Midlands match results for week commencing 27.06.16

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Bridge Pool (15 pegs)
1 K Pacey, Gainsborough, 63-11-0
2 S Taylor, Rotherham, 59-8-0
3 D Whiting, Buttonhole AC, 50-12-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Beech & Oak Pools (14 pegs)
1 T Foster, Boldings, 129-1-0
2 M Egerton, Oakengates Angling Centre, 125-9-0
3 P Sawyer, Bronx, 116-6-0

Tunnel Barn Farm (Mon)
Canal Pool (13 pegs)
1 D Callaghan, Measham Redfins, 78-13-0
2 D Lutwyche, Hawkesbury, 73-13-0
3 G Young, Young’s MG, 73-4-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Silver Lake (21 pegs)
1 Tony Booth, Wold View, 55-8-0 peg 27 pellet waggler carp 8lb F1s
2 Mick Ellison, Wold View, 52-12-0 peg 7
3 N Fisher, Wold View, 49-0-0

Janson’s Fishery (Tues)
Munroes Pool (11 pegs)
1 S Pretty, Janson’s, 190-8-0
2 E Waterfall, Carlton, 172-13-0
3 N Orton, Janson’s, 168-13-0

Moorlands Farm (Tues)
Bank & Island Pools (12 pegs)
1 C Pace, Colin Pace Academy, 136-0-0
2 G Clarke, Browning West Midlands, 119-7-0
3 A Stone, Moorlands, 73-10-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Front Deans Pool (14 pegs)
1 O Boswell, Peg One, 126-4-0
2 T Whitcher, St Stephen’s, 87-0-0
3 T Taylor, Woodlands, 38-8-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (14 pegs)
1 F Bispham, Peg One Angling Centre, 121-4-0
2 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 47-0-0
3 A Nowakowski, Sherwood Forest Fishery, 29-12-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Greenhill Fisheries, Old & New Pools (34 pegs)
1 Jim Pendry, King’s Norton, 78-12-0 peg 21 New pellet 6m carp 10lb
2 Colin Nock, Smethwick, 73-6-0 peg 17 New
3 L Evans, Kidderminster, 52-4-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Little Geary’s & Annies Pools (22 pegs)
1 Joe Roberts, Drennan/Sensas, 110-3-0 peg 11 Little Geary’s long pole caster F1s
2 Mick Cotton, Lane’s Bait, 83-4-0 peg 29 Little Geary’s long pole pellet F1s
3 A Dawson, Packington Vets, 79-8-0
4 A Hemming, Packington Vets, 74-9-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
High & Top Pools (35 pegs)
1 Steve Johnson, Acorn Angling, 209-4-0 peg 2 High pellet shallow 6m F1s
2 Pete Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 135-7-0 peg 23 High paste edge F1s
3 A Lynes, Banbury Gunsmiths, 133-12-0
4 K Folwell, Drennan/Bag ‘Em Baits, 118-13-0
5 J Talbot, Tunnel Barn Farm Vets, 109-5-0
6 D Purvis, Tunnel Barn Farm Vets, 106-13-0

Westwood Lakes (Tues)
Skylark Lake (27 pegs)
1 Spike Milligan, Lincs County, 163-14-0 peg 29 long pole pellet and maggot edge carp F1s
2 Matt Parkin, Kamasan Starlets, 152-4-0 peg 35
3 J Kedzierski, Westwood Lakes, 145-6-0
4 G Cooper, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 138-2-0


WEDNESDAY


Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (17 pegs)
1 N Moore, Avenue Angling, 62-15-0
2 S Smith, Fred’s MG, 49-8-0
3 S Easey, Stanjay Tackle, 45-3-0

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Weds)
Lakeview Fishery, Canal Pool (15 pegs)
1 B Greenbury, Leicester, 87-1-0
2 S Huggins, Drennan/Dynamite Baits, 79-10-0
3 K Daws, Lakeview Select, 66-0-0

