Midlands match results for week commencing

MONDAY

Tunnel Barn Farm (Mon)
House Pool (15 pegs)
1 P Moore, Rugeley Miners, 44-12-0
2 M Jones, Scrooby’s Angling Centre, 37-1-0,
3 M Chapman, Tunnel Barn Farm Vets, 28-8-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Gold Lake (19 pegs)
1 John Hood, Wold View, 30-0-0 peg 11 cage feeder red maggot carp 6lb
2 Kev Murphy, Wold View, 22-8-0 peg 12
3 Mick Hallam, Wold View, 17-12-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Front Deans Pool (12 pegs)
1 A Stone, Woodlands, 45-12-0
2 T Whitcher, Peg One, 43-10-0
3 M O’Boyle, New Inn, 30-12-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (14 pegs)
1 F Bispham, Peg One Angling Centre, 31-12-0
2 K Ryder, Sherwood Forest Fishery, 27-12-0
3 J Urruty, Alfreton Angling Centre, 23-6-0 

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Moorlands Farm, Meadow Pool (23 pegs)
1 Graham Upton, King’s Norton, 47-12-0 peg 44 maggot 13m F1s skimmers roach perch
2 Dave Kemp, West Bromwich, 45-0-0 peg 9
3 J Chambers, Smethwick, 36-11-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Little Geary’s & Molands Mere Pools (45 pegs)
1 Allan Ellison, Packington Vets, 28-0-0 peg 9 Little Geary’s long pole maggot F1s
2 John McGann, Packington Vets, 25-6-0 peg 43 Molands Mere long pole maggot F1s
3 A Dolby, Packington Vets, 23-5-0
4 K Wynn, Lane’s Bait, 21-9-0
 
Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
New & Extension Pools (28 pegs)
Pete Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 43-14-0 peg 33 New pellet 11m and 5m F1s
2 John Berry, Swan Baits, 37-8-0 peg 7 New
3 A Lynes, Banbury Gunsmiths, 35-8-0
4 G Makin, Miracle Baits, 31-7-0
5 B Duggan, Bailey’s of Warwick, 30-5-0
6 D Porter, Tunnel Barn Farm Vets, 28-5-0


WEDNESDAY

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Ash & Hawthorn Pools (15 pegs)
1 D Brown, Maver Midlands, 59-5-0
2 D Doughty, Wood End, 45-0-0
3 S Richardson, Maver Midlands, 40-13-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 4 (19 pegs)
1 Kev Winfield, Syston Casters, 44-6-0 peg 3 bomb pellet carp
2 Pete Eden, Syston Casters, 36-4-0 peg 21 bomb pellet carp
3 K Walters, Team Makin’s, 32-8-0
4 W Greenfield, Manchester AC, 28-4-0
5 J Adamson, Nisa Feeders, 25-0-0
6 A Beehl, Leicester, 24-8-0

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Magpie Lake (Weds)
1 K Gammon, Rookery, 25-12-0
2 B Coulson, Rookery, 18-0-0
3 K Peacock, Rookery, 16-3-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (18 pegs)
1 Lee Hassett, Gateford Angling Supplies, 73-15-0 peg 31 corn 14m and 12m carp 5lb
2 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 48-4-0 peg 13
3 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 41-0-0
4 P Hodgetts, Sherwood Forest Fishery, 33-15-0
5 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 27-13-0
6 G Mawby, Gateford Angling Supplies, 24-9-0
 
Solihull Angling Centre (Weds)
Packington Somers, Molands Mere Pool (12 pegs)
1 P Canning, Frenzee, 49-4-0
2 D Lewis, Packington, 46-12-0
3 S Little, MAP, 43-5-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Thurs)
Moat Pool (26 pegs)
1 Tommy Bray, Hallcroft, 84-11-0 peg 103 pellet and maggot 13m carp 10lb
2 Arnie Payling, Peg One Angling Centre, 76-14-0 peg 93 maggot over groundbait 12m carp skimmers
3 G Hiley, Mansfield, 65-14-0
4 L Hewison, Leegem Angling, 61-5-0
5 P Fisher, Hallcroft, 59-8-0

Drennan Manor Farm Leisure (Thurs)
Boundary, Middle & Island Pools (12 pegs)
1 B Duggan, Bailey’s of Warwick, 65-6-0
2 D Hudson, Colmic/PR Floats, 57-0-0
3 I Millichip, Manor Farm Leisure, 31-6-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match & Munroes Pools (17 pegs)
1 S Davies, Janson’s, 156-8-0
2 R Dickinson, Janson’s, 147-10-0
3 B Blewitt, Janson’s, 126-14-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Lizard Lake (27 pegs)
1 Simon Skelton, Maver/Dynamite Baits, 52-12-0 peg 12 bomb corn carp
2 Gaz Wood, Swan Baits/Sconezone Floats, 34-8-0 peg 11 long pole pellet carp
3 S Johnstone, Match Catch, 31-12-0
4 K Walters, Team Makin’s, 26-2-0
5 S Crocker, Makin’s, 24-6-0
6 M Skelton, Leicester, 21-14-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Geary’s Level, Annies, Willow & Grats Pools (36 pegs)
1 Bob Calcott, Packington Vets, 25-11-0 peg 4 Annies long pole maggot F1s skimmers
2 Ron Savage, Lane’s Bait, 22-10-0 peg 11 Willow long pole maggot F1s
3 K O'Neill, Packington Vets, 21-8-0
4 A Dolby, Lane’s Bait, 21-4-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Willow & Sycamore Pools (17 pegs)
1 D Brown, Maver Midlands, 79-2-0
2 C Wynn, Tri-Cast Weston, 47-5-0
3 T Edwards, Swan Elite, 42-9-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
New, House & Extension Pools (60 pegs)
1 Tony James, Tunnel Barn Farm Vets, 42-10-0 New peg 27 maggot and pinkie 7m F1s
2 Steve Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 39-2-0 Extension peg 36 maggot 6m F1s
3 T McGuire, Tunnel Barn Farm Vets, 37-14-0
4 J Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 35-8-0
5 D Rowberry, Tunnel Barn Farm Vets, 30-1-0
6 J Stratford, Tunnel Barn Farm Vets, 29-5-0


SATURDAY

Barford AA (Sat)
Warks Avon, Barford (30 pegs)
1 Dan Wooding, Attleborough, 26-11-0 peg 85 stick float and waggler maggot chub
2 Paul King, Sensas Portway, 19-13-0 peg 93 feeder maggot barbel including one of 12lb 3oz
3 D Hollands, Sensas Portway, 18-0-0  
4 T Avery, Sensas Portway, 15-0-0
5 D Leavesley, Barford AA, 14-6-0
6 P Caswell, Sensas WB Clarke, 13-9-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (13 pegs)
1 C Braithwaite, Wold View, 56-0-0
2 T Wood, Wold View, 48-12-0
3 I Marshall, Wold View, 31-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (19 pegs)
1 Pete Miles, Doncaster, 89-13-0 peg 64 pellet cone and corn carp 11lb
2 Steve Shepherd, Grebe All-Stars, 42-2-0 peg 73 long pole maggot pellet carp skimmers
3 A Oldham, Frenzee, 34-12-0
4 S Clark, Grebe All-Stars, 29-11-0
5 C Greensides, Dynamite Baits, 28-12-0

Decoy Lakes (Sat)
Beastie Lake (15 pegs)
1 N Baxter, Bag ‘Em Baits, 48-12-0
2 J Brooks, Middy, 48-4-0
3 S Pell, Spalding, 41-8-0 

Drennan Silverfish League (Sat)
Rycroft Fishery (45 pegs)
1 Russ Dowding, Mill Tackle, 14-1-0 Main Lake chopped worm and caster 13m skimmers
2 Sean Ashby, Sensas, 13-14-0
3 R Reynolds, Daiwa, 13-11-0
4 D Bickerton, Sensas, 13-2-0
5 A Taft, Nathan’s of Derby, 11-15-0 

Little John Lakes Winter (Sat)
Robin Hood Lake (20 pegs)
1 M Crewe, Little John, 92-10-0
2 G Westwater, MAP, 66-10-0
3 G Bennett, MAP Mansfield, 66-4-0

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (13 pegs)
1 S Little, MAP, 16-9-0
2 D Tresigne, Packington, 12-0-0
3 R Quinney, Packington, 8-12-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore & Chestnut Pools (18 pegs)
1 A Price, Oakengates Angling Centre, 35-7-0
2 B Tromans, Fiery Holes, 32-10-0
3 S Owen, Monkhall, 30-6-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Arles Pool (18 pegs)
1 T Jones, Golden Maggot AC, 40-1-0
2 C Vallender, Mosella, 26-8-0
3 G Clark, Woodlands, 26-0-0

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (21 pegs)
1 Tony McGregor, Tackle & Bates, 57-11-0 peg 1 pellet and bread 16m to lily pads carp 3lb
2 Dan Abbott, JVAC, 47-14-0 peg 15 maggot 16m carp 4lb
3 M Cross, Hooked Newmarket, 42-4-0
4 D Rawlings, Stanjay Tackle, 40-14-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Club Pool (21 pegs)
1 D Wellavize Royal Marines, 88-8-0
2 S Conway, Shakespeare Bait-Tech, 86-8-0
3 M Wheatley, Newdigate, 46-0-0 

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (15 pegs)
1 I Palfremen, Phil’s Bait & Tackle, 30-4-0
2 G Eden, Mansfield, 29-0-0
3 P Morris Jnr, Notts AA, 25-0-0


SUNDAY

Angling Direct King of the Wensum Series (Sun)
River Wensum, Norwich (16 pegs)
1 D Gooch, Earlham Silvers, 16-8-0
2 G Hubbard, Angling Direct, 13-12-0
3 N Goose, Dukes AC, 12-2-0

Angling Trust East Midlands Winter League (Sun)
Old River Nene, March (60 pegs)
1 Mark Pollard, Stanjay Gold, 38-5-0 Peg D6 Wiston’s Bridge 3m whip breadpunch roach
2 Andy Mead, Stanjay Gold, 24-9-0 peg E2 breadpunch 6m roach
3 James Drakulic, Matrix Image, 22-9-0
4 Pete Vasey, Matrix Image, 21-5-0
Teams: 
1 Stanjay Gold, 24pts
2 Sensas Mark One White, 26 (section wins)
3 Matrix Image, 26
4 Browning Hot Rods, 29
5 Sensas Mark One Black, 48
6 Stanjay Silver, 55
League: 
1 Stanjay Gold, 11pts (section countback)
2 Sensas Mark One White, 11
3 Browning Hot Rods, 13
4 Matrix Image, 18

Angling Trust Soar Valley Winter League (Sun)
River Soar (70 pegs)
1 Nigel Bull, Kamasan Starlets, 20-330 peg 84 Sutton Bonnington long pole and groundbait feeder maggot and worm bream
2 Sid Baldock, Long Eaton Fed, 16-950 Sutton Bonnington wires pole worm bream
3 R Wootton, Kamasan Starlets, 12-330
Teams: 
1 Quorn AS, 31pts
2 Wigston AS, 33 (section countback)
3 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 33
4 Kamasan Starlets 35
5 Midland Angling Supplies, 45
6 Long Eaton Fed, 51
Final league:
1 Kamasan Starlets, 7pts
2 Quorn AS, 11
3 Matrix Dynamite Baits Trentmen 13
4 Wigston AS, 20
5 Long Eaton Fed, 26
6 Colmic Soar Tackle, 30

Bridgenorth AS Fur & Feather (Sun)
River Severn, Bridgenorth (72 pegs)
1 Jez Williams, Kidderminster DAA, 12-5-0 peg 148 feeder maggot barbel chub roach
2 James Checkitts, Pedmore, 12-2-0 peg 144 feeder maggot barbel
3 N Ball, DH Angling, 11-14-0
4 T Moreton, Preston Innovations, 10-0-0

Climax Wold View Fishery Winter League (Sun)
Gold Lake (11 pegs)
1 D Mountford, Wold View, 56-8-0
2 I Marshall, Wold View, 52-8-0
3 T Wood, Wold View, 43-0-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (16 pegs)
1 A Randall, Waterside, 36-0-0
2 T Brooks, Thetford, 17-12-0
3 D Pearce Snr, Wisbech, 14-0-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (23 pegs)
1 Rich Teigh, Handsworth, 102-8-0 peg 64 long pole pellet and dead maggot carp 9lb
2 Stuart Gray, Worksop, 67-0-0 peg 2 long pole corn pellet carp skimmers
3 D Smith, Stapleford Angling, 40-12-0
4 P Miles, Rotherham, 39-11-0
5 P Wright, Leegem Angling, 38-8-0

Decoy Lakes (Sun)
Horseshoe Lake (15 pegs)
1 B Smalley, Decoy, 52-13-0
2 J Smalley, Decoy, 49-10-0
3 S Godfrey, Decoy, 45-0-0 

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Boundary & Island Pools (10 pegs)
1 J Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 77-0-0
2 S Partington, Manor Farm Leisure, 71-14-0
3 L Dennick, Colmic, 68-8-0

Hereford DAA Winter League (Sun)
River Wye, Hereford (70 pegs)
1 Brian Rigby, Shakespeare Superteam Bait-Tech, 53-6-0 peg 2 Belmont maggot feeder chub
2 Clive Branson, Nomads, 39-8-0 peg 93 rowing club chub dace roach stick float and long whip maggot
3 M Bradley, Cotswold Angling, 32-9-0
4 M James, 27-10-0
5 J Robbins, Shakespeare Superteam Bait-Tech, 26-6-0
6 R Quinn, Shakespeare Superteam Bait-Tech, 25-3-0
Teams: 
1 Shakespeare Superteam Bait-Tech, 63pts
2 Woody’s Angling, 47
3 DH Angling, 41 

Izaak Walton Stafford AA Winter League (Sun)
Trent & Mersey & Staffs/Worcester Canals (60 pegs)
1 Richard Guest, Wolves Maver Midlands, 18-15-2 peg C7  long pole chopped worm and caster and breadpunch perch skimmers
2 Pete Fellows, Eclipse, 10-9-0 peg C8 long pole chopped worm caster skimmers
3 D Lewis, Shakespeare Bait-Tech, 8-14-6
4 D Bolton, Sensas Black Country Gold, 8-8-0
5 M Pincer, Sensas Gold, 8-3-0
Teams: 
1 Wolves Maver Midlands, 24pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 20
Final league: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 126pts
2 Wolves Maver Midlands, 153
3 Sensas Black Country Gold, 160
4 Browning Lifestyle Red, 166

Larford Lakes Grand Masters (Sun)
Match, Specimen & Arena Pools (32 pegs)
1 Bernard Ball, Carp Crunchers, 93-8-0 Arena Pool peg 2 bomb pellet carp 8lb
2 Ray Lamb, Larford, 86-14-0
3 N Colcombe, Larford, 61-4-0
4 M Blackmore, Garbolino, 53-13-0
5 S Brown, Maver, 50-1-0
6 W Jennings, Larford, 45-9-0 

Meadowlands Fishery Autumn League (Sun)
Lambsdown & Warren Pools (45 pegs) 
1 Nigel Smith, Tornadoes AC, 73-10-0 peg 31 Warren bomb wafters carp
2 Kelvin Mills, Lane’s Bait, 39-10-0 peg 27 Warren bomb pellet carp
3 J Jenkins, Lane’s Bait, 38-0-0
4 R Durrant, Meadowlands, 29-10-0
5 P Cooke, Lane’s Bait, 27-2-0
League:  
1 Steve Daley, Ridgemere AC, 8pts
2 Stu Pulsar, Guru, 10pts
3 J Harness, Daiwa/Hydro, 11pts

Monkhall Fishery (Sun)
Hawk Pool (11 pegs)
1 D Parry, Decca AC, 90-5-0
2 M Harris, MH Floats/Monkhall, 72-2-0
3 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 52-8-0

Packington Somers (Sun)
Little Geary’s Pool (14 pegs)
1 M Jacques, Packington, 31-0-0
2 S Hipkins, Solihull Angling Centre, 26-8-0
3 P Canning, Frenzee, 25-15-0

Preston Innovations Boldings Pools Fur & Feather (Sun)            
Beech, Sycamore, Chestnut & Ash Pools (51 pegs)
1 Andy Sherwood, Bilston Angling Centre, 81-12-0 Beech peg 16 maggot 9m carp 5lb
2 Steve Owen, Monkhall, 56-5-0 Sycamore peg 8 maggot 10m carp 6lb skimmers
3 C Wynn, Tri-Cast Weston, 47-6-0
4 K Powell, Boldings, 40-0-0

Preston Innovations Woodlands View Winter Pairs League (Sun)
Front & Back Deans, High & Arles Pools (40 pegs)
1 Steve Brown, Maver Harescombe, 56-4-0 peg 21 Front Deans corn edge carp 8lb skimmers
2 Tony Whitcher, Peg One, 45-4-0 peg 53 Back Deans
3 E Grey, Woodlands, 44-0-0
4 J Astle, Fisherman’s Friend, 36-8-0
Pairs: 
1 Tony Whitcher and Rob Wilson, 2pts
2 G Clark and E Grey, 4
3 S Brown and P Bishop, 5
League:
1 Ed Grey and Glyn Clark, 6pts
2 T Whitcher and R Wilson, 14
jt3 D Morgan and T Hougham and S Brown and P Bishop, both 15

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (23 pegs)
1 Phil Carline, Alfreton Angling, 82-4-0 peg 32 pellet 14m carp 7lb
2 Carl Brown, Woodhouse Angling Centre, 53-10-0 peg 20 pellet 16m down edge carp 8lb
3 R Littlewood, Kinky Pellet Club, 45-11-0
4 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 34-7-0
5 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 30-0-0 

Stratford-upon-Avon AA (Sun)
Warks Avon, Seven Meadows (24 pegs)
1 Andy Bruce, Stratford-upon-Avon Fishing and Outdoors, 23-7-0 waggler maggot chub barbel
2 Adrian Griffin, Attleborough, 18-4-0
3 T Avery, Daiwa Gordon League, 16-8-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
New Pool (22 pegs)
1 Steve Ringer, Daiwa/Guru, 62-4-0 peg 33 maggot 13m, 9m and 5m F1s
2 Eric Yeomans, Maver, 61-7-0 peg 17 maggot 12m and 5m F1s
3 P Rice, Mosella, 52-12-0
4 L Wherrett, Middy/Bait-Tech, 49-8-0
5 M Taylor, Shakespeare/Dynamite Baits, 43-14-0
6 L Whetton, Mosella, 37-13-0

Westwood Lakes (Sun)
Swallow Lake (12 pegs)
1 S Lane, Westwood Lakes, 78-8-0
2 T Evans, Dynamite Baits, 68-4-0
3 P Harsley, Westwood Lakes, 58-0-0

Midlands match results for week commencing Nov 14, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Reed Pool (12 pegs)
1 D Sewell, James Maude Linden, 109-12-0
2 R Turner, Retford, 78-11-0
3 C Yves, Chesterfield, 75-6-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Ash & Chestnut Pools (15 pegs)
1 C Holmes, Mid-Severn Angling, 88-8-0
2 M Keene, ABC, 80-2-0
3 O Boswell, ABC, 58-12-0

Tunnel Barn Farm (Mon)
Jenny’s Pool (18 pegs)
1 Brian Hodgetts, Tunnel Barn Farm Vets, 74-12-0 peg 14 maggot 12m, 8m and 4m F1s
2 Phil Moore, Rugeley Miners, 49-3-0 peg 24 maggot 12m F1s
3 J Johnson, Notts AA, 46-6-0
4 C Chamberlain, Tunnel Barn Farm Vets, 41-15-0
5 C Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 41-14-0
6 C Georgen, Sensas France, 40-2-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Vets (Tues)
Silver Lake (20 pegs)
1 Charlie Gerrard, Wold View, 41-4-0 peg 33 bomb bread F1s
2 Trevor Brewitt, Wold View, 28-4-0 peg 17
3 D Ruffle, Wold View, 24-12-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Ghost Pool (10 pegs)
1 T Taylor, Peg One, 31-12-0
2 T Whitcher, Peg One, 30-0-0
3 D Gwilliam, Woodlands, 18-4-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (15 pegs) 
1 J Urruty, Alfreton Angling, 43-8-0
2 B Elliott, Sherwood Forest Fishery, 39-6-0
3 C Brazier, Sherwood Forest Fishery, 36-5-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Preston Innovations Woodland View, Front & Back Deans & Arles Pools (37 pegs)
1 Terry Britton, Northfield, 56-1-0 peg 45 Back Deans bomb maggot carp 8lb
2 Keith Woodhead, Northfield, 44-5-0 peg 29 Back Deans
3 D Adcock, Northfield, 36-7-0

Starlets Packington Somers Vets (Tuyes)
Molands Mere, Siblings & Willow Pools (58 pegs)
1 Derek Hartshorn, Swan Baits, 41-3-0 peg 15 Molands Mere maggot feeder carp F1s
2 Ron Savage, Lane’s Bait, 40-12-0 peg 19 Molands Mere long pole maggot F1s skimmers
3 D Smith, Packington Vets, 34-0-0
4 J Roberts, Drennan/Sensas, 30-12-0
 
Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
House & Extension Pools (36 pegs)
1 Dave Kingerlee, Tunnel Barn Farm Vets, 56-3-0 Extension peg 19 pellet 13m F1s
2 Jimmy Wills, Tunnel Barn Farm Vets, 52-5-0 House peg 22 pellet and slop 6m and edge carp F1s
3 P Reynolds, Rockland AC, 46-7-0
4 D Porter, Tunnel Barn Farm Vets, 43-1-0
5 K Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 41-1-0
6 D Purvis, Tunnel Barn Farm Vets, 38-11-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery (Weds)
Gold Lake (12 pegs)
1 G Garrod, Wold View, 71-4-0
2 C Braithwaite, Wold View, 46-12-0
3 D Croft, Wold View, 45-4-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (10 pegs)
1 A Randall, Bottisham AC, 40-0-0
2 S Easey, Fabtrays UK, 30-8-0
3 T Howard, Fred’s Tackle, 30-0-0

Hereford DAA (Weds)
River Wye, Hereford (50 pegs)
1 Sean Ashby, Sensas, 42-12-0 peg 95 7m pole and bolo rod maggot chub dace
2 Ben Roberts, Tri-Cast Weston Wales, 40-7-0 peg 43 feeder and long whip maggot barbel chub
3 A Murphy, Shakespeare Bait-Tech, 35-6-0
4 S Whitfield, Bag ‘Em Baits, 31-4-0
jt5 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech and A Reynolds, Quorn AS, both 28-10-0

Kidderminster DAA Float Only (Weds)
River Severn, Bewdley (26 pegs)
1 Steve Pierpoint, Sensas WB Clarke, 30-4-0 peg 61 waggler, long whip and bolo rod maggot roach
2 Leon Blundell, Sensas WB Clarke, 25-0-0 peg 72 stick float and long whip maggot dace roach
3 J Rivers, Tubertini Ludlow, 21-8-0
4 A Price, Mark’s Tackle, 21-6-0
5 I Hingley, Wolves, 19-8-0
jt6 J Wilson, Kidderminster DAA and M Wilkes, Barford AA, both 16-4-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 4 (17 pegs)
1 J Adamson, Nisa Feeders, 33-6-0
2 S Greenfield, Manchester AC, 34-12-0
3 W Greenfield, Manchester AC, 11-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Beech Pool (12 pegs)
1 A Williams, Vespe, 102-8-0
2 C Wynn, Tri-Cast Weston, 61-12-0
3 G Morris, Boldings, 61-12-0

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Magpie Lake (19 pegs)
1 Michael Curtis, Rookery, 44-9-0 peg 3 long pole pellet and breadpunch carp
2 John Pratt, Rookery, 43-4-0 peg 1
3 C Saunders, Rookery, 41-14-0

Solihull Angling Centre (Weds)
Packington Somers, Molands Mere Pool (15 pegs)
1 P Hull, Lane’s Bait, 37-15-0
2 D Smith, Packington, 32-4-0
3 D Lewis, Packington, 31-10-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Moat Pool (23 pegs)
1 Paul Schoof, Leegem Angling, 50-11-0 peg 6 pellet feeder carp
2 Dave Boswell, Bryden AC, 47-2-0 peg 30 bomb corn carp
3 A Payling, Peg One Angling Centre, 43-3-0
4 C Yves, Chesterfield, 36-4-0
5 R Holmes, Notts AA, 32-4-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match Pool (14 pegs)
1 B Sandom, Janson’s, 80-1-0
2 C Smith, Janson’s, 78-7-0
3 P Defusto, Janson’s, 69-3-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Lagoon Lake (18 pegs)
1 Simon Skelton, Maver/Dynamite Baits, 25-8-0 peg 17 long pole pellet carp skimmers
2 Stu Johnstone, Match Catch, 24-8-0
3 D Dale, Foster’s Team Army, 16-8-0
4 G Wood, Swan Baits/Sconezone Floats, 16-0-0
5 J Adamson, Nisa Feeders, 6-0-0
 
Packington Somers Vets (Thurs)
Little Geary’s, Grats & Willow Pools (30 pegs)
1 Ron Savage, Lane’s Bait, 58-10-0 peg 15 Little Geary’s long pole maggot F1s
2 Ray Quinney, Packington, 32-0-0 peg 23 Little Geary’s long pole maggot F1s
3 B Wooding, Solihull Angling Centre, 28-3-0
4 G Swift, Packington Vets, 26-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Sycamore & Chestnut Pools (15 pegs)
1 C Wynn, Tri-Cast Weston, 77-3-0
2 M Stobbs, Oakengates Angling Centre, 70-14-0
3 D Brown, Maver Midlands, 54-2-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
House, Top & Extension Pools (60 pegs)
1 Steve Spruce, Tunnel Barn Farm Vets, 35-9-0 House peg 29 pellet 6m 8m carp skimmers F1s
2 Chris Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 33-5-0 Top peg 33 pellet 10m F1s
3 S Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 30-0-0
4 D Porter, Tunnel Barn Farm Vets, 28-9-0
5 L Whetton, Tunnel Barn Farm Vets, 27-11-0
6 R Winfordale, Tunnel Barn Farm Vets, 26-2-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Skylark Lake (25 pegs)
1 John Mellor, Jubilee, 49-12-0 peg 4 long pole maggot pellet carp skimmers
2 Ken Clarke, Westwood Lakes, 47-4-0 peg 9
3 J Kedzierski, Westwood Lakes, 37-12-0


SATURDAY

Barford Lakes (Sat)
Railway Lake (27 pegs)
1 M Wiles, Matrix Wensum Valley Angling, 68-15-0
2 R King, SPRO, 63-0-0
3 A Turner, Barford Tackle, 38-0-0 

Climax Wold View Fishery (Sat)
Silver Lake (10 pegs)
1 C Mack, Hull Angling Centre, 55-12-0
2 T Wood, Grimsby, 39-8-0
3 G Garrod, Wold View, 20-8-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (11 pegs)
1 S Greatbatch, Matchfloat.com, 31-1-0
2 D Sparrow, Viscount Tackle, 28-8-0
3 T Brooks, Thetford, 24-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery Silverfish Only (Sat)
Moat Pool (17 pegs)
1 A Oldham, Frenzee, 60-2-0
2 M Malia, Worksop, 33-5-0
3 P Miles, Rotherham, 28-12-0

Decoy Lakes (Sat)
Beastie Lake (13 pegs)
1 R Goodson, Decoy, 82-7-0
2 M Allen, Dersingham AC, 39-11-0
3 D Carlton, Decoy, 31-1-0 

Drennan Manor Farm Leisure Winter League (Sat)
Island, Middle & Boundary Pools (22 pegs)
1 Steve Partington, Manor Farm Leisure, 86-0-0 peg 6 Island bomb and 14.5m maggot carp F1s
2 Frank Donachie, Colmic, 68-2-0 peg 17 Boundary
3 T Brooks, Stratford Fishing & Outdoors, 67-12-0
4 S Ford, Daiwa Gordon League/Old Ghost, 65-10-0
5 I McCulloch, Manor Farm Leisure, 50-0-0
6 G Picton, Colmic, 40-0-0

Kidderminster DAA Fur & Feather (Sat)
River Severn, Bewdley (45 pegs)
1 Alan Round, Wolves, 14-2-0 peg 46 bolo rod maggot roach dace
2 Jez Williams, Kidderminster DAA, 8-10-0 peg 14 feeder meat barbel
3 G Brierley, Willow Creek, 8-9-0
4 P Turner, Wolves, 7-14-0
5 P Whitehouse, Tipton, 7-11-0
6 M Knight, Tipton, 5-12-0

Little John Lakes Winter League (Sat)
Friar Tuck Lake (20 pegs)
1 C Brown, Little John, 55-3-0
2 P Tatley, Little John, 45-2-0
3 D Johnson, Little John, 44-3-0
League: 
1 C Brown, 3pts (weight)
2 D Johnson, 3
3 G Kitchener, 4

Moorlands Farm (Sat)
Bank, Moors & Island Pools (24 pegs)
1 N Groves, Foster’s, 49-13-0
2 A Esprey, Dave Highfield Academy, 46-12-0
3 M Henshall, Foster’s, 36-13-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Ash & Beech Pools (16 pegs)
1 S Barber, Maver Midlands, 63-4-0
2 A Jones, Tri-Cast Weston, 51-1-0
3 P Hemmings, Monkhall, 49-11-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Arles Pool (15 pegs)
1 P Sibley, ABC, 21-0-0
2 O Boswell, Woodlands, 19-5-0
3 P Edmonds, Starlets Vets, 17-3-0

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (19 pegs) 
1 Jamie McGuire, Rib Valley Angling, 125-7-0 peg 25 breadpunch 16m carp
2 John Millard, Hooked Newmarket, 27-2-0 peg 27 maggot 13m carp
3 S Easey, Fabtrays UK, 20-4-0

Tunnel Barn Farm Winter League (Sat)
All pools (104 pegs)
1 Roger Marlow, Drennan Leicester Sensas, 85-10-0 Canal peg 17 maggot 11m and 6m F1s carp barbel
2 G Gallagher, Guru, 83-13-0
3 A Mansfield, MAP/Bait-Tech, 66-2-0
4 J Hughes, Match Fishing Drawbags, 65-2-0
jt5 A Bennett and S Ringer, both Guru, both 63-8-0
Teams: 
1 Guru, 99pts
2 Match Fishing Drawbags, 85
3 MAP/Bait-Tech, 83
4 ABC, 72
5 Drennan Banbury Gunsmiths, 70
6 Beaufort Four, 66.

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (19 pegs)
1 A Cullington, Ropsley AC, 31-0-0
2 P Morris Jnr, Notts AA, 17-0-0
3 G Eden, Mansfield, 16-8-0 


SUNDAY

Angling Trust Castle Ashby Winter League (Sun)
Scotland, Grendon & Brickyard Ponds (63 pegs)
1 Graham West, Preston Innovations Black Horse, 16-5-0 Grendon peg 28 long pole maggot roach
2 Ian Drage, Browning Northants, 13-6-0 Grendon peg 39 feeder worm roach skimmers perch
3 G Snee, Preston Innovations Black Horse, 13-1-0
4 D Webb, Preston Innovations Black Horse, 12-14-0
jt5 A Donnelly, Preston Innovations Black Horse and P Wintle, Maver Milton Keynes, both 10-1-0
Teams: 
1 Preston Innovations Black Horse 59pts
2 Maver Milton Keynes, 48
3 Garbolino RAF, 41
4 Browning Northants, 38
5 Royal Mail, 26
6 Castle Ashby Youth, 20
League: 
1 Preston Innovations Black Horse, 9pts
2 Garbolino RAF, 13
3 Maver Milton Keynes, 15
4 Browning Northants, 18
5 Royal Mail, 24
6 A Team, 27

Angling Trust Tunnel Barn Farm Winter League (Sun)
New & Extension Pools (40 pegs)
1 Paul Holland Generation 8, 62-6-0 New peg 17 maggot 12m, 7m and 4m F1s
2 Chris Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 55-14-0
3 P Rice, Generation 8, 53-8-0
4 A Mann, Shakespeare Bait-Tech, 52-15-0
5 C Jones, Frenzee, 47-14-0
6 J Heath, Haines Angling, 47-10-0
Teams: 
1 Generation 8, 15pts
2 Frenzee, 21
3 Shakespeare Bait-Tech, 24
4 Haines Angling, 26
5 Tunnel Barn Farm Vets, 34
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 5pts
2 Frenzee, 6
3 Generation 8, 8
4 Haines Angling, 11
5 Tunnel Barn Farm Vets, 15

Angling Trust Warwickshire Winter League (Sun)
Coventry Canal, Coventry (48 pegs)
1 Ted Yearby, Sensas Dams & Lock, 10-0-0 peg D4 Wides Free Hold Street long pole bloodworm roach and a 2lb skimmer
2 Rob Chambers, Sensas Dams & Lock, 8-13-8 peg G1 Gallagher Retail Park long pole bloodworm roach
3 M Hodgetts, Browning Central, 8-13-8
4 T Barker, Shakespeare Bait-Tech, 8-11-6  
5 A Beesley, Sensas Dams & Lock, 8-11-4
jt6 S Nickless, Sensas Black Country and D Playle, Browning Central, both 7-13-8
Teams: 
1 Sensas Dams & Lock, 17pts
2 Browning Central, 25
3 Sensas Black Country, 28 (section wins)
4 Shakespeare Bait-Tech, 28
5 Three Counties, 32
6 Drennan Leicester Sensas, 37  
League: 
1 Sensas Dams & Lock, 7pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 8
3 Sensas Black Country, 14
4 Browning Central, 18 (match seconds)
5 Drennan Leicester Sensas, 18
6 Three Counties, 19

Climax Wold View Fishery Open Winners (Sun)
Gold & Silver Lakes (32 pegs)
1 Chris Mack, Hull Angling Centre, 54-4-0 peg 20 Silver pellet 13m carp F1s
2 Dave Mountford, Scunthorpe, 47-4-0 Peg 26 Gold pellet 14m carp
3 I Marshall, Wold View, 42-12-0
jt4 D Croft and L Ringwood, both Wold View, both 37-12-0 

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (10 pegs)
1 J McGuire, Rib Valley Angling, 59-15-0
2 S Easey, Fabtrays UK, 49-4-0
3 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 38-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery Teams of Four League (Sun)
Moat, Bridge & Croft Pools (32 pegs)
1 Chris Greensides, Northern Inn, 57-2-0 peg 22 Croft long pole pellet carp skimmers
2 Paul Lancaster, Sullivan’s Slappers, 36-12-0 peg 20 Croft long pole maggot pellet carp skimmers
3 S Clark, Mansfield, 31-4-0
4 P Bagshaw, Leegem Angling, 22-2-0
5 G Gibson, Max Tackle, 19-11-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Reed Pool (12 pegs)
1 P Elliott, Leegem Angling, 62-8-0
2 P Richardson, Lincoln, 59-4-0
3 S Gray, Worksop, 53-10-0

Frenzee Winter League (Sun)
Packington Somers, Geary’s Level, Molands Mere, Little Geary’s & Siblings Pools (72 pegs)
1 Ian Crossman, Browning Central, 57-2-0 peg 7 Little Geary’s long pole maggot F1s
2 Duncan Clark, Solihull Angling Centre, 52-8-0 peg 12 Geary’s Level bomb mini boilies carp
3 N Groves, Foster’s, 38-1-0
4 M Turner, Solihull Angling Centre, 33-2-0
5 R Beardsley, Packington, 28-8-0
6 D Elliot, Packington, 24-14-0
League: 
1 P Canning, Frenzee, 5pts
2 C Toal, Solihull Angling Centre, 9 

Guru/Bag ‘Em Baits Winter League (Sun)
Decoy Lakes, Beastie Lake (25 pegs)
1 J Brooks, Middy, 82-7-0
2 A Playford, Dersingham AC, 49-11-0
3 B Mason, Guru/Bag ‘Em Baits, 46-9-0

Larford Lakes Winter League (Sun)
Specimen & Match Lakes (56 pegs)
1 Matt Blackmore, Garbolino Dynamite Baits, 81-4-0 Match peg 28 long pole pellet carp F1s
2 Neil Colcombe, Golden Reel Larford Lakes, 64-10-0 Specimen peg 77 Method feeder pellet carp skimmers
3 D Fisher, Cwmbran Angling Nobblers, 62-4-0
4 D Bache, Bag ‘Em  Baits Winter Wonders, 57-5-0
5 W Jennings, Bag ‘Em Baits Winter Wonders, 57-2-0
6 C Cameron, Middy/Old Ghost, 50-0-0
Teams: 
1 Bag ‘Em Baits Winter Wonders, 12pts
2 Muffers, 18
3 Old Ghost, 22
4 Tredegar Angling, 18
5 Golden Reel Larford Lakes, 25

March DAA (Sun)
Old River Nene, March (60 pegs)
1 Robert Hubbard, Daiwa Angling Direct, 30-0-0 Wigston’s Bridge breadpunch 3m roach
2 Rob Wright, Garbolino, 29-12-0 Swimming Pool long pole pinkie breadpunch roach
3 S Colclough, Browning, 25-15-0
4 P Cowern, Browning Hot Rods, 25-5-0
5 A Ogilvie, Sensas Mark One, 24-13-0
6 S Slater, Bait Tech, 21-4-0 

Meadowlands Fishery Autumn League (Sun)
Warren & Lambsdown Lakes (45 pegs)
1 Neil Russell, Swan Baits, 49-4-0 peg 21 Warren Method feeder pellet carp skimmers
2 Mark Casemore, Swan Baits, 39-14-0 Lambsdown Lake bomb corn carp
3 N Carless, Solihull Angling Centre, 31-0-0
4 S Pulsar, Guru, 27-2-0
5 W Sharman, Matrix/Lane’s Baits, 27-0-0
League:  
1 Steve Daley, 5pts
2 Pete Caton, 6
3 B Byrd, 8

Moorlands Farm (Sun)
Silver Pool (10 pegs)
1 R Kings, Mosella, 138-1-0
2 C Pace, Colin Pace Academy, 101-10-0
3 M Watson, Daiwa Gordon League, 64-5-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Beech Pool (13 pegs)
1 K Emlyn, Oakengates Angling Centre, 73-2-0
2 A Kyte, Mid-Severn Angling, 67-11-0
3 J O'Sullivan, Oakengates Angling Centre, 63-7-0    

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front & Back Back Deans Pool (19 pegs)
1 Gary Kirkham, Mosella, 54-12-0 peg 25 Back Deans long pole corn carp F1s skimmers
2 G Clarke, Woodlands, 52-0-0
3 S Tibbetts, Golden Maggot AC, 33-8-0

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (14 pegs)
1 P Unwin, Gateford Angling Supplies, 19-0-0
2 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 15-14-0
3 R Littlewood, Kinky Pellet Club, 15-4-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Canal Pool (13 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 65-0-0
2 J Brown, Maver Midlands, 43-3-0
3 J Light, Gold Valley, 36-7-0

Midlands match results for week commencing Nov 7, 2016

MONDAY

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Hawthorn & Stock Pools (14 pegs)
1 I Hughes, Drennan NW, 41-6-0
2 K Powell, Boldings, 31-4-0
3 O Boswell, Boldings, 28-1-0    

Tunnel Barn Farm (Mon)
High Pool (18 pegs)
1 Chris Georgen, Sensas France, 118-12-0 peg 18 pellet 6m F1s
2 Steve Harwood, Drennan Banbury Gunsmiths, 85-5-0 peg 6 pellet shallow 11m F1s
3 P Moore, Rugeley Miners, 85-1-0
4 D Atkins, Tunnel Barn Farm Vets, 73-1-0
5 C Chamberlain, Tunnel Barn Farm Vets, 72-14-0
6 J Johnson, Notts AA, 60-7-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Gold Lake (21 pegs)
1 Ken Wood, Wold View, 32-12-0 peg 19 bomb bread carp F1s
2 Nev Fisher, Wold View, 30-4-0 peg 18
3 C Garrod, Wold View, 27-12-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
High Pool (14 pegs)
1 A Taylor, Maver Harrison, 59-0-0
2 D Ludgate, Allan’s Tackle, 44-0-0
3 A Stone, Woodlands, 33-8-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Molands Mere, Little Geary’s, Willow & Reedy Bay Pools (52 pegs)
1 Bob Calcott, Packington Vets, 42-8-0 peg 13 Willow long pole maggot bread carp F1s
2 Ray Durrant, Packington Vets, 38-14-0 peg 11 Willow long pole maggot F1s
3 K Deaner, Packington Vets, 36-12-0
4 E Keene, COVPAC, 34 -13-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
Club, Jenny’s & Canal Pools (39 pegs)
1 Alan Lynes, Banbury Gunsmiths, 58-10-0 Jenny’s peg 18 maggot 9m and 4m F1s
2 Jimmy Wills, Tunnel Barn Farm Vets, 49-9-0 Canal peg 13 maggot 13m F1s
3 S Stokes, Tunnel Barn Farm Vets, 48-1-0
4 R Winfordale, Tunnel Barn Farm Vets, 41-7-0
5 B Hodgetts, Tunnel Barn Farm Vets, 41-3-0
6 S Johnson, Acorn Angling, 39-12-0


WEDNESDAY

Kidderminster DAA Float Only (Weds)
River Severn, Bewdley (22 pegs)
1 Trevor Chalk, Sensas WB Clarke, 34-13-0 peg 66 bolo rod maggot and whip hemp tares roach
2 Leon Blundell, Sensas WB Clarke, 28-6-0 peg 84 waggler maggot chub roach dace
3 A Bruton, Sensas WB Clarke, 27-12-0
4 N Ball, Wednesfield Angling, 25-0-0
5 M Traves, Sensas Strike, 16-13-0
6 J Gill, Wednesfield Angling, 15-5-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Beech Pool (10 pegs)
1 M Jameson, Boldings, 60-5-0
2 T Foster, Boldings, 45-11-0
3 G Palmer, Fitters AC, 45-6-0    

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Magpie Lake (14 pegs)
1 P Wills, Tackle & Bates, 31-0-0
2 T Dawson, Bait-Tech, 29-8-0
3 R Whincup, JVAC, 28-4-


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Thurs)
Moat Pool (28 pegs)
1 Dave Boswell, Retford, 30-5-0 peg 49 bomb pellet corn carp skimmers
2 Arthur Berisford, Leegem Angling, 26-2-0 peg 40 maggot caster 12m carp skimmers
3 T Bray, Notts, 13-9-0
4 S Stockley, Colmic, 12-15-0
5 L Hewison, Leegem Angling, 12-7-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Molands Mere & Willow Pools (39 pegs)
1 Keith Deaner, Packington Vets, 36-2-0 peg 10 Molands Mere maggot feeder F1s
2 Pat Clark, Lime Tree Social, 25-14-0 peg 3 Willow long pole pellet F1s
3 B Calcott, Packington Vets, 23-6-0
4 P Hull, Lane’s Bait, 21-7-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Willow & Sycamore Pools (15 pegs)
1 D Brown, Maver Midlands, 54-14-0
2 M Jameson, Boldings, 52-10-0
3 A Williams, Vespe, 29-8-0
 
Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
High, Jenny’s, Club & Canal Pools (65 pegs)
1 Steve Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 69-5-0 High peg 42 maggot 6m deck and shallow F1s
2 Dave Leaverseley, Tunnel Barn Farm Vets, 56-13-0 Jenny’s peg 19 pellet 8m F1s
3 R Marlow, Tunnel Barn Farm Vets, 56-2-0
4 D Carr, Tunnel Barn Farm Vets, 50-0-0
5 N Hall, Tunnel Barn Farm Vets, 49-1-0
6 A Robinson, Tunnel Barn Farm Vets, 46-2-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Falcon Lake (24 pegs)
1 Ade Gathercole, Westwood Lakes, 60-12-0 peg 46 pellet 12m F1s
2 Paul Oglesbee, Westwood Lakes, 58-8-0 peg 20
3 J Taylor, Sensas Mark One, 57-4-0
4 R Kinnersley, Cooper’s Tackle, 47-8-0


FRIDAY

Hereford DAA Festival (Weds, Thurs & Fri)
River Wye, Hereford (60 pegs)
Day one result: 
1 Deron Harper, Hereford, 44-8-0 peg 91 stick float maggot roach perch chub
2 Ian Winter, DH Angling, 43-14-0
3 D Harrell, DH Angling, 42-10-0
OVERALL RESULT
1. Deron Harper 44-8-0 (91) 
2. Ian Winter 43-14-0 (58) 
3. Dave Harrell 42-10-0 (64) 
4. Hadrian Whittle 41-10-0 (59) 
5. Steve Maher 39-4-0 (95) 
6. Paul Downes 37-12-0 (94)Day two result:  
1 Craig Haupt, Woody’s Angling, 25-0-0 peg 19 three barbel feeder maggot
2 Tim Lindup, Woody’s Angling, 19-0-0
3 P Downes, Kamasan Starlets, 16-4-0
Day three result:
1 Ian Winter, DH Angling, 61-4-0 Bartonsham barbel feeder maggot pellet
2 Ian Bates, Leeds, 16-12-0
3 C Branson, Sensas Nomads, 13-9-0
Overall result: 
1 Hadrian Whittle, Sensas/Kamasan Starlets, 5pts
2 Ian Winter, DH Angling, 6
3 D Harper, Hereford, 7
4 B Rigby, Shakespeare Bait-Tech, 8 (section countback)
5 C Stevens, Tewkesbury, 8
6 K Weighell, DH Angling, 9


SATURDAY

Barford AA Teams of Six (Sat)
Warks Avon, Barford (60 pegs) 
1 Adrian Griffin, Attleborough, 25-8-0 peg 54 stick float and long pole maggot chub dace
2 Phil Adcock    , Lane’s Bait, 20-1-0 peg 101 stick float waggler maggot barbel chub dace
3 P Caswell, Sensas WB Clarke, 19-11-0
4 N Davies, Shakespeare Bait-Tech, 17-3-0
5 D Hollands, Sensas Portway, 15-1-0
6 J Brockie, Sensas WB Clarke, 15-0-0
Teams
1 Attleborough, 18pts
2 Lane’s Bait, 22
3 Sensas WB Clarke, 27
Jt4 Match Box and Avon Club, both 32
6 Bailey’s of Warwick, 35
League
Jt1 Shakespeare Bait-Tech and Sensas WB Clarke, both 104pts
3 Lane’s Bait, 113
4 Bailey’s of Warwick, 124
5 Attleborough, 129
6 Match Box, 136

Barford Lakes (Sat)
Railway Lake (15 pegs)
1 V Cross, Van Den Eynde, 114-15-0
2 A Tuck, SSP Baits/Angling Direct, 106-2-0
3 M Hanks, Angling Direct, 75-6-0

