Midlands match results for week commencing Oct 10, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Bridge Pool (16 pegs)
1 D Whiting, March, 68-3-0
2 R Holmes, Notts AA, 60-12-0
3 P Schoof, Leegem Angling, 43-9-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Oak & Sycamore Pools (14 pegs)
1 D Matson, Rod & Gun, 92-15-0
2 T Foster, Boldings, 87-3-0    
3 P Shaw, Boldings, 72-5-0

Tunnel Barn Farm (Mon)
Extension Pool (18 pegs)
1 Phil Moore, Rugeley Miners, 119-12-0 peg 5 pellet 6m F1s carp
2 Brian Hodgetts, Tunnel Barn Farm, 101-3-0 peg 25
3 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 87-14-0
4 J Johnson, Notts AA, 74-0-0
5 D Ashby, Tunnel Barn Farm, 70-8-0
6 M Jones, Scrooby’s Angling Centre, 68-2-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Gold Lake (21 pegs)
1 John Isted, Wold View, 52-8-0 peg 18 maggot top kit carp 6lb
2 Steve Dean, Wold View, 50-0-0 peg 24
3 G Porter, Wold View, 48-8-0
4 T Brewitt, Wold View, 45-4-0

Moorlands Farm (Tues)
Meadow Pool (12pegs)
1 S Julian, Dave Highfield Academy, 192-1-0
2 Z Lees, Severn Trent, 152-14-0
3 P Hodge, Dave Highfield Academy, 96-14-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Ghost Pool (12 pegs)
1 T Whitcher, Peg One, 143-14-0
2 J May Jnr, Bilston Angling Centre, 123-4-0
3 P Shergold, Bilston Angling Centre, 79-4-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (16 pegs)
1 S Richards, Woodhouse Angling Centre, 109-4-0
2 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 80-4-0
3 R Brookes, Rivendell AC, 48-1-0
 
Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Moorlands Farm, Silver & Bank Pools (36 pegs)
1 Keith Woodhead, Northfield, 57-12-0 peg 20 Bank maggot edge carp 12lb
2 Eddie Foster, King’s Norton, 38-0-0
3 B Startin, Cofton Hackett, 36-0-0
 
Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Molands Mere & Siblings B Pools (42 pegs)
1 Keith Wynn, Lane’s Bait, 50-1-0 Siblings B peg 3 long pole maggot F1s
2 Dave Duggan, Bailey’s of Warwick, 47-6-0 Molands Mere peg 6 long pole caster carp F1s
3 R Quinney, Packington, 41-12-0
4 D Gibbs, Packington Vets, 37-9-0
 
Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
Top & Bottom Pools (38 pegs)
1 Pete Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 75-3-0 Bottom peg 12 11m pellet carp F1s
2 Alan Lynes, Banbury Gunsmiths, 64-1-0 Top peg 20 pellet 7m F1s skimmers ide
3 J Johnson, Notts AA, 59-0-0
4 S Stokes, Tunnel Barn Farm Vets, 56-1-0
5 B Carr, Tunnel Barn Farm Vets, 51-10-0
6 A Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 51-6-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery Pole Only (Weds)
Gold Lake (10 pegs)
1 C Braithwaite, Wold View, 118-12-0
2 A Ward, Wold View, 106-0-0
3 D Marshall, Wold View, 87-12-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (11 pegs)
1 B Coulson, Littleport, 45-9-0
2 V Cross, Van Den Eynde, 35-8-0
3 T Howard, Fred’s MG, 35-5-0

Drennan Manor Farm Leisure (Weds)
Boundary Pool (10 pegs)
1 S Rich, Moaning Sods, 61-8-0
2 C Telling, Colmic, 54-4-0
3 T Knights, Manor Farm Leisure, 42-10-0
 
Moorlands Farm (Weds)
Silver Pool (16 pegs)
1 R Clarke, Lazy Hill AC, 151-2-0
2 G Reynolds, Colin Pace Academy, 127-4-0
3 B Tandy, Dave Highfield Academy, 112-0-0
 
Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (21 pegs)
1 Sean Greenfield, Manchester AC, 90-4-0 peg B10 Method feeder bomb and edge pellet carp 9lb
2 Pete White, Cooper’s Tackle, 81-8-0 peg A8 corn 13m and edge carp 10lb
3 T Sanderson, Angling Man, 79-0-0
4 T Phillips, Attleborough Angling, 70-12-0
5 J Adamson, Nisa Feeders, 55-12-0
6 C Price, Curzon AC, 43-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Sycamore & Willow Pools (15 pegs)            
1 D Brown, Maver Midlands, 140-10-0
2 S Owen, Monkhall, 103-13-0    
3 A Williams, Vespe, 100-1-0    

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Magpie Lake (17 pegs)
1 T Watling, Stanjay Tackle, 131-12-0
2 J Belshaw, Rookery, 92-6-0
3 K Peacock, Rookery, 83-10-0
 
Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (19 pegs)
1 Sean Storey, Gateford Angling Supplies, 112-12-0 peg 47 pellet 13m carp 6lb
2 Paul Unwin, Gateford Angling Supplies, 94-14-0 peg 32 maggot 13m carp roach skimmers
3 R Redwood, Barnstone AC, 94-1-0
4 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 91-4-0
5 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 80-7-0
6 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 78-1-0
 
Solihull Angling Centre (Weds)
Packington Somers, Molands Mere Pool (17 pegs)
1 D Wooding, Solihull Angling Centre, 122-5-0
2 D Tresigne, Packington, 107-14-0
3 P Canning, Frenzee, 104-5-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Moat Pool (31 pegs)
1 Arnie Payling, Peg One Angling Centre, 78-12-0 peg 2 bomb pellet and corn edge carp 9lb
2 Lee Hewison, Leegem Angling, 77-10-0 peg 27 pellet 6m carp 8lb skimmers
3 D Sewell, James Maude Linden, 71-2-0
4 W Lomas, Leegem Angling, 60-13-0
5 M Hall, Tuxford, 44-4-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match Pool (17 pegs)
1 Paul Defusto, Janson’s, 193-4-0 peg 23 pellet 13m carp 8lb
2 Graham Wright, Janson’s, 179-14-0 peg 26
3 G Woodcock, Gerry’s of Notingham, 166-4-0
4 E Waterfall, Carlton, 153-0-0
5 D Coxon, Janson’s, 144-7-0
6 C Spencer, GOT Baits, 141-9-0
 
Moorlands Farm (Thurs)
Bank, Moors & Island Pools (18 pegs)
1 Ian Wood, Moorlands, 123-2-0 peg 11 Bank paste edge carp
2 Dave Highfield, Dave Highfield Academy, 90-12-0
3 L Boden, Central Trains AC, 75-0-0
 
Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Snake & Reptile Lakes (20 pegs)
1 Daz Dale, Foster’s Team Army, 54-6-0 peg 17 Reptile pellet 6m carp 8lb
2 Albie Beehl, Leicester, 41-12-0 peg 13 Reptile corn 6m carp 7lb
3 P Reynolds, Alvechurch, 37-12-0
4 T Phillips, Attleborough Angling, 23-6-0
5 J Adamson, Nisa Feeders, 22-0-0
6 G Wood, Swan Baits/Scone Zone Floats, 18-0-0
 
Packington Somers Vets (Thurs)
Little Geary’s, Annies & Willow Pools (42 pegs)
1 Allan Ellison, Packington Vets, 62-4-0 peg 5 Little Geary’s long pole pellet carp F1s
2 Michael Gibbs, Packington Vets, 44-5-0 peg 21 Little Geary’s long pole caster F1s skimmers
3 D Hartshorn, Swan Baits, 43-12-0
4 R Evans, Packington Vets, 41-13-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Chestnut Pool (14 pegs)            
1 D Brown, Maver Midlands, 83-1-0
2 M Jameson, Boldings, 55-14-0
3 S Owen, Monkhall, 43-10-0
 
Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
High, Club & Jenny’s Pools (65 pegs)
1 Gaynor Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 70-6-0 High peg 15 Method feeder pellet island F1s
2 Ivan Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 62-10-0 High peg 17 Method feeder pellet island F1s
3 R Marlow, Tunnel Barn Farm Vets, 57-2-0
4 N Bryan, Tunnel Barn Farm Vets, 56-4-0
5 A Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 54-0-0
6 J Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 49-9-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Falcon Lake (28 pegs)
1 Martin Kirk, Westwood Lakes, 138-14-0 peg 30 paste 5m F1s barbel
2 Brian Thompson, Westwood Lakes, 117-8-0 peg 16
3 J Taylor, Sensas Mark One, 101-12-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri)
Moat Pool (10 pegs)
1 J Oldfield, Sheffield, 95-5-0
2 D Whiting, March, 83-13-0
3 A Berisford, Leegem Angling, 72-1-0


SATURDAY

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (12 pegs)
1 M Rodger, Mosella, 103-12-0
2 K Easton, Wold View, 81-0-0
3 A Ward, Wold View, 80-12-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (15 pegs)
1 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 69-9-0
2 N Moore, Avenue Angling, 57-12-0
3 C Nicholas, Grunty Fen, 55-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery Carp/Silverfish Winter League (Sat)
Moat Pool (25 pegs)
1 Paul Elliott, Leegem Angling, 149-13-0 peg 52 pellet corn 13m carp 9lb
2 Wayne Lomas, Leegem Angling, 109-7-0 peg 23 corn pellet 9m carp 12lb
3 P Miles, Rotherham, 86-6-0
4 D Dare, Mansfield, 85-8-0
5 G Gibson, Worksop, 71-14-0

Decoy Lakes (Sat)
Yew Lake (13 pegs)
1 N Clark, Wolverhampton, 149-4-0
2 A Major, Wensum Valley Angling, 145-14-0
3 S Owen, March, 124-9-0

Decoy Lakes (Sat)
Oak Lake (13 pegs)
1 A Scott, Northampton, 109-0-0
2 J Humphries, ABC Bait, 100-0-0
3 S Bailey, Decoy, 98-12-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Middle Pool (10 pegs)
1 S Ford, Daiwa Gordon League/Old Ghost, 151-14-0
2 T Rust, Manor Farm Leisure, 66-2-0
3 A Oakley, Long Acre, 58-6-0

Larford Lakes Classic Qualifier (Sat)
Match Lake (32 pegs)
1 Martin Harrell Larford, 225-0-0 peg 42 Method feeder pellet carp F1s
2 Paul Cook, Frenzee, 196-15-0
3 A Sharman, Larford, 143-8-0
4 L Webster, PR Floats, 138-13-0
5 N Colcombe, Larford, 128-13-0
6 C Cameron, Middy/Old Ghost, 127-0-0

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (23 pegs)
1 M Brownell, Mosborough Tackle Box, 134-15-0
2 P Tatley, Little John, 134-13-0
3 L Hardwick, Mosborough Tackle Box, 126-13-0

Moorlands Farm (Sat)
Meadow & Island Pools (24 pegs)
1 K Roderick, Dave Highfield Academy, 96-15-0
2 I E Mills, Robin’s Timber, 87-6-0
3 I Wood, Moorlands, 75-1-0

Norwich DAA Autumn League (Sat)
River Thurne, Potter Heigham & Martham (45 pegs)
1 Dave Reeve, Unreliables, 37-5-0 long pole worm skimmers
2 S Clark, Matrix Image, 28-4-0
3 M Hanks, Daiwa Angling Direct, 25-5-0
4 R Hubbard, Daiwa Angling Direct, 23-12-0
5 W Anderson, Daiwa Angling Direct, 22-9-0
6 B Weavers, Weevo’s, 20-0-0
League: 
1 Daiwa Angling Direct Black, 11pts
2 Unreliables, 12
3 Matrix Image, 16

