Midlands match results for Sunday February 25

Burton Angling Supplies Teams of Four Winter League (Sun)
Birmingham/Fazeley Canal (32 pegs)
1 Darren Lewis, Shakespeare Superteam Bait-Tech, 11-6-0 lobworm 8m one carp
2 Ian Sharrett, Drennan Leicester Sensas, 2-11-0
3 D Hughes, Sensas Dams & Lock, 2-3-3
4 A Cooper, Three Counties, 1-9-13
5 R Parker, Drennan Leicester Sensas, 1-8-11
6 D Massey, Shakespeare Superteam Bait-Tech, 1-8-5
Teams:
1 Drennan Leicester Sensas, 12pts
2 Shakespeare Superteam Bait-Tech, 14
3 Long Eaton Fed, 21
4 Sensas Dams & Lock Green, 26
5 Three Counties, 27
6 Misfits, 28
League:
1 Shakespeare Superteam Bait-Tech, 41pts
2 Drennan Leicester Sensas, 45
3 Long Eaton Fed, 53
4 Sensas Dams & Lock Green, 57
5 Sensas Dams & Lock Blue, 64
6 Shakespeare Agility Bait-Tech, 71

Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes Classic Qualifier (Sun)
Specimen Lake (32 pegs)
1 Ian Wood, Larford, 32-14-0 Specimen Lake peg 6 Method feeder pellet three carp and skimmers
2 A Gorrell, Larford, 23-5-0
3 M Turner, AS Feeders, 17-6-0
4 M Benwell, AS Feeders, 15-8-0
5 R Lamb, Larford, 14-2-0
6 M Pillay, MAP/Dynamite Baits, 13-8-0
Qualifiers: M Benwell and M Turner

Decoy Lakes (Sun)
Beastie Lake (12 pegs)
1 T Evans, Decoy, 32-0-0
2 D Carlton, Decoy, 29-0-0
3 R Goodson, JVAC, 15-0-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Windmill, Middle, Ash & Island Pools (21 pegs)
1 Paul Pickett, Kinloch AC, 44-10-0 peg 14 Island pellet feeder and pellet 13m carp F1s
2 Cliff Smith, Manor Farm Leisure, 41-10-0 peg 4 Windmill
3 P Hurl, Kinloch AC, 38-12-0
4 S Ford, Mosella/Marukyu, 37-4-0
5 L Dennick, Marukyu, 33-4-0
6 T Shepherd, Banbury Gunsmiths, 29-12-0

Hereford DAA Wye Team Champs (Sun)
River Wye, Hereford (60 pegs)
1 Matt Greening, Nomads, 67-2-0 Bartonsham chubber float bread chub
2 Graham Jones, Allan’s Tackle, 14-4-0 Field Farm maggot feeder chub
3 M James, Tubertini Ludlow, 12-6-0
4 T Chalk, Wizards, 11-8-0
5 P Johnson, Wizards, 10-0-0
Teams:
1 Woody’s Premier, 33pts
2 Wizards, 29 (section wins)
3 Mosella, 29
4 Nomads, 32
5 Tubertini Ludlow, 33
6 Allan’s Tackle, 34

Mainline Match Winter Feeder Series (Sun)
Barston Lakes (45 pegs)
1 Maurice Williams, Sensas, 27-0-0 peg 124 Method feeder pellet one carp four F1s
2 Mick Bull, Frenzee, 8-4-0 peg 45 cage feeder maggot three skimmers
3 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 6-8-0
4 P Canning, Frenzee, 6-6-0
5 R Jackymontysh, Tusse’s Tackle, 5-7-0
6 P Cook, Frenzee, 5-4-0
League:
Jt1 Darren Sanders and Pete Caton, both 4pts
jt2 C Mullen, S Pulsar, P Canning and R Jackymontysh, all 5

Packington Somers (Sun)
Little Geary’s Pool (10 pegs)
1 S Edwards, Packington, 23-7-0
2 L Richards, Packington, 15-8-0
3 P Fox, Foster’s, 3-9-0

Preston Innovations Woodland View Winter Pairs (Sun)
Front & Back Deans, High & Arles Pools (44 pegs)
1 Mike Westley, WMT, 72-0-0 peg 21 High pellet 13m and bomb corn carp 6lb
2 Ronnie Pharoah, Maver, H31 59-6-0 peg 31 High
3 S Brown, Maver, 45-10-0
Final league: 
1 Sam Brown and Ed Bryant, 31pts
2 Paul Sibley and Pete Wedge, 33
3 O Boswell and G Clark, 34
4 R Wilson and T Whitcher, 36 (section countback)
5 J Astle and A Stone, 36
6 J Powell and R Kerslake, 37

Sensas Canal Masters (Sun)
Loughborough Canal (24 pegs)
1 Geoff Quinn, South Armagh, 4-12-0 Duke of York section breadpunch 12m and pinkie 6m roach and a big perch
2 Steve Kirton, Loughborough, 4-4-0 Albion stretch caster 12m roach
3 P Cowern, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 3-4-0
4 B Garbett, Dudley, 2-15-0

Solihull Angling Centre Silverfish Winter League (Sun)
Packington Somers, Geary’s Level Pool (23 pegs)
1 Kev Folwell, Drennan, 11-12-0 peg 1 pinkie 12m roach
2 Pete Brown, Maypole AC, 8-8-0 peg 12
3 J Shirley, Solihull Angling Centre, 6-12-0
4 K Wynn, Lane’s Bait, 6-5-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Top Pool (17 pegs)
1 P Moore, Maver Gold, 38-4-0
2 J Light, Tunnel Barn Farm, 36-2-0
3 D White, Tunnel Barn Farm, 25-13-0

Tunnel Barn Farm Individual Winter League (Sun)
New & Extension Pools (27 pegs)
1 Steve Conway, Shakespeare Bait-Tech, 42-11-0 peg 21 Extension maggot 14.5m F1s skimmers
2 Dave Broadbent, Tunnel Barn Farm, 39-14-0 peg 39 Extension
3 P Black, Foster’s, 30-6-0
4 E Yeomans, Tunnel Barn Farm, 28-10-0
League:
1 Sam Collett, 17pts
2 Steve Lovell, 20
3 A Morton, 24

Wensum Valley Angling Winter League (Sun)
Reepham Fishery, Main, Lily & Long Lakes (36 pegs)
1 Glen Mason, Angling Direct, 75-1-0 peg 48 Long dobbing bread to reeds 14m carp
2 Matt Crowe, Angling Direct, 37-0-0 peg 18 Main maggot 13m carp F1s
3 J Boughton, Team Rodders, 32-5-0
4 R Walton, Matrix Wensum Valley Angling, 31-7-0
5 M Waters, Blow Outs, 28-5-0
6 M Jermyn, The Muppets, 27-3-0
Teams:
1 The Dennis Rodmen, 5pts
2 Team Rodders, 6
3 Blow Outs, 7
4 Angling Direct, 8
5 The Muppets, 10
Final league:
1 Team Rodders, 44pts
2 The Muppets, 48
3 Angling Direct, 50
4 The Dennis Rodmen, 51
5 No Ide Here, 59