Barston Masters Final (Sat)
Barston Lakes, Main Lake (80 pegs)
1 Glen Picton, Comlic, 70-8-0 peg 59 River bank bomb PVA tea bag 6mm pellet F1s and one carp
2 Charlie Simpson, Sheffield, 56-6-0 peg 56 river bank Method feeder pellet F1s skimmers
3 A Fulleylove, Packington, 47-7-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (10 pegs)
1 M Critcher, Wold View, 35-5-0
2 J Mizer, Wold View, 25-0-0
3 C Mack, Hull Angling Centre, 17-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (20 pegs)
1 Andy Oldham, Frenzee, 39-5-0 peg 47 caster and pellet 13m roach skimmers
2 Steve Clark, Mansfield, 27-10-0 peg 25 pellet 13m skimmers
3 H Wood, Sheffield, 26-1-0
4 P Bagshaw, Barnsley Blacks, 23-8-0
5 P Miles, Doncaster, 22-6-0

Kidderminster DAA Float Only (Sat)
River Severn, Bewdley (14 pegs)
1 J Wilson, Kidderminster DAA, 20-3-0
2 N Pound, Ludlow, 8-10-0
3 M-Martin Davies, Sensas Nomads, 4-12-0

Larford Classic Qualifier (Sat)
Match Lake (21 pegs)
1 Steve Ford, Daiwa Gordon League/Old Ghost, 89-15-0 long pole pellet carp F1s
2 Darren Hudson, PR Floats, 47-5-0
3 C Cameron, Middy/Old Ghost, 29-4-0

Little John Lakes Winter League (Sat)
Maid Marion Lake (20 pegs)
1 G Bennett, MAP Mansfield, 175-9-0
2 G Westwater, MAP, 106-10-0
3 P Tatley, Little John, 104-13-0 

Moorlands Farm (Sat)
Meadow & Island Pools (18 pegs)
1 I Wood, Moorlands, 68-0-0
2 D Jordan, Foster’s, 50-3-0
3 G Clarke, Browning West Midlands, 45-8-0 

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (13 pegs)
1 D Jarvis, Solihull Angling Centre, 48-8-0
2 S Edwards, Packington, 40-8-0
3 M Brayfield, Gone Fishin’, 38-0-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Chestnut & Sycamore Pools (17 pegs)
1 S Roberts, Oakengates Angling Centre, 73-7-0
2 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 57-13-0
3 A Kyte, Mid-Severn Angling, 57-7-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
High Pool (15 pegs)
1 P Sibley, ABC, 33-14-0
2 S Nickless, Sensas Black Country, 28-0-0
3 C Georgen, Sensas France, 26-8-0

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (15 pegs)
1 R Bond, Matrix Image, 88-4-0
2 M Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 61-11-0
3 G Arnold, Hooked Newmarket, 34-6-0

Tunnel Barn Farm Winter League (Sat)
All lakes (104 pegs)
1 Des Shipp, Mosella, 135-3-0 peg 20 Jenny’s 20 maggot 6m and pellet 12m carp F1s
2 Ade Mansfield, MAP/Bait-Tech, 109-8-0 peg 30 High long pole maggot F1s
3 L Richards, Ridgemere Elite, 97-8-0
4 C Nixon, Maver Gold Dynamite Baits Oak, 96-5-0
5 S Mottram, Angling Bait Club, 91-7-0
6 A Hulme, Maver Gold Dynamite U, 80-0-0
Teams:
1 Guru, 77pts
2 Maver Gold Dynamite U, 74
3 Drennan Banbury Gunsmiths, 72
4 Maver Midlands Dynamite Baits, 71
League: 
1 MAP/Bait-Tech, 163pts
2 Ridgemere Elite, 147
3 Drennan Banbury Gunsmiths, 146

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (14 pegs)
1 G Eden, Mansfield, 39-0-0
2 P Morris Jnr, Notts AA, 34-0-0
3 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 33-6-0 


SUNDAY

Angling Direct King of the Wensum (Sun)
River Wensum, Riverside (16 pegs)
1 C Sadler, Dukes AC, 8-4-0
2 C Urry, Dukes AC, 7-10-0
3 D Gooch, Norwich, 7-9-0

Angling Trust East Midlands Winter League (Sun)
Cock Bank & Factory Bank Drains (60 pegs)
1 Colin Oakman, Browning Hot Rods, 16-8-0 peg B1 Factory Bank pinkie over groundbait 3m and 9m roach perch.
2 Danny Grimsey, Matrix Image, 16-2-0 peg C3 Factory Bank pinkie and squatt over groundbait 8m roach perch
3 D Stones, Stanjay Gold, 14-4-0
4 R Hewison, Sensas Mark One White, 14-0-0
Teams:
1 Sensas Mark One White, 22pts
2 Matrix Image, 29
3 Browning Hot Rods, 32 (section wins)
4 Stanjay Gold, 32
5 Stanjay Silver, 43
6 Sensas Mark One Black 50
League: 
Jt1 Browning Hot Rods and Sensas Mark One White, both 9pts
3 Stanjay Gold, 10
4 Matrix Image, 12
5 Stanjay Silver, 21
6 Sensas Mark One Black, 23 

Angling Trust Soar Valley Winter League (Sun)
River Soar (70 pegs)
1 Rob Wootton, Kamasan Starlets, 8-960 Cossington long pole breadpunch chub roach
2 Tim Kinson, Midland Angling Supplies, 8-550
3 D Petch, Quorn AS, 8-510
4 A Baldock, Quorn AS, 8-360
5 M Henderson, Colmic, 8-300
Teams: 
1 Kamasan Starlets, 30pts
2 Quorn AS, 32
3 Wigston, 36
4 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 42
5 Colmic, 43
6 Long Eaton Fed, 46
League: 
1 Kamasan Starlets, 7pts
2 Quorn AS, 11
3 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 13
4 Wigston, 20
5 Long Eaton Fed, 26
6 Colmic, 30

Climax Wold View Fishery Open Winners (Sun)
Gold & Silver Lakes (32 pegs)
1 Chris Mack, Hull Angling Centre, 54-4-0 Peg 20 Silver pellet 13m carp F1s
2 Dave Mountford, Scunthorpe, 47-4-0 peg 26 Gold pellet 14m carp
3 I Marshall, Wold View, 42-12-0
jt4 D Croft and L Ringwood, both Wold View, both 37-12-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (17 pegs)
1 S Greatbatch, Matchfloat.com, 50-8-0
2 R Bond, Matrix Image, 36-11-0
3 J Thompson, Cross Drove, 29-3-0

Daiwa Hallcroft Fishery Silver Carp League (Sun)
Bridge Pool (16 pegs)
1 S Spurr, Hallcroft, 26-14-0
2 I Littlewood, Northern Inn, 23-5-0
3 D Robbins, Leegem Angling, 22-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (22 pegs)
1 Arnie Payling, Peg One Angling Centre, 37-9-0 peg 61 corn pellet 13m carp skimmers
2 Dave Dare, Blidworth, 28-2-0 peg 64 pellet corn carp
3 S Clark, Mansfield, 24-7-0
4 P Bagshaw, Barnsley Blacks, 23-11-0
5 S Twigg, Leegem Angling, 20-13-0

Drennan Silverfish Winter League (Sun)
Rycroft Fishery (45 pegs)
1 Chris Jenkinson, Nottingham, 19-8-0 Donno Lake peg 19 long pole chopped worm caster roach skimmers
2 J Eccles, Long Eaton Fed, 16-5-0
3 R Dowding, Mill Tackle, 15-9-0
jt4 D Bickerton, Sensas and N Bull, Shakespeare, both 13-12-0.
League: 
1 D Bickerton, Sensas, 52-4-0
2 J Eccles, Long Eaton Fed, 51-14-0
3 N Bull, Shakespeare, 45-11-0 

Izaak Walton Stafford Winter League (Sun)
Shropshire Union Canal (60 pegs)
1 Simon Preece, Browning Lifestyle Red, 12-14-0 peg A6 long pole red maggot caster skimmers
2 C Watkins, Sensas Strike, 9-11-4
3 S Broom, Maver Midlands, 8-14-8
4 D Jackson, Sensas Black Country Green, 8-7-4
jt5 D Massey, Shakespeare Bait-Tech and D Bolton, Sensas Black Country Green, both 7-13-0
Teams: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 12pts
2 Browning Lifestyle Red, 22
3 Sensas Black Country Gold, 32
4 Sensas Black Country Green, 33
jt5 Eclipse and Warrington AA, both 36
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 100pts
2 Wolves Midlands, 129
3 Sensas Black Country Green, 131
4 Browning Lifestyle Red, 132

Larford Classic Qualifier (Sun)
Specimen Lake (28 pegs)
1 Dave Powell, Larford, 48-9-0 chalet bank Method feeder maggot pellet carp skimmers
2 Simon Deakin, Tubertini Ludlow, 44-15-0
3 P Cook, Frenzee, 38-8-0
4 R Green, Larford, 28-4-0
5 D Hudson, PR Floats, 24-8-0
6 P Edwards, Larford, 21-14-0

Moorlands Farm (Sun)
Bank & Moors Pools (16 pegs)
1 C Pace, Colin Pace Academy, 74-11-0
2 N Groves, Foster’s, 67-1-0
3 M Watson, Daiwa Gordon League, 52-6-0 

Packington Somers (Sun)
Grat’s, Siblings & Annie’s Pools (24 pegs)
1 D Tresigne, Packington, 36-12-0
2 S Hipkiss, Frenzee, 35-8-0
3 M Wood, Solihull Angling Centre, 35-4-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Willow, Sycamore & Chestnut Pools (24 pegs)
1 Andy Kyte, Mid-Severn Angling, 73-2-0 Willow peg 17 maggot 12m and edge carp 7lb barbel
2 Andy Williams, Vespe, 72-15-0 Sycamore peg 13 maggot 6m carp 6lb skimmers
3 D Emlyn, Oakengates Angling Centre, 71-14-0    
4 M Skelton, Oakengates Angling Centre, 51-3-0    

Preston Innovations Woodland View Winter Pairs (Sun)
Hay, Barley & Back Deans Pools (40 pegs)
1 Trevor Hougham, SHA, 105-2-0 peg 18 Hay waggler corn carp F1s
2 Mick Perry, Allan’s Tackle, 81-8-0 peg 9 Hay
3 A Stone, Woodlands, 76-10-0
4 S Beck, Allan’s AC, 74-12-0
Pairs:
1 G Clark and E Gray, 2pts
2 D Williams and S Beck, 6
3 T Hougham and D Morgan, 7

Tunnel Barn Farm (Sun)
Top Pool (21 pegs)
1 John Light, Gold Valley, 44-4-0 peg 25 maggot 16m F1s  ide roach skimmers
2 Peter Fox, Wilnecote AC, 38-3-0 peg 20
3 S Collett, Guru, 36-14-0
4 C Yeomans, Tunnel Barn Farm, 36-12-0
5 M Bingham, Mosella, 33-10-0
6 D Webster, Sankey’s, 31-2-0

Angling Trust Tunnel Barn Farm Winter League (Sun)
New & Extension Pools (40 pegs)
1 Shaun Little, Shakespeare Bait-Tech, 80-3-0 New peg 13 maggot 11m and 6m F1s
2 Jack Danby, Shakesepare Bait-Tech, 66-8-0 New peg 7  
3 C Jones, Frenzee, 60-9-0
4 A Neal, Shakesepare Bait-Tech, 57-2-0
5 L Wherrett, Shakespeare Bait-Tech, 50-1-0
6 R Ahearne, Frenzee, 47-4-0
Teams
1 Shakesepeare Bait-Tech, 16pts
2 Frenzee, 22
3 Haines Angling, 23
4 G8, 24
5 Tunnel Barm Farm Vets, 35-0-0
League:
1 Shakesepare Bait-Tech, 2pts
2 Frenzee, 4
3 G8, 7 (section countback)
4 Haines Angling, 7
5 Tunnel Barn Farm Vets, 10

Wreake AC Canal Championships (Sun)
Grand Union Canal (40 pegs)
1 Neil Halliwell, Wreake AC, 7-12-0 Lay-By section long pole chopped worm caster skimmers perch
2 Billy Whitehill, Browning, 6-4-0 Debdale long pole chopped worm caster skimmers perch
3 G Brown, Drennan Leicester Sensas, 5-14-0
4 M Almen, Melton Mowbray, 4-14-0
5 R Hemmings, Drennan Leicester Sensas, 4-3-0

Midlands match results for week commencing Oct 31, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Bridge Pool (23 pegs)
1 Rich Teigh, Handsworth, 102-4-0 peg 1 pellet 13m, 6m and edge carp 9lb
2 Ian Temple, Hallcroft, 77-5-0 peg 15 pellet 14m and 7m carp skimmers
3 K Crummey, Retford, 41-6-0
4 K Pacey, Gainsborough, 39-8-0
5 R Brooks, Sheffield, 34-3-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Ash, Larch & Oak Pools (18 pegs)
1 M Keene, ABC, 84-10-0
2 M Jameson, Boldings, 83-2-0
3 I Hughes, Drennan NW, 55-12-0    

Tunnel Barn Farm (Mon)
House Pool (18 pegs)
1 G Makin, Miracle Baits, 66-10-0
2 D Atkins, Solihull Angling Centre, 54-10-0
3 C Georgen, Sensas France, 51-14-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Silver Lake (23 pegs)
1 Ken Wood, Wold View, 48-4-0 peg 35 pellet 6m F1s carp
2 Trevor Thompson, Wold View, 40-0-0 peg 31
3 T Brewitt, Wold View, 33-4-0
4 S Southern, Wold View, 22-12-0 

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Ghost Pool (12 pegs)
1 T Whitcher, St Stephen’s, 74-10-0
2 C Georgen, Sensas France, 40-12-0
3 T Taylor, Peg One, 25-0-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Preston Innovations Woodland View, High & Arles Pools (37 pegs)
1 Roger Palmer, Solihull, 68-6-0 peg 25 High Pool meat 8m carp 6lb
2 Eddie Foster, King’s Norton, 62-0-0 peg 21 High Pool
3 T Dudley, West Bromwich, 51-8-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Molands Mere & Little Geary’s Pools (59 pegs)
1 Andy Saunders, Packington Vets, 38-2-0 peg 19 Molands Mere pellet feeder carp F1s
2 Bob Calcott, Packington Vets, 29-8-0 peg 2 Molands Mere long pole maggot F1s
3 K Wynn, Lane’s Bait, 27-0-0
4 E Keene, COVPAC, 26-13-0
 
Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
Top & Canal Pools (34 pegs)
1 Tony McGuire, Tunnel Barn Farm Vets, 38-9-0 Canal 15 maggot track and pellet edge F1s
2 Chris Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 37-14-0 Canal peg 1 dobbed bread 13m and pellet 6m F1s
3 J Johnson, Notts AA, 36-0-0
4 C Newton, Smithy’s Angling, 30-12-0
5 K Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 29-3-0
6 B Carr, Tunnel Barn Farm Vets, 26-13-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery (Weds)
Silver Lake (13 pegs)
1 R Lidgard, Brigg, 75-0-0
2 P Hart, Wold View, 65-4-0
3 G Garrod, Hull, 58-4-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (11 pegs)
1 T Howard, Fred’s, 25-6-0
2 K Turner, Cross Drove, 23-8-0
3 M Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 19-12-0

Kidderminster DAA Float Only (Weds)
River Severn, Bewdley (29 pegs)
1 Geoff Maguire, Kidderminster DAA, 43-11-0 peg 72a five barbel waggler maggot chub roach dace whip maggot
2 Mick Wilkes, Barford AA, 19-8-0 peg 50 waggler maggot chub
3 L Blundell, Sensas WB Clarke, 15-10-0
4 M Traves, Sensas Strike, 15-4-0
5 I Shepherd, Daiwa Gordon League, 13-15-0
6 G Brierley, Willow Creek, 13-4-0
 
Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 4 (18 pegs)
1 T Sanderson, Angling Man, 92-6-0
2 C Price, Zingfari AC, 34-6-0
3 J Adamson, Nisa Feeders, 12-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Willow & Sycamore Pools (16 pegs)
1 B Tromans, Fiery Holes, 52-8-0
2 P Shaw, Boldings, 48-7-0
3 T Foster, Boldings, 38-3-0    

RAF EMAL Silverfish Only (Weds)
Woodland Waters (19 pegs)
1 John Summerson, RAF Old Lags, 11-2-0 peg 12 worm caster 11m roach skimmers 2 Baz Bright, Garbolino RAF, 8-8-0 peg 48 long pole and groundbait feeder worm caster skimmers perch
3 D Hurst, Garbolino RAF, 5-10-0
4 G Foster, RAF Waddington, 3-7-0
5 A Dyer, Garbolino RAF, 0-6-0  
6 P Foster, RAF Old Lags, 0-1-0

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Jay Lake (15 pegs)
1 J Belshaw, Rookery, 55-6-0
2 J Millard, Newmarket, 54-10-0
3 R Whincup, Stanjay Tackle, 37-12-0
 
Solihull Angling Centre (Weds)
Packington Somers, Molands Mere Pool (13 pegs)
1 D Lewis, Packington, 64-2-0
2 P Canning, Solihull Angling Centre, 61-4-0
3 J Burchell, Packington, 47-10-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Moat Pool (30 pegs)
1 Andy Sellars, R&R Sports, 24-5-0 peg 49 bomb maggot pellet carp skimmers
2 Chuck Yves, Hallcroft, 22-9-0 peg 22 pellet 12m carp
3 N Hirst, Ackworth AC, 17-12-0
4 R Brooks, Sheffield, 16-14-0
5 D Boswell, Bridon AC, 15-9-0

Drennan Manor Farm Leisure (Thurs)
Windmill & Ash Pools (15 pegs)
1 S Wheeler, Fisherman’s Friend, 44-10-0
2 T Evans, Manor Farm Leisure, 39-8-0
3 S Rich, Moaning Sods, 34-10-0
 
Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Lagoon Pool (23 pegs)
1 Stu Johnstone, Match Catch, 34-2-0 peg 19 pellet 6m carp skimmers
2 Steve Ward, Coalville AC, 26-8-0 peg 8
3 S Skelton, Maver/Dynamite Baits, 25-12-0
4 D Ross, Tackle Shack, 21-2-0
5 T Sanderson, Angling Man, 16-8-0
6 P Porter, Rugby, 9-14-0
 
Packington Somers Vets (Thurs)
Geary’s Level & Siblings A & B Pools (34 pegs)
1 Ron Savage, Lane’s Bait, 56-10-0 peg 5 Siblings A long pole maggot carp ide skimmers
2 Bob Calcott, Packington Vets, 43-5-0 peg 15 Geary’s Level long pole maggot skimmers
3 R Robinson, Packington Vets, 34-11-0
4 D Hartshorn, Swan Baits, 32-12-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Oak & Chestnut Pools (15 pegs)
1 E Bancroft, Rod & Gun, 51-15-0
2 G Roberts, Boldings, 45-12-0
3 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 37-12-0
 
Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
New, Extension & House Pools (66 pegs)
1 Barry Carr, Tunnel Barn Farm Vets, 45-3-0 New peg 13 maggot 13m and edge F1s
2 Steve Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 42-14-0 Extension peg 9 maggot 13m F1s
3 A Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 34-2-0
4 D Atkins, Tunnel Barn Farm Vets, 29-4-0
5 I Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 28-6-0
6 J Stratford, Tunnel Barn Farm Vets, 26-0-0


SATURDAY

Barford AA Teams of Six (Sat)
Warks Avon, Barford (60 pegs)
1 Steve Bowen, Chiltern Baits, 30-10-0 peg 60 groundbait feeder worm caster bream
2 Adrian Narbeth, Sensas WB Clarke, 14-9-0 peg 70 waggler maggot chub dace
3 Tony Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 14-3-0
4 Nigel Davies, Shakespeare Bait-Tech, 14-0-0
5 Alan Newman, Bailey’s of Warwick, 13-3-0
6 Dean Young, Chiltern Baits, 10-13-0
Teams: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 11pts
2 Sensas WB Clarke, 27
3 Sensas Portway, 29
4 Lane’s Bait, 31
5 Barford AA, 33
jt6 Chiltern Baits and Bailey’s of Warwick, both 37
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 67pts
2 Sensas WB Clarke, 77
3 Bailey’s of Warwick, 89
4 Lane’s Bait, 91
5 Match Box, 104
6 Sensas Portway, 105

Climax Wold View Fishery (Sat)
Silver Lake (11 pegs)
1 S Piggott, Wold View, 53-4-0
2 D Croft, Wold View, 39-12-0
3 J Mizer, Wold View, 29-4-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (10 pegs)
1 N Parkinson, Dynamite Baits, 31-2-0
2 J Heaps, JR Angling, 23-2-0
3 J McGuire, Rib Valley Angling, 21-0-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (23 pegs)
1 Ben Holmes, Dynamite Baits, 33-6-0 peg 19 long pole caster and maggot over groundbait carp roach skimmers
2 Chris Greensides, Dynamite Baits, 28-15-0 peg 50 red maggot over groundbait 13m skimmers roach
3 S Clark, Mansfield, 23-6-0
4 M Malia, Gateford, 20-1-0
5 T Butt, Sheffield, 15-12-0

Decoy Lakes (Sat)
Horseshoe Lake (10 pegs)
1 R Bond, Matrix Image, 87-7-0
2 A King, Dynamite Baits 82-0-0
3 M Perkins, Dynamite Baits, 74-13-0

Drennan Silverfish League (Sat)
Rycroft Fishery (40 pegs)
1 John Eccles, Long Eaton Fed, 19-5-0 peg 30 Donno’s long pole and waggler caster roach
2 Chris Logan, Nathan’s of Derby, 18-6-0
3 M Hall, Sensas, 16-4-0
4 K Ritter, Nathan’s of Derby, 15-2-0
5 N Bull, Kamasan Starlets, 13-13-0 

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (18 pegs)
1 Jim Wilson, Kidderminster DAA, 30-14-0 peg 29 maggot feeder barbel chub
2 Nick Pound, Ludlow, 28-12-0 peg 14 pellet feeder and stick float maggot barbel
3 G Brierley, Willow Creek, 25-0-0
4 P Amos, Stourport, 17-6-0
5 M Traves, Sensas Strike, 15-10-0

Little John Lakes Winter League (Sat)
Robin Hood Lake (20 pegs)
1 P Lambert, Little John, 80-9-0
2 P Tatley, Little John, 76-13-0
3 C Brown, Little John, 55-1-0 

Moorlands Farm (Sat)
Bank, Moors & Meadow Pools (17 pegs)
1 M Henshall, Foster’s, 86-4-0
2 R Kings, Mosella, 74-8-0
3 S Julian, Dave Highfield Aacademy, 68-13-0

Norwich DAA Autumn League (Sat)
River Thurne, Potter Heigham & Martham (39 pegs)
1 Dave Reeve, Unreliables, 2-14-0 Potter Heigham maggot 5m roach
jt2 M Harmon, Daiwa Angling Direct and J Weedon, Matrix Image, both 0-2-0
jt4 J Southgate, Matrix Image and S Kindleysides, Unreliables, both 0-1-0
Teams: 
1 Unreliables, 17pts
2 Matrix Image, 18
3 Daiwa Angling Direct Suffolk, 32
Final league: 
1 Unreliables, 8pts
2 Matrix Image, 14
3 Daiwa Angling Direct Suffolk, 18
4 Norwich DAA, 22

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (12 pegs)
1 S Edwards, Packington, 25-11-0
2 D Tresigne, Packington, 23-5-0
3 J Adamson, Packington, 20-0-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Willow & Sycamore Pools (18 pegs)
1 C Newbrook, Oakengates Angling Centre, 42-7-0
2 S Roberts, Oakengates Angling Centre, 39-3-0
3 D Doughty, Woodend, 37-12-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Ghost Pool (12 pegs)
1 C Georgen, Sensas France, 53-12-0
2 P Sibley, ABC, 51-12-0
3 O Boswell, Woodlands, 38-6-0

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (22 pegs)
1 Josh Pace, Sensas Mark One, 44-14-0 peg 3 pellet 13m carp 4lb
2 Mac Campbell, Fenland Rods, 40-4-0 peg 25 maggot 12m carp 3lb
3 J Cartwright, Tackle & Bates, 36-10-0
4 S Godfrey, Tackle & Bates, 33-6-0
5 M Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 30-2-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Club, Canal & Jenny’s Pools (34 pegs)
1 Geoff Edwards, Guru, 100-2-0 Jenny’s peg 18 maggot 11m F1s
2 Jack Danby, Midland Angling Supplies, 70-1-0
3 P Holland, Guru, 68-13-0
4 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 67-15-0
5 C Cameron, Middy/Old Ghost, 65-8-0
6 L Capewell, Maver Gold, 58-11-0 

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (14 pegs)
1 S Fisher, Grantham, 34-4-0
2 T Marshall, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 27-4-0
3 D Booker, Sutton, 25-4-0


SUNDAY

Angling Trust Castle Ashby Winter League (Sun)
Grendon, Scotland & Brickyard Ponds (63 pegs)
1 Danny Hurst, Garbolino RAF, 33-1-0 Grendon peg 15 feeder worm carp
2 Ian Pretty, Maver Milton Keynes, 18-4-0 Brickyard peg 11 long pole pellet carp skimmers
3 F Pizzimenti, Royal Mail, 16-2-0
4 G West, Preston Innovations Black Horse, 11-7-0
5 A Donnelly, Preston Innovations Black Horse, 11-4-0
6 D Martin, Maver Milton Keynes, 10-14-0
Teams: 
1 Preston Innovations Black Horse, 53pts
2 Maver Milton Keynes, 46
3 Garbolino RAF, 35
4 Royal Mail, 30
5 A Team, 29
6 Browning Northants, 29
League: 
1 Preston Innovations Black Horse, 8pts
2 Garbolino RAF, 10
3 Maver Milton Keynes, 13
4 Browning Northants, 14
5 Royal Mail, 19
6 A Team, 20 

Angling Trust Soar Valley Winter League (Sun)
River Soar (70 pegs)
1 Mark Godfrey, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 7-350 Abbey Meadow long pole worm maggot roach perch chub
2 Steve Hemingray, Kamasan Starlets, 6-500 Deeps
3 M Harper, Sensas Midland Angling Supplies, 6-300
4 G Baldock, Quorn AS, 5-800
5 T Cahill, Long Eaton Fed, 5-440
5 D Petch, Long Eaton Fed, 5-110
Teams: 
1 Kamasan Starlets, 24
2 Quorn AS, 29
3 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 39
4 Long Eaton Fed, 42
5 Wigston AS, 43
6 Sensas Midland Angling Supplies, 49
League
1 Kamasan Starlets, 6pts
jt2 Matrix Dynamite Baits Trentmen and Quorn AS, both 9 

Angling Trust Tunnel Barn Farm Winter League (Sun)
New & Extension Pools (40 pegs)
1 Lee Wherritt, Shakespeare Bait-Tech, 66-15-0 New peg 25 maggot 7m F1s
2 Paul Holland, G8, 65-13-0
3 A Neal, Shakespeare Bait-Tech, 54-3-0
4 P Jones, Frenzee, 52-0-0
5 G Edwards, G8, 50-13-0
6 I Exall, Shakespeare Bait-Tech, 50-5-0
Teams:
1 Shakespeare Bait-Tech, 13pts
2 Frenzee, 20
3 G8, 23

Angling Trust Warwickshire Winter League (Sun)
Erewash Canal (48 pegs)
1 John Johnson, Three Counties, 12-0-0 peg 38 bloodworm 11m roach
2 Mick Hatchard, Shakespeare Bait-Tech, 8-9-0
3 A Chisholm, Shakespeare Bait-Tech, 7-15-15
4 D Jackson, Sensas Dams & Lock, 7-12-10
5 D Lewis, Shakespeare Bait-Tech, 7-2-14
6 P Madeley, Sensas Dams & Lock, 6-11-0
Teams: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 15pts
2 Sensas Dams & Lock, 24
3 Three Counties, 25
jt4 Sensas Black Country and Drennan Leicester Sensas, both 31
6 Browning Central, 42
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 4pts
2 Sensas Dams & Lock, 6
jt3 Sensas Black Country and Drennan Leicester Sensas, both 11
5 Three Counties, 14
6 Browning Central, 16

Climax Wold View Fishery (Sun)
Gold Lake (20 pegs)
1 Lee Popham, Wold View, 98-8-0 peg 19 pellet 13m carp 8lb
2 Mark Rodger, Mosella, 91-12-0 peg 21
3 N Hewiss, Ulceby, 62-8-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (12 pegs)
1 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 30-14-0
2 N Parkinson, Dynamite Baits, 25-4-0
3 A Keen, Cross Drove, 22-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery Teams of Four Winter League (Sun)
Moat, Bridge & Croft Pools (32 pegs)
1 Ben Holmes, Dynamite Baits, 15-15-0 Croft peg 22 caster over groundbait 13m roach skimmers
2 Arnie Payling, Peg One Angling Centre, 15-11-0 Moat peg 50 caster over groundbait 6m roach skimmers
3 M Malia, Gateford Angling Supplies, 13-15-0
4 M Wilson, Daiwa Sensas, 13-14-0
5 M Foy, Northern Inn, 13-13-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Reed & Moat Pools (16 pegs)
1 N Stones, Barnsley, 61-15-0
2 P Wright, Leegem Angling, 52-10-0
3 W Lomas, Leegem Angling, 51-12-0

East Midlands Winter League Practice (Sun)
Cock Bank & Factory Bank (60 pegs)
1 Martin Roper, Sensas Mark One, 13-15-0 Factory Bank pinkie and squatt over groundbait 6m and 11m roach perch
2 Andrew Kilby, Stanjay Tackle, 13-6-0 Factory Bank pinkie over groundbait 5m roach perch
3 R Martin, Stanjay Tackle, 12-0-0
4 T Hayden, Stanjay Tackle, 9-13-0

Guru/Bag ‘Em Baits Winter League (Sun)
Decoy Lakes, Beastie Lake (20 pegs)
1 S Godfrey, Decoy, 80-11-0
2 A Playford, Dersingham AC, 77-14-0
3 J Whincup, Frenzee/Bait-Tech, 43-11-0

Hereford DAA Winter League (Sun)
River Wye, Hereford (72 pegs)
1 Damien Scribbens, Fishtastic, 47-8-0 peg 96 waggler maggot dace chub
2 Kev Ellaby, Nomads, 43-6-0 peg 91 worm maggot 9m perch
3 N Davies, Shakespeare Bait-Tech, 39-0-0
4 P Downes, Woody’s, 37-8-0
5 M Greening, Woody’s Academy, 33-8-0
6 M Jones, Wizards, 32-0-0
Teams: 
1 Woody’s, 52pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 49
jt3 DH Angling and Nomads, both 41
5 Wizards, 40
6 ABC Bait, 36 

Larford Lakes Classic Qualifier (Sun)
Specimen Lake (31 pegs)
1 Max Galaszewski, PR Floats, 166-12-0 peg 8 Method feeder and 14m pellet carp skimmers
2 Rob Wiltshire, Cwmbran Angling Nobblers, 100-5-0
3 I Wood, Larford, 68-4-0
4 R Lamb, Larford, 64-15-0
5 P Mountain, HT Angling, 50-1-0
6 M Bull, Frenzee, 45-13-0
Qualifier: R Wiltshire

Leamington AA Garbolino Stratford Classic (Sun)
Warks Avon, Straford-upon-Avon (60 pegs)
1 Steve Brooks, Kettering, 42-11-0 peg 16 Seven Meadows waggler maggot chub
2 Rob Oakey, Shipston on Stour AC, 24-14-0 peg 12 Seven Meadows waggler maggot chub
3 D Haynes, DHP, 22-4-0
4 L Ashby, Banbury, 16-12-0

Meadowlands Fishery Autumn League (Sun)
Lambsdown & Warren Lakes (45 pegs) 
1 Steve Daley, Solihull Angling Centre, 42-10-0 peg 42 Lambsdown Method feeder bread carp
2 Pete Caton, Drennan Banbury gunsmiths, 34-0-0 peg 19 Warren pellet 14m carp skimmers
3 D Orrell, Tusse’s Tackle, 29-2-0
4 C Skyrme, Lane’s Bait, 27-8-0
5 D Pritchard, Lane’s Bait, 26-12-0
League:  
1 Wayne Sharman, Matrix, 5pts
2 Jack Harness, Daiwa/Hydro, 7 (weight)
3 D Gaczynski, Tusse’s Tackle, 7

Moorlands Farm (Sun)
Silver Pool (10 pegs)
1 S Poynton, Old Ghost, 58-13-0
2 M Watson, Daiwa Gordon League, 45-0-0
3 R Kings, Mosella, 43-1-0

Packington Somers Winter League (Sun)
Molands Mere, Little Geary’s, Geary’s Level & Siblings Pools (71 pegs)
1 Phil Canning, Frenzee, 54-7-0 peg 42 Molands Mere waggler bread and maggot 13m carp F1s
2 Lee Richards, Packington, 39-10-0
3 J Newton, Smithy’s Angling, 34-7-0
4 C Toal, Solihull Angling Centre, 33-10-0
5 K Wynn, Lane’s Bait, 29-11-0
6 I Tegg, Ridgemere AC, 28-0-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Sycamore Pool (15 pegs)
1 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 61-10-0
2 P Hemmings, Monkhall, 58-3-0
3 M Jameson, Boldings, 58-0-0

Preston Innovations Woodland View Clubman Championship (Sun)
All lakes (98 pegs)
1 Gary Mitchell, Woodlands, 75-0-0 peg 19 Barley bomb corn carp 10lb
2 Rob Willetts, Brookfields, 63-6-0 peg 39 Arles pellet feeder carp F1s skimmers tench
3 R Wilson, St Stephen’s AC, 59-8-0
4 G Kirkham, Mosella, 58-8-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
House Pool (18 pegs)
1 D Lloyd, Maver Midlands, 50-1-0
2 P Black, Milo, 30-6-0
3 M Bingham, Mosella, 30-0-0

Midlands match results for week commencing Oct 24, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Bridge Pool (12 pegs)
1 D Whiting, March, 104-5-0
2 J Hill, March, 50-10-0
3 D Boswell, Bryden AC, 32-15-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Oak & Willow Pools (15 pegs)
1 I Hughes, Drennan NW, 108-7-0
2 P Shaw, Boldings, 84-12-0
3 M Jameson, Boldings, 62-0-0    

Tunnel Barn Farm (Mon)
Jenny’s & Club Pools (26 pegs)
1 Dan Wooding, Solihull Angling Centre, 118-11-0 peg 8 Jenny’s pellet 13m and edge carp F1s
2 Pete Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets,     100-7-0 peg 15 Jenny’s
3 C Newton, Smithy’s Angling, 81-6-0
4 P Moore, Rugeley Miners, 67-1-0
5 A Williams, Marukyu, 54-15-0
6 D Atkins, Tunnel Barn Farm Vets, 53-7-0


TUESDAY

Janson’s Fishery (Tues)
Munroes Pool (11 pegs)
1 M Taylor, Janson’s, 200-10-0
2 G Woodcock, Janson’s, 148-10-0
3 S Draper, Janson’s, 135-7-0

Moorlands Farm (Tues)
Meadow Pool (12 pegs)
1 M Watson, Daiwa Gordon League, 75-12-0
2 T Stead, Maver West Midlands Police, 73-8-0
3 S Julian, Dave Highfield Academy, 68-6-0

Preston Innovations Woodland View (Tue)
Hay & Barley Pools (15 pegs)
1 R Camden, Peg One, 113-12-0
2 P Bishop, Maver, 93-2-0
3 T Whitcher, Peg One, 61-6-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (17 pegs)
1 J Payling, Woodhouse Angling Centre, 38-9-0
2 D Round, Woodhouse Angling Centre, 32-0-0
3 S Richards, Woodhouse Angling Centre, 29-12-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Preston Innovations Woodland View, Deans & Arles Pools (40 pegs)
1 Dave Adcock, Northfield, 74-10-0 peg 18 Front Deans pellet 3m carp 7lb
2 Paul Foster, Halesowen, 65-4-0 peg 55 Back Deans
3 M Salter, Bromsgrove, 64-12-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Little Geary’s & Molands Mere Pools (54 pegs)
1 Ron Savage, Lane’s Bait, 48-12-0 peg 28 Little Geary’s long pole caster F1s
2 Ray Quinney, Packington, 42-13-0 peg 41 Molands Mere long pole pellet and caster F1s
3 K Nall, Packington Vets, 41-6-0
4 M Brooks, Packington Vets, 33-12-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
High & Top Pools (55 pegs)
1 Ivan Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 116-1-0 peg 15 High pellet edge and Method feeder F1s
2 Barry Duggan, Bailey’s of Warwick, 107-8-0 peg 4 High pellet 6m F1s
3 S Johnson, Acorn Angling, 99-10-0
4 D Kingerlee, Tunnel Barn Farm Vets, 80-9-0
5 K Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 77-12-0
6 C Nixon, Maver Gold, 74-4-0

Westwood Lakes (Tues)
Hawk Lake (15 pegs)
1 M Foy, Bircotes Angling, 75-12-0
2 S Lane, Westwood Lakes, 65-10-0
3 B Harding, Bait-Tech, 55-12-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery (Weds)
Silver Lake (15 pegs)
1 D Marshall, Wold View, 76-4-0
2 C Braithwaite, Wold View, 75-0-0
3 A Ward, Wold View, 72-8-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (13 pegs)
1 M Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 99-0-0
2 T Watling Snr, St Neots, 40-10-0
3 S Easey, Stanjay Tackle, 34-8-0

Drennan Manor Farm Leisure (Weds)
Ash & Middle Pools (15 pegs)
1 R Pharoah, Mosella, 80-4-0
2 P Powell, Moaning Sods, 78-8-0
3 M Lane, Moaning Sods, 72-4-0

Kidderminster DAA Float Only (Weds)
River Severn, Bewdley (27 pegs)
1 Jim Wilson, Kidderminster DAA, 16-8-0 peg 44 stick float and long pole maggot roach
2 Andy Grimes, Barford AA, 14-14-0 peg 40 waggler maggot barbel roach dace
2 John Mills, Smithy’s Angling, 14-14-0 peg 80 waggler maggot roach
4 E Warren, Preston Innovations, 14-12-0
5 A Bruton, Sensas WB Clarke, 13-0-0
6 S Pierpoint, Sensas WB Clarke, 11-12-0

Moorlands Farm (Weds)
Silver Pool (18 pegs)
1 B Tandy, Dave Highfield Academy, 119-8-0
2 P Bailey, Dave Highfield Academy, 89-9-0
3 C Pace, Colin Pace Academy, 72-14-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (21 pegs)
1 Geoff Ringer, Ringer Baits, 51-4-0 peg B21 bomb pellet carp
2 Paul Fox, Foster’s, 46-8-0 peg A19 bomb bread pellet carp
3 P White, Cooper’s Tackle, 40-6-0
4 T Phillips, Attleborough Angling, 35-2-0
5 S Greenfield, Manchester AC, 30-0-0
6 D McDowell, Devon AC, 25-12-0

Solihull Angling Centre (Weds)
Packington Somers, Molands Mere Pool (20 pegs)
1 Lee Richards, Packington, 111-8-0 peg 46 long pole maggot pellet F1s
2 D Wooding, Packington, 84-1-0
3 P Canning, Frenzee, 77-4-0
4 K Wooding, Packington, 63-2-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Chestnut & Sycamore Pools (16 pegs)
1 B Tromans, Fiery Holes, 81-5-0
2 A Williams, Vespe, 78-4-0
3 I Hughes, Drennan NW, 71-9-0    

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (26 pegs)
1 Wayne Chapman, Kinky Pellet Club, 119-15-0 peg 39 pellet 13m carp 7lb
2 Darren Dent, Kinky Pellet Club, 86-14-0 peg 54
3 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 81-15-0
4 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 71-15-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Moat Pool (33 pegs)
1 Reg Turner, Retford, 41-9-0 peg 43 long pole pellet carp skimmers
2 Geoff Hiley, Woodhouse Angling Centre, 41-3-0 peg 35 bomb corn pellet carp
3 D Downes, Killamarsh, 41-0-0
4 L Hewison, Leegem Angling, 36-15-0
5 T Brown, Leegem Angling, 36-7-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match Pool (19 pegs)
1 Steve Draper, Gerry’s of Nottingham, 146-7-0 peg 30 long pole maggot carp 8lb
2 Phil Orton, Janson’s, 111-1-0 peg 33
3 B Batchford, Janson’s, 93-4-0
4 G Wright, Janson’s, 91-12-0
5 T Upton, Janson’s, 91-5-0
6 G Woodcock, Gerry’s of Nottingham, 88-6-0

Moorlands Farm (Thurs)
Bank, Moors & Island Pools (15 pegs)
1 M Watson, Daiwa Gordon League, 139-5-0
2 J Watson, Old Ghost, 78-7-0
3 C Cameron, Middy/Old Ghost, 53-7-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Snake & Reptile Lakes (23 pegs)
1 Susie Smith, Kobra Feeders, 69-12-0 peg 17 Reptile pellet feeder carp
2 Paul Reynolds, Alvechurch Fisheries, 53-2-0 peg 10 Snake long pole bread corn carp
3 A Beehl, Leicester, 47-8-0
4 D Kent, Long Eaton Victoria AS, 20-10-0
5 K Winfield, Syston Casters, 19-0-0
6 G Cook, Mosella, 17-8-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Geary’s Level, Grats & Molands Mere Pools (34 pegs)
1 Ray Quinney, Packington, 33-12-0 peg 15 Molands Mere long pole maggot F1s
2 Allan Ellison, Packington Vets, 31-0-0 peg 10 Geary’s Level bomb pellet carp
3 J McGann, Packington Vets, 26-12-0
4 M Cotton, Packington Vets, 25-1-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Willow & Oak Pools (14 pegs)
1 R Hancox, King’s, 71-13-0
2 D Brown, Maver Midlands, 54-1-0
3 C Jones, Crewe, 48-4-0    

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
Canal, Club, New & Extension Pools (65 pegs)
1 Ken Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 76-4-0 peg 15 Canal pellet 6m and edge carp F1s
2 Alan Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 59-13-0 peg 17 Canal pellet 12m and edge carp F1s
3 B Carr, Tunnel Barn Farm Vets, 51-3-0
4 P Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 47-13-0
5 N Hall, Tunnel Barn Farm Vets, 40-3-0
6 J Berry, Tunnel Barn Farm Vets, 38-8-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Falcon Lake (28 pegs)
1 Richard Kinnersley, Cooper’s Tackle, 109-12-0 peg 42 pellet 14m and 5m F1s
2 Roy Taylor, Westwood Lakes, 102-0-0 peg 44 pellet 9m F1s
3 R Smart, Smart Renders, 90-10-0
4 R Wells, Westwood Lakes, 90-8-0


FRIDAY

Tunnel Barn Farm (Fri)
Club Pool (17 pegs)
1 S Harwood, Drennan Oxford, 98-8-0
2 A Bailey, Daiwa Dons, 95-7-0
3 C Cameron, Middy/Old Ghost, 72-5-0


SATURDAY

Angling Trust/Canal & River Trust Canal Pairs Championships Final (Sat)
Staffs/Worcester Canal, Penkridge (144 pegs)
Individual result:
1 Paul Durrant, 11-170
2 Steve Dudley, 8-500
3 M Marsden, 7-520
4 A Curless, 7-400
5 S Preece, 5-900
6 J Evans, 5-890
Pairs result: 
1 Steve Dudley and Simon Nickless, 140pts
2 Paul Durrant and Rob Durrant, 127
3 L Waldron and M Gorry, 115
4 C Browne and P Holding, 114
5 S Bird and D Trafford, 113
6 W Kearney and D Shaw 112

Barford AA (Sat)
Warks Avon, Barford (30 pegs)
1 Mark Blackburn, Maver, 21-15-0 peg 67 waggler and long pole maggot chub roach dace
2 Jon Walkden, Match Box, 18-14-0 peg 80 waggler and pole maggot chub dace roach
3 T Marshall, Shakespeare/Bait-Tech, 17-14-0  
4 D Harris, Barford AA, 15-8-0
5 D Wooding, Barford AA, 15-2-0
6 N Davies, Shakespeare Bait-Tech, 13-9-0

Barford Lakes (Sat)
Railway Lake (16 pegs)
1 D Cooper, Barford Tackle, 114-11-0
2 D Jarvis, Daiwa Angling Direct, 76-8-0
3 S Spinks, Spalding, 74-5-0 

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (10 pegs)
1 C Vandervleit, Drennan/Bait-Tech, 73-11-0
2 R Heath, Chestnut Pool, 65-3-0
3 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 63-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (32 pegs)
1 A Whitehouse, Scunthorpe Tackle, 134-4-0 peg 58 pellet 11m carp 12lb
2 Steve Clark, Mansfield, 127-10-0 peg 30 long pole pellet carp 14lb
3 B Holmes, Dynamite Baits, 102-14-0
4 D Whiting, March, 96-13-0
5 M Malia, Gateford Angling Supplies, 96-7-0

Decoy Lakes (Sat)
Beastie Lake (16 pegs)
1 S Coaton, Decoy, 111-10-0
2 R Goodson, JVAC, 83-14-0
3 T Edwards, Frenzee, 83-8-0 

Drennan Manor Farm Leisure Winter League (Sat)
Island, Middle & Boundary Pools (22 pegs)
1 Chris Telling, Colmic, 97-12-0 peg 23 Middle long pole pellet carp F1s
2 Frank Donachie, Colmic, 85-14-0 peg 17 Boundary
3 N McKinnon, Preston Innovations, 74-6-0
4 H Kaye, Marukyu, 69-4-0
5 T Brooks, Stratford Fishing & Outdoors, 67-4-0
6 I McCulloch, Manor Farm Leisure, 65-6-0

Kidderminster DAA Teams of Three (Sat)
River Severn, Bewdley (60 pegs)
Individuals: (20 peg zones)
Zone A result:
1 Nigel Marchington, Mark’s, 32-13-0 peg 29 feeder pellet barbel
2 Richard Buxton, Bridgnorth, 20-4-0 peg 14 feeder maggot pellet barbel
Zone B result: 
1 Geoff Maguire, Kidderminster DAA Blue, 19-12-0 peg 72 stick float maggot roach
2 Mark Jones, Sensas Strike Black, 19-2-0 peg 67 bolo rod maggot roach
Zone C result: 
1 Gary Weaver, Halesowen RBL, 15-5-0 peg 80 feeder pellet barbel
2 Nigel Bull, Kidderminster DAA Blue, 14-15-0 peg 111 long pole maggot roach dace
Teams: 
1 Kidderminster DAA Blue, 56pts
2 Sensas Strike Black, 40 (31-2-0)
3 Kidderminster DAA Red, 40 (29-8-0)
4 Mark’s, 39