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (27 pegs)
1 D Wooding, Solihull Angling Centre, 43-12-0
2 L Richards, Packington, 41-3-0
3 D Elliot, Packington, 35-13-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Willow & Chestnut Pools (18 pegs)            
1 A Kyte, Mid-Severn Angling, 80-5-0
2 A Williams, Vespe, 55-11-0
3 S Hall, Oswestry, 50-4-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Ghost Pool (17 pegs)
1 R Edmunds, Peg One, 124-8-0
2 P Bishop, Maver, 112-8-0
3 P Edmunds, Peg One, 103-4-0

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (25 pegs)
1 Tony Watling, Stanjay Tackle, 123-10-0 peg 35 corn 7m carp 3lb
2 Mark Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 122-2-0 peg 13 pellet 11m and 6m carp 4lb
3 J Fulcher, Tackle & Bates, 85-12-0
4 G Arnold, Hooked Newmarket, 78-12-0
5 R Ashwell, Tackle & Bates, 77-2-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
High Pool (25 pegs)
1 J Danby, Matchman Supplies, 147-12-0
2 M Malin, MAP Bait-Tech, 136-8-0
3 P Holland, Guru, 135-12-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (15 pegs)
1 T Booker, Sutton-in-Ashfield, 70-0-0
2 M Wesselby, Bottesford, 50-6-0
3 J Harrison, Grantham, 46-4-0


SUNDAY

Angling Trust Castle Ashby Winter League (Sun)
All lakes (63 pegs)
1 Roly McEneaney, Castle Ashby A, 39-3-0 peg 26 Brickyard long pole pellet skimmers
2 C Young, Browning Northants, 37-12-0
jt3 I Bradshaw, Maver Milton Keynes and O Lester, Browning Northants, both 31-12-0
5 K Garratt, A Team, 27-8-0
6 S Reid, Garbolino RAF, 27
Teams: 
1 Browning Northants, 44pts
2 Preston Innovations Black Horse, 43
3 Garbolino RAF, 40
4 Royal Mail, 34
5 Maver Milton Keynes, 34
6 A Team, 29

Angling Trust East Midlands Winter League (Sun)
North Level Drain, Tydd Gote (60 pegs)
1 Colin Oakman, Browning Hot Rods, 25-4-0 B section long pole worm maggot perch roach skimmers
2 Richard Martin, Stanjay Tackle Gold, 13-8-0
3 P Spriggs, Sensas Mark One White, 13-1-0
4 S Welford, Browning Hot Rods, 12-8-0
Teams: 
1 Sensas Mark One White, 26pts
2 Stanjay Tackle Gold, 30
3 Browning Hot Rods, 31
4 Matrix Image, 37
5 Sensas Mark One Black, 40
6 Stanjay Tackle Silver, 41

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sun)
Warks Avon, Stratford-upon-Avon (53 pegs)
1 Martin Ward, 49-14-0 peg 11 waggler maggot chub
2 Alan Stephens, Alcester Sports, 25-2-0 peg 59 waggler maggot chub
3 J Robbins, Shakespeare Bait-Tech, 16-3-0
4 M Brush, Daiwa Gordon League, 13-4-0
5 D Holland, Barford AA, 11-15-0
6 A Patchett, Halesowen, 11-7-0
Qualifiers M Ward, A Stephens and M Bedding

Angling Trust Soar Valley Winter League (Sun)
River Soar (70 pegs)
1 Mick Hitchin, Long Eaton Federation, 12-650 peg 3 Waterside long pole worm maggot bream perch roach
2 Sean Ashby, Kamasan Starlets, 11-600 peg 2 Proctors
3 C Lloyd, Midland Angling Supplies, 10-750
4 M Godfrey, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 8-450
5 P Taylor, Wigston, 6-050
6 D Jones, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 5-700
Teams: 
1 Kamasan Starlets, 27pts
2 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 37
3 Quorn AS, 38 (section wins)
4 Wigston, 38
5 Long Eaton Fed, 40
6 Midland Angling Supplies, 44
League:
1 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 3pts
jt2 Kamasan Starlets and Quorn AS, both 5

