North match results for week commencing 23.05.16

MONDAY

Partridge Lakes OAP & Disabled (Mon)
Spey, Marsh & Ribbon Canal Lakes (29 pegs)
1 Eddie Battersby, Leigh Tackle & Bait, 73-15-0 peg 10 Ribbon caster shallow 6m F1s
2 John Warburton, Vale Royal Angling, 62-7-0 peg 14 Ribbon paste 12m & edge carp F1s
3 M Kershaw, Oldham Owls, 62-6-0
4 G Broughton, Bait-Tech, 52-3-0
5 D Timmins, Gilder’s Tackle, 47-13-0
6 M Brady, Highfield, 41-14-0
 
St Helen’s AA (Mon)
Carr Mill Dam (18 pegs)
1 Steve Ward, St Helen’s, 26-4-0 peg 91 groundbait feeder worm skimmers
2 Dennis Knight, Wigan, 22-13-0 peg 47 groundbait feeder worm maggot skimmers
3 J Rimmer, Skelmersdale, 20-6-0
4 M Harris, Ringer Baits, 17-3-0


TUESDAY

Hampton Springs Fishery Over 50’s
Meadows, Rock & Alice Springs Pools (32 pegs)
1 Mick Potter Widnes Angling Centre, 120-0-0 Rock Pool carp 10lb skimmers crucians tench meat 12m pellet edge
2 Joe Oulton, Hampton Springs, 80-2-0
3 A Peate, ABC Baits, 72-4-0
4 N Harrop, Egremont Ferry, 58-2-0

Partridge Lakes
Covey Canal Lakes (30 pegs)
1 Peter Keenan, Mersey Dockers, 133-10-0 peg 149 caster shallow 6m F1s
2 Ian Lathom, Tri-Cast Rochdale, 115-8-0 peg 131 caster shallow 6m & worm edge F1s carp
3 C Weeder Jnr, St Helen’s Angling, 112-4-0
4 B Brander, Meadow View, 94-2-0
5 M Lucas, Mosella, 89-14-0
6 S Milne, Mosella NW, 85-1-0


WEDNESDAY

Blundell’s Fishery Rover (Weds)
East & West Lodges, Ash & Trio Pools (15 pegs)
1 B Bush, Birkenhead, 223-5-0
2 M Rawlinson, Fishing Republic, 179-4-0
3 A Dunn, Fisherman’s Way, 127-3-0

Firswood Fishery
Both lakes (18 pegs)
1 Ian Burley, NW Baits, 100-0-0 peg 20 Small Lake worm edge carp F1s
2 Chris Picton, St Helen’s Angling, 101-0-0 peg 40 Big Lake long pole maggot F1s ide
3 A Quinn, Market Gate, 98-10-0
4 K Owen, Firswood, 97-6-0
 
Fish O’Mania Qualifier (Weds)
Messingham Sands (139 pegs)
1 Paul Wright, Doncaster, 193-12-0 Oak Tree Pond peg 30 long pole 8mm pellet carp 9lb
2 Luke Bamford, Nottingham, 186-15-0 Oak Tree Pond peg 15
3 F Hayhurst, Complete Angler, 174-12-0
4 K Smith, 144-3-0
5 P McNichol, Ilkeston, 143-3-0
6 M Marshall, Miracle Baits, 132-14-0
 
Hebden Bridge AS (Weds)
Moor Monkton Pools (11 pegs)
1 O Jackson, Maver NW, 113-15-0
2 T Barlow, Maver NW, 77-2-0
3 T Darson, Ryburn AS, 61-1-0

Lingmere Fishery
Both lakes (27 pegs)
1 Geoff Selby, Lingmere, 85-9-0 peg 47 maggot pole
2 S Kennedy, Lingmere, 66-4-0
3 P Cooke, Lobol, 65-8-0
4 B Carlson, Lobol, 59-0-0

Oaks Lakes (Weds)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (15 pegs)
1 P Sellars, Woodland Tackle, 299-8-0
2 T Watson, Mosella Quaker, 263-15-0
3 B Poole, The Oaks, 232-4-0
 
Partridge Lakes OAP & Disabled (Weds)
Covey Canal Lakes (52 pegs)
1 Bernie Breese, St Helen’s Angling, 91-2-0 peg 31 Canal 3 caster 6m & chopped worm edge carp F1s
2 Eddie Battersby, Leigh Tackle & Bait, 90-12-0 peg 23 Canal 1 caster 6m & pellet edge carp F1s
3 L Steel, Oldham Owls, 78-8-0
4 B Taylor, Partridge Lakes, 71-6-0
5 B Whittle, Dave’s Tackle, 69-11-0
6 M Bown, Partridge Lakes, 69-5-0
 