Larford Lakes (Sat)
Match Lake (27 pegs)
1 R Lamb, Larford, 185-13-0
2 N Colcombe, Larford, 140-14-0
3 P Cook, Frenzee, 114-9-0 

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (22 pegs)
1 M Brownell, Mosborough Tackle Box, 159-0-0
2 L Hardwick, Mosborough Tackle Box, 157-8-0
3 R Evans, Little John, 126-11-0 

Monkhall Fishery (Sat)
Owl Pool (11 pegs)
1 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 106-0-0
2 M Harris, MH Floats/Monkhall, 65-15-0
3 M Griffiths, AS Jones/Wednesfield Angling, 53-0-0

Moorlands Farm (Sat)
Bank, Moors & Island Pools (28 pegs)
1 I Wood, Moorlands, 102-0-0
2 C Richards, Moorlands, 76-0-0
3 R Kings, Mosella, 63-13-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (20 pegs)
1 M Leadbitter, Packington, 60-0-0
2 D Hartshorn, Swan Baits, 50-2-0
3 P Alder, Solihull Angling Centre, 39-13-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Willow & Sycamore Pools (35 pegs)
1 Mark Stephens, Boldings, 104-3-0 Willow peg 7 maggot 12m carp 7lb
2 Harry Colley, Boldings, 90-14-0 Sycamore peg 24 pellet corn and meat 4m and edge carp 8lb
3 D Glebe, Irlam, 74-15-0    
4 A Kyte, Mid-Severn Angling, 69-12-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Back Deans Pool (20 pegs)
1 Andy Pollard, Daiwa Gordon League, 179-12-0 Back Deans peg 24 maggot shallow 13m and edge carp 9lb F1s tench skimmers
2 Chris Robson, Chicken Joe’s, 81-8-0 Front Deans peg 4
3 P Foster, Starlets Vets, 80-8-0

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (22 pegs)
1 Mark Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 116-12-0 peg 25 pellet corn 16m and 5m carp 6lb
2 Guy Dew, Tackle & Bates, 92-10-0 peg 24 maggot 5m carp 5lb
3 J Fulcher, Tackle & Bates, 83-8-0
4 T Dawson, Bait-Tech, 82-6-0
5 R Gowler, JVAC, 80-0-0

Tunnel Barn Farm Winter League (Sat)
All lakes (106 pegs)
1 Paul Holland, Guru, 134-6-0 Canal peg 3 maggot 12m, 8m, 6m and edge carp F1s
2 Andy Bailey, Drennan Banbury Gunsmiths, 114-11-0 Canal peg 8 maggot 4m and edge carp F1s
3 A Mansfield, MAP/Bait-Tech, 104-6-0
4 A Rumble, Maver Midlands, 101-0-0
5 D Shipp, Guru, 98-2-0
6 S Brown, Team Marukyu, 92-4-0
Teams: 
1 MAP/Bait-Tech, 92pts
2 Rugeley Miners, 79
3 Ridgemere AC, 76
4 Drennan Banbury Gunsmiths, 74
5 Maver Midlands, 73
6 ABC, 71

Willow Lakes (Sat)
Match lakes (17 pegs)
1 P Morris Jnr, Notts AA, 75-8-0
2 G Eden, Mansfield, 49-0-0
3 T Marshall, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 43-8-0 


SUNDAY

Angling Trust Castle Ashby Winter League (Sun)
Brickyard, Scotland & Grendon Ponds (63 pegs)
1 Keith Garratt, A Team, 39-8-0 Grendon Pond peg 45 Method feeder and waggler pellet carp skimmers
2 Ian Pretty, Maver Milton Keynes, 35-12-0 Brickyard Pond peg 11 long pole and Method feeder pellet bream
3 B Bright, Garbolino RAF, 33-0-0
4 S Reid, Garbolino RAF, 31-12-0
5 F Pizzimenti, Royal Mail, 25-4-0
6 K Greene, Preston Innovations Black Horse, 24-4-0
Teams:
1 Garbolino RAF, 54pts
2 Maver Milton Keynes, 41
3 A Team, 35
4 Preston Innovation Black Horse, 35 (section wins)
5 Browning Northants, 31
6 Royal Mail, 28
League: 
Jt1 Preston Innovation Black Horse and Garbolino RAF, both 7pts
3 Browning Northants, 8
4 Maver Milton Keynes, 11
jt5 Royal Mail and A Team, both 14 

Angling Trust East Midlands Winter League (Sun)
Old River Nene, Benwick (48 pegs)
1 John Weeden, Matrix Image, 12-15-0 A section whip pinkie over groundbait roach rudd skimmers bleak
2 Pete Vasey, Matrix Image, 11-2-0
3 I Reynolds, Browning Hot Rods, 10-6-8
4 R Hubbard, Stanjay Gold, 10-5-0
Teams: 
1 Stanjay Gold, 21pts
2 Browning Hot Rods, 26
3 Sensas Mark One, 30
4 Matrix Image, 34
League:
Jt1 Browning Hot Rods and Stanjay Gold, both 6pts
3 Sensas Mark One White, 8
4 Matrix Image, 10
5 Stanjay Silver, 16
6 Sensas Mark One White, 17

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sun)
Warks Avon, Warwick (48 pegs)
1 Mark Downes, Sensas, 11-0-0 peg 30 chopped worm and breadpunch plus waggler and maggot roach perch dace
2 John Brooks, 9-6-0
3 J Urruty, Alfreton Angling, 9-3-0
Qualifiers: Mark Downes, Ed Warren and Simon Fry

Climax Wold View Fishery (Sun)
Silver Lake (17 pegs)
1 M Rodger, Mosella, 121-4-0
2 C Mack, Hull Angling Centre, 73-8-0
3 D Berry, Wold View, 66-8-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (13 pegs)
1 N Parkinson, Dynamite Baits, 65-12-0
2 D Pearce Jnr, Wisbech, 56-9-0
3 A Randall, Bait-Tech Waterside, 54-14-0 

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (40 pegs)
1 Steve Clark, Mansfield, 114-13-0 peg 36 pellet 14m and 5m carp 14lb
2 Paul Elliott, Leegem Angling, 114-9-0 peg 28 corn and pellet 13m carp 8lb
3 I Marshall, Leegem Angling, 113-12-0
4 S Gray, Worksop, 107-10-0
5 L Hewison, Leegem Angling, 86-12-0

Decoy Lakes (Sun)
Willows Lake (19 pegs)
1 A King, Dynamite Baits, 115-0-0
2 L Knott, Dynamite Baits, 105-9-0
3 R Goodson, JVAC, 102-10-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Boundary Pool (11 pegs)
1 S Lambley, Manor Farm Leisure, 72-14-0
2 M Hemming, Manor Farm Leisure, 72-12-0
3 P Pickett, Manor Farm Leisure, 58-10-0

Hereford DAA Wye Champs (Sun)
River Wye (140 pegs)
1 Pete Golding, Hereford DAA, 125-3-0 peg 84 Eign Bridge waggler maggot chub
2 Lee Pritchard, Hereford DAA, 90-7-0 peg 95 Eign waggler maggot chub
3 M Maginnis, MAP, 88-15-0
4 S Rowan, Willow Creek, 86-11-0
5 C Harvey, DH Angling, 83-3-0
6 R Jones, Kamasan Starlets, 77-2-0

Izaak Walton Stafford AA Winter League (Sun)
Shropshire Union Canal (60 pegs)
1 Simon Preece, Browning Lifestyle, 14-12-4 Broken Bridge long pole maggot skimmers perch
2 Mel Wood, Four Ashes, 13-11-4 Cables long pole squatt pinkie over groundbait skimmers
3 L Kenyon, Browning Lifestyle, 13-8-0
4 S Mottram, Browning Lifestyle, 12-12-8
5 S Dudley, Sensas Black Country, 11-6-6
Teams: 
1 Maver Wolves, 22pts
2 Browning Lifestyle, 25
jt3 Sensas Black Country and Shakespeare Bait-Tech, both 28
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 88pts
2 Maver Wolves, 96
3 Sensas Black Country Gold, 99
4 Browning Lifestyle Red, 110

Larford Lakes Winter League (Sun)
Match & Specimen Lakes (56 pegs)
1 Chris Cameron, Middy/Old Ghost, 210-1-0 Match Lake peg 42 long pole pellet carp F1s
2 Paul Cook, Frenzee, 168-2-0 Specimen Lake peg 68 Method feeder and long pole pellet carp skimmers
3 R Skellett, Cwmbran Angling Nobblers, 140-10-0
4 J Hudson, Larford, 134-8-0
5 W Jennings, Larford, 128-15-0
6 N McKinnon, Garbolino, 122-3-0
Teams: 
1 Garbolino, 12pts
2 Cwmbran Angling Nobblers, 24
3 Mutters Army, 25
4 Golden Reel Larford, 26

March DAA (Sun)
Old River Nene, March (30 pegs)
1 Colin Slater, Bait-Tech, 24-7-0 end peg on Bypass long pole chopped worm and caster tench perch
2 Ben Jackson, Garbolino RAF, 20-7-0
3 M Kelly, Stanjay Tackle, 20-2-0
4 G Welton, Stanjay Tackle, 15-11-0
5 D Mason, Bill’s Tackle, 15-1-0
6 A Greenwood, Tydd Gote AC, 13-6-0

Meadowlands Fishery Autumn League (Sun)
Warren & Lambsdown Lakes (45 pegs) 
1 Wayne Sharman, Matrix, 152-4-0 peg 18 Lambsdown waggler bread and maggot edge carp 14lb
2 Ian Coxon, Solihull Angling Centre, 138-12-0 waggler meat carp 10lb
3 B Byrd, Swan Baits, 123-14-0
4 G Merritt, Lane’s Bait, 115-2-0
5 S Palser, Guru, 97-0-0

Monkhall Fishery (Sun)
Hawk & Owl Pools (17 pegs)
1 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 127-13-0
2 A Hill, Frenzee, 94-3-0
3 P Newton, Monkhall, 88-10-0

Moorlands Farm (Sun)
Meadow Pool (13 pegs)
1 C Hill, Mosella, 120-5-0
2 A Jackson, Rocklands, 110-8-0
3 I Wood, Moorlands, 101-10-0

Packington Somers (Sun)
Little Geary’s Pool (21 pegs)
1 P Canning, Frenzee, 70-2-0
2 M Brayfield, Gone Fishin’, 55-2-0
3 D Elliott, Packington, 49-4-0

Packington Somers Silverfish Winter League (Sun)
Molands Mere Pool (34 pegs)
1 Ollie Corbett, Packington, 10-12-0 peg 23 long pole maggot skimmers
2 Keith Wynn, Lane’s Bait, 10-0-0
3 R Savage, Lane’s Bait, 9-4-0
4 D Armstrong, Warwick, 9-2-0
5 P Hull, Packington, 7-8-0  

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Willow & Sycamore Pools (32 pegs)
1 Eric Bancroft, Rod & Gun, 111-15-0 Sycamore peg 30 maggot 6m and edge carp 8lb skimmers
2 Andy Williams, Vespe, 75-9-0 Sycamore peg 27 corn and maggot edge carp 7lb skimmers
3 D Warden, King’s, 64-14-0    
4 S Roberts, Oakengates Angling Centre, 63-15-0    

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front & Back Deans Pools (24 pegs)
1 Martin Pritchard, Bilston Angling Centre, 104-1-0 peg 25 Back Deans long pole maggot pellet carp skimmers F1s
2 Paul Sibley, ABC, 103-4-0 peg 4 Front Deans
3 R Wilson, St Stevens, 91-8-0
4 P Bishop, Maver, 79-4-0

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (24 pegs)
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 140-0-0 peg 39 pellet shallow 14m carp 7lb
2 Rich Allen, Kinky Pellet Club, 121-4-0 peg 43 pellet 14m deck carp 6lb
3 P Burt, Gateford Angling Supplies, 112-11-0
4 D Dent, Kinky Pellet Club, 103-10-0
5 W Evans, Sherwood Forest Fishery Juniors, 91-12-0
6 W Chapman, Kinky Pellet Club, 90-14-0

Soar Championships 2016 (Sun)
River Soar, Sutton Bonington (55 pegs)
1 Dave Kimber, Loughborough Soar, 17-5-0 peg 24 maggot 11m chub perch roach skimmers
2 Nick West, Quorn AS, 10-11-0 peg 26 chopped worm and caster 13m tench perch
3 D Breakwell, 9-15-0
4 R Perkins, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 9-3-0
5 D Bickerton, Sensas, 8-3-0
6 L Wright, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 7-13-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Top, Canal & New Pools (46 pegs)
1 Steve Conway, Shakespeare Bait-Tech, 94-2-0 peg 33 New maggot 11m and top kit F1s
2 Lee Werrett, Middy/Bait-Tech, 92-0-0 peg 1 New
3 B Zinnerman, Hand Tied Hooks & Rigs, 86-12-0
4 P Holland, Guru, 86-10-0
5 C Downs, ABC, 85-12-0
6 P Rice, Mosella, 83-14-0

Westwood Lakes (Sun)
Skylark Lake (20 pegs)
1 S Lane, Westwood Lakes, 113-10-0
2 B Young, Westwood Lakes, 107-10-0
3 J Kedzierski, Westwood Lakes, 70-4-0

Midlands match results for week commencing Oct 17, 2016

MONDAY

Tunnel Barn Farm (Mon)
Canal Pool (16 pegs)
1 T Hardy, Tunnel Barn Farm, 92-13-0
2 P Moore, Rugeley Miners, 90-9-0
3 J Johnson, Notts AA, 88-8-0


TUESDAY

Climax Wold View Vets (Tues)
Silver Lake (20 pegs)
1 Nev Fisher, Wold View, 30-8-0 peg 2 pole pellet F1s
2 T Booth, Wold View, 25-12-0 peg 36
3 K Wood, Wold View, 23-4-0

Starlets Packington Somers Vets Pairs (Tues)
Molands Mere, Geary’s Level & Little Geary’s Lakes (68 pegs) 
1 Mick Gibbs, Packington Vets, 69-12-0 peg 7 Little Geary’s long pole caster shallow F1s
2 Ron Savage, Lane’s Bait, 57-9-0 peg 1 Little Geary’s long pole maggot F1s
3 J Lowe, Tornadoes AC, 50-2-0
4 R Quinney, Packington, 48-4-0
Pairs: 
1 Mick Gibbs and Derek Davis, 100-12-0
2 Dave Duggan and Pete Turner, 75-3-0
3 R Savage and D Randle, 65-9-0Pairs
1/Mick Gibbs and Derek Davis 100-12
2/Dave Duggan and Pete Turner 75-3
3/Ron Savage and Dib Randle 65-9

Tunnel Barn Farm Over 50’s Fur & Feather (Tues)
New, Extension, Top & House Pools (60 pegs)
1 Alan Lynes, Banbury Gunsmiths, 94-4-0 Top peg 31 pellet 7m and edge F1s skimmers ide
2 Steve Johnson, Acorn Angling, 87-10-0 Extension peg 9 pellet shallow 12m F1s
3 K Folwell, Drennan/Bag ‘Em Baits, 83-6-0
4 J Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 83-3-0
5 W Sweetman, Rockland, 80-11-0
6 C Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 75-6-0

Westwood Lakes (Tues)
Hawk Lake (14 pegs)
1 B Harding, Maver/Bait-Tech, 99-0-0
2 B Appleby, Westwood Lakes, 70-4-0
3 T Evans, Dynamite Baits, 66-12-0


WEDNESDAY

Climax Wold View (Weds)
Gold Lake (13 pegs)
1 Tony Edwards, Wold View, 87-8-0 peg 37 pole 13m pellet carp
2 P Brocklebank, Wold View, 86-0-0 peg 9
3 M Pillay, MAP, 78-4-0

Kidderminster DAA Float Only (Weds)
River Severn, Bewdley (23 pegs)
1 Geoff Brierley, Willow Creek, 18-10-0 peg 66 roach dace bolo rod and 8m whip maggot
2 Craig Harrison, Attleborough, 15-15-0 peg 58 roach dace and a barbel stick float maggot
3 D Foxall, Kidderminster DAA, 13-15-0
4 A Grimes, Barford AA, 12-10-0
5 M Traves, Sensas Strike, 11-11-0
6 N Cowling, Alcester Sports, 10-12-0

Nisa Feeders (Weds)
Makins Fishery, Lake Two (18 pegs)
1 Terry Sanderson, Angling Man, 56-8-0 Peg B14 bomb pellet carp
2 Dom Gaczymski, Devon AC, 46-0-0
3 P Porter, Rugby, 33-0-0
4 T Phillips, Attleborough Angling, 30-4-0

RAF EMAL (Weds)
Old River Nene, March (16 pegs)
1 Mick Dixon, RAF Old Lags, 13-11-0 whip and 12m breadpunch roach
2 Graham Welton, RAF Old Lags, 13-4-0 8m and whip breadpunch roach
3 C Shaw, Garbolino RAF, 7-9-8
4 I Hoddy, RAF Marham, 5-1-0
5 M Dalziel, Garbolino RAF, 5-0-0
6 P Wray, RAF Old Lags, 3-7-0

Solihull Angling Centre (Weds)
Packington Somers, Molands Mere Pool (18 pegs)
1 Phil Canning, Frenzee, 117-11-0 peg 15 long pole maggot F1s skimmers
2 Danny Tresigne, Packington, 72-7-0 peg 8 long pole caster F1s
3 I Tegg, Packington, 54-12-0
4 K Wooding, Solihull Angling Centre, 48-9-0

Starlets Veterans Northfield AC
Greenhill Fishery, New & Old Pools (29 pegs)
1 Terry Larden, Wythall, 91-4-0 peg 28 New Pool pole pellet carp
2 D Kemp, West Bromwich, 77-8-0
3 L Evans, Kidderminster, 67-0-0


THURSDAY

Nisa Feeders (Thurs)
Avon & Thames Lakes (24 pegs)
1 Suzie Smith, Kobra, 77-10-0 peg 9 Thames pellet feeder carp
2 S Johnstone, Match Catch, 62-14-0
3 T Cockburn, Coalville AC, 58-12-0
4 S Ward, Coalville AC, 54-14-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Molands Mere Pool (40 pegs)
1 Brian Twaites, Packington Vets, 49-8-0 peg 37 pellet feeder carp F1s
2 Keith Deaner, Packington Vets, 49-0-0 peg 52 long pole caster carp F1s
3 D Duggan, Dams & Lock, 39-2-0
4 P Wakeley, Packington Vets, 38-0-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
Club, Top, Jenny’s & Bottom Pools (60 pegs)
1 Reg Davies, Tunnel Barn Farm Vets, 85-10-0 Club peg 18 pellet 6m carp F1s
2 Johnny Merchant, Tunnel Barn Farm Vets 70-5-0 Club peg 9 dobbed bread 14m and pellet 6m carp F1s
3 D Waldron, Tunnel Barn Farm Vets, 60-10-0
4 C Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 60-8-0
5 D Chapman, Tunnel Barn Farm Vets, 59-1-0
6 K Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 58-8-0


SATURDAY

Daiwa Hallcroft Fishery
Moat Pool (21 pegs)
1 Steve Clark, Mansfield, 105-10-0 peg 50 island pole pellet maggot carp
2 J Wilde, Colmic, 62-11-0 peg 57 island
3 M Parson, Hallcroft, 62-8-0
4 N Stones, Barnsley, 61-13-0

Little John Lakes
Maid Marion Lake (22 pegs)
1 S Keyworth, Little John, 164-10-0
2 G Turner, Little John, 134-2-0
3 S Butler, Notts, 104-3-0

Moorlands Farm
Meadow & Moor Pools (28 pegs)
1 N Groves, Fosters, 94-14-0
2 N Kings, Mosella, 88-6-0
3 I Wood, Moorlands, 82-14-0

Packington Somers
Molands Pool (20 pegs)
1 M Leadbitter, Packington, 41-9-0
2 B Lockwood, Packington, 22-9-0
3 R Beasley, Packington, 21-9-0

Preston Innovations Boldings Pools
Sycamore & Willow Pools (31 pegs)
1 Steve Hall, Oswestry, 81-12-0 peg 7 Willow pellet maggot
2 K Melville, Shrewsbury, 81-5-0
3 A Kyte, Mid Severn, 71-2-0
4 M Jameson, Boldings, 69-15-0

Rookery Waters
Jay Lake (22 pegs)
1 Mark Pollard, Matrix/ Dynamite Baits, 126-6-0 peg 30 pellet carp
2 J Fulcher, Tackle & Bates, 101-0-0
3 G Dew, Tackle & Bates, 88-8-0
4 T Watling, Stanjays, 82-0-0


SUNDAY

Daiwa Hallcroft Fishery
Moat Pool (31 pegs)
1 Simon Drayton, Gainsborough, 127-14-0 peg 23 island pellet 8m carp 12lb
2 Phil Wright, Leegem, 118-10-0 peg 81 outer
3 I Jowell, Leegem, 100-6-0
4 W Lomas, Leegem, 99-15-0
5 D Oldham, Maltby, 99-6-0

Decoy Lakes (Sun)
Yew Lake (14 pegs)
1 S Coaton, Decoy, 155-9-0
2 S Godfrey, Decoy, 134-3-0
3 N Swallow, Decoy, 118-13-0

Moorlands Farm
Silver Lake (18 pegs)
1 P Rice, Mosella, 82-4-0
2 C Hill, Mosella, 68-3-0
3 M Watson, DGL, 56-13-0

Sherwood Forest Fishery
Holmedale Lake (24 pegs)
1 Craig Brazier, Gateford Angling Supplies, 128-11-0, peg 54 pole pellet waggler
2 Ryan Martin, KPC, 103-3-0 peg 17
3 M Stanhope, Gateford Angling Supplie, 93-15-0
4 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 92-4-0

Midlands match results for week commencing Oct 10, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Bridge Pool (16 pegs)
1 D Whiting, March, 68-3-0
2 R Holmes, Notts AA, 60-12-0
3 P Schoof, Leegem Angling, 43-9-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Oak & Sycamore Pools (14 pegs)
1 D Matson, Rod & Gun, 92-15-0
2 T Foster, Boldings, 87-3-0    
3 P Shaw, Boldings, 72-5-0

Tunnel Barn Farm (Mon)
Extension Pool (18 pegs)
1 Phil Moore, Rugeley Miners, 119-12-0 peg 5 pellet 6m F1s carp
2 Brian Hodgetts, Tunnel Barn Farm, 101-3-0 peg 25
3 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 87-14-0
4 J Johnson, Notts AA, 74-0-0
5 D Ashby, Tunnel Barn Farm, 70-8-0
6 M Jones, Scrooby’s Angling Centre, 68-2-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Gold Lake (21 pegs)
1 John Isted, Wold View, 52-8-0 peg 18 maggot top kit carp 6lb
2 Steve Dean, Wold View, 50-0-0 peg 24
3 G Porter, Wold View, 48-8-0
4 T Brewitt, Wold View, 45-4-0

Moorlands Farm (Tues)
Meadow Pool (12pegs)
1 S Julian, Dave Highfield Academy, 192-1-0
2 Z Lees, Severn Trent, 152-14-0
3 P Hodge, Dave Highfield Academy, 96-14-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Ghost Pool (12 pegs)
1 T Whitcher, Peg One, 143-14-0
2 J May Jnr, Bilston Angling Centre, 123-4-0
3 P Shergold, Bilston Angling Centre, 79-4-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (16 pegs)
1 S Richards, Woodhouse Angling Centre, 109-4-0
2 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 80-4-0
3 R Brookes, Rivendell AC, 48-1-0
 
Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Moorlands Farm, Silver & Bank Pools (36 pegs)
1 Keith Woodhead, Northfield, 57-12-0 peg 20 Bank maggot edge carp 12lb
2 Eddie Foster, King’s Norton, 38-0-0
3 B Startin, Cofton Hackett, 36-0-0
 
Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Molands Mere & Siblings B Pools (42 pegs)
1 Keith Wynn, Lane’s Bait, 50-1-0 Siblings B peg 3 long pole maggot F1s
2 Dave Duggan, Bailey’s of Warwick, 47-6-0 Molands Mere peg 6 long pole caster carp F1s
3 R Quinney, Packington, 41-12-0
4 D Gibbs, Packington Vets, 37-9-0
 
Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
Top & Bottom Pools (38 pegs)
1 Pete Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 75-3-0 Bottom peg 12 11m pellet carp F1s
2 Alan Lynes, Banbury Gunsmiths, 64-1-0 Top peg 20 pellet 7m F1s skimmers ide
3 J Johnson, Notts AA, 59-0-0
4 S Stokes, Tunnel Barn Farm Vets, 56-1-0
5 B Carr, Tunnel Barn Farm Vets, 51-10-0
6 A Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 51-6-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery Pole Only (Weds)
Gold Lake (10 pegs)
1 C Braithwaite, Wold View, 118-12-0
2 A Ward, Wold View, 106-0-0
3 D Marshall, Wold View, 87-12-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (11 pegs)
1 B Coulson, Littleport, 45-9-0
2 V Cross, Van Den Eynde, 35-8-0
3 T Howard, Fred’s MG, 35-5-0

Drennan Manor Farm Leisure (Weds)
Boundary Pool (10 pegs)
1 S Rich, Moaning Sods, 61-8-0
2 C Telling, Colmic, 54-4-0
3 T Knights, Manor Farm Leisure, 42-10-0
 
Moorlands Farm (Weds)
Silver Pool (16 pegs)
1 R Clarke, Lazy Hill AC, 151-2-0
2 G Reynolds, Colin Pace Academy, 127-4-0
3 B Tandy, Dave Highfield Academy, 112-0-0
 
Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (21 pegs)
1 Sean Greenfield, Manchester AC, 90-4-0 peg B10 Method feeder bomb and edge pellet carp 9lb
2 Pete White, Cooper’s Tackle, 81-8-0 peg A8 corn 13m and edge carp 10lb
3 T Sanderson, Angling Man, 79-0-0
4 T Phillips, Attleborough Angling, 70-12-0
5 J Adamson, Nisa Feeders, 55-12-0
6 C Price, Curzon AC, 43-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Sycamore & Willow Pools (15 pegs)            
1 D Brown, Maver Midlands, 140-10-0
2 S Owen, Monkhall, 103-13-0    
3 A Williams, Vespe, 100-1-0    

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Magpie Lake (17 pegs)
1 T Watling, Stanjay Tackle, 131-12-0
2 J Belshaw, Rookery, 92-6-0
3 K Peacock, Rookery, 83-10-0
 
Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (19 pegs)
1 Sean Storey, Gateford Angling Supplies, 112-12-0 peg 47 pellet 13m carp 6lb
2 Paul Unwin, Gateford Angling Supplies, 94-14-0 peg 32 maggot 13m carp roach skimmers
3 R Redwood, Barnstone AC, 94-1-0
4 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 91-4-0
5 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 80-7-0
6 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 78-1-0
 
Solihull Angling Centre (Weds)
Packington Somers, Molands Mere Pool (17 pegs)
1 D Wooding, Solihull Angling Centre, 122-5-0
2 D Tresigne, Packington, 107-14-0
3 P Canning, Frenzee, 104-5-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Moat Pool (31 pegs)
1 Arnie Payling, Peg One Angling Centre, 78-12-0 peg 2 bomb pellet and corn edge carp 9lb
2 Lee Hewison, Leegem Angling, 77-10-0 peg 27 pellet 6m carp 8lb skimmers
3 D Sewell, James Maude Linden, 71-2-0
4 W Lomas, Leegem Angling, 60-13-0
5 M Hall, Tuxford, 44-4-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match Pool (17 pegs)
1 Paul Defusto, Janson’s, 193-4-0 peg 23 pellet 13m carp 8lb
2 Graham Wright, Janson’s, 179-14-0 peg 26
3 G Woodcock, Gerry’s of Notingham, 166-4-0
4 E Waterfall, Carlton, 153-0-0
5 D Coxon, Janson’s, 144-7-0
6 C Spencer, GOT Baits, 141-9-0
 
Moorlands Farm (Thurs)
Bank, Moors & Island Pools (18 pegs)
1 Ian Wood, Moorlands, 123-2-0 peg 11 Bank paste edge carp
2 Dave Highfield, Dave Highfield Academy, 90-12-0
3 L Boden, Central Trains AC, 75-0-0
 
Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Snake & Reptile Lakes (20 pegs)
1 Daz Dale, Foster’s Team Army, 54-6-0 peg 17 Reptile pellet 6m carp 8lb
2 Albie Beehl, Leicester, 41-12-0 peg 13 Reptile corn 6m carp 7lb
3 P Reynolds, Alvechurch, 37-12-0
4 T Phillips, Attleborough Angling, 23-6-0
5 J Adamson, Nisa Feeders, 22-0-0
6 G Wood, Swan Baits/Scone Zone Floats, 18-0-0
 
Packington Somers Vets (Thurs)
Little Geary’s, Annies & Willow Pools (42 pegs)
1 Allan Ellison, Packington Vets, 62-4-0 peg 5 Little Geary’s long pole pellet carp F1s
2 Michael Gibbs, Packington Vets, 44-5-0 peg 21 Little Geary’s long pole caster F1s skimmers
3 D Hartshorn, Swan Baits, 43-12-0
4 R Evans, Packington Vets, 41-13-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Chestnut Pool (14 pegs)            
1 D Brown, Maver Midlands, 83-1-0
2 M Jameson, Boldings, 55-14-0
3 S Owen, Monkhall, 43-10-0
 
Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
High, Club & Jenny’s Pools (65 pegs)
1 Gaynor Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 70-6-0 High peg 15 Method feeder pellet island F1s
2 Ivan Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 62-10-0 High peg 17 Method feeder pellet island F1s
3 R Marlow, Tunnel Barn Farm Vets, 57-2-0
4 N Bryan, Tunnel Barn Farm Vets, 56-4-0
5 A Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 54-0-0
6 J Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 49-9-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Falcon Lake (28 pegs)
1 Martin Kirk, Westwood Lakes, 138-14-0 peg 30 paste 5m F1s barbel
2 Brian Thompson, Westwood Lakes, 117-8-0 peg 16
3 J Taylor, Sensas Mark One, 101-12-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri)
Moat Pool (10 pegs)
1 J Oldfield, Sheffield, 95-5-0
2 D Whiting, March, 83-13-0
3 A Berisford, Leegem Angling, 72-1-0


SATURDAY

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (12 pegs)
1 M Rodger, Mosella, 103-12-0
2 K Easton, Wold View, 81-0-0
3 A Ward, Wold View, 80-12-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (15 pegs)
1 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 69-9-0
2 N Moore, Avenue Angling, 57-12-0
3 C Nicholas, Grunty Fen, 55-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery Carp/Silverfish Winter League (Sat)
Moat Pool (25 pegs)
1 Paul Elliott, Leegem Angling, 149-13-0 peg 52 pellet corn 13m carp 9lb
2 Wayne Lomas, Leegem Angling, 109-7-0 peg 23 corn pellet 9m carp 12lb
3 P Miles, Rotherham, 86-6-0
4 D Dare, Mansfield, 85-8-0
5 G Gibson, Worksop, 71-14-0

Decoy Lakes (Sat)
Yew Lake (13 pegs)
1 N Clark, Wolverhampton, 149-4-0
2 A Major, Wensum Valley Angling, 145-14-0
3 S Owen, March, 124-9-0

Decoy Lakes (Sat)
Oak Lake (13 pegs)
1 A Scott, Northampton, 109-0-0
2 J Humphries, ABC Bait, 100-0-0
3 S Bailey, Decoy, 98-12-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Middle Pool (10 pegs)
1 S Ford, Daiwa Gordon League/Old Ghost, 151-14-0
2 T Rust, Manor Farm Leisure, 66-2-0
3 A Oakley, Long Acre, 58-6-0

Larford Lakes Classic Qualifier (Sat)
Match Lake (32 pegs)
1 Martin Harrell Larford, 225-0-0 peg 42 Method feeder pellet carp F1s
2 Paul Cook, Frenzee, 196-15-0
3 A Sharman, Larford, 143-8-0
4 L Webster, PR Floats, 138-13-0
5 N Colcombe, Larford, 128-13-0
6 C Cameron, Middy/Old Ghost, 127-0-0

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (23 pegs)
1 M Brownell, Mosborough Tackle Box, 134-15-0
2 P Tatley, Little John, 134-13-0
3 L Hardwick, Mosborough Tackle Box, 126-13-0

Moorlands Farm (Sat)
Meadow & Island Pools (24 pegs)
1 K Roderick, Dave Highfield Academy, 96-15-0
2 I E Mills, Robin’s Timber, 87-6-0
3 I Wood, Moorlands, 75-1-0

Norwich DAA Autumn League (Sat)
River Thurne, Potter Heigham & Martham (45 pegs)
1 Dave Reeve, Unreliables, 37-5-0 long pole worm skimmers
2 S Clark, Matrix Image, 28-4-0
3 M Hanks, Daiwa Angling Direct, 25-5-0
4 R Hubbard, Daiwa Angling Direct, 23-12-0
5 W Anderson, Daiwa Angling Direct, 22-9-0
6 B Weavers, Weevo’s, 20-0-0
League: 
1 Daiwa Angling Direct Black, 11pts
2 Unreliables, 12
3 Matrix Image, 16

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (27 pegs)
1 D Wooding, Solihull Angling Centre, 43-12-0
2 L Richards, Packington, 41-3-0
3 D Elliot, Packington, 35-13-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Willow & Chestnut Pools (18 pegs)            
1 A Kyte, Mid-Severn Angling, 80-5-0
2 A Williams, Vespe, 55-11-0
3 S Hall, Oswestry, 50-4-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Ghost Pool (17 pegs)
1 R Edmunds, Peg One, 124-8-0
2 P Bishop, Maver, 112-8-0
3 P Edmunds, Peg One, 103-4-0

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (25 pegs)
1 Tony Watling, Stanjay Tackle, 123-10-0 peg 35 corn 7m carp 3lb
2 Mark Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 122-2-0 peg 13 pellet 11m and 6m carp 4lb
3 J Fulcher, Tackle & Bates, 85-12-0
4 G Arnold, Hooked Newmarket, 78-12-0
5 R Ashwell, Tackle & Bates, 77-2-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
High Pool (25 pegs)
1 J Danby, Matchman Supplies, 147-12-0
2 M Malin, MAP Bait-Tech, 136-8-0
3 P Holland, Guru, 135-12-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (15 pegs)
1 T Booker, Sutton-in-Ashfield, 70-0-0
2 M Wesselby, Bottesford, 50-6-0
3 J Harrison, Grantham, 46-4-0


SUNDAY

Angling Trust Castle Ashby Winter League (Sun)
All lakes (63 pegs)
1 Roly McEneaney, Castle Ashby A, 39-3-0 peg 26 Brickyard long pole pellet skimmers
2 C Young, Browning Northants, 37-12-0
jt3 I Bradshaw, Maver Milton Keynes and O Lester, Browning Northants, both 31-12-0
5 K Garratt, A Team, 27-8-0
6 S Reid, Garbolino RAF, 27
Teams: 
1 Browning Northants, 44pts
2 Preston Innovations Black Horse, 43
3 Garbolino RAF, 40
4 Royal Mail, 34
5 Maver Milton Keynes, 34
6 A Team, 29

Angling Trust East Midlands Winter League (Sun)
North Level Drain, Tydd Gote (60 pegs)
1 Colin Oakman, Browning Hot Rods, 25-4-0 B section long pole worm maggot perch roach skimmers
2 Richard Martin, Stanjay Tackle Gold, 13-8-0
3 P Spriggs, Sensas Mark One White, 13-1-0
4 S Welford, Browning Hot Rods, 12-8-0
Teams: 
1 Sensas Mark One White, 26pts
2 Stanjay Tackle Gold, 30
3 Browning Hot Rods, 31
4 Matrix Image, 37
5 Sensas Mark One Black, 40
6 Stanjay Tackle Silver, 41

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sun)
Warks Avon, Stratford-upon-Avon (53 pegs)
1 Martin Ward, 49-14-0 peg 11 waggler maggot chub
2 Alan Stephens, Alcester Sports, 25-2-0 peg 59 waggler maggot chub
3 J Robbins, Shakespeare Bait-Tech, 16-3-0
4 M Brush, Daiwa Gordon League, 13-4-0
5 D Holland, Barford AA, 11-15-0
6 A Patchett, Halesowen, 11-7-0
Qualifiers M Ward, A Stephens and M Bedding

Angling Trust Soar Valley Winter League (Sun)
River Soar (70 pegs)
1 Mick Hitchin, Long Eaton Federation, 12-650 peg 3 Waterside long pole worm maggot bream perch roach
2 Sean Ashby, Kamasan Starlets, 11-600 peg 2 Proctors
3 C Lloyd, Midland Angling Supplies, 10-750
4 M Godfrey, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 8-450
5 P Taylor, Wigston, 6-050
6 D Jones, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 5-700
Teams: 
1 Kamasan Starlets, 27pts
2 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 37
3 Quorn AS, 38 (section wins)
4 Wigston, 38
5 Long Eaton Fed, 40
6 Midland Angling Supplies, 44
League:
1 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 3pts
jt2 Kamasan Starlets and Quorn AS, both 5

Climax Wold View Fishery (Sun)
Silver Lake (14 pegs)
1 C Mack, Hull Angling Centre, 110-4-0
2 I Saddler, Wold View, 59-8-0
3 A Bryant, Wold View, 56-12-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (21 pegs)
1 Stewart Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 67-9-0 peg 11
2 Hilton Kemp, Lowestoft, 50-10-0 peg 21
3 J Thompson, Cross Drove, 49-8-0
4 D Sparrow, Viscount Tackle, 46-0-0
5 D Jarvis, Daiwa Angling Direct, 45-4-0
6 R Bond, Matrix Image, 41-2-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (39 pegs)
1 Wayne Lomas, Leegem Angling, 134-0-0 peg 35 pellet 6m carp 12lb
2 Lee Payling, Peg One Angling Centre, 120-2-0 peg 21 pellet 13m carp 11lb
3 J Lebosquet, Garbolino/Bait-Tech, 113-14-0
4 P Elliott, Leegem Angling, 80-9-0
5 G Gibson, Max Tackle, 74-0-0

Decoy Lakes (Sun)
Oak Lake (18 pegs)
1 I Frith, Decoy, 148-6-0
2 N Clark, Wolverhampton, 146-8-0
3 D Carlton, Decoy, 145-4-0

Decoy Lakes (Sun)
Elm Lake (14 pegs)
1 S Roberts, Oakengates Angling Centre, 153-8-0
2 W Shepherd, Dynamite Baits, 144-14-0
3 T McGregor, Decoy, 111-9-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island & Ash Pools (20 pegs)
1 Jason Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 70-4-0 peg 6 Island bomb pellet and pellet 14m carp F1s
2 Steve Partington, Manor Farm Leisure, 65-6-0 peg 5 Ash
3 G Merrepp, Mill Pool AC, 64-6-0
4 P Powell, Evesham Tackle, 44-8-0
5 C Merrepp, Mill Pool AC, 44-0-0

Izaak Walton Stafford AS Winter League (Sun)
Staffs/Worcester Canal (60 pegs)
1 Pete Cox, Sensas Strike, 9-1-0 peg D1 long pole squatt and caster roach perch
2 Neil Owen, Sensas Black Country Gold, 7-13-0
3 D Massey, Shakespeare Bait-Tech, 7-8-8
4 D Bolton, Sensas Black Country Gold, 6-14-0
5 D Williams, Eclipse, 6-6-0
6 S Dudley, Sensas Black Country Gold, 6-1-0
Teams: 
1 Sensas Black Country Gold, 17pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 20
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 60pts
2 Sensas Black Country Gold, 71
3 Wolves Maver Midlands, 74
4 Browning Lifestyle Red, 85

Larford Lakes Classic Qualifier (Sun)
Specimen Lake (40 pegs)
1 Mick Bull, Frenzee, 116-4-0 peg 18 Burr Bank Method feeder pellet carp skimmers
2 Paul Cook, Frenzee, 115-3-0
3 M Galaszewski, PR Floats, 112-13-0
4 B Clark, Vespe, 110-15-0
5 I Wood, Larford, 110-4-0
6 P Briscoe, Larford, 106-14-0

Monkhall Fishery Festival (Sat & Sun)
Owl, Lark, Hawk & Swallow Pools (33 pegs)
Day one result:  
1 Ben Stanford, Monkhall/MH Floats, 141-13-0 peg 14 Swallow maggot shallow 14m pellet and corn edge carp 5lb F1s
2 Gareth Emlyn, Oakengates Angling Centre, 133-4-0 peg 24 Swallow maggot 6m and edge carp 4lb F1s
3 David Emlyn, Oakengates Angling Centre, 121-5-0
Day two result: 
1 Mitchell Davidson, Monkhall/ Oakengates Angling Centre, 150-0-0 peg 10 Hawk maggot shallow 11m and edge carp 3lb F1s
2 Jon Newton, Smithy’s Angling, 143-2-0 peg 11 Swallow maggot 14m carp 4lb F1s
3 M Dawes, Drennan NW, 141-9-0
Overall result: 
1 Ben Stanford, Monkhall/MH Floats, 3pts (282-10-0) 
2 Matt Dawes, Drennan NW, 3 (261-14-0)
3 M Davidson, Monkhall/ Oakengates Angling Centre, 3 (248-14-0) 
4 A Rowbottom, ABC Bait, 3 (214-4-0)
5 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 3 (180-6-0)

Packington Somers (Sun)
Geary’s Level Pool (19 pegs)
1 L Myers, Packington, 49-6-0
2 W Sharman, Matrix/Lane’s Bait, 47-6-0
3 R Savage, Lane’s Bait, 41-8-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Oak & Sycamore Pools (24 pegs)        
1 Dave Hailey, Boldings, 119-5-0 Sycamore peg 33 pellet shallow 13m carp 7lb
2 Tim Cadwalader, Matrix, 83-2-0 Sycamore peg 39 pellet and maggot 8m and edge carp 8lb barbel
3 M Skelton, Oakengates Angling Centre, 80-13-0    
4 E Bancroft, Rod & Gun, 75-4-0

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Arles Pool (16 pegs)
1 T Whitcher, Peg One, 101-12-0
2 C Robson, Chicken Joe, 62-8-0
3 K Slade, Chicken Joe, 57-12-0

Radcliffe Open (Sun)
River Trent, Radcliffe Viaducts (13 pegs)
1 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 26-10-0
2 S Raynor, Matchman Supplies, 23-10-0
3 R Perkins, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 21-10-0

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (25 pegs)
1 Rich Allen, Kinky Pellet Club, 132-3-0 peg 17 pellet 14m and 6m carp 7lb
2 Greg Cooper, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 102-1-0 peg 41 pellet 14m carp 6lb
3 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 95-15-0
4 M Stanhope, Gateford Angling Supplies, 84-11-0
5 R Littlewood, Kinky Pellet Club, 82-3-0
6 R Martin, Kinky Pellet Club, 79-14-0

Steel City AC Classic (Sat & Sun)
Ferry Meadows Country Park, Gunwade & Overton Lakes (48 pegs) 
Day one result: 
1 Geoff Ringer, Ringer Baits, 148-6-0 peg 114 Overton groundbait feeder hair-rigged worm 31 bream
2 Simon Willsmore, Drennan/D&A Tackle, 94-13-0 peg 110 Overton groundbait feeder worm bream
3 P Ringer, Ringer Baits, 86-7-0
Day two result: 
1 Dave Lawrence, Ripley, 140-6-0 peg 63 Gunwade window feeder hair-rigged worm 29 bream
2 Steve Ringer, Daiwa/Guru, 76-10-0 peg 59 Gunwade groundbait feeder hair-rigged worm bream skimmers
3 R Hall, Rotherham, 71-7-0
Overall result: 
1 Geoff Ringer, Ringer Baits, 211-8-0
2 Dave Lawrence, Ripley, 154-2-0
3 S Ringer, Daiwa/Guru, 111-2-0
4 S Willsmore, Drennan/D&A Tackle, 94-13-0
5 P Ringer, Ringer Baits, 86-7-0
6 R Hall, Rotherham, 75-1-0

Trent Individual League (Sun)
River Trent, Laughterton (12 pegs)
1 D Smith, Colmic, 5-14-0
2 J Mills, Nottingham, 3-8-0
3 K Clifton, Lincoln, 3-1-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Top & New Pools (30 pegs)
1 Matt Grey, Beaufort 21 AC, 90-3-0 New Pool maggot edge and 4m F1s
2 Phil Moore, Rugeley Miners, 90-1-0
3 S Conroy, Shakespeare, 83-11-0
4 J Arthur, Drennan, 82-1-0
5 S Lovell, Mosella, 80-0-0
6 L Capewell, Maver Gold Dynamite Baits, 79-8-0

Westwood Lakes (Sun)
Hawk Lake (14 pegs)
1 M Cree, Dynamite Baits, 106-8-0
2 L Morley, Westwood Lakes, 89-6-0
3 T Evans, Dynamite Baits, 69-14-0

Midlands match results for week commencing Oct 3, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Bridge Pool (15 pegs)
1 R Holmes, Notts AA, 103-15-0
2 G Schoof, Wigan, 72-14-0
3 D Whiting, March, 70-8-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Willow & Chestnut Pools (14 pegs)
1 E Bancroft, Rod & Gun, 122-6-0
2 D Matson, Rod & Gun, 109-13-0
3 P Shaw, Boldings, 95-1-0

Tunnel Barn Farm (Mon)
House Pool (21 pegs)
1 John Johnson, Notts AA, 94-10-0 peg 6 maggot 6m and edge F1s carp skimmers
2 Chris Georgen, Sensas France, 86-0-0 peg 29
3 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 64-5-0
4 M Jones, Scooby’s Angling, 64-3-0
5 T Hardy, Tunnel Barn Farm, 62-13-0
6 T Volle, Sensas France, 59-2-0


TUESDAY

Janson’s Fishery (Tues)
Munroes Pool (11 pegs)
1 E Waterfall, Carlton, 300-3-0
2 M Taylor, Janson’s, 284-13-0
3 G Woodcock, Gerry’s of Nottingham, 199-1-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Hay & Barley Pools (14 pegs)
1 C Georgen, Sensas France, 117-4-0
2 V Laurent, Sensas France, 112-0-0
3 T Whitcher, Woodlands, 107-0-0
 
Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Preston Innovations Woodland View, High & Arles Pools (36 pegs)
1 Roger Finch, Dudley, 79-4-0 peg 25 Arles pellet 9m carp 6lb
2 Kevin Saxelby, Northfield, 78-4-0 peg 14 Arles
3 P Foster, Halesowen, 75-12-0


WEDNESDAY

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (14 pegs)
1 N Moore, Avenue Angling, 82-6-0
2 T Howard, Cross Drove, 59-1-0
3 B Coulson, Littleport, 47-2-0

