North match results for Sunday November 12

Angling Trust Ancholme Winter League (Sun)
River Ancholme (56 pegs)
1 Graham Batcher, Brigg, 18-4-0 Cake Mills 47 worm and maggot 13m skimmers perch
2 Jack Turner, Scunthorpe Dynamite Baits, 13-5-0
3 A Houlton, Lincs County, 12-4-0
4 D Ashmore, Killem, 9-9-0
5 S Nurse, Scunthorpe Tackle, 8-12-0
6 C Inglis, Lincs Tide Chasers, 8-8-0
Teams:
Jt1 Brigg and Scunthorpe Tackle, both 36pts
3 Lincs Tide Chasers, 34

Angling Trust Wigan Winter League (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Crook (96 pegs)
1 Jason Irving, Sensas NW, 9-9-0 D section peg 8 chopped worm and caster 12m roach hybrids
2 Dave Trafford, Ted Carter Preston, 6-0-4 F section peg 2 breadpunch 11m caster 13m skimmers roach
3 S Ashworth, Reserves, 4-6-6
4 D Wells, Tri-Cast Rochdale Black, 4-4-10
5 C Whalley, Sensas NW, 3-15-15
6 S Wain, Maver NW, 3-12-10
Teams:
1 Sensas NW, 34pts
2 Ted Carter Preston, 36
3 Wigan MG, 40
4 Maver NW, 42
5 Liverpool AS, 44
6 Reserves, 52
League:
1 Wigan MG, 80pts
jt2 Liverpool AS and Ted Carter Preston, both 81
4 Maver NW, 82
5 Sensas NW, 90
6 Reserves, 96

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (12 pegs)
1 P Bottomley, Coppull Anglers, 63-0-0
2 P Hart, Bannister House, 33-12-0
3 T Mason, Bannister House, 27-0-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (30 pegs)
1 Dave Hancox, Warrington Guns & Tackle, 58-13-0 peg 21 West Lodge corn and pellet 15m carp 7lb
2 Steve Peplow, Hazel Grove Angling Centre, 58-2-0 peg 31 Trio maggot 6m carp 5lb F1s ide
3 L Riley, Bait-Tech, 56-7-0
4 M Halliwell, Bag ‘Em Baits, 56-0-0
5 R Parker, Warrington Guns & Tackle, 50-15-0
6 S Avison, Leigh Tackle & Bait, 40-0-0

Bradford No 1 AA Charity (Sun)
River Nidd, Cowthorpe (35 pegs)
1 John Leyland, Bradford, 6-9-0 stick float maggot dace perch
2 Geoff Cox, Bradford, 5-12-0
3 S Freer, Bradford No 1, 3-15-0
4 H Foster, Bradford No 1, 3-9-0
5 C Chadwick, Bradford,  3-4-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake & Willow Lakes (32 pegs)
1 John Shellam, Eye Level, 46-14-0 peg 46 Snake pellet 13m F1s
2 Nick Butterworth, Woolston Tackle, 43-12-0 peg 36 Snake
3 T Dewhurst, Premier Driveways, 42-6-0
4 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 39-14-0
5 J Lindsay, Low Hills AC, 37-8-0
6 L Shackleton, Brookside, 37-4-0

Derwent Reservoir Championships (Sun)
Derwent Reservoir (42 pegs)
1 Matt Forster, 11-8-0 peg 42 groundbait feeder maggot roach
2 Martin Robson, Mosella Quaker, 11-6-0 peg 46 groundbait feeder maggot roach
3 B Evans, Big Waters AC, 9-2-0
4 S Guy, Washington, 8-5-0

Heronbrook Fisheries Winter League (Sun)
All lakes (116 pegs)
1 Jamie Hughes, MAP, 179-6-0 Meadow peg 12 bread 14m carp F1s
2 Mark Lloyd, Edgeley Sports, 107-14-0 Meadow peg 26 maggot 13m F1s
3 B Row, Burt Baits, 107-12-0
4 M Kearns, Browning Lifestyle Red, 107-11-0
5 M Barwell, Maver Gold, 98-6-0
6 N Spain, Total Angling, 89-8-0
Teams;
1 Tri-Cast/Guru, 9pts
jt2 Team Gingerless, Stockton Heath and Browning Lifestyle Red, all 10
5 MAP, 12
6 Maver Midlands White, 14

Mill House Fisheries (Sun)
Mistral Lake (38 pegs)
1 Steve Boyd, Saints, 71-0-0 peg 4 pellet 18m carp 3lb
2 Mick Pollard, Mescar, 70-10-0 peg 42 pellet feeder carp 4lb
3 A Dewhurst, Lingmere, 67-2-0
4 G Baugh, Wirral, 61-8-0
5 C Doran, Lingmere, 50-6-0
6 I Baldwin, Wigan, 47-10-0

Newton-le-Willows AA (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (20 pegs)
1 Ian Alexander, Oldham, 8-0-0 peg 5 pinkie maggot 11m roach perch
2 Mark Brown, Newton-le-Willows, 6-13-0 peg 8 pinkie 13 roach perch
3 I Wilson, Newton-le-Willows, 6-3-0
4 C Grehan, Warrington, 5-11-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (28 pegs)
1 L Ward, The Oaks, 106-2-0
2 A Parker, The Oaks, 105-0-0
3 S Medd, Billingham, 93-4-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey, Spey & Marsh Canal Lakes (72 pegs)
1 Paul Coyle, Preston Innovations, 78-11-0 peg 88 Canal 4 maggot edge carp F1s
2 Andy Martin, St Helen’s Angling, 72-15-0 peg 20 Canal 1 pellet 12m maggot 7m carp F1s
3 S Openshaw, Mosella/Marukyu, 63-15-0
4 T Kenny, Partridge Lakes, 56-10-0
5 C Mulholland, Tackle Saver/Burt Baits, 54-1-0
6 S Park, Partridge Lakes, 48-8-0

Ripon Piscatorials (Sun)
River Ure, Streams (31 pegs)
1 John Bass, Ripon, 4-0-0 stick float maggot dace grayling
2 Steve Beckwith, Leeds, 2-11-0
3 D Forkin, Aireborough, 2-1-0
4 M Beasley, Ripon Piscatorials, 1-14-0

Saltaire AA (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Shipley (28 pegs)
1 Paul Booth, Matrix Halifax, 7-6-0 peg 10 breadpunch 10m 3lb bream plus roach
2 Steve Allison, Tri-Cast Calder, 7-0-0 peg 7
3 K Ackroyd, Mosella Selby, 3-2-8
4 R Jackson, Maver NW, 3-0-0
jt5 T Worsnop, Matrix Halifax and J Sedgwick, Tri-Cast Calder, both 2-10-0

Yarm AL Angling Trust Open (Sun)
River Tees, Yarm (41 pegs)
1 Peter Close, Mosella Quaker, 31-13-0 peg 84 maggot 11m dace
2 Dave Smiddy, Maver NE, 30-8-0 peg 82 maggot 7m whip and bolo dace
3 P Noble, Yarm, 25-3-0
4 M Broadley, Yarm, 24-12-0
5 R Schindler, Mosella Quaker, 24-4-0
6 C Gowling, Mosella Quaker, 24-0-0