North Sunday open match results

Angel of North Fishery
Lookout Lake (17 pegs)
Result: 1 T Marshall, Mary’s Tackle, 29-8-0; 2 L McIntosh, Browning Quaker, 27-13-0; 3 C Owers, Team Daft Lad, 25-13-0; 4 G Skirrey, Maver/Mary’s Tackle, 21-6-0; 5 D Pearson, Angel of the North, 19-14-0; 6 P Cairns, Angle of the North, 19-6-0.

Aston Park Fishery
Stable Lake (14 pegs)
Result: 1 I Jowle, Aston, 39-0-0; 2 P Smith, Aston, 37-12-0; 3 D Hooper, Mosborough Tackle Box, 37-10-0; 4 F Clarke, Aston, 33-14-0; 5 J Roberts, Aston, 33-6-0; 6 T Caley, Mosborough Tackle Box, 28-10-0.

Bannister House Fishery
New Match Canal Lake (22 pegs)
Result: 1 P Bottomley, Coppull Anglers, 161-10-0; 2 J Vernon, Elton Tackle, 87-4-0; 3 G Gunn, Ted Carter Preston, 72-0-0; 4 A Menzies, Elton Tackle, 67-12-0; 5 G Carter, Ted Carter Preston, 67-0-0; 6 P Hart, Wigan Angling Centre, 58-12-0.

Blundell’s Fishery Rover
All lakes (31 pegs)
Result: 1 C Smith, Lingmere Tackle, 120-6-0; 2 A Dewhurst, Lingmere Tackle, 114-3-0; 3 J Kerwin, Fisherman's Way Bury, 107-3-0; 4 P Burton, Hilton Hotels, 86-1-0; 5 A Borduik, Tight Lines Shaw, 67-6-0; 6 N Dean, Elton Tackle, 62-4-0.

Brookside Fisheries
Snake & Willow Lakes (48 pegs)
Result: 1 D Edwards, Fisherman’s Way, 96-0-0; 2 N Butterworth, Cheshire Angling, 79-12-0; 3 S Carrier, Widnes Angling Centre, 77-4-0; 4 J Shellam, Stalybridge Angling, 71-8-0; 5 J Jones, Garbolino Elton, 69-8-0; 6 M Lucas, Mosella, 66-14-0.

Cudmore Fisheries
Brewster’s Canal (22 pegs)
Result: 1 M Kearns, Stapeley Cudmore, 66-0-0; 2 B Gilchrist, Stapeley Cudmore, 64-10-0; 3 L Kearns, Stapeley Cudmore, 57-8-0; 4 G Kirby, Stapeley Cudmore, 48-10-0; 5 J Glover Jnr, Stapeley Cudmore, 45-6-0; 6 D Dubiel, Stapeley Cudmore, 37-10-0.

Garbolino Lindholme Lakes
Bonsai & Willows Lakes (36 pegs)
Result: 1 M Pillay, Maver, 105-13-0; 2 J Allerton, Tri-Cast, 100-9-0; 3 O Scotthorne, Halkon Hunt, 96-8-0; 4 T Moran, Grattan AC, 93-13-0; 5 G Norris, Garbolino Lindholme, 87-9-0; 6 M Hall, Maver, 86-4-0.

Hayfield Lakes Carper Series
Big & Little Adam’s Lakes (37 pegs)
Result: 1 P Oglesbee, Westwood Lakes, 123-14-0; 2 R Chambers, Doncaster Fishing Centre, 118-12-0; 3 K Pearson, Hayfield, 107-10-0; 4 D Wright, JT Rogers, 106-0-0; 5 P Cannon, Mosella, 105-4-0; 6 A Sellars, Bankside Tackle, 101-14-0.

Heronbrook Fisheries
Canal, Bridge, Island & Match Lakes (53 pegs)
Result: 1 D Lockett, Stoke on Trent, 102-6-0; 2 P Conroy, Wigan Angling Centre, 99-0-0; 3 T Weightman, Ted Carter Southport, 91-6-0; 4 P Plant, Maver Midlands, 67-14-0; jt5 N Malley, Edgeley Sports and S Brown, Congleton, both 61-0-0.