Drennan Manor Farm Leisure (Weds)
Boundary Pool (12 pegs)
1 S Liston, Moaning Sods, 70-14-0
2 F Parker, Moaning Sods, 55-14-0
3 S Rich, Moaning Sods, 52-0-0

Kidderminster DAA Float Only (Weds)
River Severn, Bewdley (13 pegs)
1 S Christian, Sedgeley, 21-8-0
2 M Wilkes, Barford AA, 14-14-0
3 D Hollands, Sensas Portway, 14-2-0
 
Moorlands Farm (Weds)
Meadow Pool (18 pegs)
1 Terry Homer, Dave Highfield Academy, 119-13-0 peg 56 pellet 4m carp F1s
2 Chris Georgen, Sensas France, 107-10-0 peg 14
3 P Hadlington, Dave Highfield Academy, 86-14-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (17 pegs)
1 C Birch, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 93-4-0
2 T Sanderson, Angling Man, 85-10-0
3 L Froggatt, Makin’s Select, 69-10-0
 
Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Ash & Stock Pools (15 pegs)
1 D Brown, Maver Midlands, 86-9-0
2 D Doughty, Woodend, 74-15-0
3 G Palmer, Fitters AC, 63-3-0

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Magpie Lake (20 pegs)
1 A Dilley, Rookery, 97-8-0
2 P Holland, Rookery, 97-0-0
3 J Belshaw, Rookery, 84-12-0
 
Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (18 pegs)
1 Chris Newton, Smithy’s Angling, 112-4-0 peg 46 long pole maggot carp F1s
2 Daniel Tresigne, Packington, 109-9-0 peg 44 long pole pellet F1s
3 L Richards, Packington, 106-2-0
4 S Whittaker, Packington, 96-2-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Bridge & Croft Pools (40 pegs)
1 Tommy Bray, Sheffield, 99-15-0 Bridge peg 14 pellet 6m carp skimmers
2 Keith Crummey, New Packet Inn, 64-8-0 Bridge peg 16 pellet 7m carp
3 D Downes, Killamarsh, 52-6-0
4 S Carr, Doncaster, 46-9-0
5 D Sewell, James Maude Linden, 45-8-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match Pool (13 pegs)
1 C Spencer, GOT Baits, 247-12-0
2 P Defusto, Janson’s, 206-1-0
3 G Wright, Janson’s, 191-4-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Derwent Pool (18 pegs)
1 J Adamson, Nisa Feeders, 49-14-0
2 D Kent, Long Eaton Victoria AS, 43-0-0
3 S Johnstone, Match Catch, 14-8-0
 
Norwich DAA Broads Festival (Weds & Thurs)
Rivers Bure & Thurne (68 pegs)
Day one result:
1 Chris Kelly, Daiwa Angling Direct, 31-12-0 peg 5 St Benet’s roach long pole maggot caster
2 Nick Larkin, Nisa Feeders, 29-7-0
3 R Holding, Colchester, 29-3-0
4 R Hubbard, Daiwa Angling Direct, 28-8-0
5 G Welton, Garbolino RAF, 26-434-0
6 R Watson, Nisa Feeders, 26-2-0
Day two result:
1 Mark Pollard, Daiwa Angling Direct, 36-13-0 peg 4 Potter Heigham roach skimmers long pole worm maggot
2 Steve Kindleysides, Deben, 30-12-0
3 D McCall, Shakespeare Bait-Tech, 30-8-0
4 C Kelly, Daiwa Angling Direct, 29-4-0
5 J Southgate, Sensas Oakwood Angling, 27-4-0
6 W Anderson, Daiwa Angling Direct, 26-15-0
Overall result:
1 Chris Kelly, Daiwa Angling Direct, 2pts
2 Rob Hubbard, Daiwa Angling Direct, 3 (53-15-0)
3 R Holding, Colchester, 3 (47-15-0)
4 S Kindleysides, Deben, 3 (45-3-0)
5 S Clark, Matrix Image, 3 (43-2-0)
6 T Gibbons, Norwich DAA, 3 (41-2-0)
 
Packington Somers Vets (Thurs)
Willow, Annies & Siblings A & B Pools (42 pegs)
1 Michael Gibbs, Packington Vets, 59-2-0 peg 2 Willow long pole caster carp
2 Ray Quinney, Packington, 53-4 peg 3 Willow long pole corn carp
3 D Atkins, Solihull Angling Centre, 38-14-0
4 J Smith, Packington Vets, 35-12-0
 
Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Willow Pool (13 pegs)
1 A Williams, Vespe, 145-2-0
2 E Bancroft, Rod & Gun, 119-11-0
3 A Jenkins, King’s, 105-13-0
 
Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
Bottom, New & Top Pools (60 pegs)
1 Dave Chapman, Tunnel Barn Farm Vets, 67-7-0 peg 5 Bottom pellet 11m paste edge carp F1s
2 Ken Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 63-3-0 peg 27 Bottom pellet 11m paste edge carp F1s
3 S Witherington, Tunnel Barn Farm Vets, 62-11-0
4 R Davies, Tunnel Barn Farm Vets, 59-3-0
5 P Sutor, Tunnel Barn Farm Vets, 57-13-0
6 A Hemmings, Tunnel Barn Farm Vets, 55-3-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri)
Moat Pool (15 pegs)
1 P Miles, Rotherham, 134-8-0
2 M Smith, Mansfield, 131-1-0
3 P Elliott, Leegem Angling, 116-13-0


SATURDAY

Angling Trust/Canals & Rivers Trust Canal Pairs Qualifier (Sat)
Llangollen Canal (76 pegs)
1 Steve Parker, Hodnet AC, 21-14-3 peg A1 Whixall Marina long pole worm bream perch roach
2 Roy Yeomans, Hodnet AC, 7-3-5 peg A4 long pole worm caster bream perch
3 W Pickett, 6-10-4
4 M Owen, Sensas Black Country, 6-10-0
5 D Harper, Weston, 6-7-8
Qualifying pairs:
1 Ben Garbett and Dave Brown, 71pts
2 K Perry and M Owen, 69
3 D Martin and A Marsden, 68
4 N Griffiths and N Harper, 67
5 M Nutt and T Nutt, 67

Barston Masters (Sat)
Barston Lakes, Main Lake (40 pegs)
1 Carl Barnfield, Swan Baits, 92-14-0 peg 15 Method feeder pellet and mini boilies carp 15lb
2 Andy Pell, Guru, 77-0-0 peg 13 Method feeder pellet carp F1s
3 J Morris, Sensas WB Clarke, 75-0-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (15 pegs)
1 N Moore, Avenue Angling, 123-2-0
2 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 77-10-0
3 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 56-10-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (19 pegs)
1 G Nugent, Vale AC, 107-6-0
2 P Miles, Rotherham, 87-13-0
3 D Whiting, NASA, 85-2-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Island & Middle Pools (15 pegs)
1 F Donachie, Colmic, 63-12-0
2 A Jones, Colmic, 56-8-0
3 L Dennick, Colmic, 47-10-0

Holly House Fishery (Sat)
Match Lake (20 pegs)
1 D Gackynski, Elephant & Castle, 40-14-0
2 G Wood, Scone Zone Floats/Swan Baits, 37-6-0
3 B Rafferty, Elephant & Castle, 37-0-0 

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (23 pegs)
1 Tony Avery, Daiwa Gordon League, 26-0-0 peg 14 waggler maggot barbel roach dace
2 Mark Traves, Sensas Strike, 25-11-0 peg 10 stick float maggot chub dace roach
3 L Harries, DH Angling, 23-14-0
4 T Moreton, Preston Innovations, 23-2-0
5 D Foxall, Kidderminster DAA, 22-8-0
6 C Taylor, Bromsgrove, 22-4-0

Larford Lakes Classic Qualifier (Sat)
Match Lake (25 pegs)
1 S Harris, Rod & Gun, 110-12-0
2 M Skidmore, Larford, 70-5-0
3 P Briscoe, Larford, 67-14-0 

Little John Lakes (Sat)
Maid Marion Lake (23 pegs)
1 C Greensides, Dynamite Baits, 141-14-0
2 P Tatley, Little John, 133-14-0
3 S Keyworth, Little John, 127-3-0

Mead Sports & Leisure Broads Championships (Sat)
Rivers Bure & Thurne (98 pegs)
1 Robert Hubbard, Daiwa Angling Direct, 57-12-0 Potter Heigham peg 10 long pole worm caster roach skimmers
2 Dave Rowe, Daiwa Angling Direct, 32-3-0 Martham peg 4 long pole worm caster roach skimmers
3 B Weavers, Sportsman’s, 30-4-0
4 M Runacres, Deben, 38-12-0
5 D Richardson, Daiwa Angling Direct, 28-0-0
6 T Watling, Browning Hot Rods, 27-2-0 

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (28 pegs)
1 D Elliott, Packington, 73-7-0
2 L Richards, Packington, 69-0-0
3 D Lewis, Packington, 49-0-0

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Back Deans Pool (16 pegs)
1 D Hicken, Woodlands, 139-0-0
2 J Dale, Woodlands, 95-2-0
3 M Round, Woodlands, 90-8-0

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (23 pegs)
1 Geoff Arnold, Tackle & Bates, 99-14-0 peg 32
2 Vinny Easey, Stanjay Tackle, 90-12-0 peg 22
3 T McGregor, Tackle & Bates, 74-0-0
4 S Coaten, Ged’s Tackle, 69-4-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Jenny’s & Club Pools (30 pegs)
1 Mark Taylor, Shakespeare/Dynamite Baits, 87-8-0 Club peg 7 long pole and edge maggot pellet carp F1s
2 Pete Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 71-9-0
3 A Williams, Marukyu, 64-9-0
4 P Wheeler, Tunnel Barn Farm, 64-0-0
5 J Harness, Daiwa, 63-0-0
6 S Pulsar, Guru, 61-3-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (17 pegs)
1 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 61-0-0
2 J Belcher, RAF, 55-0-0
3 D Booker, Sutton in Ashfield, 54-4-0 


SUNDAY

Angling Trust Warwickshire Winter League (Sun)
Grand Union Canal, Small Heath (48 pegs)
1 Alasdair Chisholm, Shakespeare Bait-Tech, 7-15-0 peg 57 long pole squatt groundbait roach
2 Darren Massey, Shakespeare Bait-Tech, 7-10-0 peg 11 long pole squatt groundbait roach perch
3 T Yearby, Sensas Dams & Lock, 6-10-0
4 J Johnson, Three Counties, 6-4-15
5 M Derry, Sensas Black Country, 6-3-8
6 T Barker, Shakespeare Bait-Tech, 5-7-8
Teams: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 20pts
2 Sensas Black Country, 21
3 Sensas Dams & Lock, 29
4 Drennan Leicester Sensas, 31
5 Three Counties, 33

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (15 pegs)
1 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 110-14-0
2 D Sparrow, Viscount Tackle, 76-12-0
3 N Moore, Avenue Angling, 68-7-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (40 pegs)
1 Pete Bagshaw, Barnsley Blacks, 106-3-0 peg 16 pellet and corn 5m carp 9lb
2 Ian Taylor, South Kirby, 91-15-0 peg 26 pellet 13m and 5m carp
3 P Ellis, Gainsborough, 88-1-0
4 N Vernon, Gainsborough, 85-4-0
5 G Gibson, Max Tackle, 80-9-0

Decoy Lakes (Sun)
Beastie Lake (20 pegs)
1 R King, SPRO, 168-13-0
2 R Goodson, JVAC, 144-1-0
3 A Major, Wensum Valley Angling, 135-2-0 

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (14 pegs)
1 R Merry, Manor Farm Leisure, 35-4-0
2 C Mulford, Hungerford, 30-8-0
3 G Watts, Manor Farm Leisure, 25-14-0

East Midlands Winter League Practice (Sun)
North Level Drain, Tydd Gote (57 pegs)
1 Graham Welton, Garbolino RAF, 31-15-0 Main Road Bridge section long pole worm tench perch roach
2 Simon Colclough, Browning, 16-9-0 Main Road Bridge section long pole worm tench perch
3 C Oakman, Browning Hot Rods, 15-14-0
4 M Asker, Sensas Mark One, 10-13-0
5 P Spriggs, Sensas Mark One, 10-7-0

Janson’s Fishery (Sun)
Munroes Pool (14 pegs)
1 C Spencer, GOT Baits, 166-1-0
2 S Ward, Janson’s, 157-6-0
3 S Redman, Sensas, 152-11-0

Larford Lakes Classic Qualifier (Sun)
Specimen Lake (40 pegs)
1 Warren Jennings, Larford, 103-13-0 peg 76 pellet 14m carp skimmers
2 Martin Harrell, Larford, 95-9-0 peg 10 cage feeder meat carp skimmers
3 S Poynton, Old Ghost, 93-8-0
4 M Gee, PR Floats, 92-2-0
5 A Perkins, Cwmbran Angling Nobblers, 83-8-0
6 P Mountain, HT Angling, 82-3-0 

Packington Somers (Sun)
Geary’s Level Pool (28 pegs)
1 M Bull, Frenzee, 50-4-0
2 D Hartshorn, Swan Baits, 48-15-0
3 D Elliott, Packington, 42-14-0 

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Back Deans Pool (16 pegs)
1 R Wilson, St Stephen’s WMC, 176-0-0
2 T Whitcher, Woodlands, 106-8-0
3 S Kingston, Woodlands, 102-8-0

SAMFC (Sun)
River Severn, Shrewsbury (28 pegs)
1 Brian Rigby, Shakespeare Bait-Tech, 22-1-0 peg 22 waggler maggot chub
2 Paul Williams, Wirral, 21-1-0 peg 40 whip maggot dace chublets
jt3 I Winter, Foster’s and I Leach, Drennan NW, both 19-4-0
5 B Roberts, Drennan NW, 18-10-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
New Pool (30 pegs)
1 Ian Hendrick, Marukyu, 103-8-0 peg 1 13m and edge pellet maggot F1s
2 Mark Taylor, Shakespeare/Dynamite Baits, 78-15-0
3 A Neal, Milo/Bait-Tech, 77-3-0
4 P Black, Milo, 67-9-0
5 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 63-7-0
6 J Danby, Matchman Supplies, 57-8-0

Midlands match results for week commencing Sept 26, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Bridge & Croft Pools (22 pegs)
1 Dave Whiting, March, 105-1-0 Bridge peg 5 pellet corn edge carp 12lb
2 Chuck Yves, Notts AA, 85-11-0 Croft peg 6 pellet corn edge carp 9lb
3 R Holmes, Notts AA, 72-12-0
4 A Tait, New Packet Inn, 58-1-0
5 D Speight, Sheffield, 53-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Oak & Chestnut Pools (14 pegs)
1 E Bancroft, Rod & Gun, 119-11-0
2 G Roberts, Boldings, 82-13-0
2 P Shaw, Boldings, 82-13-0     

Tunnel Barn Farm (Mon)
New Pool (22 pegs)
1 W Sweetman, Rockland AC, 169-8-0
2 A Harper, Mosella, 124-1-0
3 V Laurent, Sensas France, 88-4-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Gold Lake (21 pegs)
1 Nev Fisher, Wold View, 89-10-0 peg 8 bomb 8mm pellet carp 8lb
2 Mick Ellison, Wold View, 75-4-0 peg 12
3 B Lepley, Wold View, 68-15-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Moat Pool (15 pegs)
1 B Conroy, Wombwell AC, 95-7-0
2 D Whiting, March, 85-9-0
3 P Elliott, Leegem Angling, 76-9-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)    
Sherwood Lake (15 pegs)
1 R Brookes, Rivendell AC, 56-15-0
2  S Richards, Woodhouse Angling Centre, 41-15-0  
3 M Lysaght, Rivendell AC, 40-6-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Lower Broadheath Pools, Sycamore, Old & Willow Pools (38 pegs)
1 Kevin Saxelby, Northfield, 131-10-0 peg 3 Willow maggot edge carp 8lb
2 Tim Guise, Stourbridge, 188-7-0 peg 20 Willow
3 E Foster, King’s Norton, 70-8-0

Starlets Packington Somers Veterans (Tues)
Annie’s & Molands Mere Pools (52 pegs)
1 Ray Quinney, Packington, 82-2-0 peg 43 Molands Mere pellet waggler carp F1s
2 J Roberts, Drennan/Sensas, 72-12-0 peg 48 Molands Mere long pole worm F1s skimmers
3 R Savage, Lane’s Bait, 63-8-0
4 D Hartshorn, Swan Baits, 52-6-0
6 B Calcott, Packington, 44-8-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
High & Jenny’s Pools (43 pegs)
1 Ian Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 95-7-0 peg 50 High pellet 6m and edge F1s
2 Kev Folwell, Drennan/Bag ‘Em Baits, 84-2-0 peg 4 High
3 S Johnson, Acorn Angling, 79-12-0
4 B Duggan, Bailey’s of Warwick, 65-1-0
5 W Sweetman, Rockland AC, 64-2-0
6 D Lutwyche, Hawkesbury, 57-7-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery (Weds)
Silver Lake (14 pegs)
1 S Blanchard, Wold View, 82-12-0
2 R Skelhorn, Wold View, 77-0-0
3 C Braithwaite, Wold View, 74-8-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (10 pegs)
1 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 99-2-0
2 D Sparrow, Viscount Tackle, 81-11-0
3 A Moore, Avenue Angling, 59-14-0 

Drennan Manor Farm Leisure (Weds)
Middle Pool (16 pegs)
1 T Winstone, Bonehill Mill/Kobra Feeders, 125-10-0
2 D Phillips, Ashton Angling Supplies, 75-4-0
3 C Georgen, Sensas France, 72-8-0
 
Frank Barlow Memorial (Weds)
River Trent, Burton-on-Trent (76 pegs)
1 Stu Raynor, Matchman Supplies, 17-4-0 peg 20 Bailey’s roach dace and two chub stick float bread maggot
2 Steve Lowther, Daiwa Dons, 14-15-0 peg 15 Municipal roach perch and a 7lb barbel waggler maggot
3 T Scott, Burton-on-Trent, 14-0-0
4 C Lloyd, Midland Angling Supplies, 12-14-0
5 C Hughes, Rive/Nathan’s of Derby, 12-13-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (21 pegs)
1 John Adamson, Nisa Feeders, 188-14-0 peg B1 Method feeder pellet carp 9lb
2 Andy Thompson, Burton-Upon-Trent, 75-6-0 peg A11 pellet 5m carp 14lb
3 P Twigg, Bacchus & Rhone, 72-6-0
4 C Birch, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 68-8-0
5 T Sanderson, Angling Man, 63-6-0
6 S Greenfield, Manchester AC, 61-8-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Willow & Sycamore Pools (16 pegs)
1 P Shaw, Boldings, 104-4-0
2 J Andrews, Tri-Cast Weston, 102-5-0
3 J Atwell, Kingswinford, 96-8-0

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Magpie Lake (10 pegs)
1 K Peacock, Tackle & Bates, 162-4-0
2 C Saunders, Tackle & Bates, 124-4-0
3 D Lack, Tackle & Bates, 97-12-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (21 pegs)
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 178-0-0 peg 19 pellet 5m carp 8lb
2 Craig Brazier, Gateford Angling Supplies, 149-14-0 peg 17 corn 13m and 6m carp 9lb
3 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 146-15-0
4 S Storey, Gateford Angling Supplies, 115-15-0
5 R Redwood, Barnstone AC, 94-10-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Bridge & Croft Pools (30 pegs)
1 Paul Schoof, Leegem Angling, 105-5-0 Bridge peg 21 cat meat and pellet 6m carp 10lb
2 Frank Brighelli, Rotherham, 72-11-0 Bridge peg 44 feeder corn carp 8lb
3 G Schoof, Leegem Angling, 59-3-0
4 D Downes, Sheffield, 51-3-0
5 C Yves, Chesterfield, 51-1-0

Drennan Manor Farm Leisure (Thurs)
Boundary Pool (14 pegs)
1 S Wheeler, Fisherman’s Friend, 67-8-0
2 F Donachie, Colmic, 62-12-0
3 A Powell, Evesham Discount Tackle, 42-0-0
 
Janson’s Fishery (Thurs)
Munroes & Match Pools (20 pegs)
1 Lee Cowlan, Janson’s, 286-8-0 peg 12 Match pellet 4m carp 9lb
2 Gerry Woodcock, Gerry’s of Nottingham, 282-5-0 peg 18 Munroes maggot 6m and edge carp 11lb
3 S Davies, Janson’s, 280-5-0
4 S Draper, Lakeview Select, 233-14-0
5 P Defusto, Janson’s, 223-15-0
6 R Taylor, Janson’s, 217-12-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Snake & Reptile Lakes (22 pegs)
1 Jimmy Murfitt, Maver Gold, 119-8-0 peg 17 Reptile red maggot 14m and 6m carp 8lb
2 Albie Beehl, Leicester, 95-2-0 peg 4 Reptile corn edge and 12m carp 8lb
3 D Gaczymski, Devon AC, 73-8-0
4 P Reynolds, Alvechurch, 68-8-0
5 M White, Match Catch, 58-0-0
6 B Smithson, Team Makin’s, 54-2-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Geary’s Level & Little Geary’s Pools (39 pegs)
1 Ron Savage, Lane’s Bait, 63-4-0 peg 10 Geary’s Level long pole caster skimmers
2 John Lowe, Tornadoes AC, 60-0-0 peg 17 Little Geary’s pellet waggler F1s carp
3 E Keene, COVPAC, 48-7-0
4 J McGann, Packington Vets, 46-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Willow & Chestnut Pools (15 pegs)
1 E Bancroft, Rod & Gun, 139-6-0
2 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 112-11-0
3 A Naylor, Oakengates Angling Centre, 93-7-0

Rookery Waters (Thurs)
Magpie Lake (12 pegs)
1 K Peacock, Tackle & Bates, 256-10-0
2 J Cartwright, Rookery, 244-8-0
3 D Rawlings, Stanjay Tackle, 150-4-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
High, Club & Jenny’s Pools (60 pegs)
1 Steve Spruce, Tunnel Barn Farm Vets, 122-14-0 peg 15 High pellet 6m maggot edge F1s
2 Alan Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 90-8-0 peg 16 Club
3 D Rowberry, Tunnel Barn Farm Vets, 87-13-0
4 D Todd, Tunnel Barn Farm Vets, 72-9-0
5 S Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 69-15-0
6 D Kingerlee, Tunnel Barn Farm Vets, 69-2-0

Westwood Lakes Daiwa Autumn Festival (Tues – Thurs)
Falcon, Osprey & Skylark Lakes (56 pegs)
1 Ryan Lidgard, Brigg, 3pts (714-7-0)
2 Darren Denton, Westwood Lakes, 3 (630-10-0)
3 R Bond, Matrix Image, 5
4 J Brooks, Middy, 6 (709-8-0)
5 M Cree, Dynamite Baits, 6 (664-6-0)
6 D Shepherd, Maver/Bag ‘Em Baits, 6 (653-0-0)


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (30 pegs)
1 Alan Tait, New Packet Inn, 154-0-0 peg 68 pellet 6m carp 10lb
2 Pete Miles, Rotherham, 152-2-0 peg 64 bomb and 5m pellet carp 8lb
3 P Elliott, Leegem Angling, 115-0-0
4 W Lomas, Leegem Angling, 112-12-0
5 N Hirst, Ackworth AC, 109-0-0

Tunnel Barn Farm (Fri)
Club Pool (16 pegs)
1 S Pulsar, Guru, 232-1-0
2 L Capewell, Maver Gold, 198-2-0
3 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 143-8-0


SATURDAY

Barford Lakes (Sat)
Match Lake (17 pegs)
1 R King, SPRO Barford Tackle, 72-7-0
2 P Ashford, Barford Tackle, 67-1-0
3 S Smith, Waveney AC, 54-6-0 

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (16 pegs)
1 C Braithwaite, Wold View, 127-8-0
2 S Blanchard, Wold View, 92-0-0
3 M Rodger, Mosella, 84-8-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (13 pegs)
1 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 105-11-0
2 S Parker, Daiwa Angling Direct, 94-5-0
3 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 83-8-0 

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Island & Middle Pools (15 pegs)
1 J Jenkins, Mill Pool AC, 144-12-0
2 L Dennick, Colmic, 130-14-0
3 G Donachie, Colmic, 125-0-0
 
Erewash Valley Winter League (Sat)
Beeston Canal (48 pegs)
1 Wayne Swinscoe, Team 1779, 12-15-0 Macro Bridge long pole breadpunch skimmers
2 Pete Allwood, Long Eaton Fed, 11-6-0 Boot’s reeds long pole squatt pinkie roach perch and a 5lb bream
3 J South, Shakespeare Bait-Tech, 10-4-0
4 T Potter, Team 1779, 10-2-0
5 S Holbrook, Three Counties, 9-4-0
6 P Madeley, Long Eaton Fed, 8-5-0
Teams: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 21pts
2 Matchman Supplies, 25
3 Mill Tackle, 29
3 Three Counties, 29
5 Long Eaton Fed, 31
6 Team 1779,     32

Larford Lakes Classic Qualifier (Sat)
Match Lake (31 pegs)
1 Adam Jones, Larford, 124-7-0 peg 22 meat 14m carp F1s
2 L Budworth, Steven’s Tackle, 110-7-0
3 S Parker, Larford, 101-10-0
4 P Bucknall, Little Dawley, 98-8-0
5 I Wood, Larford, 96-7-0
6 S Harris, Little Dawley, 91-6-0 

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (23 pegs)
1 P Tatley, Little John, 134-1-0
2 C Greensides, Dynamite Baits, 114-2-0
3 B Holmes, Dynamite Baits, 99-14-0 

Nisa Feedermasters Series (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (45 pegs)
1 Kevin Paynter, PW Angling, 97-10-0 peg 102 groundbait feeder worm bream skimmers
2 Glen Carter, Sudbury, 65-0-0 peg 101 groundbait feeder worm bream skimmers
3 J Daniels, Preston Innovations Delcac 61-14-0
4 D Reeve, Preston Innovations, 54-14-0
5 C Redgrave, Daiwa Angling Direct, 43-10-0
6 P Udell, Preston Innovations Delcac, 43-4-0
Final league: 
1 Brian Weevers, Sportsman’s, 229-14-0
2 Wayne Anderson, Daiwa Angling Direct, 214-6-0
3 C Redgrave, Daiwa Angling Direct, 200-8-0
4 K Paynter, PW Angling, 198-3-0
jt5 R Finch, Deben and N Larkin, Nisa Feeders, both 187-5-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (22 pegs)
1 R Durrant, Tornadoes AC, 65-6-0
2 S Edwards, Packington, 61-4-0
3 J Galloway, Packington, 47-3-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore Pool (15 pegs)
1 S Owen, Monkhall, 97-6-0
2 H Colley, Boldings, 93-4-0
3 B Tromans, Fiery Holes, 81-12-0    

Rilmac Tidal Trent Teams of Four (Sat)
River Trent, Laughterton, Dunham, Torksey & North Clifton (77 pegs)
1 Al Dyer, Lincs County, 17-11-0 peg 38 Laughterton bolo rod maggot roach
1 Dave Grey, Laneham, 17-11-0 peg 20 Torksey groundbait feeder maggot skimmers hybrids
3 S Edson, Leeds, 16-6-0
4 S Whitfield, Bag ‘Em Baits, 15-3-0
5 A Henry, Shimano/Dynamite Baits, 14-5-0
5 C Inglis, Lincoln Whisby AS, 14-5-0
Teams: 
1 Roy Truman Select, 20pts
2 Turncoats, 28
3 Team Leegem, 32
League: 
1 Roy Truman Select, 16pts
2 Lincs County OAPs, 18
3 Ferryboat, 19
4 Team Leegem, 23
jt5 Worksop and Turncoats, both 28

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (18 pegs)
1 Kevin Peacock, Tackle & Bates, 162-14-0 peg 27 cat meat edge carp 5lb
2 Vinny Easey, Stanjay Tackle, 139-10-0
3 J Belshaw, Tackle & Bates, 116-14-0
4 G Welton, Stanjay Tackle, 112-2-0
5 S Godfrey, Tackle & Bates, 112-0-0

Tunnel Barn Farm Super League (Sat)
Extension & New Pools (42 pegs)
1 Pete Rice, Mosella, 110-0-0 New peg 7 maggot 3m and edge F1s
2 Ben Townsend, Matrix/ABC Baits, 96-13-0
3 A Harper, Mosella, 88-1-0
4 A Jackson, Rocklands, 85-0-0
5 G Edwards, Guru, 81-2-0
6 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 80-1-0 

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (13 pegs)
1 D Booker, Sutton in Ashfield, 111-0-0
2 T Marshall, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 89-0-0
3 T Booker, Sutton in Ashfield, 84-0-0 


SUNDAY

Angling Trust East Midlands Winter League (Sun)
River Nene, Orton Up & Downstream (60 pegs)
1 Martin Caldecote, Stanjay Tackle Gold, 12-5-0 E section long pole worm bream tench
2 Steve Welford, Browning Hot Rods, 7-10-0 C section long pole pinkie roach dace perch bleak
3 D Rawlings, Stanjay Tackle Gold, 5-14-0
4 T Oakman, Stanjay Tackle, 5-9-0
Teams: 
1 Browning Hot Rods, 28pts
2 Matrix Image, 27
3 Stanjay Tackle Gold, 25
4 Sensas Mark One White, 24

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sun)
River Trent, Burton-on-Trent (58 pegs)
1 Richie Reynolds, Bait-Tech, 19-5-0 peg 7 two bream 10lb of roach long pole maggot
2 Mark Downes, Sensas/Kamasan Starlets, 10-12-0 peg 18 roach long pole maggot
3 W Swinscoe, Drennan/Bait-Tech, 9-1-0
4 P Johnson, Coors AC, 9-0-0
Qualifiers: R Reynolds, P Moutrey and A Paddock

Climax Wold View Fishery (Sun)
Canal Lake (15 pegs)
1 D Mountford, Wold View, 104-0-0
2 S Sykes, Wold View, 72-12-0
3 J Golding, Wold View, 46-8-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (23 pegs)
1 T Bolingbrooke, Attleborough, 77-8-0
2 C Nicholls, Grunty Fen, 76-7-0
3 C Vandervleit, Drennan/Bait-Tech, 66-0-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (32 pegs)
1 Paul Elliott, Leegem Angling, 113-6-0 peg 66 bomb pellet and corn 5m carp 9lb
2 Lee Hewison, Leegem Angling, 102-4-0 peg 39 pellet 6m carp 10lb
3 A Capp, Mansfield, 99-0-0
4 I Thompson, Barnsley, 96-13-0
5 S Drayton, Gainsborough, 91-10-0

Decoy Lakes (Sun)
Six Islands Lake (10 pegs)
1 T McGregor, Decoy, 172-14-0
2 D Carlton, Decoy, 164-3-0
3 A Major, Dynamite Baits, 140-14-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Boundary Pool (23 pegs)
1 Mark Malin, MAP/Bait-Tech, 108-6-0 peg 39 pellet 14m carp F1s
2 Gary Watts, Manor Farm Leisure, 41-6-0 peg 31
3 L Dennick, Colmic, 34-14-0

Izaak Walton Stafford Browning Winter League (Sun)
Shropshire Union Canal (60 pegs)
1 Richard Guest, Maver Wolves, 16-12-14 long pole caster bream skimmers
2 Jason Cunningham, Shakespeare Bait-Tech, 12-14-0 long pole pinkie 4lb chub plus roach perch gudgeon
3 N Clayton, Browning Lifestyle, 12-8-0
4 M Savage, Warrington AA, 8-11-7
5 P Dobing, Browning Lifestyle, 8-8-15
6 M Manson, Browning Lifestyle, 8-7-12
Teams: 
1 Browning Lifestyle Red, 19pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 21
3 Sensas Black Country Gold, 24
4 Maver Wolves, 28
5 Sensas Black Country Red, 34
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 40pts
2 Browning Lifestyle Red, 50
3 Maver Wolves, 51
4 Sensas Black Country, 54
5 Warrington AA, 67

Larford Lakes (Sun)
Specimen Lake (18 pegs)
1 I Wood, Larford, 147-10-0
2 G Lewis, Tredegar Tackle, 110-9-0
3 G Reynolds, Frenzee, 101-1-0 

Packington Somers (Sun)
Siblings A & B Pools (20 pegs)
1 L Richards, Packington, 56-4-0
2 N Groves, Foster’s, 53-7-0
3 I Crossman, Browning Central, 37-13-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Oak & Sycamore Pools (18 pegs)
1 D Pritchard, Boldings, 125-1-0
2 G Morris, Boldings, 118-10-0
3 G Emlyn, Oakengates Angling Centre, 113-14-0

Trent Individual League (Sun)
River Trent, Laughterton (13 pegs)
1 J Hackney, Lincoln Whisby AS, 17-14-0
2 J Small, Lincoln, 13-2-0
3 P Richardson, Lins County, 12-2-0 

Tunnel Barn Farm Super League (Sun)
Extension & New Pools (40 pegs)
1 Mark Taylor, Shakespeare Bait-Tech, 129-15-0 Extension peg 9 maggot shallow and deck 6m carp F1s
2 A Mansfield, MAP, 118-15-0
3 P Wheeler, Tunnel Barn Farm, 118-7-0
4 G Edwards, Guru, 117-14-0
5 A Harper, Mosella, 110-8-0
6 N Matthews, Rugeley Miners, 91-10-0
Overall result: 
1 Mark Taylor, Shakespeare Bait-Tech, 206-15-0
2 Geoff Edwards, Guru, 199-0-0
3 P Rice, Mosella, 198-0-0

Midlands match results for week commencing Sept 19, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets
Bridge & Croft Pools (18 Pegs)
1 Keith Crummey, Retford, 118-5-0 peg 42 Bridge Outer pellet pole carp
2 R Holmes, Notts, 99-10-0
3 D Sewell, James Maude AC, 95-10-0

Tunnel Barn Farm (Mon)
House Pool (18 pegs)
1 Wayne Sweetman, Tunnel Barn Farm, 142-9-0 peg 14 maggot 4m deck and shallow 6m F1s carp
2 Gary Makin, Miracle Baits, 133-10-0 peg 6 maggot shallow 6m F1s
3 A Harper, Mosella, 131-10-0
4 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 97-13-0
5 D Chapman, Swan Baits, 94-12-0
6 A Davies, Tunnel Barn Farm, 91-4-0


TUESDAY

Climax Wold View Veterans (Tues)
Ultimate Lake (18 pegs)
1 Charlie Withers, Wold View, 26-12-0 peg 16 pellet
2 C Thornhill, Wold View, 24-8-0
3 J Hood, Wold View, 20-4-0

Moorlands Farm (Tues)
Meadow Pool (23 pegs)
1 Nathan Matthews, Rugeley Miners, 113-13-0 peg 54 pellet 5m carp F1s
2 Ziggy Lees, Dave Highfield Academy, 101-8-0 peg 7
3 C Richards, Moorlands, 95-11-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Little Geary’s & Siblings B Pools (25 pegs)
1 Michael Gibbs, Packington Vets, 117-5-0 peg 5 Little Geary’s long pole caster shallow F1s
2 Joe Roberts, Drennan/Sensas, 82-8-0 peg 19 Little Geary’s long pole caster F1s
3 D Smith, Packington Vets, 56-12-0
4 R Quinney, Packington, 56-10-0

Starlets Veterans Northfield (Tues)
Greenhill Fishery, New & Old Pools (31 pegs)
1 J Pendry, Northfield, 125-12-0 peg 19 New
2 E Foster, Northfield, 101-15-0
3 D Adcock, Northfield, 100-2-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
New & Extension Pools (40 pegs)
1 Dave Kingerlee, Tunnel Barn Farm Vets, 80-14-0 peg 24 New meat bomb F1s
2 Wayne Sweetman, Tunnel Barn Farm, 72-10-0 peg 20 New maggot edge F1s
3 A Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 65-5-0
4 J Johnson, Notts AA, 64-14-0
5 S Johnson, Acorn Angling, 64-4-0
6 C McGurran, Foster’s, 64-1-0

Westwood Lakes (Tues)
Hawk Lake (14 pegs)
1 W Egan, Westwood Lakes, 178-0-0
2 S Lane, Westwood Lakes, 104-8-0
3 P Oglesbee, Westwood Lakes, 94-8-0


WEDNESDAY

Moorlands Farm (Weds)
Bank & Moors Pools (17 pegs)
1 S Julian, Dave Highfield Academy, 113-12-0
2 P Adamson, Moorlands, 107-9-0
3 L Boden, Central Trains AC, 92-9-0
 
Solihull Angling Centre (Weds)
Packington Somers, Molands Mere Pool (12 pegs)
1 P Canning, Solihull Angling Centre, 143-14-0
2 L Richards, Packington, 123-13-0
3 D Lewis, Packington, 106-11-0

Newark Fed (Weds)
River Trent, Redbridge & Crow Trees (17 pegs)
1 Nigel Truman, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 24-2-0 long pole hemp tares roach Crow Trees
2 Malcolm Nicholson, Collingham, 18-4-0 waggler stick float maggot roach Crow Trees
3 N West, Matchman Supplies, 14-0-0
4 C Walton, Dynamaite Baits, 13-4-0
5 T Bunting, Quorn, 12-13-0
6 C Baldwin, Collingham 12-10-0

Nisa Feeders (Weds)
Makins Fishery, Lake Two (20 pegs)
1 Sean Greenfield, Manchester AC,  68-8-0 Method bomb pellet carp
2 D Dale, Foster’s Team Army, 65-4-0
3 R Henrick, Team Marukyu, 64-2-0
4 D Shaw, Makins Select, 61-0-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (16 pegs)
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest, 156-5-0 peg 24 carp 8lb pole pellet
2 M Langton, Sherwood Forest, 154-1-0
3 C Brazier, Gateford Angling, 142-8-0
4 S Storey, Gateford Angling, 129-1-0

Solihull Angling Centre (Weds)
Packington Somers, Molands Mere Pool (12 pegs)
1 P Canning, Solihull Angling Centre, 143-14-0
2 L Richards, Packington, 123-13-0
3 D Lewis, Packington, 106-11-0


THURSDAY

Nisa Feeders (Thurs)
Avon & Thames Pools (26 pegs)
1 Albie Beehl, Leicester, 82-4-0 peg1 Thames corn carp
2 A Morton, Maver Gold, 68-14-0
3 S Huggins, Dynamite Baits, 66-0-0
4 B Rowlands, The Gleve, 65-2-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (22 pegs)
1 Andy Whitehouse, Scunthorpe, 215-15-0 peg 64 island pellet shallow
2 L Hewison, Leegem, 201-15-0
3 A Tait, New Packet Inn, 133-7-0

Tunnel Barn Farm (Fri)
Bottom Pool (16 pegs)
1 Alex Harper, Mosella, 101-4-0 peg 32
2 W Sweetman, Rocklands, 71-10-0
3 C Constable, TBF Vets, 61-12-0


SATURDAY 

Daiwa Hallcroft Fishery
Moat Pool (27 pegs)
1 Gordon Gibson, Worksop, 194-7-0 peg 78 outer carp pellet
2 P Miles, Rotherham, 188-9-0
3 A Sellars, R&R Sports, 153-5-0

Decoy Lakes
Oak Lake (10 pegs)
1 B Smalley, Decoy, 237-13-0
2 A King, Dynamite Baits, 217-15-0
3 D Carlton, Decoy, 209-5-0

Larford Lakes Classic Qualifier
Match Lakes (30 pegs)
1 Sam Brown, Maver, 235-0-0, peg 42 pole pellet short and margins
2 S Skelton, Maver, 218-14-0
3 H Harris, Larford, 190-9-0
4 S Parkes, Larford, 183-11-0
5 N McKinnon, Preston Innovations, 172-12-0
6 P Cook, Frenzee, 169-1-0

Little John Lakes
Friar Tuck Lake (21 pegs)
1 R Evans, Little John, 105-8-0
2 S Dales, Little John, 88-1-0
3 G Bennett, MAP Mansfield, 66-9-0

Moorlands Farm
Bank, Moors & Island Pools (24 pegs)
1 E Mills, Robins Timber, 123-4-0
2 P Eden, DHA, 108-8-0
3 P Hadlington, Club 2000, 102-4-0

Packington Fisheries
Big Geary’s (27 pegs)
1 M Bull, Frenzee, 91-0-0
2 L Richards, Packington, 81-11-0
3 D Elliott, Packington, 63-4-0

Rookery Waters
Magpie Lake (19 pegs)
1 Simon Godfrey, Tackle & Bates, 204-12-0
2 C Saunders, JVAC, 204-2-0
3 J Cartwright, Stanjays, 188-14-0

Tunnel Barn Farm
Extension Pool (21 pegs)
1 D Johnson, Maver Gold, 138-1-0 peg 19
2 J Arthur, Drennan, 127-11-0
3 W Sweetman, Rocklands, 115-5-0

Willow Lakes
Match Lakes (17 pegs)
1 T Booker, Sutton in Ashfield, 92-8-0
2 A Cunnington, Rockley AC, 79-8-0
3 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 67-8-0


SUNDAY

Decoy Lakes
Beastie Lake (12 pegs)
1 B Townsend, Matrix, 287-8-0
2 K Wadge, 173-13-0
3 S Godfrey, Decoy, 138-12-0

Manor Farm Leisure
Boundary & Island Pools (21 pegs)
1 Jason Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 127-4-0 peg 12 Island Pool
2 L Dennick, Colmic, 101-8-0
3 G Watts, Manor Farm, 90-4-0

Moorlands Farm
Silver & Middle Pools (19 pegs)
1 A Morrison, Fishermans Friend, 153-5-0
2 G Reynolds, CPA, 126-6-0
3 C Pace, CPA, 114-2-0

Packington Fisheries
Molands Pool (22 pegs)
1 S Bellion, Packington, 90-4-0
2 J Newton, Smithy’s, 76-15-0
3 K Wynn, Lanes Bait, 72-0-0

Tunnel Barn Farm
New Pool (25 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 144-12-0 peg 26
2 A Harper, Mosella, 143-3-0
3 S Palser, Guru, 120-9-0

Midlands match results for week commencing Sept 12, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Bridge Pool (15 pegs)
1 D Whiting, March, 104-8-0
2 S Cook, New Packet Inn, 96-14-0
3 A Tait, New Packet Inn, 80-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Oak & Willow Pools (15 pegs)
1 R Johnson, Boldings, 116-9-0
2 S Davies, Shrewsbury, 111-3-0
3 M Keene, ABC, 100-14-0    

Tunnel Barn Farm (Mon)
New Pool (18 pegs)
1 B Hodgetts, Tunnel Barn Farm, 120-8-0
2 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 118-8-0
3 G Makin, Miracle Baits, 96-13-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Silver Lake (20 pegs)
1 K Wood, Wold View, 64-8-0
2 M Ellison, Wold View, 43-4-0
3 T Brewitt, Wold View, 42-0-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Moat Pool (18 pegs)
1 A Whitehouse, Scunthorpe, 161-13-0
2 L Hewison, Leegem Angling, 153-6-0
3 K Crummey, New Packet Inn, 127-1-0

Janson’s Fishery (Tues)
Munroes Pool (12 pegs)
1 M Taylor, Janson’s, 338-12-0
2 S Davies, Janson’s, 243-2-0
3 G Woodcock, Gerry’s of Nottingham, 230-6-0
 
Moorlands Farm (Tues)
Bank & Island Pools (11 pegs)
1 S Julian, Dave Highfield Academy, 120-0-0
2 L Boden, Central Trains, 115-4-0
3 P Alley, Dave Highfield Academy, 107-9-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Barley Pool (14 pegs)
1 T Whitcher, Peg One, 167-12-0
2 A Taylor, Maver, 94-0-0
3 A Price, Maver, 85-0-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (12 pegs)
1 T Chandler, Sherwood Forest Fishery, 87-8-0
2 D Round, Woodhouse Angling Centre, 67-4-0
3 M Anderson, Woodhouse Angling Centre, 36-11-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Preston Innovations Woodland View, Front & Back Deans Pools (36 pegs)
1 Eddie Foster, King’s Norton, 191-9-0 peg 5 Front Deans dead maggot edge carp 12lb
2 Paul Foster, Halesowen, 108-0-0 peg 18 Front Deans
3 K Saxelby, Northfield, 100-11-0
 
Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Molands Mere & Annies Pools (56 pegs)
1 John McGann, Starlets Vets, 73-13-0 peg 45 Molands Mere bomb pellet carp F1s
2 Terry Gibbons, Packington Vets, 42-12-0 peg 2 Annies long pole pellet F1s
3 E Keene, COVPAC, 40-0-0
4 A Robinson, Packington Vets, 39-10-0
 
Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
High, Jenny’s & Club Pools (45 pegs)
1 John Johnson, Notts AA, 85-2-0 peg 6 High maggot top kit and edge F1s
2 Alan Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 83-12-0 peg 21 High pellet shallow 4m F1s
3 J Berry, Tunnel Barn Farm Vets, 78-13-0
4 S Johnson, Acorn Angling, 76-14-0
5 W Sweetman, Tunnel Barn Farm, 74-11-0
6 G Makin, Miracle Baits, 72-3-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery Pole Only (Weds)
Gold Lake (12 pegs)
1 M Rodger, Mosella, 131-8-0
2 D Marshall, Wold View, 94-4-0
3 R Skelhorn, Wold View, 77-0-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (18 pegs)
1 R Bond, Maver Image, 95-6-0
2 V Easey, Stanjay Tackle, 54-9-0
3 J Drakulic, Matrix Image, 52-8-0

Kidderminster DAA Float Only (Weds)
River Severn, Bewdley (13 pegs)
1 G Brierley, Willow Creek, 19-0-0
2 M Maginnis, MAP, 16-14-0
3 D Foxall, Kidderminster DAA, 15-13-0
 
Moorlands Farm (Weds)
Silver Pool (11 pegs)
1 J Baggaley, Steven’s Tackle, 152-4-0
2 T Stead, Maver West Midlands Police, 138-11-0
3 P Eden, Dave Highfield Academy, 134-6-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (21 pegs)
1 Lee Westwood, Lichfield, 105-10-0 peg A20 pellet waggler and pellet shallow 14m carp
2 Rob Henrick, Team Marukyu, 84-10-0 peg A5 corn edge carp
3 J Adamson, Nisa Feeders, 72-0-0
4 P Twigg, Bacchus & Rhone, 71-4-0
5 D Causen, Ibstock Tackle, 57-8-0
6 S Greenfield, Manchester AC, 54-8-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Beech & Ash Pools (14 pegs)
1 D Brown, Maver Midlands, 167-9-0
2 P Evans, Boldings, 101-1-0
3 S Owen, Monkhall, 81-6-0
                
Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (19 pegs)
1 Carl Brown, Sherwood Forest Fishery, 183-4-0 peg 21 pellet 14m and edge carp 7lb
2 Ray Redwood, Notts Fire Service, 135-15-0 peg 17 meat 13m carp 4lb
3 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 122-15-0
4 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 104-6-0
5 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 89-3-0
6 G Mawby, Gateford Angling Supplies, 80-3-0
 
Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (14 pegs)
1 J Newton, Smithy’s Angling, 139-9-0
2 J Burchell, Packington, 110-7-0
3 L Richards, Packington, 107-10-0

Tunnel Barn Farm (Weds)
Club Pool (15 pegs)
1 A Harper, Mosella, 131-8-0
2 W Sweetman, Rockland AC, 102-4-0
3 P Moore, Rugeley Miners, 85-10-0


THURSDAY

Coors AC Trent Festival (Tues – Thurs)
River Trent, Burton-on-Trent (78 pegs)
Day one result: 
1 Fred Prudham, Medlock Bridge, 15-0-0 Sherratt’s waggler and stick float maggot perch roach
2 Leigh Gardner, Shakespeare Bait-Tech, 14-8-0
3 R Moore, Chesterfield, 13-4-0
4 S Merry, Shakespeare Bait-Tech, 13-2-0
5 A Round, Browning Lifestyle, 12-6-0
Day two result: 
1 Steve Sanders, Preston Innovations, 13-10-0 Ferrybridge maggot over groundbait 14.5m roach dace
2 Tony Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 12-14-0
3 S Bell, Leeds, 12-12-0
4 M Nicholson, Collingham, 12-6-0
5 I Foster, Coors AC, 12-4-0
Day three result: 
1 Tony Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 15-12-0 Shardlow bolo maggot roach
2 Steve Lowther, Daiwa Dons, 14-12-0
3 M Halksworth, Chesterfield, 13-1-0
4 N Harper, Derby, 12-14-0
5 H Clapham, Coors AC, 12-12-0
Overall result: 
1 Steve Newns, Bradford, 6pts
2 Sam Merry, Shakespeare Bait-Tech, 8
3 S Wildsmith, Drennan Barnsley Blacks, 9
4 J Harper, Derby, 10 (weight)
5 N West, Matchman Supplies, 10
6 C Talbot, Barford AA, 11

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Bridge & Croft Pools (26 pegs)
1 Daz Oldham, Maltby, 143-0-0 peg 43 Bridge pellet shallow 11m carp 8lb
2 Arnie Payling, Peg One Angling Centre, 128-14-0 peg 5 Bridge pellet 10m carp skimmers
3 A Sellars, R&R Sports, 104-10-0
4 G Hiley, Mansfield, 71-4-0
5 R Holmes, Notts AA, 61-13-0

Moorlands Farm Summer Festival (Tues – Thurs)
Bank, Island & Meadow Pools (15 pegs)
Day One winner: C Hill, Mosella, 218-3-0
Day two winner: G Clarke, Browning West Midlands, 168-3-0
Day three winner: C Hill, Mosella, 170-1-0
Overall result:
1 C Hill, Mosella, 3pts
2 G Clarke, Browning West Midlands, 4
3 J Watson, Old Ghost, 6
 
Moorlands Farm (Thurs)
Bank & Island Pools (11 pegs)
1 K Wright, 160-1-0
2 C O’Keefe, 118-13-0
3 D Highfield, 105-5-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Snake & Reptile Pools (26 pegs)
1 Dom Gaczymski, Devon AC, 88-0-0 peg 17 Reptile maggot edge carp
2 Simon Skelton, Maver/Dynamite Baits, 61-4-0 peg 13 Snake pellet 14m and edge carp
3 B Greenbury, Leicester, 58-0-0
4 F Didio, Burton-Upon-Trent, 54-8-0
5 A Beehl, Leicester,     53-0-0
6 S Smith, Kobra Feeders, 48-8-0
 
Packington Somers Vets (Thurs)
Little Geary’s, Grats & Siblings B Pools (32 pegs)
1 Raymond Evans, Packington Vets, 81-6-0 peg 29 Little Geary’s candle pellet carp F1s
2 Ron Savage, Lane’s Bait, 62-4-0 peg 7 Little Geary’s long pole pellet F1s
3 B Calcott, Packington Vets, 53-0-0
4 E Keene, COVPAC, 51-3-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Sycamore Pool (15 pegs)
1 A Williams, Vespe, 80-14-0
2 G Roberts, Boldings, 78-13-0
3 P Evans, Boldings, 67-0-0    

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Skylark Lake (41 pegs)
1 Ade Freeman, GOT Baits, 87-8-0 peg 9 pellet 14m and edge carp F1s barbel
2 Paul Harsley, Dave’s Peg, 84-0-0 peg 26
3 B Harmer, Codgers AC, 78-0-0
4 R Wells, Westwood Lakes, 76-12-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (23 pegs)
1 Daz Oldham, Maltby, 163-3-0 peg 45 pellet 6m carp 12lb
2 Steve Clark, Mansfield, 139-2-0 peg 70 pellet 5m and edge carp 9lb
3 L Armstrong, One Arm Bandit, 134-15-0
4 M Parsons, Hallcroft, 132-8-0
5 P Miles, Doncaster, 103-14-0


SATURDAY

Barford AA Teams of Six (Sat)
Warks Avon, Barford (60 pegs)
1 Steve Maher, Sensas WB Clarke, 69-8-0 peg 83    long pole caster 10 barbel and a bream
2 Ian Winter, Sensas WB Clarke, 28-0-0 peg 58 waggler maggot chub
3 M Davies, Match Box, 18-0-0   
4 D Young, Chiltern Bait, 15-8-0
5 B Fulford, Avon Club, 14-10-0
6 J Burton, Bailey’s of Warwick, 14-9-0
Teams: 
1 Sensas WB Clarke, 21pts
2 Bailey’s of Warwick, 24
3 Shakespeare Bait-Tech, 28
4 Match Box,     29
4 Chiltern Bait, 29
6 Avon Club, 35

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (13 pegs)
1 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 227-12-0
2 A Clarke, Wold View, 133-8-0
3 G Porter, Wold View, 64-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (16 pegs)
1 J Wilde, Colmic, 206-1-0
2 S Clark, Mansfield, 166-1-0
3 I Jowell, Leegem Angling, 119-1-0

Decoy Lakes (Sat)
Cedar Lake (14 pegs)
1 A King, Dynamite Baits, 174-2-0
2 B Smalley, Decoy, 112-4-0
3 R Chamberlain, Decoy, 111-5-0

John Cooper Memorial (Sat)
Moorlands Farm, Meadow, Bank, Moors & Island Pools (31 pegs)
1 Ian Wood, Moorlands, 182-10-0 Bank peg 26 paste edge carp
2 Chris Hill, Mosella, 144-10-0
3 S Stewart, Allan’s Tackle, 141-11-0
4 G Clark, Browning West Midlands, 130-3-0
5 P Mansell, Worcester, 105-5-0
6 A Esprey, Moorlands, 103-5-0

Larford Lakes Classic Qualifier (Sat)
Match Lakes (24 pegs)
1 M Daws, Grinder AC, 165-5-0
2 N McKinnon, Preston Innovations, 163-2-0
3 J Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 152-13-0

Little John Lakes (Sat)
Maid Marion Lake (23 pegs)
1 L Hardwick, Mosborough Tackle Box, 183-8-0
2 P Tatley, Little John, 148-8-0
3 G Westwater, MAP/Bag ‘Em Baits, 132-11-0

Nisa Feedermasters Series (Sat)
River Yare, Langley – Claxton (50 pegs)
1 Carl Redgrave, Daiwa Angling Direct, 69-4-0 peg 157 Langley groundbait feeder worm bream skimmers
2 Simon Newman, Daiwa Angling Direct, 39-12-0 peg 145 Langley groundbait feeder worm bream skimmers
3 J Platten, Nisa Waveney, 38-4-0
4 I Cochrane, Great Yarmouth, 30-2-0
5 N Gooch, Dereham DAC, 23-4-0
6 P Hudson, Deben, 22-14-0

North V South (Sat)
Tunnel Barn Farm, all Lakes (200 pegs)
1 Adam Rumble, Maver Midlands, 153-9-0 Extension peg 22 pellet shallow 13m carp F1s
2 Brad Parkes, Maver Gold, 133-10-0 High peg 48 pellet 13m F1s
3 R Shipp, Bristol, 115-9-0
4 M Malin, MAP, 114-8-0
5 J Holloway, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 114-7-0
6 T McGuinn, Tunnel Barn Farm, 98-4-0

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (24 pegs)
1 J Birchill, Packington, 97-13-0
2 L Richards, Packington, 73-4-0
3 R Savage, Lane’s Bait, 62-13-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore & Chestnut Pools (20 pegs)
1 Ralph Johnson, Boldings, 100-2-0 Sycamore peg 30 caster shallow 14m carp 7lb skimmers
2 Terry Edwards, Swan Elite, 84-10-0 Sycamore peg 13    maggot and pellet edge carp 8lb
3 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 75-7-0    
4 G Roberts, Boldings, 66-0-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Front Deans Pool (16 pegs)
1 K Slade, Cannock, 179-0-0
2 J Dale, Woodlands, 143-8-0
3 L Pinder, Manchester, 121-0-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (17 pegs)
1 J Belcher, RAF, 82-4-0
2 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 73-0-0
3 P Smith, Willow Lakes, 62-8-0 


SUNDAY

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sun)
River Wye, Breinton & Eign (60 pegs)
1 Steve Williams, Shakespeare Bait-Tech, 81-6-0 Breinton waggler and feeder maggot chub
2 Paul Bick, Shakespeare Bait-Tech, 74-8-0 Eign blockend feeder pellet barbel
3 P Davies, Shakespeare Bait-Tech, 50-3-0
4 T Noke, Bartonsham, 48-8-0
Qualifiers: S Williams, P Bick and T Noke

Climax Wold View Fishery (Sun)
Ultimate Lake (11 pegs)
1 B Shepherd, Wold View, 43-0-0
2 S Piggott, Wold View, 31-12-0
3 F Church, Wold View, 29-4-0

Cross Drove Fishery Qualifier Final (Sat & Sun)
Hockwold (63 pegs)
Day one result: 
1 Stewart Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 76-3-0 peg 69 cat meat and corn 14.5m carp 12lb F1s
2 Tony Guy, Venue Expert, 75-4-0 peg 15
3 N Adcock, Browning Hot Rods, 56-4-0
jt4 J Barrowman, PW Angling and T Watling Snr, St Neots, both 36-5-0
6 C Styles, Frenzee Prison Service, 34-8-0
Day two result: 
1 Nathan Moore, Avenue Angling, 101-11-0 peg 22 cat meat and corn 13m carp 14lb F1s
2 Jamie McGuire, Rib Valley Angling, 48-6-0 peg 51
3 R Bond, Matrix Image, 44-12-0
4 D Jarvis, Daiwa Angling Direct, 44-9-0
5 J Sheppard, Sensas Coleman’s Bait & Tackle, 39-12-0
6 R Finch, Deben, 37-8-0
Overall result: 
1 Nathan Moore, Avenue Angling, 107-2-0
2 Stewart Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 101-10-0
3 J McGuire, Rib Valley Angling, 79-0-0 

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (38 pegs)
1 Paul Eliott, Leegem Angling, 105-10-0 peg 19 bomb corn meat pellet carp 12lb
2 Jamie Wilde, Colmic, 104-10-0 peg 107 pellet shallow 14m meat and maggot edge carp
3 A Whitehouse, Scunthorpe, 86-12-0
4 A Sellars, R&R Sports, 80-12-0
5 N Vernon, Gainsborough, 72-12-0

Decoy Lakes (Sun)
Beastie Lake (19 pegs)
1 C Williams, Colmic, 171-5-0
2 B Townsend, Matrix/ABC Baits, 171-4-0
3 S Smith, Decoy, 158-8-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island & Middle Pools (24 pegs)
1 Chris Cameron, Middy/Old Ghost, 129-2-0 peg 3 Middle pellet shallow 14m F1s carp
2 Scott Rhodes, Clampits, 118-4-0 peg 13 Middle
3 R Young, Kamasan, 94-0-0
4 J Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 90-4-0

Izaak Walton AA Browning Winter League (Sun)
Shropshire Union Canal (60 pegs)
1 Daz Lewis, Shakespeare, 35-2-0 Rose Bush peg chopped worm and caster 14m skimmers
2 Callum Shepherd, Sensas Strike, 26-14-0 long pole caster skimmers
3 D Bolton, Sensas Black Country, 12-10-0
4 R Guest, Maver Midlands Wolves, 12-7-12
5 L Kenyon, Browning Lifestyle Red, 11-12-0
Teams: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 19pts
2 Maver Midlands Wolves, 23
jt3 Sensas Black Country and Sensas Strike, both 30
5 Browning Lifestyle Red, 31

Larford Lakes Classic Qualifier (Sun)
Specimen Lake (32 pegs)
1 Mick Bull, Frenzee, 94-11-0 peg 60 Method feeder pellet carp skimmers
2 Max Galaszewski, PR Floats, 89-9-0
3 R Lamb, Larford, 80-12-0
4 D Bache, HT Angling/Bag ‘Em Baits, 78-4-0
5 D Baker, Tredegar Tackle, 75-10-0
6 C Senter, Shakespeare Bait-Tech, 70-11-0
Qualifiers: M Bull and M Galaszewski

Matrix Tidal River Trent Festival (Fri-Sun)
River Trent, Dunham, North Clifton & Laughterton (56 pegs)
1 Alan Henry, Shimano/Dynamite Baits, 3pts
2 Alistair Ogilvie, Sensas, 4
2 T Bunting, Quorn, 4
5 P Richardson, Lincoln Whisby, 5
5 P Moutrey, Scunthorpe Angling, 5
5 J Small, Lincoln Whisby, 5

Monkhall Fishery (Sun)
Hawk Pool (11 pegs)
1 C Jones, Monkhall, 139-15-0
2 Mark Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 105-2-0
3 Morgan Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 80-10-0

Moorlands Farm (Sun)
Silver & Moors Pools (27 pegs)
1 A Varden, Mosella, 120-10-0
2 N Groves, Foster’s, 120-3-0
3 I Mills, Robin’s Timber, 115-14-0 

Packington Somers (Sun)
Geary’s Level Pool (15 pegs)
1 S Bellion, Packington, 55-4-0
2 P Canning, Frenzee, 53-4-0
3 M Leadbetter, Packington, 50-12-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Sycamore & Chestnut Pools (24 pegs)
1 Andy Kyte, Mid-Severn Angling, 192-6-0 Sycamore peg 50 caster shallow 13m and maggot edge carp 9lb barbel
2 Nigel Clarke, Monkhall, 149-8-0 Chestnut peg 21 maggot and corn edge carp 8lb skimmers
3 G Emlyn, Oakengates Angling Centre, 141-11-0    
4 S Roberts, Oakengates Angling Centre, 120-12-0

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front Deans Pool (15 pegs)
1 K Slade, Cannock, 182-6-0
2 D Parry, DECCA AC, 134-8-0
3 T Jones, Golden Maggot AC, 131-8-0

River Yare Pairs Champs (Sun)
River Yare, Langley (30 pegs)
1 T Anderson, Daiwa Angling Direct, 18-2-0
2 P Hudson, Deben, 17-2-0
3 M Caldecote, Stanjay Tackle, 15-13-0
Pairs: 
1 M Pollard and T Anderson, 3pts
2 M Caldecote and A Williams, 4
3 B Gooech and M Hanks, 9

Sensas Soar Masters Final (Sun)
River Soar, Sutton Bonnington (32 pegs)
1 Darran Bickeron, Sensas, 16-15-0 peg 84 three bream plus bits groundbait feeder maggot worm
2 Jason Scrivener, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 10-10-0 peg 46 perch worm long pole
3 M Parkin, Kamasan Starlets, 9-11-0
4 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 9-4-0
5 R Winfield, Sensas Bennett’s Bait & Tackle, 8-10-0
6 J Woodget, Sensas, 8-4-0

Steel City AC (Sun)
Ferry Meadows Country Park (40 pegs)
1 Sean Stokes, Ripley, 38-7-0 peg 116 Overton groundbait feeder worm bream skimmers
2 Harry Murphy, Peterborough, 37-5-0 peg 114 Overton groundbait feeder worm maggot bream skimmers
3 M Hucknall, Cambridge, 34-6-0
4 R Fryer, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 30-6-0
5 Mick Walcott, 29-10-0
6 M Smith, SPRO, 25-6-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Extension & House Pools (40 pegs)
1 Ade Mansfield, MAP, 147-9-0 House peg 31 maggot 16m and 6m shallow F1s
2 Matt Bingham, Mosella, 138-2-0
3 R Kerridge, Tunnel Barn Farm, 109-14-0
4 N Matthews, Rugeley Miners, 86-11-0
5 P Moore, Rugeley Miners, 69-6-0
6 S Poynter, Sensas, 69-3-0

Midlands match results for week commencing Sept 5, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Croft & Bridge Pools (18 pegs)
1 S Taylor, Rotherham, 106-0-0
2 B Thomas, York, 91-11-0
3 A Tait, Packet Inn, 65-2-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Beech Pool (12 pegs)
1 R Johnson, Boldings, 130-10-0
2 H Colley, Boldings, 95-12-0
3 D Matson, Rod & Gun, 84-12-0    

Tunnel Barn Farm (Mon)
New Pool (15 pegs)
1 G Young, Young’s MG, 103-15-0
2 C Chamberlain, Tunnel Barn Farm, 103-5-0
3 D Chapman, Swan Baits, 100-6-0
 
Tunnel Barn Farm (Mon)
Extension Pool (16 pegs)
1 Will Crowder, Ultimate Pellet, 148-2-0
2 P Rice, Mosella, 130-4-0
3 A Harper, Mosella, 99-14-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Gold Lake (20 pegs)
1 Mick Ellison, Wold View, 76-0-0 peg 3 pellet feeder carp 14lb roach
2 Trevor Brewitt, Wold View, 63-0-0 peg 36
3 N Fisher, Wold View, 61-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Moat Pool (20 pegs)
1 Cameron Preece, Worksop, 175-8-0 peg 46 pellet 5m and edge carp 14lb
2 Paul Elliott, Leegem Angling, 168-4-0 peg 57 bomb pellet and meat carp 12lb
3 S Taylor, Rotherham, 111-4-0
4 A Sellars, R&R Sports, 90-12-0
5 S Drayton, Gainsborough, 82-10-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Ghost Pool (15 pegs) 
1 J May Jnr, Bilston Angling Centre, 203-5-0
2 C Ray, Smithy’s Angling, 165-8-0
3 J May Snr, Bilston Angling Centre, 140-12-0

Moorlands Farm (Tues)
Meadow Pool (13 pegs)
1 Z Lees, Dave Highfield Academy, 157-1-0
2 S Julian, Dave Highfield Academy, 115-0-0
3 C Jones, Moorlands, 95-11-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (15 pegs)
1 F Bispham, Peg One Angling Centre, 106-12-0
2 T Chandler, Sherwood Forest Fishery, 56-7-0
3 J Payling, Woodhouse Angling Juniors, 41-4-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Lower Park Fishery, Highland, Pebble & Abbey Pools (28 pegs)
1 Paul Butler, Northfield, 49-10-0 peg 19 Highland pellet 5m F1s
2 Graham Upton, King’s Norton, 49-7-0 peg 23 Highland
3 R Palmer, Solihull, 46-14-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Willow, Annies & Reedy Bay Pools (32 pegs)
1 John Downing, Starlets Vets, 68-0-0 peg 11 Willow paste 9m carp F1s
2 Michael Gibbs, Packington Vets, 52-9-0 peg 17 Annies worm 13m F1s skimmers
3 A Robinson, Packington Vets, 40-9-0
4 P Hull, Lane’s Bait, 40-7-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
New & Canal Pools (38 pegs)
1 Steve Johnson, Acorn Angling, 113-0-0 New peg 7 maggot shallow 6m F1s
2 Johnny Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 88-2-0 Canal peg 24 paste top kit and edge carp F1s
3 A Lynes, Banbury Gunsmiths, 85-10-0
3 S Wilson, Tunnel Barn Farm Vets, 85-10-0
5 B Duggan, Bailey’s of Warwick, 78-15-0
6 C Hadley, Tunnel Barn Farm Vets, 75-4-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery Pole Only (Weds)
Gold Lake (10 pegs)
1 M Rodger, Mosella, 149-5-0
2 P Hart, Wold View, 136-2-0
3 D Marshall, Wold View, 131-6-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (20 pegs)
1 T Kitchen, Attleborough MG, 70-4-0
2 J Cartwright, Stanjay Tackle, 59-12-0
3 S Payne, Daiwa Angling Direct, 58-3-0
4 B Coulson, Littleport, 53-8-0
5 R Heath, Chestnut Pool, 52-6-0
6 N Moore, Avenue Angling, 49-2-0

Moorlands Farm (Weds)
Bank & Island Pools (15 pegs)
1 C O’Keefe, Dave Highfield Academy, 155-1-0
2 T Homer, Dave Highfield Academy, 117-9-0
3 M Watson, Daiwa Gordon League, 115-1-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (21 pegs)
1 John Adamson, Nisa Feeders, 106-2-0 peg B14 Method feeder pellet carp
2 Rob Mallabone, Cross Keys AC, 79-2-0 peg B1 Method feeder pellet carp
3 P Eden, Syston Casters, 68-6-0
4 T Pears, Cross Keys AC, 66-12-0
5 J Maley, Makins’ Select, 64-0-0
6 R Henrick, Team Marukyu, 62-12-0
 
Norwich DAA (Weds)
River Thurne, Coldharbour (16 pegs)
1 Keith Day, Suffolk, 25-12-0 peg 14 groundbait feeder maggot skimmers
2 Tony Gibbons, Norwich DAA, 24-4-0 peg 16 long pole maggot roach skimmers
3 P Gibson, Wensum Valley Angling, 18-12-0
4 M Mirgaux, Deben, 15-10-0
5 D Gooch, Norwich DAA, 13-10-0
6 J Platten, Deben, 11-14-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Chestnut Pool (15 pegs)
1 M Jameson, Boldings, 73-13-0
2 D Cooke, Bronx, 62-15-0
3 D Brown, Maver Midlands, 62-13-0
 
RAF EMAL (Weds)
River Trent, Collingham (16 pegs)
1 Phil Foster, RAF Old Lags, 69-9-0 peg 74 blockend feeder hemp & caster barbel
2 Baz Bright, Garbolino RAF, 16-9-0 peg 72 blockend feeder hemp & caster barbel
3 S Payne, RAF Cranwell, 7-10-0
4 G Vongyer, RAF Old Lags, 6-0-0
5 L Brackenbury, Garbolino RAF, 5-13-0
6 M Price, RAF Waddington, 4-8-0                       
 
Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (19 pegs)
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 140-12-0 peg 19 pellet 13m and 6m carp 4lb
2 Mick Langton, Sherwood Forest Fishery, 121-10-0 peg 24 pellet 14m and 5m carp 8lb
3 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 105-10-0
4 S Storey, Gateford Angling Supplies, 95-10-0
5 P Hodgetts, Sherwood Forest Fishery, 94-1-0
 
Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (15 pegs)
1 D Wooding, Solihull Angling Centre, 127-3-0
2 J Newton, Smithy’s Angling, 96-10-0
3 J Burchell, Packington, 89-4-0
 
Tunnel Barn Farm (Weds)
Jenny’s Pool (17 pegs)
1 A Harper, Mosella, 154-13-0
2 P Archer, Guru, 151-1-0
3 G Jones, Ultimate Pellet, 149-3-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Moat Pool (32 pegs)
1 Dave Whiting, Buttonhole AC, 140-8-0 peg 47 pellet 13m carp 10lb
2 Harry Barton, Sheffield, 122-10-0 peg 53 bomb pellet carp 9lb
3 R Holmes, Notts AA, 112-1-0
4 D Oldham, Maltby, 11-15-0
5 L Hewison, Leegem Angling, 104-1-0

Drennan Manor Farm Leisure (Thurs)
Island Pool (17 pegs)
1 F Donachie, Colmic, 146-8-0
2 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 130-8-0
3 C Telling, Colmic, 129-4-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match & Munroes Pools (16 pegs)
1 E Waterfall, Janson’s, 271-1-0
2 C Spencer, GOT Baits, 270-4-0
3 D Coxon, Janson’s, 241-2-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Thames & Derwent Pools (22 pegs)
1 Simon Skelton, Maver/Dynamite Baits, 113-0-0 peg 28 Derwent pellet 14m and 9m carp
2 Terry Phillips, Attleborough Angling, 111-10-0
3 F Didio, Burton-Upon-Trent, 88-10-0
4 J Adamson, Nisa Feeders, 68-2-0
5 A Beehl, Leicester, 63-0-0
6 B Rowlands, The Glebe, 61-4-0
 
Packington Somers Vets (Thurs)
Molands Mere, Geary’s Level & Grats Pools (38 pegs)
1 Ray Durrant, Packington Vets, 70-14-0 peg 19 Molands Mere corn 13m and edge carp F1s
2 John Lowe, Tornadoes AC, 44-10-0 peg 21 Geary’s Level carp on bomb pellet carp
3 R Savage, Lane’s Bait, 44-9-0
4 D Hartshorn, Swan Baits, 43-7-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Chestnut Pool (14 pegs)
1 D Brown, Maver Midlands, 86-10-0
2 J Bunting, Dudley R&R, 73-4-0
3 I Hughes, Drennan NW, 66-5-0    
 
Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
Extension, Club House 53 pegs
1 Steve Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 106-3-0 E25 mag pellet shallow 6m F1s
2 A Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 77-10-0 House peg 4 pellet deck and shallow 6m F1s
3 D Kingerlee, Tunnel Barn Farm Vets, 77-6-0
4 D Rowberry, Tunnel Barn Farm Vets, 67-11-0
5 D Purvis, Tunnel Barn Farm Vets, 66-5-0
6 G Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 64-9-0
 
Tunnel Barn Farm (Thurs)
Bottom Pool (16 pegs)
1 G Jones, Ultimate Pellet, 102-14-0
2 A Harper, Mosella, 79-8-0
3 G Block, Tunnel Barn Farm, 62-6-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (18 pegs)
1 P Miles, Rotherham, 262-10-0
2 L Armstrong, One Arm Bandit AC, 261-8-0
3 D Oldham., Maltby, 193-10-0


SATURDAY

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sat)
River Trent, Holme Marsh (60 pegs)
1 Mark Jones, 128-10-0 peg 3 blockend feeder maggot barbel 10lb
2 Adrian Paddock, Chester Tackle Locker, 27-8-0 peg 5 groundbait feeder worm caster bream skimmers
3 N West, Matchman Supplies, 26-15-0
4 M Nowicki, Garbolino Blackmore Vale MG, 14-2-0
Qualifiers: M Jones N West and M Nowicki

Barford AA Teams of Six (Sat)
Warks Avon, Barford (60 pegs)
1 Dan Wooding, Attleborough, 27-10-0 peg 64 long pole chopped worm and caster chub barbel
2 Nigel Davies, Shakespeare Bait-Tech, 21-11-0 peg 93 whip maggot and pellet feeder barbel dace
3 B Fullford, Avon Club, 21-4-8
4 J Burton, Bailey’s of Warwick, 20-15-0
5 D Barratt, Barford, 19-4-0
6 D Hollands, Sensas Portway, 12-6-0
Teams: 
1 Lane’s Bait, 23pts
2 Attleborough, 28
2 Bailey’s of Warwick, 28
2 Shakespeare Bait-Tech, 28
5 Sensas WB Clarke, 29
6 Barford, 34

Barford Lakes (Sat)
Railway Lake (17 pegs)
1 M Wiles, Wensum Valley Angling, 81-4-0
2 J Gill, Norwich, 82-10-0
3 S Smith, Wensum Valley Angling, 77-8-0 

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (18 pegs)
1 V Cross, Van Den Eynde, 94-6-0
2 I Shipp, Cross Drove, 87-12-0
3 A Tuck, Angling Direct, 82-3-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Reed Pool (15 pegs)
1 S Clark, Mansfield RSPB, 96-12-0
2 D Holdham, Sheffield, 68-2-0
3 G Gibson, Max Tackle, 58-9-0

Decoy Lakes (Sat)
Beastie Lake (10 pegs)
1 R Chamberlain, Corby, 253-4-0
2 A Playford, Dersingham AC, 234-1-0
3 L Marlow, Bag ‘Em Baits, 219-14-0 

Larford Lakes Classic Qualifier (Sat)
Specimen Lake (22 pegs)
1 P Cook, Frenzee, 188-1-0
2 R Lamb, Larford, 143-6-0
3 N Colcombe, Larford, 137-0-0
Qualifier: P Cook

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (24 pegs)
1 M Brownell, Mosborough Tackle Box, 117-12-0
2 R Evans, Little John, 114-2-0
3 C Brown, Little John, 113-2-0

Midland Angler of the Year (Sat)
Barston Lakes, Main Lake (80 pegs)
1 Darren Cox, Garbolino, 3pts (superior weight) peg 24 Method feeder wafter pellet and pellet 14m carp 14lb F1s bream skimmers
2 Mick Bull, Frenzee, 3 (weight)
3 R McEneaney, Shimano/Dynamite Baits, 3

Nisa Feedermasters Series (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (54 pegs)
1 Ian Cochrane, Great Yarmouth, 24-10-0 peg 101 groundbait feeder maggot bream skimmers
2 John Taylor, Sensas Mark One, 14-6-0 peg 109 groundbait feeder maggot skimmers
3 D Reeve, Preston Innovations, 13-13-0
4 P Hudson, Deben, 12-4-0
5 R Bryanton, Deben, 11-10-0
6 J Halliday, Daiwa Angling Direct, 11-0-0

Notts Fed (Sat)
River Trent, Radcliffe (12 pegs)
1 D Jones, Matchman Supplies, 22-4-0
2 S Rayner, Matchman Supplies, 15-15-0
3 A Starkey, Mill Tackle, 15-6-0 

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (22 pegs)
1 D Elliot, Packington, 66-7-0
2 M Higgott, Team Makin’s, 59-0-0
3 D Tresigne, Packington, 56-3-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore Pool (16 pegs)
1 A Rumble, Maver Midlands, 116-0-0
2 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 934-0
3 C Wright, ABC, 76-9-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Back Deans Pool (18 pegs)
1 J Dale, Peg One, 142-6-0
2 S Tibbetts, Golden Maggot, 142-2-0
3 M Edge, Starlets Vets, 112-4-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
New Pool (24 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 129-4-0
2 T Scholey, Match Fishing Magazine, 111-11-0
3 J Danby, Matchman Supplies, 94-6-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (16 pegs)
1 S Skelton, Maver/Dynamite Baits, 161-0-0
2 T Marshall, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 111-8-0
3 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 100-0-0 


SUNDAY

Climax Wold View Fishery (Sun)
Gold Lake (13 pegs) 
1 M Rodger, Mosella, 166-0-0
2 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 140-4-0
3 G Garrod, Wold View, 83-0-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (22 pegs)
1 M Arnold, Spalding, 157-10-0
2 D Pearce Jnr, Wisbech, 104-8-0
3 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 83-6-0
4 R Heath, Chestnut Pool, 70-8-0
5 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 56-12-0
6 L Pratt, Shipshape Angling, 53-13-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat & Bridge Pools (37 pegs)
1 Jamie Wilde, Colmic, 139-4-0 peg 110 feeder corn and maggot edge carp 12lb
2 Simon Drayton, Gainsborough, 101-4-0 peg 6 pellet 6m and edge carp 12lb
3 P Miles, Doncaster, 95-1-0
4 N Watson, Louth, 91-10-0
5 W Lomas, Leegem Angling, 84-10-0

Decoy Lakes (Sun)
Yew Lake (16 pegs)
1 B Townsend, Matrix/ABC Baits, 196-10-0
2 A Payton, Dynamite Baits, 169-6-0
3 A Major, Wensum Valley Angling, 149-15-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island & Boundary Pools (24 pegs)
1 Nick Dean, Oxford, 142-0-0 peg 15 Island bomb pellet and pellet 14m carp F1s
2 Neil McKinnon, Preston Innovations, 136-14-0 peg 35 Island
3 P Bennett, Bag ‘Em Baits/Dino Floats, 99-8-0
4 H Kaye, Manor Farm Leisure, 93-12-0
5 R Young, Kamasan, 93-4-0
6 D Wilson, Oakfield, 81-8-0

King of the Fens (Sun)
Middle Level Drain, Magdalen - St Peter’s Bridge (36 pegs)
1 John Taylor, Sensas Mark One, 15-2-8 long pole maggot and pinkie roach skimmers
2 Kye Jerrom, Browning Hot Rods, 12-11-0 a tench plus roach long pole chopped worm and caster
3 R Hewison, Top Guns, 11-0-0
Teams: 
1 Browning Hot Rods, 31pts
2 Top Guns, 25
3 Boston AA, 24
4 Lynnkenwill, 23
5 Sensas Mark One Green, 21
6 Sensas Mark One Black, 20
Final league: 
1 Browning Hot Rods, 8pts
2 Top Guns, 10
3 Sensas Mark One Black, 12
4 Sensas Mark One Green, 19
4 Boston AA, 19
6 LynnKenWill, 20

Larford Lakes Classic Qualifier (Sun)
Specimen Lake (30 pegs)
1 Neil Colcombe, Larford, 141-15-0 peg 76 pellet waggler and meat 6m carp skimmers
2 D Baker, Tredegar Tackle, 141-4-0
3 M Bull, Frenzee, 107-14-0
4 A Crocker, Tredegar Tackle, 105-6-0
5 P Briscoe, Larford, 103-8-0
6 D Newton, Tredegar Tackle, 103-7-0
Qualifiers: N Colcombe and D Baker

Packington Somers (Sun)
Willow & Grats Pools (12 pegs)
1 D Hull, Packington, 76-8-0
2 M Leadbetter, Packington, 62-8-0
3 D Elliott, Packington, 53-7-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Oak & Sycamore Pools (18 pegs) 
1 Steve Roberts, Oakengates Angling Centre, 117-1-0 Sycamore peg 48 maggot edge carp 8lb skimmers
2 Andy Williams, Vespe, 99-15-0 Sycamore peg 48 corn and maggot edge carp 7lb barbel
3 J O’Sullivan, Oakengates Angling Centre, 87-4-0    
4 H Colley, Boldings, 76-0-0    

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front Deans Pool (20 pegs)
1 D Parry, Decca AC, 139-12-0
2 K Slade, Cannock, 135-10-0
3 P Bishop, Maver, 108-4-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Extension & Club Pools (40 pegs)
1 Steve Conway, Shakespeare, 63-12-0 peg 2 Club corn 11m and maggot 6m carp F1s
2 A Harper, Mosella, 60-12-0
3 L Capewell, Maver Gold, 55-12-0
4 A Mansfield, MAP, 54-8-0
5 M Bingham, Mosella, 45-14-0
6 A Dawson, Bag ‘Em Baits, 45-13-0 

Midlands match results for week commencing Aug 29, 2016

MONDAY

Climax Wold View Fishery (Mon)
Gold Lake (12 pegs)
1 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 126-4-0
2 J Mezinger, Wold View, 112-8-0
3 M Critcher, Wold View, 100-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Mon)
Moat Pool (32 pegs)
1 Steve Clark, Mansfield, 204-15-0 peg 2 pellet 12m carp 9lb
2 Ian Thompson, Doncaster, 200-4-0 peg 37 pellet 8m carp skimmers
3 A Whitehouse, Scunthorpe, 185-13-0
4 P Miles, Doncaster, 165-10-0
5 G Gibson, Worksop, 156-5-0
6 J Skipper, Gainsborough, 150-9-0

Drennan Manor Farm Leisure (Mon)
Middle & Island Pools (13 pegs)
1 S Partington, Manor Farm Leisure, 198-4-0
2 C Cameron, Middy/Old Ghost, 167-14-0
3 J Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 157-14-0
 
Keith Fretwell Memorial (Mon)
River Trent, Holme Marsh (57 pegs)
1 Alan Henry, Shimano/Dynamite Baits, 27-6-0 peg 6 groundbait feeder worm & caster bream skimmers roach
2 Mark Bond, Lincoln DAA, 18-10-0 peg 4 blockend feeder hemp & caster barbel skimmers
2 Graham Green, Lincoln DAA, 18-10-0 peg 3 blockend feeder hemp & caster barbel
 
Monkhall Fishery (Mon)
Owl & Lark Pools (13 pegs)
1 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 188-11-0
2 B Stanford, Monkhall/MH Floats, 124-5-0
3 P Jukes, Fiery Holes, 88-8-0
 
Moorlands Farm (Mon)
Meadow Pool (19 pegs)
1 Chris Hill, Mosella, 145-10-0 peg 48 Meadow pellet 14m and maggot edge carp
2 Nev Groves, Foster’s, 133-13-0
3 S Julian, Moorlands, 117-8-0
 
Packington Somers Bank Holiday Monday Pairs (Mon)
Geary’s Level & Little Geary’s Pools (36 pegs)
1 Danny Tresigne, Alvechurch Fisheries, 138-5-0 peg 7 Little Geary’s pellet waggler carp
2 Lee Richards, Packington, 79-14-0 peg 1 Little Geary’s long pole pellet carp F1s
3 C Smith, Packington, 74-7-0
Pairs:
1 L Richards and D Elliott, 2pts
2 I Keywood and D Tresigne, 4 (weight)
3 R Quinney and P Evans, 4

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Sycamore & Chestnut Pools (28 pegs)
1 Paul Evans, Boldings, 161-14-0 Sycamore peg 48 caster 5m and edge carp 7lb barbel
2 Harry Colley, Boldings, 151-8-0 Chestnut peg 8 corn pellet and meat edge carp 8lb barbel
3 A Williams, Vespe, 123-14-0    
4 K Melville, Shrewsbury, 111-12-0    
 
Sherwood Forest Fishery (Mon)
Holmedale Lake (20 pegs)
1 Daz Staley, Woodhouse Angling Centre, 196-11-0 peg 20 pellet 13m carp 6lb
2 Sean Sheldon, Dreadlock Caster, 128-15-0 peg 17 paste 5m carp 9lb
3 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 111-6-0
4 L Kelk, Sherwood Forest Fishery, 98-0-0
5 S Duggan, Sherwood Forest Fishery, 91-15-0
6 A Kitt, Worksop Juniors, 88-9-0
 
Tunnel Barn Farm (Mon)
New Pool (22 pegs)
1 Jack Danby, Matchman Supplies, 118-4-0 peg 35 pellet shallow 6m F1s
2 Matt Bingham, Mosella, 1130-10-0 peg 1 maggot shallow 9m F1s
3 N Matthews, Rugeley Power, 112-11-0
4 T Bainbridge, York Tackle, 105-1-0
5 P Rice, Mosella, 103-12-0
6 A Mansfield, MAP, 98-10-0
 
Westwood Lakes (Mon)
Falcon Lake (16 pegs)
1 M Wiles, Matrix Wensum Valley Angling, 233-10-0
2 M Stamp, Preston Innovations, 227-0-0
3 J Gill, Matrix Wensum Valley Angling, 200-8-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Ultimate Lake (22 pegs)
1 Mick Ellison, Wold View, 34-8-0 peg 9 pellet 6m F1s
2 Charlie Withers, Wold View, 29-8-0 peg 5
3 T Thompson, Wold View, 25-8-0
4 K Wood, Wold View, 20-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Bridge Pool (14 pegs)
1 P Parsons, Mansfield, 134-12-0
2 A Tait, New Packet Inn, 93-4-0
3 D Oldham, Maltby, 82-15-0
3 K Crummey, Retford, 82-15-0

Moorlands Farm (Tues)
Bank, Moors & Island Pools (20 pegs)
1 Dave Hudson, DR Floats, 103-13-0 peg 21 Island pellet 13m and edge carp skimmers
2 Colin Bickley, Dave Highfield Academy, 103-6-0
3 A Cross, Dave Highfield Academy, 91-4-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Back Deans Pool (13 pegs)
1 M Cox, Fiery Holes, 127-12-0
2 S Tibbets, Golden Maggot, 114-4-0
3 C Robson, Cannock, 107-4-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (15 pegs)
1 S Richards, Woodhouse Angling Centre, 90-10-0
2 D Round, Woodhouse Angling Centre, 83-2-0
3 M Lysaght, Rivendell AC, 29-12-0
 
Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Geary’s Level, Grats & Little Geary’s Pools (43 pegs)
1 Dave Longford, Packington Vets, 95-5-0 peg 21 Geary’s Level bomb pellet carp
2 Michael Gibbs, Packington Vets, 75-11-0 peg 16 Geary’s Level long pole worm skimmers
3 R Quinney, Packington, 70-3-0
4 J McGann, Packington Vets, 57-9-0
 
Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
House & Extension Pools (36 pegs)
1 Steve Johnson, Acorn Angling, 110-7-0 Extension peg 7 maggot shallow 6m F1s
2 Kev Folwell, Drennan, 101-4-0 House peg 29 caster shallow 6m F1s roach ide skimmers
3 A Lynes, Banbury Gunsmiths, 98-10-0
4 G Makin, Miracle Baits, 98-7-0
5 J Johnson, Notts AA, 91-3-0
6 K Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 85-4-0
 
Westwood Lakes (Tues)
Hawk Lake (20 pegs)
1 Rod Pilkington, Westwood Lakes, 101-12-0 peg 7 pellet 14m carp F1s barbel
2 Kevin Pilkington, Westwood Lakes, 91-4-0 peg 20
3 S Lane, Westwood Lakes, 84-12-0
4 P Crooks, Westwood Lakes, 81-2-0


WEDNESDAY

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (24 pegs)
1 N Moore, Avenue Angling, 99-2-0
2 K Wadge, Colmic, 52-0-0
3 A Moore, Avenue Angling, 47-10-0

Drennan Manor Farm Leisure (Weds)
Middle & Ash Pools (13 pegs)
1 D Howard, Platt Bridge Tackle & Bait, 186-0-0
2 N Finch, Platt Bridge Tackle & Bait, 132-0-0
3 S Rich, Moaning Sods, 123-12-0
 
Moorlands Farm (Weds)
Meadow & Island Pools (24 pegs)
1 Chris Hill, Mosella, 176-15-0 peg 8 pellet 13m, paste 5m and corn edge carp F1s
2 Sid Julian, Moorlands, 126-15-0 peg 13 pellet and corn edge carp
3 M Watson, Daiwa Gordon League, 117-12-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (21 pegs)
1 Mark Saunders, Nottingham, 105-6-0 peg B2 Method feeder and pellet edge carp
2 Terry Sanderson, Angling Man, 83-14-0 peg B11 bomb pellet carp
3 R Mallabone, Cross Keys AC, 77-12-0
4 J Adamson, Nisa Feeders, 74-8-0
5 J Oldham, Makin’s, 68-4-0
6 P Eden, Syston Casters, 46-0-0
 
Old Ghost UK Angling Championships (Weds)
Barston Lakes (80 pegs)
1 Geoff Vallance, Preston Innovations Delcac, 61-225 peg 18 Method feeder pellet carp F1s
2 Adam Rooney, Guru, 55-325 peg 15 Method feeder pellet and worm edge carp F1s
3 D Shepherd, Maver, 48-547
Final league:
1 Andy Power, Preston Innovations, 8pts (210-558)
2 Dale Shepherd, Maver, 8 (204-713)
3 C Barley, Dynamite Baits, 10
4 A Kinder, Maver/Marukyu, 12 (172-324)
5 Z Brown, Preston Innovations, 12 (150-215)
6 A Wakelin, Preston Innovations, 12 (141-511)

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Chestnut Pool (13 pegs)
1 A Williams, Vespe, 57-14-0
2 S Owen, Monkhall, 56-2-0
3 P Foster, Boldings, 55-14-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (21 pegs)
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 166-1-0 peg 19 pellet 13m and 6m carp 8lb
2 Mick Langton, Sherwood Forest Fishery, 121-15-0 peg 39 pellet 5m and edge carp 7lb
3 P Lakin, Intake Tackle, 104-12-0
4 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 93-2-0
5 S Shepherd, Gateford Angling Supplies, 89-12-0
6 O Evans, Sherwood Forest Fishery, 88-2-0
 
Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (15 pegs)
1 J Newton, Smithy’s Angling, 114-11-0
2 L Richards, Packington, 108-11-0
3 J Burchell, Packington, 76-5-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Bridge & Croft Pools (34 pegs)
1 Pete Bagshaw, Leegem Angling, 81-6-0 Bridge peg 16 pellet and corn 6m carp skimmers
2 Dave Sewell, James Maude Linden, 79-7-0 Bridge peg 25 pellet 6m carp skimmers
3 N Footitt, Retford, 70-15-0
4 M Hall, Tuxford, 68-7-0
5 G Hiley, Woodhouse Angling Centre, 64-3-0

Drennan Manor Farm Leisure (Thurs)
Island Pool (11 pegs)
1 D Howard, Platt Bridge Tackle & Bait, 158-8-0
2 S Rich, Moaning Sods, 140-8-0
jt3 J Hudson, PR Floats and S Liston, Moaning Sods, both 128-4-06

Janson’s Fishery (Thurs)
Match & Munroes Pools (21 pegs)
1 Colin Spencer, GOT Baits, 331-8-0 peg 14 Match paste and pellet top kit carp 8lb
2 Steve Draper, Lakeview Select, 238-1-0 peg 3 Munroes maggot 13m and edge carp
3 D Farrall, Janson’s, 232-14-0
4 R Taylor, Janson’s, 210-12-0
5 P Defusto, Janson’s, 202-12-0
6 D Coxon, Janson’s, 193-9-0 

Moorlands Farm (Thurs)
Silver Pool (13 pegs)
1 P Eden, Dave Highfield Academy, 154-2-0
2 B Tandy, Dave Highfield Academy, 138-14-0
3 C Hill, Mosella, 111-6-0
 
Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Snake & Reptile Lakes (23 pegs)
1 Stu Johnstone, Match Catch, 91-12-0 peg 9 Reptile maggot 4m and edge carp
2 Kev Winfield, Syston Casters, 85-12-0 peg 19 Reptile maggot edge carp
3 S Collett, Guru/Dynamite Baits, 83-8-0
4 B Smithson, Team Makin’s, 82-0-0
5 J Adamson, Nisa Feeders, 81-8-0
6 B Rowlands, The Glebe, 64-0-0
 
Norwich DAA (Thurs)
River Bure, St Benet’s Abbey (18 pegs)
1 John Southgate, Sensas Oakwood Angling, 51-7-0 peg 20 skimmers groundbait feeder worm maggot
2 Albert Farrow, Norwich, 49-14-0 peg 21 skimmers groundbait feeder worm and maggot
3 M Runacres, Harleston, 39-10-0
4 R Bryanton, Deben, 37-15-0
5 J Platten, Deben, 31-3-0
6 M Mirgaux, Deben, 26-15-0
 
