West Midlands open match results

Abu Garcia/Wychavon Championships Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham (53 pegs)
Result: 1 T Bench, Shakespeare, 9-8-0; 2 R Reynolds, Shakespeare, 9-3-0; 3 M Bowerman, Sensas A4, 7-6-0; 4 R South, Ferrymen, 5-7-0; 5 K Millard, Evesham, 4-12-0; 6 P Norledge, Worcester AA, 4-10-0; 7 A Stephens, Alcester Sports, 4-5-0; 8 T Skinner, Shakespeare, 4-3-0.

Blake Hall Fishery (Sun)
Hall Pool (28 pegs)
Result: 1 L Bogdanski, JCB, 67-4-0; 2 N Boulton, Trentside Tackle, 56-11-0; 3 D Coleman, Northwood, 53-0-0; 4 I Shaw, Blake Hall, 51-15-0; 5 M Willett, Trentside Tackle, 44-4-0; 6 D Pickering Pickering’s Tackle, 42-11-0; 7 G Wood, Blake Hall, 37-11-0; 8 P Shone, Blake Hall, 37-1-0.

Cefn Mabley (Sun)
Match Pool (13 pegs)
Result: 1 S Jones, Sirhowey, 128-8-0; 2 P Weaver, Cwmbran Angling Nobblers, 122-0-0; 3 C Roberts, Cardiff Nomads, 88-10-0; 4 S Wilson, Caerphilly, 72-4-0; 5 S McCarthy, Tredegar Tackle, 67-8-0; 6 L Sorokin, Swansea, 49-3-0; 7 M Yandle, Sirhowey, 48-2-0; 8 A Davies, Cardiff Nomads, 34-7-0.

Dams & Lock Summer League (Sun)
Birmingham/Fazeley Canal (40 pegs)
Result: 1 J Cunningham, Shakespeare, 14-14-0; 2 D Lloyd, Maver Tipton VDE Black, 13-11-0; 3 D Massey, Shakespeare, 12-13-0; 4 I Hingley, Maver Tipton VDE Gold, 10-9-0; 5 R Guest, Maver Tipton VDE Gold, 9-15-0; 6 D Holbrook, Morton Arms, 8-2-0; 7 D McCall, Shakespeare, 7-15-0; 8 D Brown, Maver Tipton VDE Wolves, 7-11-0.
Teams: 1 Shakespeare, 6pts; 2 Maver Tipton VDE Gold, 13; 3 Maver Titon VDE Wolves, 17; 4 Browning Central, 19.
League: 1 Shakespeare, 18pts; 2 Maver Tipton VDE Gold, 25; 3 Maver Tipton VDE Black, 30; 4 Browning Central, 37.

Furnace Mill Fishery (Sun)
Mucky Meadow & Willow Pools (18 pegs)
Result: 1 C Matthews, Furnace Mill, 98-4-0; 2 A Newton, Paul’s Tackle Tarts, 86-1-0; 3 P Evans, Furnace Mill, 73-0-0; 4 D Williams, Halesowen RBL, 71-1-0; 5 K Williams, Wolverhampton, 60-12-0; 6 K Johnson, Mark’s Tackle, 53-7-0; 7 P Cook, Mark’s Tackle, 51-12-0; 8 A Gwillam, WFR, 50-5-0.

Hillview Fisheries (Sat)
Four Canals & Moorhen Pools (34 pegs)
Result: 1 T King, Cap & Gown, 186-12-0; 2 D Baker, Mosella, 120-4-0; 3 A Bricknell, Gloucester, 114-6-0; 4 A Rumble, Maver/Bait-Tech, 106-4-0; 5 B Groves, Hillview, 87-6-0; 6 J Newton, Smithy’s Tackle, 79-10-0; 7 N Seabright, Hillview, 73-0-0; 8 L Seabright, Hillview, 68-8-0.

Iffers AC (Sat)
Hartleton Lakes (11 pegs)
Result: 1 A Simms, Iffers AC, 26-5-0; 2 M Wellington, Iffers AC, 25-11-0; 3 S Prosser, Iffers AC, 20-12-0; 4 A Prosser, Iffers AC, 17-8-0; 5 B Williams, Iffers AC, 11-12-0; 6 I Swanson, Ebbw Vale, 11-7-0; 7 N Probert, Iffers AC, 10-12-0; 8 A Wilkes, Yorkley, 9-12-0.

Izaak Walton Fishery (Sat)
Bottom Pool (15 pegs)
Result: 1 P Carnwell, Garbolino/Bait-Tech, 157-6-0; 2 N Edwards, Meir & Longton RBL, 110-11-0; 3 D Coleman, Northwood, 93-10-0; 4 M Colclough, Izaak Walton, 87-13-0.

