North match results for Monday August 28

Blundell’s Fishery Rover (Mon)
All lakes (47 pegs)
1 Stuart Carroll, Matrix Leigh Tackle & Bait, 127-12-0 peg 61 Pine bomb pellet and pellet edge carp 10lb
2 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 120-0-0 peg 43 Ash pellet waggler carp 8lb
3 D Brown Jnr, Browning, 102-9-0
4 A Greaves, Blundell’s, 100-10-0
5 M Rawlinson, Fishing Republic, 98-4-0
6 P Roys, Leigh Tackle & Bait, 90-7-0

Brookside Fisheries (Mon)
Snake Lake (27 pegs)
1 Steve Conroy, Drennan NW, 81-10-0 peg 31 pellet 14m caster edge carp F1s
2 Rob Orme, Widnes Angling Centre, 64-13-0 peg 36
3 N Barlow, Ashton Angling Supplies, 63-0-0
4 P Jones, St Helen’s Angling, 60-6-0
5 Stu Conroy, Kamasan, 54-13-0
6 A Butler, Mosella, 53-7-0

Hampton Springs Fishery (Mon)
Rock & Meadows Pools (20 pegs)
1 Billy Gore, Rivacre AC, 131-8-0 Rock Pool pellet maggot and corn edge carp 10lb skimmers tench
2 Barry Gabriel, Hampton Springs, 72-12-0
3 K Humphreys, Hampton Springs, 67-0-0

Heronbrook Fisheries Summer Festival (Sat – Mon)
Canal, Bridge & Meadow Pools (51 pegs)
1 Shane Rogers, Oakengates Angling Centre, 5pts
2 Phil Ashdown, Wirral, 8
3 S Doodson, Maver Midlands, 9
4 K Oldham, Connect Tackle, 13 (section countback)
5 P Truman, Rugeley, 13 (section countback)
6 S Openshaw, Mosella, 13

Messingham Sands Bank Holiday Pairs (Mon)
Islands & Swan Ponds (66 pegs)
Swan Pond winner: Carl Sweetnam, Doncaster, 278-0-0 peg 22 pellet margins carp 9lb
He fished 10mm pellet down the edge on pole.
Islands Lake winner: Nick Houghton, Hull, 117-0-0
Pairs:
1 Carl Sweetnam and Mick Shaw, 3pts
2 Simon Gale and Ian Thompson, 10 (218-0-0)
3 S Ellis and D Hudson, 10 (212-0-0)
4 P Seed and J Green, 13
5 N Winters and C Williams, 16

Nu-Fish Southfield Reservoirs (Mon)
Southfield Reservoirs (49 pegs)
1 Ash Smith, Dewsbury, 23-4-0 peg 28 groundbait feeder maggot worm skimmers
2 Trev Renwick, Barnsley, 19-8-0 peg 46 groundbait feeder maggot skimmers bream
3 N Stead, Browning Ossett, 18-7-0
4 W Bartholomew, Nu-Fish/Bait-Tech, 18-0-0
5 D Jacques, Leeds, 15-10-0
6 J Stevens, Doncaster, 15-8-0

Oaks Lakes (Mon)
Cedar Lake (18 pegs)
1 R Bennett, The Oaks, 137-0-0
2 D Bennett, The Oaks, 134-2-0
3 I Bailey, Colmic Woodlands, 109-12-0

Old Hough Fishery Pairs (Mon)
Upper Benbo & Big Max Lakes (34 pegs)
1 Gareth Gibbons, Cresta/Gamakatsu, 143-4-0 peg 9 Upper Benbo pellet 14m and groundbait and maggot edge carp 7lb
2 Bob Tompkinson, Crewe Match Anglers, 123-14-0 peg 7 Upper Benbo
3 C Shaw, Old Hough, 111-14-0
4 K Potts, Old Hough, 99-7-0
5 C Taylor, Crewe, 87-3-0
6 M Roberts, Edgeley Sports, 86-10-0
Pairs:
1 Gareth Gibbons and Lewis Breeze, 2pts
2 Chris Shaw and Matt Roberts, 3
3 J Taylor and C Taylor, 5 (167-7-0)
4 D Richardson and K Potts, 5 (145-14-0)
5 K Mainwaring and D Holman, 5 (129-9-0)
6 P Baldwin and A Sheldon, 5 (121-7-0)

