Midlands match results for week commencing 05/07/16

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Reed & Croft Pools (19 pegs)
1 Dave Whiting, Buttonhole AC, 119-9-0 peg 9 Reed paste 12m carp 5lb
1 Brian Sullivan, Maltby, 101-1-0 peg 28 Reed pellet 13m and corn edge carp 10lb
3 I Temple, Hallcroft, 88-11-0
4 P Schoof, Hallcroft, 76-0-0
5 D Farr, Hallcroft, 75-15-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Sycamore & Chestnut Pools (17 pegs)
1 B Tromans, Fiery Holes, 122-1-0
2 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 115-4-0
3 M Egerton, Oakengates Angling Centre, 101-4-0  

Tunnel Barn Farm (Mon)
High Pool (16 pegs)
1 G Makin, Miracle Baits, 150-5-0
2 A Harper, Mosella, 143-5-0
3 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 137-2-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Ultimate Lake (16 pegs)
1 T Burnham, Wold View, 55-0-0
2 M Ellison, Wold View, 37-0-0
3 R Osgerby, Wold View, 35-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Moat Pool (14 pegs)
1 D Oldham, Maltby, 153-7-0
2 S Rothery, Garbolino, 126-1-0
3 A Berisford, Leegem Angling, 100-10-0

Janson’s Fishery (Tues)
Munroes Pool (11 pegs)
1 M Taylor, Janson’s, 241-8-0
2 G Carlile, Janson’s, 203-2-0
3 F Belshaw, Janson’s, 152-0-0

Jenny Hamlington & Veterans Memorial (Tues)
Tunnel Barn Farm, Top, New, Extension & House Pools (70 pegs)
1 Dave James, Mosella, 147-9-0 peg 23 New caster and slop short and edge F1s
2 Alex Harper, Mosella, 141-8-0 peg 19 Extension caster shallow 6m and edge F1s
3 M Bingham, Tunnel Barn Farm, 118-2-0
4 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 112-11-0
5 K Folwell, Drennan/Bag ‘Em Baits, 103-2-0
6 R Biggs, OHMS, 101-6-0
Pairs:
1 Kev Folwell and Ivor Mills, 5pts
2 Alan Lynes and Les Whetton, 6

Moorlands Farm (Tues)
Silver & Middle Pools (22 pegs)
1 John Hudson, PR Floats, 105-13-0 peg 24 Silver caster shallow 4m F1s
2 Sid Julian, Dave Highfield Academy, 104-2-0 peg 35 Silver pellet 6m deck F1s
3 K Mersten, Yorkshire, 103-3-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Front Deans Pool (15 pegs)
1 D Walden, Woodlands, 63-12-0
2 J May, Bilston Angling Centre, 54-2-0
3 T Taylor, Peg One, 53-12-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (19 pegs)
1 Fred Bispham, Peg One Angling Centre, 100-5-0 peg 40 bread edge carp 7lb
2 Andrew Kitt, Worksop Juniors, 73-14-0 peg 41
3 R Brookes, Rivendell AC, 33-1-0
4 J Holmes, Woodhouse Angling Centre, 24-4-0
5 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 18-12-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Lower Park Fishery, Pebble, Highland & Abbey Pools (34 pegs)
1 Roger Palmer, Solihull, 63-1-0 peg 3 Abbey meat 8m carp 13lb
2 John Ellis, Northfield, 62-13-0 peg 12 Highland
3 G Rush, Bromsgrove, 62-6-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Little Geary’s, Geary’s Level & Grats Pools (54 pegs)
1 Dave Smith, Packington Vets, 112-9-0 peg 7 Little Geary’s pellet feeder F1s
2 Allen Hemming, Packington Vets, 74-2-0 peg 14 Little Geary’s long pole pellet F1s
3 B James, Packington Vets, 73-9-0
4 J Harrison, Packington Vets, 73-5-0

Westwood Lakes (Tues)
Falcon Lake (12 pegs)
1 L Feary, Westwood Lakes, 242-8-0
2 S Lane, Westwood Lakes/Marukyu, 165-12-0
3 A Freeman, Got Baits, 143-8-0


