Midlands match results for Saturday June 10

Barston Masters Qualifier (Sat)
Barston Lakes (80 pegs)
1 Scott Rispin, Foster’s Team Army, 120-0-0 peg 18 Hybrid feeder wafters carp 10lb F1s skimmers
2 Gordon Simm, Bolton, 109-0-0 peg 120
3 W Sharman, Matrix/Lane’s Bait, 68-3-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (15 pegs)
1 S Fields, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 100-8-0
jt2 L Gollings and B Sheppard, both Wold View, both 57-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (25 pegs)
1 Daz Oldham, Maltby, 114-12-0 peg 16 pellet 13m carp 8lb pellet 13m carp 8lb
2 Darren Smith, Sheffield, 108-12-0 peg 97 corn edge carp 12lb
3 G Gibson, Max Tackle, 99-14-0
4 J Wilde, Colmic, 72-14-0
5 H Wood, Sheffield, 58-12-0

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (21 pegs)
1 G Westwater, MAP/Bag ‘Em Baits, 149-9-0
2 M Brownell, Little John, 132-2-0
3 B Holmes, Dynamite Baits, 122-1-0

Long Eaton Federation Summer League (Sat)
Erewash Canal, Dockholme (21 pegs)
1 Pete Madeley, Dams & Lock, 7-4-0 peg below lock chopped worm and caster 13m tench perch
2 Lee Ward, Matlock AC, 5-1-0 peg near chimney chopped worm and caster 12m perch
3 A Chisholme, Shakespeare Bait-Tech, 3-15-8
4 D Mayo, Soldiers & Sailors AC, 3-15-0
5 J Garner, Long Eaton Fed, 3-11-0  
6 D Fowler, Matlock AC, 3-6-0  

Maver Mega Match This Qualifier (Sat)
Solhampton Fishery (50 pegs)
1 Jamie Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 173-2-0 Dragonfly peg 37 pellet shallow 8m and edge carp 9lb
2 Pete Rice, Mosella, 159-12-0 Valley peg 9 caster and pellet edge carp 8lb
3 J Arthur, Drennan, 130-4-0
4 K Dales, 126-6-0
5 A Welding, Strike Angling, 124-12-0
6 Z Brown, Preston Innovations, 123-7-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (19 pegs)
1 S Bellion, Packington, 84-0-0
2 D Gabbsoy, Packington 67-9-0
3 L Richards, Packington, 57-0-0

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Front & Back Deans & Arles Pools (40 pegs)
1 Terry Homer, Woodlands, 132-14-0 Back Deans peg 31 pellet and corn 6m and edge carp skimmers tench F1s
2 Jon May Jnr, Bilston Angling Centre, 124-2-0 Back Deans peg 34
3 P Rutter, Peg One, 117-8-0
4 J Newton, Smithy’s Angling, 112-2-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Sat)
Magpie & Jay Lakes (32 pegs)
1 Rob Goodson, JVAC, 254-14-0 peg 20 Magpie pellet 14.5m and 16m carp 5lb
2 Stephen Freeman, Tackle & Bates, 162-14-0 peg 2 Jay pellet and maggot edge carp 4lb
3 G Butler, Tackle & Bates, 203-11-0
4 B Townsend, Matrix/Spotted Fin, 118-1-0
5 S Godfrey, Tackle & Bates, 166-1-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
New Pool (26 pegs)
1 R Biggs, OHMS, 127-11-0
2 A Mansfield, MAP/Bait-Tech, 99-15-0
3 J Gallagher, Tunnel Barn Farm, 98-15-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (19 pegs)
1 M Perkins, Dynamite Baits, 72-12-0
2 H Bossman, Stanton Hill, 65-0-0
3 A Cunnington, Grantham, 53-4-0