Moorlands Farm (Weds)
Meadow Pool (14 pegs)
1 M Watson, Daiwa Gordon League, 77-8-0
2 T Alley, Moorlands, 65-0-0
3 D Roberts, Morolands, 64-9-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (17 pegs)
1 S Greenfield, Manchester AC, 114-8-0
2 J Adamson, Nisa Feeders, 107-2-0
3 C Birch, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 99-8-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Sycamore Pool (12 pegs)
1 D Brown, Maver Midlands, 152-13-0
2 G Palmer, The Fitters, 98-4-0
3 D Pritchard, Boldings, 94-3-0

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Magpie Lake (14 pegs)
1 K Peacock, Rookery, 123-6-0
2 K Rayment, Rookery, 118-6-0
3 C Saunders, Rookery, 106-10-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (14 pegs)
1 S Shepherd, Gateford Angling Supplies, 112-7-0
2 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 91-15-0
3 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 69-11-0

Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (10 pegs)
1 L Richards, Packington, 70-2-0
2 J Burchell, Packington, 69-9-0
3 D Tresigne, Alvechurch Fisheries, 67-8-0

Tunnel Barn Farm (Weds)
Extension Pool (16 pegs)
1 R Biggs, OHMS, 171-9-0
2 A Jackson, Rockland AC, 153-0-0
3 D James, Mosella, 147-8-0

Wychavon Championship Qualifier (Weds)
Warks Avon, Evesham (43 pegs)
1 Pete Morris, Sensas WB Clarke, 15-1-0 peg 50
2 Stuart Blunsom, Pershore AC, 13-0-0 peg 35
3 I Shepherd, Daiwa Gordon League, 11-14-0
4 T Chalk, Sensas Portway, 11-5-0
5 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 10-14-0
6 S Merry, Shakespeare Bait-Tech, 9-7-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Moat Pool (37 pegs)
1 Roger Holmes, Notts, 150-12-0 peg 12 pellet shallow 13m carp 12lb
2 Steve Taylor, Rotherham, 123-4-0 peg 40 pellet shallow 14m carp 8lb
3 D Whiting, Buttonhole AC, 121-12-0
4 S Twigg, Leegem Angling, 99-9-0
5 R Teigh, Handsworth, 89-7-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Munroes Pool (15 pegs)
1 T Marshall, Victoria Tackle, 156-7-0
2 D Farrall, Janson’s, 143-9-0
3 G Musson, Janson’s, 142-5-0

Manor Farm Leisure (Thurs)
Middle & Ash Pools (15 pegs)
1 M Malin, MAP/Bait Tech, 135-12-0
2 T Brooks, Stratford Fishing & Outdoors, 100-2-0
3 S Liston, Moaning Sods, 88-4-0

Moorlands Farm (Thurs)
Silver Pool (11 pegs)
1 M Watson, Daiwa Gordon League, 190-6-0
2 B Tandy, Moorlands, 151-3-0
3 T Stead, Maver West Midlands Police, 138-7-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Derwent Pool (20 pegs)
1 Dave Kent, Long Eaton Victoria AS, 77-12-0 peg 28 meat 6m carp
2 John Adamson, Nisa Feeders, 62-2-0 peg 22 Method feeder pellet and paste 5m carp
3 D Gaczynski, Devon AC, 61-6-0
4 S Greenfield, Manchester AC, 42-0-0
5 G Wood, Swan Baits/Sconezone Floats, 36-8-0
6 D Hicken, Disco, 35-12-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Molands Mere & Grats Pools (44 pegs)
1 Ron Savage, Lane’s Bait, 47-10-0 peg 12 Grats long pole maggot carp skimmers
2 David Wood, Packington Vets, 33-11-0 peg 46 Molands Mere long pole pellet F1s skimmers
3 N Davies, Packington Vets, 33-5-0
4 D Atkins, Solihull Angling Centre, 30-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Chestnut & Sycamore Pools (20 pegs)
1 Rob Lynch, Boldings, 168-4-0 peg 39 Sycamore caster and maggot shallow and edge carp 9lb skimmers
2 Dave Brown, Maver Midlands, 161-14-0 peg 36 Chestnut caster and maggot shallow and edge carp 8lb skimmers
3 A Jones, Black Country AC, 107-11-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Thurs)
Jay Lake (15 pegs)
1 S Easey, Stanjay Tackle, 124-8-0
2 T Cole, JL Tackle, 103-14-0
3 D Rawlings, Stanjay Tackle, 90-8-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
House, Top & Extension Pools (53 pegs)
1 Dave Purvis, Tunnel Barn Farm Vets, 124-14-0 peg 4 House paste edge F1s carp
2 Steve Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 113-1-0 peg 23 Top
3 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 112-13-0
4 J Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 105-13-0
5 T McGuire, Tunnel Barn Farm Vets, 96-6-0
6 D Porter, Tunnel Barn Farm Vets, 90-10-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Skylark Lake (40 pegs)
1 Roy Wells, Westwood Lakes, 121-10-0 peg 31 pellet 14.5m and 5m carp F1s barbel
2 Ade Freedman, GOT Baits, 108-8-0 peg 16
3 J Kedzierski, Westwood Lakes, 106-0-0
4 K Clark, Westwood Lakes, 98-12-0


