Open match results; South sat & midweek

A&I Tackle
Claygate Lakes, Lake Eva (20 pegs)
Result: 1 J Stepton, Ockendon Bait & Tackle, 208-8-0; 2 T Golding, A&I/Sport One, 99-8-0; 3 N Kayim, Oakwood Angling, 97-11-0; 4 M Powell, A&I, 96-3-0; 5 M Smith, Ockendon Bait & Tackle, 94-12-0; 6 S Usher, Ockenden Bait & Tackle, 91-4-0.

Dynamite Baits/Shimano Starlite (Thurs PM)
Bristol Docks, Bathurst Basin (14 pegs)
Result: 1 A Curry, Dynamite Fry’s MG, 23-6-0; 2 J Bird, Dynamite Fry’s MG, 10-8-0; 3 P Sivell, Dynamite Baits/Shimano, 9-8-0.

Dynamite Baits Oakfield Fishery
Red Kite & Swallow Lakes (34 pegs)
Result: 1 I Graham, J&K Tackle, 142-10-0; 2 S Page, Drennan Oxford, 140-13-0; 3 S Rich, Cotswold Angling, 121-7-0; 4 G Keetley, J&K Tackle, 115-3-0; 5 D Howe, Browning Crowsports, 110-3-0; 6 J Rogers, Frenzee/GOT Baits, 106-3-0.

Lake John
Bottom Lake (16 pegs)
Result: 1 T Stanley, Lake John/Quad Box, 95-4-0; 2 P Dunn, J&B Tackle, 91-4-0; 3 M Amos, Sensas/Angling Direct, 72-8-0; 4 K O’Brien, Lake John/Quad Box, 72-0-0; 5 A Gregory, Milo-Bordon Angling, 69-8-0; 6 P Grant, Sensas-Angling Direct, 64-0-0.

Milton Keynes AA
Furzton Lake (12 pegs)
Result: 1 E Sattler, Bait-Tech, 37-1-0; 2 T Davis, Maver Milton Keynes, 30-13-0; 3 S Schubert, Milton Keynes Angling Centre, 14-15-0; 4 M Harnett, Milton Keynes Angling Centre, 11-13-0; 5 K Osborne, Olney, 8-12-0; 6 P Patton, Gone Fishin, 8-9-0.

Monk Lakes (Fri PM)
Lake 3 (12 pegs)
Result: 1 J McDowell, Monk Lakes, 155-8-0; 2 S Clifford, Preston Innovations Delcac, 153-12-0; 3 P Hamlyn, Preston Innovations Delcac, 135-0-0.

Nick Puncher Memorial
Hartleylands Farm (72 pegs)
Result: 1 P Upperton, Middy, 230-0-0; 2 N Mills, Blean Angling, 205-8-0; 3 D Gladwin, Preston Innovations Delcac, 202-2-0; 4 G Vallance, Preston Innovations Delcac, 195-0-0; 5 J Grainger, Preston Innovations Delcac, 177-0-0; 6 M Allingham, Nick’s Tackle, 147-8-0.

Redbridge Lakes
Lake Daisy (16 pegs)
Result: 1 J Young, Redbridge Lakes, 20-12-0; 2 F Brown, Sensas SE, 17-14-0; 3 R Swann, Sensas Oakwood Angling, 15-4-0; 4 M Linford, Redbridge Lakes, 14-12-0; 5 M Palk, Twyford MG, 12-0-0; 6 G Swann, Sensas Oakwood Angling, 11-2-0.

Tyler’s Common
Horseshoe Lake (36 pegs)
Result: 1 B Reynolds Jnr, Bait-Tech, 162-10-0; 2 G Burton, Tyler’s Common, 148-14-0; 3 N Darke, GOT Baits, 125-4-0; 4 R Harold, Angling Direct, 110-0-0; 5 D Harold, Ockendon Bait & Tackle, 105-0-0; 6 J Collins, Browning Wickford Angling, 103-2-0.

Viaduct Fishery
Cary Lake (12 pegs)
Result: 1 M Preston, Viaduct, 161-14-0; 2 S Russell, Viaduct, 95-8-0; 3 R Worth, Viaduct, 88-10-0; 4 P Cardwell, Viaduct, 68-6-0; 5 D Goodall, Viaduct, 52-2-0; 6 J Guy, Viaduct, 48-9-0; Top silverfish weight: J Green, Viaduct, 40-13-0.

White Acres/Marukyu Resident’s Rover (Thurs)
All lakes (68 pegs)
Result: 1 J Harvey, Tredegar Tackle, 149-12-0; 2 B Coss, Oakwood Angling, 147-14-0; 3 J Brown, Wigan Angling Centre, 127-12-0; 4 K Greenwood, Tri-Cast Highfield, 117-8-0; 5 M Riley, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 116-0-0; 6 A Potts, Rolls Royce, 93-7-0.
Top junior: G Mottram, 42-0-0.
Top lady: K Sellars, 31-8-0.

Willow Park
Middle Lake (10 pegs)
Result: 1 P Holland, Preston Innovations, 60-12-0; 2 P Stone, Yorkshire Baits, 58-8-0; 3 P Hiller, Daiwa Dorking, 45-4-0; 4 G Smith, Catch 22, 36-14-0; 5 M Goddard, Daiwa Dorking, 36-4-0; 6 M Hooper, Harefield Tackle, 27-8-0.