Midlands match results for Sunday March 5

Bag ‘Em Baits Larford Lakes Spring Pairs (Sun)
Match & Specimen Lakes (32 pegs)
1 Brian Jones, ABC Baits, 112-8-0 Match Lake peg 47 pellet 8m carp skimmers F1s
2 Max Galaszewski, PR Floats/Bag ‘Em Baits, 72-4-0 Match Lake Method feeder mini boilies carp
3 R Lawson, Matrix Total Angling, 66-0-0
4 S Harris, Little Dawley, 55-12-0
5 R Lamb, Larford, 51-2-0
6 N Colcombe, Larford, 47-3-0.
Pairs:
1 Ian Wood and Brian Jones, 3pts
2 B Clark and R Lawson, 4
League:
1 Brian Clark and Rich Lawson 8pts
2 R Lamb and P Cook, 9

Browning Central Coventry Canal Winter League (Sun)
Coventry Canal, Atherstone, Quarry Lane, Clock Bridge & Anchor Inn (68 pegs)
1 Baz Alsop, Browning Central, 15-2-10 Peg C9 Clock Bridge bloodworm and joker 1m roach perch
2 Ron Scales, Three Counties Youth, 13-4-0 Peg B1 Quarry Lane bloodworm 13m and breadpunch 6m roach perch
3 D Playle, Browning Central, 11-8-14
4 D Massey, Shakespeare Bait-Tech, 11-8-8
5 A Robinson, Browning Northants, 8-12-12
Teams:
1 Browning Central Silverlite, 23pts (weight)
2 Browning Northants Black, 23 (weight)
3 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 23
4 Shakespeare Bait-Tech, 29
5 On-Style Lifting, 31
Final league:
1 Shakespeare Bait-Tech, 138pts
2 Three Counties Blue, 152
3 Drennan Leicester Sensas, 156
4 Browning Central Sphere, 162
jt5 Long Eaton Fed Red and Matrix Dynamite Baits Trentmen, both 170

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (11 pegs)
1 D Pearce Snr, Wisbech, 76-14-0
2 J Shepherd, Coleman’s Cottage, 58-10-0
3 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 50-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery Teams of Four Silverfish Winter League (Sun)
Moat, Croft & Bridge Pools (32 pegs)
1 Ben Holmes, Dynamite Baits, 30-7-0 peg 7 Bridge pellet and maggot 13m skimmers
2 Steve Shepherd, Hallcroft, 28-6-0 peg 27 Croft pellet 11m tench skimmers
3 D Hiley, Dynamite Baits, 24-7-0
4 P Morgan, Northern Inn, 23-8-0
5 I Littlewood, Northern Inn, 23-3-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat & Reed Pools (20 pegs)
1 Steve Spurr, Retford, 45-14-0 peg 25 Moat pellet 13m carp 8lb
2 Wayne Lomas, Leegem Angling, 34-10-0 peg 20 Reed maggot pellet and corn 13m carp 4lb
3 D Newman, Leegem Angling, 30-12-0
4 N Vernon, Leegem Angling, 26-8-0
5 W Rodgers, Leegem Angling, 26-2-0

Decoy Lakes (Sun)
Beastie Lake (19 pegs)
1 W Shepherd, Ringer Baits, 111-13-0
2 R Young, Browning Hot Rods, 79-11-0
3 S Godfrey, Decoy, 49-15-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island & Boundary Pools (13 pegs)
1 L Dennick, Marukyu/Colmic, 76-10-0
2 C Cameron, Middy/Old Ghost, 70-8-0
3 A Fisher, Manor Farm Leisure, 66-8-0