Packington Somers Vets (Thurs)
Molands Mere Pool (35 pegs)
1 John Lowe, Tornadoes AC, 39-6-0 peg 21 bomb pellet carp F1s
2 John McGann, Packington Vets, 34-11-0 peg 29 long pole pellet F1s crucians
3 R Quinney, Packington, 34-6-0
4 M Gibbs, Packington Vets, 32-11-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Sycamore Pool (15 pegs)
1 K Powell, Boldings, 83-12-0
2 E Bancroft, Rod & Gun, 78-12-0
3 M Jameson, Boldings, 77-9-0
 
Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
High, Top, Jenny’s & Club Pools 63 pegs
1 Reg Davies, Tunnel Barn Farm Vets, 138-5-0 peg 5 High pellet shallow 6m F1s
2 Ken Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 94-10-0 peg 21 High pellet deck and shallow 6m F1s
3 I Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 93-5-0
4 B Eade, Tunnel Barn Farm Vets, 91-9-0
5 G Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 86-4-0
6 D Chapman, Tunnel Barn Farm Vets, 81-15-0
 
Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Skylark Lake (38 pegs)
1 Ken Clark, Westwood Lakes, 153-12-0 peg 24 pellet 5m carp F1s skimmers barbel
2 Janusz Kedzierski, Westwood Lakes, 122-8-0 peg 40
3 R Taylor, Westwood Lakes, 103-0-0
4 R Wells, Westwood Lakes, 95-8-0


FRIDAY

Climax Wold View Fishery (Fri)
Ultimate Lake (12 pegs)
1 R Lidgard, Brigg, 102-0-0
2 J Green, Wold View, 72-8-0
3 G Burks, Wold View, 56-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (21 pegs)
1 Alan Tait, New Packet Inn, 211-6-0 peg 39 long pole pellet carp skimmers
2 Andy Whitehouse, Scunthorpe, 153-10-0 peg 22 long pole pellet shallow carp
3 P Miles, Rotherham, 111-4-0
4 C Preece, Worksop, 97-6-0


SATURDAY

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sat)
River Severn, Bewdley (57 pegs)
1 Tony Avery, Daiwa Gordon League, 39-13-0 peg GM1 blockend feeder caster and hemp chub
2 Phil Amos, Stourport, 22-1-0 peg 29 waggler maggot chub barbel
3 B Jones, Steven’s Tackle/ABC Baits, 18-7-0
4 S Merry, Shakespeare Bait-Tech, 14-5-0
5 D Williams, 14-3-0
Qualifiers: P Amos, T Avery and B Jones

Barford Lakes (Sat)
Match Lake (20 pegs)
1 A Major, Wensum Valley Angling, 90-7-0
2 P Ashford, Barford Tackle, 78-10-0
3 N Smith Wensum Valley Angling, 42-11-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Canal Lake (14 pegs)
1 J Golding, Wold View, 84-0-0
2 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 66-12-0
3 A Ward, Wold View, 46-9-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (13 pegs)
1 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 77-0-0
2 R Heath, Chestnut Pool, 75-8-0
3 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 65-10-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Bridge Pool (16 pegs)
1 S Clark, Mansfield, 151-6-0
2 N Stones, Barnsley, 141-2-0
3 G Gibson, Worksop, 137-6-0

Golden Reel Grand Masters (Sat)
Larford Lakes, Specimen Lake (31 pegs)
1 Chris Cameron, Middy/Old Ghost, 137-9-0 peg 58 Method feeder pellet carp skimmers
2 Les Thompson, Matrix/Van Den Eynde, 114-2-0
3 M Galaszewski, PR Floats, 112-14-0
4 J Jones, Five Ways AC, 98-1-0
5 P Jones, PR Floats, 94-11-0
6 M Skidmore, Larford, 86-15-0 

Little John Lakes Beardie Mania 11 (Sat)
Maid Marion & Robin Hood Lakes (32 pegs)
Robin Hood result: 
1 Richard Evans, Little John, 178-9-0 peg 16 long pole dead maggot carp
2 G Bennett, MAP Mansfield, 136-11-0
3 J Evans, Little John, 109-3-0
Maid Marion result:
1 Graham Westwater, MAP, 221-7-0 peg 1 paste 5m and dead maggot edge carp
2 D Richmond, Little John, 180-8-0
3 M Brownell, Mosborough Tackle Box, 130-9-0

Monkhall Fishery (Sat)
Lark Pool (10 pegs)
1 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 111-9-0
2 C Wozak, Browning Lifestyle, 103-13-0
3 C Jones, Monkhall, 99-8-0

Moorlands Farm (Sat)
Bank & Island Pools (17 pegs)
1 P Hadlington, Club 2000, 139-10-0
2 R Kings, Mosella, 126-1-0
3 J Baggaley, Steven’s Tackle, 124-10-0

Newark Fed Trent & Dyke Champs (Sat)
River Trent, Newark Dyke & East Stoke (56 pegs)
1 Dave Powell, Sheffield, 53-15-0 peg 1 Dyke 18 bream feeder worm maggot
2 Tony Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 42-13-0 peg 5 Dyke barbel to 11lb blockend feeder maggot
3 T Moroz, Chesterfield, 24-4-0
4 B Butler, 16-14-0
5 A Reynolds, Quorn AS, 15-10-0
6 J Urruty, Alfreton Angling, 12-12-0

Nisa Feedermasters Series (Sat)
River Yare, Langley- Claxton (58 pegs)
1 Nick Hawkes, Daiwa Angling Direct, 68-10-0 peg 147 Langley Pump groundbait feeder worm and caster bream skimmers
2 Ian Bailey, Dukes AC, 44-8-0 peg 146 Langley Pump groundbait feeder worm and caster bream skimmers
3 W Anderson, Daiwa Angling Direct, 41-10-0
4 B Weavers, Sportsman’s, 34-5-0
5 I Cochrane, Daiwa Angling Direct, 30-9-0
6 N Larkin, Nisa Feeders, 21-8-0  

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (22 pegs)
1 L Richards, Packington, 85-13-0
2 L Ayres, Alvechurch Fisheries, 62-4-0
3 P Hunter, Paul’s Fodder, 53-12-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore & Chestnut Pools (20 pegs)
1 Dave Brown, Maver Midlands, 156-2-0 Chestnut peg 10 caster 5m shallow and deck carp 6lb skimmers
2 Ralph Johnson, Boldings, 112-1-0 Chestnut peg 18 caster 5m and edge carp 7lb barbel
3 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 101-9-0    
4 P Tolley, Boldings, 100-9-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Back Deans Pool (16 pegs)
1 C Senter, Shakespeare Bait-Tech, 136-8-0
2 R Camden, Peg One, 81-4-0
3 J Dale, Woodlands, 79-0-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Extension Pool (21 pegs)
1 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 91-3-0
2 K Dennis, Ultimate Pellet, 88-3-0
3 P Rice, Mosella, 84-0-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (17 pegs)
1 K Storey, Grantham, 107-12-0
2 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 102-0-0
3 G Eden, Mansfield, 79-0-0


SUNDAY

Climax Wold View Fishery (Sun)
Gold Lake (10 pegs)
1 S Fields, Drennan Banrsley Blacks, 131-4-0
2 M Rdoger, Mosella, 129-12-0
3 J Mezinger, Wold View, 85-8-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (20 pegs)
1 V Cross, Van Den Eynde, 112-12-0
2 D Pearce Snr, Wisbech, 92-8-0
3 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 77-4-0 

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (38 pegs)
1 Neil Stones, Barnsley, 195-11-0 peg 40 long pole pellet carp 9lb
2 Steve Clark, Grebe AC, 170-9-0 peg 72 long pole pellet carp 8lb
3 N Vernon, Gainsborough, 164-0-0
4 R Teigh, Handsworth, 161-3-0
5 P Miles, Doncaster, 112-12-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (14 pegs) 
1 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 128-0-0
2 P Pickett, Kinloch AC, 94-0-0
3 R Seymour, Banbury Gunsmiths, 90-0-0

Help for Heroes Charity (Sun)
Ferry Meadows Country Park (47 pegs)
1 Rob Fryer, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 65-2-0 peg 1 Overton groundbait feeder worm bream skimmers
2 Chris Hill, Birmingham, 53-12-0
3 H Murphy, Peterborough, 40-4-0

King of the Fens (Sun)
Middle Level Drain (36 pegs)
1 Paul Cowern Browning Hot Rods, 15-10-0 long pole worm and caster tench skimmers
2 John Price, Sensas Mark One 12-14-0
3 D Ray, Stanjay Tackle, 12-0-0
Teams: 
1 Browning Hot Rods, 30pts
2 Top Guns, 24
3 Sensas Mark One Black, 23
Boston AA 22
League: 
1 Sensas Mark One Black, 6pts
2 Browning Hot Rods, 7
3 Top Guns, 8

Larford Lakes (Sun)
Match Lake (29 pegs)
1 J Newton, Smithy’s Angling, 150-6-0
2 H Harris, Larford, 115-12-0
3 D Baker, Tredegar Angling Centre, 107-12-0

Little John Lakes Beardie Mania 11 (Sun)
Maid Marion & Robin Hood Lakes (32 pegs)
Maid Marion result: 
1 Richard Evans, Little John, 308-0-0 peg 13 dead maggot edge carp 10lb
2 C Brown, Little John, 147-1-0
3 S Keyworth, Little John, 146-10-0
Robin Hood result: 
1 Pete Tatley, Little John, 194-0-0 peg 11 long pole pellet shallow and dead maggot edge carp
2 D Richmond, Little John, 156-6-0
3 C Greensides, Little John, 152-13-0
Overall result:
1 Richard Evans, 2pts (486-9-0)
2 Des Richmond, 2 (336-14-0)
3 C Brown, 2 (278-15-0)
4 P Tatley, 3

Monkhall Fishery (Sun)
Swallow Pool (13 pegs)
1 C Jones, Monkhall, 143-3-0
2 K Hayes, Monkhall, 127-2-0
3 B Stanford, Monkhall/MH Floats, 117-2-0

Moorlands Farm (Sun)
Silver Pool (18 pegs)
1 P Rice, Mosella, 150-4-0
2 I Mills, Robin’s Timber, 126-11-0
3 N Groves, Foster’s, 88-11-0

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (23 pegs)
1 J Adamson, Packington, 32-11-0
2 P Hunter, Paul’s Fodder, 26-7-0
3 L Heaven, Greyhound AC, 26-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Larch & Chestnut Pools (16 pegs)
1 E Bancroft, Rod & Gun, 140-14-0
2 G Emlyn, Oakengates Angling Centre, 129-4-0
3 S Doodson, Maver Midlands, 126-10-0    

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front Deans Pool (14 pegs)
1 K Slade, Cannock, 175-8-0
2 M Pritchard, Bilston Angling Centre, 127-0-0
3 T Whitcher, Peg One, 121-2-0

River Trent Championships (Sun)
River Trent, Collingham (64 pegs)
1 Shaun Stafford, Collingham AA, 37-1-8 peg 72 blockend feeder maggot pellet barbel
2 Keith Ridley, 36-6-0 private peg 7 groundbait feeder pellet barbel
3 R Wakenshaw, Lincoln Whisby, 33-10-0
4 R Thurston, Collingham AA, 33-6-0
5 R Jones, Collingham AA, 25-14-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Extension, High & House Pools (35 pegs)
1 Andy Nelson, Mosella Quaker, 92-15-0 High peg 46 banded pellet shallow 6m F1s
2 Jordan Holloway, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 92-4-0
3 C Partridge, Tunnel Barn Farm, 84-15-0
4 S Johnson, Acorn Angling, 75-5-0
5 L Capewell, Maver Gold, 75-4-0
6 B Conway, Shakespeare Bait-Tech, 66-14-0

Westwood Lakes (Sun)
Falcon Lake (16 pegs)
1 T Edwards, Matrix/Dynamite Baits, 243-8-0
2 S Lane, Maruyku/Westwood Lakes, 135-8-0
3 M Cree, Dynamite Baits, 135-4-0

Midlands match results from week commencing Aug 15, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Mon)
Bridge Pool (16 pegs)
1 Paul Schoof, Hallcroft, 92-8-0 peg 36 outer bomb pellet paste carp 9lb
2 J Hobson, Sheffield, 46-15-0 peg 51 outer
3 R Holmes, Notts, 40-15-0


TUESDAY

Climax Wold View Vets (Tues)
Bronze & Canal Lakes (18 pegs)
1 Steve Southern, Wold View, 64-0-0 peg 4 Canal bomb meat carp 6lb
2 M Ellison Wold View, 59-4-0 peg 4 Bronze
3 R Osgerby, Wold View, 52-0-0
4 M McFaith, Wold View, 38-12-0

Jansons Fishery (Tues)
Munroes Pool (12 pegs)
1 Steve Davis, Jansons, 211-15-0 peg 18 paste carp 8lb
2 G Carlile, Jansons, 185-13-0
3 E Waterfall, Jansons, 182-13-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (16 pegs)
1 A Kitt, Worksop Juniors, 111-2-0 peg 41
2 T Chandler, Sherwood Forest, 54-1-0
3 C Brazier, Gateford Angling, 52-4-0

Starlets Northfield Vets (Tues)
Woodland View, Back & Front Deans Pools (39 pegs)
1 T Guise, Stourbridge, 109-10-0 peg 48 Back Deans caster margins 4m carp silvers
2 J Pendry, Kings Norton, 97-10-0
3 D Twigg, Malvern, 96-13-0.


WEDNESDAY

Nisa Feeders open (Weds)
Makins Fishery, Lake Two (18 pegs)
1 Terry Sanderon, Angling Man, 66-10-0 peg B1 bomb pellet
2 D Hipkiss, Ridgemere AC,  63-12-0
3 S Collett, Guru/ Dynamite Baits, 60-10-0
4 J Adamson, Nisa Feeders, 58-0-0

Packington Somers (Weds)
Molands Pool (12 pegs)
1 John Burchell, Packington, 130-12-0 peg 8 bomb pellet carp
2 L Richards, Packington, 111-13-0 peg 48
3 J Shirley, Packington, 83-7-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (21 pegs)
1 Mick Langton, Sherwood Forest, 130-12-0, peg 27 pole bomb pellet
2 C Brazier, Gateford Angling, 113-2-0 peg 19
3 L Parker, Phil’s Bait & Tackle, 111-12-0
4 G Mawby, Gateford Angling, 98-12-0


THURSDAY

Bobby’s League
River Trent, South Clifton (23 pegs)
1 Roly Moses, Brigg AC, 13-10-0 peg 21 waggler maggot roach dace
2 C Williams, Brigg AC,  12-14-0 peg 16
3 M Perkins, Dynamite Bait Matchman Supplies, 12-5-0
4 D Thornley, Alfreton Angling, 11-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Thurs)
Moat Pool (28 pegs)
1 Alan Tait, Hallcroft, 82-3-0 peg 21 outer pellet 12m carp 8lb
2 G Hiley, Mansfield, 70-5-0 peg 44 outer
3 R Holmes, Notts, 57-7-0
4 D Farr, Ollerton, 55-3-0

Nisa Feeders open (Thurs)
Reptile & Snake Lakes (23 pegs)
1 John Adamson, Nisa Feeders, 170-8-0 peg 4 Reptile pole paste Method feeder carp
2 S Johnstone, Match Catch, 92-12-0
3 S Weed, Big Boppa, 76-12-0
4 F Didio, Burton-Upon-Trent, 74-6-0

Westwood Lakes Over 50s (Thurs)
Skylark Lake (36 pegs)
1 Stan Mellor, Orchard Park, 164-12-0 peg 34 paste margins carp 8lb
2 R Wells, Westwood, 155-14-0 peg 6
3 B Thompson, Westwood, 112-12-0
4 J Kedzierski, Westwood, 88-4-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (19 pegs)
1 Pete Miles, Doncaster, 217-1-0 peg 21 island pellet 9m carp 12lb
2 J Wilde, Colmic, 175-11-0
3 S Clark, Mansfield, 172-9-0
4 N Hirst, Ackworth AC,  157-0-0


SATURDAY

Daiwa Hallcroft Fishery
Moat Pool (19 pegs)
1 Lee Myers, Colmic, 124-7-0 peg 41 island, pellet corn maggot carp 10lb
2 P Miles, Doncaster, 118-4-0 peg 73 island
3 D Oldham, Maltby, 86-6-0
4 S Clark, Mansfield, 69-10-0

Little John Lakes
Maid Marion (24 pegs)
1 G Bennett, MAP Mansfield, 158-8-0
2 C Brown, Little John, 119-2-0
3 R Evans, Little John, 116-14-0

Moorlands Farm
Moors & Bank, (15 pegs)
1 E Mills, Robins Timber, 140-9-0
2 P Rice, Mosella, 136-8-0
3 R Kings, Mosella, 106-15-0

Packington Somers
Molands Pool(19 pegs)
1 M Bull, Frenzee, 100-2-0
2 S White, Kobra Feeders, 78-4-0
3 L Richards, Packington, 55-12-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
High Pool (20 pegs)
1 W Sweetman, Rocklands, 118-0-0
2 S Holmewood, Scorpion, 98-6-0
3 L Capwell, Maver, 78-4-0


SUNDAY

Canals and Rivers Trust/Angling Trust Canal Pairs Qualifier
Erewash Canal, (62 pegs)
1 N Turner, Wolverhampton, 8-9-0
2 B Sharratt, Derby, 7-14-8
3 J South, 7-8-8
4 I Sharratt, Derby, 7-4-0
5 P Dobbin, 6-8-0
6 S Nickless, 6-0-8.
Qualifying pairs:
J South and D Massey, 56pts; 2 S Dudley and S Nickless, 51; 3 P Cross and R Griffiths, 50; jt 4 P Scott and J Scrivener and S Pringle and S Mottram, both 49.

Larford Lakes Euro Pole Champs
Specimen Lake (33 pegs)
1 Max Galawaski, Larford, 174-12-0, peg 15 long pole 13metres pellet + edges pellet
2 M Hawthorn, Larford, 162-5-0
3 R Lamb, Larford, 143-11-0
4 N Colcombe, Larford, 118-0-0
5 P Reynolds, PR Floats, 100-12-0
6 R Salmon, Burt Baits, 100-4-0

Moorlands Farm
Moors, Island & Middle (28 pegs)
1 N Groves, Fosters, 127-14-0
2 C Jones, Old Bear, 119-7-0
3 T Holmer, DHA, 101-5-0

Packington Somers
Sibling & Grats Pools(18 pegs)
1 B James, Packington, 58-10-0
2 K Winn, Lanes Bait, 44-1-0
3 D Coates, Packington, 38-11-0

Sherwood Forest Fishery
Holmedale Lake (19 pegs)
1 Simon Skelton, Maver/ Dynamite Baits, 112-7-0, peg 17, pellet pole
2 C Brazier, Gateford Angling, 109-0-0 peg 20
3 P Unwin, Gateford Angling, 78-4-0
4 N Shipman, Sherwood Forest, 73-5-0

Tunnel Barn Farm
Extension Pool (20 pegs)
1 A Mansfield, MAP, 125-0-0
2 G Edwards, Guru, 104-11-0
3 D James, Mosella, 86-14-0

Willow Lakes
Match Lakes (14 pegs)
1 M Wesselby, Bottesford, 108-4-0
2 T Marshall, Dynamite Matchman Supplies, 98-4-0
3 B Stokes, Barkstone, 90-8-0.

Westwood Lakes
Falcon Lake (28 pegs)
1 Steve Lane, Westwood, 169-8-0 peg 44 paste 5m margins F1s
2 B Strowlger, Westwood, 147-8-0 peg 25
3 L Cowlan, Westwood, 146-14-0
4 A Freeman, GOT Baits, 137-10-0

Midlands match results for week commencing 08.08.16

MONDAY

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Ash & Chestnut Pools (27 pegs)
1 Mick Keene, Tricast Weston, 109-4-0 peg 30 Chestnut Pool pellet shallow carp 5lb
2 O Boswell, Boldings, 88-0-0
3 P Roberts, Boldings, 82-2-0
4 T Foster, Boldings, 81-4-0

Tunnel Barn Farm
High Pool (16 pegs)
1 Ade Mansfield, MAP, 306-12-0 peg 44
2 T Hardy, Tunnel Barn, 202-1-0
3 D Callaghan, Measham Redfins, 143-15-0
4 D Chapman, Swann Baits, 140-6-0


TUESDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Moat Pool (15 pegs)
1 Steve Robbins, Leegem, 97-2-0 peg 27 island pellet corn carp
2 D Whiting, March, 94-4-0
3 S Cook, Packet Inn, 87-0-0

Moorlands Farm (Tues)
Bank & Moors Lakes (14 pegs)
1 P Bailey, DHA, 112-0-0 peg 17 Bank
2 K Roderick, DHA, 105-1-0
3 C Bickley, DHA, 92-15-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (15 pegs)
1 Fred Bispham, Peg One Angling, 188-8-0 peg 40 bread margins lake record
2 C Brazier, Gateford Angling, 57-5-0
3 S Richards, Woodhouse Angling, 38-9-0

Woodland View
Deans Pools (20 pegs)
1 J May, Bilston AC, 136-4-0 peg 63 pellet maggot 6m margins
2 C Georgen, France, 129-0-0
3 T Stein, France, 112-14-0


WEDNESDAY

Cross Drove Fishery
Hockwold (18 pegs)
1 Dave Pearce Jnr, Wisbech, 125-0-0 peg 23
2 V Cross, VDE, 58-1-0
3 J Barrowman, PW Angling, 57-4-0
4 B Coulson, Littleport, 53-10-0

Drennan Manor Farm Leisure (Weds)
Boundary Pool (17 pegs)
1 Mark Russell, Banbury Gunsmiths, 53-4-0 peg 30 pellet waggler bomb pellet carp F1s
2 J Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 49-12-0 peg 8
3 S Rich, Moaners, 45-12-0
4 T Brookes, Stratford Fishing & Outdoors, 43-4-0

Lakeview Fisheries (Weds)
Canal Pool (16 pegs)
1 Ernie Waterfall, Lakeview Vets, 77-9-0 peg 14
2 R Holmes, Notts AA, 68-9-0
3 T Cockburn, Lakeview, 59-10-0

Moorlands Farm (Weds)
Middle & Silver Pools (21 pegs)
1 Bob Tandy, DHA, 100-2-0 peg 17 Silver
2 L Bowden, Central Trains, 98-7-0
3 M Watson, Daiwa Gordon League, 94-2-0

Nisa Feeders (Weds)
Makins Fishery, Lake Two (25 pegs)
1 Shane Desmond, Dynamite Matchman Supplies, 104-4-0 peg B25 Method margins carp 8lb
2 T Sanderson, Angling Man, 92-8-0
3 J Adamson, Nisa Feeders, 64-10-0
4 C Birch, Dynamite Matchman Supplies, 59-2-0
5 D Hipkiss, Ridgemere AC, 52-10-0

Packington Somers (Weds)
Molands Pool (15 pegs)
1 Lee Richards, Packington, 139-5-0 peg 17 pole pellet F1s
2 J Burchell, Packington, 103-4-0 peg 8
3 D Tresigne, Packington, 101-10-0
4 A Wakelin, Preston Innovations, 70-8-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (24 pegs)
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest, 182-6-0 peg 19 short pole pellet carp
2 Rich Allen, KPC, 176-6-0, peg 17
3 M Langton, Sherwood Forest, 137-6-0
4 S Storey, Gateford Angling, 132-1-0
5 C Brazier, Gateford Angling, 126-12-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery vets (Thurs)
Bridge & Croft Pools (29 pegs)
1 Geoff Hiley, Mansfield, 81-15-0 peg 50 Bridge outer, meat short pole carp
2 Pete Tatley, Little John Lakes, 75-1-0 peg 23 Bridge outer, pellet corn mixed
3 P Bagshaw, Barnsley Blacks, 74-4-0
4 D Oldham, Maltby, 62-14-0

Drennan Manor Farm Leisure (Thurs)
Windmool Pool (20 pegs)
1 Liam Dennick, Colmic, 70-12-0 peg 18 pole pellet feeder F1s carp
2 F Donachie, Colmic, 67-12-0 peg 23
3 K Guest, Fitters AC,  55-0-0
4 M Russell, Banbury Gunsmiths, 46-8-0
5 C Woodward, Smithys, 43-8-0

Jansons Fishery (Thurs)
Match & Munroe Pools (22 pegs)
1 S Draper, Jansons, 202-9-0 peg 18 Munroes short pole maggot
2 D Farrall, Jansons, 193-7-0
3 P Defuston, Jansons, 192-11-0
4 R Taylor, Jansons, 190-9-0

Nisa Feeders (Thurs)
Makins Fishery, Derwent & Thames Lakes (27 pegs)
1 J Newton, Belgrave, 109-12-0
2 T Rowlands, The Glebe, 85-10-0
3 B Smithson, Team Makins, 77-4-0
4 S Johnstone, Match Catch, 67-8-0
5 A Meadows, Redfin Angling, 57-2-0

Moorlands Farm
Meadow Pool (19 pegs)
1J Knott, DHA, 137-12-0; peg 53
2 P Hodge, DHA, 95-13-0
3 C Pace, DHA, 91-10-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (18 pegs)
1 Daz Oldham, Maltby, 167-5-0 peg 52 island meat pellet 9m carp bream
2 S Clark, Mansfield, 110-5-0
3 J Powell, Rotherham, 102-0-0
4 A Cordall, Bryden AC, 101-13-0

Tunnel Barn Farm (Fri)
Jenny’s Pool (16 pegs)
1 Adam Wakelin, Preston Innovations, 215-9-0 peg 19
2 L Wetton, Mosella, 143-7-0
3 M Bingham, Mosella, 143-2-0
4 W Sweetman, Rocklands, 141-13-0


SATURDAY

Cross Drove Fishery
Hockwold (22 pegs)
1 Vince Cross, VDE,  112-1-0 peg 18
2 D Pearce Jnr, Wisbech, 99-5-0
3 S Wheeler, Daiwa Dynamite, 93-8-0
4 B Coulson, Littleport, 82-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery
Moat Pool (24 pegs)
1 Ian Thomspon, Darfield, 214-6-0 peg 38 island pole pellet 6m carp skimmers
2 P Miles, Doncaster, 132-2-0 peg 62 island pole pellet
3 S Clark, Mansfield, 93-0-0
4 D Oldham, Maltby, 84-6-0

Decoy Lakes
Beastie Lake (10 pegs)
1 M Henry, Decoy, 218-0-0
2 M Whittaker, Decoy, 211-0-0
3 A Patton, Dynamite Baits, 209-0-0. 

Drennan Manor Farm Leisure (16 pegs)
Ash & Middle Pools (16 pegs)
1 Liam Dennick, Colmic, 222-12-0 peg 7 Ash pellet shallow F1s
2 C Cameron, Middy/ Old Ghost, 203-12-0 peg 16 Ash
3 S Rhodes, Clampits, 98-0-0
4 S Ford, Daiwa/ Old Ghost, 94-0-0

Larford Lakes
Match Lake (27 pegs)
1 N Colcombe, Larford, 138-10-0
2 C Goergen, Larford, 130-3-0
3 R Lawson, Bait Tech Total Angling, 95-9-0

Little John Lakes
Robin Hood (23 pegs)
1 L Hardwick, Mosborough Tackle, 131-10-0
2 D Daley, Little John, 114-3-0
3 S Marshall, Little John, 111-6-0

Packington Somers
Geary’s Pool (27 pegs)
1 P Baran, Packington Vets, 67-12-0
2 J Shirley, Packington, 59-0-0
3 D Jarvis, Solihull Angling Centre, 48-3-0

Tunnel Barn Farm
High Pool (16 pegs)
1 D Gash-Jones, Avon Mill, 97-10-0 peg 38
2 W Sweetman, Rocklands, 88-12-0
3 K Bingham, TBF, 74-15-0
4 J Khan, Moseley AC,  62-2-0

Woodland View
Front Deans (18 pegs)
1 Phil Edmonds, Woodlands, 234-4-0 peg 14 dead maggot margins carp 10lb
2 R Edmonds, Woodlands, 165-6-0
3 M Edge, Vets, 160-2-0
4 S Pearce, Stourport, 126-12-0

Willow Lakes
(14 pegs)
1 T Marshall, Dynamite Matchman Supplies, 117-8-0
2 M Wesselby, Bottesford, 86-8-0
jt 3 P Morris, Notts and B Bright, RAF, both 85-0-0


SUNDAY

Cross Drove Fishery
Hockwold (22 pegs)
1 Hilton Kemp, Lowestoft, 91-8-0 peg 47
2 C Vandervliet, Drennan Bait-Tech Bowlers, 87-4-0
3 J Shepherd, Sensas Colemans, 87-3-0
4 S Wheeler, Daiwa Dynamite, 68-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery
Moat Pool (35 pegs)
1 N Vernon, Gainsborough, 152-15-0 peg 30 island pellet hemp carp
2 S Cook, New Packet Inn, 97-15-0
3 G Gibson, Worksop, 83-4-0
4 J Wilde, Colmic, 82-15-0
5 M Brownell, Mosborough Tackle, 75-6-0

Decoy Lakes
Elm Lake (14 pegs)
1 R Chapman, MAP, 217-3-0
2 A King, Decoy, 173-9-0
3 B Townsend, Decoy, 157-10-0

Jansons Fishery
Munroes Pool (16 pegs)
1 Mark Taylor, Jansons, 215-1-0 peg 17 pole carp
2 M Smith, Gerry’s, 208-12-0
3 S Draper, Jansons, 204-15-0
4 G Carlisle, Jansons, 193-0-0
5 N Orton, Jansons, 168-6-0

Larford Lakes
Specimen Lake (34 pegs)
1 C Senter, Shakespeare, 166-4-0, peg 8 pole shallow pellet
2 L Webster, PR Floats, 109-7-0
3 N Colcombe, Larford, 106-6-0
4 D White, Maver Midlands, 95-14-0
5 C Jordon, 94-8-0; 6 M Williams, 84-13-0

Packington Somers Bob Brown Memorial
Molands Pool (35 pegs)
1 Ian Crossman, Browning Central, 95-2-0, peg 19 Method feeder to island on pellet
2 D Elliott, Packington, 91-9-0
jt 3 R Quinny, Packington and L Richards, Packington, both 69-0-0
5 B Lockwood, Packington, 68-10-0
6 D Weston, Greyhound AC, 62-4-0

Trent Individual League
Tidal Trent (42 pegs)
1 Mark Perkins, Dynamite Matchman Supplies, 23-0-0
2 L Kerry, Preston Innovation, 16-2-0
3 A Scotthorne, Drennan Barnsley, 10-14-0
4 T Barlow, Maver North West, 10-10-0
5 D Grimsey, Image, 10-2-0

Tunnel Barn Farm
Extension Pool (23 pegs)
1 Ade Mansfield, MAP, 138-2-0 peg 5
2 G Clarke, Miracle Baits, 72-12-0
3 W Sweetman, Rocklands, 68-4-0
4 A Williams, Marukyu, 67-9-0

Woodland View
Deans Pools (25 pegs)
1 Scott Smith, Smithys, 156-2-0 peg 1 pellet corn mixed
2 R Campden, Peg One, 124-0-0
3 I Newton, Smithys, 102-14-0
4 D Newrton, Smithys, 102-0-0

Midlands match results for week commencing 01.08.16

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Mon)
Bridge Pool (16 pegs)
1 Roger Holmes, Notts AA, 88-5-0 peg 9 outer pole 11m pellet
2 Paul Schoof, Leegem, 82-1-0 peg 31 outer paste hemp pellets 12m
3 R Brooks, Sheffield, 75-15-0
4 D Speight, Sheffield, 62-3-0

Tunnel Barn Farm (Mon)
Extension Pool (18 pegs)
1 Pete Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 176-6-0 peg 25 long pole and edge pellet carp F1s
2 Graham Young, Young’s MG, 122-8-0 peg 19
3 D Chapman, Swan Baits, 116-3-0
4 D Lutwyche, Hawkesbury, 114-7-0
5 B Hodgetts, Tunnel Barn Farm Vets, 113-1-0
6 C Neale, Rutlanders AC, 104-15-0 


TUESDAY

Moorlands Farm (Tues)
Silver Pool (15 pegs)
1 J Hudson, PR Floats, 92-4-0
2 D Johnson, Steven’s Tackle, 73-0-0
3 P Bailey, Dave Highfield Academy, 67-3-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)    
Sherwood Lake (19 pegs)
1 Fred Bispham, Peg One Angling Centre, 111-5-0 peg 44 long pole bread carp 10lb
2 Andy Lakey, Worksop Angling Supplies, 71-15-0 peg 40 long pole pellet shallow carp 6lb
3 D Sellars, Sherwood Forest Fishery, 66-2-0
4 D Round, Woodhouse Angling Centre, 48-12-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Geary’s Level Pool (19 pegs)
1 Ray Quinney, Packington, 69-12-0 peg 12 pellet waggler carp
2 John Downing, Packington Vets, 57-9-0 peg 9 paste 9m skimmers crucians
3 J Johnson, Packington Vets, 55-6-0
4 P Barron, Packington Vets, 44-6-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
Canal & Jenny’s Pools (32 pegs)
1 Alan Lynes, Banbury Gunsmiths, 116-3-0 Jenny’s peg 8 pellet shallow 6m F1s
2 Phil Sutor, Arthur’s Angling Supplies, 105-0-0 Jenny’s peg 25
3 D Chapman, Swan Baits, 98-11-0
4 J Johnson, Notts AA, 91-5-0
5 D Lutwyche, Hawkesbury, 90-0-0
6 D Kingerlee, Tunnel Barn Farm Vets, 80-3-0

Wold View Fisheries (Tues)
Ultimate Lake (15 pegs)
1 Tony Booth, Wold View, 79-0-0 peg 8 pellet shallow 10m F1s
2 M Ellison, Wold View, 29-8-0
3 T Burnham, Wold View, 29-4-0

Woodland View (Tues)
Arles Pool (20 pegs)
1 Stu Campbell, Kidderminster, 119-2-0 peg 16
2 J Baker, Woodlands, 96-8-0
3 S Panton, Woodlands, 79-4-0


WEDNESDAY

Drennan Manor Farm Leisure (Weds)
Island Pool (16 pegs)
1 R Seymour, Banbury Gunsmiths, 115-8-0
2 S Rich, Moaning Sods, 83-4-0
3 B Duggan, Bailey’s of Warwick, 77-4-0

Lakeview Fisherys Vets (Weds)
Marina & Stream Pools (19 pegs)
1 Keith Daws, Lakeview Vets, 55-6-0 peg 10 Marina
2 C Shore, Lakeview Vets, 50-12-0
Jt 3 A Parker & P Cliffe, both Lakeview Vets, both 49-2-0
5 J Cooke, Lakeview Vets, 44-9-0
6 R Holmes, Lakeview Vets, 44-5-0
    
Manor Farm Leisure (Weds)
Island Pool (16 pegs)
1 Ryan Seymour, Banbury Gunsmiths, 115-8-0 peg 20 pole straight lead pellet
2 S Rich, Moaners, 83-4-0 peg 33
3 B Duggan, Bailey’s of Warwick, 77-4-0
4 G Dovey, MFL, 76-8-0
5 S Partington, MFL, 68-4-0

Moorlands Farm (Weds)
Bank, Moors & Island Pools (18 pegs)
1 Terry Homer, Moorlands, 131-0-0 peg 12 Island pellet 12m and edge carp F1s skimmers
2 Pete Bailey, Old Ghost, 129-10-0
3 K Roderick, Dave Highfield Academy, 107-12-0

Newark Fed (Weds)
River Trent, Rolleston & East Stoke (22 pegs)
1 Stan Piecha, Shakespeare Bait-Tech, 13-7-0 Rolleston peg 29 groundbait feeder maggot skimmers
2 Tony Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 13-5-0 Rolleston peg 21 long pole hemp roach
3 J Urruty, Alfreton Angling Centre, 13-2-0
4 A Reynolds, Quorn, 12-7-0
5 T Moroz, Chesterfield, 9-13-0
6 T Bunting, Quorn, 9-0-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (20 pegs)
1 John Adamson, Nisa Feeders, 108-4-0 peg B17 Method feeder pellet carp
2 Daz Shaw, Team Makin’s, 105-12-0 peg A12 Method feeder pellet carp
3 T Phillips, Attleborough Angling, 103-10-0
4 S Tilson, Foster’s Team Army, 91-0-0
5 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 78-14-0
6 D Hipkiss, Ridgemere AC, 53-12-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (28 pegs)
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 174-10-0 peg 19 pellet 5m carp 7lb
2 Daz Staley, Woodhouse Angling Centre, 131-0-0 peg 4 worm 13m and edge carp 9lb
3 L Hendley, Gateford Angling Supplies, 81-6-0
4 R Parker, Gateford Angling Supplies, 80-4-0
4 P Hodgetts, Sherwood Forest Fishery, 80-4-0
6 M Laurie, Lindholme Lakes, 80-1-0

Wednesday 03.08.16 OAP & Disabled Open Match Results; 
Held on Covey 1, 2, 3, 4 with 64 anglers fishing. 
1. John Warburton - peg 100 - 121.06 lbs
2. Keith Leatherbarrow - peg 82 - 106.12 lbs
3. Kenny Ogder - peg 85 - 83.07 lbs
4. Eddie Battersby - peg 54 - 80.08 lbs
5. Gary Dodsworth - peg 21 - 78.02 lbs
6. Dennis Shaw - peg 72 - 76.05 lbs
SSolihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (21 pegs)
1 Daniel Tresigne, Alvechurch Fisheries, 126-3-0 peg 56 long pole pellet shallow F1s
2 John Burchell, Packington, 123-10-0 peg 60 long pole pellet shallow F1s
3 L Richards, Packington, 120-2-0
4 L Myers, Packington, 105-10-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (21 pegs)
1 J Barrowman, PW Angling, 81-8-0 peg 15
2 J Cartwright, Stanjays, 69-0-0
3 A Leathers, BHR, 59-11-0
4 D Pearce Jnr, Wisbech, 58-8-0
5 A Moore, Avenue Angling, 58-6-0
6 T Guy, Venue Expert, 56-12-0
1. John Warburton - peg 100 - 121.06 lbs
2. Keith Leatherbarrow - peg 82 - 106.12 lbs
3. Kenny Ogder - peg 85 - 83.07 lbs
4. Eddie Battersby - peg 54 - 80.08 lbs
5. Gary Dodsworth - peg 21 - 78.02 lbs
6. Dennis Shaw - peg 72 - 76.05 lbs
Wednesday 03.08.16 OAP & Disabled Open Match Results; 
Held on Covey 1, 2, 3, 4 with 64 anglers fishing. 
1. John Warburton - peg 100 - 121.06 lbs
2. Keith Leatherbarrow - peg 82 - 106.12 lbs
3. Kenny Ogder - peg 85 - 83.07 lbs
4. Eddie Battersby - peg 54 - 80.08 lbs
5. Gary Dodsworth - peg 21 - 78.02 lbs
6. Dennis Shaw - peg 72 - 76.05 lbs 


THURSDAY

Manor Farm Leisure (24 pegs)
1 Phil Smith, Throckmorton, 84-0-0 peg 3 pole bomb pellet mixed bag
2 Steve Partington, MFL, 78-0-0 peg 13
3 S Marshall, Stoke, 53-0-0
4 S Plant, MFL, 50-0-0
5 M Lane, Moaning Sods, 48-8-0
6 N Cooke, Angel AC,  46-0-0

Daiwa Hallcroft Fishery Vets Summer League (Thurs)
Moat Pool (30 pegs)
1 Roger Holmes, Notts AA,  78-12-0 peg 89 outer pole 11m carp
2 Jack Hobson, Sheffield, 70-8-0 peg 58 outer cat meat pellet 9m
3 G Hiley, Woodhouse Angling, 64-9-0
4 D Whiting, March, 61-9-0
5 D Clegg, DJK Floats, 61-5-0
6 P Schoof, Leegem, 61-3-0

Drennan Manor Farm Leisure (Thurs)
Island Pool (24 pegs)
1 Phil Smith, Throckmorton, 84-0-0 peg 3 pellet feeder and pellet 14m carp F1s
2 Steve Partington, Manor Farm Leisure, 78-0-0 peg 13
3 S Marshall, Stoke, 53-0-0
4 S Plant, Manor Farm Leisure, 50-0-0
5 M Lane, Moaning Sods, 48-8-0
6 N Cooke, Angel AC, 46-0-0

Jansons Fishery (Thurs)
Match & Munroes Pool (19 pegs)
1 Colin Spencer, GOT Baits, 440-8-0 Match Pool peg 14 paste pellet margins
2 G Woodcock, Jansons, 260-15-0
3 P Sisson, Jansons, 240-14-0
4 P Carlisle, Jansons, 214-4-0
jt5 R Robinson & G Wright, both Jansons, both 203-3-0

Moorlands Farm (Thurs)
Meadow Pool (11 pegs)
1 P Hodge, Moorlands, 139-10-0
2 Z Lees, Moorlands, 74-8-0
3 L Haldrin, Moorlands, 63-13-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Snake & Reptile Lakes (29 pegs)
1 Bob Greenbury, Leicester, 95-10-0 peg 13 Reptile pellet 14m and 5m carp
2 Pete Eden, Syston Casters, 94-0-0 peg 17 Reptile pellet 14m and maggot edge carp
3 C Neale, Rutlander    s, 63-10-0
4 S Johnstone, Match Catch    , 60-14-0
5 P Twigger, Attleborough Angling, 55-8-0
6 K Winfield, Leicester, 44-8-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Little Geary’s, Molands Mere & Siblings A & B Pools (49 pegs)
1 John Downing, Packington Vets, 77-5-0 peg 19 Little Geary’s paste 6m F1s skimmers
2 Les Moody, Packington Vets, 77-2-0 peg 5 Little Geary’s long pole pellet F1s
3 B Calcott, Packington Vets, 65-8-0
4 T Gibbons, Packington Vets, 61-1-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
New, House & Extension Pools 65 pegs
1 Steve Stokes, Tunnel Barn Farm Vets, 93-11-0 New peg 23 paste shallow top kit F1s
2 Ken Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 82-11-0 New peg 44 paste edge F1s
3 J Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 80-5-0
4 G Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 79-1-0
5 T McGuire, Tunnel Barn Farm Vets, 78-6-0
6 C Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 76-2-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (14 pegs)
1 Steve Robbins, Leegem, 163-5-0 peg 44 island pole pellet carp
2 D Oldfield, Sheffield, 92-11-0 peg 49 island pellet meat carp
3 J Hobson, Sheffield, 89-15-0
4 D Whiting, March, 81-1-0
5 A Cordall, Bryden AC, 70-1-0

Tunnel Barn Farm (Fri)
Extension Pool (17 pegs)
1 Adam Wakelin, Preston Innovations, 126-3-0 peg 7
2 P Black, Milo/ Fosters, 125-14-0, peg 1
3 P Caton, Drennan/ Banbury Gunsmiths, 96-8-0
4 C Neal, Rutlanders, 86-12-0
5 G Makin, Miracle Baits, 85-14-0
6 J Khan, Moseley AC, 85-8-0


SATURDAY

Cross Drove Fishery
Hockwold (22 pegs)
1 L Coomber, Cross Drove, 81-10-0 peg 18
2 J Barrowman, PW Angling, 76-9-0
3 A Tuck, Angling Direct, 64-15-0
4 S Bracey, Dynamite Baits, 58-10-0
5 D Pearce Jnr, Wisbech, 50-7-0
6 B Coulson, Littleport, 44-10-0

Little John Lakes
Friar Tuck (21 pegs)
1 R Evans, MAP Mansfield, 152-5-0
2 S Keyworth, Little John, 147-8-0
3 P Tatley, Little John, 114-5-0.

Manor Farm Leisure
Middle Pool (13 pegs)
1 Neil McKinnon, Preston Innovations, 166-6-0 peg 12 pole and pellet
2 S Rich, Maoners, 117-12-0 peg 19
3 A Smith, Bristol Angling, 75-0-0
4 J Nugent, Ashton Angling, 71-8-0

Moorlands Farm
Meadow & Moors (29 pegs)
1 C Hill, Mosella, 149-6-0
2 A Jackson, TBF, 117-12-0
3 G Hodge, DHA, 111-4-0.

Tunnel Barn Farm
Extension Pool (22 pegs)
1 G Edwards, Guru, 177-14-0 peg 2
2 M Bingham, Mosella, 154-3-0 peg 25
3 D James, Mosella, 146-12-0
4 A Wakelin, Preston Innovations, 130-2-0
5 A Foster, TBF,  120-12-0
6 J Khan, Moseley AC, 117-14-0

Willow Lakes
Match Lakes (15 pegs)
1 P Morris Jn, Notts, 132-4-0
2 D Booker, Mansfield, 107-4-0
3 T Marshall, Dynamite Baits, 106-8-0

Woodland View
Barley & Hay Lakes (18 pegs)
1 Charley Vallender, Lobbies, 126-0-0 peg 3 Hay short pole pellet
2 R Edmunds, Woodlands, 120-7-0
3 P Edunds, Veterans, 112-2-0
4 A Powell, Lobbies, 107-4-0

SUNDAY

Cross Drove Fishery
Hockwold (25 pegs)
1 Dave Pearce Snr, Wisbech, 88-4-0 peg 18
2 S Parker, DAD, 81-8-0
3 T Brooks, Thetford, 77-15-0
4 J Gill, Norwich, 72-2-0
5 D Bates, Matchfloat.com, 55-2-0
6 M Pollard, Matrix Dynamite, 48-13-0

Decoy Lakes
Elm Lake (14 pegs)
1 B Townsend, Matrix, 218-7-0
2 A Leathers, Browning Hotrods, 200-1-0
3 S Coaton, Jed’s Tackle, 192-8-0.

