North match results for Sunday January 7

Bait-Tech Canal Championships (Sun)
Stainforth & Keadby Canal, Thorne (33 pegs)
1 Lee Kerry, Preston Innovations, 10-11-0 peg 167 bunches of bloodworm and maggot 14m skimmers roach
2 Matt Godfrey, Guru, 8-14-0 peg 187 bloodworm 14m roach perch
3 Ben Roberts, Tri-Cast Weston Pools, 8-10-0
4 A Scotthorne, Drennan/Sensas, 7-14-0
5 J Dent, MAP/Sensas, 7-10-0
5 P Slack, Sensas North, 7-10-0
5 O Scotthorne, Halkon Hunt, 7-10-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (26 pegs)
1 Mark Hassall, Stalybridge Angling Supplies, 44-9-0 peg 35 West Lodge breadpunch 10m carp 10lb
2 Ant Sheridan, Leigh Tackle & Bait, 40-0-0 peg 43 Trio breadpunch bomb and 11m carp 4lb F1s
3 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 39-4-0
4 S Woodward, Leigh Tackle & Bait, 38-4-0
5 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 34-3-0
6 P Collier, Brookside AC, 25-6-0

Bob-Co Tackle Yorkshire Winter League (Sun)
Yorkshire Ouse, Hunter’s Lodge, Widdington, Linton & Thorpe Underwood (80 pegs)
1 Shaun Tate, Matrix Halifax, 7-9-0 peg 159 Aldwark groundbait feeder lobworm a
2 Andy Hampson, Mirfield AC, 5-10-0 peg 244 Linton groundbait feeder worm a bream plus roach
3 D Pilgrim, Barlby Village Stores, 3-13-0
4 J Cyrowski, Barlby Village Stores, 2-10-0
5 T Earnshaw, The Glen, 2-4-0
jt6 S Haigh, Angler’s World Holidays and M Shaw, The Glen, both 1-13-0
Teams:
1 Barlby Village Stores, 69pts
jt2 Tackle 2U and Mirfield AC, both 54
Final league:
1 Tackle 2U, 13pts
2 Mirfield AC, 14
3 Barlby Village Stores, 17

None Go Bye Farm Silverfish Winter League (Sun)
Middle Lake (19 pegs)
1 Steve Webster, Tri-Cast Calder, 5-7-0 peg 3 caster 12m roach skimmers
2 Richard Jackson, Maver NW, 3-9-0 peg 12 maggot 14m roach
3 M Dobson, Brighouse AA, 3-4-0
4 D Briggs, Shipley, 2-15-0
5 J Brierley, Bradford, 2-7-0
6 P Dwyer, Matrix Halifax, 2-2-0

Old Hough Fishery Individual Winter League (Sat)
Lucky Dip, Prospect & Upper & Lower Benbo Lakes (35 pegs)
1 Dave Kelly, Elton Tackle, 33-0-0 peg 12 Lucky Dip corn 5m and 13m carp 5lb
2 Simon Symcox, Old Hough, 20-15-0 peg 4 Lucky Dip
3 J Vernon, Elton Tackle, 18-3-0
4 D Tomkinson, Crewe MG, 17-5-0
jt5 B Hill, Lion AC and K O’Donoghue, Dave’s of Middlewich, both 14-7-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (18 pegs)
1 D Smith, Bait-Tech, 39-12-0
2 P Burton, The Oaks, 38-8-0
3 B Bennett, The Oaks, 37-8-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (54 pegs)
1 Lol Taylor, Partridge Lakes, 40-6-0 peg 79 Canal 4 maggot 5m F1s
2 Colin Mayor, Burt Baits/Drennan NW, 32-9-0 peg 92 Canal 4 maggot 7m F1s
3 K Clarke, Leigh Tackle & Bait, 30-5-0
4 S Kelly, Ray’s Tackle, 30-4-0
5 D Rigby, St Helen’s Angling, 30-1-0
6 G Sayner, Tri-Cast Rochdale, 29-8-0