Midlands match results for week commencing 25.04.16

MONDAY

Tunnel Barn Farm (Mon)
Top Pool (22 pegs)
1 Charlie McGurran, Foster’s, 61-13-0 peg 14 5m and edge pellet F1s
2 Steve Harwood, Banbury Gunsmiths, 54-1-0 peg 20
3 W Sweetman, Tunnel Barn Farm, 44-0-0
4 T Hardy, Tunnel Barn Farm, 37-3-0
5 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 36-12-0
6 D Callaghan, Measham Redfins, 36-9-0


TUESDAY

Moorlands Farm (Tues)
Island & Moors Pools (15 pegs)
1 A Croft, Dave Highfield Academy, 92-15-0
2 M Watson, Daiwa Gordon League, 80-7-0
3 J Clewes, Central Trains AC, 79-4-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (16 pegs)
1 Matt Wilson, Sherwood Forest Fishery, 62-14-0 peg 43 caster 5m carp ide skimmers
2 Steve Richards, Woodhouse Angling Supplies, 43-9-0 peg 40
3 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 43-7-0
4 K Ryder, Sherwood Forest Fishery, 38-10-0
5 A Nowakowski, Sherwood Forest Fishery, 25-15-0
6 F Bispham, Peg One Angling Centre, 22-15-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Molands Mere, Little Geary’s & Geary’s Level Pools (68 pegs)
1 Bob Hastings, Packington Vets, 40-0-0 peg 36 Geary’s Level bomb meat carp
2 Keith Guest, Packington Vets, 37-8-0 peg 21 Molands Mere long pole pellet F1s
3 A Saunders, Packington Vets, 33-12-0
 
Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
Extension & House Pools (40 pegs)
1 Dave Pope, Tunnel Barn Farm Vets, 66-2-0 peg 10 Extension Pool pellet 5m and edge F1s
2 Phil Sutor, Acorn Angling, 64-3-0 peg 22 Extension Pool
3 J Wills, Tunnel Barn Farm Vets, 58-14-0
4 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 58-3-0
5 S Stokes, Tunnel Barn Farm Vets, 58-0-0
6 D Lutwyche, Hawkesbury, 52-15-0

Westwood Lakes (Tues)
Falcon Lake (12 pegs)_
1 J Taylor, Sensas Mark One, 76-4-0
2 S Parker, Angling Direct/DT Floats, 53-0-0
3 J Smith, Westwood Lakes, 47-4-0


WEDNESDAY

Fish O’Mania Qualifier (Weds)
Guru Makin’s Fishery (150 pegs)
1 Przemek Solski, Wembley, 94-8-0 peg 28 Lake 5 meat 5m carp 12lb
2 Brendan Haigh, Stainforth Angling Centre, 66-12-0 peg 15 Lake 5 pellet & corn margins carp 8lb
3 S Openshaw, Lingmere, 65-8-0  
4 L Kerry, Preston Innovations, 62-12-0   
5 J Harvey, Preston Innovations Thatcher’s, 61-12-0
6 A Price, Allen’s Tackle, 61-6-0
 
Middy Baggin’ Machine Summer Series (Weds)
Lakeview Fishery, Canal Pool (13 pegs)
1 E Lillyman, Sensas Midland Angling Supplies, 67-13-0
2 D Harper, Plumtree Hog Roast Co, 37-5-0
3 S Haywood, Middy, 35-8-0
 
Moorlands Farm (Weds)
Meadow Pool (14 pegs)
1 M Watson, Daiwa Gordon League, 79-12-0
2 P Bailey, Dave Highfield Academy, 55-12-0
3 D Williams, Halesowen RBL, 51-3-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (13 pegs)
1 J Adamson, Nisa Feeders, 102-8-0
2 S Greenfield, Manchester AC, 40-0-0
3 M Langley, Bedford, 35-6-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (19 pegs)
1 Craig Brazier, Gateford Angling Supplies, 86-15-0 peg 14 pellet 14m carp 7lb
2 Mick Langton, Sherwood Forest Fishery, 81-9-0 peg 32 pellet 14m carp 6lb
3 P Hodgetts, Sherwood Forest Fishery, 80-8-0
4 R Marsh, Gateford Angling Supplies, 76-8-0
5 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 68-2-0
6 C Bacon, Mosborough Tackle Box, 66-2-0
 
Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (14 pegs)
1 D Wooding, Solihull Angling Centre, 126-5-0
2 D Tresigne, Alvechurch Fisheries, 82-15-0
3 L Richards, Packington, 80-4-0

Tunnel Barn Farm (Weds)
Canal Pool (16 pegs)
1 Andy Williams, Marukyu, 117-12-0 peg 4 chopped worm & caster edge F1s
2 Dave James, Mosella, 108-12-0 peg 9 maggot through slop 4m F1s
3 L Whetton, Mosella/Tunnel Barn Farm, 101-10-0
4 W Sweetman, Rocklands, 83-8-0
5 T McGuire, Tunnel Barn Farm Vets, 75-11-0
6 G Cook, Mosella, 64-15-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Thurs)
Bridge & Croft Pools (28 pegs)
1 Daz Oldham, Maltby, 66-6-0 Croft peg 7 pellet shallow 13m and deck 11m carp tench skimmers
2 Alf McCurdy, Halllcroft, 58-15-0 Bridge peg 23 meat & corn 5m & edge carp 12lb
3 P Bagshaw, Barnsley Blacks, 45-10-0
4 S Twigg, Leegem Angling, 42-14-0
5 D Whiting, Buttonhole AC, 36-8-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Munroes Pool (14 pegs)
1 G Wright, Janson’s, 91-14-0
2 S Davies, Janson’s, 77-9-0
3 A Lucas, Janson’s, 75-10-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Little Geary’s, Annies & Willow Pools (38 pegs)
1 Bob Calcott, Lane’s Bait, 79-12-0 peg 27 Little Geary’s long pole maggot F1s
2 Ray Quinney, Packington, 69-4-0 peg 17 Little Geary’s long pole pellet F1s
3 R Atkins, Solihull Angling Centre, 53-12-0
 
Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
New, Top & Jenny’s Pools (61 pegs)
1 Alan Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 69-8-0 peg 13 New Pool pellet 6m F1s
2 Ron Notley, Tunnel Barn Farm Vets, 55-10-0 peg 11 Jenny’s Pool pellet top kit F1s carp
3 D Purvis, Tunnel Barn Farm Vets, 53-11-0
4 D Kingerlee, Tunnel Barn Farm Vets, 52-8-0
5 A Hemmings, Tunnel Barn Farm Vets, 46-12-0
6 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 44-0-0
 
Manor Farm Leisure (Thurs)
Island Pool (10 pegs)
1 G Donachie, Arthur’s Angling Supplies, 126-8-0
2 J Watson, Old Ghost, 102-11-0
3 N Richards, Daiwa Gordon League, 58-14-0
 
Moorlands Farm (Thurs)
Silver Pool (14 pegs)
1 M Watson, Daiwa Gordon League, 125-3-0
2 B Tandy, Dave Highfield Academy, 80-8-0
3 S Julian, Dave Highfield Academy, 64-3-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Derwent Pool (17 pegs)
1 Stu Johnstone, Match Catch, 40-12-0 peg 15 pellet & chopped worm & caster margins carp skimmers
2 Matt Parkin, Kamasan Starlets, 33-6-0 peg 27 long pole breadpunch pellet 6m carp skimmers
3 G Wood, Swan Baits/Sconezone Floats, 24-12-0
4 P Reynolds, Alvechurch Fishery, 19-12-0
5 M Valente, Whitnash Royals, 17-6-0
6 J Adamson, Nisa Feeders, 10-4-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Falcon Lake (34 pegs)
1 John Taylor, Sensas Mark One, 125-0-0 peg 18 pellet & corn margins F1s
2 Ken Clark, Westwood Lakes, 96-12-0 peg 14 pellet margins F1s
3 B Thompson, Westwood Lakes, 88-14-0
4 M Cook, Westwood Lakes, 83-14-0


