North match results for Sunday February 5

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (12 pegs)
1 P Bottomley, Bannister House, 52-0-0
2 A Houghton, Bannister House, 23-0-0
3 D Bolton, Bannister House, 22-12-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (36 pegs)
1 Mike Thompson, Trafford Tackle, 46-9-0 peg 49 Trio corn 13m carp 4lb F1s
2 Steve Giblin, Widnes Angling Centre, 45-3-0 peg 43 Trio Method feeder corn carp 4lb F1s
3 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 39-9-0
4 G Moore, Tackle Saver, 39-3-0
5 M Rawlinson, Fishing Republic, 37-10-0
6 S Boyd Snr, Mersey Dockers, 36-5-0

Bob-Co Tackle None Go By Farm Fishery Silverfish Series (Sun)
Top Lake (19 pegs)
1 Steve Allen, Leeds, 6-8-0 peg 7 maggot 12m roach skimmers
2 Steve Michaels, Tri-Cast Highfield, 6-7-0 peg 11
3 C Kendall, Middy/Bob-Co Tackle, 5-11-0
4 T Peters, Tri-Cast Calder, 5-7-0
5 J Sedgwick, Tri-Cast Calder, 4-8-0
6 D Briggs, Tri-Cast Calder, 3-14-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake, Meadow & Kingfisher Lakes (26 pegs)
1 Paul Casson, Ted Carter Preston, 51-0-0 peg 23 Snake maggot and pellet 14m F1s
2 Wayne Kearney, Tri-Cast Rochdale, 50-2-0 peg 2 Kingfisher
3 S Carrier, Widnes Angling Centre, 49-14-0
4 M Pleavin, Lionel's Tackle, 47-0-0
5 S Knowles, Ted Carter Southport, 44-6-0
6 C Weeder Jnr, Maver NW, 41-8-0

Cudmore Fisheries (Sun)
Suez Canal (13 pegs)
1 M Kearns, Browning Lifestyle, 14-11-0
2 P Clements, Maccy Lads, 13-0-0
3 A Billinge, Team Cudmore, 11-7-0

Hampton Springs Fishery Silverfish Only (Sun)
Oasis, Rock & Alice Springs Pools (17 pegs)
1 Steve Boyd, Saints, 35-12-0 Oasis pellet 14m F1s skimmers
2 Andy Hughes, Hampton Springs, 32-2-0
3 A Spencer, Chester Tackle Locker, 25-0-0
4 R Denny, Rod ‘n Reel, 23-8-0
5 S Nickless, Sensas Black Country, 21-2-0

Heronbrook Fisheries Individual Winter League (Sun)
All lakes (60 pegs)
1 Ian Sinker, Stoke-on-Trent, 58-4-0 Meadow peg 12 breadpunch 14m carp
2 Joe Rowan, Manchester, 57-12-0 Match Lake peg 15 pellet 14.5m carp
3 D Lockett, Heronbrook, 57-6-0
4 T Robinson, Maver Midlands, 56-10-0
5 A Langton, Matrix Dynamite Baits, 54-2-0
6 C Shelley, Stoke MG, 50-13-0
League:
1 P Shone, 7pts
2 C Shelley, 8
3 I Sinker, 8

Kings of the Canal (Sun)
Lancaster Canal, Rufford - Plox Brow (52 pegs)
1 Simon Wain, Maver NW White, 13-9-0 peg 10 Plox Brow bloodworm and breadpunch 12m and 9m roach skimmers
2 Dave Bradley, Sensas NW Blue, 11-9-8 peg 13 Plox Brow bloodworm 12m roach skimmers
3 M Rimmer, Lancs NG Red, 9-4-0
4 D Turner, Tri-Cast Rochdale, 8-12-0
5 A Sagar, Sensas NW Green, 8-6-2
6 S Paddon, Sensas NW Green, 5-15-0
Teams:
1 Sensas NW Green and Tri-Cast Rochdale, both 10pts
3 Wigan MG Green, 11
4 Sensas NW Black, 12
5 Lancs MG Red, 13
6 Maver NW Red, 14
League:
1 Sensas NW Black, 34pts
2 Wigan MG Green, 37
2 Maver NW Black, 37
4 Maver NW Red, 41
5 Sensas NW Green, 43
5 Tri-Cast Rochdale, 43