FRIDAY

Climax Wold View Fishery Pole Only (Fri)
Gold Lake (15 pegs)
1 Dave Flatman, Wold View, 135-0-0 peg 5 meat 5m carp 8lb
2 Roger Bryant, Wold View, 108-8-0 peg 9
3 L Ludgrove, Wold View, 69-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (18 pegs)
1 Shaun Stockley, Colmic, 196-7-0 peg 54 corn and pellet edge carp 15lb
2 Steve Marshall, Leegem Angling, 122-3-0 peg 79 pellet and corn edge carp 10lb
3 G Cooper, Mansfield, 114-0-0
4 C Owen, Doncaster, 84-10-0
5 N Hirst, Ackworth AC, 78-9-0


SATURDAY

Canal & Rivers Trust/Angling Trust Canal Pairs Qualifier (Sat)
Shropshire Union Canal , Hodnet Waters (100 pegs)
1 Michael Nutt, Hodnet MG, 22-14-0 Oak Tree peg long pole worm and caster bream skimmers
2 Wayne Kearney, Tri-Cast Rochdale, 13-14-0
3 A Crook, Maver NW, 12-14-8
4 D Mawby, Sensas Bennett’s, 12-3-0
5 D Edgerley, Wigan MG, 11-1-0
Qualifying pairs:
1 Alan Crook and Dave Bradley, 96pts
2 Wayne Kearney and Daz Shaw, 93
3 P Turner and N Turner, 88
4 B Sherratt and J Cunningham, 86
5 D Edgerley and K Clark, 84

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (16 pegs)
1 S Piggott, Culture Baits, 108-0-0 peg 10
2 B Shepherd, Wold View, 82-0-0
3 A Saunby, Wold View, 75-0-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (23 pegs)
1 Alan Tuck, Daiwa Angling Direct/SSP Baits, 59-1-0 peg 67 cat meat and pellet 14.5m carp 17lb F1s skimmers
2 Neil Parkinson, Dynamite Baits, 57-8-0 peg 52 pellet and maggot 14.5m F1s skimmers brown goldfish
3 A Moore, Avenue Angling, 56-12-0
4 C Nicholls, Grunty Fen, 55-2-0
5 I Shipp, Cross Drove, 42-4-0
6 D Hart, West Row, 39-13-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (23 pegs)
1 Alan Tuck, Daiwa Angling Direct/SSP Baits, 59-1-0 peg 67 cat meat and pellet 14.5m carp 17lb F1s skimmers
2 Neil Parkinson, Dynamite Baits, 57-8-0 peg 52 pellet and maggot 14.5m F1s skimmers brown goldfish
3 A Moore, Avenue Angling, 56-12-0
4 C Nicholls, Grunty Fen, 55-2-0
5 I Shipp, Cross Drove, 42-4-0
6 D Hart, West Row, 39-13-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (16 pegs)
1 Jamie Temple, Hallcroft, 77-0-0 peg 52 pellet and meat 13m carp and skimmers
2 Steve Clark, Mansfield, 63-10-0 peg 41 worm 13m and bomb pellet carp skimmers
3 D Oldham, Maltby, 51-3-0
4 J Wilde, Colmic, 47-10-0
5 G Wilde, Fishing Republic, 45-6-0

