South match results for week commencing 13.06.16

MONDAY

White Acres Gold Residents (Mon)
Twin Oaks, Acorn & Trelawney Lakes (53 pegs)
1 Martin Woodward, Little John, 112-14-0 peg 7 Twin Oaks bomb and waggler pellet carp
2 Steve Clark, Mansfield, 111-5-0 peg 26 Twin Oaks bomb and pellet short pole and meat carp
3 E Swann, King’s Heath Angling, 101-14-0
4 M Powell, A&I Tackle, 95-2-0
5 T Grady, Trafford Tackle, 84-8-0
6 B Dac, Edgeley Sports, 69-8-0


TUESDAY

Coleman’s Cottage Fishery (Tues)
Wood Lake (13 pegs)
1 C Pilot, Coleman’s Cottage, 168-0-0
2 A Lee, Bill’s Tackle, 167-0-0
3 T Day, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 150-0-0


WEDNESDAY

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Weds)
Red Kite Lake (18 pegs)
1 Pete Alland, Dynamite Oakfield, 83-12-0 peg 2 paste 8m carp 9lb F1s
2 Barry Eddy, Dynamite Oakfield, 79-14-0
3 J Emmerson, Dynamite Oakfield, 65-3-0
4 M Talbot, Kamasan/GOT Baits, 60-6-0
5 M Giles, RS Baits, 42-5-0
6 J Brewster, Dynamite Oakfield, 41-9-0

Framfield Fishery (Weds)
Brookhouse Lake (18 pegs)
1 Lee Perry, Framfield, 92-2-0 peg 10 meat and corn 12m and edge carp 8lb
2 Mike Head, Faulkner’s, 91-15-0
3 N Whiteing, Hemming’s Tackle, 78-10-0
4 B Scott, Hemming’s Tackle, 56-10-0
5 C Dimmock, Cheam, 51-12-0
6 E Green, Framfield, 49-15-0

White Acres Bronze Residents (Weds)
Twin Oaks, Acorn & Trelawney Lakes (57 pegs)
1 Andy Houghton, Ted Carter Preston/DT Floats, 100-12-0 peg 16 Twin Oaks bomb and pellet and meat 4m carp tench
2 Jim Standish, Leigh Tackle & Bait, 76-7-0 peg 18 Twin Oaks long and short pole pellet shallow carp
3 P Woolley, Market Harborough, 70-10-0
4 O Copley, Acorn Angling, 67-2-0
5 P Lanni, Ratby AC, 65-10-0
6 L Parker Jnr, Kingsway Derby, 60-8-0


THURSDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Thurs)
Campbell & Cary Lakes (33 pegs)
1 Steve Shaw, Mosella, 222-4-0 peg 110 Campbell bomb and pellet carp 9lb
2 Tim Ford, Preston Innovations Thatcher’s, 209-3-0 peg 132 Campbell meat long and edge carp 7lb
3 A Bradley, Truro, 167-8-0
4 S Thomas, Bait-Tech Viaduct, 157-0-0
5 S Russell, Tackle UK, 152-12-0
jt6 T Rixon, Mosella Veal’s and D Simpkins, Swindon, both 133-11-0
Top silverfish weight: Scott Russell, Tackle UK, 52-1-0

Rye DAS (Thurs)
River Rother, New Bridge & Iden Lock (22 pegs)
1 Tim Relf, Iden Wood Fishery, 12-0-0 New Bridge groundbait feeder and maggot and pole and worm tench and skimmers
2 Fred Brown, Browning SE, 8-2-0 Iden Lock long pole maggot roach chublets
3 T Phillips, Iden Wood Fishery, 7-2-0
4 S Palmer, Maver Cardinals, 6-13-0
5 S Cottingham, Maver Cardinals, 6-0-0
6 M Abbott, 5-14-0

White Acres Residents Rover (Thurs)
All lakes (99 pegs)
1 Phillip Taylor, Leyland & Farington, 150-14-0 peg 10 Canal maggot shallow 6m carp F1s
2 Lee Pawson, Wakefield, 128-4-0 peg 11 Twin Oaks bomb and pellet and pellet waggler carp
3 J Fulford, Wigston Tackle, 108-8-0
4 P Copley, Oxford, 108-4-0
5 R Brushneen, Phoenix AC, 93-5-0
6 M Williams, Ackworth AC, 91-14-0
Top lady: J Pywell, 39-10-0