Mosella Quaker Silverfish Winter Series (Sun)
Woodland Lakes, Mallard, Dragonfly, Partridge, Kestrel, Curlew & Wagtail Lakes (49 pegs)
1 Dave Pollitt, Colmic Woodlands, 25-2-0 peg 4 Mallard skimmers maggot 13m
2 James Dent, MAP/Sensas, 24-6-0 peg 4 Dragonfly roach maggot top kit
3 R Harbour, Mosella Quaker, 20-1-0
4 T Watson, Mosella Quaker, 18-12-0
5 R Williams, Woodland Tackle, 18-3-0
6 C Metcalfe, Mosella Quaker, 17-14-0

Newton-le-Willows AA Fundraiser (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (25 pegs)
1 Ian Alexander, Oldham, 11-9-0 peg 19 pinkie 14m roach perch skimmers
2 Tim Griffiths, Ashton, 10-2-0 peg 22 maggot 11m roach perch skimmers
3 J Corkish, St Helen’s, 8-9-8

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (23 pegs)
1 Ant Stock, Colmic Woodlands, 83-2-0 Beech peg 2 maggot 12m carp 4lb
2 Andy Nelson, Mosella Quaker, 78-10-0 Beech peg 14
3 D Irons, The Oaks, 59-3-0
4 T Moran, The Oaks, 58-1-0
5 C Hall, The Oaks, 57-7-0
6 M Courtney, The Oaks, 51-8-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (63 pegs)
1 John Nugent, Ashton Angling Supplies, 70-0-0 peg 80 Canal 4 maggot 8m F1s
2 Colin Shaw, Garbolino, 66-0-0 peg 72 Canal 3 dobbed bread 13m and maggot 6m F1s
3 S Kay, Leigh Tackle & Bait, 59-0-0
4 S Roberts, Partridge Lakes, 57-10-0
5 A Stoner, Partridge Lakes, 47-3-0
6 J Jones, Garbolino Elton, 43-4-0

Ripon Piscatorials (Sun)
River Ure, Streams (31 pegs)
1 Lee Furness, Leeds Union, 16-12-0 peg 11 waggler maggot chub grayling
2 Pete Miller, Aireborough, 8-9-0 peg 39/40 bread and maggot feeder a chub plus grayling
3 S Aldridge, Aireborough, 4-12-0
4 R Pickles, KL Tackle, 4-1-0

Scunthorpe DAA Ancholme Spring League (Sun)
River Ancholme, Springs (30 pegs)
1 Graham Bontoft, Scunthorpe Tackle, 23-6-0 peg 30 maggot 13m skimmers roach perch
2 Wayne Easter, Scunthorpe Tackle, 15-10-0
3 L Harrison, Drennan Barnsley Blacks, 15-4-0
4 C Lealand, Daiwa Dons, 13-12-0
5 G Bunnage, Lincs County, 12-2-0
jt6 M Tamms, Pelham and T Tarrff, Daiwa Dons, both 11-4-0

Yarm AL Vernouillet Fundraiser (Sun)
River Tees, Bowesfield (23 pegs)
1 Bob Walker, Darlington Angling Centre, 16-10-0 peg 145a groundbait feeder maggot skimmers perch
2 Rob Emery, Shotton, 9-3-0 peg 189
3 M Burnip, Yarm, 8-2-0
4 R Hughes, Yarm, 8-1-0
5 P Healey, Yarm, 7-5-0
6 A Dargue, Mosella Quaker, 5-7-0