Decoy Lakes (Sat)
Cedar Lake (11 pegs)
1 J Whincup, Bait-Tech/Frenzee, 226-3-0
2 J Pace, Sensas Mark One, 200-4-0
3 L Marlow, Bag ‘Em Baits, 197-14-0

Drennan Coors AC Trent Masters (Sat)
River Trent, Burton-on-Trent (69 pegs)
1 Stu Raynor, Matchman Supplies, 10-14-0 peg 1 Bailey’s waggler maggot roach
2 Pete Hamilton, Mill Tackle, 9-10-0 peg 20 Bailey’s stick float and waggler maggot roach chublets
3 M Parkin, Kamasan Starlets, 9-4-0
4 C Talbot, Ferry Bridge, 7-8-0
5 D Shakespeare, Ferry Bridge, 7-7-0

Evesham Championships Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham (60 pegs)
1 Tony Woodhouse, Ferryman, 13-5-0 peg 32 11lb 9oz barbel roach perch maggot feeder
2 Joe Oakes, Middy, 8-12-0 peg 27 long pole hemp roach
3 M Bedding, Shakespeare Bait-Tech, 7-8-0
4 M Derry, Kamasan Starlets, 6-14-0
5 B Oliver, Maver Image, 6-10-0
6 M Foster, Maver Image, 6-5-0
Qualifiers: M Bedding, M Derry and T Freeborn

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (15 pegs)
1 S Rowen, Kidderminster DAA, 12-6-0
2 G Farmer, Tipton, 11-14-0
3 A Price, Mark’s Tackle, 11-11-0

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (22 pegs)
1 R Evans, Little John, 130-4-0
2 B Dales, Little John, 104-5-0
3 G Bennett, MAP Mansfield, 102-5-0

Long Eaton Federation Summer League (Sat)
Erewash Canal, Dockholme (14 pegs)
1 P Madeley, Derby, 10-9-0
2 A Chisholme, Shakespeare Bait-Tech, 6-1-0
3 S Posiak, Long Eaton Fed, 5-13-0 

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Sat)
Lakeview Fishery, River & Stream Pools (16 pegs)
1 M Fox, Maver Midlands, 96-6-0
2 K Daws, Sensas, 86-10-0
3 N Edwards, Maver, 77-10-0

Moorlands Farm (Sat)
Bank, Moors & Island Pools (26 pegs)
1 C Hill, Mosella, 134-6-0
2 C Pace, Colin Pace Academy, 119-3-0
3 D Gough, Dave Highfield Academy, 108-7-0

Nisa Feeders King of the Yare Series (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (78 pegs)
1 Kevin Paynter, PW Angling, 28-0-0 peg 125 Langley long pole caster over groundbait roach
2 Simon Newman, Daiwa Angling Direct, 22-2-0 peg 146 Langley long pole caster roach
3 C Kelly, Daiwa Angling Direct, 21-12-0
4 S Northrop, Browning Hot Rods, 21-6-0
5 W Anderson, Daiwa Angling Direct, 20-4-0
6 N Larkin, Nisa Feeders, 17-12-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (28 pegs)
1 D Elliott, Packington, 48-15-0
2 T Winstone, Packington, 46-5-0
3 S Vaughan, Packington, 41-4-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Larch & Chestnut Pools (18 pegs)
1 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 91-8-0
2 S Christian, Sedgeley, 86-4-0
3 D Cooke, Bronx, 85-6-0

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Arles Pool (16 pegs)
1 J Dale, Peg One, 87-2-0
2 C Vallender, Gloucester, 83-0-0
3 H Harris, Woodlands, 70-8-0

Rilmac Tidal Trent Teams of Four (Sat)
River Trent, Laughterton & Torksey (88 pegs)
1 Glenn Lawrence, Drennan Barnsley Blacks Black, 36-8-0 peg 23 groundbait feeder worm and caster bream skimmers
2 Alistair Ogilvie, Sensas Mark One, 18-14-0 peg 10 groundbait feeder worm and caster bream skimmers
3 J Dent, Drennan Barnsley Blacks Silver, 18-2-0
4 K Robinson, Pelham, 17-14-0
5 T Potter, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 15-12-0
Teams:
1 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 19pts
2 Drennan Barnsley Blacks Silver, 22
3 Drennan Barnsley Blacks Black, 25