FRIDAY

Tunnel Barn Farm (Fri)
Club Pool (16 pegs)
1 P Rice, Mosella, 107-10-0
2 M Bingham, Mosella, 89-9-0
3 D Wooding, Solihull Angling Centre, 86-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (27 pegs)
1 Jamie Wilde, Colmic, 173-6-0 peg 40 maggot edge carp 10lb
2 Pete Miles, Doncaster, 89-8-0 peg 21 corn 5m carp 8lb
3 C Eves, Worksop, 80-8-0
4 R Walker, Rotherham, 73-12-0
5 S Pimperton, Sheffield, 67-6-0


SATURDAY

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Sat)
Lakeview Fishery, Canal & Serpent Pools (19 pegs)
1 Brian Greenbury, Dynamite Baits, 62-4-0 peg 14 Serpent
2 Andy Searle, Lakeview Select, 59-8-0 peg 2 Serpent
3 D Harper, Plumtree Hog Roast Co, 57-1-0
4 J Farmery, Lakeview Select, 53-10-0
5 K Kania, Lakeview Select, 50-8-0
6 N Edwards, Maver, 49-12-0

Moorlands Farm (Sat)
Bank, Moors & Island Pools (31 pegs)
1 Mal Watson, Daiwa Gordon League, 102-2-0 peg 12 Moors pellet edge F1s
2 Mick Henshall, Foster’s, 68-4-0
3 J Hodge, Dave Highfield Academy, 61-2-0
4 I Wood, Moorlands, 48-10-0
5 W Jennings, Moorlands, 44-7-0
6 C Hill, Mosella, 41-3-0

Preston Innovations Boldings (Sat)
Chestnut & Larch Pools (20 pegs)
1 Paul Wheeler, Boldings, 92-4-0 Larch peg 4 castor shallow 16m carp 6lb
2 Simon Christian, Sedgeley, 81-11-0 Chestnut peg 16 caster shallow 13m carp 5lb
3 Colin Wozek, Matrix, 64-9-0
4 Rob Hancox, King’s, 45-10-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sat)
Maver Larford Lakes (60 pegs)
1 Paul Hiller, Daiwa Dorking, 93-6- Match Lake peg 26 Method feeder pellet carp F1s
2 Les Thompson, Matrix/Van Den Eynde, 86-11-0 Match Lake peg 28 Method feeder pellet carp F1s
3 R Wiltshire, Cwmbran Angling Nobblers, 57-9-0
4 C Bradney, Maver, 64-3-0
Qualifiers: 
Paul Hiller, Tony Hutter & Rob Wiltshire

Tunnel Barn Farm (Sat)
Extension & House Pools (36 pegs) 
1 Paul Bick, Shakespeare, 101-7-0 Extension peg 13 pellet 6m meat edge carp F1s
2 Wayne Ainsworth, Mosella, 81-7-0
3 S Harwood, Drennan Banbury Gunsmiths, 77-3-0
4 R Biggs, OHMS, 66-9-0
5 P Rice, Mosella, 61-7-0
6 R Knowles, Shakespeare, 58-14-0


SUNDAY

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (20 pegs)
1 Shaun Greatbatch, Matchfloat.com, 41-10-0 peg 12
2 James Drakulic, Maver Image, 32-6-0
jt3 D Sparrow, Viscount Tackle and D Reeve, Daiwa Angling Direct, both 30-2-0
5 N Parkinson, Dynamite Baits, 24-0-0
6 J Shepherd, Coleman’s Bait & Tackle, 23-7-0

Leegem Spring League (Sun)
Daiwa Hallcroft Fishery, Moat Pool (60 pegs)
1 Steve Shepherd, Worksop, 121-4-0 peg 11 pellet cone & banded pellet carp 9lb
2 Stuart Gray, Worksop, 118-10-0 peg 14 pellet waggler & bomb & pellet carp 8lb
3 I Jowell, Leegem Angling, 88-12-0
4 I Boyd, Leegem Angling, 82-6-0
5 P Chapman, Leegem Angling, 76-4-0