WEDNESDAY

 

Canals & Rivers Trust/Angling Trust Stillwater Championship Qualifier (Weds)
Boddington Reservoir (45 pegs)
1 Shaun Conley, Foster’s of Birmingham, 49-540 pellet waggler carp 12lb peg 5
2 Warren Cave, Acorn Angling, 49-300 bomb pellet carp 10lb peg 108
3 G Dashwood, Norwich, 25-100
Qualifiers: S Conley, P McMahon, M Jennings, P Knapman, M Slater, P Urban, S Ringer, P Keal, W Cave & G Dashwood

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (18 pegs)
1 J Gill, Wensum Valley Angling, 56-14-0
2 V Cross, Van Den Eynde, 44-6-0
3 S Payne, Daiwa Angling Direct, 43-0-0

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Weds)
Lakeview Fishery, Marina & Lagoon Pools (17 pegs)
1 S Haywood, Middy, 94-4-0
2 B Murray, Netbusters, 83-1-0
3 R Parnell, Lakeview Select, 81-4-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Sycamore Pool (14 pegs)
1 S Owen, Monkhall, 85-9-0
2 S Aston, Swan, 64-14-0
3 P Hemming, Monkhall, 62-5-0

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Jay Lake (12 pegs)
1 C Saunders, Rookery, 107-10-0
2 K Peacock, Rookery, 103-2-0
3 J Belshaw, Rookery, 88-6-0

Manor Farm Leisure (Weds)
Island Pool (16 pegs)
1 B Jones, Leigh Tackle & Bait, 110-4-0
2 M Sykes, Partridge Lakes, 77-8-0
3 A Taylor, Mosella, 64-0-0

Moorlands Farm (Weds)
Bank, Moors & Island Pools (20 pegs)
1 Mal Watson, Daiwa Gordon League, 151-8-0 Bank peg 11 pellet edge carp F1s
2 John Baggaley, Dave Highfield Academy, 141-4-0 Bank peg 23
3 M McCabe, Lifestyle Windows, 123-3-0

Newark Fed (Weds)
River Trent, Sheldon’s & East Stoke (27 pegs)
1 Paul Pettner, Newark, 17-9-0 peg 45 East Stoke long pole hemp roach
2 Paul Goulding, Daiwa Dons, 15-12-0 peg 29 East Stoke groundbait feeder maggot and worm skimmers odd bream
3 C White, Lincs County, 15-3-0
4 A Starkey, Mill Tackle, 12-15-0
5 C Fletcher, Angling Trust, 12-14-0
6 A Howie, Grantham, 12-7-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (21 pegs)
1 Mick Langton, Sherwood Forest Fishery, 109-5-0 peg 20 long pole pellet shallow and deck carp 8lb
2 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 89-12-0 peg 21 long pole pellet carp 8lb
3 S Storey, Gateford Angling Supplies, 81-9-0
4 P Unwin, Gateford Angling Supplies, 73-7-0
5 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 71-15-0

Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (15 pegs)
1 P Canning, Solihull Angling Centre, 92-6-0
2 L Richards, Packington, 79-0-0
3 D Tresigne, Packington, 58-13-0

Tunnel Barn Farm (Weds)
Club Pool (10 pegs)
1 D James, Mosella, 205-5-0
2 R King, Tunnel Barn Farm, 183-4-0
3 C Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 158-2-0

Westwood Lakes (Weds)
Swallow Lake (16 pegs)
1 T Wilson, Westwood Lakes, 75-4-0
2 A Freeman, Westwood Lakes, 70-2-0
3 A Coupland, Westwood Lakes, 69-14-0

Wychavon Championship Qualifier (Weds)
Warks Avon, Evesham (52 pegs)
1 Richie Reynolds, Bait-Tech, 23-5-0 peg 36 waggler and maggot chub roach
2 Rob South, Grant Albutt Angling Supplies, 19-8-0 peg 35
3 T Chalk, Sensas WB Clarke, 11-10-0
4 S Cosnett, Evesham, 11-1-0
Qualifiers: R Reynolds and K Ellaby