Woodland Lakes (Weds)
Partridge & Skylark Lakes (27 pegs)
1 Kev Wadge, Colmic, 235-0-0 Partridge peg 28 paste top kit carp 9lb
2 Dave Laity, Woodland Tackle, 177-4-0 Partridge peg 8 Method feeder pellet carp 8lb
3 L Hawksworth, Colmic Woodlands, 151-2-0
4 R Knox, Woodland Tackle, 137-12-0


THURSDAY

Blundell’s Fishery Rover (Thurs PM)
East & West Lodges, Ash & Pine Pools (16 pegs)
1 K Webster, Trafford Tackle, 122-8-0
2 L Riley, Leigh Tackle & Bait, 120-0-0
3 P Simpson, Trafford Tackle, 99-4-0
 
Brookside Fishery (Thurs)
Snake Lake (14 pegs)
1 S Conroy, Drennan NW, 110-8-0
2 D Bibby, Cheshire Angling, 74-10-0
3 P Jones, JW Pole Repairs, 71-0-0
 
Newton-le-Willows AA Disabled & Over 60’s (Thurs)
White Door Dam (30 pegs)
1 Frank Holding, Huyton, 19-3-0 peg 5 Beech long pole caster carp roach perch skimmers
2 Stan Roberts, Ashton-in-Makerfield, 14-1-0 peg 8 Beech long pole maggot carp chub roach perch
3 J Stirratt, Aintree, 14-3-0
4 E Marcroft, Golborne Tackle & Bait, 11-6-0
 
Oaks Lakes (Thurs)
Cedar Lake (19 pegs)
1 Kev Wadge, Colmic, 132-9-0 peg 54 caster shallow to aerator carp 10lb F1s
2 Gaz Malham, Malman Floats, 113-13-0 peg 65 pellet 14.5m F1s
3 B Poole, The Oaks, 106-1-0
4 P Whale, The Oaks, 103-0-0
 
Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (35 pegs)
1 Steve Openshaw, Lingmere, 163-3-0 peg 75 Canal 4 caster shallow 6m & edge carp F1s ide
2 Micky Rogerson, Preston Innovations/Ashton Angling Supplies, 108-3-0 peg 62 Canal 3 caster shallow 6m & 12m carp F1s
3 J Smith, Partridge Lakes, 94-10-0
4 P Tickle, St Helen’s Angling, 94-13-0
5 M James, Partridge Lakes, 86-14-0
6 W Douglas, Partridge Lakes, 86-9-0


SATURDAY

Fish O’Mania Qualifier
Messingham Sands (139 pegs)
1 Paul Wright, Doncaster, 193-12-0 peg 30 Oak Tree Pond pellet
2 L Bamford, Nottingham, 186-15-0
3 F Hayhurst, Complete Angler, 174-12-0
4 K Smith, Messingham,  144-3-0
5 P McNichol, Ilkeston, 143-3-0
6 M Marshall, Miracle Baits, 132-14-0

Heronbrook Fisheries
Bridge, Canal, Match & Meadow Pools (43 pegs)
1 Barry Bush, Birkenhead, 299-0-0 peg 3 Match pellet shallow venue record
2 J Hughes, MAP, 232-6-0
3 A Kirk, Birkenhead, 167-12-0
4 A Davies, Rugeley, 163-1-0
5 N Spain, Shrewsbury Angling Centre, 147-7-0
6 S Sharbrook, Preston, 139-7-0.

Lingmere Fishery
Match Lake (16 pegs)
1 Alan Dewhurst, Lingmere, 101-11-0 peg 11 pellet shallow
2 S Openshaw, Lingmere, 99-10-0
3 B Griffiths, Connahs Quay, 79-9-0
4 P Price, Saints, 65-4-0

Mirfield AC
Mirfield Canal (33 pegs)
1 Keith Hobson, Barnsley, 12-14-0 double maggot mixed bag
2 Norman Thewliss, Mirfield, 11-6-0 skimmers feeder
3 G Brown, Pontefract, 7-14-0
4 J Smiles, Middlesbrough, 7-2-0
5 T Guthrie, Halifax, 7-0-0
6 M Wood, Pontefract, 6-6-0

Oaks Fishery
Cedar Lake (27 pegs)
1 Jim Pavely, Oaks, 160-4-0
2 J Howarth, TriCast Highfield, 147-7-0
3 C Ebrell, Tri Cast Highfield, 122-5-0

Partridge Lakes
Covey Canal Lakes (65 pegs)
1 Paul Keeley, Bait Tech, 114-4-0 peg 156 shallow and margins
2 Kev Gallagher, Highfield, 103-15-0 peg 149
3 C Oliver, Rochdale Angling, 103-11-0
4 C Barlow, Daiwa Guru, 102-15-0
5 L Harrison, Drennan Barnsley, 93-3-0
6 J Smith, Partridge, 92-5-0