Partridge Lakes Bank Holiday Pairs (Mon)
Covey Canal Lakes (60 pegs)
1 Andy Bennett, Tri-Cast/Guru/ABC Baits, 162-5-0 peg 98 Canal 4 pellet 13m and edge carp F1s
2 Mark Derbyshire, Shaw’s Tackle, 126-1-0 peg 105 Canal 5 caster shallow 6m pellet edge F1s
3 K Kirkwood, Matrix Trafford Tackle, 123-9-0
4 S Kay, Leigh Tackle & Bait, 120-11-0
5 W Kearney, Tri-Cast Rochdale, 110-14-0
6 T Bowler, Partridge Lakes, 110-8-0
Pairs: 
1 Andy Bennett and James Howarth, 263-5-0
2 Micky Rogerson and Wayne Kearney, 220-4-0
3 I Lathom and M Derbyshire, 218-8-0
4 A Twist and T Madden, 205-7-0

Partridge Lakes OAP & Disabled (Mon)
Spey, Marsh & Ribbon Canal Lakes (24 pegs)
1 Phil Barwell, Widnes Angling Centre, 83-5-0 peg 6 Marsh pellet 13m and edge carp F1s skimmers
2 Eddie Battersby, Leigh Tackle & Bait, 63-5-0 peg 13 Marsh
3 J Ormesher, Partridge Lakes, 55-0-0
4 R Ellison, Partridge Lakes, 53-9-0
5 M Bown, Partridge Lakes, 47-13-0
6 B Whittle, Dave’s Tackle, 47-1-0

St Helen’s AA Two Day Festival (Sun & Mon)
Carr Mill Dam (52 pegs)
Day one result:
1 Steve Potter, St Helen’s, 38-8-0 peg 88 groundbait feeder maggot worm skimmers hybrids roach
2 Richard Pennington, Wigan, 34-8-0 peg 119
3 A Turton, Wigan, 26-8-0
4 B Kelly, St Helen’s, 20-4-0
5 S Ward, St Helen’s, 19-8-0
Day two result:
1 Kevin Hall, Champion Feed, 23-8-0 peg 3 groundbait feeder maggot worm bream skimmers hybrids
2 Lee Addy, Drennan NW, 23-6-0 peg 110
3 G Rigby, St Helen’s, 19-14-0
4 D Taylor, Saints, 19-8-0
5 M Lever, St Helen’s, 18-9-0
Overall result: 
1 Steve Potter, St Helen’s, 56-10-0
2 Richard Pennington, Wigan, 50-6-0
3 L Addy, Drennan NW, 41-6-0
4 A Turton, Wigan, 39-6-0
5 K Hall, Champion Feed, 38-5-0
6 M Lever, St Helen’s, 34-1-0

Thornhill AC (Mon)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (16 pegs)
1 S Walton, Matrix Halifax, 9-5-0
2 R Jackson, Maver NW, 5-7-0
3 P McMillan, Matrix Halifax, 4-3-0

Woodland Pairs Bank Holiday Pairs (Mon)
Skylark, Partridge, Kestrel, Curlew & Wagtail Lakes (56 pegs)
1 Frank Hayhurst, Woodland Tackle, 143-3-0 peg 26 Skylark pellet shallow 14.5m and edge carp 12lb
2 Dean Smith, Bait-Tech, 143-0-0 peg 34 Kestrel Method feeder and edge pellet carp 11lb skimmers
3 M Pearson, Maver/Dynamite Baits, 134-12-0
4 D Geldart, Leeds, 124-0-0
Pairs:
1 Paul Fletcher and Dave Geldart, 3pts
2 Dean Smith and Jonny Maddsion, 4 (superior weight)
3 D Mayers and H Mayers, 4