Midlands match results for Sunday July 1

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sun)
River Nene, North Bank (53 pegs)
1 Lee Edwards, Maver, 55-13-0 peg 16 chopped worm and caster 14.5m bream
2 Charlie Gooch, Notts, 25-4-0 peg 26 worm 14m bream
3 M Caldecote, Cambridge, 18-2-0
4 M Hodgetts, Midlands Angling Supplies, 12-6-0
Qualifiers: Lee Wright, Charlie Gooch and Lee Edwards

Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes (Sun)
Specimen Lake (15 pegs)
1 R Dawson, Matrix Total Angling, 351-10-0
2 P Canning, Frenzee/Spotted Fin, 195-0-0
3 M Bull, Frenzee/Bag ‘Em Baits, 135-0-0

Coors AC Drennan Masters Qualifier (Sun)
River Trent, Burton-on-Trent (50 pegs)
1 Nick West, Matchman Supplies, 10-2-0 peg 22 Sherratt’s stick float and 13m maggot perch dace roach
2 Sam Merry, Shakespeare Bait-Tech, 9-4-0 peg 26 Sherratt’s
3 J Walden, Leicester, 8-2-0
4 S Lowther, Daiwa Dons, 7-8-0
‬Qualifiers: W Swinscoe, I Shaw, J Walden, D Petch, B Rigby, S Lowther and N West

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (21 pegs)
1 S Bracey, Dynamite Baits, 56-8-0
2 K Turner, Harlow Angling, 51-0-0
3 D Reeve, Daiwa Angling Direct, 36-11-0

Dams & Lock Summer League (Sun)
Birmingham/Fazeley Canal (40 pegs)
1 Rich Scott, Mosella MGM Gold, 16-8-0 peg 149 maggot and worm over groundbait 13m skimmers
2 Steve Dudley, Sensas Black Country Red, 5-9-0
3 D Lewis, Shakespeare Superteam Bait-Tech, 5-6-0
4 D Webb, Mosella MGM Blue, 4-10-12
5 A Beesley, Sensas Dams & Lock Green, 4-10-0
6 D Nicholl, Shakespeare Superteam Bait-Tech, 4-0-0
Teams:
1 Shakespeare Superteam Bait-Tech, 12pts
2 Three Counties, 15
jt3 Sensas Black Country Black and Sensas Dams & Lock Green, both 20
5 Sensas Dams & Lock Red, 21
6 Mosella MGM Blue, 22

Decoy Lakes (Sun)
Oak Lake (21 pegs)
1 A Major, Matrix Wensum Valley Angling, 204-9-0
2 S Parker, Decoy, 144-15-0
3 B Townsend, Matrix/Spotted Fin, 119-12-0

Moorlands Farm (Sun)
Silver Pool (16 pegs)
1 A Morrison, Fisherman’s Friend, 163-7-0
2 S Parker, Mosella Black Country, 156-2-0
3 M Watson, Moorlands, 133-4-0

Packington Somers (Sun)
Siblings A & Annies Pools (13 pegs)
1 L Thompson, Preston Innovations, 49-10-0
2 T Treadwell, Preston Innovations, 46-11-0
3 R Savage, Lane’s Bait, 44-10-0

Peterborough DAA Ringer Baits Qualifier (Sun)
Ferry Meadows Lakes (32 pegs)
1 Nick Cowap, Castle Ashby, 42-14-0 peg 67 groundbait feeder worm bream
2 Steve Maher, Steve Maher Angling, 23-5-0 peg 68
3 L Jepson, Ripley, 20-15-0
4 G Ringer, Ringer Baits, 20-11-0
5 D Lawrence, Derby, 18-13-0
6 D Martin, 15-5-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Sycamore Pool (18 pegs)
1 L Marlowe, Doncaster, 132-9-0
2 G Emlyn, Oakengates Angling Centre, 125-1-0
3 C Lane, Boldings, 91-5-0 

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front & Backs Deans & Ghost Pools (35 pegs)
1 Mark Taylor, Guru, 298-10-0 peg 3 Ghost pellet shallow 14m corn edge carp 12lb
2 Ade Mansfield, MAP/Bait-Tech, 210-8-0 peg 21 Front Deans
3 K Slade, Team Peg One, 197-12-0
4 J Holloway, Catch More Media, 188-4-0
5 J Newton, Smithy’s Angling, 180-8-0
6 P Bailey, 177-0-0

Tidal Trent Teams of Four (Sun)
River Trent, North Clifton, Dunham, Torksey & Laughterton (56 pegs)
1 Andy Starkey, Dynamite Baits Derby, 23-4-0 peg 15 Torksey groundbait feeder maggot and worm skimmers hybrids
2 Steve Drage, Daiwa Dons, 22-14-0 peg 21 Torskey groundbait feeder maggot and worm skimmers hybrids
3 P Moutrey, Turn Coats, 19-9-0
4 T Moroz, Dabs & Lads, 19-6-0
5 R Neal, Mark’s All-Stars, 16-2-0
6 A Ogilvie, Trent Trotters, 15-13-0
Teams:
1 Turn Coats, 15pts
2 Lincoln Fifty Shades of Grey, 17
3 Dabs & Lads, 20

Tunnel Barn Farm (Sun)
Top Pool (26 pegs)
1 M Bingham, Spotted Fin, 76-14-0
2 S Lovell, Mosella, 58-1-0
3 R Biggs, OHMS, 55-3-0

Westwood Lakes 5K Qualifier (Sun)
Falcon Lake (41 pegs)
1 Carl Lee-Hopps, Westwood Lakes, 126-1-0 peg 21 pellet edge F1s
2 Rick Tweddle, Westwood Lakes, 107-4-0 peg 42 pellet shallow 4m and edge F1s
3 S Boyd, Liverpool, 99-11-0
4 M Woolvine, Liverpool, 98-7-0