Manor Farm Leisure (Sun)
Island & Middle Pools (24 pegs)
1 Jason Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 137-6-0 peg 16 Island pellet 14.5m carp F1s
2 Dave Simpkins, Swindon Enterprise Angling, 89-2-0 peg 25 Middle pellet 13m & edge carp F1s
3 M Russell, Banbury Gunsmiths, 84-8-0
4 N Richards, Daiwa Gordon League, 80-4-0
5 A Beasley, Garbolino RAF, 77-4-0
6 I McCulloch, Top Tackle, 76-2-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Sycamore, Larch & Chestnut Pools (32 pegs)
1 Jamie Langford, Boldings, 130-14-0 Sycamore peg 4 maggot & pellet 13m carp bream barbel
2 Steve Owen, Monkhall, 127-9-0 Sycamore peg 45 maggot 10m & edge carp 6lb
3 D Emlyn, Oakengates Angling Centre, 118-12-0    
4 G Emlyn, Oakengates Angling Centre, 105-2-0    
5 K Humphries, Oswestry, 93-9-0    
6 M Stobbs, Oakengates Angling Centre, 87-6-0    

Sensas Black Country Teams of Four (Sun)
Grand Union Canal, Small Heath (44 pegs)
1 Simon Preece, Browning Lifestyle, 13-10-0 peg 48 squatt long pole roach
2 R Stanton, Sensas Black Country, 10-12-0
3 M Appleby, Sensas Black Country, 8-5-6; 4 J Cunningham, Digger Men, 7-12-0
Teams: 
1 Digger Men, 13pts
2 Measham AC
17; 3 Sensas Black Country B, 20
4 Browning West Midlands, 22

Sherwood Forest Fishery (Sun)  
Holmedale Lake (24 pegs) 
1 Phil Carline, Alfreton Angling, 77-14-0 peg 24 meat & paste 5m carp 9lb
2 Andrew Kitt, Worksop Juniors, 75-7-0 peg 21 pellet 13m meat 5m carp 7lb
3 M Stanhope, Gateford Angling Supplies, 65-1-0
4 D Stayley, Woodhouse Angling Centre, 64-14-0
5 J Chadwick, Kinky Pellet Club, 61-1-0
6 R Littlewood, Kinky Pellet Club, 57-9-0 

Tunnel Barn Farm (Sun)
New & Top Pools (35 pegs)
1 Jake Fowkes, Tunnel Barn Farm, 119-3-0 peg 37 New pellet 12m and edge F1s
2 Paul Bick, Shakespeare, 104-4-0 peg 28 New pellet 13m and 5m F1s
3 P Rice, Mosella, 101-13-0
4 C Partridge, Tunnel Barn Farm, 100-8-0
5 D James, Mosella, 98-12-0
6 D Hopkins, Sensas Strike, 98-0-0
Westwood Lakes (Sun)
Skylark Lake (26 pegs)
1 Steve Lane, Maruyku/Westwood Lakes, 114-2-0 peg 23 pellet 14m maggot edge carp F1s
2 Adam Swain, Westwood Lakes, 97-12-0 peg 8 pellet 14m & 5m carp F1s
3 M Stamp, Preston Innovations, 96-0-0
4 M Kirk, Westwood Lakes, 91-6-0
5 M Cree, Dynamite Baits, 87-8-0


SHORTS

Climax Wold View Fishery (Sun)
Ultimate Lake (18 pegs)
1 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 69-8-0
2 D Croft, Wold View, 66-4-0
3 K Easton, Wold View, 59-8-0

Climax Wold View Fishery (Tues)
Ultimate Lake (15 pegs)
1 M Ellison, Wold View, 57-4-0
2 G Ellis, Wold View, 26-8-0
3 C Withers, Wold View, 19-12-0

Climax Wold View Fishery (Weds)
Gold Lake (16 pegs)
1 S Piggott, Wold View, 63-0-0
2 M Wood, Wold View, 61-2-0
3 D Flatman, Wold View, 48-8-0

Climax Wold View Fishery (Fri)
Island Lake (11 pegs)
1 B Shepherd, Wold View, 66-8-0
2 B Osbourne, Wold View, 38-0-0
jt3 C Mack, Hull Angling Centre and S Sykes, Wold View, both 33-8-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (16 pegs)
1 C Braithwaite, Wold View, 42-8-0
2 C Mack, Hull Angling Centre, 35-12-0
3 S Piggott, Wold View, 33-4-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (12 pegs)
1 D Pearce Snr, Wisbech, 54-7-0
2 J Barrowman, PW Angling, 47-1-0
3 M Cross, Cross Drove, 37-7-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (15 pegs)
1 J Drakulic, Maver Image, 51-14-0
2 R Bond, Maver Image, 50-8-0
3 D Pearce Snr, Wisbech, 46-1-0