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Bridge & Croft Pools (29 pegs)
1 Paul Schoof, Hallcroft, 70-11-0 peg 5 Bridge paste 11m carp 7lb
2 Dave Downes, Killamarsh, 55-6-0 peg 52 Bridge pellet shallow and deck 14m carp 9lb
3 D Clegg, DJK Tackle, 45-6-0
4 R Holmes, Notts, 44-1-0
5 R Abbs, Hallcroft, 41-12-0

Manor Farm Leisure (Thurs)
Boundary Pool (13 pegs)
1 S Liston, Moaning Sods, 96-12-0
2 M Bradley, Arthur’s Angling Supplies, 52-12-0
3 T Brookes, Stratford Fishing & Outdoors, 42-0-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Little Geary’s, Willow & Reedy Bay Pools (35 pegs)
1 John Downing, Starlets Vets, 74-9-0 peg 1 Willow paste 8m carp F1s
2 Ron Savage, Lane’s Bait, 64-11-0 peg 30 Little Geary’s long pole pellet F1s
3 D Wood, Packington Vets, 64-2-0
4 J Hinckley, Packington Vets, 62-9-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Chestnut Pool (15 pegs)
1 R Hancox, B&D Floats, 89-8-0
2 D Craggs, Maver Midlands, 85-10-0
3 P Evans, Boldings, 84-7-0 

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Thurs)
Magpie Lake (15 pegs)
1 K Wadge, Colmic, 116-6-0
2 G Welton, Stanjay Tackle, 111-2-0
3 K Shellie, Hooked Newmarket, 103-12-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
Extension, New & House Pools (65 pegs)
1 Steve Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 149-11-0 Extension peg 27 maggot shallow 6m F1s
2 Johnny Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 111-1-0 House peg 20 paste 3m and edge carp F1s
3 J Berry, Tunnel Barn Farm Vets, 95-14-0
4 K Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 84-15-0
5 T Thomas, Tunnel Barn Farm Vets, 84-5-0
6 M Cleaver, Tunnel Barn Farm Vets, 83-10-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Falcon Lake (27 pegs)
1 Rick Tweddle, Westwood Lakes, 170-8-0 peg 52 pellet 4m F1s
2 Ade Freedman, GOT Baits, 134-10-0 peg 10
3 J Kedzierski, Westwood Lakes, 129-4-0
4 P North, Westwood Lakes, 126-10-0


FRIDAY

Climax Wold View Fishery Pole Only (Fri)
Gold Lake (12 pegs)
1 J Green, Wold View, 174-0-0
2 M Rodger, Mosella, 168-8-0
3 D Flatman, Wold View, 131-0-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (26 pegs)
1 Pete Miles, Doncaster, 143-13-0 peg 40 bomb and pellet corn 5m and edge carp 10lb skimmers
2 Steve Clark, Mansfield, 127-3-0 peg 62 worm groundbait edge carp 12lb
3 P Schoof, Hallcroft, 91-13-0
4 R Teigh, Hnadsworth, 91-11-0
5 C Eves, Worksop, 81-12-0

Tunnel Barn Farm (Fri)
Jenny’s Pool (16 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 176-9-0
2 M Jacques, Tunnel Barn Farm, 155-6-0
3 S Dickinson, Tunnel Barn Farm, 140-12-0


SATURDAY

Albert Jones Memorial (Sat)
Moorlands Farm, Meadow, Silver & Bank Pools (37 pegs)
1 George Reynolds, Colin Pace Academy, 134-13-0 peg 14 Bank maggot edge carp F1s
2 Andy Morrison, Fisherman’s Friend, 132-1-0
3 I Mills, Robin’s Timber, 126-9-0
4 C Hill, Mosella, 125-7-0
5 D James, Mosella, 115-9-0
6 R Brennan, Garbolino, 112-12-0

