North match results for Saturday September 2

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (30 pegs)
1 Mitch Rawlinson, Fishing Republic, 205-12-0 peg 9 Trio caster edge carp 5lb F1s
2 Phil Simpson, Tackle Saver, 138-2-0 peg 45 Trio caster shallow 10m carp 5lb F1s
3 F Cooke, Ray’s Tackle, 120-2-0
4 S Milne, Mosella Dynamite Baits NW, 117-6-0
5 C Herring, Rochdale Angling Centre, 111-11-0
6 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 110-6-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (24 pegs)
1 Nick Barlow, Ashton Angling Supplies, 83-4-0 peg 11 pellet 14m carp F1s
2 Nick Butterworth, Woolston Tackle, 49-0-0 peg 34
3 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 44-11-0
4 T Dewhurst, Premier Driveways, 44-7-0
5 A Butler, Mosella, 30-1-0
6 C Ruscoe, Parkfield Angling, 29-5-0

Cunneries Fishery Teams of Three (Sat)
S-Canal & Hawk Lakes (30 pegs)
1 Stu Conroy Drennan NW, 117-2-0 peg 4 S-Canal pellet 14.5m carp F1s
2 Steve Parry TGP, 77-8-0 peg 17 Hawk maggot 5m pellet 14m carp F1s barbel
3 P Jones Drennan NW, 77-3-0
4 L Murphy, Mosella NW 75-1-0
5 Steve Conroy, Drennan NW 72-15-0
6 C Woodrup, 69-10-0
Teams
1 Drennan NW, 4pts
2 TGP 6
3 Mosella NW 12
4 Team LTD, 15
5 Daiwa Adlington Angling Centre, 16
6 DT Floats, 19

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (20 pegs)
1 Neil Robinson, Miracle Baits, 135-4-0 peg 7 paste and pellet 11m and 5m carp 8lb skimmers
2 Andy Lumb, Lowhills AC, 129-8-0
3 M Lumley, Marshlands AC, 97-0-0
4 M Deighton, Lowhills AC, 86-0-0
5 A Waters, Moorfields, 78-0-0
6 S Hoyle, Moorfields, 73-0-0

Northallerton DAC (Sat)
River Swale, Morton & Scruton (31 pegs)
1 Jim Prescott, Northallerton DAC, 72-0-0 Fairholme stick float maggot caster chub
2 John Cosgrove, Helperby, 37-0-0 Fairholme stick float maggot chub dace
3 A Richards, Browning, 32-0-0
4 B Stephenson, Darlington, 28-0-0
5 P Kozyra, Cadence North, 22-0-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (18 pegs)
1 T Peters, Tri-Cast Calder, 118-8-0
2 R Harbour, Mosella Quaker, 105-0-0
3 K Kotchie, The Oaks, 104-13-0

Old Hough Fishery (Sat)
Upper & Lower Benbo & Prospect Lakes (36 pegs)
1 Lewis Breeze, Sensas/Drennan NW, 115-9-0 Lower Benbo peg 2 pellet 14m and corn over groundbait edge carp 6lb
2 Mark Davis, Lymm AC, 96-7-0
3 P Reynolds, Wrexham Anglers, 87-3-0
4 S Simcox, Old Hough, 85-11-0
5 A Sharman, Old Hough, 84-14-0
6 M Rowlands, Mosella NW, 84-5-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (57 pegs)
1 Bob Brander, Warrington, 118-14-0 peg 34 Canal 2 corn edge caster shallow 6m carp F1s ide
2 Shaun Berry, Ray’s Tackle, 116-15-0 peg 23 Canal 2 maggot 13m and shallow 6m carp F1s ide
3 M Tregear, Mosella Dynamite Baits NW, 85-12-0
4 E Battersby, Leigh Tackle & Bait, 83-1-0
5 M Lucas, Mosella, 82-0-0
6 J Jones, Garbolino Elton, 80-13-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sat)
Lough Muckno (63 pegs)
1 Dean Barlow, Drennan, 7-825 peg 71 groundbait feeder maggot skimmers hybrids roach
2 Kev Rowles, Devizes MG, 6-650
jt3 R O’Neill, Newry and B Sweeney, Garbolino Ireland Feeder, both 6-075
5 P Emerson, Hull, 5-925
Qualifiers: D Barlow, R O’Neill and P Jackson

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (29 pegs)
1 Lee Addy, Drennan NW, 17-13-0 peg 110 groundbait feeder maggot skimmers hybrids
2 Billy Kelly, St Helen’s, 16-10-0 peg 119
jt3 P McCarthy, St Helen’s and K Hall, Champion Feed, both 14-12-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (15 pegs)
1 T Hoare, Thornhill AC, 4-15-0
2 K Marshall, Tri-Cast Calder, 4-7-0
3 B Kellett, Thornhill AC, 3-13-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Navigation (24 pegs)
1 V Walsh, Leigh Tackle & Bait, 3-2-8
2 L Stringfellow, Hindley MG, 2-13-0
3 C Whalley, Sensas NW, 2-8-0

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Skylark & Wagtail Lakes (39 pegs)
1 Dean Smith, Bait-Tech, 235-1-0 Partridge peg 5 pellet 5m and edge carp 10lb
2 Tom Bainbridge, Matrix Halifax, 208-1-0 Wagtail peg 16 pellet 5m, pellet shallow 14m and edge carp 12lb
3 T Kane, Woodland Tackle, 144-1-0
4 D Geldart, Leeds, 142-12-0