North match results for Saturday April 22

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (51 pegs)
1 Lee Riley Leigh Tackle & Bait, 120-0-0 peg 21 Trio worm caster and pellet edge carp 4lb F1s
2 Steve Boyd Jnr, Mersey Dockers, 95-13-0 peg 31 Trio pellet 14m carp 5lb F1s
3 C Noble, Stalybridge Angling Supplies, 83-14-0
4 A Fairhurst, Team Aerial Sky, 74-15-0
5 C Mullholland, Tackle Saver, 66-15-0
6 J Smith, Trafford Tackle, 63-2-0

Brookside Fisheries (Sat)
Willow & Snake Lakes (30 pegs)
1 Mark Pleavin, Lionel’s Tackle, 44-12-0 peg 7 Willow pellet 14.5m and edge carp F1s skimmers
2 Paul Lowe, Brookside, 36-2-0 peg 5 Willow
3 R Wightman, Drennan NW, 35-4-0
4 N Barlow, Ashton Angling Supplies, 35-0-0
5 D Brierley, Eye Level, 32-0-0
6 A Metcalfe, Ray’s Tackle, 30-0-0

Drennan Silverfish League (Sat)
Messingham Sands, Tripp Lake (16 pegs)
1 C Sweetnam, Rotherham, 108-2-0
2 D Pattinson, Grimsby, 93-0-0
3 K Johnson, Messingham, 84-4-0

Golden Reel Angling Championships Qualifier (Sat)
Heronbrook Fisheries, Canal, Meadow, Bridge & Match Lakes (67 pegs)
1 Craig Goldstraw, Middy/Bag ‘Em Baits, 155-14-0 Match Lake peg 26 pellet 6m and edge F1s
2 Stef Brown, Congleton, 151-4-0 Meadow peg 26 meat 5m carp F1s
3 B Bush, Birkenhead, 122-0-0
4 M Dawes, Preston Innovations, 115-14-0
5 J Chapman, Maver Gold, 112-0-0
6 J Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 111-10-0

Mirfield AC Spring Series (Sat)
Aire & Calder Canal, Heck (35 pegs)
1 Shaun Wright, Maver, 42-14-0 peg 26 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
2 Chris Burton, Angler’s World Holidays, 33-0-0 peg 41 groundbait feeder worm bream skimmers
3 L Clarke, Barnsley, 32-4-0
4 S Clegg, Saints, 26-12-0
5 S Haigh, Angler’s World Holidays, 23-13-0
6 P Baron, Tackle 2U, 21-12-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (24 pegs)
1 Harry Bignall, Hull Angling Centre, 145-6-0 peg 11 pellet 14m carp roach skimmers
2 Steve Holdsworth, Lowhills AC, 84-0-0
3 J Brown, Moorfields, 68-10-0
4 D Wain, Moorfields, 61-8-0
5 N Rigby, Shaw AC, 49-2-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (28 pegs)
1 J Woodrow, Colmic Scotland, 80-1-0
2 C Hart, Colmic Scotland, 79-15-0
3 P Newman, Daiwa Cleveland Angling Centre, 71-11-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (67 pegs)
1 Steve Burgess, Garbolino Elton, 116-14-0 peg 10 Canal 1 chopped worm caster 12m and edge F1s ide
2 Wayne Kearney, Tri-Cast Rochdale, 107-5-0 peg 87 Canal 4 chopped worm caster 13m and pellet edge carp F1s ide
3 D Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 103-11-0
4 S Kay, Matrix Leigh Tackle & Bait, 103-1-0
5 D Pimlott, Garbolino Elton, 100-15-0
6 M Hayes, Castle Construction, 86-6-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sat)
Southfield Reservoirs (60 pegs)
1 Dave Berry, Grimsby, 19-12-0 peg 35 groundbait feeder maggot bream skimmers
2 James Smith, Doncaster, 18-0-8 groundbait feeder maggot bream skimmers
3 J Harrison, Matrix/Bait-Tech, 17-14-0
4 A Renton, Daiwa Dons, 16-3-8
5 M Buchwalder, Preston Innovations, 15-5-8
Qualifiers: D Berry, J Smith and N Mallinson

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (30 pegs)
1 Jason Leonard, St Helen’s, 16-8-0 peg 75 groundbait feeder maggot bream skimmers
2 John Bates, St Helen’s, 13-0-0 peg 72 groundbait feeder maggot bream skimmers
3 M Addy, Drennan NW, 11-4-0
4 L Addy, Drennan NW, 10-13-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (12 pegs)
1 M Sharpe, Thornhill AC, 1-8-0
2 K Marshall, Tri-Cast Calder, 1-6-0
3 N Birchill, Thornhill AC, 1-1-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Navigation (30 pegs)
1 Dave Trafford, Ted Carter Preston, 13-14-8 S Bends breadpunch 11m and hemp 14m roach skimmers bream
2 Tony Prescott, Chorley, 11-14-8
3 J Walker, Bolton, 8-7-12
S Wharton, Wigan Angling Centre, 7-5-4
5 J Hall, Bolton, 7-4-12
6 S Birchall, Sensas NW, 6-2-8

Woodland Lakes (Sat)
Skylark, Kestrel & Wagtail Lakes (39 pegs)
1 James Roper, Colmic Woodlands, 148-14-0 Wagtail peg 2 pellet 6m and edge carp 9lb
2 Macauley Pearson, Maver/Dynamite Baits, 138-5-0
3 D Geldart, Leeds, 138-1-0
4 D Smith, Bait-Tech, 106-0-0
5 D Hodson, Woodland Tackle, 96-13-0
6 S Dunlop, Woodland Tackle, 80-14-0