Climax Wold View Fishery (Sun)
Silver Lake (14 pegs)
1 C Mack, Hull Angling Centre, 110-4-0
2 I Saddler, Wold View, 59-8-0
3 A Bryant, Wold View, 56-12-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (21 pegs)
1 Stewart Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 67-9-0 peg 11
2 Hilton Kemp, Lowestoft, 50-10-0 peg 21
3 J Thompson, Cross Drove, 49-8-0
4 D Sparrow, Viscount Tackle, 46-0-0
5 D Jarvis, Daiwa Angling Direct, 45-4-0
6 R Bond, Matrix Image, 41-2-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (39 pegs)
1 Wayne Lomas, Leegem Angling, 134-0-0 peg 35 pellet 6m carp 12lb
2 Lee Payling, Peg One Angling Centre, 120-2-0 peg 21 pellet 13m carp 11lb
3 J Lebosquet, Garbolino/Bait-Tech, 113-14-0
4 P Elliott, Leegem Angling, 80-9-0
5 G Gibson, Max Tackle, 74-0-0

Decoy Lakes (Sun)
Oak Lake (18 pegs)
1 I Frith, Decoy, 148-6-0
2 N Clark, Wolverhampton, 146-8-0
3 D Carlton, Decoy, 145-4-0

Decoy Lakes (Sun)
Elm Lake (14 pegs)
1 S Roberts, Oakengates Angling Centre, 153-8-0
2 W Shepherd, Dynamite Baits, 144-14-0
3 T McGregor, Decoy, 111-9-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island & Ash Pools (20 pegs)
1 Jason Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 70-4-0 peg 6 Island bomb pellet and pellet 14m carp F1s
2 Steve Partington, Manor Farm Leisure, 65-6-0 peg 5 Ash
3 G Merrepp, Mill Pool AC, 64-6-0
4 P Powell, Evesham Tackle, 44-8-0
5 C Merrepp, Mill Pool AC, 44-0-0

Izaak Walton Stafford AS Winter League (Sun)
Staffs/Worcester Canal (60 pegs)
1 Pete Cox, Sensas Strike, 9-1-0 peg D1 long pole squatt and caster roach perch
2 Neil Owen, Sensas Black Country Gold, 7-13-0
3 D Massey, Shakespeare Bait-Tech, 7-8-8
4 D Bolton, Sensas Black Country Gold, 6-14-0
5 D Williams, Eclipse, 6-6-0
6 S Dudley, Sensas Black Country Gold, 6-1-0
Teams: 
1 Sensas Black Country Gold, 17pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 20
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 60pts
2 Sensas Black Country Gold, 71
3 Wolves Maver Midlands, 74
4 Browning Lifestyle Red, 85

Larford Lakes Classic Qualifier (Sun)
Specimen Lake (40 pegs)
1 Mick Bull, Frenzee, 116-4-0 peg 18 Burr Bank Method feeder pellet carp skimmers
2 Paul Cook, Frenzee, 115-3-0
3 M Galaszewski, PR Floats, 112-13-0
4 B Clark, Vespe, 110-15-0
5 I Wood, Larford, 110-4-0
6 P Briscoe, Larford, 106-14-0

Monkhall Fishery Festival (Sat & Sun)
Owl, Lark, Hawk & Swallow Pools (33 pegs)
Day one result:  
1 Ben Stanford, Monkhall/MH Floats, 141-13-0 peg 14 Swallow maggot shallow 14m pellet and corn edge carp 5lb F1s
2 Gareth Emlyn, Oakengates Angling Centre, 133-4-0 peg 24 Swallow maggot 6m and edge carp 4lb F1s
3 David Emlyn, Oakengates Angling Centre, 121-5-0
Day two result: 
1 Mitchell Davidson, Monkhall/ Oakengates Angling Centre, 150-0-0 peg 10 Hawk maggot shallow 11m and edge carp 3lb F1s
2 Jon Newton, Smithy’s Angling, 143-2-0 peg 11 Swallow maggot 14m carp 4lb F1s
3 M Dawes, Drennan NW, 141-9-0
Overall result: 
1 Ben Stanford, Monkhall/MH Floats, 3pts (282-10-0) 
2 Matt Dawes, Drennan NW, 3 (261-14-0)
3 M Davidson, Monkhall/ Oakengates Angling Centre, 3 (248-14-0) 
4 A Rowbottom, ABC Bait, 3 (214-4-0)
5 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 3 (180-6-0)