SATURDAY

Balfour Beatty London Youth Games (Sun)
Tyler’s Common, Horseshoe & Ash Lakes (30 pegs)
Juniors result:
1 Callum Hutchins, Croydon, 165-0-0 Ash Lake Method feeder and edge pellet carp 10lb
2 Harry McGurk, Bexley, 142-0-0
3 O Kostronski, 141-8-0
Seniors result:
1 Harry Farrell, Richmond, 81-0-0 Horseshoe Method feeder and pellet and long pole paste carp 7lb
2 D Stewart, 71-4-0
3 G McGurk, Bexley, 58-8-0
Team result:
1 Bexley, 38pts
2 Hillingdon, 34 (167-8-0)
3 Richmond, 34 (166-4-0)
4 Havering, 33
5 Croydon, 28
Greenwich, 27

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sat)
Red Kite Lake (17 pegs)
1 Derek Hammond, Banbury Gunsmiths, 78-6-0 peg 18 long pole meat and pellet F1s
2 Pete Alland, Dynamite Oakfield, 62-13-0 peg 29 paste 8m carp F1s
3 D Wilson, Oakfield, 62-5-0
4 M Denton, Drennan Oxford, 57-13-0
5 C Davis, Dynamite Oakfield, 56-3-0
6 J Wigg, Dynamite Oakfield, 51-5-0

Maver Mega Match This Qualifier (Sat)
Bait-Tech Viaduct Fishery, all lakes (103 pegs)
1 Rob Brennan, Garbolino, 234-3-0 peg 125 Campbell Lake long pole and edge meat carp 11lb
2 Myles Levy, Spotted Fin/Daiwa Dorking, 155-15-0 Campbell Lake peg 123 long and short pole meat carp 9lb
3 S Collett, Guru/Dynamite Baits, 149-5-0
4 S Jackson, Garbolino, 138-8-0
5 S Kitchin, Bob-Co. 126-7-0
6 P Stone, SPRO/Yorkshire Baits, 121-4-0

MBK Leisure Juniors (Sat)
Coloured Ponds (16 pegs)
9-12 year old result:
1 J Carter, Alton, 16-12-0
2 E Sanders, Clanfield, 7-4-0
3 R Moseley, Portsmouth, 3-12-0
13-17 year old result:
1 N Blackwell, Farnborough, 10-8-0
2 C Smith, Alton, 5-8-0
Under 9 year old result:
1 O Robson, Alton, 6-2-0
2 H Stevens, Clanfield, 4-9-0
3 E Whaphott, Chawton, 3-7-0

Redbridge Lakes (Sat)
Both lakes (12 pegs)
1 G Penny, Hollow Angling/Promaster, 50-3-0
2 J Young, Redbridge, 39-2-0
3 J Weeden, Maver Image, 36-14-0

SSP Tyler’s Common (Sat)
Horseshoe Lake (20 pegs)
1 Colin Fuller, Lake John, 279-4-0 peg 4 meat edge carp 14lb
2 George Manoli, Angling Direct, 185-0-0 peg 28
3 R Miller, SSP Tyler’s Common, 165-0-0
4 R Wager, SSP Tyler’s Common, 160-0-0
5 B Fraser, Coleman’s Cottage, 150-8-0
6 J Trew, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 127-0-0


SUNDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery Spring League (Sun)
Campbell, Cary & Lodge Lakes (54 pegs)
1 Craig Edmunds, Mosella, 243-15-0 Campbell Lake peg 125 short pole meat carp 9lb
2 Mick Williams, Preston Innovations Thatcher’s, 220-15-0 Lodge Lake peg 66 long pole pellet to corner carp 11lb
3 P Elmes, Avon Angling, 211-9-0
4 D White, Frenzee SW, 209-0-0
5 R Jones, Frenzee SW, 192-6-0
6 G O’Shea, Preston Innovations Thatcher’s, 188-14-0
Final league:
1 C Edmunds, 4pts
2 G O’Shea, 5
3 R Giles, 6
4 T Gilbert, 7