Frenzee Winter League (Sun)
Packington Somers, all lakes (55 pegs)
1 Ian Keywood, Solihull Angling Centre, 74-12-0 Molands Mere peg 46 maggot feeder F1s
2 Jon Arthur, Drennan, 68-12-0, Siblings A peg 5 maggot 13m F1s skimmers carp ide
3 P Canning, Frenzee, 68-6-0
4 T Taylor, Solihull Angling Centre, 63-6-0
5 I Crossman, Browning Central, 57-6-0
6 J Evans, Solihull Angling Centre, 55-0-0
Final league:
1 Phil Canning, 11pts
2 Dave Elliott, 17
3 C Toal, 18
4 N Jukes, 19
5 D Tresigne, 23

HAJAC Winter League (Sun)
20 & 40ft Drains, Old River Nene & Raveley Drain (60 pegs)
1 Mark Pollard, Stanjay Gold, 44-13-0, March Bypass chopped worm and caster 13m tench bream
2 John Taylor, Sensas Mark One White, 32-15-0 20ft Drain whip and short pole pinkie roach rudd perch
3 B Jackson, Drennan RAF, 25-7-0
4 B Hedge, Stanjay Silver, 23-5-0
5 M Caldicote, Stanjay Gold, 22-4-0
Teams:
1 Stanjay Gold 17pts
2 Sensas Mark One White, 20
3 Stanjay Silver, 24
4 Stanjay Posh, 30
Final league:  
1 Sensas Mark One White, 9 points
2 Stanjay Gold, 13
3 Fab Trays Tackle & Bates, 13
4 Stanjay Silver, 17

Moorlands Farm (Sun)
Island, Moors & Middle Pools (15 pegs)
1 R Kings, Mosella, 187-8-0
2 A Morrison, Fisherman’s Friend, 95-10-0
3 C Pace, Colin Pace Academy, 89-11-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Oak & Chestnut Pools (16 pegs)
1 N Clarke, Monkhall, 96-3-0
2 G Gollins, Swan, 52-9-0
3 K Rich, Middy, 45-8-0

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Arles Pool (18 pegs)
1 Steve Lawrence, WMT, 84-9-0 peg 10 corn edge carp 10lb
2 Tim Jones, Golden Maggot AC, 64-8-0 peg 22
3 G Clark, Peg One, 44-4-0
4 W Panting, Midlands Bears, 37-14-0

Ringer Baits Pairs (Sun)
Boddington Reservoir (40 pegs)
1 Steve Ringer, Daiwa/Guru, 111-0-0 peg 89 Hybrid feeder Wafters carp 15lb
2 Charlie Simpson, Sheffield, 75-0-0 peg 85 Method feeder Wafters carp 9lb
3 M Vater, Evesham, 51-0-0
Pairs:
1 Joe Wheeldon and Steve Wheeldon, 5pts (weight)
2 Mark Eves and Matt Snodin, 5
3 A Ashington and L Jackson, 8

Sensas Canal Masters Quaifier (Sun)
Loughborough Canal (33 pegs)
1 Alan Donnelly, Preston Innovations Black Horse, 7-8-0 Hall Plant Hire bloodworm and joker 11m roach perch
2 Dave Petch, Quorn AS, 6-3-0
3 I Jarvis, Maver, 5-13-0
jt4 P Baiter, Browning and R Marlow, Drennan Leicester Sensas, both 5-12-0
6 M Parkin, Kamasan Starlets, 5-6-0.
Qualifiers: B Sharratt, P Baker, D Petch, A Donnelly, I Jarvis and R Hemmings

Tunnel Barn Farm (Sun)
House & Extension Pools (34 pegs)
1 Nathan Matthews, Rugeley Miners, 87-11-0 House peg 31 pellet 14m and edge carp F1s
2 Matt Djukic, Guru, 76-8-0
3 P Moore, TH Floats, 75-12-0
4 S Pulsar, Guru, 73-13-0
5 A Rix, Colmic, 68-13-0
6 A Harper, Mosella, 63-13-0.

Westwood Lakes Winter League (Sun)
Falcon Lake (15 pegs)
1 L Morley, Westwood Lakes, 97-0-0
2 M Kirk, Westwood Lakes, 84-12-0
3 P Harsley, Dave’s Peg, 80-0-0