Midlands match results for Sunday August 27

Boland Groundbaits River Yare Championships (Sun)
River Yare, Langley - Claxton (48 pegs)
1 Tony Gibbons, Norwich DAA, 15-3-0 peg 95 maggot and caster 12m roach
2 Dave Richardson, Daiwa Angling Direct, 13-8-0
3 C Kelly, Daiwa Angling Direct, 12-12-0
4 A Mead, Preston Innovations, 12-0-0
5 D Reeve, Preston Innovations, 11-10-0
6 C Taylor, Norwich DAA, 11-8-0

Climax Wold View Fishery (Sun)
Silver Lake (17 pegs)
1 R Lidgard, Brigg, 104-12-0
2 C Mack, Hull Angling Centre, 88-8-0
3 J Golding, Wold View, 87-4-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (19 pegs)
1 K Turner, Harlow Angling, 77-12-0
2 S Parker, Daiwa Angling Direct, 41-8-0
3 D Sparrow, Viscount Tackle, 38-2-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (38 pegs)
1 Sean Bargh, Leegem Angling, 223-2-0 peg 49 paste 13m carp 12lb
2 Steve Clark, Mansfield, 159-12-0 peg 6 pellet 5m and edge carp 10lb
3 D Newman, Leegem Angling, 136-12-0
4 I Thompson, Barnsley, 133-14-0
5 T Brown, Leegem Angling, 127-12-0

Decoy Lakes (Sun)
Six Islands Lake (13 pegs)
1 N Baxter, Bag ‘Em Baits, 191-1-0
2 S Coaten, Decoy, 171-1-0
3 L Marlow, Bag ‘Em Baits, 163-10-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (21 pegs)
1 Chris Cameron, Middy/Old Ghost, 95-8-0 peg 4 pellet 14m and edge carp F1s
2 John Barnard, Manor Farm Leisure, 68-10-0 peg 21
3 P Pickett, Manor Farm Leisure, 62-8-0
4 T Jelfs, Manor Farm Leisure, 61-8-0
5 S Rich, Moaning Sods, 61-2-0
6 N McKinnon, Preston Innovations, 60-14-0

Packington Somers (Sun)
Siblings A & B Pools (22 pegs)
1 P Canning, Frenzee, 73-8-0
2 T Thorne, Solihull Angling Centre, 73-1-0
3 S Whittaker, Middy/Bag ‘Em Baits, 58-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Willow & Larch Pools (20 pegs)
1 Mark Rathbone, St Francis, 98-14-0 Willow peg 17 pellet and corn 10m and edge carp 8lb barbel
2 Gareth Emlyn, Oakengates Angling Centre, 93-2-0 Larch peg 8 maggot edge carp 7lb
3 E Bancroft, Boldings, 83-13-0 

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sun)
Patshull Park (60 pegs)
1 I Davis, 22-11-0
2 S Hodgkinson, 20-1-8
3 S McQueen, 19-13-0
4 J Bassett, 18-15-0
5 S Fry, 17-3-0
Qualifiers: I Davis, S Hodekinson and D Haley

Preston Innovations Woodland View (Sun PM)
High & Arles Pools (24 pegs)
1 Phil Taylor, Peg One, 91-14-0 peg 35 High pellet edge carp 12lb skimmers F1s
2 Jon Newton, Smithy’s Angling, 71-8-0 peg 29 High
3 R Brennan, Stourport, 58-4-0
4 T Cannock, Woodland View, 58-0-0

Tidal Trent Teams of Four (Sat)
River Trent, Dunham, Besthorpe & Laughterton (82 pegs)
1 Dave Gray, Team Ferry Boat, 27-15-0 peg 23 Besthorpe groundbait feeder caster barbel
2 John Turner, Turn Coats, 23-15-0 peg 46 Laughterton
3 M Parkin, Leegem Angling, 22-4-0
4 P Bradshaw, Derby AF, 14-7-0
Teams:
1 Lincs County, 19pts
2 Turn Coats, 22
3 Leegem Angling, 22
Final league:
1 Trent Trotters, 17pts
2 Roy Truman Select, 18
3 Leegem Angling, 19
4 Hucknall Brass Band, 20
5 Lincs County, 21

Staunton Harold Feeder Series Qualifier (Sun)
Staunton Harold Reservoir (55 pegs)
1 Wes Brooks, Crewe MAC, 58-8-0 peg 55 groundbait feeder chopped worm and caster bream 6lb skimmers
2 Gareth Lambert, Sonu Baits, 53-11-0 peg 26 groundbait feeder maggot skimmers hybrids
3 K Hill, London, 46-10-0
4 M Smith, SPRO, 38-0-0
5 S Taylor, Crewe MAC, 36-15-0
6 E Bridon, Maver/Dynamite Baits, 34-14-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
House & Top Pools (38 pegs)
1 Matt Bingham, Mosella/Spotted Fin, 145-0-0 House peg 33 maggot 6m and edge carp F1s skimmers ide
2 Jack Danby, Matchman Supplies, 120-0-0
3 P Rice, Mosella, 107-0-0
4 A Foster, Burt Baits, 103-0-0
5 A Mansfield, MAP/Bait-Tech, 99-0-0
6 R Law, Tunnel Barn Farm, 76-4-0