Barston Masters Qualifier (Sat)
Barston Lakes, Main Lake (80 pegs)
1 Wayne Colloff, Fast Feeders, 89-2-0 peg 23 Method feeder pellet carp F1s
2 J Power, 57-8-0
3 A Rooney, Guru, 56-10-0
4 F O’Reilly, Maver, 50-0-0
5 M Varter, 49-0-0
6 A Greenwood, 36-14-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (15 pegs)
1 M Storey, Wold View, 93-8-0
2 G Garrod, Wold View, 70-0-0
3 T Booth, Wold View, 69-0-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (19 pegs)
1 A Moore, Avenue Angling, 70-0-0
2 C Nicholls, Grunty Fen, 43-5-0
3 M Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 42-6-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (15 pegs)
1 D Oldham, Maltby, 100-3-0
2 P Bagshaw, Barnsley Blacks, 61-11-0
3 S Clark, Mansfield, 61-15-0

Decoy Lakes (Sat)
Six Islands Lake (18 pegs)
1 J Whincup, Bait-Tech/Frenzee, 195-0-0
2 L Marlow, Bag ‘Em Baits, 150-0-0
3 P Dobson, Sheffield, 117-2-0

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (32 pegs)
1 Chris Taylor, Bromsgrove, 23-7-0 peg 112 feeder pellet barbel
2 Jez Williams, Kidderminster DAA, 17-2-0 peg 28 whip maggot roach chublets dace and a barbel
3 G Brierley, Willow Creek, 16-12-0
4 D Foxall, Kidderminster DAA, 15-14-0
5 A Napthine, Mark’s Tackle, 15-10-0
6 T Quarterman, Willow Creek, 15-8-0

Little John Lakes (Sat)
Maid Marion Lake (23 pegs)
1 G Bennett, MAP Mansfield, 121-9-0
2 R Evans, Little John, 117-11-0
3 M Brownell, Mosborough Tackle Box, 113-4-0

Long Eaton Federation Summer League (Sat)
Erewash Canal, Dale Avenue (16 pegs)
1 D Fowler, Matlock AC, 9-12-0
2 M Parker, Long Eaton Fed, 9-4-0
3 W Sully, Long Eaton Fed, 7-12-0 

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Sat)
Lakeview Fishery, Canal Pool (10 pegs)
1 K Daws, Sensas, 97-6-0
2 B Greenbury, Leicester, 85-4-0
3 A Searle, Lakeview Select, 82-8-0

Nisa Feedermasters King of the Yare (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (69 pegs)
1 Dusty Kiddell, PW Angling, 30-4-0 peg 147 Langley caster 13m roach
2 Ian Bailey, Dukes AC, 26-0-0 peg 143 Langley groundbait feeder worm maggot skimmers
3 J Taylor, Sensas Mark One, 24-8-0
4 B Weevers, Sportsman’s AC, 24-4-0
5 C Gibson, Daiwa Angling Direct, 21-14-0
6 B Gibson, Daiwa Angling Direct, 21-12-0

Notts Fed (Sat)
River Trent, Radcliffe (25 pegs)
1 D Varney, Drennan, 35-2-0
2 S Hemingray, Drennan, 30-15-0
3 N Pitfield, Matchman Supplies, 19-9-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (20 pegs)
1 K Barnfield, Ridgemere AC, 77-15-0
2 A Kelk, JVAC, 70-12-0
3 A Randall, JVAC, 59-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore & Chestnut Pools (28 pegs)
1 Ken Humphreys, Oswestry, 106-3-0 Sycamore peg 16 caster shallow carp 6lb skimmers
2 Rob Hancox, B&D Floats, 79-7-0 Sycamore peg 13 caster shallow and edge carp 7lb barbel
3 R Johnson, Boldings, 74-0-0
4 D Lloyd, Maver Midlands, 73-12-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sat)
Tidal River Trent (60 pegs)
1 Wayne Bartholomew, Champion Feed/Nu Fish, 15-15-0 Dunham peg 22 groundbait feeder worm and caster skimmers perch roach
2 John Turner, Lincoln DAA, 12-1-0
3 B Brown, 10-9-0
4 H Whittle, Kamasan Starlets, 10-4-0
Qualifiers: Tom Norton, Wayne Bartholomew and Paul Hardy 

