North match results for Sunday April 16

Aire & Calder Spring League (Sun)
Aire & Calder Canal, Pollington (35 pegs)
1 Dave Hiley, Sensas North, 25-14-0 peg 22 groundbait feeder maggot worm bream skimmers
2 Nicky Crooks, Browning Ossett, 22-14-0 peg 416 worm maggot and hemp 13m and 14.5m roach skimmers
3 J Stevenson, Tri-Cast Calder, 20-3-0
4 R Schindler, Tri-Cast Calder, 16-14-0
5 J Farmer, Tri-Cast Calder, 16-12-0
6 D Armitage, Cleckheaton, 15-15-0

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (26 pegs)
1 M Ruddy, Mosella Dynamite Baits, 126-6-0
2 A Hodge, DT Floats, 116-8-0
3 P Richmond, Ted Carter Southport, 108-4-0

Blundell’s Fishery (Sun)
West Lodge, Ash, Pine & Trio Pools (28 pegs)
1 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 126-12-0 peg 47 Ash bomb pellet and 14.5m carp 9lb
2 Karl Webster, Trafford Tackle, 108-14-0 peg 9 Trio worm edge carp 4lb F1s
3 T Bowler, Blundell’s, 92-15-0
4 C Mullholland, Tackle Saver, 75-0-0
5 M Tregear, Mosella Dynamite Baits NW, 72-13-0
6 B Bush, Birkenhead, 67-12-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake & Willow Lakes (30 pegs)
1 Mike Gallimore, Atomic Baits, 92-2-0 peg 25 Snake pellet 14m F1s
2 Jimmy Quinn, Brookside, 66-6-0 peg 5 Willow
3 P Shannon, Lingmere, 60-10-0
4 S Barlow, Brookside, 54-12-0
5 P Lowry, Tri-Cast Highfield, 53-0-0
6 J McLean, DT Floats/Bag ‘Em Baits, 49-12-0

Cudmore Fisheries (Sun)
Suez & Moors Canal Pools (27 pegs)
1 Ade Sheppard, 65-2-0 peg 1 Moors corn 12m carp tench ide
2 Harry Rushton, Maver Midlands 62-2-0 peg 18 Moors
3 G Billinge, Team Cudmore, 59-11-0
4 D Oakley, Nathan’s Tackle, 57-14-0
5 M Kearns, Browning Lifestyle, 54-7-0
6 P Holmes, Team Cudmore, 50-2-0

Drennan Silverfish Spring League (Sun)
Messingham Sands, Swan Pond (16 pegs)
1 P Seed, Grimsby, 80-6-0
2 C Sweetnam, Rotherham, 78-7-0
3 K Johnson, Messingham, 72-8-0

Messingham Sands (Sun)
Hollywood Lake (14 pegs)
1 K Cody, Winterton, 127-10-0
2 K Maddinson, Winterton, 105-12-0
3 P Smith, Scunthorpe, 67-13-0

Newton-le-Willows AA Spring League (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (30 pegs)
1 Jeff Stirratt, Liverpool AS, 7-3-8 peg 67 caster 12m roach skimmers
2 Chris Grehan, Warrington, 6-9-0 peg 81 maggot 10m roach skimmers perch
3 T Speakman, Lowton, 6-4-8

Nu-Fish Spring League (Sun)
Southfield Reservoirs (60 pegs)
1 Dean Jacques, Leeds, 56-11-0 peg 1 groundbait feeder maggot bream skimmers
2 Steve Walker, Hull, 37-9-0 peg 8 groundbait feeder maggot bream skimmers
3 M Hughes, Pontefract, 37-3-0
4 A Gregg, Doncaster, 35-10-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (33 pegs)
1 Andy Barker, The Oaks, 138-8-0 Ash peg 12 maggot and pellet 5m carp 5lb
2 Dave Parkinson, The Oaks, 136-8-0
3 T Watson, Mosella Quaker, 130-3-0
4 L Sylvester, The Oaks, 108-14-0
5 C Ebbrell, Tri-Cast Highfield, 108-2-0
6 P Sellars, Colmic Woodlands, 104-12-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (74 pegs)
1 Bob Brander, Warrington, 78-11-0 peg 73 Canal 3 corn edge carp F1s
2 Paul Hardman, Partridge Lakes, 76-5-0 peg 98 Canal 4 corn edges and maggot 6m carp F1s
3 S Hodgson, Partridge Lakes, 66-13-0
4 A Twist, Matrix Leigh Tackle & Bait, 66-0-0
5 S Openshaw, Mosella, 60-5-0
jt6 G Mannion, Partridge Lakes and A Greaves, Garbolino Elton, both 57-5-0

Woodland Lakes (Sun)
Curlew & Skylark Lakes (28 pegs)
1 Josh Sawyers, Woodland Tackle, 107-3-0 Curlew peg 18 pellet edge carp 10lb
2 Mick Lovelass, Mosella Quaker, 103-8-0 Skylark peg 14
3 D Smith, Bait-Tech, 96-0-0
4 M Longhirst, Woodland Tackle, 92-3-0