makin’s, 72-0-0

Leegem League (Sun)
Daiwa Hallcroft Fishery, Moat Pool (60 pegs)
1 Pete Bagshaw, Barnsley Blacks, 133-15-0 peg 63 pellet and corn 6m and edge carp 18lb
2 Andy Oldham, Frenzee, 107-1-0 peg 6 pellet shallow 14m and corn edge carp 9lb
3 J Thomas, Mansfield, 97-10-0
4 P Wright, Leegem Angling, 92-7-0
5 C Greensides, Dynamite Baits, 89-0-0

Meadowlands Fishery Spring League (Sun)
Warren & Lambsdown Lakes (42 pegs)
1 Wayne Sharman, Lane’s Bait/Matrix, 166-5-0 peg E Lambsdown Method feeder maggot and maggot edge carp
2 Glenn Maxwell, Foster’s, 141-14-0 peg 20 Lambsdown bomb pellet carp
3 A Walton, Lane’s Bait, 141-6-0
4 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 95-4-0
5 J Harness, Daiwa/Hydro, 92-6-0
6 L Pargetter, Lane’s Bait, 86-2-0
Final league:
1 Pete Caton, 11pts
2 Wayne Sharman, 12 (462-11-0)
3 G Merritt, 12 (310-14-0)
4 B Byrd, 13

Mick Varley Memorial (Sun)
Packington Somers, Molands Mere Pool (38 pegs)
1 Danny Tresigne, Smithy’s Angling, 48-7-0 peg 17 pellet feeder carp F1s
2 Steve Edwards, Packington, 43-1-0 peg 14 meat 13m and edge carp F1s
3 M Leadbitter, Packington, 38-7-0
4 S Lovell, Mosella, 35-11-0
5 D Hughes, Higham Lane Fishery, 35-2-0
6 S Whittaker, Bag ‘Em Baits, 33-11-0

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Hay & Barley Pools (15 pegs)
1 K Slade, C Joe, 125-12-0
2 M Westley, WMT, 116-4-0
3 I Hill, Woodlands, 108-4-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
High Pool (22 pegs)
1 J Danby, Matchman Supplies, 187-1-0
2 L Whetton, Mosella/Tunnel Barn Farm, 135-8-0
3 S Conway, Shakespeare Bait-Tech, 135-7-0

Westwood Lakes (Sun)
Swallow Lake (19 pegs)
1 Steve Reid, Marukyu, 133-4-0 peg 17
2 Chris Newbold, Westwood Lakes, 110-4-0 peg 4
3 T Evans, Dynamite Baits, 74-0-0
4 M Cook, Westwood Lakes, 59-2-0
5 B Harding, Maver/Bait-Tech, 49-10-0