Midlands match results for Sunday January 22

Browning Central Teams of Four Winter League (Sun)
Coventry Canal, Gallagher Retail - Leicester Row (69 pegs)
1 Rob Quinn, Attleborough Angling, 9-10-12 bloodworm and joker 11m roach
2 Matt Hodgetts, Browning Central Xitan, 8-3-5 bloodworm and joker 12m and 5m roach
3 B Sherratt, Shakespeare Bait-Tech, 6-15-13
4 A Cooper, Long Eaton Fed Red, 6-5-6
5 P Cowern, Browning Central Xitan, 5-8-12
Teams:
1 Browning Central Sphere, 13pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 21
3 Drennan Leicester Sensas, 27
League:
1 Browning Central Sphere, 47pts
2 Long Eaton Fed Blue, 54
jt3 Three Counties Blue and Shakespeare Bait-Tech, both 56
jt5 Browning Central Xitan and Drennan Leicester Sensas, both 58

Climax Wold View Fishery (Sun)
Silver Lake (16 pegs)
Jt1 M Sutton and I Marshall, both Wold View, both 36-0-0
3 I Mitchell, Wold View, 31-0-0

Daiwa Hallcroft Fishery Teams of Four Silverfish League (Sun)
Moat, Bridge & Croft Pools (32 pegs)
1 Andy Oldham, Frenzee, 18-4-0 peg 20 Croft maggot over groundbait 12m roach skimmers
2 Phil Morgan, Northern Inn, 16-7-0 peg 43 Moat pinkie 13m roach skimmers
3 S Plant, Max Tackle, 13-8-0
4 G Gibson, Max Tackle, 13-3-0
5 S Clark, Mansfield, 12-15-0

Frenzee Winter League (Sun)
Packington Somers, Molands Mere, Little Geary’s, Geary’s Level & Siblings Pools (52 pegs)
1 Mark Sidwell, Packington, 48-0-0 peg 56 Molands Mere maggot 12m F1s roach
2 John Newton, Smithy’s Angling, 37-2-0 peg 52 Molands Mere pinkie 13m F1s roach
3 I Crossman, Browning Central, 36-13-0
4 C Toal, Solihull Angling Centre, 33-0-0
5 D Tresigne, Packington, 28-4-0
6 S Edwards, Packington, 27-4-0
League:
1 P Canning, Frenzee, 17pts
2 D Elliott, Packington, 19
3 C Toal, Solihull Angling Centre, 24

Guru/Bag ‘Em Baits Winter League (Sun)
Decoy Lakes, Beastie Lake (22 pegs)
1 J Whincup, Frenzee/Bait-Tech, 47-10-0
2 A Leathers, Browning Hot Rods, 24-3-0
3 J Smalley, Decoy, 21-2-0
Final league:
1 M Freeman, 7pts
2 J Brooks, Middy, 8 (section countback)
3 J Whincup, Frenzee/Bait-Tech, 8

Guru Pole-Only Winter League (Sun)
Guru Makin’s Fishery, Lizard, Lagoon & Lake 1 (42 pegs)
1 Wayne Sharman, Matrix/Lane’s Bait, 21-10-0 peg 3 Lagoon pellet 13m carp skimmers
2 Dave Ashdown, Tusse’s Tackle, 11-8-0 Lake 1 maggot and pellet 12m skimmers
3 S Desmond, Dynamite Baits, 11-0-0
jt4 G Cook, Mosella and M Hancock, Elephant & Castle, both 8-0-0
6 A Inglesant, Lane’s Bait, 7-14-0
League:
1 Wayne Sharman, 3pts
2 Lee Farmer, 4
jt3 C Horsley and S Desmond, both 6

Larford Lakes Winter League (Sun)
Match & Specimen Lakes (56 pegs)
1 Steve Ford, Garbolino, 100-6-0 Match Lake peg 28 Method feeder and 13m pellet carp F1s skimmers
2 Perry Mountain, HT Angling, 91-7-0 Specimen Lake peg 78 Method feeder maggot and pellet skimmers carp
3 M Taylor, HT Angling, 74-7-0
4 C Senter, Cookie Monsters, 59-8-0
5 P Briscoe, Larford, 51-4-0
6 D Crandon, Tredegar Tackle, 50-4-0
Teams:
1 HT Angling, 16pts
2 Brian’s Boys, 18
3 Cookie Monsters, 23
4 Tredegar Tackle, 25
6 Muffers, 26
Final league:
1 Muffers, 136pts
2 Cookie Monsters, 149
3 Larford Golden Reel, 151
4 Tredegar Tackle, 154
5 Bag ‘Em Baits, 156
6 Garbolino, 160

March DAA (Sun)
Old River Nene, March (90 pegs)
1 Rob Hewison, Sensas Mark One, 18-13-0 Clock Tower breadpunch 6m roach
2 Rob Wright, Garbolino, 16-8-0 above Bypass Bridge squatt and pinkie 11m roach perch
3 D Cooper, Sensas Mark One, 12-9-0
4 P Wills, Tackle & Bates, 12-8-0
5 J Orwin, Browning Ossett, 11-4-0
6 M Pollard, Matrix/Dynamite Baits/Stanjay Tackle, 10-8-0

Marukyu Tri-Venue Series (Sun)
Warks Avon, Bidford, Common & Ferry (36 pegs)
1 Joe Oakes, Middy, 38-2-0 Bidford peg 28 groundbait feeder worm maggot bream
2 Wayne Swinscoe, Drennan/Bait-Tech, 11-9-0 Ferry peg 75
3 D Nosworthy, Bidford, 10-13-0
4 J Curtis, Daiwa Gordon League, 8-7-0
5 L Gardener, Shakespeare Bait-Tech, 8-1-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Sycamore & Chestnut Pools (16 pegs)
1 S Owen, Monkhall, 37-14-0
2 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 31-8-0
3 C Jones, Crewe, 29-2-0 

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front & Back Deans Pools (20 pegs)
1 Owen Boswell, ABC Baits, 66-8-0 peg 35 Back Deans waggler and maggot to spinner carp
2 Rob Pemberton, Express, 47-4-0 peg 44 Back Deans
3 G Clarke, Woodlands, 46-0-0
4 M Westley, WMT, 42-0-0

Sensas Canal Masters (Sun)
Loughborough Canal (34 pegs)
1 Pete Kitwood, Sensas North, 7-15-0 Littlemore Bridge breadpunch 12m and 9m roach
2 Andy Beasley, Sensas Dams & Lock, 6-13-0 bloodworm and joker 12m roach perch
3 R Packwood, Leicester, 5-6-8
4 D Jackson, Dams & Lock, 4-12-8
5 D Guest, Drennan Leicester Sensas, 4-7-0
Qualifiers: A Beasley, I Sharratt, D Bickerton, D Johnson, D Malby and P Kitwood

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (12 pegs)
1 R Littlewood, Kinky Pellet Club, 52-1-0
2 D Austin, Woodhouse Angling Centre, 25-6-0
3 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 17-3-0

Stu Pulsar’s Superleague (Sun)
Tunnel Barn Farm, New & Extension Pools (34 pegs)
1 Phil Taylor, Tunnel Barn Farm, 55-11-0 Extension peg 38 dobbed bread 14m F1s
2 Matt Bingham, Mosella, 42-4-0
3 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 40-9-0
4 L Porter, Tunnel Barn Farm, 36-9-0
5 A Wakelin, Preston Innovation, 33-8-0
6 P Holland, Guru, 28-2-0