Packington Somers (Sun)
Geary’s Level Pool (19 pegs)
1 L Myers, Packington, 49-6-0
2 W Sharman, Matrix/Lane’s Bait, 47-6-0
3 R Savage, Lane’s Bait, 41-8-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Oak & Sycamore Pools (24 pegs)        
1 Dave Hailey, Boldings, 119-5-0 Sycamore peg 33 pellet shallow 13m carp 7lb
2 Tim Cadwalader, Matrix, 83-2-0 Sycamore peg 39 pellet and maggot 8m and edge carp 8lb barbel
3 M Skelton, Oakengates Angling Centre, 80-13-0    
4 E Bancroft, Rod & Gun, 75-4-0

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Arles Pool (16 pegs)
1 T Whitcher, Peg One, 101-12-0
2 C Robson, Chicken Joe, 62-8-0
3 K Slade, Chicken Joe, 57-12-0

Radcliffe Open (Sun)
River Trent, Radcliffe Viaducts (13 pegs)
1 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 26-10-0
2 S Raynor, Matchman Supplies, 23-10-0
3 R Perkins, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 21-10-0

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (25 pegs)
1 Rich Allen, Kinky Pellet Club, 132-3-0 peg 17 pellet 14m and 6m carp 7lb
2 Greg Cooper, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 102-1-0 peg 41 pellet 14m carp 6lb
3 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 95-15-0
4 M Stanhope, Gateford Angling Supplies, 84-11-0
5 R Littlewood, Kinky Pellet Club, 82-3-0
6 R Martin, Kinky Pellet Club, 79-14-0

Steel City AC Classic (Sat & Sun)
Ferry Meadows Country Park, Gunwade & Overton Lakes (48 pegs) 
Day one result: 
1 Geoff Ringer, Ringer Baits, 148-6-0 peg 114 Overton groundbait feeder hair-rigged worm 31 bream
2 Simon Willsmore, Drennan/D&A Tackle, 94-13-0 peg 110 Overton groundbait feeder worm bream
3 P Ringer, Ringer Baits, 86-7-0
Day two result: 
1 Dave Lawrence, Ripley, 140-6-0 peg 63 Gunwade window feeder hair-rigged worm 29 bream
2 Steve Ringer, Daiwa/Guru, 76-10-0 peg 59 Gunwade groundbait feeder hair-rigged worm bream skimmers
3 R Hall, Rotherham, 71-7-0
Overall result: 
1 Geoff Ringer, Ringer Baits, 211-8-0
2 Dave Lawrence, Ripley, 154-2-0
3 S Ringer, Daiwa/Guru, 111-2-0
4 S Willsmore, Drennan/D&A Tackle, 94-13-0
5 P Ringer, Ringer Baits, 86-7-0
6 R Hall, Rotherham, 75-1-0

Trent Individual League (Sun)
River Trent, Laughterton (12 pegs)
1 D Smith, Colmic, 5-14-0
2 J Mills, Nottingham, 3-8-0
3 K Clifton, Lincoln, 3-1-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Top & New Pools (30 pegs)
1 Matt Grey, Beaufort 21 AC, 90-3-0 New Pool maggot edge and 4m F1s
2 Phil Moore, Rugeley Miners, 90-1-0
3 S Conroy, Shakespeare, 83-11-0
4 J Arthur, Drennan, 82-1-0
5 S Lovell, Mosella, 80-0-0
6 L Capewell, Maver Gold Dynamite Baits, 79-8-0

Westwood Lakes (Sun)
Hawk Lake (14 pegs)
1 M Cree, Dynamite Baits, 106-8-0
2 L Morley, Westwood Lakes, 89-6-0
3 T Evans, Dynamite Baits, 69-14-0