North match results for Sunday August 20

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (20 pegs)
1 P Fletcher, Bannister House, 158-12-0
2 P Bottomley, Coppull Anglers, 150-4-0
3 P Beardsworth, Bannister House, 119-8-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
East Lodge, Pine & Trio Pools (23 pegs)
1 Karl Webster, Team Tackle Saver, 134-7-0 peg 59 Trio pellet 11m and caster edge carp 4lb F1s
2 Sam Sharrock, Leigh Tackle & Bait, 129-0-0 peg 75 Pine pellet edge carp 10lb
3 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 121-10-0
4 H Billing, Garbolino, 119-3-0
5 S Carroll, Matrix Leigh Tackle & Bait, 113-1-0
6 C Herring, Rochdale Angling Centre, 107-8-0

Brookside Fisheries (Sun)
Willow & Snake Lakes (28 pegs)
1 Paul Jones, St Helen’s Angling, 88-7-0 peg 41 Snake pellet 14.5m F1s carp
2 Chris Ruscoe, Parkfield Angling, 59-7-0 peg 16 Snake
3 M Gallimore, Atomic Baits, 57-15-0
4 S Carrier, Widnes Angling Centre, 56-9-0
5 N Butterworth, Woolston Tackle, 55-12-0
6 J Barker, Port Sunlight, 54-9-0

Division Two National Practice (Sun)
Aire & Calder Canal, Pollington (44 pegs)
1 Col Metcalfe, Mosella Quaker, 10-420 below New Bridge maggot 13m roach skimmers
2 John Ibbotson, Browning Ossett, 9-850 Pollington Bridge groundbait feeder red maggot bream 3lb
jt3 G Smith, Sensas North and I Melton, Mosella Selby, both 8-200
5 S Brough, Scunthorpe Dynamite Baits, 7-400
6 S Williamson, Hull DAA, 7-000

Environment Agency Tyne Championships (Sun)
River Tyne (74 pegs)
1 Dave Howgate, Durham, 19-5-0 Riding Mill section 4m whip maggot dace roach
2 Chris Gowling, Mosella Quaker, 17-9-0 Hexham wood 6m whip maggot roach dace chub
3 E Bridon, Maver/Dynamite Baits, 17-8-0
4 P Rippon, EA, 16-12-0
5 M Broadley, Yarm Flynn’s, 15-8-0
6 D Armstrong, Nottingham, 15-4-0

Garbolino Mal Scott Memorial (Sun)
River Weaver, Northwich (103 pegs)
1 Shaun Pilsbury, Chester, 41-8-0 peg 45 above Hulse’s Island bream feeder groundbait feeder worm maggot bream skimmers
2 Simon Wilkinson, Vale Royal Angling Centre, 21-6-0 peg 20 Hulse’s Island groundbait feeder worm maggot bream skimmers
3 Richard Smith, 15-15-0
4 P Watson, Vale Royal Angling Centre, 15-10-0
5 R Scott, Vale Royal Angling Centre, 15-2-0
6 C Hughes, Daiwa, 14-14-0

Heronbrook Fisheries (Sun)
Canal, Meadow & Bridge Pools (43 pegs)
1 Dave Marshall, Manchester, 203-10-0 peg 10 Canal 10 caster shallow 8m F1s carp
2 Ian Ridgeway, Rochdale Angling, 195-7-0
3 R Griffiths, Preston Innovations, 192-8-0
4 N Spain, Shrewsbury, 159-2-0
5 M Kearns, Browning Lifestyle, 159-1-0
6 M Barwell, Maver Gold, 143-3-0

Lower Aire Champs (Sun)
River Aire (82 pegs)
1 Steve Draper, Mirfield Willy Worms, 16-8-0 Bradford No 1 waters groundbait feeder red maggot skimmers
2 Kev Hartley, Tackle 2U, 16-4-0 chopped worm feeder worm perch
3 T Earnshaw, Mirfield Willy Worms, 16-3-0
4 A Benstead, Pontefract, 14-10-0
5 K Hobson, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 14-8-0
6 L Harrison, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 14-4-0

Maver British Pole Championships (Sun)
Maver Hayfield Lakes (46 pegs)
1 James Roper, Colmic Woodlands, 143-14-0 peg 33 Little Adams pellet shallow 16m and deck 6m carp
2 Martin Wood, Markham Main, 140-6-0 peg 35 Big Adams pellet 12m deck carp
3 M Wynne, Colmic, 117-7-0
4 M Elliott, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 115-2-0
5 L Hodgkinson, Marukyu, 113-2-0
6 K Marsden, Matrix Leigh Tackle & Bait, 104-1-0

Mill House Fisheries (Sun)
Mistral Lake (33 pegs)
1 Gary Baugh, Lingmere, 100-0-0 peg 8 pellet 8m carp 5lb
2 Paul Farquhar, Liverpool AS, 92-12-0 peg 37 dead maggot 12m and edge carp 6lb
3 J Raby, Elton Tackle, 75-8-0
4 C Craven, Bob’s Tackle, 74-6-0
5 S Pollard, Southport, 73-4-0
6 J Slockett, Nu Fish, 71-0-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (36 pegs)
1 Paul Newman, Daiwa Cleveland Angling Centre, 263-11-0 Ash peg 20 meat and maggot edge carp 5lb
2 Bert Poole, The Oaks, 241-8-0
3 A Barker, The Oaks, 238-11-0
4 C Kendall, Garbolino, 237-14-0
5 L Sylvester, The Oaks, 225-6-0
6 P Sellars, Colmic Woodlands, 225-2-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (81 pegs)
1 Andy Geldart, Matrix/Dynamite Baits, 100-3-0 peg 135 Canal 5 maggot shallow 6m and pellet and groundbait edge F1s
2 Craig Ebbrell, Tri-Cast, 90-2-0 peg 14 Canal 1
3 C Barlow, Daiwa/Guru, 82-0-0
4 A Foster, Partridge Lakes, 78-3-0
5 J Turner, Ray’s Tackle, 77-1-0
6 S Berry, Partridge Lakes, 70-4-0

Thornaby AC (Sun)
River Tees (21 pegs)
1 M Granger, Billingham, 15-2-0
2 G Ellison, Thornaby, 12-7-0
3 S Atkin, Billingham Tackle Box, 9-7-0

Woodland Lakes (Sun)
Swallow, Mallard & Dragonfly Lakes (25 pegs)
1 Dean Smith, Bait-Tech, 86-7-0 Swallow peg 7 pellet 14m to island and edge carp 4lb
2 Jonny Maddison, Mosella Quaker, 55-12-0 Mallard peg 6 pellet 19m to island carp 3lb
3 L Ward, Woodland Tackle, 37-13-0
4 G Horrocks, Woodland Tackle, 37-6-0

Yarm AL Alan Wells Memorial (Sun)
River Tees, Yarm (33 pegs)
1 George Webb, Daiwa Cleveland Angling Centre, 18-3-0 peg 129 maggot 14m and 9m skimmers roach
2 Richie Bezemer, Daiwa Cleveland Angling Centre, 14-4-0 peg 125
3 P Rambow Snr, Darlington Angling Centre, 13-15-0
4 D Smiddy, Maver NE, 13-5-0
5 M Cave, Yarm, 13-2-0
6 K Ward, Yarm, 10-13-0