Highfield Fishery             
Oak Lake (19 pegs)
Result: 1 S Kennedy, Ted Carter Preston, 102-14-0; 2 T Clark, Ted Carter Preston, 41-8-0; 3 G Bacon, Highfield, 38-8-0.

Langwith Lakes
Kevin’s & Bethany’s Lakes (21 pegs)
Result: 1 L Bramham, Otley, 96-9-0; 2 H Bignall, Smart Baits, 77-5-0; 3 P Webster, Langwith, 72-4-0; 4 D Richardson, Langwith, 67-2-0; 5 L Smith, Bob-Co, 66-8-0; 6 N Dixon, Langwith, 58-8-0.

Meadow View Fisheries
Lark Pool (20 pegs)
Result: 1 K Padmore, Ted Carter Preston, 77-12-0; 2 P Hill, Gilder’s Tackle, 59-8-0; 3 P Barwell, Widnes Angling Centre, 47-12-0; 4 A Hart, Meadow View, 35-2-0; 5 L Cooper, Meadow View, 34-12-0; 6 D Birchall, Gilder’s Tackle, 33-6-0.

Mirfield AC
Aire & Calder Canal, Whitley Lock – Heck (50 pegs)
Result: 1 D Armitage, Cleckheaton, 30-13-0; 2 C Stevenson, Mirfield AC, 28-10-0; 3 K Grainger, Altofts, 24-15-0; 4 P Bennett, Tackle 2U, 23-10-0; 5 C Turbitt, Tackle 2U, 18-0-0; 6 C Walton, Newark, 17-15-0.

Oaks Lakes
Ash, Beech & Sycamore Lakes (32 pegs)
Result: 1 A Dargue, Browning Quaker, 92-2-0; 2 B Sowerby, The Oaks, 89-1-0; 3 J Maddison, Browning Quaker, 87-9-0; 4 J Chapman, Garbolino Elton, 85-5-0; 5 M Crawford, Newman Scott, 83-8-0; 6 I Bowman, Ultimate Barnsley Blacks, 82-15-0.

Partridge Lakes
Covey Canal Lakes (81 pegs)
Result: 1 A Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 67-8-0; 2 N Machin, Garbolino/Bag ‘Em Baits, 62-15-0; 3 L Thornton, Middy/Bag ‘Em Baits, 60-0-0; 4 D Pimlott, Garbolino Elton, 59-11-0; 5 M Reed, Garbolino Elton, 58-15-0; 6 A Greaves, Elton Tackle, 58-7-0.

Rosemary Wood Fishery
Moss Lake (31 pegs)
Result: 1 P McCarthy, Ted Carter Southport, 78-8-0; 2 M Woolvine, Ted Carter Southport, 72-6-0; 3 R Meredith, Rosemary Wood, 67-2-0; 4 D Cheetham, Burscough Angling Supplies, 45-8-0; 5 P Sharples, Leigh Tackle & Bait, 42-10-0; 6 F O’Reilly, Ray’s Tackle, 42-8-0.

Todmorden AC
Rochdale Canal, Lane Bottom – Square Pool (21 pegs)
Result: 1 P Cryer, Maver NW, 16-9-0; 2 K Deacon, Rochdale Angling, 12-8-0; 3 T Price, Tri-Cast Rochdale, 10-0-0; 4 G Mallison, Todmorden AC, 7-0-0; 5 G Colbran, Cadbury’s, 4-2-0; 6 C Hawthorn, Trabucco Halifax, 2-9-0.

Wigan DAA
Leeds-Liverpool Canal, Gorst Lane (20 pegs)
Result: 1 K Stothers, Hindley MG, 10-7-4; 2 A McAtee, Bolton, 9-0-12; 3 K Garry, Hindley MG, 8-0-4; 4 L Ryding, Chorley Socials, 5-10-8; 5 J Lawrence, Bolton, 5-7-8; 6 L Williams, Hindley MG, 5-7-0.

Yarm AL Cancer Research UK Fundraiser
River Tees, Yarm (35 pegs)
Result: 1 T Leeming, Elton Tackle, 30-7-0; 2 D Miles, Leeds, 17-2-0; 3 C Routledge, Daiwa Cleveland Angling Centre, 13-10-0; 4 N Waters, Yarm, 12-14-0; 5 B Walker, Darlington Angling Centre, 12-7-0; 6 D Fox, Maver Newman Scott, 11-8-0.