Preston Innovations Woodland View (Sat)
High Pool (17 pegs)
1 M Newbold, London, 118-14-0
2 A Raymond, London, 117-4-0
3 C Vallender, Gloucester, 115-12-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Sat)
Jay Lake (18 pegs)
1 Steve Pell, Spalding, 132-10-0 peg 18 meat 14m carp 2lb
2 Richard Bond, Maver Image, 121-6-0 peg 45 Method feeder meat across carp 3lb
3 G Welton, Stanjay Tackle, 63-14-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
New Pool (20 pegs)
1 A Jackson, Rocklands, 125-9-0
2 M Taylor, Shakespeare/Dynamite Baits, 115-15-0
3 J Foley, Oxford Carp League, 115-11-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (19 pegs)
1 M Pacey, Beeston, 78-8-0
2 J Belcher, RAF, 77-0-0
3 P Kimberley, Team Zimba, 73-8-0

Wychavon Championship Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham, (68 pegs)
1 Jim Brockie, Alcester Sports, 15-6-0
2 Pete Morris, Sensas WB Clarke, 11-0-0
3 L Gardner, Shakespeare Bait-Tech, 7-3-0


SUNDAY

Browning Lifestyle Summer League (Sun)
Trent & Mersey Canal (70 pegs)
1 Simon Nickless Sensas Black Country, 11-1-0 peg B3 long pole caster skimmers roach

2 C Wise, Wigan MG, 10-3-0

3 J Cunningham, Shakespeare Bait-Tech, 8-11-8

4 D McCall, Shakespeare Bait-Tech, 7-9-0
Teams:
1 Shakespeare Bait-Tech, 16pts
2 Wigan MG, 24
3 Drennan NW, 25
4 Ted Carter Southport, 32
League:
1 Maver Midlands, 50pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 51
3 Wigan MG, 60
4 Browning Lifestyle, 62

Climax Wold View Fishery (Sun)
Silver Lake (17 pegs)
1 S Blanchard, Wold View, 74-14-0
2 M Rodger, Mosella, 68-8-0
3 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 57-4-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (34 pegs)
1 Darren Sparrow, Viscount Tackle, 58-9-0 peg 9A pellet and meat 13m carp 15lb F1s skimmers
2 Damien Moore, Avenue Angling, 48-10-0 peg 4 cat meat 13m carp 6lb F1s skimmers
3 D Shaw, Army AA, 45-14-0
4 D McGuinn, matchfloat.com, 38-2-0
5 J Thompson, Cross Drove, 37-11-0
6 D Reeve, Daiwa Angling Direct, 37-1-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat & Reed Pools (38 pegs)
1 Andy Whitehouse, Scunthorpe, 179-5-0 Moat peg 57 pellet 14m carp 10lb
2 Rich Teigh, Handsworth, 123-5-0 Moat peg 6 pellet shallow 14m carp 9lb
3 G Wilde, Fishing Republic, 117-12-0
4 N Stones, Barnsley, 98-6-0
5 M Stainsby, Barnsley, 88-5-0

Decoy Lakes (Sun)
Four Islands Lake (10 pegs)
1 A Sutton, Sheffield, 116-7-0
2 S Pell, Spalding, 114-3-0
3 S Owen, Decoy, 97-7-0

Huxley Memorial Evesham Rosebowl (Sun)
Warks Avon, Evesham (60 pegs)
1 Trevor Chalk, Sensas Portway, 6-1-0 peg 75 long pole pinkie and hemp roach perch dace
2 Steve Royle, Evesham, 5-6-0 peg 60
3 L Gardner, Sjhakespeare Bait-Tech, 4-12-0

Lakeview Fishery (Sun)
River & Stream Pools (20 pegs)
1 Steve Haywood, Middy, 114-12-0 peg 12 Stream pellet 14m maggot edge carp F1s
2 Sean Huggins, Drennan/Dynamite Baits, 97-15-0 peg 16 Stream
3 S Butler, Lakeview Select, 77-10-0
4 C Neale, Rutlanders, 69-4-0
5 J Sahall, Lakeview Select, 62-10-0
6 B Greenbury, Leicester, 55-2-0