Pollington Open
Aire & Calder Canal, Pollington
1 Kev Grainger, Leeds, 20-4-0 feeder pole worm bream
2 P Yates, Leeds, 12-13-0
3 T Golton, Mosella Selby/ Champion Feed, 12-12-0
4 J Goodwin, Tricast Calder/ Champion Feed, 9-14-0
5 G Watson, Mosella Selby, 8-11-0

Thornhill Open
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (14 pegs)
1 John Needham, Pudsey Angling, 5-14-0 peg 7 pole caster
2 B Kellett, Thornhill AC, 5-4-0
3 L Wrozsek, Dino Floats, 4-9-8
4 N Pickett, Thornhill AC, 3-15-8
5 K Marshall, Tri-cast Calder, 2-9-0
6 D James, Thornhill AC, 1-13-0

Wigan DAA
Leeds/Liverpool Canal, Navigation below lock (24 pegs)
1 D Massey, Wigan MG, 6-5-4
2 J Clayton, Hindley MG, 3-7-8
3 S Mayo, Gidlow, 3-6-0

Woodland Lakes
Skylark. Kestrel, Wagtail, Curlew Lakes (57 pegs)
1 Macauley Pearson, Maver, 144-12-0 peg 15 Skylark pellet shallow
2 John Hudson, Woodland Tackle, 103-12-0 peg 20 Skylark pellet shallow
3 M Webb, Woodland Tackle, 95-13-0
4 G Poole, Woodland Tackle, 92-0-0
5 J Caple, Woodland Tackle, 91-8-0
6 G Webb, Woodland Tackle, 75-13-0


SUNDAY

Bannister House Fishery
Match Canal (34 pegs)
1 Pete Richmond, Ted Carter Southport, 102-12-0 peg 1 meat pellet pole
2 T Mason, Bannister, 100-8-0
3 B Helliwell, Elton Tackle, 97-8-0
4 J Kenyon, Ted Carter Preston, 80-4-0
5 M Sharrock, Patrickroff, 75-4-0
6 B Richardson, Rays Tackle, 61-8-0

Cudmore Fisheries
Arena & Moors Pools (28 pegs)
1 A Power, Preston Innovations, 47-4-0 peg 4 Moors Pool pellet
2 J Glover, Cudmore, 37-15-0
3 R Seaton, Cudmore, 34-15-0
4 P Moor, Cudmore, 31-4-0
5 M Kearns, Cudmore, 30-7-0

Heronbrook Fisheries
Meadow & Match Pools (27 pegs)
1 D Bracken, Mosella Garbolino, 168-4-0
2 D Harlow, Matrix Stapely, 159-0-0
3 R Pelling, Browning Lifestyle, 158-6-0

Leeds AA
Moor Monkton (31 pegs)
1 K Priestley, Leeds, 106-2-0
2 O Hewitt, Leeds, 75-4-0
3 A Broomhead, Leeds, 66-14-0
4 M Dodsworth, Leeds, 62-8-0

Newton Le Willows AA
Yew Tree Reservoir (25 pegs)
1 Eddie Marcroft, Golborne Tackle & Bait, 21-12-0 pole worm
2 P Lucas, St Helens, 15-1-0
3 M Brown, Newton Le Willows, 12-4-0
4 J Prescott, Newton Le Willows, 7-9-0

Newton Le Willows AA
Sankey Canal Upper Pound (20 pegs)
1 Jeff Stirrat, Aintree, 17-8-0 pole caster
2 M Molyneux, Golborne Tackle & Bait, 11-0-0
3 D Boyle, Newton Le Willows, 9-11-0
4 E Cook, Warrington, 8-9-0

Partridge Lakes
Covey Canal Lakes (84 pegs)
1 Wayne Kearney, Tricast, 145-8-0 peg 14 caster pellet
2 S Bates, Trentside Angling, 108-3-0
3 C Mayo, Drennan North West, 106-3-0
4 C Ellett, Partridge Lakes, 89-11-0
5 D Wells, Tri Cast Rochdale, 84-12-0
6 L Harrison, Drennan Barnsley, 77-9-0.

Scunthorpe Canal League
Stainforth & Keadby Canal (40 pegs)
1 Darren Hall, Browning Ossett, 24-0-0 peg 298 skimmers worm and caster
2 M Bower, Browning Ossett, 15-14-0
3 N Crooks, Scunthorpe, 14-2-0
4 D Gales, Scunthorpe, 12-12-0
5 J Freeborn, Scunthorpe, 12-4-0
6 J Cameron, Scunthorpe, 8-2-0
League; 1 J Cameron, 56pts; 2 D Hall, 51; jt 3 S Camborn and D Scales, both 46.

Wigan DAA
Leeds & Liverpool Canal Cowling (22 pegs)
1 L Clayton, Hindley MG, 6-7-0
2 J Clayton, Hindley MG, 5-12-12
3 A Marsden, Wigan MG, 3-3-4