Larford Lakes (Sun)
Specimen Lake (23 pegs)
1 G Reynolds, Frenzee, 206-5-0
2 S Pointon, Old Ghost, 164-8-0
3 P Cook, Marks Tackle, 114-14-0

Manor Farm Leisure
Island Pool (15 pegs)
1 Jason Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 134-4-0 peg 12 bomb Method carp F1s
2 G Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 93-0-0 peg 14
3 N McKinnon, Preston Innovations, 85-8-0
4 M Hemming, Lodge Park, 67-14-0
5 R Seymour, Banbury Gunsmiths, 62-0-0

Moorlands Farm
Silver Lake (17 pegs)
1 C Hill, Mosella, 95-4-0
2 M Watson, DGL, 82-8-0
3 P Wedge, ABC Baits, 80-5-0

Packington Somers
Molands (15 pegs)
1 D Hartshorn, Swann Baits, 77-8-0
2 M Haycock, Tusses Tackle, 77-5-0
3 K Folwell, Drennan, 66-0-0

Tunnel Barn Farm
New Pool (24 pegs)
1 G Edwards, Guru, 145-13-0 peg 23
2 A Mansfield, MAP,  137-7-0
3 A Jackson, Rocklands, 127-12-0
4 D James, Mosella, 125-13-0
5 P Goodward, Browning Bucknall Bikes, 114-14-0
6 L Wetton, Mosella, 95-0-0

Woodland View
Deans Pool (20 pegs)
1 Chris Newton, Smithy’s, 208-12-0 peg 57 short pole pellet maggot
2 N Jukes, Smithy’s, 204-10-0
3 K Slade, Cannock, 185-0-0
4 J Newton, Smithy’s, 181-4-0

Midlands match results for week commencing 25.07.16

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Mon)
Bridge Pool (16 pegs)
1 D Whiting, Buttonhole AC, 111-6-0
2 R Teigh, Handsworth, 90-4-0
3 R Holmes, Notts, 87-1-0

Kidderminster DAA Bewdley Angling Festival 2016 (Mon)
River Severn, Bewdley (78 pegs)
1 Geoff Brierley, Willow Creek, 25-1-0 peg 50 whip and waggler maggot dace perch
2 Jez Williams, Kidderminster DAA, 23-6-0 peg 72 bomb meat and whip maggot barbel roach dace
3 B Cheese, Earlswood, 18-10-0
4 R Duke, BAS, 17-8-0
5 M Jones, Halesowen, 15-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Oak & Willow Pools (16 pegs)
1 S Davies, Shrewsbury, 157-9-0
2 P Hemmings, Monkhall, 142-13-0
3 P Shaw, Boldings, 98-12-0

Tunnel Barn Farm (Mon)
Top Pool (22 pegs)
1 Chris Georgen, Sensas France, 82-15-0 peg 15 maggot 6m deck F1s roach ide skimmers
2 Pete Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 79-13-0 peg 30 pellet and paste top kit and edge F1s
3 J Johnson, Notts AA, 74-0-0
4 D Lutwyche, Hawkesbury, 66-5-0
5 V Laurent, Sensas France, 60-9-0
6 G Young, Young’s MG, 59-4-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Silver Lake (24 pegs)
1 Tony Booth, Wold View, 94-8-0 peg 37 pellet shallow 8m F1s
2 Trevor Brewitt, Wold View, 42-12-0 peg 19
3 G Ellis, Wold View, 39-12-0
4 C Withers, Wold View, 38-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Moat Pool (16 pegs)
1 D Whiting, Buttonhole AC, 143-2-0
2 K Richardson, Doncaster, 127-12-0
3 A Sellars, R&R Sports, 118-13-0

Moorlands Farm (Tues)
Silver Pool (14 pegs)
1 M Watson, Daiwa Gordon League, 101-10-0
2 G Clarke, Newton Angling, 77-4-0
3 B Tandy, Moorlans, 64-15-0
 
Packington Somers Vets (Tues)
Molands Mere & Siblings A & B Pools (52 pegs)
1 Keith Deaner, Packington Vets, 55-8-0 Molands Mere peg 45 Method feeder pellet carp
2 Pat Clark, Lime Tree Social, 50-4-0 Siblings B peg 5 long pole pellet carp F1s
3 J Downing, Packington Vets, 49-5-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)     
Sherwood Lake (20 pegs)
1 Fred Bispham, Peg One Angling Centre, 111-5-0 peg 47 bomb bread and long carp 10lb
2 Dave Round, Woodhouse Angling Centre, 62-7-0 peg 53 caster 8m and maggot edge carp ide skimmers
3 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 53-2-0
4 A Kitt, Worksop Juniors, 51-7-0
5 R Brookes, Rivendell AC, 37-8-0
6 S Richards, Woodhouse Angling Centre, 33-1-0
 
Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Lower Broadheath Pools, Sycamore, Old & Willow Pools (38 pegs)
1 Boz Simmonds, Northfield, 127-8-0 peg 16 Sycamore corn 8m and edge carp 8lb
2 Kevin Saxelby, Northfield, 94-12-0 peg 22 Sycamore
3 T Guise, Stourbridge, 89-15-0
 
Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
High, Jenny’s & Club Pools (50 pegs)
1 Steve Johnson, Acorn Angling, 149-8-0 High peg 30 pellet shallow 6m F1s
2 Steve Stokes, Tunnel Barn Farm Vets, 128-7-0 High peg 22 paste shallow 4m F1s
3 J Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 126-3-0
4 A Lynes, Banbury Gunsmiths, 112-15-0
5 D Todd, Tunnel Barn Farm Vets, 99-15-0
6 D Porter, Tunnel Barn Farm Vets, 90-8-0


WEDNESDAY

Angling Trust Veterans National Championship 2016 (Weds)
Tunnel Barn Farm, all lakes (158 pegs)
1 Kevin Folwell, Drennan/Bag ‘Em Baits, 61-300 Top peg 32 pellet short and caster shallow long F1s ide roach skimmers
2 Harry Billing, Garbolino, 49-150 Club peg 23
3 D Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 45-650
4 P Mason, Hereford, 45-600
5 T Watling Snr, St Neots, 42-550
6 B Greenbury, Leicester, 41-450

Climax Wold View Fishery Pole Only (Weds)
Gold Lake (18 pegs)
1 L Popham, Wold View, 111-4-0
2 D Marshall, Wold View, 87-8-0
3 F Church, Wold View, 70-0-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (18 pegs)
1 J Sheppard, Sensas Coleman’s Bait & Tackle, 64-2-0
2 D Pearce Jnr, Wisbech, 61-13-0
3 A Moore, Avenue Angling, 56-0-0

Evesham Championship Qualifier (Weds)
Warks Avon, Evesham (54 pegs)
1 Dean Hancox, Evesham, 17-5-0 peg 31 barbel feeder pellet
2 Rob South, Grant Albutt Angling Supplies, 15-4-0 peg 30 barbel feeder pellet and maggot
3 T Chalk, Sensas WB Clarke, 11-3-0
Qualifiers: D Hancox and D Cosnett
 
Kidderminster DAA Bewdley Angling Festival 2016 (Weds)
River Severn, Bewdley (78 pegs)
1 Jez Williams, Kidderminster DAA, 26-6-0 peg 73 feeder pellet barbel
2 Bob McAuley, Droitwich, 25-6-0 peg 32 feeder pellet and meat barbel
3 S Rowen, Kidderminster DAA, 24-11-0
4 A Patchett, Halesowen, 19-13-0
5 J Rivers, Tubertini Ludlow, 16-14-0
 
Maver Mega Match This Qualifier (Weds)
Barston Lakes (80 pegs)
1 Mark Jones, Tredegar Angling, 120-10-0 peg 18 Method feeder boilies carp 15lb skimmers
2 Jon Owen, Colney Tackle, 96-4-0 peg 124 Method feeder pellet and pellet waggler carp F1s
3 B Sharp, Preston Innovations Black Horse, 93-10-0
4 A Kinder, Maver/Marukyu, 81-8-0
5 C Simpson, Miracle Baits, 68-3-0
6 B Mason, Guru/Bag ‘Em Baits, 63-0-0
 
Moorlands Farm (Weds)
Island, Middle & Meadow Pools (16 pegs)
1 P Eden, Dave Highfield Academy, 97-10-0
2 D James, Mosella, 96-7-0
3 T Homer, Dave Highfield Academy, 95-0-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Ghost Pool (16 pegs)
1 S West, Angling Direct, 122-6-0
2 C Georgen, Sensas France, 120-0-0
3 J Stone, Bilston Angling Centre, 104-8-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Larch & Sycamore Pools (15 pegs)
1 D Brown, Maver Midlands, 162-6-0
2 A Williams, Vespe, 131-15-0
3 B Tromans, Fiery Holes, 84-3-0    

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Jay Lake (14 pegs)
1 K Rayment, Ramsey, 149-2-0
2 R Pullman, Rookery, 111-2-0
3 P Holland, Rookery, 97-10-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (17 pegs)
1 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 108-15-0
2 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 96-12-0
3 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 96-10-0
 
Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (20 pegs)
1 John Burchell, Packington, 128-9-0 peg 21 long pole pellet shallow F1s
2 Simon Cobb, Packington, 82-11-0 peg 44 pellet waggler carp
3 N Carless, Ridgemere AC, 78-4-0
4 L Richards, Packington, 62-10-0
 
Westwood Lakes (Weds)
Swallow Lake (21 pegs)
1 M Morgan, Westwood Lakes, 75-14-0
2 E Moyer, Westwood Lakes, 67-10-0
3 T Smith, Westwood Lakes, 62-12-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Thurs)
Moat Pool (34 pegs)
1 Pete Bagshaw, Barnsley Blacks, 87-9-0 peg 8 bomb pellet carp 9lb
2 Roy Toulson, Notts, 85-4-0 peg 95 pellet shallow and deck 14.5m carp 12lb
3 M Hall, Tuxford, 73-13-0
4 A Berisford, Leegem Angling, 72-11-0
5 R Holmes, Notts, 71-4-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match Pool (16 pegs)
1 C Spencer, Janson’s, 366-9-0
2 G Musson, Janson’s, 214-11-0
3 R Evans, Janson’s, 189-13-0
 
Manor Farm Leisure (Thurs)
Boundary Pool (18 pegs)
1 S Liston, Moaning Sods, 67-8-0
2 C Woodward, Smithy’s Angling, 61-2-0
3 N Finch, Leigh Tackle & Bait, 57-8-0
 
Moorlands Farm (Thurs)
Bank & Island Pools (16 pegs)
1 M Wentworth, Dave Highfield Academy, 202-14-0
2 P Hodge, Dave Highfield Academy, 162-9-0
3 T Ali, Dave Highfield Academy, 109-12-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Derwent Pool (19 pegs)
1 Pete Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 95-8-0 peg 15 pellet to island and track carp
2 Kev Winfield, Leicester, 85-4-0 peg 6 pellet to island and edge carp
3 Terry Cockburn Jnr, Coalville AC, 67-6-0
4 Andy Searle, Leicester, 39-12-0
5 Terry Cockburn Snr, Coalville AC, 35-4-0
6 John Adamson, Nisa Feeders, 34-14-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Willow, Annies & Little Geary’s Pools (38 pegs)
1 Ron Savage, Lane’s Bait, 80-13-0 peg 5 Willow pellet waggler carp F1s
2 Derek Hartshorn, Swan Baits, 80-0-0 peg 3 Willow paste 6m carp
3 D Duggan, Dams & Lock, 71-3-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Willow & Sycamore Pools (18 pegs)
1 D Brown, Maver Midlands, 151-12-0
2 J Hall, Middy, 146-4-0
3 C Wynn, Tri-Cast Weston, 87-5-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Thurs)
Magpie Lake (16 pegs)
1 G Welton, Stanjay Tackle, 128-6-0
2 K Shellie, Hooked Newmarket, 106-0-0
3 V Easey, Stanjay Tackle, 102-14-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
High, Canal & Jenny’s Pools (60 pegs)
1 Steve Stokes, Tunnel Barn Farm Vets, 147-1-0 peg 5 High pellet 6m and edge F1s
2 Johnny Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 139-15-0 peg 50 High pellet shallow 6m and top kit F1s
3 A Dawson, Tunnel Barn Farm Vets, 123-15-0
4 K Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 117-15-0
5 C Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 117-2-0
6 G Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 105-0-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Falcon Lake (28 pegs)
1 Lee Gilbert, Westwood Lakes, 153-4-0 peg 41 pellet 4m and edge F1s
2 Brian Ty, Westwood Lakes, 130-13-0 peg 2
3 R Taylor, Westwood Lakes, 129-6-0
4 L Chubb, Westwood Lakes, 128-4-0


FRIDAY

Climax Wold View Fishery (Fri)
Gold Lake (14 pegs)
1 A Bryant, Wold View, 173-8-0
2 J Green, Wold View, 148-12-0
3 P Hart, Wold View, 127-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (24 pegs)
1 Dave Whiting, Buttonhole AC, 146-9-0 peg 43 long pole and edge worm carp 10lb
2 Jamie Wilde, Colmic, 125-5-0 peg 58 feeder corn carp skimmers
3 D Oldham, Maltby, 82-11-0
4 M Oldfield, Woodseats Angling, 72-12-0
5 S Cook, Hallcroft, 63-14-0

Kidderminster DAA Bewdley Angling Festival 2016 (Fri)
River Severn, Bewdley (78 pegs)
1 Andy Patchett, Halesowen, 23-5-0 peg 1 feeder maggot chub
2 Barry Cheese, Earlswood, 20-13-0 peg 4 feeder pellet and stick float maggot barbel dace
3 S Rowen, Kidderminster DAA, 19-2-0
4 B Cooper, Whitchurch, 18-6-0
5 D Beecroft, Cambridge, 16-8-0
Overall result:
1 Jez Williams, Kidderminster DAA, 57-1-0
2 Steve Rowen, Kidderminster DAA, 55-5-0
3 G Brierley, Willow Creek, 52-9-0
4 B Cheese, Earlswood, 48-12-0
5 A Patchett, Halesowen, 46-11-0
6 B McAuley, Droitwich, 35-0-0

Tunnel Barn Farm (Fri)
Club Pool (15 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 165-3-0
2 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 133-8-0
3 D Adey, Tunnel Barn Farm, 104-1-0


SATURDAY

Barford AA (Sat)
Warks Avon, Barford (30 pegs)
1 Craig Harrison, Attleborough, 23-9-0 peg 63 stick float and long pole maggot chub dace
2 Paul King, Sensas Portway, 23-5-0 peg 70 stick float maggot barbel chub dace
3 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 20-0-0
4 I Winter, Sensas WB Clarke, 15-8-0
5 P Caswell, Sensas WB Clarke, 14-8-0
6 A Neal, Barford AA, 12-8-0

Cath Margetts Charity (Sat)
River Trent, Dunham & Torksey (124 pegs)
1 Clive Fletcher, Derby Fed, 18-7-0 peg 24 Dunham groundbait feeder worm and caster skimmers hybrids
2 Jeff Margetts, Littleport, 18-4-0 peg 25 Torksey groundbait feeder worm and caster roach skimmers hybrids
3 P Goulding, Worksop, 15-8-0
4 L Kerry, Preston Innovations, 15-4-0
5 N Atkins, Roy Truman Select, 14-9-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (10 pegs)
1 B Shepherd, Wold View, 151-4-0
2 L Popham, Wold View, 112-8-0
3 K Easton, Wold View, 98-8-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (16 pegs)
1 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 63-0-0
2 A Moore, Avenue Angling, 60-2-0
3 C Vandervleit, Drennan/Bait-Tech, 58-7-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (25 pegs)
1 Craig Jones, Marukyu, 176-12-0 peg 2 pellet shallow 14m and corn edge carp 12lb
2 Rich Teigh, Hnadsworth, 81-10-0 peg 33 maggot edge carp 15lb skimmers
3 A Sellars, R&R Sports, 79-10-0
4 L Hewison, Leegem Angling, 65-13-0
5 P Bagshaw, Barnsley Blacks, 63-10-0

Decoy Lakes (Sat)
Beastie Lake (19 pegs)
1 B Mason, Guru/Bag ‘Em Baits, 251-1-0
2 J Brooks, Middy, 248-15-0
3 T Edwards, Matrix, 227-14-0 

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Island Pool (17 pegs)
1 T Winstone, Bonehill Mill, 147-0-0
2 G Waldron, Smithy’s Angling, 126-8-0
3 M Bull, Frenzee, 95-12-0

Evesham Championship Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham (60 pegs)
1 Mark Newman, Worcester Tackle, 10-12-0 peg 20 long pole worm eels perch
2 Steve Townsend, Drennan Oxford, 8-2-0 peg 23
3 T Atkins, Evesham, 6-14-0
4 D Gailes-Field, 6-9-0
5 R Badham, Evesham, 5-12-0
Qualifiers: M Newman, S Blunsom and T Atkins

Larford Lakes (Sat)
Match Lake (30 pegs)
1 Andy Morley, Kiveton, 138-1-0 peg 24 pellet 6m and edge carp F1s
1 John Forster, Kiveton, 138-1-0 peg 27 pellet and paste 5m carp F1s
3 M Blackmore, Garbolino Dynamite Baits, 116-1-0
4 S Forster, Kiveton, 104-14-0
5 P Morley, Kiveton, 97-8-0
6 M Todd, Kiveton, 97-4-0 

Little John Lakes (Sat)
Maid Marion Lake (26 pegs)
1 G Bennett, MAP Mansfield, 148-8-0
2 K Parkes, Mosborough Tackle Box, 139-13-0
3 P Madeley, Little John, 133-15-0

Monkhall Fishery (Sat)
Lark Pool (11 pegs)
1 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 137-15-0
2 B Stanford, Monkhall/MH Floats, 115-7-0
3 J Langford, Boldings, 82-10-0

Moorlands Farm (Sat)
Bank, Moors Island & Middle Pools (32 pegs)
1 Chris Hill, Mosella, 152-11-0 peg 5 Bank pellet 13m carp F1s skimmers
2 Rob Brennan, Stourport, 125-5-0
3 C Pace, Colin Pace Academy, 113-9-0
4 P Rice, Mosella, 109-15-0
5 D Highfield, Dave Highfield Academy, 106-8-0
6 I Wood, Moorlands, 90-8-0

Nisa Feedermaster King of the Yare (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (78 pegs)
1 Brian Weavers, Sportsman’s, 65-8-0 peg 61 Beauchamp Arms groundbait feeder worm and maggot bream 4lb skimmers
2 Paul Hudson, Deben, 59-4-0 peg 124 Langley groundbait feeder worm bream skimmers
3 N Larkin, Nisa Feeders, 57-2-0
4 D Davies, Drennan/Van Den Eynde, 52-6-0
5 W Anderson, Daiwa Angling Direct, 52-0-0
6 R Finch, Deben, 51-8-0 

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (28 pegs)
1 B Rowlands, Packington, 69-5-0
2 G Lakin, Fishing Lodge, 61-13-0
3 D Duggan, Dams & Lock, 54-15-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Willow Pool (16 pegs)
1 P Hemmings, Monkhall, 114-14-0
2 M Stobbs, Oakengates Angling Centre, 90-15-0
3 R Johnson, Boldings, 86-7-0

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Back Deans Pool (16 pegs)
1 C Vallender, Lobby’s Tackle, 179-2-0
2 T Weaver, Woodlands, 86-4-0
3 A Pollard, Daiwa Gordon League, 84-6-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Sat)
Magpie Lake (20 pegs)
1 Steve Freeman, Bag ‘Em Baits, 217-11-0 peg 17 edge maggot corn worm carp 12lb
2 Tony Dawson, Bait-Tech, 205-0-0 peg 34 long pole pellet shallow and maggot edge carp 9lb
3 G Butler, Tackle & Bates, 194-8-0
4 G Welton, Stanjay Tackle, 161-10-0
5 W Shepherd, Tackle & Bates, 157-10-0
6 T McGregor, Tackle & Bates, 151-10-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
House Pool (20 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 204-11-0
2 P Black, Milo, 177-6-0
3 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 127-12-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (18 pegs)
1 T Marshall, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 120-12-0
2 T Booker, Mansfield, 117-0-0
3 C Veasey, Mansfield, 100-4-0 


SUNDAY

Climax Wold View Fishery (Sun)
Silver Lake (12 pegs)
1 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 118-8-0
2 B Burnett, Wold View, 49-4-0
3 G Burks, Wold View, 48-0-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (21 pegs)
1 D Pearce Jnr, Wisbech, 121-6-0
2 J Barrowman, PW Angling, 79-4-0
3 J Sheppard, Sensas Coleman’s Bait & Tackle, 67-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat & Reed Pools (45 pegs)
1 Les Marshall, Barnsley Bait Co, 242-12-0 peg 28 Reed pellet shallow 14m and edge carp 5lb
2 Jason Thomas, Mansfield, 157-6-0 peg 2 Moat pellet shallow 16m and corn and pellet edge carp 12lb
3 N Vernon, Gainsborough, 156-14-0
4 P Miles, Doncaster, 147-10-0
5 A Whitehouse, Scunthorpe, 133-12-0

Decoy Lakes (Sun)
Yew Lake (16 pegs)
1 S Godfrey, Decoy, 193-9-0
2 A Major, Wensum Valley Angling, 184-5-0
3 M Wiles, Wensum Valley Angling, 178-6-0

Drennan Coors AC Trent Masters (Sun)
River Trent, Burton-on-Trent (69 pegs)
1 Harvey Clapham, Coors AC, 14-9-0 peg 5 Andressy waggler and bolo rod maggot roach
2 Mick Cobb, Fishermania, 13-13-0 peg 30 golf course waggler and whip maggot roach dace perch
3 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 13-12-0
4 M Halksworth, DH Angling, 12-12-0
4 J Fell, Coors AC, 12-12-0
Qualifiers: M Cobb, S Ashby, A White, R Reynolds, D Limbert, P Salt and J Fell

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (18 pegs)
1 Jason Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 132-8-0 peg 13
2 Mark Hemming, Lodge Park, 84-10-0 peg 9
3 N McKinnon, Preston Innovations, 64-0-0
4 N Dean, Oxford, 62-8-0
5 D Stratfull, Oakfield, 58-10-0

Division Two National Practice (Sun)
Birmingham/Fazeley Canal (42 pegs)
1 John Waples, Midland Angling Supplies, 6-11-0 peg 145 long pole pinkie and caster roach skimmers
2 Dave Williams, Matrix Halifax, 6-10-3
3 J Johnson, Measham, 6-6-6
4 T Yearby, Dams & Lock, 5-13-12
5 S Mottram, Drennan NW, 4-14-14
6 P Hallwood, Measham, 4-12-4 

Larford Lakes (Sun)
Specimen Lake (32 pegs)
1 Steve Forster, Kiveton, 181-4-0 peg 24 pellet waggler and meat edge carp 16lb
2 Mick Dewhurst, Ted Carter Preston, 143-7-0
3 A Morley, Kiveton, 142-8-0
4 A Scotthorne, Drennan, 128-5-0
5 A Tate, Larford, 123-13-0
6 J Forster, Kiveton, 116-11-0 

Matrix Commercial Championships (Sun)
Meadowlands Fishery (50 pegs)
1 Neil Carless, Ridgemere AC, 146-8-0 peg 18 Lambsdown pellet waggler and long pole pellet shallow carp 13lb
2 Steve Daley, Ridgemere AC, 123-10-0 peg 52 Lambsdown long pole pellet shallow carp 12lb
3 A Inglesant, Lane’s Bait, 119-4-0
4 P Terry, Ridgemere AC, 114-0-0
League: 
1 Adam Wakelin, Preston Innovations, 3pts
2 Steve Daley, Ridgemere AC, 5
3 N Carless, Ridgemere AC, 6

Monkhall Fishery (Sun)
Hawk Pool (11 pegs)
1 C Jones, Monkhall, 115-10-0
2 A Jones, Black Country Misfits, 113-14-0
3 K Hayes, Monkhall, 86-9-0

Moorlands Farm (Sun)
Meadow & Moors Pools (18 pegs)
1 D James, Mosella, 164-13-0
2 D Johnson, Steven’s Tackle, 136-0-0
3 C Hill, Mosella, 124-3-0 

Packington Somers (Sun)
Siblings A & B Pools (16 pegs)
1 K Folwell, Drennan/Bag ‘Em Baits, 49-5-0
2 M Hatchard, Shakespeare Bait-Tech, 47-9-0
3 C Chapman, Packington, 44-5-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Sycamore & Larch Pools (27 pegs)
1 Kevin Melville, Shrewsbury, 92-5-0 Sycamore peg 24 maggot shallow 13m carp 7lb barbel
2 Harry Colley, Boldings, 90-4-0 Larch peg 2 pellet corn meat edge carp 8lb
3 R Johnson, Boldings, 79-5-0
4 P Ricketts, New Willenhall, 76-9-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sun)
River Yare, Langley - Claxton (50 pegs)
1 Andy Moss, Browning Hot Rods, 21-4-0 peg 63 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
2 Simon Willsmore, Drennan/D&A Tackle, 19-12-0 peg 119 groundbait feeder maggot roach
3 D Botley, Daiwa Angling Direct, 15-8-0
4 P Udell, Maver Cardinals, 14-15-0
5 L Lekstucis, 14-2-0
6 D Davies, Drennan/Van Den Eynde, 13-5-0
Qualifiers: A Moss, L Lekstucis and S Willsmore

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Arles & High Pools (20 pegs)
1 Chris Newton, Smithy’s Angling, 229-9-0 peg 16 Arles dead maggot 6m and edge carp 10lb F1s skimmers tench
2 Martin Pritchard, Bilston Angling Centre, 123-12-0 peg 8 Arles
3 J Newton, Smithy’s Angling, 122-3-0
4 S Smith, Smithy’s Angling, 107-0-0

Team Championship Qualifier (Sun)
Warks Avon, Evesham (70 pegs)
1 Tim Biddle, Worcester, 6-0-0 peg 67 long pole worm and pinkie perch eels roach
2 Ed Warren, Kamasan Starlets, 5-13-0 peg 1
3 D Hughes, Sensas Black Country, 5-7-0
4 J Holloway, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 4-14-0
5 G Cooper, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 4-10-0
Teams:
1 Drennan Leicester Sensas, 53pts
2 Kamasan Starlets, 52  
3 Sensas Black Country, 51 (16-7-0)
4 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 51 (15-11-0) 
5 Allen’s Tackle, 51 (15-7-0) 
6 Drennan Oxford, 46

Trent Individual League (Sun)
River Trent, Dunham & North Clifton (32 pegs)
1 John Small, Lincoln Whisby, 22-7-0 peg 12 Dunham groundbait feeder maggot roach and a 5lb barbel
2 Wayne Bartholomew, Bait-Tech/Nu Fish, 16-7-0 peg 18 North Clifton groundbait feeder maggot roach
3 J Hackney, Lincoln, 14-3-0
4 C Elsom, Lincs County, 12-8-0
5 A Ogilvie, Sensas Mark One, 11-10-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Extension Pool (22 pegs)
1 J Edwards, Guru, 219-12-0
2 M Bingham, Mosella, 164-6-0
3 L Whetton, Mosella/Tunnel Barn Farm, 164-3-0

Westwood Lakes (Sun)
Swallow Lake (14 pegs)
1 R Wells, Westwood Lakes, 130-0-0
2 A Freeman, GOT Baits, 65-4-0
3 B Strowlger, Westwood Lakes, 63-6-0

Midlands match results for week commencing 18.07.16

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Mon)
Bridge Pool (14 pegs)
1 D Farr, Ollerton, 99-14-0
2 S Taylor, Rotherham, 92-10-0
3 P Schoof, Hallcroft, 74-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Beech & Hawthorn Pools (25 pegs)
1 Dave Pritchard, Boldings, 111-9-0 Beech peg 5 maggot edge carp 8lb skimmers
2 Tony Woolaston, Fatty’s Baits, 102-2-0    Beech peg 15 maggot and corn 5m and edge carp 6lb
3 C Wright, ABC, 84-11-0    
4 M Jameson, Boldings, 80-12-0    


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Gold Lake (25 pegs)
1 Steve Southern, Wold View, 92-4-0 peg 22 bomb and meat or pellet carp 8lb
2 Nev Fisher, Wold View, 88-0-0 peg 10
3 T Brewitt, Wold View, 58-0-0
4 T Booth, Wold View, 57-4-0

Moorlands Farm (Tues)
Bank & Island Pools (13 pegs)
1 G Reynolds, Dave Highfield Academy, 177-7-0
2 S Harris, JMR Tackle, 87-7-0
3 T Stead, Maver West Midlands Police, 83-0-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Hay & Barley Pools (16 pegs)
1 J May Snr, Bilston Angling Centre, 120-0-0
2 J May Jnr, Bilston Angling Centre, 96-14-0
3 C Georgen, Sensas France, 95-14-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (20 pegs)
1 Andy Lakey, Worksop Angling Supplies, 69-10-0 peg 55 long pole pellet deck and shallow carp 5lb skimmers
2 Steve Richards, Sherwood Forest Fishery, 45-15-0 peg 41
3 Fred Bispham, Peg One Angling Centre, 40-9-0
4 Russell Brookes, Rivendell AC, 36-7-0
jt5 D Sellers and A Nowakowski, both Sherwood Forest Fishery, both 28-0-0
 
Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Preston Innovations Woodland View, High & Arles Pools (39 pegs)
1 Brian Larner, King’s Norton, 79-2-0 peg 35 High pellet 5m dead maggot edge carp 8lb
2 Clive Murray, Northfield, 77-2-0
3 E Foster, King’s Norton, 72-12-0 

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Geary’s Level, Little Geary’s & Grats Pools (56 pegs)
1 Ron Savage, Lane’s Bait, 86-6-0 peg 23 Geary’s Level corn 13m and edge carp
2 John McGann, Packington Vets, 68-5-0 peg 23 Little Geary’s long pole pellet F1s
3 B Calcott, Packintgton Vets, 56-15-0
4 K Deaner, Packington Vets, 56-0-0
 
Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
Top & Bottom Pools (30 pegs)
1 Kev Folwell, Drennan/Bag ‘Em Baits, 78-9-0 Top peg 24 caster shallow 6m ide F1s
2 Dave Chapman, Swan Baits, 71-15-0 Top peg 21 paste 4m F1s
3 J Berry, Swan Baits, 63-15-0
4 J Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 61-13-0
5 T Lancaster, GOT Baits, 60-0-0
6 R Allum, Tunnel Barn Farm Vets, 56-10-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery Pole Only (Weds)
Silver Lake (15 pegs)
1 M Pillay, MAP/Old Ghost, 67-4-0
2 D Marshall, Wold View, 66-0-0
3 B Shepherd, Wold View, 56-0-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (14 pegs)
1 J Barrowman, PW Angling, 82-3-0
2 D Pearce Jnr, Wisbech, 64-4-0
3 T Hall, Chestnut Pool, 61-12-0

Evesham Championship Qualifier (Weds)
Warks Avon, Evesham (45 pegs)
1 Owen Robinson, Evesham Youth, 9-4-0 peg 56 pole worm perch eels
2 Gary Seadon, Ferrymen, 9-0-0 peg 62
3 T Chalk, Sensas WB Clarke, 8-14-0
 
Moorlands Farm (Weds)
Meadow Pool (18 pegs)
1 Steve Tanner, Moorlands, 110-15-0 peg 35 pellet 13m carp F1s
2 Dave James, Mosella, 86-14-0 peg 3 pellet shallow 12m and paste edge carp F1s
3 S Julian, Moorlands, 86-3-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (18 pegs)
1 D Hipkiss, Ridgemere AC, 112-12-0
2 C Birch, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 72-12-0
3 W Greenfield, Manchester AC, 59-4-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Sycamore Pool (15 pegs)
1 C Wright, ABC, 80-0-0
2 D Pritchard, Boldings, 68-3-0
3 S Owen, Monkhall, 66-2-0
 
Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (18 pegs)
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 83-2-0 peg 24 pellet 13m and 5m carp 6lb
2 Steve Shepherd, Gateford Angling Supplies, 64-7-0 peg 27 long pole pellet carp 7lb
3 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 61-12-0
4 S Storey, Gateford Angling Supplies, 61-1-0
5 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 56-0-0
 
Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (15 pegs)
1 N Carless, Ridgemere AC, 89-6-0
2 L Richards, Packington, 79-0-0
3 D Tresigne, Packington, 56-4-0
 
Tunnel Barn Farm (Weds)
Jenny’s Pool (15 pegs)
1 A Harper, Mosella, 72-3-0
2 A Williams, Marukyu, 71-14-0
3 B Zimmerman, Hand Tied Hooks & Floats, 62-13-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Thurs)
Bridge & Croft Pools (31 pegs)
1 Lee Hewison, Leegem Angling, 96-2-0 Croft peg 0 pellet shallow 14m and waggler carp 8lb
2 Roger Holmes, Notts, 79-12-0 Bridge peg 41 long pole pellet shallow and deck carp skimmers
3 P Tatley, Mansfield, 73-13-0
4 P Bagshaw, Barnsley Blacks, 62-9-0
5 P Fisher, Retford, 61-10-0

Manor Farm Leisure (Thurs)
Island Pool (10 pegs)
1 C Coleman, Manor Farm Leisure, 92-8-0
2 M Davies, Ridgemere AC, 71-0-0
3 P Smith, Throckmorton, 62-0-0
 
Moorlands Farm (Thurs)
Silver Pool (13 pegs)
1 M Watson, Daiwa Gordon League, 174-8-0
2 T Stead, Maver West Midlands Police, 125-9-0
3 C Pace, Colin Pace Academy, 65-2-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Snake & Reptile Lakes (20 pegs)
1 Paul Reynolds, Alvechurch Fisheries, 87-6-0 peg 17 Reptile corn edge carp 9lb
2 Baz Smithson, Team Makin’s, 82-4-0 peg 5 Snake maggot edge carp 6lb
3 T Cockburn Snr, Coalville AC, 76-6-0
4 C Armes, Belgrave AC, 74-10-0
5 J Adamson, Nisa Feeders, 61-0-0
6 F Didio, Burton-Upon-Trent, 54-14-0
 
Packington Somers Vets (Thurs)
Geary’s Level & Siblings A & B Pools (39 pegs)
1 Phil Barron, Packington Vets, 97-10-0 peg 31 Geary’s Level bomb pellet carp
2 Dave Duggan, Dams & Lock, 62-8 peg 9 Geary’s Level long pole worm skimmers crucians
3 B Overton, Packington Vets, 54-13-0
4 R Quinney, Packington Vets, 53-6-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Larch & Willow Pools (16 pegs)
1 P Hemmings, Monkhall, 136-8-0
2 C Wynn, Tri-Cast Weston, 102-11-0
3 A Naylor, Oakengates Angling Centre, 82-8-0    
 
Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
Extension, House, Top & New Pools (65 pegs)
1 Alan Dawson, Tunnel Barn Farm Vets, 136-6-0 peg 25 Extension pellet shallow and deck 6m F1s
2 John Berry, Tunnel Barn Farm Vets, 131-4-0 peg 19 New pellet shallow 6m F1s
3 R Davies, Tunnel Barn Farm Vets, 96-3-0
4 A Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 93-8-0
5 S Stokes, Tunnel Barn Farm Vets, 91-12-0
6 B Eade, Tunnel Barn Farm Vets, 73-4-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (20 pegs)
1 Dave Whiting, Buttonhole AC, 160-14-0 peg 67 worm edge carp 14lb
2 Steve Taylor, Rotherham, 95-13-0 peg 59 long pole banded pellet shallow carp 9lb
3 P Schoof, Hallcroft, 82-7-0
4 A Whitehouse, Scunthorpe, 81-15-0
5 J Dye, Sheffield, 77-7-0


SATURDAY

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sat)
River Trent, North Clifton, Dunham & Laughterton (60 pegs)
1 Tom Noton, Chesterfield, 15-6-0 peg 7 Laughterton groundbait feeder worm caster roach, hybrids, perch, skimmers
2 John Hughes, 14-15-0 Laughterton groundbait feeder worm caster roach, hybrids, perch, skimmers
3 J Small, Lincoln Whisby, 10-8-0
4 R Wakenshaw, Lincoln Whisby, 9-8-0
Qualifiers: R Wakenshaw, T Marshall and T Noton

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (15 pegs)
1 L Popham, Wold View, 116-4-0
2 R Jacklin, Hull, 113-4-0
3 D Marshall, Wold View, 82-0-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (11 pegs)
1 J Barrowman, PW Angling, 88-4-0
2 L Coomber, Cross Drove, 88-0-0
3 D Pearce Jnr, Wisbech, 81-15-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (18 pegs)
1 D Oldham, Maltby, 240-4-0
2 L Marshall, Barnsley Bait Co, 149-3-0
3 N Watson, Louth, 137-9-0

Evesham Championship Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham (70 pegs)
1 Trevor Chalk, Sensas WB Clarke, 11-4-0 peg 11 long pole hemp and worm perch roach
2 Darren Davies, Drennan/Van Den Eynde, 10-1-0 peg 36
3 D Partridge, Bailey’s of Warwick, 9-12-0
4 P Jackson, Ferrymen, 8-8-0
5 M Buchwalder, Preston Innovations, 8-4-0
Qualifiers: D Partridge, D Davies and A Bruton

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (36 pegs)
1 Dave Foxall, Kidderminster DAA, 21-1-0 peg 52 stick float and whip maggot dace perch roach
2 Steve Rowen, Kidderminster DAA, 19-14-0 peg 31 feeder pellet barbel
3 S Pierrepoint, Sensas WB Clarke, 19-6-0
4 G Brierley, Willow Creek, 16-2-0

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (23 pegs)
1 G Westwater, Bag ‘Em Baits, 121-14-0
2 R Evans, Little John, 111-13-0
3 B Holmes, Dynamite Baits, 96-5-0

Manor Farm Leisure (Sat)
Island Pool (11 pegs)
1 C Telling, Colmic, 111-8-0
2 L Dennick, Colmic, 101-0-0
3 N McKinnon, Preston Innovations, 89-12-0

Moorlands Farm Tony Parker Memorial (Sat)
Meadow, Bank & Moors Pools (26 pegs)
1 K Rich, Middy, 152-2-0
2 C Hill, Mosella, 118-0-0
3 M LeFevre, Moorlands Gold, 103-15-0

Nisa Feedermasters King of the Yare (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (58 pegs)
1 John Coote, Breakaway Tackle, 41-12-0 peg 146 Langley groundbait feeder worm and maggot bream skimmers
2 Brian Weavers, Sportsman’s, 28-3-0 peg 112 groundbait feeder maggot skimmers
3 R Hubbard, Daiwa Angling Direct, 27-4-0
4 J Taylor, Sensas Mark One, 26-0-0
5 G Carter, Sudbury, 25-8-0
6 P Hudson, Deben, 22-8-0 

Notts Fed (Sat)
River Trent, Radcliffe (20 pegs)
1 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 19-12-0
2 S Hemmingray, Drennan, 10-12-0
3 N Bull, Starlets, 10-2-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore & Willow Pools (18 pegs)
1 A Williams, Vespe, 114-4-0
2 D Brown, Maver Midlands, 108-3-0
3 S Barber, Maver Midlands, 89-8-0

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Hay & Barley Pools (18 pegs)
1 A Pollard, Daiwa Gordon League, 168-8-0
2 A Christie, Woodlands, 158-4-0
3 C Vallender, Gloucester, 101-0-0

Tidal Trent Individual League (Sat)
River Trent, North Clifton (39 pegs)
1 Tom Pickering, Preston Innovations, 24-9-0 peg 18 North Clifton groundbait feeder maggot and worm skimmers bream
2 Alistair Ogilvie, Sensas Mark One, 21-12-0
3 T Barker, Shakespeare Bait-Tech, 15-6-0
4 K Clifton, Lincs County, 14-6-0 

Tunnel Barn Farm (Sat)
Extension Pool (20 pegs)
1 C Cameron, Middy/Old Ghost, 137-13-0
2 L Whetton, Mosella/Tunnel Barn Farm, 110-13-0
3 B Runcorn, Garbolino, 94-12-0 

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (15 pegs)
1 T Booker, Mansfield, 133-0-0
2 T Marshall, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 89-4-0
3 A Birkin, Phil’s Tackle & Bait, 87-0-0


SUNDAY

Browning Lifestyle Summer League (Sun)
Shropshire Union Canal (70 pegs)
1 Steve Dudley, Sensas Black Country, 21-15-0 peg D3 long pole caster roach skimmers and a 10lb carp
2 Neil Turner, Wolves AA, 17-4-14 peg A6 long pole chopped worm and caster chub
S Hurst, Warrington, 14-15-6
4 P Turner, Wolves AA, 12-6-0
5 J Cunningham, Shakespeare Bait-Tech, 10-12-12
6 S Nickless, Sensas Black Country, 10-8-8
Teams: 
1 Wolves AA, 21pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 26
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 77pts
2 Wolves AA, 86
3 Browning Lifestyle Red, 90

Climax Wold View Fishery (Sun)
Gold Lake (12 pegs)
1 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 192-4-0
2 M Rodger, Mosella/Bag ‘Em Baits, 152-12-0
3 B Shepherd, Wold View, 143-4-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (27 pegs)
1 Glen Burden, Cross Drove, 87-10-0 peg 23 corn and meat 13m carp 12lb F1s 4lb
2 Rob Heath, Chestnut Pool, 77-14-0 peg 69 pellet and meat 13m carp 10lb F1s skimmers
3 S Greatbatch, matchfloat.com, 73-3-0
4 M Pollard, Matrix/Stanjay Tackle, 70-14-0
5 R Bond, Maver Image, 64-6-0
6 D Pearce Jnr, Wisbech, 62-1-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (42 pegs)
1 Daz Oldham, Maltby, 180-6-0 peg 6 long pole pellet and corn carp 12lb
2 Steve Clark, Mansfield, 125-7-0 peg 68 bomb pellet and maggot and worm edge carp skimmers
3 R Teigh, Handsworth, 110-7-0
4 J Wilde, Colmic, 109-9-0
5 J Skipper, Gainsborough, 107-7-0

Decoy Lakes (Sun)
Oak Lake (12 pegs)
1 S Godfrey, Decoy, 241-9-0
2 J Brooks, Middy, 238-8-0
3 B Townsend, Matrix, 199-14-0 

Larford Lakes (Sun)
Specimen Lake (33 pegs)
1 Dan Hull, Dynamite Baits, 164-5-0 peg 66 pellet waggler carp 12lb
2 N McKinnon, Preston Innovations, 156-6-0
3 M Bull, Frenzee, 129-11-0
4 S Poynton, Larford, 113-1-0
5 M Skidmore, Maver, 103-11-0
6 S Stemson, Fatty’s Baits, 97-13-0 

Manor Farm Leisure (Sun)
Middle Pool (12 pegs)
1 S Partington, Arthur’s Angling Supplies, 131-0-0
2 M Hemming, Lodge Park, 108-8-0
3 J Bate, Manor Farm Leisure, 93-0-0

Monkhall Fishery (Sun)
Hawk Pool (15 pegs) 
1 M Dawes, Drennan NW, 147-12-0
2 C Jones, Monkhall, 134-1-0
3 A Rowbottom, ABC, 116-12-0 

Moorlands Farm (Sun)
Island & Middle Pools (18 pegs)
1 C Hill, Mosella, 117-5-0
2 P Bailey, Old Ghost, 108-11-0
3 M Watson, Daiwa Gordon League, 95-12-0

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (22 pegs)
1 L Richards, Packington, 91-0-0
2 D Duggan, Dams & Lock, 88-12-0
3 P Canning, Frenzee, 63-14-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Oak & Sycamore Pools (19 pegs)
1 D Emlyn, Oakengates Angling Centre, 84-3-0
2 D Hailey, Boldings, 80-6-0
3 S Doodson, Maver Midlands, 75-12-0

Preston Innovations Woodland View (Sun PM)
Front Deans Pool (16 pegs)
1 R Street, Smithy’s Angling, 96-0-0
2 C Newton, Smithy’s Angling, 92-12-0
3 J Newton, Smithy’s Angling, 87-2-0

Reepham Fishery (Sun)
Match Lake (16 pegs)
1 W Martin, Matrix/Van Den Eynde/Wensum Valley Angling, 208-6-0
2 D Brydon, Matrix Wensum Valley Angling, 198-10-0
3 M Wiles, Matrix Wensum Valley Angling, 179-0-0

Sensas Soar Masters (Sun)
River Soar, Sutton Bonnington (37 pegs)
1 Clive Lloyd, Midland Angling Supplies, 10-0-0 peg 82 long pole pinkie and caster 6m tench roach perch chublets
2 Joe Oakes, Middy, 8-1-0 peg 84 long pole pinkie and worm 8m perch roach
3 G Powell, Maver, 5-1-0
4 J Fell, Midland Angling Supplies, 4-14-0
5 S Timson, Bennett’s Bait and Tackle, 4-13-0
6 L Bennett, Midland Angling Supplies, 4-10-0
Qualifiers: C Lloyd, G Powell, S Timson, J Freeborn and I Sharratt

Tunnel Barn Farm (Sun)
New Pool (17 pegs)
1 P Black, Team Milo, 245-6-0
2 A Mansfield, MAP, 216-3-0
3 C Cameron, Middy/Old Ghost, 152-11-0

Westwood Lakes (Sun)
Falcon Lake (13 pegs)
1 M Cree, Dynamite Baits, 271-8-0
2 M Stamp, Preston Innovations, 229-10-0
3 G Cooper, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 204-0-0

Wychavon Championship Qualifier (Sun)
Warks Avon, Evesham (60 pegs)
1 Jamie Robbins, Shakespeare Bait-Tech, 10-13-0 peg 1 pole worm tench eels perch
2 Richie Reynolds, Daiwa Dorking, 10-8-0 peg 38
3 A Baines, Evesham, 8-0-0
4 T Davis, Gloucester, 7-14-0
5 I Shepherd, Daiwa Gordon League, 7-0-0
Qualifiers: J Robbins, N Young and A Baines

Midlands match results for week commencing 12.07.16

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Mon)
Bridge Pool (15 pegs)
1 R Holmes, Notts, 90-15-0
2 P Schoof, Hallcroft, 54-12-0
3 D Sewell, James Maude AC, 48-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Sycamore Pool (14 pegs)
1 M Eggerton, Oakengates Angling Centre, 119-12-0
2 O Boswell, Boldings, 59-14-0
3 C Foster, Boldings, 57-3-0   

Tunnel Barn Farm (Mon)
Jenny’s Pool (18 pegs)
1 Alex Harper, Mosella, 111-8-0 peg 8 pellet 11m and edge F1s
2 Dennis Lutwyche, Hawkesbury, 91-7-0 peg 2 Method feeder pellet island and edge F1s
3 R Poulter, Tunnel Barn Farm, 80-9-0
4 D Callaghan, Measham Redfins, 72-11-0
5 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 64-7-0
6 J Johnson, Notts AA, 59-13-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Canal & Bronze Lakes (21 pegs)
Canal Lake
1 Alex Lovsley, Wold View, 36-8-0 peg 12 Canal meat 6m carp 6lb
2 Mick Toyne, Wold View, 34-4-0 peg 20 Canal
3 Graham Ellis, Wold View, 27-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Moat Pool (14 pegs)
1 P Schoof, Hallcroft, 133-4-0
2 A Berisford, Leegem Angling, 131-15-0
3 D Oldham, Maltby, 108-7-0