Manor Farm Leisure (Sun)
Island & Middle Pools (20 pegs)
1 Jason Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 186-0-0 Peg 14 Island pellet 14m carp F1s
2 Scott Rhodes, Clampits, 153-2-0 peg 12 Middle
3 N McKinnon, Preston Innovations, 109-12-0
4 S Rich, Moaning Sods, 97-0-0
5 S Liston, Moaning Sods, 89-8-0
6 G Donachie, Colmic, 83-8-0

Monkhall Fishery (Sun)
Lark Pool (12 pegs)
1 A Rowbottom, ABC, 105-7-0
2 K Hayes, Monkhall, 105-1-0
3 C Jones, Monkhall, 97-10-0

Moorlands Farm (Sun)
Meadow & Island Pools (27 pegs)
1 D James, Mosella, 173-0-0
2 P Bailey, Marukyu, 161-14-0
3 C Hill, Mosella, 144-11-0

Notts Fed (Sun)
River Trent, Newark Dyke (31 pegs)
1 Pete Bradshaw, Tibshelf, 25-12-8 peg 10 weir top groundbait feeder worm and maggot bream barbel
2 Mark Hawksworth, DH Angling, 19-2-0 peg 34 roach long pole maggot and a bream 9lb 9oz groundbait feeder worm
3 N West, Matchman Supplies, 16-7-0
4 P Richardson, Lincs County, 16-2-0
5 P Goulding, Worksop, 15-10-0
6 M Bond, Lincs County, 14-14-0

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (42 pegs)
1 Dave Elliott, Packington, 83-10-0 peg 44 bomb pellet carp F1s
2 Paul Terry, Ridgemere AC, 43-2-0
3 P Canning, Frenzee, 40-10-0
4 P Avon, Ground AC, 34-9-0
5 A Mansfield, MAP, 30-2-0
6 A Clean, Packington, 27-13-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Willow, Oak & Ash Pools (31 pegs)
1 Andy Kyte, Mid-Severn Angling, 136-1-0 Willow peg 4 caster 5m carp 5lb
2 Dave Brown, Maver Midlands, 131-12-0 Willow peg 16 caster 4m carp 6lb barbel
3 R Hancox, B&D Floats, 109-9-0
4 S Rogers, Oakengates Angling Centre, 104-15-0

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front Deans Pool (16 pegs)
1 M Pritchard, Bilston Angling Centre, 97-12-0
2 P Bishop, Woodlands, 93-6-0
3 T Johns, Golden Maggot AC, 77-4-0

Steel City AC (Sun)
Ferry Meadows Country Park (34 pegs)
1 Steve Ringer, Daiwa/Guru, 144-5-0 peg 58 Gunwade groundbait feeder worm bream 9lb skimmers
2 Steve Cooke, Garbolino, 57-13-0 peg 67 Gunwade groundbait feeder worm bream 7lb skimmers
3 M Davies, Steel City AC, 57-7-0
4 C Singleton, Peterborough. 41-15-0

Trimpley AA (Sun)
Trimpley Reservoir (24 pegs)
1 John Payne Snr, Trimpley AA, 38-0-0 peg 7 pellet feeder and corn skimmers
2 Tony Wills, Trimpley AA, 28-7-0
3 M Booker, Trimpley AA, 26-9-0
jt4 D Whitehouse, Trimpley AA and J Payne Jnr, Crawley AC, both 24-3-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Extension Pool (17 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 171-1-0
2 R Kinnersley, Cooper’s Tackle, 129-12-0
3 R Biggs, OHMS, 122-7-0

Westwood Lakes (Sun)
Falcon Lake (19 pegs)
1 Mick Stamp, Preston Innovations, 180-12-0 peg 30 pellet 4m and edge F1s
2 Steve Lane, Westwood Lakes, 176-4-0 peg 7
3 B Strowlger, Maver, 171-4-0
4 J Kedzierski, Westwood Lakes, 166-12-0
5 R Tweddlle, Bait-Tech, 156-0-0