Lower Broadheath Teams of Three (Sun)
Ash, Old & Willow Pools (42 pegs)
Result: 1 K Smith, Smithy’s Tackle, 122-10-0; 2 P Rice, Rice Crispies, 91-2-0; 3 K Saxelby, Smithy’s Tackle, 80-8-0; 4 C Nixon, Maver West Midlands Police A, 65-9-0; 5 M Jones, Bandits, 64-0-0; 6 J Evans, SBS SPA MG Red, 60-4-0; 7 J Newton, Newton’s, 60-0-0; 8 J Hague, Bandits, 57-8-0.
Teams: 1 Bandits, 9pts; 2 Rice Crispies, 10; jt3 Maver West Midlands Police A and Newton’s, both 19.
League: 1 Rice Crispies, 63pts; 2 SBS SPA MG Red, 82; 3 SBS SPA MG Black, 90.
 
Moorlands Farm (Sat)
Bank & Meadow Pools (31 pegs)
Result: 1 C Pace, Colin Pace Academy, 172-12-0; 2 J Bagley, Stephens Tackle, 148-15-0; 3 M Tooze, SBS, 140-3-0; 4 C Hill, Mosella, 135-6-0; 5 D Hill, Foster’s Tackle, 110-8-0; 6 M Henshall, Foster’s Tackle, 105-4-0; 7 S Owen, Swan AC, 84-2-0; 8 P Nash, Bromsgrove, 81-1-0.

Mosella Manor Farm Leisure (Sat)
Middle Pool (22 pegs)
Result: 1 S Ford, Daiwa Gordon League/Vespe/Miracle Baits, 160-0-0; 2 J Rogers, Frenzee/GOT Baits, 109-2-0; 3 S Trevelyan, JET, 105-10-0; 4 J Smith, Manor AC, 102-14-0; 5 B Ludlow, Manor Farm Leisure, 81-12-0; 6 C Telling, Vespe, 80-12-0; 7 A Taylor, Mosella, 80-0-0; 8 R McKenzie, Gloucester Angling Centre, 76-6-0.

Maver Larford Lakes (Sun)
Specimen Lake (29 pegs)
Result: 1 T Dawson, Van Den Eynde, 105-6-0; 2 R Young, Maver, 76-4-0; 3 G Hiley, Peg One Angling Centre, 76-3-0; 4 R Ahearn, Awashima, 56-0-0; 5 A Perkins, Maver, 54-6-0; 6 R Breeze, Rod ‘n Reel, 53-9-0; 7 S Tyler, Poplett’s, 46-10-0; jt8 S Richards, Peg One Angling Centre and C Woodward, Smithy’s Tackle, both 41-1-0.

Moorlands Farm (Sun)
Silver Pool (24 pegs)
Result: 1 D Johnson, Club 2000, 113-14-0; 2 D Fenton, Maver West Midlands Police, 79-4-0; 3 C Wright, Mosella, 66-14-0; 4 R King, St David’s, 61-2-0; 5 M Watson, Daiwa Gordon League, 58-2-0; 6 I Mills, Robin’s Timber, 54-6-0; 7 M Lefevre, Moorlands Gold, 53-14-0; 8 R Small, Moorlands, 52-0-0.

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (23 pegs)
Result: 1 S White, Kobra Feeders, 53-4-0; 2 D Duggan, Dams & Lock, 45-2-0; 3 L Hanson, Packington, 43-13-0; 4 C Powers, Sherwood Forest Fishery, 43-1-0; 5 S Smith, Kobra Feeders, 39-2-0; 6 J Burchell, Packington, 35-9-0; 7 D Whittaker, Packington, 33-4-0; 8 N Powers, Sherwood Forest Fishery,  32-0-0.

Packington Somers (Sun)
Geary’s Level Pool (31 pegs)
Result: 1 G Powney, Lane’s Bait, 78-9-0; 2 D Duggan, Dams & Lock, 37-3-0; 3 P Hunt, Greyhound AC, 32-2-0; 4 T Thomas, Frenzee, 29-4-0; 5 M Sumner, Beaufort 21 AC, 29-3-0; 6 B James, Packington, 26-8-0; 7 D Howell, Packington, 26-1-0; 8 J Johnson, Young’s/Tunnel Barn Farm, 25-2-0.

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Ash, Beech, & Sycamore Pools (31 pegs)
Result: 1 S Barber, Maver Midlands, 196-8-0; 2 M Stobbs, Oakengates Angling Centre, 100-11-0; 3 E Bancroft, Rod & Gun, 89-13-0; 4 A Shipton, Preston Innovations Boldings Pools,  89-2-0; 5 D Matson, Rod & Gun, 88-13-0; 6 D Barnard, Rod & Gun, 88-4-0; 7 J Wild, Stafford, 81-14-0; 8 S Jacques, Mark’s Tackle, 81-3-0.

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Chestnut & Sycamore Pools (22 pegs)
Result: 1 M Kitson, Rod & Gun, 96-6-0; 2 M Williams, Oakengates Angling Centre, 82-10-0; 3 J Elwell, Pro-Line Wednesbury, 72-8-0; 4 D Matson, Rod & Gun, 63-10-0; 5 D Barnard, Rod & Gun, 56-14-0; 6 K Powell, Preston Innovations Boldings Pools, 56-10-0; 7 S Hall, Oswestry, 53-2-0; 8 S Hall, Oswestry, 50-12-0.