Moorlands Farm (Tues)
Silver Pool (10 pegs)
1 G Reynolds, Dave Highfield Academy, 117-4-0
2 R Kings, Mosella, 100-5-0
3 B Tandy, Moorlands, 81-4-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Back Deans Pool (14 pegs)
1 P Shergold, Bilston Angling Centre, 83-0-0
2 J May Snr, Bilston Angling Centre, 71-0-0
3 S Lawrence, WMT, 62-1-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (14 pegs)
1 C Brazier Gateford Angling Supplies, 98-2-0
2 R Brookes Rivendell AC, 33-8-0
3 S Richards Sherwood Forest Fishery, 33-1-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Moorlands Farm, Meadow & Moors Pools (31 pegs)
1 Len Evans, Kidderminster, 81-12-0 peg 17 Meadow pellet 6m and edge carp 12lb
2 Mel Salter, Bromsgrove, 75-14-0 peg 48 Meadow
3 D Twigg, Malvern, 72-6-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Molands Mere & Siblings A & B Pools (44 pegs)
1 Ron Savage, Lane’s Bait, 66-5-0 peg 7 Siblings A long pole maggot carp F1s
2 Bob Calcott, Packington Vets, 63-9-0 peg 19 Siblings A long pole pellet carp F1s
3 Pat Clark, Lime Tree Social, 62-4-0
4 Derek Hartshorn, Swan Baits, 42-10-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
New & Extension Pools (37 pegs)
1 Kev Folwell, Drennan/Dynamite Baits, 144-3-0 Extension peg 19 caster shallow 6m F1s
2 Alan Lynes, Banbury Gunsmiths, 136-14-0 Extension peg 1 pellet shallow 4m F1s
3 D Chapman, Swan Baits, 126-13-0
4 J Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 114-4-0
5 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 109-0-0
6 S Johnson, Acorn Angling, 108-4-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery Pole Only (Weds)
Gold Lake (17 pegs)
1 A Bryant, Wold View, 142-8-0
2 B Shepherd, Wold View, 109-4-0
3 S Watson, Wold View, 78-0-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (13 pegs)
1 J Heaps, Poplett’s, 110-4-0
2 J Gill, Norwich, 92-14-0
3 T Watling Snr, St Neots, 83-10-0

Evesham Championship Qualifier (Weds)
Warks Avon, Evesham (48 pegs)
1 Ian Patrick, Barford AA, 14-13-0 peg 35
2 Richie Reynolds, Bait-Tech, 12-0-0 peg 31
3 P Morris, Sensas WB Clarke, 9-14-0
jt4 S Reidy, Sensas WB Clarke and I Shepherd, Daiwa Gordon League, both 8-12-0

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Weds)
Lakeview Fishery, Marina & Serpent Pools (21 pegs)
1 Ken Daws, Sensas, 92-1-0 peg 17 Serpent pellet 13m F1s skimmers
2 Bob Greenbury, Leicester, 71-13-0 peg 10 Serpent
3 A Searle, Lakeview Select, 65-15-0
4 C Sutton, Lakeview Select, 65-7-0
5 D White, Lakeview Select, 63-13-0
6 S Huggins, Drennan/Dynamite Baits, 48-10-0

Moorlands Farm (Weds)
Meadow Pool (18 pegs)
1 Sid Julian, Moorlands, 134-4-0 peg 35 pellet corn 4m and edge carp F1s
2 Alan Evans, Dave Highfield Academy, 114-3-0 peg 27 pellet 13m carp F1s
3 R Phillips, Dave Highfield Academy, 103-8-0

Newark Fed (Weds)
River Trent, Sheldon’s & East Stoke (16 pegs)
1 T Moroz, Chesterfield, 17-0-0
2 A Starkey, Mill Tackle, 16-11-0
3 M Nicholson, Collingham, 14-14-0
4 G Turner, 12-11-0
5 P Salt, Newark, 11-6-0
6 P Pettner, Newark, 9-15-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (15 pegs)
1 C Birch, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 106-8-0
2 J Adamson, Nisa Feeders, 53-4-0
3 C Fowkes, Browning Central, 48-10-0

Old Ghost UK Angling Championships (Weds)
Boddington Reservoir (80 pegs)
1 Alex Dockery, Lindholme, 142-0-0 peg 107 Method feeder pellet carp 11lb
2 Andy Power, Preston Innovations, 134-6-0 peg 97 Method feeder and pellet waggler carp 8lb
3 R Taylor, Daiwa Dorking, 119-2-0
Section winners:
A Damien Brierley 75-8-0
B Jason Brown, 65-0-0
C Ady Hull, 34-10-0
D Mark Fox, 66-0-0
E Joe Wheeldon, 63-12-0
F Steve Cooke, 81-9-0
G Jason LeBosquet, 98-2-0
H Rob Wootton, 80-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Willow Pool (10 pegs)
1 P Hemmings, Monkhall, 109-14-0
2 S Aston, Swan, 91-2-0
3 T Foster, Boldings, 85-3-0

RAF EMAL (Weds)
Decoy Lakes, Willows Lake (25 pegs)
1 Craig Shaw, Garbolino RAF/Henlow, 93-10-0 peg 28 pellet shallow 14m and worm edge carp barbel F1s
2 Toby Pepper, Garbolino RAF/Marham, 89-5-0 peg 30 pellet shallow and deck 13m carp F1s
3 P Laffin, RAF Old Lags, 85-01-0
4 A Owen, RAF Old Lags, 84-11-0
5 R Torrington, Associate Member, 83-01-0
6 S Pointer, RAF Marham, 79-13-0

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Raven Lake (13 pegs)
1 C Robinson, Rookery, 40-8-0
2 R Pullman, Rookery, 36-8-0
3 D Sambridge, Rookery, 32-8-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (22 pegs)
1 Mick Langton, Sherwood Forest Fishery, 99-4-0 peg 14 pellet shallow 13m and maggot edge carp 8lb
2 Sean Storey, Gateford Angling Supplies, 90-7-0 peg 4
3 S Shepherd, Gateford Angling Supplies, 84-11-0
jt4 C Brazier and R Marsh, both Gateford Angling Supplies, both 68-6-0
6 G Mawby, Gateford Angling Supplies, 67-4-0

Tunnel Barn Farm (Weds)
House Pool (18 pegs)
1 Trevor Price, GOT Baits, 104-12-0 peg 10 maggot and slop edge F1s
2 Pete Young, GOT Baits, 97-14-0 peg 16 paste top kit F1s carp
3 J Roberts, Drennan/Sensas, 94-14-0
4 P Archer, Guru, 92-15-0
5 T Lancaster, GOT Baits, 82-1-0
6 D James, Mosella, 79-13-0

Westwood Lakes (Weds)
Swallow Lake (13 pegs)
1 C Cash, Dudley Rod & Reel, 88-12-0
2 T Wilson, Westwood Lakes, 54-2-0
3 D Simpson, Home Guard Wigan, 48-0-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Thurs)
Moat Pool (34 pegs)
1 Rich Teigh, Handsworth, 157-12-0 peg 22 pellet shallow 13m carp 10lb
2 Daz Oldham, Maltby, 120-10-0 peg 31 pellet shallow 14m carp 9lb
3 N Wood, Hallcroft, 104-12-0
4 P Schoof, Hallcroft, 90-12-0
5 G Schoof, Hallcroft, 87-5-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match Pool (18 pegs)
1 Paul Harsley, Gerry’s of Nottingham, 265-13-0 peg 28 pellet 14m carp 4lb
2 Gerry Woodcock, Gerry’s of Nottingham, 150-5-0 peg 12 pellet 3m carp 6lb
3 P Sisson, Janson’s, 148-12-0
4 G Wright, Janson’s, 138-9-0
5 G Musson, Janson’s, 131-6-0
6 D Farrall, Janson’s, 113-15-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Phase Three (53 pegs)
1 Terry Cockburn Snr, Coalville AC, 118-4-0 peg 25 Severn pellet 11m and 5m carp 6lb
2 Sean Greenfield, Manchester AC, 61-0-0 peg 6 Inner Avon pellet 14m and maggot edge carp 9lb
3 D Ross, Wykin AC, 55-0-0
4 A Connolly, Manchester AC, 50-12-0
5 D Kent, Long Eaton Victoria AS, 47-8-0
6 C Hendry, Manchester AC, 46-14-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Siblings A & B & Annies Pools (31 pegs)
1 John Downing, Starlets Vets, 75-15-0 peg 9 Siblings B paste 5m carp F1s
2 Ron Savage, Lane’s Bait, 54-0-0 peg 1 Annies maggot 12m carp F1s
3 P Clark, Lime Tree Social, 46-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Sycamore & Chestnut Pools (18 pegs)
1 R Hancox, B&D Floats, 133-5-0
2 D Pritchard, Boldings, 130-8-0
3 D Brown, Maver Midlands, 118-4-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Thurs)
Magpie Lake (15 pegs)
1 G Welton, Stanjay Tackle, 113-6-0
2 R Gowler, JVAC, 126-0-0
3 S Coaten, Ged’s Tackle, 115-0-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
High, Club & Canal Pools (67 pegs)
1 Dave Chapman, Tunnel Barn Farm Vets, 118-14-0 High peg 7 pellet 11m and edge F1s
2 Gary Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 110-3-0 Club peg 12
3 S Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 98-1-0
4 S Stokes, Tunnel Barn Farm Vets, 94-1-0
5 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 87-7-0
6 A Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 74-9-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Skylark Lake (38 pegs)
1 Ken Clark, Westwood Lakes, 88-0-0 peg 24 pellet 14m and maggot edge carp F1s barbel
2 Jeff Duggan, Westwood Lakes, 82-2-0 peg 15
3 P Quinton, Westwood Lakes, 71-12-0
4 D Robinson, Westwood Lakes, 66-4-0
5 R Tweddle, Westwood Lakes, 61-8-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (21 pegs)
1 Andy Whitehouse, Scunthorpe, 176-5-0 peg 56 pellet shallow 13m carp 10lb
2 Jamie Wilde, Colmic, 147-12-0 peg 54 Method feeder pellet carp 10lb
3 G Schoof, Wigan, 137-12-0
4 P Schoof, Hallcroft, 123-0-0
5 P Miles, Doncaster, 116-9-0

Tunnel Barn Farm (Fri)
Top Pool (17 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 176-2-0
2 B Edwards, Top Bait, 130-3-0
3 A Harper, Mosella, 116-5-0


SATURDAY

Anthony Jordan Memorial (Sat)
Larford Lakes, Match & Specimen Lakes (41 pegs)
1 Spencer Thomas, Larford Lakes, 186-0-0 Match Lake peg 4 bomb and pellet carp 9lb
2 Ray Lamb, Maver, 119-0-0
3 N McKinnon, Preston Innovations, 110-6-0
4 P Cook, Maver, 106-12-0
5 M Skidmore, Maver, 91-4-0
6 M Churchill, Maver, 84-12-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Silver Lake (10 pegs)
1 B Shepherd, Wold View, 98-0-0
2 M Storey, Wold View, 67-4-0
3 D Croft, Wold View, 61-8-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (21 pegs)
1 Mark Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 90-9-0 peg 12 pellet 14.5m carp 15lb F1s
2 Richard Bond, Maver Image, 79-12-0 peg 7 pellet corn 14.5m carp 12lb F1s brown goldfish
3 A Tuck, Angling Direct/Van Den Eynde, 70-5-0
4 C Vandervleit, Drennan/Bait-Tech, 59-14-0
R Heath, Chestnut Pool, 49-13-0
6 L Coomber, Cross Drove, 42-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Island (19 Pegs)
1 C Jones, Marukyu, 175-3-0
2 L Hewison, Leegem Angling, 173-14-0
3 S Clark, Mansfield, 148-5-0

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (32 pegs)
1 Wayne Rolston, BAS, 34-0-0 peg 4 feeder pellet barbel roach
2 Brian Rigby, Shakespeare Bait-Tech, 28-11-0 peg 59 feeder pellet and stick float maggot barbel roach dace
3 R Buxton, Wednesbury Tackle, 24-14-0
4 G Farmer, Tipton, 23-8-0
5 S Williams, Shakespeare Bait-Tech, 19-7-0
6 C Hyde, Wednesbury Tackle, 18-6-0

Little John Lakes (Sat)
Friar Tuck Lake (23 pegs)
1 P Turner, Little John, 112-2-0
2 R Evans, Little John, 92-6-0
3 C Wood, Little John, 85-7-0

Long Eaton Federation Summer League (Sat)
Erewash Canal, Dale Avenue (16 pegs)
1 A Chisholme, Shakespeare Bait-Tech, 11-0-0
2 J Johnson, Notts AA, 5-15-0
3 M Parkin, Kamasan Starlets, 5-14-0

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Sat)
Lakeview Fishery, Canal & Lagoon Pools (19 pegs)
1 S Haywood, Middy, 96-13-0
2 A Searle, Lakeview Select, 95-6-0
3 L Smith, Saw Tackle, 93-9-0

Monkhall Fishery (Sat)
Lark Pool (12 pegs)
1 B Stanford, Monkhall/MH Floats, 111-10-0
2 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 96-4-0
3 C Jones, Monkhall, 80-13-0

Moorlands Farm (Sat)
Meadow, Moors & Island Pools (27 pegs)
1 Dave James, Mosella, 166-10-0 peg 11 Meadow paste edge carp F1s
2 Andy Morrison, Fisherman’s Friend, 163-5-0
3 I Wood, Dave Highfield Academy, 147-9-0

Nisa Feeders King of the Yare (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (69 pegs)
1 Barry Harding, AJB Angling, 41-0-0 peg 147 Langley groundbait feeder worm maggot bream skimmers
2 Rob Hubbard, Daiwa Angling Direct, 24-2-0 peg 125 groundbait feeder worm bream skimmers
3 K Rowles, Devizes MG, 23-8-0
jt4 D Kiddell, PJ Angling, B Hughes, Bait-Tech and A Mead, Preston Innovations, all 20-8-0

Packington Somers (Sat)
Molands Mere & Geary’s Level Pools (40 pegs)
1 Danny Tresigne, Packington, 88-7-0 peg 27 Molands long pole pellet and pellet feeder carp F1s
2 Dave Elliott, Packington, 73-0-0
3 G Satchell, Packington, 67-9-0
4 P Davey, Stoke MG, 62-10-0
5 P Oglesbee, Slappers Delight, 51-8-0
6 I Keywood, Solihull Angling Centre, 50-3-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Oak & Larch Pools (20 pegs)
1 A Kyte, Mid-Severn Angling, 85-2-0
2 D Brown, Maver Midlands, 74-4-0
3 R Hancox, B&D Floats, 72-12-0

Preston Innovations Woodland View (Sat)
High Pool (16 pegs)
1 I Wheeldon, Gloucester, 76-6-0
2 M Edge, Starlets Vets, 71-14-0
3 W Panting, Peg One, 60-0-0

Redditch Federation of Anglers (Sat)
Arrow Valley Lake (27 pegs)
1 Ben Sutor, Astwood Bank AC, 44-3-0 peg 69 pellet 13m bream 4lb
2 Steve Maher, Maher Floats, 40-2-0 peg 54 Method feeder pellet bream skimmers
3 P Jones, Black Country Men, 30-3-0
4 S Farmer, Redditch, 22-10-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Sat)
Jay Lake (16 pegs)
1 T Edwards, Matrix/Dynamite Baits, 141-10-0
2 G Welton, Stanjay Tackle, 102-6-0
3 T Evans, Dynamite Baits, 95-12-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Extension Pool (20 pegs)
1 C Cameron, Middy/Old Ghost, 134-1-0
2 W Sweetman, Rocklands, 90-9-0
3 R Kinnersley, Cooper’s Tackle, 87-15-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (23 pegs)
1 B Bright, RAF, 155-8-0
2 A Birkin, Phil’s Tackle & Bait, 116-0-0
3 T Booker, Mansfield, 89-8-0

Wychavon Championship Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham (66 pegs)
1 Tom Smith, Gloucester, 11-0-0 peg 1 worm pole perch tench
2 Steve Pierrepont, Sensas WB Clarke, 8-7-0
jt3 I Sutherland, Land Rover AC and P Jackson, Evesham, both 8-8-0
5 T Kay, Ferrymen, 7-13-0
Qualifiers: T Smith, L Gardner and T Marshall


SUNDAY

Climax Wold View Fishery (Sun)
Canal Lake (16 pegs)
1 A Ward, Wold View, 99-0-0
2 P Elsender, Wold View, 53-12-0
3 N Hewiss, Wold View, 51-8-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (26 pegs)
1 Shaun Greatbatch, matchfloat.com, 95-13-0 peg 2 pellet and meat 13m F1s skimmers brown goldfish
2 Mark Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 86-4-0 peg 15 pellet 14.5m carp 15lb F1s
3 D Pearce Jnr, Wisbech, 60-4-0
4 C Vandervleit, Drennan/Bait-Tech, 57-11-0
5 D Jarvis, Daiwa Angling Direct, 56-2-0
6 J Shephard, Coleman’s Bait & Tackle, 49-13-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat & Bridge Pools (49 pegs)
1 Andy Whitehouse, Scunthorpe, 183-9-0 Moat peg 43 pellet shallow 13m carp 9lb
2 Andy Sellars, R&R Sports, 130-6-0 Bridge peg 23 waggler meat and pellet shallow carp 12lb
3 N Vernon, Gainsborough, 123-9-0
4 C Wharton, Hallcroft, 106-14-0
5 N Stones, Barnsley, 92-7-0

Decoy Lakes (Sun)
Beastie Lake (24 pegs)
1 A Major, Wensum Valley Angling, 208-4-0
2 R King, SPRO, 154-6-0
3 T Edwards, Matrix, 140-8-0

Evesham Championship Qualifier (Sun)
Warks Avon, Evesham (74 pegs)
1 Tony Davies, Gloucester, 5-14-0 peg 53 long pole pinkie and hemp roach perch dace
jt2 J Price, Banbury Gunsmiths and R Reynolds, Daiwa, both 5-9-0
4 W Canning, Ferrymen, 5-6-0
Qualifiers: J Price, T Davies and W Canning

Ferry Meadows Country Park (Sun)
Gunwade & Overton Lakes (31 pegs)
1 Rob Scotting, Team Scotty, 54-7-0 peg 68 Gunwade groundbait feeder worm bream skimmers
2 K Cooper, Leicester, 45-0-0 peg 4 Overton
3 V Mosley, Leicester, 40-14-0
4 P Baker, Leicester, 29-11-0
5 P Rayner, Millview Tackle, 23-15-0
6 R Wootton, Shimano/Dynamite Baits, 21-10-0

Golden Reel Summer Series (Sun)
Larford Lakes, Match & Specimen Lakes (43 pegs)
1 Max Galaszewski, Maver, 213-12-0 peg 63 Match pellet edge carp 14lb F1s
2 Matt Marshall, Barnsley, 194-6-0 peg 42 Match 42 long pole pellet shallow and edge carp F1s
3 G Reynolds, Frenzee, 162-8-0
4 S Homewood, Larford, 160-7-0
5 S Brown, Maver, 157-10-0
6 F O’Reilly, Maver, 145-5-0

Ivan Marks Memorial (Sun)
River Witham, Kirkstead (48 pegs)
1 Baz Bright, RAF Garbolino, 17-0-0 peg 45 groundbait feeder and long pole worm and caster bream perch
2 C Turner, West Mids, 8-12-0
3 C Mackay, Lincoln, 7-10-0
4 E Hedgecock, Redditch, 5-5-0

Lakeview Fishery (Sun)
Canal, Lagoon & Marina Pools (30 pegs)
1 Ken Daws, Sensas, 130-10-0 peg 4 Canal pellet 14m and edge carp F1s skimmers
2 Danny Higgins, Woodhouse Angling Centre/Dynamite Baits, 118-10-0 peg 3 Lagoon
3 B Sharp, Preston Innovations Black Horse, 108-3-0
4 T Cockburn Jnr, Coalville, 101-9-0
5 J Sahall, Lakeview Select, 98-4-0
6 S Hoult, Lakeview Select, 91-6-0

Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (10 pegs)
1 J Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 124-4-0
2 N McKinnon, Preston Innovations, 121-8-0
3 A Smith, Bristol Angling Centre, 87-6-0

Monkhall Fishery (Sun)
Lark Pool (12 pegs)
1 M Davidson, Monkhall/MH Floats, 145-10-0
2 N Spain, Monkhall, 101-2-0
3 A Welding, Sensas Strike, 93-5-0

Moorlands Farm (Sun)
Silver & Moors Pools (21 pegs)
1 P Rice, Mosella, 162-14-0
2 A Morrison, Fisherman’s Friend, 141-2-0
3 M Watson, Daiwa Gordon League, 94-1-0

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (25 pegs)
1 D Duggan, Dams & Lock, 43-12-0
2 D Weston, Greyhound AC, 42-6-0
3 B Lawrence, Packington, 41-14-0

Preston Innovations All-England Feeder Championships (Sun)
River Yare, Langley - Claxton (60 pegs)
1 Bob Bradford, Great Yarmouth, 32-4-0 peg 146 Langley groundbait feeder worm and caster skimmers bream
2 Reg Bryanton, Deben, 24-6-0
3 A Moss, Browning Hot Rods, 21-4-0
4 R Hubbard, Daiwa Angling Direct, 20-11-0
5 A Sutter, Great Yarmouth, 20-0-0
6 M Wood, Great Yarmouth, 19-7-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Chestnut, Ash & Stock Pools (34 pegs)
1 Dave Brown, Maver Midlands, 110-0-0 Chestnut peg 16 caster and maggot shallow 14m and edge carp 6lb skimmers
2 Dave Pritchard, Boldings    103-7-0 Stock peg 7 pellet corn maggot 6m and edge carp 7lb
3 D Lloyd, Maver Midlands, 99-9-0    
4 M Stevens, Boldings, 85-13-0

Preston Innovations Woodland View (Sun PM)
Back Deans Pool (18 pegs)
1 J Newton, Smithy’s Angling, 101-14-0
2 D Maxwell, Frenzee, 99-10-0
3 R Wilson, St Stephen’s, 92-10-0

Sherwood Forest Fishery (Sun PM)
Holmedale Lake (18 pegs)
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 97-15-0 peg 24
2 Rich Allen, Kinky Pellet Club, 93-8-0 peg 17
3 S Skelton, Maver/Dynamite Baits, 79-15-0
4 M Brixton, Sherwood Forest Fishery, 76-1-0
5 D Stayley, Woodhouse Angling Centre, 74-5-0
6 R Green, Sherwood Forest Fishery, 64-3-0

Staffs Championships 2016 (Sun)
Staffs/Worcester Canal (43 pegs)
1 Nigel Clayton, Browning Lifestyle, 11-9-6 peg 39 long pole caster chub
2 M Owen, Sensas Black Country, 10-10-0
3 A Newton, Sensas Strike, 9-10-8
4 S Nickless, Sensas Black Country, 9-2-10
Team winners: Sensas Black Country, 28-15-0

Straford-on Avon AA/Shipston AC Charity (Sun)
Warks Avon, Manor Farm (55 pegs)
1 Steve Bayliss, Stratford-on-Avon, 14-6-0 bottom of Manor Farm waggler maggot chub and a 2lb 9oz perch
2 Mal Hallows, Strafords, 14-3-0 bottom of Manor Farm waggler maggot chub
3 O Arnold, 12-2-0
4 J Cook, Stratford-on-Avon, 10-4-8
5 D Smith, Newbury, 8-14-8
6 D Cox, Garbolino, 7-4-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
New Pool (25 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 152-3-0
2 A Jackson, Rocklands, 96-7-0
3 K Bingham, TBF, 80-10-0

Westwood Lakes (Sun)
Falcon Lake (13 pegs)
1 M Kirk, Westwood Lakes, 188-8-0
2 R Cuthbert, Webbs Tackle, 160-8-0
3 S Lane, Westwood Lakes, 157-12-0

Midlands match results for week commencing 05/07/16

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Reed & Croft Pools (19 pegs)
1 Dave Whiting, Buttonhole AC, 119-9-0 peg 9 Reed paste 12m carp 5lb
1 Brian Sullivan, Maltby, 101-1-0 peg 28 Reed pellet 13m and corn edge carp 10lb
3 I Temple, Hallcroft, 88-11-0
4 P Schoof, Hallcroft, 76-0-0
5 D Farr, Hallcroft, 75-15-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Sycamore & Chestnut Pools (17 pegs)
1 B Tromans, Fiery Holes, 122-1-0
2 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 115-4-0
3 M Egerton, Oakengates Angling Centre, 101-4-0  

Tunnel Barn Farm (Mon)
High Pool (16 pegs)
1 G Makin, Miracle Baits, 150-5-0
2 A Harper, Mosella, 143-5-0
3 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 137-2-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Ultimate Lake (16 pegs)
1 T Burnham, Wold View, 55-0-0
2 M Ellison, Wold View, 37-0-0
3 R Osgerby, Wold View, 35-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Moat Pool (14 pegs)
1 D Oldham, Maltby, 153-7-0
2 S Rothery, Garbolino, 126-1-0
3 A Berisford, Leegem Angling, 100-10-0

Janson’s Fishery (Tues)
Munroes Pool (11 pegs)
1 M Taylor, Janson’s, 241-8-0
2 G Carlile, Janson’s, 203-2-0
3 F Belshaw, Janson’s, 152-0-0

Jenny Hamlington & Veterans Memorial (Tues)
Tunnel Barn Farm, Top, New, Extension & House Pools (70 pegs)
1 Dave James, Mosella, 147-9-0 peg 23 New caster and slop short and edge F1s
2 Alex Harper, Mosella, 141-8-0 peg 19 Extension caster shallow 6m and edge F1s
3 M Bingham, Tunnel Barn Farm, 118-2-0
4 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 112-11-0
5 K Folwell, Drennan/Bag ‘Em Baits, 103-2-0
6 R Biggs, OHMS, 101-6-0
Pairs:
1 Kev Folwell and Ivor Mills, 5pts
2 Alan Lynes and Les Whetton, 6

Moorlands Farm (Tues)
Silver & Middle Pools (22 pegs)
1 John Hudson, PR Floats, 105-13-0 peg 24 Silver caster shallow 4m F1s
2 Sid Julian, Dave Highfield Academy, 104-2-0 peg 35 Silver pellet 6m deck F1s
3 K Mersten, Yorkshire, 103-3-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Front Deans Pool (15 pegs)
1 D Walden, Woodlands, 63-12-0
2 J May, Bilston Angling Centre, 54-2-0
3 T Taylor, Peg One, 53-12-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (19 pegs)
1 Fred Bispham, Peg One Angling Centre, 100-5-0 peg 40 bread edge carp 7lb
2 Andrew Kitt, Worksop Juniors, 73-14-0 peg 41
3 R Brookes, Rivendell AC, 33-1-0
4 J Holmes, Woodhouse Angling Centre, 24-4-0
5 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 18-12-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Lower Park Fishery, Pebble, Highland & Abbey Pools (34 pegs)
1 Roger Palmer, Solihull, 63-1-0 peg 3 Abbey meat 8m carp 13lb
2 John Ellis, Northfield, 62-13-0 peg 12 Highland
3 G Rush, Bromsgrove, 62-6-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Little Geary’s, Geary’s Level & Grats Pools (54 pegs)
1 Dave Smith, Packington Vets, 112-9-0 peg 7 Little Geary’s pellet feeder F1s
2 Allen Hemming, Packington Vets, 74-2-0 peg 14 Little Geary’s long pole pellet F1s
3 B James, Packington Vets, 73-9-0
4 J Harrison, Packington Vets, 73-5-0

Westwood Lakes (Tues)
Falcon Lake (12 pegs)
1 L Feary, Westwood Lakes, 242-8-0
2 S Lane, Westwood Lakes/Marukyu, 165-12-0
3 A Freeman, Got Baits, 143-8-0


WEDNESDAY

 

Canals & Rivers Trust/Angling Trust Stillwater Championship Qualifier (Weds)
Boddington Reservoir (45 pegs)
1 Shaun Conley, Foster’s of Birmingham, 49-540 pellet waggler carp 12lb peg 5
2 Warren Cave, Acorn Angling, 49-300 bomb pellet carp 10lb peg 108
3 G Dashwood, Norwich, 25-100
Qualifiers: S Conley, P McMahon, M Jennings, P Knapman, M Slater, P Urban, S Ringer, P Keal, W Cave & G Dashwood

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (18 pegs)
1 J Gill, Wensum Valley Angling, 56-14-0
2 V Cross, Van Den Eynde, 44-6-0
3 S Payne, Daiwa Angling Direct, 43-0-0

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Weds)
Lakeview Fishery, Marina & Lagoon Pools (17 pegs)
1 S Haywood, Middy, 94-4-0
2 B Murray, Netbusters, 83-1-0
3 R Parnell, Lakeview Select, 81-4-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Sycamore Pool (14 pegs)
1 S Owen, Monkhall, 85-9-0
2 S Aston, Swan, 64-14-0
3 P Hemming, Monkhall, 62-5-0

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Jay Lake (12 pegs)
1 C Saunders, Rookery, 107-10-0
2 K Peacock, Rookery, 103-2-0
3 J Belshaw, Rookery, 88-6-0

Manor Farm Leisure (Weds)
Island Pool (16 pegs)
1 B Jones, Leigh Tackle & Bait, 110-4-0
2 M Sykes, Partridge Lakes, 77-8-0
3 A Taylor, Mosella, 64-0-0

Moorlands Farm (Weds)
Bank, Moors & Island Pools (20 pegs)
1 Mal Watson, Daiwa Gordon League, 151-8-0 Bank peg 11 pellet edge carp F1s
2 John Baggaley, Dave Highfield Academy, 141-4-0 Bank peg 23
3 M McCabe, Lifestyle Windows, 123-3-0

Newark Fed (Weds)
River Trent, Sheldon’s & East Stoke (27 pegs)
1 Paul Pettner, Newark, 17-9-0 peg 45 East Stoke long pole hemp roach
2 Paul Goulding, Daiwa Dons, 15-12-0 peg 29 East Stoke groundbait feeder maggot and worm skimmers odd bream
3 C White, Lincs County, 15-3-0
4 A Starkey, Mill Tackle, 12-15-0
5 C Fletcher, Angling Trust, 12-14-0
6 A Howie, Grantham, 12-7-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (21 pegs)
1 Mick Langton, Sherwood Forest Fishery, 109-5-0 peg 20 long pole pellet shallow and deck carp 8lb
2 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 89-12-0 peg 21 long pole pellet carp 8lb
3 S Storey, Gateford Angling Supplies, 81-9-0
4 P Unwin, Gateford Angling Supplies, 73-7-0
5 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 71-15-0

Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (15 pegs)
1 P Canning, Solihull Angling Centre, 92-6-0
2 L Richards, Packington, 79-0-0
3 D Tresigne, Packington, 58-13-0

Tunnel Barn Farm (Weds)
Club Pool (10 pegs)
1 D James, Mosella, 205-5-0
2 R King, Tunnel Barn Farm, 183-4-0
3 C Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 158-2-0

Westwood Lakes (Weds)
Swallow Lake (16 pegs)
1 T Wilson, Westwood Lakes, 75-4-0
2 A Freeman, Westwood Lakes, 70-2-0
3 A Coupland, Westwood Lakes, 69-14-0

Wychavon Championship Qualifier (Weds)
Warks Avon, Evesham (52 pegs)
1 Richie Reynolds, Bait-Tech, 23-5-0 peg 36 waggler and maggot chub roach
2 Rob South, Grant Albutt Angling Supplies, 19-8-0 peg 35
3 T Chalk, Sensas WB Clarke, 11-10-0
4 S Cosnett, Evesham, 11-1-0
Qualifiers: R Reynolds and K Ellaby


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Bridge & Croft Pools (29 pegs)
1 Paul Schoof, Hallcroft, 70-11-0 peg 5 Bridge paste 11m carp 7lb
2 Dave Downes, Killamarsh, 55-6-0 peg 52 Bridge pellet shallow and deck 14m carp 9lb
3 D Clegg, DJK Tackle, 45-6-0
4 R Holmes, Notts, 44-1-0
5 R Abbs, Hallcroft, 41-12-0

Manor Farm Leisure (Thurs)
Boundary Pool (13 pegs)
1 S Liston, Moaning Sods, 96-12-0
2 M Bradley, Arthur’s Angling Supplies, 52-12-0
3 T Brookes, Stratford Fishing & Outdoors, 42-0-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Little Geary’s, Willow & Reedy Bay Pools (35 pegs)
1 John Downing, Starlets Vets, 74-9-0 peg 1 Willow paste 8m carp F1s
2 Ron Savage, Lane’s Bait, 64-11-0 peg 30 Little Geary’s long pole pellet F1s
3 D Wood, Packington Vets, 64-2-0
4 J Hinckley, Packington Vets, 62-9-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Chestnut Pool (15 pegs)
1 R Hancox, B&D Floats, 89-8-0
2 D Craggs, Maver Midlands, 85-10-0
3 P Evans, Boldings, 84-7-0 

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Thurs)
Magpie Lake (15 pegs)
1 K Wadge, Colmic, 116-6-0
2 G Welton, Stanjay Tackle, 111-2-0
3 K Shellie, Hooked Newmarket, 103-12-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
Extension, New & House Pools (65 pegs)
1 Steve Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 149-11-0 Extension peg 27 maggot shallow 6m F1s
2 Johnny Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 111-1-0 House peg 20 paste 3m and edge carp F1s
3 J Berry, Tunnel Barn Farm Vets, 95-14-0
4 K Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 84-15-0
5 T Thomas, Tunnel Barn Farm Vets, 84-5-0
6 M Cleaver, Tunnel Barn Farm Vets, 83-10-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Falcon Lake (27 pegs)
1 Rick Tweddle, Westwood Lakes, 170-8-0 peg 52 pellet 4m F1s
2 Ade Freedman, GOT Baits, 134-10-0 peg 10
3 J Kedzierski, Westwood Lakes, 129-4-0
4 P North, Westwood Lakes, 126-10-0


FRIDAY

Climax Wold View Fishery Pole Only (Fri)
Gold Lake (12 pegs)
1 J Green, Wold View, 174-0-0
2 M Rodger, Mosella, 168-8-0
3 D Flatman, Wold View, 131-0-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (26 pegs)
1 Pete Miles, Doncaster, 143-13-0 peg 40 bomb and pellet corn 5m and edge carp 10lb skimmers
2 Steve Clark, Mansfield, 127-3-0 peg 62 worm groundbait edge carp 12lb
3 P Schoof, Hallcroft, 91-13-0
4 R Teigh, Hnadsworth, 91-11-0
5 C Eves, Worksop, 81-12-0

Tunnel Barn Farm (Fri)
Jenny’s Pool (16 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 176-9-0
2 M Jacques, Tunnel Barn Farm, 155-6-0
3 S Dickinson, Tunnel Barn Farm, 140-12-0


SATURDAY

Albert Jones Memorial (Sat)
Moorlands Farm, Meadow, Silver & Bank Pools (37 pegs)
1 George Reynolds, Colin Pace Academy, 134-13-0 peg 14 Bank maggot edge carp F1s
2 Andy Morrison, Fisherman’s Friend, 132-1-0
3 I Mills, Robin’s Timber, 126-9-0
4 C Hill, Mosella, 125-7-0
5 D James, Mosella, 115-9-0
6 R Brennan, Garbolino, 112-12-0

Barston Masters Qualifier (Sat)
Barston Lakes, Main Lake (80 pegs)
1 Wayne Colloff, Fast Feeders, 89-2-0 peg 23 Method feeder pellet carp F1s
2 J Power, 57-8-0
3 A Rooney, Guru, 56-10-0
4 F O’Reilly, Maver, 50-0-0
5 M Varter, 49-0-0
6 A Greenwood, 36-14-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (15 pegs)
1 M Storey, Wold View, 93-8-0
2 G Garrod, Wold View, 70-0-0
3 T Booth, Wold View, 69-0-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (19 pegs)
1 A Moore, Avenue Angling, 70-0-0
2 C Nicholls, Grunty Fen, 43-5-0
3 M Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 42-6-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (15 pegs)
1 D Oldham, Maltby, 100-3-0
2 P Bagshaw, Barnsley Blacks, 61-11-0
3 S Clark, Mansfield, 61-15-0

Decoy Lakes (Sat)
Six Islands Lake (18 pegs)
1 J Whincup, Bait-Tech/Frenzee, 195-0-0
2 L Marlow, Bag ‘Em Baits, 150-0-0
3 P Dobson, Sheffield, 117-2-0

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (32 pegs)
1 Chris Taylor, Bromsgrove, 23-7-0 peg 112 feeder pellet barbel
2 Jez Williams, Kidderminster DAA, 17-2-0 peg 28 whip maggot roach chublets dace and a barbel
3 G Brierley, Willow Creek, 16-12-0
4 D Foxall, Kidderminster DAA, 15-14-0
5 A Napthine, Mark’s Tackle, 15-10-0
6 T Quarterman, Willow Creek, 15-8-0

Little John Lakes (Sat)
Maid Marion Lake (23 pegs)
1 G Bennett, MAP Mansfield, 121-9-0
2 R Evans, Little John, 117-11-0
3 M Brownell, Mosborough Tackle Box, 113-4-0

Long Eaton Federation Summer League (Sat)
Erewash Canal, Dale Avenue (16 pegs)
1 D Fowler, Matlock AC, 9-12-0
2 M Parker, Long Eaton Fed, 9-4-0
3 W Sully, Long Eaton Fed, 7-12-0 

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Sat)
Lakeview Fishery, Canal Pool (10 pegs)
1 K Daws, Sensas, 97-6-0
2 B Greenbury, Leicester, 85-4-0
3 A Searle, Lakeview Select, 82-8-0

Nisa Feedermasters King of the Yare (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (69 pegs)
1 Dusty Kiddell, PW Angling, 30-4-0 peg 147 Langley caster 13m roach
2 Ian Bailey, Dukes AC, 26-0-0 peg 143 Langley groundbait feeder worm maggot skimmers
3 J Taylor, Sensas Mark One, 24-8-0
4 B Weevers, Sportsman’s AC, 24-4-0
5 C Gibson, Daiwa Angling Direct, 21-14-0
6 B Gibson, Daiwa Angling Direct, 21-12-0

Notts Fed (Sat)
River Trent, Radcliffe (25 pegs)
1 D Varney, Drennan, 35-2-0
2 S Hemingray, Drennan, 30-15-0
3 N Pitfield, Matchman Supplies, 19-9-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (20 pegs)
1 K Barnfield, Ridgemere AC, 77-15-0
2 A Kelk, JVAC, 70-12-0
3 A Randall, JVAC, 59-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore & Chestnut Pools (28 pegs)
1 Ken Humphreys, Oswestry, 106-3-0 Sycamore peg 16 caster shallow carp 6lb skimmers
2 Rob Hancox, B&D Floats, 79-7-0 Sycamore peg 13 caster shallow and edge carp 7lb barbel
3 R Johnson, Boldings, 74-0-0
4 D Lloyd, Maver Midlands, 73-12-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sat)
Tidal River Trent (60 pegs)
1 Wayne Bartholomew, Champion Feed/Nu Fish, 15-15-0 Dunham peg 22 groundbait feeder worm and caster skimmers perch roach
2 John Turner, Lincoln DAA, 12-1-0
3 B Brown, 10-9-0
4 H Whittle, Kamasan Starlets, 10-4-0
Qualifiers: Tom Norton, Wayne Bartholomew and Paul Hardy 

Preston Innovations Woodland View (Sat)
High Pool (17 pegs)
1 M Newbold, London, 118-14-0
2 A Raymond, London, 117-4-0
3 C Vallender, Gloucester, 115-12-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Sat)
Jay Lake (18 pegs)
1 Steve Pell, Spalding, 132-10-0 peg 18 meat 14m carp 2lb
2 Richard Bond, Maver Image, 121-6-0 peg 45 Method feeder meat across carp 3lb
3 G Welton, Stanjay Tackle, 63-14-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
New Pool (20 pegs)
1 A Jackson, Rocklands, 125-9-0
2 M Taylor, Shakespeare/Dynamite Baits, 115-15-0
3 J Foley, Oxford Carp League, 115-11-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (19 pegs)
1 M Pacey, Beeston, 78-8-0
2 J Belcher, RAF, 77-0-0
3 P Kimberley, Team Zimba, 73-8-0

Wychavon Championship Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham, (68 pegs)
1 Jim Brockie, Alcester Sports, 15-6-0
2 Pete Morris, Sensas WB Clarke, 11-0-0
3 L Gardner, Shakespeare Bait-Tech, 7-3-0


SUNDAY

Browning Lifestyle Summer League (Sun)
Trent & Mersey Canal (70 pegs)
1 Simon Nickless Sensas Black Country, 11-1-0 peg B3 long pole caster skimmers roach

2 C Wise, Wigan MG, 10-3-0

3 J Cunningham, Shakespeare Bait-Tech, 8-11-8

4 D McCall, Shakespeare Bait-Tech, 7-9-0
Teams:
1 Shakespeare Bait-Tech, 16pts
2 Wigan MG, 24
3 Drennan NW, 25
4 Ted Carter Southport, 32
League:
1 Maver Midlands, 50pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 51
3 Wigan MG, 60
4 Browning Lifestyle, 62

Climax Wold View Fishery (Sun)
Silver Lake (17 pegs)
1 S Blanchard, Wold View, 74-14-0
2 M Rodger, Mosella, 68-8-0
3 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 57-4-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (34 pegs)
1 Darren Sparrow, Viscount Tackle, 58-9-0 peg 9A pellet and meat 13m carp 15lb F1s skimmers
2 Damien Moore, Avenue Angling, 48-10-0 peg 4 cat meat 13m carp 6lb F1s skimmers
3 D Shaw, Army AA, 45-14-0
4 D McGuinn, matchfloat.com, 38-2-0
5 J Thompson, Cross Drove, 37-11-0
6 D Reeve, Daiwa Angling Direct, 37-1-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat & Reed Pools (38 pegs)
1 Andy Whitehouse, Scunthorpe, 179-5-0 Moat peg 57 pellet 14m carp 10lb
2 Rich Teigh, Handsworth, 123-5-0 Moat peg 6 pellet shallow 14m carp 9lb
3 G Wilde, Fishing Republic, 117-12-0
4 N Stones, Barnsley, 98-6-0
5 M Stainsby, Barnsley, 88-5-0

Decoy Lakes (Sun)
Four Islands Lake (10 pegs)
1 A Sutton, Sheffield, 116-7-0
2 S Pell, Spalding, 114-3-0
3 S Owen, Decoy, 97-7-0

Huxley Memorial Evesham Rosebowl (Sun)
Warks Avon, Evesham (60 pegs)
1 Trevor Chalk, Sensas Portway, 6-1-0 peg 75 long pole pinkie and hemp roach perch dace
2 Steve Royle, Evesham, 5-6-0 peg 60
3 L Gardner, Sjhakespeare Bait-Tech, 4-12-0

Lakeview Fishery (Sun)
River & Stream Pools (20 pegs)
1 Steve Haywood, Middy, 114-12-0 peg 12 Stream pellet 14m maggot edge carp F1s
2 Sean Huggins, Drennan/Dynamite Baits, 97-15-0 peg 16 Stream
3 S Butler, Lakeview Select, 77-10-0
4 C Neale, Rutlanders, 69-4-0
5 J Sahall, Lakeview Select, 62-10-0
6 B Greenbury, Leicester, 55-2-0

Manor Farm Leisure (Sun)
Island & Middle Pools (20 pegs)
1 Jason Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 186-0-0 Peg 14 Island pellet 14m carp F1s
2 Scott Rhodes, Clampits, 153-2-0 peg 12 Middle
3 N McKinnon, Preston Innovations, 109-12-0
4 S Rich, Moaning Sods, 97-0-0
5 S Liston, Moaning Sods, 89-8-0
6 G Donachie, Colmic, 83-8-0

Monkhall Fishery (Sun)
Lark Pool (12 pegs)
1 A Rowbottom, ABC, 105-7-0
2 K Hayes, Monkhall, 105-1-0
3 C Jones, Monkhall, 97-10-0

Moorlands Farm (Sun)
Meadow & Island Pools (27 pegs)
1 D James, Mosella, 173-0-0
2 P Bailey, Marukyu, 161-14-0
3 C Hill, Mosella, 144-11-0

Notts Fed (Sun)
River Trent, Newark Dyke (31 pegs)
1 Pete Bradshaw, Tibshelf, 25-12-8 peg 10 weir top groundbait feeder worm and maggot bream barbel
2 Mark Hawksworth, DH Angling, 19-2-0 peg 34 roach long pole maggot and a bream 9lb 9oz groundbait feeder worm
3 N West, Matchman Supplies, 16-7-0
4 P Richardson, Lincs County, 16-2-0
5 P Goulding, Worksop, 15-10-0
6 M Bond, Lincs County, 14-14-0

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (42 pegs)
1 Dave Elliott, Packington, 83-10-0 peg 44 bomb pellet carp F1s
2 Paul Terry, Ridgemere AC, 43-2-0
3 P Canning, Frenzee, 40-10-0
4 P Avon, Ground AC, 34-9-0
5 A Mansfield, MAP, 30-2-0
6 A Clean, Packington, 27-13-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Willow, Oak & Ash Pools (31 pegs)
1 Andy Kyte, Mid-Severn Angling, 136-1-0 Willow peg 4 caster 5m carp 5lb
2 Dave Brown, Maver Midlands, 131-12-0 Willow peg 16 caster 4m carp 6lb barbel
3 R Hancox, B&D Floats, 109-9-0
4 S Rogers, Oakengates Angling Centre, 104-15-0

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front Deans Pool (16 pegs)
1 M Pritchard, Bilston Angling Centre, 97-12-0
2 P Bishop, Woodlands, 93-6-0
3 T Johns, Golden Maggot AC, 77-4-0

Steel City AC (Sun)
Ferry Meadows Country Park (34 pegs)
1 Steve Ringer, Daiwa/Guru, 144-5-0 peg 58 Gunwade groundbait feeder worm bream 9lb skimmers
2 Steve Cooke, Garbolino, 57-13-0 peg 67 Gunwade groundbait feeder worm bream 7lb skimmers
3 M Davies, Steel City AC, 57-7-0
4 C Singleton, Peterborough. 41-15-0

Trimpley AA (Sun)
Trimpley Reservoir (24 pegs)
1 John Payne Snr, Trimpley AA, 38-0-0 peg 7 pellet feeder and corn skimmers
2 Tony Wills, Trimpley AA, 28-7-0
3 M Booker, Trimpley AA, 26-9-0
jt4 D Whitehouse, Trimpley AA and J Payne Jnr, Crawley AC, both 24-3-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Extension Pool (17 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 171-1-0
2 R Kinnersley, Cooper’s Tackle, 129-12-0
3 R Biggs, OHMS, 122-7-0

Westwood Lakes (Sun)
Falcon Lake (19 pegs)
1 Mick Stamp, Preston Innovations, 180-12-0 peg 30 pellet 4m and edge F1s
2 Steve Lane, Westwood Lakes, 176-4-0 peg 7
3 B Strowlger, Maver, 171-4-0
4 J Kedzierski, Westwood Lakes, 166-12-0
5 R Tweddlle, Bait-Tech, 156-0-0