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Sat)
Jay Lake (20 pegs)
1 Richard Bond, Maver Image, 125-8-0 peg 36 Method feeder pellet carp
2 Steve Freeman, Bag ‘Em Baits, 97-0-0 peg 21 meat 5m carp brown goldfish
3 G Welton, Stanjay Tackle, 68-12-0
4 K Peacock, Tackle & Bates, 67-8-0
5 S Lowen, Haverhill, 62-12-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
NewPool (19 pegs)
1 G Edwards, Guru, 169-3-0
2 G Foley, Oxford Carp League, 113-0-0
3 S Martin, Tunnel Barn Farm, 82-3-0

Willow Lakes (Sat)
Ash & Chestnut Lakes (27 pegs)
1 M Hall, Sensas, 77-8-0
2 P Weeks, Derby, 55-0-0
3 A Roberts, Mansfield, 54-4-0


SUNDAY

Climax Wold View Fishery (Sun)
Silver Lake (18 pegs)
1 Steve Blanchard, Wold View, 73-4-0 peg 17 bomb and meat carp F1s
2 Marc Rodger, Mosella, 62-12-0 peg 37
3 S Sykes, Wold View, 52-0-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (31 pegs)
1 Stewart Bracey, Shimano/Dynamite Baits, 79-5-0 peg 21 cat meat and corn 14.5m carp 15lb F1s
2 Mark Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 77-2-0 peg 17 pellet and corn 16m carp 12lb F1s
3 H Kemp, Lowestoft, 54-0-0
4 N Parkinson, Dynamite Baits, 53-14-0
5 D Pearce Jnr, Wisbech, 53-10-0
6 M Gooch, Bent Pin, 45-14-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (39 pegs)
1 Ian Thompson, Doncaster, 153-4-0 peg 43 pellet shallow 13m and edge carp 12lb
2 Mick Brownell, Little John, 110-12-0 peg 73 pellet shallow 14m and corn edge carp 9lb
3 D Robbins, Leegem Angling, 98-7-0
4 N Stones, Doncaster, 95-0-0
5 R Teigh, Handsworth, 82-14-0

Dams & Lock Summer League (Sun)
Birmingham/Fazeley Canal, Erdington (84 pegs)
1 Steve Broome, Sensas Dams & Lock Blue, 16- 0-0 peg 104 Middle Cincinatti long pole worm skimmers
2 Ian Sharratt, Long Eaton Fed, 13-5-0 peg 182 brambles long pole worm skimmers
3 I Jones, Browning Central C, 11-1-0
4 K Perry, Sensas Dams & Lock Blue, 8-12-0
5 P Day, Sensas Strike Black, 7-14-0
6 D Dukes, Sensas Strike Gold, 7-13-0
Teams:
1 Sensas Dams & Lock Blue, 12pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 17
2 Browning Lifestyle Red, 17
4 Browning West Midlands Red, 26
5 Long Eaton Fed, 31
6 Midland Angling Supplies Black, 33
League:
1 Sensas Dams & Lock Blue, 36pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 49
3 Sensas Dams & Lock Red, 55
4 Browning Lifestyle Red, 61
5 Browning West Midlands Red, 68
6 Long Eaton Fed, 70

Decoy Lakes (Sun)
Elm Lake (11 pegs)
1 J Brooks, Middy, 286-14-0
2 B Townsend, Matrix, 243-6-0
3 S Godfrey, Decoy, 242-10-0

Evesham Team Championship Qualifier (Sun)
Warks Avon, Evesham (70 pegs)
1 Steve Harwood, Drennan Oxford, 6-10-0 peg 31 long pole pinkie and hemp roach perch
2 Tom Potter, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 6-4-0
3 J Drakulic, Maver Image, 6-2-0
4 S Nickless, Sensas Black Country, 5-9-0
5 P Glenfield, Drennan Oxford, 5-7-0
6 R Marlow, Drennan Leicester Sensas, 5-4-0
Qualifying teams: Bailey’s of Warwick, Maver Image Red and Drennan Oxford A