Coleman’s Cottage Fishery (Sun)
Pathfield Lake (21 pegs)
1 Pat Cooper, Dynamite Baits, 156-0-0 peg 6 long pole and edge pellet carp 9lb F1s
2 James Heaps, Chestnut Pool, 152-8-0 peg 29 long pole pellet carp F1s
3 M Brown, Browning Wickford, 150-8-0
4 D Holdsworth, Harlow, 119-0-0
5 M Pollard, Angling Direct, 109-0-0
6 T Fensome, Harlow, 90-8-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Brook Lake (17 pegs)
1 Gary Thorpe, GOT Baits, 15-5-0 peg 4 long pole maggot chub tench skimmers
2 Joff Rogers, Frenzee/GOT Baits, 15-0-0
3 D Wilson, Oakfield, 11-3-0
4 B Alder, Oakfield, 7-4-0
5 D Stratful, Dynamite Oakfield, 7-2-0
6 D Blackwell, Oakfield, 6-0-0

Gillingham AA (Sun)
Todber Manor Fishery, Hillview Lake (23 pegs)
1 Rich Fripp, Gillingham AA, 141-10-0 Method feeder and maggot carp 6lb
2 Jason Mills, Garbolino Blackmore Vale MG, 122-0-0 long pole pellet and edge carp 9lb
3 R Manns, Garbolino Blackmore Vale MG, 69-2-0
4 J Shepherd, Gillingham AA, 61-12-0
5 J Stamp, Gillingham AA, 61-9-0
6 J Moody, Gillingham AA, 58-10-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Gold Lake (18 pegs)
1 J Attwood, Gold Valley, 208-2-0
2 C Dalton, Gold Valley, 171-0-0
3 S Dyball, Dartford, 144-0-0

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (48 pegs)
1 Graham Dack, Maver/SSP Baits, 101-0-0 peg 6 pellet 14m and 5m and meat edge carp 4lb
2 Paul Rounce, Ockendon Bait & Tackle, 83-4-0 peg 8 Method feeder and pellet and paste edge carp 6lb
3 R Bishop, Gorilla Angling Products/Ockendon Bait & Tackle, 75-0-0
4 M Higginbottom, Ockendon Bait & Tackle, 73-8-0
5 C Luff, Elm Park & Hornchurch, 67-4-0
6 S Mould, Ockendon Bait & Tackle, 64-2-0

Oxford DAA (Sun)
River Thames, Medley (32 pegs)
1 Paul Passmore, Devizes MG, 43-2-0 Poplars groundbait feeder worm bream skimmers
2 Gary Wiliamson, Devizes MG, 38-6-0 Poplars groundbait feeder worm bream skimmers
3 R Seymour, Banbury Gunsmiths, 28-1-0
4 A Liaukevicius, Drennan Oxford, 21-1-0

Redbridge Lakes (Sun)
Both lakes (32 pegs)
1 Goeff Penny, Hollow Angling/Promaster, 47-7-0 peg 20 long pole maggot shallow ide roach skimmers
2 San Phung, Sniper Brothers, 39-11-0
3 K Austin Maver Image, 39-8-0
4 R Hearn, Maver Image, 32-8-0
5 B Everitt, Redbridge, 29-7-0
6 R Swan, Oakwood Angling, 29-5-0

Rye DAS Club League (Sun)
River Rother, New Bridge & Iden Lock (44 pegs)
1 Dave Phur, Range Baits, 27-3-0 Iden Lock peg 13 groundbait feeder worm skimmers
2 Fred Brown, Browning SE Xitan, 13-8-0 Iden Lock peg 1 long pole maggot skimmers roach
3 J Pantry, Browning SE Xitan, 12-12-0
4 J Ford, Iden Wood Fishery Red, 10-10-8
5 D Price, Iden Wood Fishery Red, 9-10-0
Teams:
1 Advanced Pole Repairs, 32pts
2 Browning SE Xitan, 30
jt3 Cinque Ports MG and Iden Wood Fishery Red, both 29
5 Maver Cardinals Black, 27.5
6 Maver Cardinals Red, 25.5
League:
1 Browning SE Xitan, 153
jt2 Maver Cardinals Red and Iden Wood Fishery Red, both 143
4 Advanced Pole Repairs, 142
5 Maver Cardinals Black, 117
jt6 Moatrix Invicta and Browning SE Sphere, both 115