Midlands match results for Sunday June 24

Bridgnorth AS (Sun)
River Severn, Bridgnorth (40 pegs)
1 Roy Thorley, Manchester, 64-4-0 peg 30 feeder pellet barbel chub
2 Matt Hamilton, Droitwich, 48-13-0 peg 00 feeder pellet barbel chub
3 B Cooper, Middle-Severn Angling, 34-1-0
4 I Hingley, Mosella MG, 29-8-0
5 P Cartwright, Bridgnorth AS, 28-14-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (16 pegs)
1 C Vandervleit, Drennan/Mainline Match, 63-11-0
2 I Kitchen, Littleport, 49-9-0
3 D Reeve, Daiwa Angling Direct, 48-10-0

Decoy Lakes (Sun)
Beastie Lake (22 pegs)
1 W Shepherd, Decoy, 277-13-0
2 B Bell, Maver Milton Keynes, 276-14-0
3 B Brighton, Boston, 153-15-0

Drennan/Coors AC Trent Masters (Sun)
River Trent, Burton-on-Trent (55 pegs)
1 Paul Newell, Redditch, 11-3-0 peg 25 Bailey’s waggler and bomb maggot three chub and a perch
2 Fred Prudham, Medlock Bridge, 10-0-0 peg 22 Municipal stick float and waggler maggot roach chublets dace
3 S Ashby, Sensas, 9-4-0
4 R Smith, Coors AC, 8-13-0
5 P Sturmney, Coors AC, 8-12-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (14 pegs)
1 I McCulloch, Walker’s Floats, 96-8-0
2 P Bennett, Bag ‘Em Baits/Dino Floats, 94-6-0
3 J Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 76-14-0

Evesham Festival Qualifier (Sun)
Warks Avon, Evesham (56 pegs)
1 Tom Hobbs, Drennan Oxford, 10-4-0 peg 87 maggot feeder hemp 14m chopped worm 7m roach hybrids and a skimmer
2 James Robbins, Cadence, 6-6-0 peg 48
3 E Warren, Maver, 5-14-0
4 R Reynolds, Daiwa Dorking, 5-12-0
5 M Derry, Sensas, 5-10-0
Qualifiers: E Warren, J Robbins and T Hobbs

Matrix Commercial Championships (Sun)
Packington Somers, Molands Mere, Little Geary’s & Geary’s Level Pools (50 pegs)
1 Ben Townsend, Matrix/ABC Bait, 203-15-0 peg 21 Little Geary’s caster shallow 13m F1s
2 Steve Daley, Ridgemere AC, 180-14-0 peg 27 Little Geary’s caster shallow 12m F1s
3 D Brown, Maver Midlands, 177-0-0
4 K Rich, Middy, 156-0-0
5 P Hubbard, Ridgemere AC, 152-11-0
6 A Ingelsant, Lane’s Bait, 127-6-0

Maver Mega Match This Qualifier (Sun)
Westwood Lakes, Falcon & Skylark Lakes (69 pegs)
1 Andy Bennett, Tri-Cast/Guru/ABC Bait, 220-0-0 Skylark peg 42 pellet and corn edge carp F1s
2 Mark Taylor, Bottesford, 208-10-0 Skylark peg 39 pellet 6m and edge carp F1s
3 L Bamford, Derby, 201-0-0
4 M Rodger, Marukyu/Mosella, 145-0-0
5 C Lee-Hopps, Smithy’s Angling, 144-14-0
6 A Bickley, Westwood Lakes, 146-6-0

Packington Somers (Sun)
Siblings A & B Pools (18 pegs)
1 D Hartshorn, Swan Baits, 54-12-0
2 B Calcott, Packington, 52-11-0
3 P Heaven, Greyhound AC, 32-0-0

Peterborough DAA (Sun)
River Nene, North Bank (15 pegs)
1 P Jayes, Wigston AS, 11-6-0
2 P Cuddy, 3-14-0
3 J Price, Sensas Mark One, 0-14-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sun)
Ferry Meadows Lakes (66 pegs)
1 Mick Vials, Preston Innovations, 31-0-0 peg 70 Gunwade groundbait feeder worm six bream
2 Simon Ellis, London, 25-14-0 peg 87 Gunwade groundbait feeder worm and dead maggot five bream
3 G Ringer, Ringer Baits, 21-3-0
4 N Truman, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 14-8-0
5 D Clough, 14-4-0
Qualifiers: D Clough, M Vials and S Ellis

Tunnel Barn Farm (Sun)
New Pool (25 pegs)
1 J Payne, Warren Peaty Floats, 134-10-0
2 M Bingham, Spotted Fin, 118-12-0
3 S Conway, Tackle UK, 110-1-0