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Ghost Pool (18 pegs)
1 C Cameron, Mossela SW, 164-0-0; 2 K Fix, Nuneaton, 157-6-0; 3 K Slade, Bilston Angling, 151-0-0; 4 M Cox, Fiery Holes, 124-4-0; 5 I Wood, Peg One, 91-8-0; 6 G Kirkham, SBS SPA MG, 82-8-0; 7 C Noyce, Solihull Angling Centre, 63-8-0; 8 P Foster, Starlets Vets, 53-0-0.

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front & Back Deans Pools (31 pegs)
Result: 1 M Harrell, Maver Midlands, 114-12-0; 2 C Cameron, Mosella SW, 113-8-0; 3 K Slade, Bilston Angling, 110-8-0; 4 R Brennan, Stourport, 110-2-0; 5 C Hill, Mosella, 100-10-0; 6 K Fix, Nuneaton, 100-4-0; 7 M Westwood, Bilston Angling, 94-7-0; 8 S Richardson, Maver Midlands, 92-4-0.

Redditch Fed (Sun)
Arrow Valley Lakes (37 pegs)
Result: 1 A Hand, Worcester, 51-11-0; 2 M Hemmings, Lodge Park, 43-7-0; 3 A Hemming, Lodge Park, 36-10-0; 4 D Dutton, Birmingham, 34-13-8; 5 I Barrow, Starlets, 25-4-8; 6 M Williams, Birmingham, 21-12-0; 7 M Tremlett, Redditch, 21-7-0; 8 S Reynolds, Redditch, 20-0-0.

Rudyard (Sat)
Rudyard Lake (12 pegs)
Result: 1 R Oxley, Edgeley Sports, 17-12-0; 2 H Wrigley, Edgeley Sports, 15-13-0; 3 T Moores, Sensas North, 15-6-0; 4 P Clements, Protak Team Barlow’s, 11-15-0.

Shakespeare Champs Qualifier (Sun)
Warks Avon, Evesham (62 pegs)
Result: 1 T Davis, Gloucester Angling Centre, 9-4-0; 2 T Marshall, Quorn Van Den Eynde, 8-2-0; 3 I Ward, Frenzee, 6-13-0; 4 R South, Ferrymen, 6-11-0; 5 S Ashmore, WB Clarke, 6-0-0; 6 H Kaye, Ovation Leisure, 5-12-0; 7 P Glenfield, Garbolino Banbury Gunsmiths, 5-9-8; 8 N Cowling, Alcester Sports, 5-4-0.

Stoke City AA (Sun)
Shropshire Union Canal (28 pegs)
Result: 1 L Olzewski, Wyche Anglers, 11-0-0; 2 T Keeling, Eclipse, 7-15-0; 3 D Sumner, Wolverhampton, 7-14-10; 4 K Perry, Maver Tipton VDE, 6-15-0; 5 D Williams, Eclipse, 6-14-3; 6 D Brown, Maver Midlands, 6-6-6; 7 P Turner, Maver Tipton VDE, 6-3-12; 8 W Kneller, Wolverhampton, 6-1-2.

Tunnel Barn Farm (Sat)
Extension Pool (30 pegs)
Result: 1 W Peatty, Farnham AS, 118-3-0; 2 L Hodgkinson, Fox Match Trentmen, 106-15-0; 3 P Hancox, Birmingham, 98-10-0; 4 P Caton, Dynamite Baits/Banbury Gunsmiths, 97-5-0; 5 R Avery, Redditch, 92-13-0; 6 J Brown, Lea Hall, 86-13-0; 7 S Palser, Shakespeare, 84-11-0; 8 L Wetton, Tunnel Barn Farm, 83-2-0.

Weston Pools (Sat)
Canal Pool (23 pegs)
Result: 1 K Williams, Wolverhampton, 75-11-0; 2 M Plevin, Tri-Cast Weston, 74-3-0; 3 R Lawson, Maver Midlands, 56-1-0; 4 A Amos, Connah’s Quay, 56-0-0; 5 A Murray, Connah’s Quay, 50-13-0; 6 D Frost, Drennan NW, 48-2-0; 7 B Clarke, Marukyu Baits, 46-5-0; 8 K Irlam, Rod ‘n Reel, 44-12-0.

Weston Pools (Sun)
Canal, Belvedere & Owen Pools (34 pegs)
Result: 1 C Wynn, Tri-Cast Weston, 122-0-0; 2 C Stubbins, Airbus, 101-7-0; 3 S Dean, Rod ‘n Reel, 100-4-0; 4 T Dean, Rod ‘n Reel, 86-11-0; 5 M Mealing, Airbus, 82-12-0; 6 R Price, Connah’s Quay, 82-4-0; 7 J Tatton, Chester Tackle Locker, 73-4-0; 8 A Jones, Deggy’s Tackle, 71-4-0.