Lakeview Fishery (Sun)
Canal, Marina & River Pools (31 pegs)
1 Bob Greenbury, Leicester, 112-7-0 peg 9 Marina long pole pellet and maggot edge F1s carp skimmers
2 Brian Greenbury, Leicester, 111-12-0 peg 9 Canal
3 S Haywood, Middy, 104-9-0
4 B Brighton, Boston, 97-6-0
5 S Huggins, Drennan/Dynamite Baits, 96-1-0
6 S Ward, Notts, 84-8-0

Larford Lakes (Sun)
Specimen Lake (31 pegs)
1 Max Galaszewski, Maver, 193-9-0 peg 16 pellet waggler and pellet edge carp 18lb skimmers
2 Martin Harrell, Larford, 145-7-0
3 R Ahearne, Frenzee SW, 120-2-0
4 M Skidmore, Maver, 109-0-0
5 R Jones, Allen’s Tackle, 80-14-0
6 P Cook, Maver, 77-5-0

Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (16 pegs)
1 T Brooks, Stratford Fishing & Outdoors, 118-8-0
2 M Taylor, Honda AC, 99-8-0
3 L Dennick, Colmic, 89-0-0

Monkhall Fishery (Sun)
Swallow Pool (13 pegs)
1 C Jones, Monkhall, 146-7-0
2 K Hayes, Monkhall, 115-6-0
3 N Spain, Monkhall, 102-15-0

Moorlands Farm (Sun)
Moors & Island Pools (18 pegs)
1 C Hill, Mosella, 131-13-0
2 P Nash, Bromsgrove, 123-15-0
3 I Mills, Robin’s Timber, 98-1-0

Packington Somers (Sun)
Little Geary’s Pool (22 pegs)
1 D Tresigne, Packington, 69-6-0
2 A Mansfield, MAP, 64-4-0
3 A Kelk, JVAC, 51-7-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Larch, Oak & Willow Pools (35 pegs)
1 Harry Colley, Boldings, 166-12-0 Larch peg 4 corn pellet and meat edge carp 9lb skimmers
2 Gareth Emlyn, Oakengates Angling Centre, 147-10-0 Oak peg 27 maggot 5m and edge carp 6lb barbel
3 A Williams, Vespe, 142-15-0
4 P Davidson, Oakengates Angling Centre, 130-14-0

Preston Innovations Woodland View (Sun PM)
Back Deans & Hay Pools (20 pegs)
1 P Hodge, Woodlands, 178-10-0
2 S Smith, Smithy’s Angling, 120-12-0
3 R Wilson, St Stephen’s, 113-6-0

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (18 pegs)
1 Rich Allen, Kinky Pellet Club, 89-15-0 peg 27 meat and pellet edge carp 9lb
2 Simon Skelton, Maver/Dynamite Baits, 86-3-0 peg 21
3 S Sheldon, Kinky Pellet Club, 73-11-0
4 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 65-4-0
5 M Malia, Sherwood Forest Fishery, 49-10-0

Steel City AC (Sun)
Ferry Meadows Country Park (42 pegs)
1 Sam Collett, Guru/Dynamite Baits, 66-3-0 peg 105 Overton groundbait feeder worm and maggot bream 6lb
2 Phil Irving, Sheffield, 59-4-0 peg 53 Gunwade
3 M Reeves, Peterborough, 54-0-0
4 P Baker, Melton Mowbray, 47-9-0
5 M Smith, SPRO/Steel City, 40-8-0
6 S Ringer, Daiwa/Guru, 40-4-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Extension Pool (28 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 147-10-0
2 P Rice, Mosella, 141-4-0
3 D James, Mosella, 116-14-0

Westwood Lakes (Sun)
Swallow Lake (22 pegs)
1 Tony Evans, Dynamite Baits, 114-0-0 peg 5 long pole pellet carp skimmers roach
2 Brendon Strowlger, Westwood Lakes, 59-8-0
3 T Brian, Westwood Lakes, 58-12-0