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Mon)
Bridge & Croft Pools (16 pegs)
1 R Abbs, Hallcroft, 90-12-0
2 D Whiting, Buttonhole AC, 71-7-0
3 R Teigh, Handsworth, 42-15-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (16 pegs)
1 L Hewison, Leegem Angling, 92-8-0
2 S Clark, Mansfield, 43-11-0
3 S Gray, Worksop, 40-14-0

Decoy Lakes (Sat)
Willows Lake (16 pegs)
1 W Shepherd, Decoy, 138-4-0
2 D Carlton, Decoy, 129-3-0
3 S Coaten, Jed’s Tackle, 121-8-0

Decoy Lakes (Sun)
Beastie Lake (15 pegs)
1 T Cole, Decoy, 119-6-0
2 J Brooks, Middy, 117-8-0
3 J Richardson, Decoy, 96-14-0

Lakeview Fishery (Sun)
Canal Pool (11 pegs)
1 Bob Greenbury, Leicester, 93-15-0
2 Brian Greenbury, Dynamite Baits, 71-13-0
3 D Harper, Plumtree Hog Roast Co, 70-1-0

Little John Lakes (Sat)
Friar Tuck Lake (21 pegs)
1 C Brown, Little John, 85-2-0
2 J Griffin, Parkside FC, 52-0-0
3 M Brownell, Mosborough Tackle Box, 44-12-0

Moorlands Farm (Sun)
Meadow Pool (20 pegs)
1 L Richards, Packington, 120-1-0
2 A Gethin, Steven’s Tackle, 92-11-0
3 M Watson, Daiwa Gordon League, 76-4-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (20 pegs)
1 R Savage, Lane’s Bait, 45-10-0
2 G Satchell, Packington, 42-4-0
3 P Alder, Solihull Angling Centre, 41-10-0

Packington Somers (Sun)
Siblings A & B Pools (16 pegs)
1 l Davis, Solihull Angling Centre, 57-12-0
2 V Cockayne, Maver, 54-4-0
3 D Clarke, Solihull Angling Centre, 53-12-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Chestnut Pool (14 pegs)
1 S Owen, Monkhall, 79-3-0
2 J Brennan, Boldings, 58-2-0
3 S Aston, Swan, 58-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Sycamore Pool (15 pegs)
1 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 128-14-0
2 B Tromans, Fiery Holes, 120-5-0
3 D Brown, Maver Midlands, 112-5-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Ghost Pool (14 pegs)
1 A Stone, Peg 1, 105-5-0
2 D Hicken, Woodlands, 98-8-0
3 C Fox, Woodlands, 52-1-0

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Hay & Barley Pools (19 pegs)
1 Charlie Vallender, Gloucester, 69-4-0 peg 5 Hay waggler pellet carp F1s
2 Andy Kent, Gloucester, 54-12-0 peg 16 Barley
3 A Jones, Woodlands, 50-8-0

Preston Innovations Woodland View (Sun)
High Pool (16 pegs)
1 A Stone, Peg 1, 56-0-0
2 K Dicks, Bristol Angling Centre, 45-8-0
3 A Taylor, Woodlands, 43-4-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Sat)
Jay Lake (12 pegs)
1 M Pollard, Dynamite Baits/Stanjay Tackle, 97-14-0
2 G Welton, Stanjay Tackle, 80-14-0
3 R Linnell, Tackle & Bates, 73-1-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Thurs)
Magpie Lake (16 pegs)
1 J Belshaw, Tackle & Bates, 127-0-0
2 C Saunders, JVAC, 123-6-0
3 T Watling, Stanjay Tackle, 117-14-0

Rookery Waters Over 60’s (Thurs)
Magpie Lake (12 pegs) 
1 J Belshaw, Rookery, 95-6-0
2 D Lack, Rookery, 76-4-0
3 K Peacock, Rookery, 64-12-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (19 pegs)
1 M Wesselby, Bottesford, 102-8-0
2 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 84-8-0
3 P Kimberley, Team Zimba, 79-8-0