North match results for Sunday February 19th

Bannister House Fishery (Sun)

New Match Canal Lake (11 pegs)

1 M Bullcock, Ted Carter Preston, 40-0-0

2 A Malloy, Bannister House, 39-4-0

3 P Bottomley, Coppell Angling, 34-4-0

 

Blundell’s Fishery Rover (Sun)

All lakes (28 pegs)

1 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 54-8-0 peg 61 Pine bomb bread carp 8lb

2 Mitch Rawlinson, Fishing Republic, 40-0-0 peg 1 Trio

3 G Leicester, Cheshire Angling, 37-4-0

4 M Hassall, Stalybridge Angling Supplies, 34-0-0

5 A Scott, Rochdale Angling Centre, 24-12-0

6 S Giblin, Widnes Angling Centre, 23-0-0

 

Brookside Fisheries (Sun)

Snake & Willow Lakes (32 pegs)

1 Ross Wightman, Drennan NW, 86-14-0 peg 46 Snake pellet 14.5m F1s carp

2 Stu Conroy, Kamasan, 78-6-0 peg 22 Willow

3 S Kennedy, Brookside, 54-12-0

4 C Taylor, Gilder’s Tackle, 54-2-0

5 G Moore, Brookside, 53-0-0

6 T Dewhurst, Premier Driveways, 49-0-0

 

Hampton Springs Fishery Silverfish Only (Sun)

Alice Springs, Rock & Meadow Pools (20 pegs)

1 Paul Roberts, Brymbo AC, 42-8-0 Alice Springs pellet and caster 14m skimmers

2 Mick Potter, Hampton Springs, 33-2-0 Alice Springs caster and maggot 13m ide skimmers roach

3 S Davies, Chester Tackle Locker, 30-6-0

4 C Davies, Hampton Springs, 29-4-0

5 W Locker, Chester Tackle Locker, 27-14-0

 

Heronbrook Fisheries Individual Winter League (Sun)

All lakes (59 pegs)

1 Paul Gibson, Nathan’s of Derby, 101-5-0 Island peg 11 pellet 14m F1s

2 Joe Rowan, Manchester, 99-6-0 Canal peg 15 pellet 14m F1s

3 G Bowers, Heronbrook, 85-7-0

4 A Dawson, Stone, 81-8-0

5 S Norris, Edgeley Sports, 79-0-0

6 S Simcox, Heronbrook, 76-12-0

League:

1 J Rowan, 12pts

jt2 I Rockett and P Gibson, both 14

 

Messingham Sands Winter League (Sun)

Tripp Lake (16 pegs)

1 C Sweetnam, Rotherham, 52-1-0

2 M Lidgard, Brigg, 51-0-0

3 T Grice, Doncaster, 49-5-0

 

Newton-le-Willows AA (Sun)

Sankey Canal, Upper Pound (25 pegs)

1 Mick Rogers, Haydock, 12-9-8 peg 35 maggot 13m carp

2 Terry Speakman, Lowton, 9-9-8 peg 33 waggler maggot carp

3 I Wilson, Newton-le-Willows, 7-6-8         

 

Oaks Lakes (Sun)

Ash, Beech & Sycamore Lakes (28 pegs)

1 A Barker, The Oaks, 151-9-0

2 D Smith, Colmic Woodlands, 129-7-0

3 P Cooper, The Oaks, 118-4-0

 

Partridge Lakes (Sun)

Covey Canal Lakes (63 pegs)

1 Gary Marlon, Partridge Lakes, 94-4-0 peg 72 Canal 3 dobbed bread and then maggot 7m F1s

2 Dave McDowell, Elton Tackle, 68-12-0

3 C Barlow, Guru, 62-9-0

3 S Kay, Leigh Tackle & Bait, 61-5-0

5 P Hardman, Partridge Lakes, 54-13-0

6 S Avison, Leigh Tackle & Bait, 54-8-0

 

Ripon Piscatorials (Sun)

River Ure, Streams (32 pegs)

1 John Taylor, Ripon Piscatorials, 8-12-0 steak feeder and maggot stick float chub grayling

2 Lee Furness, Leeds Union, 7-12-0

3 B Sowerby, Builder’s Arms Darlington, 6-8-0

4 J Taylor, RSPS, 5-6-0

5 P Bendelow, Woodlands Tackle, 4-8-0

 

Scunthorpe DAA Spring League (Sun)

River Ancholme, Springs & Cake Mills (36 pegs)

1 Andy Denny, Castleford, 25-11-0 peg 40 Cake Mills maggot and worm 14.5m tench skimmers

2 Rich Pulford, Hull, 17-8-0

3 L Harrison, Drennan Barnsley Blacks, 16-5-0

4 G Bontoft, Scunthorpe Tackle, 14-12-0

5 J Turner, Scunthorpe Dynamite Baits, 13-4-0

6 D Padley, Brigg, 12-2-0

 

Ulley Reservoir (Sun)

Rotherham (13 pegs)

1 A Smith, Rotherham, 12-7-0

2 R Bell, Sheffield, 11-3-0

3 J Farmer, Tri-Cast Calder, 6-3-0

 

Woodland Lakes (Sun)

Skylark Lake (15 pegs)

1 C Horrocks, Woodland Tackle, 83-6-0

2 C Pentland, Woodland Tackle, 54-13-0

3 A Burn, Woodland Tackle, 53-9-0

 

Yarm AL (Sun)

River Tees, Yarm (27 pegs)

1 Rob Emery, Shotton, 26-5-0 peg 148 groundbait feeder worm and maggot skimmers bream

2 Dereck Fox, Maver NE, 22-4-0 peg 181

3 G Jones, Maver NE, 19-12-0

4 M Cave, Yarm, 19-4-0